Էրդողան. Հայաստանը ուզում է «շարունակել թշնամանքը Թուրքիայի հետ»
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Հայաստանի նպատակն է «շարունակել թշնամությունը Թուրքիայի հետ, այլ ոչ թե բացահայտել ճշմարտությունը 1915-ի դեպքերի մասին»:
Թուրքիայի նախագահը այդ մասին ասել է TRT Haber հեռուստաալիքին: Նրա խոսքով, «Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս ապացուցել են դա»:
Էրդողանը նաեւ նշել է, որ «հայկական լոբբին, 1915 թ-ի դեպքերը շահարկելով, հակաթուրքական քաղաքականություն է իրականացնում»:
«Թուրքիան այսօր, ինչպես եւ միշտ, պատրաստ է բացելու բոլոր պատմական արխիվները՝ 1915 թ. իրադարձությունների մասին ողջ ճշմարտությունը բացահայտելու համար: Մուսուլմանների դեմ ուղղված ամենամեծ ցեղասպանությունը Բալկաններում ու Կովկասում տեղի է ունեցել հենց 1915-ին», - ասել է Էրդողանը, նշելով, որ եթե Թուրքիան բացի իր արխիվները, ապա «Հայաստանի հանդեպ լուրջ պահանջներ կունենա»:
Նշենք, որ մարտի 18-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ այս տարի Թուրքիայի ժխտողականության քաղաքականությունը «առանձնահատուկ դրսեւորում ստացավ»:
«Մենք կցանկանայինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը ոգեկոչել նաեւ թուրք ժողովրդի հետ միասին՝ դրանով իսկ ազդարարելով երկու ժողովուրդների միջեւ հաշտեցման եւ հարաբերությունների հաստատման մի նոր հանգրվան, որին էլ միտված էին 2009 թվականին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ստորագրված արձանագրությունները եւ իմ հրավերը Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին՝ ապրիլի 24-ին միասին հարգելու Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակը: Ցավոք, այս անգամ էլ մենք բախվեցինք ժխտողականության հետ, որն այս տարի առանձնահատուկ դրսեւորում ստացավ:
Այս տարի Թուրքիայի իշխանությունները որոշում կայացրեցին Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակը տոնել հենց ապրիլի 24-ին, որի միակ դրդապատճառը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու պարզունակ նպատակն էր: Ի դեպ, այս առիթով ձեր նորվեգացի գործընկեր Բորդ Լարսենը ս.թ. փետրվարին հրապարակած «Անօգուտ դիվանագիտություն» վերտառությամբ իր հոդվածում շատ դիպուկ նկատել է, թե «սա նման կլիներ նրան, որ, ասենք, Գերմանիան Հոլոքոստի միջազգային հիշատակման օրը տոներ Վերմախտի հերոսական հաղթանակներն Արեւելյան ճակատում` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ»:
Թուրքական իշխանություններն իրենց ժխտողական քաղաքականությամբ ոչ միայն արդարացնում են Օսմանյան իշխանությունների հանցագործությունը՝ հայերի հայրենազրկումը, այլեւ վտանգավոր նախադեպ ստեղծում նոր ցեղասպանությունների իրագործման համար: Նրանց՝ պատասխանատվությունից խուսափելու կամ Հայոց ցեղասպանությունը մոռացության մատնելու փորձերը կարելի է որակել որպես շարունակական հանցագործություն եւ նոր ցեղասպանությունների խրախուսում:
Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի ներկա իշխանության որդեգրած քաղաքականության շրջանակներում այլեւս անհնարին էր հայտնի Արձանագրությունների կյանքի կոչումը, ինչը պաշտոնական Անկարան տեսնում էր իր կողմից անընդհատ առաջ քաշվող անհեթեթ նախապայմանների հարթությունից միայն: Այդ իսկ պատճառով ես որոշեցի հետ կանչել դրանք մեր խորհրդարանից: Այսպիսով, գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին չհասավ, եւ բոլորին հայտնի է, թե որ կողմի պատճառով այն ձախողվեց: Սա չի նշանակում, որ մենք փակում ենք Թուրքիայի հետ հաշտեցման պատուհանը: Այնուամենայնիվ, մենք մտադիր չենք ներգրավվել մի գործընթացում, որը կարող է դառնալ երրորդ երկրի ապակառուցողական կամայականությունների զոհ եւ ամենակարեւորը՝ առանց վստահության վերականգնման», - ասել էր ՀՀ նախագահը՝ հանդես գալով «Արարատի ստորոտում» միջազգային մեդիա-ֆորումի մասնակիցների առջեւ:

Цель Армении - «продолжить вражду с Турцией», заявил Эрдоган - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что цель Армении – «продолжить вражду с Турцией, а не выяснить правду о событиях 1915 года».
Как сообщает Trend, президент Турции сказал об этом каналу TRT Haber. По его словам, «власти Армении неоднократно доказывали это».
Эрдоган также отметил, что «армянское лобби, используя события 1915 года, ведет антитурецкую кампанию».
«Турция сегодня, как и всегда, готова открыть все исторические архивы для того, чтобы выяснить правду о событиях 1915 года. Самый большой геноцид против мусульманского населения на Балканах и Кавказе был осуществлен именно в 1915 году», - сказал Эрдоган, отметив что, если Турция откроет свои архивы, то у нее возникнут «большие претензии к армянам».
Отметим, что президент Армении Серж Саргсян сказал 18 марта в Ереване, что в этом году турецкая политика отрицания Геноцида армян «получила особенное проявление».
«Нам хотелось бы почтить 100-ю годовщину Геноцида армян вместе с турецким народом, тем самым установив новую веху в примирении и установлении отношений между двумя народами, на что были нацелены подписанные в 2009 году между Арменией и Турцией протоколы и мое приглашение президенту Турции Эрдогану - 24 апреля вместе отдать дань памяти жертв Геноцида армян. К сожалению, и на  этот раз мы столкнулись с отрицанием, которое в этом году получило особое проявление.
В этом году турецкие власти решили 24 апреля отмечать 100-летие Галлипольской битвы, и единственным мотивом к этому была примитивная цель - отвлечь внимание мировой общественности от мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян. По этому случаю ваш норвежский коллега Борд Ларсен в опубликованной в феврале статье «Бесполезная демократия» очень метко заметил, что «подобно этому, скажем, Германия могла в день памяти Холокоста отмечать героическую победу Вермахта на Восточном фронте во время Второй мировой войны».
Турецкие власти своей политикой отрицания не только оправдывают преступление Османских властей – лишение армян родины, но и создают опасный прецедент для совершения новых геноцидов. Их попытки избежать ответственности или предать забвению Геноцид армян можно считать продолжением преступления и поощрением новых геноцидов.
Очевидно, что в результате политики нынешних властей Турции стала невозможной реализация известных Протоколов, что официальная Анкара рассматривала исключительно в плоскости постоянно выдвигаемых предварительных условий.  Именно по этой причине я решил отозвать протоколы из парламента. Таким образом, процесс не достиг логического завершения, и всем известно, по чьей вине это произошло. Это не означает, что мы закрыли пути для примирения с Турцией. Тем не менее, мы не намерены включаться в процесс, который может стать жертвой неконструктивного произвола третьей страны, и что самое главное - без восстановления доверия», - сказал президент Армении, выступая на международном медиа-форуме «У подножия Арарата».