• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-6
Մարտի 2-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը բանակցությունների առարկա չէ» եւ դա «աքսիոմ է»:
«Մենք խոսում ենք հակամարտության փուլային կարգավորման մասին. հայկական զորքերի դուրս բերում գրավված տարածքներից, ադրբեջանական բնակչության վերադարձ, ականազերծում, ենթակառույցների վերականգնում, տնտեսական համագործակցության սկիզբ: Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական կարգավիճակի հարցը մնում է բանակցությունների առարկա: Կարեւոր է, որպեսզի ադրբեջանական բնակչությունը վերադառնա, եւ նրանք միասին կարողանան որոշել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` լինելու է դա հանրապետություն, թե ինքնավար շրջան Ադրբեջանի կազմում»,- հայտարարել էր Էլմար Մամեդյարովը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-6
«Հայաստանը մեր կարեւոր գործընկերն է»
Մարտի 6-ին Բրյուսելում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենի հետ ու մասնակցել էր «Հյուսիսատլանտյան խորհուրդ+Հայաստան» նիստին:
Ռասմուսենը շնորհակալություն էր հայտնել Հայաստանի նախագահին` Աֆղանստանի օպերացիային Հայաստանի մասնակցության համար:
«Մեր համագործակցությունն ու երկխոսությունը զարգացել է տարիների ընթացքում, եւ այն նպաստում է տարածաշրջանային ու եվրոատլանտյան անվտանգության ապահովմանը: Մենք մտադիր ենք շարունակել այդ ընթացքը», - ասել էր դաշինքի ղեկավարը:
«Հարավային Կովկասը կարեւոր է ՆԱՏՕ-ի համար, եւ Հայաստանը մեր կարեւոր գործընկերն է: Մայիսին Չիկագոյում կայանալիք գագաթնաժողովում մենք քննարկելու ենք 2014 թվականից աֆղանական ուժերի կողմից երկրի անվտանգության ամբողջական ապահովումը ստանձնելու հարցը: Հայաստանը, լինելով ISAF-ի մասնակից, անմիջական մասնակցություն է ունենալու այդ որոշումների կայացմանը», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն իր հերթին ասել էր, որ Հայաստանն ակտիվ համագործակ¬ցում է ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերության բոլոր բնագավառներում:
«Արդյունավետ է ընթանում բարեփոխումների գործըն¬թա¬ցը պաշտպանության, անվտանգության եւ արտակարգ իրավիճակնե¬րի ոլորտներում, որոնք Հայաստանում լայն թափ ստացած ներքին բարեփոխում¬ների բաղկացուցիչ մասն են կազմում:
Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողության ծրագիրը շարունակում է մնալ մեր գործընկե¬րային հարաբերությունների անկյունաքարը: Անցյալ տարվա նոյեմբերին մենք հաստատել ենք այդ ծրագրի երրորդ փուլի մեր անելիքները եւ ձեռնամուխ եղել նրա նպատակների իրականացմանը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-6
«Ադրբեջանը տանուլ է տալիս բանակցություններում»
Մարտի 2-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ Ադրբեջանը տանուլ է տալիս բանակցություններում:
Ստեփանակերտում զրուցելով լրագրողների հետ, նախարարը դրանով էր պայմանավորել Ադրբեջանի ռազմական ոտնձգությունները:
«Դա նշանակում է այն, որ Ադրբեջանը տանուլ է տալիս բանակցություններում, Ադրբեջանի ղեկավարությունն իրեն փակուղու մեջ է դրել: Այն, ինչ ասում են միջազգային հանրության մանդատը ունեցող եռանախագահները, եւ այն, ինչ ասում է Ադրբեջանը, հակասում է միմյանց։ Բանակցություններում փակուղու մեջ մտնելով՝ փորձում են ուժ կիրառել, եւ իրենց թվում է, թե միգուցե այդպես հաջողություն կունենան։ Բայց մեր զինվորներն ապացուցում են, որ ապարդյուն են այդ պատրանքները», - ասել էր Նալբանդյանը:
«Առանցքային հարցերի շուրջ համաձայնություն չկա »
Մարտի 6-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բովանդակային բանակցություններ սկսելու համար անհրաժեշտ է նվազեցնել սահմանային լարվածությունը։
«Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ենթակա է կարգավորման։ Սրա մասին են խոսում բազմամյա շփումների արդյունքները, որոնք հանգեցրել են կարգավորման համար կարեւոր հարցերի փոխըմբռնման»,- ասել էր Սերգեյ Լավրովը՝ Էլմար Մամեդյարովի հետ բանակցություններից հետո։
Ըստ նրա՝ խոսքն այնպիսի հարցերի մասին է, ինչպիսիք են «անվտանգությունը, մարդասիրությունը, ԼՂ որոշ շրջանների վերադարձը եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցումը»։
«Այս հարցերի մեծ մասով մենք համաձայնություն ունենք,- նշել էր Սերգեյ Լավրովը։
Բայց երկու-երեք թեմաներ, որոնք վերջնական փաթեթի համար առանցքային են, դեռ քննարկվում են։ Չեմ թաքցի, մենք դեռ հեռու ենք նրանից, որ տեսնենք մի իրավիճակ, երբ կողմերը մշակում են միասնական մոտեցում այս ասպեկտների շուրջ», - ասել էր Լավրովը։
«Պատրաստ ենք կիրառելու մեր զինանոցում եղած բոլոր հնարավորությունները»
Մարտի 2-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «եթե Ադրբեջանը շարունակի նույն ոգով եւ իրավիճակը հասցնի պատերազմականի, ապա Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար մենք մեկ վայրկյան անգամ կանգ չենք առնի կիրառելու մեր զինանոցում եղած բոլոր հնարավորությունները»:
«Երեւանը եւ Ստեփանակերտը պատերազմ չեն ցանկանում, մինչդեռ Բաքուն վաղուց ամենաբարձր մակարդակում անընդհատ խոսում է պատերազմի մասին, մեծացնում է լարվածությունը շփման գծում, հերոսացնում է այն զինվորներին, որոնց գործած, այսպես ասած, «սխրանքները» համարվում են պատերազմի հանցագործություն: Այսօր տարածաշրջանում լայնածավալ պատերազմի զսպող գլխավոր գործոնը հայ զինվորն է, ով ամուր կանգնած է եւ հստակ գիտակցում է, թե ինչի համար է պայքարում եւ ինչ խնդիր է լուծում», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը ԱԳՆ կենտրոնական գրասենյակի հանդիպման մասնակիցների եւ արտերկրում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը։
«Յուրաքանչյուր ձախողում կարող է լինել ճակատագրական»
Մարտի 6-ին Հայաստանի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք պետք է անցկացնենք այնպիսի ընտրություններ, որ որեւէ մեկի մեջ կասկածներ չառաջանան դրանց ազատության, թափանցիկության կամ էլ արդարության առնչությամբ»:
Ելույթ ունենալով ՀՀԿ նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկի միջոցառմանը նախագահն ասել էր.
«Վերջին քսանհինգ եւ ավելի տարիները ինձ համար եղել են ծանր աշխատանքի եւ պատասխանատվության տարիներ: Այդ ճանապարհին ես կորցրել եմ բազմաթիվ ընկերներ, ովքեր իրենց կյանքը տվել են հանուն Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության: Եվ այսօր ասում եմ ձեզ՝ չկա ավելի կարեւոր ու կենսական բան, քան երկրի ու ժողովրդի անվտանգությունն է: Մնացած ամեն ինչ վերականգնելի է:
Կիսատ գործերը կարելի է ավարտին հասցնել, բացթողումները կարելի է լրացնել, սխալները կարելի է ուղղել, բայց անվտանգության հարցում չկան մանրուքներ, եւ յուրաքանչյուր ձախողում կարող է լինել ճակատագրական: Մենք ապահովելու ենք Հայաստանի եւ Արցախի հուսալի անվտանգությունը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Встреча делегации Армении с генсеком НАТО
2 марта министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что «территориальная целостность Азербайджана - не предмет переговоров» и это является «аксиомой».
«Мы говорим о поэтапном урегулировании конфликта и решении проблемных вопросов, а именно: вывод армянских войск с оккупированных территорий, возврат азербайджанского населения, разминирование, восстановление инфраструктуры, начало экономического сотрудничества. Вопрос об определении политического статуса Нагорного Карабаха в составе Азербайджана остается предметом переговоров. Важно, чтобы азербайджанское население вернулось, и уже вместе они могли определить статус Нагорного Карабаха - будет ли это республика, или автономная область в составе Азербайджана», - заявил Эльмар Мамедъяров.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 1-6 МАРТА 2012 ГОДА
«Армения является нашим важным партнером»
6 марта президент Армении Серж Саргсян провел в Брюсселе встречу с генсеком НАТО Андерсом фог Расмуссеном и принял участие в заседании в формате «Североатлантический совет +Армения».
Расмуссен выразил благодарность Сержу Саргсяну за участие Армении в операции в Афганистане.  «НАТО и Армению объединяют многочисленные политические приоритеты и интересы безопасности»,- заявил генсек НАТО.
Серж Саргсян и Андерсом фог Расмуссен Серж Саргсян и Андерсом фог Расмуссен
«Наше сотрудничество и диалог развивались в течение многих лет, и они содействуют обеспечению региональной и евроатланической безопасности. Мы намерены продолжить этот процесс», - заявил глава альянса.
«Южный Кавказ важен для НАТО, и Армения является нашим важным партнером. На предстоящем в мае саммите НАТО в Чикаго мы обсудим вопрос полной передачи афганским силам контроля над безопасностью страны с 2014 года. Армения, как участница ISAF, будет принимать непосредственное участие в разработке этих решений»,- заявил Андерс фог Расмуссен.
Серж Саргсян, в свою очередь, сказал, что Армения активно сотрудничает с НАТО во всех сферах.
Встреча делегации Армении с генсеком НАТО Встреча делегации Армении с генсеком НАТО
«Результативно проходит процесс преобразований в сферах обороны, безопасности и чрезвычайных ситуаций, которые являются неотъемлемой частью набравших в Армении широкий размах внутренних реформ. Реализация Плана действий индивидуального партнерства с НАТО продолжает оставаться краеугольным камнем наших партнерских отношений. В ноябре прошлого года мы утвердили наши действия во время третьего этапа этой программы и продемонстрировали, что привержены достижению его целей», - сказал президент Армении.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 1-6 МАРТА 2017 ГОДА
«Азербайджан проигрывает на переговорах»
2 марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал, что Азербайджан проигрывает на переговорах.
В беседе с журналистами в Степанакерте министр именно этим объяснил военные посягательства Азербайджана.
«Это означает, что Азербайджан терпит поражение в переговорах, азербайджанское руководство само поставило себя в тупик. То, что говорят обладающие международным мандатом сопредседатели, и то, что говорит Азербайджан, противоречит друг другу. Войдя в тупик в переговорах, они пытаются применить силу: им кажется, что так они смогут добиться успеха. Но наши солдаты доказывают, что это бессмысленные иллюзии», - сказал Налбандян.
«Нет согласия по ключевым вопросам»
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров сказал 6 марта, что для начала содержательных переговоров по Нагорному Карабаху необходимо снизить напряженность на линии соприкосновения.
«Мы считаем, что карабахский конфликт поддается урегулированию. Об этом говорят результаты многолетних контактов, по итогам которых удалось выработать общее понимание ключевых вопросов, подлежащих урегулированию», - сказал Лавров
по итогам переговоров с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
Сергей Лавров в 2017 году Сергей Лавров в 2017 году
По его словам, речь идет о вопросах безопасности, гуманитарных вопросах, возвращении некоторых районов НК и определении статуса Нагорного Карабаха.
«По большинству этих аспектов есть согласие. Но две-три конкретные темы, которые являются ключевыми для окончательного пакета, пока еще обсуждаются. И, не буду лукавить, мы пока еще далеки от того, чтобы увидеть ситуацию, когда стороны выработают единый подход к этим аспектам», - сказал Лавров.
Готов применить все возможности своего военного арсенала
2 марта президент Армении Серж Саргсян заявил, что «Армения, ни секунды не сомневаясь, применит все возможности своего военного арсенала для обеспечения безопасности народа Арцаха, если Азербайджан продолжит в том же духе и доведет ситуацию до военной».
Серж Саргсян на встрече с армянскими дипломатами Серж Саргсян на встрече с армянскими дипломатами
«Ереван и Степанакерт не хотят войны, а в Баку на высшем уровне постоянно говорят о войне, нагнетают ситуацию на линии соприкосновения, восхваляют солдат, чьи так называемые «героические поступки» считаются военными преступлениями. Сегодня в регионе главным фактором, сдерживающим широкомасштабную войну, являются армянские солдаты, которые твердо стоят на ногах и четко понимают, за что сражаются и какие задачи решают», - сказал Серж Саргсян на встрече с участниками совещания центрального аппарата МИД и руководителей дипломатических представительств Армении за рубежом.
«Любая неудача может быть судьбоносной»
6 марта президент Армении, председатель правящей Республиканской партии Армении (РПА) Серж  Саргсян заявил, что «мы должны провести такие выборы, чтобы ни у кого не возникло сомнений в том, что они были свободными, прозрачными или справедливыми».
Выступая на церемонии начала предвыборной кампании РПА, президент сказал:
«Последние двадцать пять лет были для меня годами тяжелого труда и ответственности. На этом пути я потерял многих друзей, кто отдали свои жизни во имя безопасности Республики Армения. И сегодня говорю вам: нет более важной задачи, чем безопасность страны и народа. Все остальное восстановимо. Незавершенные дела можно завершить, упущения можно дополнить, ошибки можно исправить, но в вопросе безопасности нет мелочей, и любая неудача может быть судьбоносной. Мы обеспечим надежную безопасность Армении и Арцаха», - сказал Саргсян.