Գիդո Վեսթերվելեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը
Մարտի 19-ին Հայաստանի եւ Իրանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Մահմուդ Ահմադինեժադը պաշտոնապես գործարկեցին Իրան-Հայաստանի գազատարը:
Արարողությունից հետո Հայաստանի եւ Իրանի էներգետիկայի նախարարները միջկառավարական համաձայնագիր ստորագրեցին Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի համատեղ կառուցման եւ շահագործման մասին:
Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ ՀԷԿ-ի համատեղ կառուցումը «նոր էջ կբացի հայ-իրանական հարաբերություներում»: Նա ընդգծել էր, որ 15 տարի առաջ Մեղրիում ոչինչ չէր վկայում հայ-իրանական հարաբերությունների մասին, եւ երկու կողմերին բաժանում էր փշալարը:
«Այսօր այստեղ շատ բան է վկայում մեր աճող կապերի մասին: Այն կամրջով, որի վրա ես այսօր դիմավորեցի Իրանի նախագահին, անցած տարի տեղափոխվել են 600 հազար տոննա բեռներ»,- ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Ստորագրել փաստաթուղթը
Մարտի 20-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Արազ Ազիմովը հույս էր հայտնել, որ Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո կողմերին կհաջողվի ստորագրել մի փաստաթուղթ, որը կսահմանի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները:
Պատասխանելով Բրյուսելում Մեդիամաքսի հատուկ թղթակցի հարցին Արազ Ազիմովն ասել էր.
«Բոլոր հարցերը հստակ են եւ դրված են սեղանին: Լուծումներն առաջարկված են, ընդունել դրանք, թե ոչ` պետք է որոշեն կողմերը: Մյուս տարի կայանալու են նախագահական ընտրություններ, սակայն հակամարտությունը կարելի է կարգավորել մինչեւ դա: Ես կցանկանայի երաշխիքներ ունենալ, որ նախագահական ընտրությունները չեն փոխի մեր ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 14-20
Հավասարակշռել սկզբունքները
Մարտի 16-ին Գերմանիայի արտգործնախարար Գիդո Վեսթերվելեն Երեւանում ասել էր, որ Բեռլինը աջակցում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Գիդո Վեսթերվելեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը Գիդո Վեսթերվելեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը
Նա ասել էր, որ ստատուս-քվոն չի կարող տեւական լինել եւ անհրաժեշտ է հավասարակշռություն գտնել տարածքային ամբողջականության եւ ինքնորոշման սկզբունքների միջեւ:
«Հակամարտության կարգավորումը օգուտներ կբերի բոլորին, հատկապես` Հայաստանին», - ասել էր Գերմանիայի ԱԳ նախարարը:
«Ժողովրդական կապիտալիզմ»
Մարտի 17-ին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը առաջարկել էր անցնել «ժողովրդական կապիտալիզմին»:
Գագիկ Ծառուկյանը՝ ԲՀԿ համագումարում Գագիկ Ծառուկյանը՝ ԲՀԿ համագումարում
«Անցումը ժողովրդական կապիտալիզմին անհրաժեշտ է, որպեսզի երկրի բարիքներից օգտվի ողջ ժողովուրդը, շարքային քաղաքացին: Հին մեթոդներով մենք փոփոխություններ չենք կարող ակնկալել։ Պետք են համակարգային լուծումներ, մասնավորապես, աջակցություն փոքր եւ միջին ձեռներեցությանը, որը կբերի միջին խավի ձեւավորմանը»,- նշել էր Գագիկ Ծառուկյանը:
«Դառնալ ավելի ժողովրդավարական երկիր»
Մարտի 17-ին Հայաստանի ԱԳ նախկին նախարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հայանպաստ կարգավորման համար Հայաստանը պետք է ավելի ժողովրդավարական երկիր դառնա:
Վարդան Օսկանյանը՝ ԲՀԿ համագումարում Վարդան Օսկանյանը՝ ԲՀԿ համագումարում
«Փոխանակ ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամրագրումը լինի մեր ներշնչանքի աղբյուր եւ տնտեսության զարգացման խթան, Ադրբեջանի շարունակվող հոխորտանքները եւ սպառնալիքները, կարծես, դարձրել ենք ժողովրդավարության եւ քաղաքական ազատությունների ոլորտում մեր անգործությունն արդարացնելու գործոն»,- նկատել էր Վարդան Օսկանյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 14-20
«Չգայթակղվեք եւ չվաճառեք ձայնը»
Մարտի 16-ին Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին կոչով դիմել էր Հայաստանի ընտրողներին:
«1. Գնացե՛ք եւ ընտրե՛ք: Ես գիտեմ, որ շատ հայաստանցիներ վստահ չեն, որ իրենց ձայնը կարող է հաշվարկվել: Նրանք անցյալի վատ փորձ ունեն, սակայն ցանկանում եմ ասել, որ այս անգամ մենք կանենք հնարավորը, որ ձեր ձայնը հաշվարկվի: Այնպես որ՝ գնացե՛ք եւ ընտրե՛ք:
2. Հավատացե՛ք, որ ձեր ընտրությունը կլինի գաղտնի եւ անանուն: Նոր տեղադրված տեխնիկական միջոցները` տեսանկարահանող սարքավորումները, չեն բացահայտի ձեր ընտրությունը: Մի՛ հավատացեք այն մարդկանց, որոնք ասում են, թե կբացահայտեն` ում օգտին եք քվեարկել, քանի որ դա հնարավոր չէ:
3. Մի՛ գայթակղվեք եւ մի՛ վաճառեք ձեր ձայնը: Կլինեն մարդիկ, որոնք ձեզ փող, ծառայություններ կառաջարկեն կամ խոստումներ կտան ձեր ձայնի դիմաց: Չկա աշխարհում այնպիսի փող, որը կարժենա ձեր ձայնը:
4. Խիզա՛խ եղեք, մի՛ ահաբեկվեք, ձեզ կարող են սպառնալ, մի՛ վախեցեք: Ընտրական այս գործընթացը կորոշի ձեր ապագան:
5. Եթե ինչ-որ բան տեսնում եք, որ սխալ է, մի՛ վախեցեք բարձրաձայնել դրա մասին եւ հայտնել իրավապահներին, նույնիսկ եթե չեք հավատում, որ նրանց գործողություններն արդյունավետ կլինեն: Դա նրանց պարտականությունն է», - ասել էր նա:
Լավրով. Հայաստանը չպետք է վախենա
Մարտի 16-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Հայաստանը չպետք է վախենա ռուս-թուրքական հարաբերությունների խորացումից:
«Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը պետք չէ դիտարկել որպես մի գործընթաց, որը կարող է վնասել այլ պետություններին: Ռուսաստանը ոչ մի թաքուն օրակարգ չունի: Մենք չենք կառուցում քաղաքական կամ տնտեսական միություններ, որոնք ուղղված կլինեն այլ պետությունների դեմ կամ կվնասեն որեւէ մեկի շահերին: Համոզված ենք, որ ռուս-թուրքական կապերի բազմամսյա ճգնաժամի ավարտը կբարձրացնի տարածաշրջանում վստահության ու փոխըմբռնման մակարդակը: Ակնկալում ենք, որ երկկողմանի համագործակցության շարունակական զարգացումը օգտակար կլինի Անդրկովկասում խաղաղության, անվտանգության ու կայունության համար»:
«Բնականաբար, մեզ համար ողջունելի կլիներ, եթե ԵԱՏՄ-ի արտաքին սահմանի հայ-թուրքական հատվածը բաց լիներ մարդկանց, ապրանքների ու ծառայությունների տեղափոխման համար: Դա, անկասկած, ընդհանուր տարածաշրջանի համար օգտակար կլիներ:
Ռուսաստանը ակտիվ դերակատարություն է ունեցել Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների ապասառեցման գործընթացի ակտիվ փուլում՝ 2007-2009 թթ.: Ընդհանուր ջանքերի, բնականաբար, առաջին հերթին՝ Երեւանի ու Անկարայի արդյունքում 2009 թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրվեցին «Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին» եւ «Հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները: Ցավոք սրտի, հետագայում կարգավորման գործընթացը դանդաղեց եւ ներկա պահին այն դադարեցվել է: Սակայն սկզբունքորեն կարեւոր է, որ կողմերը ցուցադրել են պայմանավորվելու եւ լուրջ ու պատասխանատու որոշումներ կայացնելու ընդունակություն: Համոզված եմ, որ ընդունակ են առկա խնդիրները կարգավորել: Ընդորում շատ բան հենց իրենցից է կախված: Չէ՞ որ քաղաքական գործիչների որակը որոշվում է ոչ միայն օբյեկտիվ դժվարությունների իրատեսական վերլուծության խորությունից, այլեւ լավատես լինելու ընդունակությունից՝ սեփական քաղաքացիների հույսերն ու երազանքները իրականացնելու համար: Երբ Երեւանն ու Անկարան նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ, Ռուսաստանը պատրաստ կլինի իրենց ամենաակտիվ աջակցությունը ցուցաբերել», - հայտարարել էր Լավրովը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 МАРТА 2007 ГОДА
19 марта президенты Армении и Ирана Роберт Кочарян и Махмуд Ахмадинежад открыли в Мегри газопровод Иран-Армения.
После церемонии ввода в действие газопровода министры энергетики Армении и Ирана подписали межправительственное соглашение о совместном строительстве и эксплуатации ГЭС на реке Аракс.
Президент Армении Роберт Кочарян сказал, что строительство совместной ГЭС «откроет новую страницу в армяно-иранских отношениях». Он подчеркнул, что 15 лет назад в Мегри не было ничего, свидетельствующего об армяно-иранских отношениях, и обе страны разделяла колючая проволока.
«Сегодня здесь многое свидетельствует о наших растущих связях. По автомобильному мосту, на котором я встретил сегодня президента Ирана, в прошлом году было перевезо 600 тысяч тонн грузов», - сказал президент Армении.
Подписать документ
20 марта замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов выразил надежду, что после парламентских выборах в Армении сторонам удастся подписать документ, определяющий базовые принципы урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Отвечая на вопрос спецкора Медиамакс в Брюсселе, Араз Азимов сказал:
«Все вопросы ясны и лежат на столе. Решения предложены, принимать их, или нет – решать сторонам. В следующем году состоятся президентские выборы, однако конфликт может быть урегулирован до этого. Я бы хотел иметь гарантии того, что президентские выборы не изменят достигнутых нами договоренностей».
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 МАРТА 2012 ГОДА
Сбалансировать принципы
16 марта глава МИД Германии Гидо Вестервелле заявил в Ереване, что Берлин поддерживает усилия по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
Гидо Вестервелле и Эдвард НалбандянФото: Фотолур
Он сказал, что сохранение статус-кво не может носить продолжительный характер, и небходимо сбалансировать принципы территориальной целостности и права на самоопределение.
«Урегулирование конфликта обеспечит дивиденды для всех, особенно – для Армении», - заявил глава МИД Германии.
«Народный капитализм»
17 марта лидер партит «Процветающая Армения» Гагик Царукян предложил перейти к «народному капитализму».
Гагик Царукян на съезде ППАФото: Фотолур
«Переход к народному капитализму необходим, чтобы благами страны мог воспользоваться весь народ, рядовые граждане. Старыми методами мы не можем ожидать изменений. Нужны системные изменения, в частности, поддержка малого и среднего бизнеса, что приведет к формированию среднего класса», - отметил Гагик Царукян.
Стать более демократической страной
17 марта экс-глава МИД Армении, член партии «Процветающая Армения» Вардан Осканян заявил сегодня, что для урегулирования нагорно-карабахского конфликта Армения должна стать более демократической страной.
Вардан Осканян на съезде ППАФото: Фотолур
«Закрепление права народа НКР на самоопределение должно было стать для нас источником вдохновения и стимулом для экономического развития, а мы словно превратили угрозы Азербайджана в фактор для оправдания собственного бездействия в сфере укрепления демократии и политических свобод», - сказал Вардан Осканян.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 МАРТА 2017 ГОДА
«Не поддаваться искушению и не продавать голос»
16 марта глава делегации Европейского Союза в Армении Петр Свитальский обратился к армянским избирателям с призывом:
«1. Идите и голосуйте. Я знаю, что многие жители не уверены, что их голос будет учтен – они помнят негативный опыт прошлого. Но я хочу сказать, что на этот раз мы сделаем все возможное, чтобы ваши голоса были учтены. Так что идите и голосуйте.
2. Поверьте, ваш выбор будет тайным и анонимным. Новые технические средства, камеры не раскроют ваш выбор. Не верьте людям, которые говорят, что узнают, за кого вы голосовали, потому что это невозможно.
Петр СвитальскийФото: Медиамакс
3. Не поддавайтесь искушению и не продавайте свои голоса. Будут люди, которые предложат вам деньги или услуги в обмен на ваш голос. На свете нет таких денег, которые стоили бы вашего голоса.
4. Будьте смелыми, не поддавайтесь страху. Вам могут угрожать – не бойтесь. Эти выборы определят ваше будущее.
5. Если вы видите, что что-то не так, не бойтесь говорить об этом и сообщить в правоохранительные органы, даже если не верите, что их действия будут эффективными. Это их работа».
Лавров: Армении не стоит опасаться
16 марта глава МИД России Сергей Лавров заявил, что Армении не стоит опасаться российско-турецкого сближения.
«Нормализацию отношений между Россией и Турцией не стоит рассматривать как процесс, который может навредить другим государствам. У России нет скрытой повестки дня. Мы не строим политические или экономические альянсы, направленные против третьих стран и ущемляющие чьи-либо интересы. Убеждены, что вывод российско-турецких связей из многомесячного кризиса повысит доверие и взаимопонимание в регионе. Рассчитываем, что поэтапное восстановление двусторонней кооперации с Анкарой пойдет на пользу миру, безопасности и стабильности в Закавказье.
«Разумеется, мы бы только приветствовали, чтобы армяно-турецкий участок внешней границы ЕАЭС был открыт для свободного перемещения людей, товаров и услуг. Это, без сомнения, пойдет на пользу региону в целом.
Россия играла важную роль в размораживании отношений между Арменией и Турцией в активной фазе этого процесса – в 2007-2009 годы. Результатом общих усилий, разумеется, прежде всего Еревана и Анкары, стало подписание в Цюрихе 10 октября 2009 года протоколов «Об установлении дипломатических отношений» и «О развитии отношений» между двумя странами. К сожалению, позднее процесс нормализации застопорился и к настоящему времени остановился. Однако принципиально важно, что стороны продемонстрировали способность договариваться и принимать серьезные, ответственные решения. Убежден, что Армения и Турция способны урегулировать имеющиеся проблемы. При этом очень многое зависит от них самих. Ведь качество политиков определяется не только глубиной реалистического анализа объективных трудностей, но и способностью быть оптимистом, чтобы реализовать надежды и чаяния своих граждан. Когда Ереван и Анкара сядут за стол переговоров, Россия будет готова оказать им самое активное содействие», - говорил Лавров.