Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ երկրորդ
Մեդիամաքս-ի «Արարատ 73` վերելքի ուղին» հատուկ նախագիծը 7 ամիսների ընթացքում պատմելու է 1973 թվականին Երեւանի Արարատի ԽՍՀՄ առաջնությունում տարած հաղթանակի մասին: Առավել մանրամասն նախագծի մասին կարդացեք այստեղ:
1973թ, 14 ապրիլի: Տուր II:
14 ապրիլի: II տուրում հյուրընկալում ենք չեմպիոններին՝ Վորոշիլովգրադի «Զարյա»-ին
ՆՈՐՈՒՅԹԻ ՓՈՐՁԱՐԿՈՒՄ
Միայն արտաքինից է թվում, թե ֆուտբոլային վիրավորանքները շատ զգայուն են ու երկարատեւ: Խաղի հակառակորդները նույնիսկ փաստարկներ են ներկայացնում. այս լատինաամերիկյան երկիրն այս խաղից հետո պատերազմ է հայտարարել այս երկրին… Չգիտեմ, չգիտեմ… Հանդիպմանը հաջորդող առաջին մի քանի ժամում կարող է պատահել ինչ ասես: Բայց դրանք զգացմունքներ, կրքեր են: Եվ դրանց կործանարար ուժը գործում է առավելագույնը մինչ հաջորդ խաղը, հաջորդ տուրը:
Նույնպես եւ այսօր: Ոչ ոք արդեն չէր հիշում, որ նախորդ տարի շատ խիստ վիրավորված էինք «Զարյա»-ից. միակ թիմը, որին «Արարատը» պարտվել էր երկու հանդիպումներում, ընդ որում, դրանցից մեկը՝ ջախջախիչ՝ 0:4 հաշվով: Ավելին, մարդիկ երեկոյան մարզադաշտ էին գնում ինչպես հանդիսության: Միշտ այդպես է լինում. չեմպիոնների գալը, հատկապես խաղաշրջանի սկզբում, հանդիպումը գեղեցկացնում է լրացուցիչ տոնական գույներով:
Լուսանկարը՝ eurulib.blogspot.com կայքից:
Արդեն նախավարժանքում «Զարյա»-ն աչքի էր ընկնում ֆիզիկական լավ պատրաստվածությամբ: Ամենայն հավանականությամբ, թիմի նոր մարզիչ Վսեվոլոդ Բլինկովը չէր կորցրել Գերման Զոնինի կուտակածը: Այո, այդ թիմի նախկին մարզչին հաջողվել էր ապշեցնել նույնիսկ ամենամոլի լավատեսներին: Բայց երբ ես «Комсомольская правда»-ում ընթերցեցի Զոնինի հետ հարցազրույցը, որում նա բացահայտում էր իր բոլոր «գաղտնիքները», անկեղծ ասած, շատ զարմացա: Այնպես էր ստացվում, որ վորոշիլովգրադցիներին հաղթանակները տրվում էին առաջին հերթին մարզումների շնորհիվ: Անխոնջ, համառ, ամենօրյա: Յուրի Վանյատը պատմում է, որ ինքնակամ հրաժարվելով արձակուրդից՝ «Զարյա»-ի ֆուտբոլիստները սկսել են ակտիվ պատրաստվել նոր խաղաշրջանին նախորդի ավարտից անմիջապես հետո:
Իսկ առաջնության ընթացքում, նույնիսկ լարված ու դժվարին պայքարից հետո, թիմը գնացել է մարզումների՝ գրեթե հրաժարվելով հանգստյան օրերից:
Ինչու՞: Մի՞թե ֆուտբոլիստներն առանց այդ էլ ֆիզիկապես ու հոգեպես գերծանրաբեռնված չեն: Չէ՞ որ այնքան քիչ ժամանակ է մնում իրենց համար, ընտանիքի համար… Եվ հետո, պատմությունը բազմիցս ցույց է տվել, որ ոչ ոք երբեք կայուն հաջողության չի հասել ուժի հաշվին: Ցանկացած մարդ, ցանկացած կոլեկտիվ, խաղալով ֆիզիկական հնարավորությունների ամբողջ ներածի չափով, կարող է շատ արագ հյուծվել, կոտրվել: Հենց այդ պահերին մարզիկն ունենում է տարօրինակ զգացողություն, որը ոչ այնքան ճշգրիտ անվանվում է ապատիա:
Նշանակում է՝ Զոնինն իրավացի չէ՞: Եկեք չշտապենք: Տեսնենք, խաղաշրջանը դեռ առջեւում է: Այսօրվա հանդիպումից ելնելով՝ դժվար է դատել: «Զարյա»-ն լավ էր խաղում: Կոկիկ, հավաքված, հաստատակամ: «Արարատն» իրեն պահում էր, ես կասեի, անկազմակերպ: Հատկապես պաշտպանությունում: Պաշտպանների գործողություններում համաժամանակություն չկար: Վախենամ, նրանք այս տարի մեզ հուսախաբ անեն: Չգիտեմ՝ ուրիշներին ինչպես, բայց ինձ հանդիպման արդյունքն օրինաչափ է թվում: Ես ի նկատի ունեմ ոչ-ոքին՝ 1:1:  Թեեւ, կարող էինք պարտվել տասնմեկ մետրանոցների արդյունքում. շատ վիրավորական կլիներ:
Վորոշիլովգրադի «Զարյա»-ն 1972 մրցաշրջանի հաղթողն էր: Մեզ համար նրանք շատ անհարմար մրցակից էին: Մարզիկների մոտ կարող է այդպիսի զգացմունք լինի. կան թիմեր, որոնց խաղին դու այդպես էլ չես կարողանում սովորել: «Զարյա»-ն մեզ դուր չէր գալիս այն պատճառով, որ նրանք շատ ուժային ու կոշտ թիմ էին: Սակայն միեւնույն ժամանակ` շատ աշխատասեր:
Լուսանկարը՝ jagru.sosbb.ru կայքից:
Ինչ-որ պահի ես մոռացել էի, որ այսօր պետք է կայանար ֆուտբոլային նորույթի փորձարկումը, եւ մտածեցի, որ Սիմոնյանը պետք է գոհ լինի հանդիպման արդյունքից: Առաջնության մեկնարկից առաջ մտահոգվելով, որ առաջին խաղերում բաժին են ընկել այդպիսի ուժեղ հակառակորդներ, նա երազում էր ստանալ չորս միավորից երեքը: Եվ հանկարծ պարզվում է, որ այժմ այդպես չի կարելի հաշվել: Այսինքն, կարելի է հույսը դնել ոչ-ոքիի վրա, բայց փորձեք հաղթանակ ծրագրել տասնմեկ մետրանոցներով, եթե խաղացողներից յուրաքանչյուրը, նույնիսկ հարյուր տոկոսանոց տասնմեկ մետրանոց խփող ֆուտբոլիստը, կարող է ձախողել: Այստեղ արդեն գործում են նյարդերը, այլ ոչ թե տրամաբանության օրենքները:
Կիեւի Դինամոյին հաղթելուց հետո Զարյայի դեմ արդեն բարձր տրամադրությամբ հանդես եկանք: 0:1 հաշվով պարտվում էինք, սակայն երբ խաղի ավարտին մնում էր 10-15 րոպե, կարողացանք հավասարեցնել հաշիվը: Եկավ 11 մետրանոցների պահը, ինչը հատկապես ծանր էր ինձ համար: Նախավերջին գնդակին ես էի մոտեցել, սակայն այն դիպավ հորիզոնական դարպասաձողին, նրանց հաջորդ գնդակը ես կարողացա որսալ, ինչից հետո Զանազանյանը դիպուկ իրացրեց 11 մետրանոցը եւ մենք հաղթեցինք` 6:5:
Շատ ծանր խաղ էր մեզ համար: Ընդհանրապես, ուկրաինական թիմերին հաղթելն ամենադժվարն էր, քանի որ ավելի կոպիտ էին եւ ուժային ֆուտբոլ էին խաղում:  Սկզբի 10-15 րոպեների ընթացքում ուժեղ ճնշում էին գործադրում. այդպիսին էր նրանց մարտավարությունը: Եթե կարողանում էին հաջողության հասնել, խաղը նրանց համար լավ էր ընթանում: Այդ ժամանակ կարեւոր էր կարճ փոխանցումներով կարողանալ դիմակայել նրանց:
Ֆուտբոլասերների երկրպագությունն այդ տարիներին եւ պարտավորեցնող էր, եւ ոգեւորող: Հրազդան մարզադաշտում մոտավորապես 60-70 հազար երկրպագուներ էին հավաքվում:
Տասնմեկ մետրանոցներ վերցնելը տեսականորեն անհնարին է: Ես դա գիտեմ նաեւ սեփական, թեեւ ոչ հարուստ փորձից: Նախկինում եղել եմ Խարկովի մանկական ու պատանեկան թիմի դարպասապահը, եւ մարզիչները, բնականաբար, սովորեցրել են ինձ. եթե հարվածողը վրիժառության այդ գործողությունը կատարի տեխնիկայի բոլոր կանոններով, այսինքն, հարվածի անկյունին միջին ուժով, բայց անպայման անկյունին, ապա այդ գնդակը հնարավոր չէ որսալ: Դա են վկայում մաթեմատիկական հաշվարկները հարվածի ուժի, ճշգրտության, թռիչքի արագության եւ դարպասապահի ռեակցիայի վերաբերյալ:
1973 թվականին (առաջին եւ վերջին անգամ) առաջնության խաղերը ոչ-ոքիով չէին ավարտվում: Եթե հանդիպման հիմնական ժամանակում գրանցվում էր ոչ-ոքի, թիմերը 11-մետրանոց հարվածների միջոցով էին պարզում հաղթողին: Հիմնական ժամանակում հաղթելու համար տրվում էր 2 միավոր, իսկ 11-մետրանոց հարվածների դեպքում՝ 1 միավոր: Բայց անգամ եթե հանենք մեր 11-մետրանոցներով վաստակած միավորները, ապա միեւնույն է, առաջնության հաղթողը մենք էինք լինելու:
Այնուամենայնիվ, ամեն մի դարպասապահ հույս ունի բռնել տասնմեկ մետրանոցը: Հուսով է, բայց ոչ թե որ կբռնի յուրաքանչյուր գնդակ, այլ որ հարվածողը կսխալվի: Բայց հարձակվողի չնչին սխալը որսալու համար հարկավոր է կարողանալ վայրկենապես հավաքվել, կենտրոնանալ: Ռեակցիայի մասին չեմ խոսում, քանի որ դա ինքին ենթադրվում է:
11 մետրանոցների ժամանակ դարպասապահը պետք է կարողանա արագ եւ ճիշտ կողմնորոշվել: Իհարկե, խաղից առաջ ուսումնասիրում էինք հակառակորդի խաղաոճը եւ հարձակվողների հարվածները: Ես կարողացա որսալ գնդակը, քանի որ մոտավորապես գիտեի, թե նրանց կենտրոնական պաշտպան Ժուռավլյովը ո՞ր ուղղությամբ պետք է հարվածեր:
Լուսանկարը՝ Photolur:
Մի խոսքով, Ալյոշա Աբրահամյանն այսօր շատ լավ խաղաց: Իսկ Նիկիտա Սիմոնյանին հաջողությունն ամենեւին չտարհամոզեց, որ նորարարությունն անիմաստ է: Հերքելով այն՝ նա իր տեսանկյունը փաստարկում է այսպես. «Ոչ-ոքին, այսինքն, ուժերի հավասարությունը, առկա է յուրաքանչյուր սպորտային մրցության բնույթում»: Այլ հաշվարկ կատարելու իմ առաջարկին (մասնավորապես, երեք միավոր հիմնական ժամանակում հաղթանակի դեպքում, երկու միավոր տասնմեկ մետրանոցներով հաղթանակի դեպքում եւ մեկ միավոր՝ ոչ-ոքիի պարագայում) նա պատասխանեց. «Ինչու՞: Որպեսզի վերջնականապես խճճվե՞նք»:
Պետք է ասեմ, որ Նիկիտա Պավլովիչն այս օրերին շատ է հուզվում: Մեկնարկից առաջ նրա ապրումները հասկանալի էին: Նախամեկնարկային տենդը բազմիցս նկարագրվել է հոգեբանների ու լրագրողների կողմից: Իսկ հիմա՞…
Ինձ թվում է՝ Սիմոնյանի մտահոգությունը բացատրվում է նախորդ երկու խաղաշրջաններում «Արարատի» գրանցած հաջողություններով: Եթե մեր թիմը գտնվեր առաջնության սանդուղքի ստորին աստիճաններին, նա կարող էր հանգիստ լինել: Նրա փորձն ու գիտելիքները երեւանցիներին առաջ կմղեին: Իսկ այժմ ամեն ինչ անկայուն է: Ամեն դեպքում, նրան այդպես է թվում: Իմ բոլոր հավաստիացումներին, որ ամեն ինչ լավ կլինի, նա շարժում է գլուխն ու կրկնում. «Խաղերում հաղթում են ֆուտբոլիստները, պարտվում՝ մարզիչները»: Ես կտրականապես հակառակվում եմ նրան: Իմ դատողությունների շղթան մոտավորապես այսպիսին է: Երեւանցիները չեն շփացել «Արարատի» մրցանակային տեղերից: Եթե նրանց թիմը տեղ գրավի առաջին տասնյակում, արդեն իսկ վատ չէ: Կարեւորը լավ խաղ ցույց տալն է: Իսկ Սիմոնյանին այստեղ այնքան են հարգում, որ կներեն նաեւ անհաջողությունը:
Ի վերջո, մտածում էի ես, Սիմոնյանն արեւմտյան օրինակով պայմանագիր չի կնքել, որի համաձայն պարտավորված կլիներ «Արարատին» չեմպիոն դարձնել առաջին իսկ խաղաշրջանում: Բայց այստեղ ես, իհարկե, իրավացի չէի: Ամեն ինչից զատ, յուրաքանչյուր մարզիչ ունի ինքնասիրություն, հպարտություն, սպորտային փառասիրություն: Կարծում եմ, որ Սիմոնյանի մոտ այդ որակները հատկապես ուժեղ են զարգացած…

Восхождение «Арарат-73»: игра вторая
Специальный проект Медиамакс «Восхождение Арарат-73» в течение 7 месяцев будет рассказывать о победе ереванского «Арарата» в Чемпионате СССР 1973 года. Подробнее о проекте читайте здесь.
14 апреля 1973 года. Во II туре принимаем  чемпионов – ворошиловградскую «Зарю».
ИСПЫТАНИЕ НОВИНКИ
Это только с виду кажется, будто футбольные обиды очень чувствительны и живучи. Противники этой игры приводят даже аргументы: такая-то латиноамериканская страна после такой-то игры объявила войну такому-то государству... Не знаю, не знаю... В первые часы после матча может произойти, что угодно. Но это - эмоции, страсти. И разрушительная их сила действует максимум до следующей игры, следующего тура.
Вот и сегодня. Никто уже не помнил, что «Заря» - главный наш обидчик в прошлом году. Единственная команда, которой «Арарат» проиграл обе встречи, причем, одну из них с разгромным счетом – 0:4. Более того, люди шли вечером на стадион, как на торжество. Так бывает всегда: приезд чемпионов, особенно в начале сезона, окрашивает матч дополнительными праздничными мазками.
Фото: eurulib.blogspot.com.
Уже на разминке бросалась в глаза хорошая физическая подготовка «Зари». По всей видимости, их новый наставник Всеволод Блинков не растерял накопленное Германом Зониным, Да, бывшему тренеру этой команды удалось ошеломить даже самых больших оптимистов. Но когда  я прочел  в «Комсомолке» интервью с Зониным, в котором он раскрыл все свои «секреты», я, честно говоря, оторопел. Получалось так, что победы ворошиловградцев достигались в первую очередь тренировками. Неустанными, настойчивыми, каждодневными. Юрий Ваньят рассказывает, что, отказавшись добровольно от отпусков, футболисты «Зари» начали активно готовиться к новому сезону чуть ли не сразу после окончания старого.
А во время чемпионата – даже после острого, трудного поединка – команда собиралась на тренировку, практически отказавшись от выходных дней.
К чему это? Разве футболисты и без того не перегружены физически и психологически? Ведь так мало времени им остается для себя, для семьи... Потом, история не раз показывала, что никогда и никто не добивался стабильного успеха за счет силы. Любой человек, любой коллектив, играя на пределе физических возможностей, может очень скоро иссякнуть, сломиться. Именно в такие моменты приходит к спортсмену странное ощущение, называемое не очень точно апатией.
Стало быть, Зонин не прав? Не будем спешить. Посмотрим, сезон еще впереди. По сегодняшней встрече трудно что-либо сказать. «Заря» играла хорошо. Аккуратно, собранно, напористо. «Арарат» вел себя, я бы сказал, безалаберно. Особенно в обороне. Не было синхронности в действиях защитников. Боюсь, что они подведут в этом году. Не знаю, как другим, но мне итог встречи кажется закономерным. Я имею в виду ничью – 1:1. Правда, могли проиграть по одиннадцатиметровым – вот было бы обидно.
Ворошиловградская «Заря» была чемпионом СССР 1972 года. Для нас они были очень неудобными соперниками. Есть команды, к игре против которых привыкнуть очень сложно. Кроме того, «Заря» была очень силовой и грубой командой. Но, в то же время, их игроки были очень работоспособными.
Николай Казарян.
В какой-то момент   я забыл, что сегодня предстоит испытание футбольной новинки, и подумал, что Симонян должен быть доволен результатом встречи. Перед началом чемпионата, сокрушаясь, что на первые игры попались такие трудные противники, он мечтал заполучить три очка из четырех. И вдруг выясняется, что нынче так считать нельзя. То есть на ничью можно рассчитывать, но попробуйте запланировать выигрыш по пенальти, если любой из игроков, даже стопроцентный пенальтист, может промахнуться. Здесь уже действуют нервы, а не законы логики.
После победы над киевским «Динамо» в первом матче чемпионата, с «Зарей» мы играли в приподнятом настроении. Мы проигрывали, но за 10-15 минут до конца игры смогли сравнять счет. Настала очередь 11-метровых, что было особенно тяжело для меня как для вратаря. Предпоследний удар исполнял я, однако попал в перекладину. Затем я сумел парировать удар соперника. А последний победный удар с точки нанес Заназанян, и мы победили 6:5.
Это была очень сложная игра для нас. Побеждать украинские команды было сложным делом, так как они играли в жесткий футбол. В первые 10-15 минут они оказывали серьезное давление на соперника, такой была их тактика. Если им удавалось забить, то игра шла по их сценарию.
Поддержка болельщиков в эти годы была и воодушевляющей и одновременно накладывала большую ответственность. На «Раздане» мы собирали 60-70 тысяч болельщиков.
Брать пенальти теоретически невозможно. Это я знаю и но собственному, правда, небогатому опыту. Когда-то я был вратарем сборной детской и юношеской команды Харькова, и тренеры, естественно, учили меня: если бьющий исполнит этот акт возмездия по всем правилам техники, то есть ударит в угол со средней силой, но непременно в угол – тогда мяч не берется. На этот счет существуют математические выкладки о силе, точности удара, скорости полета мяча и реакции вратаря.
В 1973 году (в первый и в последний раз в истории чемпионатов СССР) не было ничьих. Если игра в основное время завершалась вничью, то исход поединка решали послематчевые пенальти. За победу в основное время давали 2 очка, за победу по пенальти – 1 очко. Но должен сказать, что даже если вычесть очки, набранные нами в результате побед по пенальти, мы бы все равно стали бы чемпионами.
Тем не менее, каждый голкипер надеется взять одиннадцатиметровый. Надеется, но не на то, что он возьмет любой мяч – а на то, что ошибется бьющий. Но чтобы уловить микроошибку форварда, нужно уметь мгновенно взять себя в руки, собраться, сосредоточиться. О реакции я не говорю, потому что это само собой разумеется.
Во время 11-метровых вратарь должен быстро и правильно ориентироваться. Конечно, перед игрой мы изучали стиль игры противника и удары. Я смог отбить мяч, потому что примерно знал - как бьет их центральный защитник Журавлев.
Алеша Абраамян.
В общем, Алеша Абрамян был сегодня молодцом. А Никиту Симоняна удача вовсе не разубедила в бессмысленности нововведения. Отвергая его, он аргументирует свою точку зрения так: «Ничья, то есть равенство сил – в природе любого спортивного состязания». На мое предложение ввести иной зачет, а именно: три очка за победу в основное время, два – за победу по пенальти и одно просто за ничью, - он ответил: «Зачем? Чтоб запутаться окончательно?»
Должен сказать, что Никита Павлович очень волнуется в эти дни. Когда он переживал перед стартом, все было понятно. Предстартовая лихорадка многократно описана психологами и журналистами. Что же сейчас?.. Мне  кажется, озабоченность Симоняна объясняется успехами «Арарата» в предыдущих двух сезонах. Будь наша команда на последних ступенях турнирной лестницы, он мог бы быть спокоен. Его опыт и знания вывели бы ереванцев вперед. Теперь же все зыбко. Во всяком случае, ему так кажется. На все мои заверения, что вес будет хорошо, он качает головой и повторяет: «Выигрывают игры футболисты, а проигрывают – тренеры». Я решительно возражал ему. Рассуждения мои выстраивались примерно в такую цепочку. Ереванцы не избалованы призовыми местами «Арарата». Займи их  команда место в первой десятке – уже не плохо. Главное показать красивую игру. Симоняна же настолько здесь уважают, что ему простят и неудачи.
В конце концов, рассуждал я, Симонян не заключал по западному образцу контракта, согласно которому он обязывался сделать «Арарат» чемпионом в первом же сезоне. Но здесь я, конечно, был не прав. Помимо всего прочего, у каждого тренера есть самолюбие, гордость, спортивное честолюбие. Думаю, что у Симоняна эти качества особенно сильно развиты...