Վիգեն Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը
Մարտի 29-ին «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթում հրապարակված հարցազրույցում ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանի կոշտ պրագմատիզմը տարակուսանք է առաջացնում Հայաստանում, որտեղ տեղակայված է ռուսական ռազմակայանը»:
«Հայ հասարակության մեջ հասունանում են հարցեր, որոնց անպատասխան են մնում: Օրինակ, ռուսական էներգետիկ քաղաքականությունը շատ պրագմատիկ է: Մենք, իհարկե գտնում ենք համագործակցության ճկուն սխեմաներ, բայց դրանք գտնելու հնարավորությունները սահմանափակ են: Այդ իսկ պատճառով Ռուսաստանի կոշտ պրագմատիզմը տարակուսանք է առաջացնում Հայաստանում, որտեղ տեղակայված է ռուսական ռազմակայանը: Դրա հետ կապված շատ ընդդիմադիր խմբեր գնում են ընտրությունների` տալով հետեւյալ հարցը. երաշխավորում է արդյո՞ք ռուսական ռազմակայանը մեր անվտանգությունը: Նրանք առաջ են քաշում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ամբողջական վերակողմնորոշման հարցը: Պետական քաղաքականության վրա դա դեռեւս չի ազդում, սակայն տրամադրությունները պետք է հաշվի առնվեն»,- հայտարարել էր Հովհաննիսյանը:
Մահափորձ Գյումրիի քաղաքապետի նկատմամբ
Ապրիլի 2-ին, ժամը 22:30-ի սահմաններում, Երեւան-Գյումրի ավտոճանապարհի Աշտարակի հատվածում մահափորձ էր կատարվել Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դեմ։
Մահափորձի հետեւանքով հրազենային վնասվածքներ էր ստացել Հայաստանի երկրորդ կարեւորագույն քաղաքի քաղաքապետը, սպանվել էին Ղուկասյանի երկու թիկնապահները եւ վարորդը։
ՀՀԿ խորհրդի որոշումը
Ապրիլի 2-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհուրդը միաձայն որոշել էր Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրել ՀՀԿ խորհրդի նախագահ, պաշտպանության նախարար եւ նախագահին առընթեր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը։
Միջնորդների «աննախադեպ միասնությունը»
Ապրիլի 3-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն Երեւանում հայտարարել էր, որ «ղարաբաղյան հակամարտությունն, ավելի քան ցանկացած այլ հակամարտություն, հավակնում է եզակիության կարգավիճակին»։
Սերգեյ Լավրովը՝ 2007թ. ապրիլի 3-ին Սերգեյ Լավրովը՝ 2007թ. ապրիլի 3-ին
Լավրովի խոսքերով, «ղարաբաղյան հակամարտությունը միակ հակամարտությունն է, որտեղ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպական Միության շահերը չեն հակասում միմյանց, ինչպես նաեւ կողմերի դիրքորոշումներին»:
Սերգեյ Լավրովը եւ Վարդան Օսկանյանը՝ 2007թ. ապրիլի 3-ին Սերգեյ Լավրովը եւ Վարդան Օսկանյանը՝ 2007թ. ապրիլի 3-ին
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում մշակվել են կարգավորման այնպիսի առաջարկներ, որ ցանկացած այլ հակամարտության մասնակիցները կարող են միայն նախանձել: Սակայն, վերջնական որոշումը պետք է կայացնեն Հայաստանն ու Ադրբեջանինը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները չափազանց զգույշ են վերաբերվում իրենց միջնորդի կարգավիճակին եւ իրենց իրավունք չեն վերապահում կողմերին որեւէ բան պարտադրել»,- նշել էր Սերգեյ Լավրովը: Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը հույս էր հայտնել, որ միջնորդների «աննախադեպ միասնությունը» թույլ կտա կողմերին հասնել երկարաժամկետ եւ ամուր խաղաղության:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 28-ԱՊՐԻԼԻ 3
ՀԱԿ-ը մտադիր է պատասխանատվության ենթարկել Սերժ Սարգսյանին
Մարտի 30-ի հանրահավաքում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել էր Հայ Ազգային Կոնգրեսի նախընտրական ծրագրի հիմնադրույթները:
Նախեւառաջ, ասել էր Հայաստանի առաջին նախագահը, ՀԱԿ-ը մտադիր է «անմիջապես բարձրացնել Սերժ Սարգսյանի պաշտոնանկության եւ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը»։
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը՝ 2012թ. մարտի 30-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը՝ 2012թ. մարտի 30-ին
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանը «ՀՀ նախագահի աթոռը զավթել է Ընտրական օրենսգրքի կոպտագույն խախտման, համատարած ընտրակեղծիքների, զանգվածային բռնությունների եւ խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ իրականացրած սպանդի հետեւանքով»։
«Միջնորդներն ազնվորեն անում են իրենց գործը»
Ապրիլի 2-ին Երեւանում Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն «ազնվորեն անում են իրենց գործը»:
Նա նշել էր, որ միջնորդները չեն հեռանում Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի եւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության սկզբունքներից` ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն եւ ինքնորոշման իրավունք:
Սերգեյ Լավրովը եւ Էդվարդ Նալբանդյանը՝ 2012թ. ապրիլի 2-ին Սերգեյ Լավրովը եւ Էդվարդ Նալբանդյանը՝ 2012թ. ապրիլի 2-ին
«Միջնորդների այս մոտեցումը չի փոխվել եւ հաստատվել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունների մեջ, որոնք արվել են վերջին տարիներին Մեծ ութնյակի գագաթնաժողովների ժամանակ»,- նշել էր Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 28-ԱՊՐԻԼԻ 3
Լուկաշենկոն «չի հավատում»
Մարտի 28-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որ չի հավատում, որ «այսօր Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ լավ եւ արժանապատիվ են ապրում»:
Մինսկում առաքելությունն ավարտող Հայաստանի դեսպան Արմեն Խաչատրյանի հետ հանդիպմանը Լուկաշենկոն ասել էր.
«Լեռնային Ղարաբաղը մեր հարցը չէ: Մենք այնտեղ անելիք չունենք: Կան հակամարտող կողմեր, եւ նրանք էլ պետք է այդ հարցը լուծեն: Բայց ես ունեմ դիրքորոշում. մարդիկ արժանի են արժանապատիվ կյանք ունենալու: Չեմ հավատում, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ լավ ու արժանապատիվ են ապրում: Դրա ի՞նչն է արժանապատիվ, եթե դու ամեն օր վախենում ես, որ գլխիդ կարող է մի բան ընկնել, եւ կյանքդ կավարտվի: Դրա համար մեր դիրքորոշումն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն առանց որեւէ միջնորդի՝ ո՛չ ուժեղ, ո՛չ թույլ, նստեն սեղանի շուրջ եւ լուծեն խնդիրը»։
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն «անխուսափելի է» համարում տարածքների վերադարձը
Մարտի 29-ին Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) ղեկավար Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը եղել ու մնում է «մեր երկրի գլխավոր հարցը»:
Հայաստանի առաջին նախագահն ասել էր, որ 1998 թվականի հրաժարականի ժամանակ իր արված բոլոր բացասական կանխատեսումներն իրականացել են եւ հաստատվել է այն թեզը, որ Հայաստանը չի կարող զարգանալ, քանի դեռ ԼՂ հակամարտությունը կարգավորված չէ:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի համար անվտանգության գոտի ծառայող տարածքների վերադարձը անխուսափելի է, քանի որ դա բխում է ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ հիմնարար փաստաթղթերից:
«Ի՞նչ ենք անելու, ծնկի ենք բերելու ՄԱԿ-ին եւ ԵԱՀԿ-ին: Անգամ եթե Բաքուն գրավեք, վաղ թե ուշ պետք է տարածքները վերադարձնեք: Տղա եք, հողերը ետ մի տվեք, բայց այս ազգը մեղք է», - ասել էր ՀԱԿ ղեկավարը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նաեւ հայտարարել էր, որ ազգի «իրական թշնամիները եւ գերեզմանափորերը բոլոր այն մարդիկ են, որոնք դավանում են «ոչ մի թիզ հող» սկզբունքը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հերքել էր պնդումներն այն մասին, որ գաղտնի պայմանավորվածություններ ունի իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հետ:
«Մենք սատարում ենք Սերժ Սարգսյանին եւ նրա կառավարությանը՝ Մադրիդյան սկզբունքները իրագործելու հարցում: Խոսքը միայն սրա մասին է: Որեւէ այլ հարցում մենք այդ քաղաքական ուժի հետ միասին անցնելու ճանապարհ չունենք: Անգամ մղձավանջային երազում հնարավոր չէ պատկերացնել, թե մենք կարող ենք ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիա գնալ: Բայց ես պատրաստ եմ մինչեւ վերջ կանգնել Սերժ Սարգսյանի կողքին՝ կարգավորման ծրագիրը իրագործելու համար: Նույնը կանեի, եթե իշխանության լինեին եւ այս ծրագիրը իրագործելու պատրաստակամություն հայտնեին դաշնակցականները կամ կոմունիստները», - ասել էր ՀԱԿ առաջնորդը:
«Նոր մեքենա ստեղծել»
Մարտի 29-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) ցուցակը գլխավորող պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք ցանկանում ենք փոխել այն մեքենան, որը մեր տնտեսության շարժիչ ուժն է»:
Մրցակից կուսակցությունների խոստումները աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացման մասին նա համարել էր «վտանգավոր տնտեսության ապագայի համար»:
Վիգեն Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը Վիգեն Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը
«Բայց անգամ եթե ենթադրենք, որ հրաշք տեղի կունենա եւ այդ բոլոր միջոցները կգտնվեն, նման խոստումները ես համեմատում եմ հին, անսարք մեքենայի անվադողերը փոխելու ցանկության հետ: Իսկ մեր թիմն առաջարկում է ստեղծել նոր մեքենա», - ասել էր Վիգեն Սարգսյանը:
Ընտրությունների արդյունքները
Ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցան Ազգային ժողովի ընտրություններ, որոնց արդյունքում խորհրդարան անցան 4 քաղաքական ուժ։
Նիկոլ Փաշինյանը Նիկոլ Փաշինյանը
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել էր ընտրողների ձայների 49,15%-ը, «Ծառուկյան դաշինքը»՝ 27,35% , «ԵԼՔ» դաշինքը՝ 7,78%-ը, ՀՅԴ-ն՝ 6,58%-ը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 28 МАРТА-3 АПРЕЛЯ 2007 ГОДА
В интервью, опубликованном 29 марта в «Независимой газете», вице-спикер парламента Ваган Ованесян заявил, что «жесткий прагматизм России порождает недоумение в Армении, где дислоцирована российская военная база».
«В армянском обществе зреют вопросы, ответы на которые не получены. Например, российская энергетическая политика очень прагматична. Мы, конечно, находим гибкие схемы для сотрудничества, но возможность нахождения таких схем ограничена. Поэтому жесткий прагматизм России порождает недоумение в Армении, где дислоцирована российская военная база. В связи с этим многие оппозиционные группы идут на выборы именно с этим вопросом: гарантирует ли нам нахождение российской военной базы безопасность? Они ставят вопрос полной переориентации внешней политики Армении. На государственную политику это пока не влияет, но настроения надо учитывать», - говорил вице-спикер.
Покушение на мэра Гюмри
2 апреля около 22:30 часов на Аштаракском участке трассы Ереван-Гюмри было совершено покушение на мэра города Гюмри Вардана Гукасяна.
В результате покушения мэр второго по значимости города Армении получил огнестрельные ранения, погибли двое телохранителей Гукасяна и водитель.
Решение Совета РПА
2 апреля Совет Республиканской партии Армении (РПА) принял единогласное решение выдвинуть кандидатуру председателя Совета РПА, министра обороны и секретаря Совета национальной безопасности при президенте Сержа Сарсгяна на пост премьер-министра Армении.
«Уникальное единство» посредников
3 апреля министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил в Ереване, что «нагорно-карабахский конфликт, более чем какой-либо другой конфликт, претендует на статус уникального».
Сергей Лавров в Ереване 3 апреля 2007 годаФото: Фотолур
По словам Лаврова, «нагорно-карабахский конфликт – это единственный конфликт, в котором интересы России, США и Европейского Союза не противоречат друг другу и позициям сторон».
«В рамках Минской группы ОБСЕ разработаны настолько комплексные предложения по урегулированию, что участники любых других конфликтов могут только завидовать. Однако, в любом случае, окончательное решение остается за Арменией и Азербайджаном.
Сергей Лавров и Вардан Осканян в Ереване 3 апреля 2007 годаФото: Фотолур
Страны-сопредседатели Минской группы чрезвычайно бережно относятся к своему статусу посредников и не считают себя вправе навязывать что-либо сторонам», - отметил Сергей Лавров. Глава МИД России выразил надежду, что «уникальное единство» посредников поможет сторонам договориться о долговременном и прочном мире.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 28 МАРТА-3 АПРЕЛЯ 2012 ГОДА
АНК намерен привлечь Сержа Саргсяна к уголовной ответственности
На митинге 30 марта Левон Тер-Петросян представил основные положения предвыборной программы оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК).
Левон Тер-Петросян 30 марта 2012 годаФото: Фотолур
Прежде всего, заявил первый президент Армении, АНК намерен «немедленно поднять вопрос об оставке Сержа Саргсяна и привлечения его к уголовной ответственности».
Левон Тер-Петросян сказал, что Серж Саргсян «захватил пост президента Армении с грубейшими нарушениями Избирательного кодекса, благодаря массовым фальсификациям, насилию и бойне в отношении мирных демонстрантов».
«Посредники честно делают свое дело»
Министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал 2 апреля в Ереване, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ «честно делают свое дело».
Он отметил, что посредники не отходят от основных принципов, сформулированных в Хельсинском Заключительном акте и Уставе ООН - неприменение силы, территориальная целостность и право на самоопределение.
Сергей Лавров и Эдвард Налбандян в Ереване 2 апреля 2012 годаФото: Фотолур
«Эта позиция сопредседателей не менялась и подтверждена в заявлениях президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанных в рамках саммитов G8 в последние несколько лет», - отметил глава российского внешнеполитического ведомства.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 28 МАРТА-3 АПРЕЛЯ 2017 ГОДА
Лукашенко не верит
28 марта президент Беларуси Александр Лукашенко заявил, что не верит, «что сегодня в Нагорном Карабахе люди живут хорошо и достойно».
На встрече с послом Армении Арменом Хачатряном, завершающим миссию в Минске, Лукашенко заявил:
«Нагорный Карабах - это не наш вопрос. Нам там делать нечего. Есть стороны конфликтующие, которые должны в этом разобраться. Но у меня позиция: люди достойны жить достойно. Не верю, что сегодня в Нагорном Карабахе люди живут хорошо и достойно. Какое это достойно, если ты каждый день чувствуешь, что тебе на голову что-то может свалиться и у тебя жизнь может закончиться. Поэтому наша позиция однозначная - Армения и Азербайджан без всяких посредников, ни сильных, ни слабых, должны сесть за стол и решить проблему».
Тер-Петросян считает «неизбежным» возврат территорий
29 марта первый президент Армении, руководитель Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян сказал, что урегулирование Карабахского конфликта было и остается «важнейшей задачей нашей страны».
Первый президент сказал, что все его прогнозы, сделанные во время отставки в 1998 году, осуществились и подтвердили, что Армения не может развиваться, пока не решен Карабахский конфликт.
Левон Тер-Петросян сказал, что возвращение территорий, служащих для Нагорного Карабаха поясом безопасности, неизбежно, поскольку исходит из базовых документов ООН и ОБСЕ.
«Что мы будем делать? Подчиним своей воле ООН и ОБСЕ? Даже если вы завоюете Баку, рано или поздно придется вернуть земли. Если вы такие мачо, не возвращайте земли, но народ наш жалко», - сказал руководитель АНК.
Левон Тер-Петросян заявил также, что «настоящими врагами народа, которые роют ему могилу, являются люди, поддерживающие принцип «ни пяди земли».
Левон Тер-Петросян опроверг утверждения о том, что состоит в тайном сговоре с правящей Республиканской партией Армении.
«Мы поддерживаем Сержа Саргсяна и его правительство в вопросе реализации Мадридских принципов. Речь только об этом. В каких-либо других вопросах наши пути с этой политической силой не могут совпадать. Даже в кошмарном сне невозможно представить, что мы можем вступить в коалицию с РПА. Но я готов до конца поддерживать Сержа Саргсяна в реализации плана урегулирования. Я сделал бы то же самое, если бы у власти были и собирались бы реализовать данный план дашнаки или коммунисты», - сказал лидер АНК.
«Наша команда предлагает создать новую машину»
29 марта возглавляющий предвыборный список Республиканской партии Армении (РПА) министр обороны Виген Саргсян сказал, что «наша команда хочет изменить машину, которая является движущей силой нашей экономики».
Обещания конкурентов о повышении зарплат и пенсий он назвал «опасными для экономики страны».
«Но даже если мы предположим, что произойдет чудо, и все эти средства найдутся, подобные обещания я бы сравнил с желанием заменить шины на старой, сломанной машине. А наша команда предлагает создать новую машину», - сказал Виген Саргсян.
Выборы
2 апреля в Армении прошли выборы в Национальное собрание, по итогам которых в парламент прошли 4 политические силы.
Никол ПашинянФото: Фотолур
За Республиканскую партию Армении проголосовали 49,15% избирателей, за блок «Царукян» - 27,35%, за блок «ЕЛК» - 7,78%, за АРФД - 6,58%.