Էրդողան. Հայաստանը ուզում է «շարունակել թշնամանքը Թուրքիայի հետ»
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Հայաստանի նպատակն է «շարունակել թշնամությունը Թուրքիայի հետ, այլ ոչ թե բացահայտել ճշմարտությունը 1915-ի դեպքերի մասին»:
Թուրքիայի նախագահը այդ մասին ասել է TRT Haber հեռուստաալիքին: Նրա խոսքով, «Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս ապացուցել են դա»:
Էրդողանը նաեւ նշել է, որ «հայկական լոբբին, 1915 թ-ի դեպքերը շահարկելով, հակաթուրքական քաղաքականություն է իրականացնում»:
«Թուրքիան այսօր, ինչպես եւ միշտ, պատրաստ է բացելու բոլոր պատմական արխիվները՝ 1915 թ. իրադարձությունների մասին ողջ ճշմարտությունը բացահայտելու համար: Մուսուլմանների դեմ ուղղված ամենամեծ ցեղասպանությունը Բալկաններում ու Կովկասում տեղի է ունեցել հենց 1915-ին», - ասել է Էրդողանը, նշելով, որ եթե Թուրքիան բացի իր արխիվները, ապա «Հայաստանի հանդեպ լուրջ պահանջներ կունենա»:
Նշենք, որ մարտի 18-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ այս տարի Թուրքիայի ժխտողականության քաղաքականությունը «առանձնահատուկ դրսեւորում ստացավ»:
«Մենք կցանկանայինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը ոգեկոչել նաեւ թուրք ժողովրդի հետ միասին՝ դրանով իսկ ազդարարելով երկու ժողովուրդների միջեւ հաշտեցման եւ հարաբերությունների հաստատման մի նոր հանգրվան, որին էլ միտված էին 2009 թվականին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ստորագրված արձանագրությունները եւ իմ հրավերը Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին՝ ապրիլի 24-ին միասին հարգելու Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակը: Ցավոք, այս անգամ էլ մենք բախվեցինք ժխտողականության հետ, որն այս տարի առանձնահատուկ դրսեւորում ստացավ:
Այս տարի Թուրքիայի իշխանությունները որոշում կայացրեցին Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակը տոնել հենց ապրիլի 24-ին, որի միակ դրդապատճառը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու պարզունակ նպատակն էր: Ի դեպ, այս առիթով ձեր նորվեգացի գործընկեր Բորդ Լարսենը ս.թ. փետրվարին հրապարակած «Անօգուտ դիվանագիտություն» վերտառությամբ իր հոդվածում շատ դիպուկ նկատել է, թե «սա նման կլիներ նրան, որ, ասենք, Գերմանիան Հոլոքոստի միջազգային հիշատակման օրը տոներ Վերմախտի հերոսական հաղթանակներն Արեւելյան ճակատում` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ»:
Թուրքական իշխանություններն իրենց ժխտողական քաղաքականությամբ ոչ միայն արդարացնում են Օսմանյան իշխանությունների հանցագործությունը՝ հայերի հայրենազրկումը, այլեւ վտանգավոր նախադեպ ստեղծում նոր ցեղասպանությունների իրագործման համար: Նրանց՝ պատասխանատվությունից խուսափելու կամ Հայոց ցեղասպանությունը մոռացության մատնելու փորձերը կարելի է որակել որպես շարունակական հանցագործություն եւ նոր ցեղասպանությունների խրախուսում:
Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի ներկա իշխանության որդեգրած քաղաքականության շրջանակներում այլեւս անհնարին էր հայտնի Արձանագրությունների կյանքի կոչումը, ինչը պաշտոնական Անկարան տեսնում էր իր կողմից անընդհատ առաջ քաշվող անհեթեթ նախապայմանների հարթությունից միայն: Այդ իսկ պատճառով ես որոշեցի հետ կանչել դրանք մեր խորհրդարանից: Այսպիսով, գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին չհասավ, եւ բոլորին հայտնի է, թե որ կողմի պատճառով այն ձախողվեց: Սա չի նշանակում, որ մենք փակում ենք Թուրքիայի հետ հաշտեցման պատուհանը: Այնուամենայնիվ, մենք մտադիր չենք ներգրավվել մի գործընթացում, որը կարող է դառնալ երրորդ երկրի ապակառուցողական կամայականությունների զոհ եւ ամենակարեւորը՝ առանց վստահության վերականգնման», - ասել էր ՀՀ նախագահը՝ հանդես գալով «Արարատի ստորոտում» միջազգային մեդիա-ֆորումի մասնակիցների առջեւ:

Armenia's goal is “to continue enmity with Turkey”, Erdogan states
Yerevan /Mediamax/. Turkish President Recep Tayyip Erdogan stated that Armenia's goal is "to continue enmity with Turkey and not reveal the truth about the 1915 events”.
Turkish President said this to the TRT Haber Channel, Trend reports. According to him, “the Armenian authorities have repeatedly proved it”.
Erdogan also noted that “the Armenian lobby using the 1915 events pursues an anti-Turkish campaign”.
“As always, Turkey now is ready to open all the historical archives to reveal the truth about 1915 events. The biggest genocide against the Muslim population in Balkans and Caucasus was committed in 1915 in the first place”, said Erdogan noting that if Turkey opens the archives he will have “major claims to Armenians”.
On March 18 President of Armenia Serzh Sargsyan said that Turkey’s policy of denial acquired a “particular manifestation” this year.
The President stated it addressing “At the Foot of Mount Ararat” international media forum.
“We wish we could have also commemorated the Centennial of the Armenian Genocide together with the Turkish people, thereby heralding a new haven of the rapprochement of the two nations and normalization of their relations. This was the goal pursued by the protocols between Armenia and Turkey signed back in 2009 and of my invitation to the President Erdogan of Turkey to join us on April 24 in honoring the memory of the Armenian Genocide victims. Unfortunately, once more we encountered denial, one that acquired a particular manifestation this year.
This year Turkish authorities decided to celebrate the 100th anniversary of the Battle of Gallipoli on the very day of April 24. The only motive for that was the simple-minded goal to distract the attention of the international community from the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. By the way, in this context your Norwegian colleague Bard Larsen published in February an article titled “Useless Diplomacy,” in which he very aptly put that “this would be tantamount to Germany celebrating heroic victories of Wehrmacht in the Eastern Front during World War II.”
The Turkish policy of denial pursued not only vindicates the crime committed by the Ottoman authorities – the dispossession of Armenians – but also sets a dangerous precedent for the recurrence of new genocides. Their efforts to avoid responsibility or consign the Armenian Genocide to oblivion can be characterized as continuation of the crime and encouragement of new genocides.
It is a matter of plain fact that the policy pursued by the current Turkish government rules out the possibility of bringing the famous Protocols into life at which official Ankara looked from the perspective of the absurd preconditions perpetually set forth by it. For that very reason I decided to recall them from our parliament. Thus, the process did not reach its logical conclusion, and everybody knows which party is to blame for its failure. This does not mean that we are closing the window for rapprochement with Turkey. Nevertheless, we are not going to get involved in a process, which may fall victim to the third country’s unconstructive whims and, most importantly, without hope of restoring mutual trust,” said the Armenian President.