Հեռուստատեսային տարբերակի նկարահանումները
Մարտի 9-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «հայկական կողմը վաղաժամ է համարում ադրբեջանցիների` Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու մասին հարցի քննարկումները»:
«Մինչեւ չորոշվեն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշող հանրաքվեի անցկացման չափանիշներն ու ժամկետները, մենք վաղաժամ ենք համարում քննարկել ադրբեջանցիների Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի մասին հարցը»,- հայտարարել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը:
Նա հիշեցրել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են միայն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն որոշելու են նրա բնակիչները, սակայն այդ գործընթացի տարրերը գտնվում են քննարկման փուլում:
ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնի պաշտոնական բացումը
Մարտի 12-ին Երեւանում տեղի էր ունեցել ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնի պաշտոնական բացումը, որին մասնակցել էին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն ու հասարակական դիվանագիտության հարցերով ՆԱՏՕ-ի  գլխավոր քարտուղարի օգնական Ժան Ֆուրնեն:
Ժան Ֆուրնեն ասել էր, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի, նրա գործունեության եւ խնդիրների վերաբերյալ հասարակության տեղեկացվածությունը «շատ կարեւոր է, եթե մենք ցանկանում ենք ճշգրիտ պատկերացում ստանալ ՆԱՏՕ-ի օրակարգի մասն»:
«Հայաստանի հետ մեր յուրահատուկ գործընկերությունն ամուր զարգանում է»,- ասել էր Ժան Ֆուրնեն, նշելով, որ Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնի խնդիրներից մեկը դաշինքի հետ Հայաստանի համագործակցության տարբեր ուղղությունների մասին տեղեկացնելն է: «Այս կենտրոնը նաեւ կծառայի ժամանակակից մարտահրավերների եւ անվտանգության խնդիրների շուրջ բանավեճերի ծավալման համար», - ասել էր Ժան Ֆուրնեն:
Ժան Ֆուրնեն եւ Վարդան Օսկանյանը Ժան Ֆուրնեն եւ Վարդան Օսկանյանը
«Կենտրոնն արդեն որոշ ժամանակ աշխատում է եւ արդեն ապացուցել է իր պահանջված լինելը: Այս կենտրոնի հիմնումը IPAP-ի կետերից մեկն է, եւ ես շատ գոհ եմ, որ մենք այն կյանքի են կոչել այս փաստաթղթի իրագործման առաջին տարվա ընթացքում: Սա շատ կարեւոր քայլ է, քանի որ տվյալ կենտրոնի միջոցով, ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ, մենք ճիշտ տեղեկություններ կներկայացնենք դաշինքի, նրա գործունեության եւ Հայաստանի հետ համագործակցության մասին»,- ասել էր Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:
«ՆԱՏՕ-ն այսօր այն դաշինքը չէ, որը գոյություն ուներ «սառը պատերազմի» ժամանակ: Շատ բաներ են փոխվել միջազգային իրականության մեջ, եւ ՆԱՏՕ-ն կարողացել է հարմարվել նոր իրականությանը: Սակայն մեր հասարակությունում դեռ մնում են «սառը պատերազմին» շրջանի մտածելակերպի տարրեր, եւ այդ իսկ պատճառով առաջանում է ճիշտ տեղեկություններ ներկայացնելու անհրաժեշտությունը», - ավելացրել էր Վարդան Օսկանյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 7-13
Հայաստանը հրաժարվել է «Եվրատեսիլ 2012»-ին մասնակցելուց
Մարտի 7-ին Եվրոպական հեռարձակողների միությունն (EBU) հայտարարել էր, որ Հայաստանը պաշտոնապես հրաժարվել է մասնակցել բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012»-ին:
«Մենք խորապես հիասթափված ենք Հայաստանի` այս տարվա մրցույթին չմասնակցելու որոշումից»,- ասել էր մրցույթի գործադիր տնօրեն Ջոն Օլա Սենդը: Նա նշել էր, որ «Հայաստանին համոզելու ջանքերն արդյունք չեն տվել»։
Խոչընդոտները Անկարայում եւ Բաքվում են
Մարտի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ
Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերություններ հաստատելու միակ խոչընդոտը Անկարայում եւ Բաքվում է:
«Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները կանոնակարգելու մեր նախաձեռնությունը, որն իսկզբանե ուներ զարգացման երկու ճանապարհ: Այո՛, Հայաստանի եւ միջազգային հանրության համար ընդունելի առաջին ճանապարհով նախաձեռնությունը չզարգացավ եւ Հայաստան-Թուրքիա սահմանը դեռ մնում է փակ: Սակայն երկրորդ ճանապարհն էլ նույնպես կարեւոր էր, քանի որ.
Սերժ Սարգսյանը 2012թ. մարտի 10-ին Սերժ Սարգսյանը 2012թ. մարտի 10-ին
Առաջինը, ինչպես հստակ ցույց տվեցին վերջին իրադարձությունները, ամրապնդեց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը,
Երկրորդը, թույլ տվեց ամբողջ աշխարհին համոզվելու, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերություններ հաստատելու միակ խոչընդոտը Անկարայում եւ մեկ այլ` իրեն մեջ գցող մայրաքաղաքում է, բայց ոչ Երեւանում,
Երրորդը, պարտադրեց Թուրքիային ստորագրել միջազգային փաստաթուղթ, որը բացառում է հարաբերություններ հաստատելու որեւէ նախապայման», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Մարտի 13-ին Մեդիամաքսը գործարկել էր նոր հատուկ նախագիծ` «Երեւան. XX դար»:
Նախագծի «գլխավոր հերոսներն» էին ոչ միայն շենքերը, այլեւ մարդիկ եւ իրադարձությունները: Մենք փորձել էինք ներկայացնել քաղաքի միջավայրը` համալիր մոտեցում ցուցաբերելով յուրաքանչուր «հերոսին»:
Հեռուստատեսային տարբերակի նկարահանումները Հեռուստատեսային տարբերակի նկարահանումները
Հետագայում լույս տեսավ «Երեւան. XX դար» գիրքը, իսկ «Արմենիա» հեռուստատեսության եթերում ցուցադրվեց նախագծի հեռուստատեսային տարբերակը։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 7-13
Օլանդը հիշեցնում է «Մադրիդյան սկզբունքների» մասին
Մարտի 8-ին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ասել էր, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման պայմանները «Մադրիդյան սկզբունքներն են»:
Ելույթ ունենալով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի պատվին տրված պաշտոնական ճաշի ժամանակ, նա ասել էր.
«Խաղաղ եւ ապահով ապագա կառուցելու համար մենք պարտավոր ենք շարունակելու մեր ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը կարգավորելու գործում: Ոչինչ այդքան վատ չէ, ինչքան ստատուս քվոն: 23 տարուց ի վեր կողմերը բանակցում են առանց որոշակի արդյունքի հասնելու: Բազմաթիվ անգամ լուծումը շատ մոտ էր թվում: 2014 թվականի հոկտեմբերին ես նախաձեռնություն վերցրեցի Ձեզ հրավիրելու Փարիզ ադրբեջանցի Ձեր պաշտոնակցի հետ միասին: Մենք առաջընթաց ունեցանք հատկապես հակամարտության ընթացքում անհետացած անձերի ճակատագրի ցավալի հարցում, բայց չկարողացանք ավելի հեռուն գնալ: Սակայն բանակցությունները շարունակելուն ոչ մի այլընտրանք չկա, եթե բոլորս համաձայն ենք, որ հակամարտության ռազմական լուծումը բացառված է:
Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահները 2017թ. մարտի 8-ին Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահները 2017թ. մարտի 8-ին
Միացյալ Նահանգների եւ Ռուսաստանի հետ համընդհանուր խորհրդակցությամբ՝ Ֆրանսիան անդադար շարունակում էր իր միջնորդական ջանքերը: Լուծման պայմանները հայտնի են` «Մադրիդյան սկզբունքներն են», որոնց հիմքերն են` ուժի չկիրառումը, պետությունների տարածքային ամբողջականության հարգումը եւ ինքնորոշման իրավունքը: Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցելու այս ուղղությանը տարվող ցանկացած նախաձեռնությանը»։
«Հայաստանը ձեռք է բերում բոլորովին այլ նշանակություն»
Մարտի 13-ին Ռուսաստանցի քաղաքագետ, «Վալդայ» բանավեճային ակումբի զարգացման եւ աջակցության հիմնադրամի գիտական տնօրեն Ֆյոդոր Լուկյանովը ասել էր, որ Ռուսաստանում շատերը չեն գիտակցում, թե որքան մոտ է Հայաստանն աշխարհում տեղի ունեցող շատ կարեւոր իրադարձություններին։
Ֆյոդոր Լուկյանովը Ֆյոդոր Լուկյանովը
«Հայաստանը, գտնվելով աշխարհի դինամիկան որոշող գործընթացների կիզակետում, ձեռք է բերում բոլորովին այլ նշանակություն»,- ասել է քաղաքագետը Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում։ Ֆյոդոր Լուկյանովի կարծիքով՝ կարեւոր է հասկանալ, թե որքան քիչ է տարածությունը Հայաստանի, Սիրիայի, Իրանի ու Իրաքի միջեւ», - Երեւանում ասել էր Ֆյոդոր Լուկյանովը:

На съемках телеверсии проекта
9 марта министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что «армянская сторона считает преждевременным обсуждение вопроса о возвращении азербайджанцев в Нагорный Карабах».
«До тех пор, пока не будут определены параметры и сроки проведения референдума в Нагорном Карабахе для определения статус этого региона, мы считаем преждевременным обсуждать вопрос возвращения азербайджанцев в Нагорный Карабах», - заявил министр иностранных дел Армении.
Он напомнил, что до сих пор Армения и Азербайджан договорились лишь о том, что статус Нагорного Карабаха будут определять его жители, однако детали этого процесса находятся в стадии обсуждения.
Официальное открытие Информационного центра НАТО
12 марта в Ереване прошла церемония официального открытия Информационного центра НАТО в Ереване, в которой приняли участие министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и помощник генсека НАТО по вопросам публичной дипломатии Жан Фурне.
Жан Фурне сказал, что информирование общества о Североатлантическом альянсе, направлениях его деятельности и задачах является «чрезвычайно важным, если мы хотим получить правильное представление о повестке НАТО».
«Наше особое партнерство с Арменией прочно развивается», - сказл Жан Фурне, отметив, что одной из задач Информационного центра НАТО в Ереване является информирование о различных аспектах сотрудничества Армении с альянсом. «Этот центр будет также служить местом для дебатов и диалога о вопросах безопасности и современных вызовах», - сказал помощник генсека НАТО.
Жан Фурне и Вардан Осканян Жан Фурне и Вардан Осканян
«Центр работает некоторое время и уже доказал свою востребованность. Создание данного центра является одним из пунктов IPAP и я очень доволен, что мы претворили его в жизнь в течение первого года реализации этого документа. Это очень важный шаг, поскольку посредством данного центра, совместно с НАТО, мы будем предоставлять правильную информацию об альянсе, его деятельности и сотрудничестве с Арменией», - сказал глава МИД Армении.
«НАТО сегодня не тот блок, который существовал во время «холодной войны». Очень многое изменилось в международной действительности, и НАТО сумело адаптироваться к новым реалиям. Однако в нашем обществе все еще остаются элементы мышления, присущего эпохе «холодной войны», и поэтому возникает необходимость предоставления правильной информации», - сказал Вардан Осканян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 7-13 МАРТА 2012 ГОДА
Армения отказалась от участия в «Евровидении»
7 марта Союз европейских вещателей (EBU) заявил, что Армения официально отказалась от участия в конкурсе «Евровидение 2012» в Баку.
«Мы глубоко разочарованы решением Армении не участвовать в конкурсе в этом году», - заявил исполнительный директор конкурса Джон Ола Сенд. Он отметил, что «усилия переубедить Армению не дали результата».
Препятствия находятся в Анкаре и Баку
Президент Армении Серж Саргсян сказал 10 марта, что препятствия для нормализации армяно-турецких отношений находятся в Анкаре и Баку.
«Наша инициатива по нормализации отношений между Арменией и Турцией изначально имела два пути развития. Да, инициатива не развилась по первому, приемлемому для Армении и международного сообщества, пути, и армяно-турецкая граница все еще остается закрытой. Однако, и второй путь также был важен, поскольку:
Серж Саргсян 10 марта 2012 года Серж Саргсян 10 марта 2012 года
Во-первых, как четко показали последние события, он укрепил процесс международного признания Геноцида армян;
Во-вторых, позволил всему миру убедиться, что препятствия для установления отношений между Арменией и Турцией находятся в Анкаре и в другой столице, которая встревает в процесс, но отнюдь не в Ереване;
В-третьих, заставил Турцию подписать международный документ, который исключает какие-либо предусловия для установления отношений», - заявил Серж Саргсян, выступая на съезде Республиканской партии Армении.
«Ереван: XX век»
13 марта Медиамакс запустил специальный проект «Ереван: XX век».
«Главными героями» проекта были не только здания, но также люди и события. Мы старались представить атмосферу города, демонстрируя максимально подробный подход к каждому «герою».
На съемках телеверсии проекта На съемках телеверсии проекта
Впоследствии была выпущена книга «Ереван: XX век», а также телевизионная версия проекта на телеканале «Армения».
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  7-13 МАРТА 2017 ГОДА
Олланд напомнил о «Мадридских принципах»
Президент Франции Франсуа Олланд сказал 8 марта, что условиями для урегулирования Карабахского конфликта являются «Мадридские принципы».
Выступая на официальном обеде в честь президента Армении Сержа Саргсяна, он заявил:
«Для создания мирного и безопасного будущего мы обязаны продолжить усилия по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Ничто не может быть хуже статуса-кво. Более 23 лет стороны ведут переговоры, не достигая видимых результатов. Много раз решение казалось очень близким. В октябре 2014 года я взял на себя инициативу и пригласил Вас в Париж вместе с Вашим азербайджанским коллегой. Мы достигли прогресса по болезненному вопросу участи пропавших в ходе конфликта людей, но продвинуться дальше нам не удалось. Однако продолжению переговоров нет альтернативы, если мы все согласны с тем, что военное решение конфликта исключено.
Президенты Армении и Франции 8 марта 2017 года Президенты Армении и Франции 8 марта 2017 года
Постоянно консультируясь с Соединенными Штатами и Россией, Франция непрерывно осуществляет свою работу посредника. Условия решения известны – это «Мадридские принципы», в основе которых – неприменение силы, уважение территориальной целостности государств и право на самоопределение. Франция готова оказать содействие любой инициативе в данном направлении».
«Армения приобретает новое значение»
13 марта российский политолог, директор по научной работе Фонда развития и поддержки Международного дискуссионного клуба «Валдай» Федор Лукьянов сказал, что в России многие не осознают, насколько Армения близка ко многим происходящим сегодня в мире событиям.
Федор Лукьянов Федор Лукьянов
«Как государство, находящееся на переднем крае процессов, которые во многом определяют динамику всего мира, Армения приобретает совершенно другое значение»,- сказал политолог на встрече с журналистами в Ереване. По мнению Федора Лукьянова, важно понимать, насколько мало расстояние от Армении до Сирии, Ирака и Ирана.