Գիդո Վեսթերվելեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը
Մարտի 19-ին Հայաստանի եւ Իրանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Մահմուդ Ահմադինեժադը պաշտոնապես գործարկեցին Իրան-Հայաստանի գազատարը:
Արարողությունից հետո Հայաստանի եւ Իրանի էներգետիկայի նախարարները միջկառավարական համաձայնագիր ստորագրեցին Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի համատեղ կառուցման եւ շահագործման մասին:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ ՀԷԿ-ի համատեղ կառուցումը «նոր էջ կբացի հայ-իրանական հարաբերություներում»: Նա ընդգծել էր, որ 15 տարի առաջ Մեղրիում ոչինչ չէր վկայում հայ-իրանական հարաբերությունների մասին, եւ երկու կողմերին բաժանում էր փշալարը:
«Այսօր այստեղ շատ բան է վկայում մեր աճող կապերի մասին: Այն կամրջով, որի վրա ես այսօր դիմավորեցի Իրանի նախագահին, անցած տարի տեղափոխվել են 600 հազար տոննա բեռներ»,- ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Ստորագրել փաստաթուղթը
Մարտի 20-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Արազ Ազիմովը հույս էր հայտնել, որ Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո կողմերին կհաջողվի ստորագրել մի փաստաթուղթ, որը կսահմանի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները:
Պատասխանելով Բրյուսելում Մեդիամաքսի հատուկ թղթակցի հարցին Արազ Ազիմովն ասել էր.
«Բոլոր հարցերը հստակ են եւ դրված են սեղանին: Լուծումներն առաջարկված են, ընդունել դրանք, թե ոչ` պետք է որոշեն կողմերը: Մյուս տարի կայանալու են նախագահական ընտրություններ, սակայն հակամարտությունը կարելի է կարգավորել մինչեւ դա: Ես կցանկանայի երաշխիքներ ունենալ, որ նախագահական ընտրությունները չեն փոխի մեր ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 14-20
Հավասարակշռել սկզբունքները
Մարտի 16-ին Գերմանիայի արտգործնախարար Գիդո Վեսթերվելեն Երեւանում ասել էր, որ Բեռլինը աջակցում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Գիդո Վեսթերվելեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը Գիդո Վեսթերվելեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը
Նա ասել էր, որ ստատուս-քվոն չի կարող տեւական լինել եւ անհրաժեշտ է հավասարակշռություն գտնել տարածքային ամբողջականության եւ ինքնորոշման սկզբունքների միջեւ:
«Հակամարտության կարգավորումը օգուտներ կբերի բոլորին, հատկապես` Հայաստանին», - ասել էր Գերմանիայի ԱԳ նախարարը:
«Ժողովրդական կապիտալիզմ»
Մարտի 17-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը առաջարկել էր անցնել «ժողովրդական կապիտալիզմին»:
Գագիկ Ծառուկյանը՝ ԲՀԿ համագումարում Գագիկ Ծառուկյանը՝ ԲՀԿ համագումարում
«Անցումը ժողովրդական կապիտալիզմին անհրաժեշտ է, որպեսզի երկրի բարիքներից օգտվի ողջ ժողովուրդը, շարքային քաղաքացին: Հին մեթոդներով մենք փոփոխություններ չենք կարող ակնկալել։ Պետք են համակարգային լուծումներ, մասնավորապես, աջակցություն փոքր եւ միջին ձեռներեցությանը, որը կբերի միջին խավի ձեւավորմանը»,- նշել էր Գագիկ Ծառուկյանը:
«Դառնալ ավելի ժողովրդավարական երկիր»
Մարտի 17-ին Հայաստանի ԱԳ նախկին նախարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հայանպաստ կարգավորման համար Հայաստանը պետք է ավելի ժողովրդավարական երկիր դառնա:
Վարդան Օսկանյանը՝ ԲՀԿ համագումարում Վարդան Օսկանյանը՝ ԲՀԿ համագումարում
«Փոխանակ ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամրագրումը լինի մեր ներշնչանքի աղբյուր եւ տնտեսության զարգացման խթան, Ադրբեջանի շարունակվող հոխորտանքները եւ սպառնալիքները, կարծես, դարձրել ենք ժողովրդավարության եւ քաղաքական ազատությունների ոլորտում մեր անգործությունն արդարացնելու գործոն»,- նկատել էր Վարդան Օսկանյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 14-20
«Չգայթակղվեք եւ չվաճառեք ձայնը»
Մարտի 16-ին Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին կոչով դիմել էր Հայաստանի ընտրողներին:
«1. Գնացե՛ք եւ ընտրե՛ք: Ես գիտեմ, որ շատ հայաստանցիներ վստահ չեն, որ իրենց ձայնը կարող է հաշվարկվել: Նրանք անցյալի վատ փորձ ունեն, սակայն ցանկանում եմ ասել, որ այս անգամ մենք կանենք հնարավորը, որ ձեր ձայնը հաշվարկվի: Այնպես որ՝ գնացե՛ք եւ ընտրե՛ք:
2. Հավատացե՛ք, որ ձեր ընտրությունը կլինի գաղտնի եւ անանուն: Նոր տեղադրված տեխնիկական միջոցները` տեսանկարահանող սարքավորումները, չեն բացահայտի ձեր ընտրությունը: Մի՛ հավատացեք այն մարդկանց, որոնք ասում են, թե կբացահայտեն` ում օգտին եք քվեարկել, քանի որ դա հնարավոր չէ:
3. Մի՛ գայթակղվեք եւ մի՛ վաճառեք ձեր ձայնը: Կլինեն մարդիկ, որոնք ձեզ փող, ծառայություններ կառաջարկեն կամ խոստումներ կտան ձեր ձայնի դիմաց: Չկա աշխարհում այնպիսի փող, որը կարժենա ձեր ձայնը:
4. Խիզա՛խ եղեք, մի՛ ահաբեկվեք, ձեզ կարող են սպառնալ, մի՛ վախեցեք: Ընտրական այս գործընթացը կորոշի ձեր ապագան:
5. Եթե ինչ-որ բան տեսնում եք, որ սխալ է, մի՛ վախեցեք բարձրաձայնել դրա մասին եւ հայտնել իրավապահներին, նույնիսկ եթե չեք հավատում, որ նրանց գործողություններն արդյունավետ կլինեն: Դա նրանց պարտականությունն է», - ասել էր նա:
Լավրով. Հայաստանը չպետք է վախենա
Մարտի 16-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Հայաստանը չպետք է վախենա ռուս-թուրքական հարաբերությունների խորացումից:
«Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը պետք չէ դիտարկել որպես մի գործընթաց, որը կարող է վնասել այլ պետություններին: Ռուսաստանը ոչ մի թաքուն օրակարգ չունի: Մենք չենք կառուցում քաղաքական կամ տնտեսական միություններ, որոնք ուղղված կլինեն այլ պետությունների դեմ կամ կվնասեն որեւէ մեկի շահերին: Համոզված ենք, որ ռուս-թուրքական կապերի բազմամսյա ճգնաժամի ավարտը կբարձրացնի տարածաշրջանում վստահության ու փոխըմբռնման մակարդակը: Ակնկալում ենք, որ երկկողմանի համագործակցության շարունակական զարգացումը օգտակար կլինի Անդրկովկասում խաղաղության, անվտանգության ու կայունության համար»:
«Բնականաբար, մեզ համար ողջունելի կլիներ, եթե ԵԱՏՄ-ի արտաքին սահմանի հայ-թուրքական հատվածը բաց լիներ մարդկանց, ապրանքների ու ծառայությունների տեղափոխման համար: Դա, անկասկած, ընդհանուր տարածաշրջանի համար օգտակար կլիներ:
Ռուսաստանը ակտիվ դերակատարություն է ունեցել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների ապասառեցման գործընթացի ակտիվ փուլում՝ 2007-2009 թթ.: Ընդհանուր ջանքերի, բնականաբար, առաջին հերթին՝ Երեւանի ու Անկարայի արդյունքում 2009 թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրվեցին «Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին» եւ «Հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները: Ցավոք սրտի, հետագայում կարգավորման գործընթացը դանդաղեց եւ ներկա պահին այն դադարեցվել է: Սակայն սկզբունքորեն կարեւոր է, որ կողմերը ցուցադրել են պայմանավորվելու եւ լուրջ ու պատասխանատու որոշումներ կայացնելու ընդունակություն: Համոզված եմ, որ ընդունակ են առկա խնդիրները կարգավորել: Ընդորում շատ բան հենց իրենցից է կախված: Չէ՞ որ քաղաքական գործիչների որակը որոշվում է ոչ միայն օբյեկտիվ դժվարությունների իրատեսական վերլուծության խորությունից, այլեւ լավատես լինելու ընդունակությունից՝ սեփական քաղաքացիների հույսերն ու երազանքները իրականացնելու համար: Երբ Երեւանն ու Անկարան նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ, Ռուսաստանը պատրաստ կլինի իրենց ամենաակտիվ աջակցությունը ցուցաբերել», - հայտարարել էր Լավրովը:

Guido Westerwelle and Edward Nalbandyan
On March 19 the Armenian and Iranian Presidents Robert Kocharian and Mahmoud Ahmadinejad opened the Iran-Armenia gas-pipeline.
After the ceremony the Armenian and Iranian Energy Ministers signed an intergovernmental agreement on the joint construction and exploitation of a Hydroelectric Power Station (HPS) on the Araks River.
Iran_Armenia Gas Pipeline_2007_1
Robert Kocharian stated that the construction of a joint HPS “will open a new page in the Armenian-Iranian relations.” He stressed that 15 years ago there was nothing in Meghri, evidencing the Armenian-Iranian relations, and the two sides were separated by a barbed wire.
“Today, there are many things here evidencing our growing relations. By the bridge, on which I met the Iranian President today, 600 thousand tons of cargo was transported last year”, the Armenian President stated.
To sign a document
On March 20 the Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Araz Azimov expressed hope that after the parliamentary elections in Armenia the sides would manage to sign a document, determining the basic principles of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Answering the question of Mediamax in Brussels Araz Azimov said:
“All issues are clearly put on the table. Solutions are proposed and should now be decided and implemented on all sides. We also know that the next year will be presidential elections and believe that the conflict can be fixed before that. I would like to be guaranteed that what we agreed upon would be not changed by the time of talks.”
•    10 YEARS AGO: MARCH 14-20, 2012
Balanced principles
On March 16 German Foreign Minister Guido Westerwelle stated in Yerevan that Berlin supports endeavors towards settling Nagorno-Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group.
He said that maintaining status-quo could not bear a continuing character and principles of territorial integrity and right of self-determinations need to be brought into balance.
Westerwelle_Nalbandyan_2012_2
“The settlement of the conflict will ensure dividends for all, especially for Armenia”, stated the German FM.
"Popular capitalism"
On March 17 leader of the Prosperous Armenia Party Gagik Tsarukyan offered to pass to popular capitalism.
Tsarukyan_PPA_2012
Gagik Tsarukyan at PPA Congress
"The transition to popular capitalism is necessary, so that all the people, ordinary citizens could use the benefits of the country. We can't anticipate changes by using the old methods. We need system changes, particularly the support of small and medium businesses, which will lead to the formation of the middle class," PAP leader said.
“To become a more democratic country”
On March 17 member of "Prosperous Armenia Party" (PAP), former Foreign Minister Vardan Oskanyan said that Armenia should become a more democratic country to resolve the Nagorno-Karabakh conflict.
Oskanyan_PPA_2012
Vardan Oskanyan at PPA Congress
"The consolidation of the right of NKR people for self-determination should become a source of inspiration for us and a stimulus for economic development, whereas we have turned Azerbaijan's threats into a factor for justifying our own inaction in strengthening the democracy and political freedoms," said Vardan Oskanyan.
•    5 YEARS AGO: MARCH 14-20, 2017
“To resist temptation of selling votes”
On March 16 head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski addressed Armenian voters:
“1. Go and vote. I know many Armenians don’t have the confidence that their vote can count. The have some bad experience from the past, but I want to say openly that his time we’ll do everything so that your vote will count, so go and vote.
2. Believe strongly that your vote will be secret and anonymous. There is nothing in the new technology – in the voter identification and the cameras – which will disclose your choice. Don’t believe people who are telling you they will find out how you voted. It is not possible.
Piotr Switalsky_Jan_2019_4
Piotr Switalsky
3. Don’t be exposed to the temptation of selling your vote. You may be approached by people who will be offering you money, services, promises in exchange for your vote. There is no money in the world that can be worth selling your vote.
4. Be brave, don’t be intimidated. You may be exposed to threats, even to violence. These elections will decide you future.
5. If you see something wrong, don’t be afraid to speak up. Approach the law inforcement agencies, even if you don’t believe they will take resolute action. That is their duty.”
Lavrov: Armenia doesn’t need to fear
On March 16 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Armenia does not need to fear Russian-Turkish rapprochement.
“Normalization of relations between Russia and Turkey should not be viewed as a process, which can cause damages to other states. Russia does not have hidden agenda. We do not build political and economic alliances, directed against third world countries or someone’s interests. We are convinced, that getting Russian-Turkish relations out of many months long crisis will increase trust and mutual understanding in the region. We are hopeful that stage-by-stage reconciliation of bilateral cooperation with Ankara will be in favor of the world, security and stability in Transcaucasia.”
“Of course, we would only welcome the opening of the Armenian-Turkish part of the EEU external border for free transportation of people, goods and services, which would benefit the whole region.
Russia played an important role in thawing relations between Armenia and Turkey in the active stage of the process in 2007-2009. Owing to the joint efforts from Yerevan and Ankara, Protocol on the Establishment of Diplomatic Relations and Protocol on Development of Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey were signed on October 10, 2009, Zurich. Unfortunately, the process slowed down further and has stopped by now. Nevertheless, it is principally important that the sides demonstrate the ability to agree and take serious and responsible decisions. I am convinced that Armenia and Turkey are able to regulate current issues. And besides, a lot depends on the sides themselves. Thus, the perfection of a politician is not only defined by the depth of realistic analysis of substantial difficulties, but also by the ability to be optimistic to bring the hopes and wishes of citizens to reality. When Yerevan and Ankara return to the negations table, Russia is committed to support them actively,” Lavrov stated.