Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ՀՀ-ն պետք է ձերբազատվի հայ-թուրքական արձանագրություններից, կարծում է Կիրո Մանոյանը - Mediamax.am
Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ՀՀ-ն պետք է ձերբազատվի հայ-թուրքական արձանագրություններից, կարծում է Կիրո Մանոյանը
Կիրո Մանոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանն այսօր ասել, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ ՀՀ-ն պետք է ձերբազատվի հայ-թուրքական արձանագրություններից:
Կիրո Մանոյանը նկատել  է, որ Թուրքիան շարունակում է դրանք օգտագործել Հայաստանի դեմ` աշխարհին ցույց տալով, թե երկու երկրների միջեւ գործընթաց կա:
«Ճիշտ չի լինի թեւակոխել Ցեղասպանության 100-ամյա տարելից` չհրաժարվելով այդ արձանագրություններից: Հայաստանը պետք է հետ վերցնի իր ստորագրությունը` հաշվի առնելով նաեւ վերջին շրջանում Թուրքայի հայատյաց վերաբերմունքն ու Քեսաբի դեպքերը»,- ասել է նա` նշելով, որ աշխարհը չի մեղադրի Հայաստանին այդ քայլի համար:
Խոսելով սպասելիքների մասին` Կիրո Մանոյանը նշել է, որ դրանք առկա են ինչպես հայ, այնպես էլ թուրք հասարակությունում. երկու կողմին էլ հետաքրքրում է աշխարհի վերաբերմունքն ու հնարավոր տեղաշարժերը: Նա նշել է, որ «թուրք հասարակությունը ցեղասպանության ժխտողական քաղաքականության զոհ է եւ կարիք ունի ճանաչելու սեփական պատմությունը, ինչին պետք է նպաստեն հայերը` վերջիններիս հետ կապ հաստատելով»: Անելիքների թվում Կիրո Մանոյանն առանձնացրել է հատուցման ուղիներ գտնելու գործընթացը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությանը, թե ապրիլի 24-ին Վաշինգտոնից «բավական ուժեղ արձագանք» է սպասվում` Կիրո Մանոյանը նկատել է, որ «արձագանքն ուժեղ կլինի այն դեպքում, եթե ԱՄՆ նախագահն ու պետքարտուղարը 1915-ի դեպքերը կոչեն այնպես, ինչպես եղել է` ցեղասպանություն»:

В преддверии 100-летия Геноцида Армения должна избавиться от армяно-турецких протоколов, считает Киро Маноян - Mediamax.am
3186 просмотров
В преддверии 100-летия Геноцида Армения должна избавиться от армяно-турецких протоколов, считает Киро Маноян
Киро Маноян
Ереван/Медиамакс/. Руководитель Комитета "Ай Дат” Бюро партии АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян сказал сегодня, что в преддверии 100-летия Геноцида Армения должна избавиться от армяно-турецких протоколов.
Киро Маноян заметил, что Турция продолжает использовать их против Армении, показывая миру, что между двумя странами существует процесс.
«Будет неправильно войти в 100-летнюю годовщину Геноцида, не отказавшись от этих протоколов. Армения должна аннулировать свою подпись, учитывая также антиармянское отношение Турции в последнее время и события в Кесабе»,- сказал он, отметив, что мир не обвинит Армению за этот шаг.
Говоря об ожиданиях, Киро Маноян отметил, что они существуют как в армянском, так и в турецком обществе: обеим сторонам интересны возможные изменения и отношение мира. Он отметил, что «турецкое общество является жертвой политики отрицания Геноцида и нуждается в познании своей истории, чему должны способствовать армяне, установив контакты с ними». Среди основных задач Киро Маноян подчеркнул процесс поиска путей для компенсации.
Комментируя заявление посла США о том, что 24 апреля ожидается «довольно сильная реакция» из Вашингтона, Киро Маноян заметил, что «реакция будет сильной в том случае, если президент и госсекретарь США назовут события 1915 года так, как это было в действительности - Геноцидом».