Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ՀՀ-ն պետք է ձերբազատվի հայ-թուրքական արձանագրություններից, կարծում է Կիրո Մանոյանը - Mediamax.am
Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ՀՀ-ն պետք է ձերբազատվի հայ-թուրքական արձանագրություններից, կարծում է Կիրո Մանոյանը
Կիրո Մանոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանն այսօր ասել, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ ՀՀ-ն պետք է ձերբազատվի հայ-թուրքական արձանագրություններից:
Կիրո Մանոյանը նկատել  է, որ Թուրքիան շարունակում է դրանք օգտագործել Հայաստանի դեմ` աշխարհին ցույց տալով, թե երկու երկրների միջեւ գործընթաց կա:
«Ճիշտ չի լինի թեւակոխել Ցեղասպանության 100-ամյա տարելից` չհրաժարվելով այդ արձանագրություններից: Հայաստանը պետք է հետ վերցնի իր ստորագրությունը` հաշվի առնելով նաեւ վերջին շրջանում Թուրքայի հայատյաց վերաբերմունքն ու Քեսաբի դեպքերը»,- ասել է նա` նշելով, որ աշխարհը չի մեղադրի Հայաստանին այդ քայլի համար:
Խոսելով սպասելիքների մասին` Կիրո Մանոյանը նշել է, որ դրանք առկա են ինչպես հայ, այնպես էլ թուրք հասարակությունում. երկու կողմին էլ հետաքրքրում է աշխարհի վերաբերմունքն ու հնարավոր տեղաշարժերը: Նա նշել է, որ «թուրք հասարակությունը ցեղասպանության ժխտողական քաղաքականության զոհ է եւ կարիք ունի ճանաչելու սեփական պատմությունը, ինչին պետք է նպաստեն հայերը` վերջիններիս հետ կապ հաստատելով»: Անելիքների թվում Կիրո Մանոյանն առանձնացրել է հատուցման ուղիներ գտնելու գործընթացը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությանը, թե ապրիլի 24-ին Վաշինգտոնից «բավական ուժեղ արձագանք» է սպասվում` Կիրո Մանոյանը նկատել է, որ «արձագանքն ուժեղ կլինի այն դեպքում, եթե ԱՄՆ նախագահն ու պետքարտուղարը 1915-ի դեպքերը կոչեն այնպես, ինչպես եղել է` ցեղասպանություն»:

Yerevan/Mediamax/. Head of ARFD Bureau's Hay Dat and Political Affairs Office Kiro Manoyan said today that ahead of Armenian Genocide Centennial, Armenia should get rid of Armenia-Turkey Protocols.
Kiro Manoyan noted that Turkey continues using them against Armenia showing the world that there is a process between the two states.
“It won’t be right to mark the Genocide Centennial without getting rid of the Protocols. Armenia should call off its signature also taking into account Turkey’s anti-Armenian attitude and Kessab events”, he said noting that the world won’t accuse Armenia of the step.
Speaking about expectations, Kiro Manoyan noted that they exist in both Armenian and Turkish societies: both parties are interested in the world’s attitude and possible shifts. He noted that “the Turkish society is a victim of Genocide denial policy and needs to know its own history and Armenians should benefit it establishing ties with them”. Among the measures to be taken, Kiro Manoyan pointed out the process of finding the ways of compensation.
Touching upon the U.S. Ambassador’s statement according to which “quite a significant response” is expected from Washington on April 24, Kiro Manoyan noted that “the response will be significant if the U.S. President and Secretary of State call the 1915 events is they happened - genocide”.