• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-6
Մարտի 2-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը բանակցությունների առարկա չէ» եւ դա «աքսիոմ է»:
«Մենք խոսում ենք հակամարտության փուլային կարգավորման մասին. հայկական զորքերի դուրս բերում գրավված տարածքներից, ադրբեջանական բնակչության վերադարձ, ականազերծում, ենթակառույցների վերականգնում, տնտեսական համագործակցության սկիզբ: Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական կարգավիճակի հարցը մնում է բանակցությունների առարկա: Կարեւոր է, որպեսզի ադրբեջանական բնակչությունը վերադառնա, եւ նրանք միասին կարողանան որոշել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` լինելու է դա հանրապետություն, թե ինքնավար շրջան Ադրբեջանի կազմում»,- հայտարարել էր Էլմար Մամեդյարովը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-6
«Հայաստանը մեր կարեւոր գործընկերն է»
Մարտի 6-ին Բրյուսելում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենի հետ ու մասնակցել էր «Հյուսիսատլանտյան խորհուրդ+Հայաստան» նիստին:
Ռասմուսենը շնորհակալություն էր հայտնել Հայաստանի նախագահին` Աֆղանստանի օպերացիային Հայաստանի մասնակցության համար:
«Մեր համագործակցությունն ու երկխոսությունը զարգացել է տարիների ընթացքում, եւ այն նպաստում է տարածաշրջանային ու եվրոատլանտյան անվտանգության ապահովմանը: Մենք մտադիր ենք շարունակել այդ ընթացքը», - ասել էր դաշինքի ղեկավարը:
«Հարավային Կովկասը կարեւոր է ՆԱՏՕ-ի համար, եւ Հայաստանը մեր կարեւոր գործընկերն է: Մայիսին Չիկագոյում կայանալիք գագաթնաժողովում մենք քննարկելու ենք 2014 թվականից աֆղանական ուժերի կողմից երկրի անվտանգության ամբողջական ապահովումը ստանձնելու հարցը: Հայաստանը, լինելով ISAF-ի մասնակից, անմիջական մասնակցություն է ունենալու այդ որոշումների կայացմանը», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն իր հերթին ասել էր, որ Հայաստանն ակտիվ համագործակ¬ցում է ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերության բոլոր բնագավառներում:
«Արդյունավետ է ընթանում բարեփոխումների գործըն¬թա¬ցը պաշտպանության, անվտանգության եւ արտակարգ իրավիճակնե¬րի ոլորտներում, որոնք Հայաստանում լայն թափ ստացած ներքին բարեփոխում¬ների բաղկացուցիչ մասն են կազմում:
Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողության ծրագիրը շարունակում է մնալ մեր գործընկե¬րային հարաբերությունների անկյունաքարը: Անցյալ տարվա նոյեմբերին մենք հաստատել ենք այդ ծրագրի երրորդ փուլի մեր անելիքները եւ ձեռնամուխ եղել նրա նպատակների իրականացմանը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-6
«Ադրբեջանը տանուլ է տալիս բանակցություններում»
Մարտի 2-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ Ադրբեջանը տանուլ է տալիս բանակցություններում:
Ստեփանակերտում զրուցելով լրագրողների հետ, նախարարը դրանով էր պայմանավորել Ադրբեջանի ռազմական ոտնձգությունները:
«Դա նշանակում է այն, որ Ադրբեջանը տանուլ է տալիս բանակցություններում, Ադրբեջանի ղեկավարությունն իրեն փակուղու մեջ է դրել: Այն, ինչ ասում են միջազգային հանրության մանդատը ունեցող եռանախագահները, եւ այն, ինչ ասում է Ադրբեջանը, հակասում է միմյանց։ Բանակցություններում փակուղու մեջ մտնելով՝ փորձում են ուժ կիրառել, եւ իրենց թվում է, թե միգուցե այդպես հաջողություն կունենան։ Բայց մեր զինվորներն ապացուցում են, որ ապարդյուն են այդ պատրանքները», - ասել էր Նալբանդյանը:
«Առանցքային հարցերի շուրջ համաձայնություն չկա »
Մարտի 6-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բովանդակային բանակցություններ սկսելու համար անհրաժեշտ է նվազեցնել սահմանային լարվածությունը։
«Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ենթակա է կարգավորման։ Սրա մասին են խոսում բազմամյա շփումների արդյունքները, որոնք հանգեցրել են կարգավորման համար կարեւոր հարցերի փոխըմբռնման»,- ասել էր Սերգեյ Լավրովը՝ Էլմար Մամեդյարովի հետ բանակցություններից հետո։
Ըստ նրա՝ խոսքն այնպիսի հարցերի մասին է, ինչպիսիք են «անվտանգությունը, մարդասիրությունը, ԼՂ որոշ շրջանների վերադարձը եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցումը»։
«Այս հարցերի մեծ մասով մենք համաձայնություն ունենք,- նշել էր Սերգեյ Լավրովը։
Բայց երկու-երեք թեմաներ, որոնք վերջնական փաթեթի համար առանցքային են, դեռ քննարկվում են։ Չեմ թաքցի, մենք դեռ հեռու ենք նրանից, որ տեսնենք մի իրավիճակ, երբ կողմերը մշակում են միասնական մոտեցում այս ասպեկտների շուրջ», - ասել էր Լավրովը։
«Պատրաստ ենք կիրառելու մեր զինանոցում եղած բոլոր հնարավորությունները»
Մարտի 2-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «եթե Ադրբեջանը շարունակի նույն ոգով եւ իրավիճակը հասցնի պատերազմականի, ապա Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար մենք մեկ վայրկյան անգամ կանգ չենք առնի կիրառելու մեր զինանոցում եղած բոլոր հնարավորությունները»:
«Երեւանը եւ Ստեփանակերտը պատերազմ չեն ցանկանում, մինչդեռ Բաքուն վաղուց ամենաբարձր մակարդակում անընդհատ խոսում է պատերազմի մասին, մեծացնում է լարվածությունը շփման գծում, հերոսացնում է այն զինվորներին, որոնց գործած, այսպես ասած, «սխրանքները» համարվում են պատերազմի հանցագործություն: Այսօր տարածաշրջանում լայնածավալ պատերազմի զսպող գլխավոր գործոնը հայ զինվորն է, ով ամուր կանգնած է եւ հստակ գիտակցում է, թե ինչի համար է պայքարում եւ ինչ խնդիր է լուծում», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը ԱԳՆ կենտրոնական գրասենյակի հանդիպման մասնակիցների եւ արտերկրում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը։
«Յուրաքանչյուր ձախողում կարող է լինել ճակատագրական»
Մարտի 6-ին Հայաստանի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք պետք է անցկացնենք այնպիսի ընտրություններ, որ որեւէ մեկի մեջ կասկածներ չառաջանան դրանց ազատության, թափանցիկության կամ էլ արդարության առնչությամբ»:
Ելույթ ունենալով ՀՀԿ նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկի միջոցառմանը նախագահն ասել էր.
«Վերջին քսանհինգ եւ ավելի տարիները ինձ համար եղել են ծանր աշխատանքի եւ պատասխանատվության տարիներ: Այդ ճանապարհին ես կորցրել եմ բազմաթիվ ընկերներ, ովքեր իրենց կյանքը տվել են հանուն Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության: Եվ այսօր ասում եմ ձեզ՝ չկա ավելի կարեւոր ու կենսական բան, քան երկրի ու ժողովրդի անվտանգությունն է: Մնացած ամեն ինչ վերականգնելի է:
Կիսատ գործերը կարելի է ավարտին հասցնել, բացթողումները կարելի է լրացնել, սխալները կարելի է ուղղել, բայց անվտանգության հարցում չկան մանրուքներ, եւ յուրաքանչյուր ձախողում կարող է լինել ճակատագրական: Մենք ապահովելու ենք Հայաստանի եւ Արցախի հուսալի անվտանգությունը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Meeting of the Armenian delegation with NATO Secretary General
On March 2 the Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov stated that “the territorial integrity of Azerbaijani is not a topic for negotiations” and that it is “axiomatic.”
“We are talking about a step-by-step settlement of the conflict and about solving the problematic issues that is: the withdrawal of the Armenian forces from the occupied territories, the return of the Azerbaijani population, de-mining, reestablishment of the infrastructure, the start of economic cooperation. The issue of determining the political status of Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan remains the topic of the talks. It is important that the Azerbaijani population returns, so that they can jointly determine the status of Nagorno-Karabakh – whether it is a republic, or an autonomous region within Azerbaijan,” Elmar Mammadyarov stated.
•    10 YEARS AGO: MARCH 1-6, 2012
“Armenia is our important partner”
On March 5 Armenian President Serzh Sargsyan met with the NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen and took part in the North Atlantic Alliance +Armenia session in Brussels.
Rasmussen thanked President Sargsyan for Armenia’s contribution to the Alliance’s ISAF operation in Afghanistan. “NATO and Armenia share many political priorities and security interests,” the NATO Secretary General said.
Serzh Sargsyan and Anders Fogh Rasmussen Serzh Sargsyan and Anders Fogh Rasmussen
“We have built up our cooperation and dialogue over many years and it contributes to regional security and Euro-Atlantic security. We want to take it forward in that way,” said the head of the Alliance.
“South Caucasus region is important for our Alliance, and Armenia is an important partner for NATO. At Chicago, we will review the progress of transition in Afghanistan and take decisions on our commitment beyond 2014, once the Afghan forces have full security responsibility throughout the country. As an ISAF contributor, Armenia will participate closely in the decision-shaping process,” said Anders Fogh Rasmussen.
Meeting of the Armenian delegation with NATO Secretary General Meeting of the Armenian delegation with NATO Secretary General
Serzh Sargsyan, for his part, said that Armenia actively interacts with NATO in all the spheres.
“The process of reforms in the defense, security and emergency situations spheres which make an inseparable part of the internal reforms revving up in Armenia is going on effectively. The implementation of the Individual Partnership Action Plan with the NATO keeps being the cornerstone of our partnership. Last November, we approved our actions during the third phase of this program and demonstrated that we are committed to achieving its goals,” the President of Armenia said.
•    5 YEARS AGO: MARCH 1-6, 2017
“Azerbaijan is losing negotiations”
On March 2 Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian remarked that Azerbaijan is losing negotiations.
While speaking to the press in Stepanakert, Minister Nalbandian said this was the reason for Azerbaijan’s military assaults.
“That means Azerbaijan is losing the negotiations, and the Azerbaijani leadership have cornered themselves. Statements of the Co-Chairs with the international mandate and those of Azerbaijan contradict one another. Azerbaijan has driven itself into a corner in the negotiations and tries to apply force, thinking they could succeed in that manner. But our soldiers prove that to be a fruitless illusion,” Nalbandian said.
“No consensus on key issues”
Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov said on March 6 that it’s necessary to reduce tension on the borders in order to start substantive negotiations on the NK issue.
“We believe that the Nagorno-Karabakh conflict can be settled. It’s evident in results of multiple meetings, which led to mutual understanding in the issues important for the settlement,” Lavrov said after the negotiations with Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov.
Sergey Lavrov in 2017 Sergey Lavrov in 2017
He said he is speaking about issues such as “security, humanity, return of certain NK areas and determination of the status of Nagorno-Karabakh.”
“We agree on most of those points. However, there are two or three topics, key parts of the final package, which are still being discussed. To be honest, we are far from the time when the conflict parties form a common approach to these aspects,” Lavrov said.
Ready to use “all capabilities”
On March 2 President of Armenia Serzh Sargsyan said, “If Azerbaijan proceeds with the same attitude and escalates the situation to a war, we won’t hesitate for a second before using all capabilities of our military to ensure security of the Artsakh people.”
Serzh Sargsyan and Edward Nalbandyan Serzh Sargsyan and Edward Nalbandyan
“Yerevan and Stepanakert don’t want a war, while Baku has been giving speeches about war on the highest levels for a long time, increasing tension on the Line of Contact, and glorifying soldiers whose so-called “heroic deeds” are in fact war crimes. Today the main deterrent of large-scale war in the region is the Armenian soldier, who stands firm and understands clearly what he’s fighting for and what issues he’s solving,” Serzh Sargsyan said at the meeting with representatives from the MFA Central Apparatus and Armenian Ambassadors serving abroad.
“Every failure may become fatal”
On March 6 President of Armenia and Chairman of Republican Party of Armenia (RPA) Serzh Sargsyan said that “we should organize these elections in a way that no one has doubts about their freedom, transparency or fairness.”
Speaking at the ceremony marking the launch of the RPA pre-election campaign, the President said:
“The last more than 25 years have been full of hard work and responsibility for me. I have lost a lot of friends along the way, who devoted their lives for the security of the Republic of Armenia. I can assure that there is nothing more important and vital than the security of the country; everything else is restorable. You can always complete the unfinished work, fill the gaps, correct mistakes, but there is no trifle in terms of security, since every failure may become fatal. We are going to provide the reliable safety in Armenia and Artsakh,” Sargsyan said.