Վիգեն Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը
Մարտի 29-ին «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթում հրապարակված հարցազրույցում ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանի կոշտ պրագմատիզմը տարակուսանք է առաջացնում Հայաստանում, որտեղ տեղակայված է ռուսական ռազմակայանը»:
«Հայ հասարակության մեջ հասունանում են հարցեր, որոնց անպատասխան են մնում: Օրինակ, ռուսական էներգետիկ քաղաքականությունը շատ պրագմատիկ է: Մենք, իհարկե գտնում ենք համագործակցության ճկուն սխեմաներ, բայց դրանք գտնելու հնարավորությունները սահմանափակ են: Այդ իսկ պատճառով Ռուսաստանի կոշտ պրագմատիզմը տարակուսանք է առաջացնում Հայաստանում, որտեղ տեղակայված է ռուսական ռազմակայանը: Դրա հետ կապված շատ ընդդիմադիր խմբեր գնում են ընտրությունների` տալով հետեւյալ հարցը. երաշխավորում է արդյո՞ք ռուսական ռազմակայանը մեր անվտանգությունը: Նրանք առաջ են քաշում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ամբողջական վերակողմնորոշման հարցը: Պետական քաղաքականության վրա դա դեռեւս չի ազդում, սակայն տրամադրությունները պետք է հաշվի առնվեն»,- հայտարարել էր Հովհաննիսյանը:
Մահափորձ Գյումրիի քաղաքապետի նկատմամբ
Ապրիլի 2-ին, ժամը 22:30-ի սահմաններում, Երեւան-Գյումրի ավտոճանապարհի Աշտարակի հատվածում մահափորձ էր կատարվել Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դեմ։
Մահափորձի հետեւանքով հրազենային վնասվածքներ էր ստացել Հայաստանի երկրորդ կարեւորագույն քաղաքի քաղաքապետը, սպանվել էին Ղուկասյանի երկու թիկնապահները եւ վարորդը։
ՀՀԿ խորհրդի որոշումը
Ապրիլի 2-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհուրդը միաձայն որոշել էր Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրել ՀՀԿ խորհրդի նախագահ, պաշտպանության նախարար եւ նախագահին առընթեր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը։
Միջնորդների «աննախադեպ միասնությունը»
Ապրիլի 3-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն Երեւանում հայտարարել էր, որ «ղարաբաղյան հակամարտությունն, ավելի քան ցանկացած այլ հակամարտություն, հավակնում է եզակիության կարգավիճակին»։
Սերգեյ Լավրովը՝ 2007թ. ապրիլի 3-ին Սերգեյ Լավրովը՝ 2007թ. ապրիլի 3-ին
Լավրովի խոսքերով, «ղարաբաղյան հակամարտությունը միակ հակամարտությունն է, որտեղ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպական Միության շահերը չեն հակասում միմյանց, ինչպես նաեւ կողմերի դիրքորոշումներին»:
Սերգեյ Լավրովը եւ Վարդան Օսկանյանը՝ 2007թ. ապրիլի 3-ին Սերգեյ Լավրովը եւ Վարդան Օսկանյանը՝ 2007թ. ապրիլի 3-ին
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում մշակվել են կարգավորման այնպիսի առաջարկներ, որ ցանկացած այլ հակամարտության մասնակիցները կարող են միայն նախանձել: Սակայն, վերջնական որոշումը պետք է կայացնեն Հայաստանն ու Ադրբեջանինը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները չափազանց զգույշ են վերաբերվում իրենց միջնորդի կարգավիճակին եւ իրենց իրավունք չեն վերապահում կողմերին որեւէ բան պարտադրել»,- նշել էր Սերգեյ Լավրովը: Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը հույս էր հայտնել, որ միջնորդների «աննախադեպ միասնությունը» թույլ կտա կողմերին հասնել երկարաժամկետ եւ ամուր խաղաղության:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 28-ԱՊՐԻԼԻ 3
ՀԱԿ-ը մտադիր է պատասխանատվության ենթարկել Սերժ Սարգսյանին
Մարտի 30-ի հանրահավաքում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել էր Հայ Ազգային Կոնգրեսի նախընտրական ծրագրի հիմնադրույթները:
Նախեւառաջ, ասել էր Հայաստանի առաջին նախագահը, ՀԱԿ-ը մտադիր է «անմիջապես բարձրացնել Սերժ Սարգսյանի պաշտոնանկության եւ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը»։
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը՝ 2012թ. մարտի 30-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը՝ 2012թ. մարտի 30-ին
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանը «ՀՀ նախագահի աթոռը զավթել է Ընտրական օրենսգրքի կոպտագույն խախտման, համատարած ընտրակեղծիքների, զանգվածային բռնությունների եւ խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ իրականացրած սպանդի հետեւանքով»։
«Միջնորդներն ազնվորեն անում են իրենց գործը»
Ապրիլի 2-ին Երեւանում Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն «ազնվորեն անում են իրենց գործը»:
Նա նշել էր, որ միջնորդները չեն հեռանում Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի եւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության սկզբունքներից` ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն եւ ինքնորոշման իրավունք:
Սերգեյ Լավրովը եւ Էդվարդ Նալբանդյանը՝ 2012թ. ապրիլի 2-ին Սերգեյ Լավրովը եւ Էդվարդ Նալբանդյանը՝ 2012թ. ապրիլի 2-ին
«Միջնորդների այս մոտեցումը չի փոխվել եւ հաստատվել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունների մեջ, որոնք արվել են վերջին տարիներին Մեծ ութնյակի գագաթնաժողովների ժամանակ»,- նշել էր Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 28-ԱՊՐԻԼԻ 3
Լուկաշենկոն «չի հավատում»
Մարտի 28-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ չի հավատում, որ «այսօր Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ լավ եւ արժանապատիվ են ապրում»:
Մինսկում առաքելությունն ավարտող Հայաստանի դեսպան Արմեն Խաչատրյանի հետ հանդիպմանը Լուկաշենկոն ասել էր.
«Լեռնային Ղարաբաղը մեր հարցը չէ: Մենք այնտեղ անելիք չունենք: Կան հակամարտող կողմեր, եւ նրանք էլ պետք է այդ հարցը լուծեն: Բայց ես ունեմ դիրքորոշում. մարդիկ արժանի են արժանապատիվ կյանք ունենալու: Չեմ հավատում, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ լավ ու արժանապատիվ են ապրում: Դրա ի՞նչն է արժանապատիվ, եթե դու ամեն օր վախենում ես, որ գլխիդ կարող է մի բան ընկնել, եւ կյանքդ կավարտվի: Դրա համար մեր դիրքորոշումն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն առանց որեւէ միջնորդի՝ ո՛չ ուժեղ, ո՛չ թույլ, նստեն սեղանի շուրջ եւ լուծեն խնդիրը»։
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն «անխուսափելի է» համարում տարածքների վերադարձը
Մարտի 29-ին Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) ղեկավար Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը եղել ու մնում է «մեր երկրի գլխավոր հարցը»:
Հայաստանի առաջին նախագահն ասել էր, որ 1998 թվականի հրաժարականի ժամանակ իր արված բոլոր բացասական կանխատեսումներն իրականացել են եւ հաստատվել է այն թեզը, որ Հայաստանը չի կարող զարգանալ, քանի դեռ ԼՂ հակամարտությունը կարգավորված չէ:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի համար անվտանգության գոտի ծառայող տարածքների վերադարձը անխուսափելի է, քանի որ դա բխում է ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ հիմնարար փաստաթղթերից:
«Ի՞նչ ենք անելու, ծնկի ենք բերելու ՄԱԿ-ին եւ ԵԱՀԿ-ին: Անգամ եթե Բաքուն գրավեք, վաղ թե ուշ պետք է տարածքները վերադարձնեք: Տղա եք, հողերը ետ մի տվեք, բայց այս ազգը մեղք է», - ասել էր ՀԱԿ ղեկավարը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ հայտարարել էր, որ ազգի «իրական թշնամիները եւ գերեզմանափորերը բոլոր այն մարդիկ են, որոնք դավանում են «ոչ մի թիզ հող» սկզբունքը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հերքել էր պնդումներն այն մասին, որ գաղտնի պայմանավորվածություններ ունի իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հետ:
«Մենք սատարում ենք Սերժ Սարգսյանին եւ նրա կառավարությանը՝ Մադրիդյան սկզբունքները իրագործելու հարցում: Խոսքը միայն սրա մասին է: Որեւէ այլ հարցում մենք այդ քաղաքական ուժի հետ միասին անցնելու ճանապարհ չունենք: Անգամ մղձավանջային երազում հնարավոր չէ պատկերացնել, թե մենք կարող ենք ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիա գնալ: Բայց ես պատրաստ եմ մինչեւ վերջ կանգնել Սերժ Սարգսյանի կողքին՝ կարգավորման ծրագիրը իրագործելու համար: Նույնը կանեի, եթե իշխանության լինեին եւ այս ծրագիրը իրագործելու պատրաստակամություն հայտնեին դաշնակցականները կամ կոմունիստները», - ասել էր ՀԱԿ առաջնորդը:
«Նոր մեքենա ստեղծել»
Մարտի 29-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) ցուցակը գլխավորող պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք ցանկանում ենք փոխել այն մեքենան, որը մեր տնտեսության շարժիչ ուժն է»:
Մրցակից կուսակցությունների խոստումները աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացման մասին նա համարել էր «վտանգավոր տնտեսության ապագայի համար»:
Վիգեն Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը Վիգեն Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը
«Բայց անգամ եթե ենթադրենք, որ հրաշք տեղի կունենա եւ այդ բոլոր միջոցները կգտնվեն, նման խոստումները ես համեմատում եմ հին, անսարք մեքենայի անվադողերը փոխելու ցանկության հետ: Իսկ մեր թիմն առաջարկում է ստեղծել նոր մեքենա», - ասել էր Վիգեն Սարգսյանը:
Ընտրությունների արդյունքները
Ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցան Ազգային ժողովի ընտրություններ, որոնց արդյունքում խորհրդարան անցան 4 քաղաքական ուժ։
Նիկոլ Փաշինյանը Նիկոլ Փաշինյանը
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել էր ընտրողների ձայների 49,15%-ը, «Ծառուկյան դաշինքը»՝ 27,35% , «ԵԼՔ» դաշինքը՝ 7,78%-ը, ՀՅԴ-ն՝ 6,58%-ը:

Vigen Sargsyan and Karen Karapetyan
In an interview published on March 29 in “Nezavisimaya Gazeta” newspaper, Vice Speaker of the Armenian Parliament Vahan Hovhannissian stated that “Russia’s rough pragmatism raises perplexity in Armenia, where the Russian military base is deployed.”
“In the Armenian society, questions rise to which no answers have been received. For instance, the Russian energy policy is very pragmatic. We, of course, find flexible schemes for cooperation, but the capacity of finding such schemes is limited. Thus, Russia’s rough pragmatism raises perplexity in Armenia, where the Russian military base is deployed. In connection with this many oppositional groups enter the elections process with that question: does the presence of the Russian military base guarantee security for us? They put forward the issue of full re-orientation of the Armenian foreign policy. It does not yet influence the state policy, but the moods should be taken into account,” the vice speaker stated.
Attempt against the mayor of Gyumri
On April 2, at about 22:30 an attempt was committed against the Mayor of Gyumri Vartan Ghukasian on the Ashtarak section of the Yerevan-Gyumri highway.
The mayor of the city received gunshot wounds. Three people died – the two bodyguards of the mayor and his driver.
The RPA Council’s decision
On April 2 the Council of the Republican Party of Armenia (RPA) made an unanimous decision to nominate the Chairman of the RPA Council, Defense Minister and the Secretary of the National Security Council under the Armenian President Serzh Sargsyan for the position of the Prime Minister of Armenia.
“Unique unity” of the mediators
On April 3 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated in Yerevan that “the Nagorno-Karabakh conflict, more than any other, applies for a status of a unique one”. According to Lavrov, “the Nagorno-Karabakh conflict is the only conflict, in which the interests of Russia, the USA and the European Union and the positions of the sides do not oppose.”
Sergey Lavrov in Yerevan on April 3, 2007 Sergey Lavrov in Yerevan on April 3, 2007
“Within the framework of the OSCE Minsk Group there are such comprehensive proposals that the participants of other conflicts could even envy. However, in any case, the final decision will be up to Armenia and Azerbaijan.
The Co-chair states of the Minsk Group are very careful as to their status of mediators and do not consider themselves having the right to impose anything on the sides,” Sergey Lavrov stated. The Russian Foreign Minister expressed hope that the “unique unity” of the mediators will help the sides to reach agreement on a long-lasting and stable peace.
•    10 YEARS AGO: MARCH 28-APRIL 3, 2012
ANC intends to “call Serzh Sargsyan to criminal responsibility”
During March 30 rally, Levon Ter-Petrosyan outlined the basic provisions of the election program of the oppositional Armenian National Congress (ANC).
Levon Ter-Petrosyan on March 30, 2012 Levon Ter-Petrosyan on March 30, 2012
First of all, the first Armenian President said that the ANC “intends to immediately raise the issue of Serzh Sargsyan's resignation and calling him to criminal responsibility.”
Levon Ter-Petrosyan said Serzh Sargsyan has “seized the post of the Armenian President with rough violations of the Electoral Code due to mass falsifications, violence and slaughter against peaceful demonstrators.”
“Mediators do their work honestly”
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in Yerevan on April 2 that the OSCE Minsk Group Co-Chairs “do their work honestly.”
Sergey Lavrov noted that the mediators don’t deviate from basic principles formulated in Helsinki Final Act and UN Charter – non-use of force, territorial integrity and right of self-determination.
Sergey Lavrov and Edward Nalbandyan in Yerevan on April 2, 2012 Sergey Lavrov and Edward Nalbandyan in Yerevan on April 2, 2012
“The Co-Chairs’ position hasn’t changed and is confirmed in the statements of Presidents of OSCE Minsk Group Co-Chairs made within G8 summits over the past several years,” noted the Russian Foreign Minister.
•    5 YEARS AGO: MARCH 28-APRIL 3, 2017
Lukashenko “does not believe”
On March 28 President of Belarus Alexander Lukashenko stated that he does not believe that “today people in Nagorno-Karabakh live well and with dignity.”
During the meeting with the outgoing Armenian Ambassador Armen Khachatryan Lukashenko stated:
“Nagorno-Karabakh is not our issue. We have nothing to do there. There are conflicting parties who must sort this out. But I have a position: people deserve to live with dignity. I do not believe that today people in Nagorno-Karabakh live well and with dignity. What dignity it is if every day you feel that something can happen and your life can end. Therefore, our position is unequivocal - Armenia and Azerbaijan, without any mediators, neither strong nor weak, should sit down at the table and solve the problem.”
Ter-Petrosyan considers return of territories “inevitable”
On March 29 First President of Armenia and the Leader of Armenian National Congress (ANC) Levon Ter-Petrosyan said that the settlement of Nagorno-Karabakh issue had been “the core issue in Armenia” so far.
The first President of Armenia says that the return of territories, which provide “security belt” for NK, is inevitable, as it is required by the fundamental documents of UN and OSCE.
“So what we have to do? Maybe we better yield to UN and OSCE?  Even if you take Baku, you will still have to return territories sooner or later. If you are so tough, then why won’t you keep the territories? Just have some pity for this nation,” ANC leader said.
Levon Ter-Petrosyan also stated that “The real enemies and gravediggers of this nation are those who support the idea of “not an inch of land” principle”.
Levon Ter-Petrosyan rejected the arguments that he had some kind of secret agreements with the ruling Republican Party of Armenia (RPA).
The first president said that all his forecasts made during his resignation in 1998 came true and confirmed that Armenia cannot develop until the Karabakh conflict is settled.
“We back Serzh Sargsyan and his government in implementation of the Madrid principles and only at that exact point. We do have any other path to pass with the mentioned power. We could not imagine a coalition with RPA even the worst nightmares. Nevertheless, I will always back Serzh Sargsyan in implementing the settlement programs. I would do the same if the ARF or Communist Party of Armenia ruled, being committed to implementation of the peace process,” ANC leader said.
“Our team suggests creating a new vehicle”
On March 29 Minister of Defense of Armenia Vigen Sargsyan, the leading candidate in the list of Republican Party of Armenia (RPA), said that “they wished to change the engine, which was driving our economy.”
Vigen Sargsyan and Karen Karapetyan Vigen Sargsyan and Karen Karapetyan
He described the promises of competitor parties about the rise of pensions and salaries as “dangerous for the future of the country’s economy.”
“Even if a miracle happens and all those means are found, I compare this kind of promises with the attempt of changing tires on an old, malfunctioned car. On the contrary, our team offers to create a new vehicle,” Vigen Sargsyan said.
Elections
Parliamentary elections were conducted in Armenia on April 2 as a result of which 4 political forces will be represented in the National Assembly of Armenia.
Nikol Pashinyan Nikol Pashinyan
Republican Party of Armenia received 49,15% of votes, Tsarukyan alliance received 27,35%, ELQ - 7,78% and ARF-D – 6,58%.