Սերժ Սարգսյանն ու Յենս Ստոլտենբերգը
Փետրվարի 22-ին Ռուսաստանի եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն Բերլինում կայացած հանդիպմանը քննարկել էին ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցերը:
Սերգեյ Լավրովն ու Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը 2007 թվականին Սերգեյ Լավրովն ու Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը 2007 թվականին
«Մենք կարծիքներ ենք փոխանակել ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ: Դա շատ նուրբ թեմա է, եւ երեք միջնորդների դերը, ովքեր անընդհատ միասին աշխատում են կողմերի հետ, կայանում է նրանում, որ օգնեն Բաքվին եւ Երեւանին հասնել այնպիսի համաձայնության, որը լայն աջակցություն կունենա Հայաստանում եւ Ադրբեջանում», - ասել էր Սերգեյ Լավրովը:
Վրաստանի նախագահը տպավորված է
Փետրվարի 27-ին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել էր, որ «տպավորված է Հայաստանի տնտեսական աճով»։
Վրաստանի նախագահն այդ մասին ասել էր` պատասխանելով Բրյուսելում Մեդիամաքսի հատուկ թղթակցի հարցին` ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի Տրանսատլանտյան կենտրոնում կայացած բանավեճի ժամանակ:
Միխայիլ Սահակաշվիլին 2007 թվականին Միխայիլ Սահակաշվիլին 2007 թվականին
«Ես տպավորված եմ Հայաստանի զարգացման տեմպերով եւ տնտեսական աճով: Ես նաեւ տպավորված եմ ձեր երկրում իրականացված բարեփոխումներով»,- ասել էր Վրաստանի նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 21-28
«Հետկոնֆլիկտային սցենարներ Լեռնային Ղարաբաղի համար»
Փետրվարի 27-ին ԵՄ-ն մտահոգություն էր հայտնել ԼՂ կարգավորման շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների դանդաղ առաջընթացի կապակցությամբ:
«ԵՄ-Ն շարունակում է սատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին եւ ընդունում է եռակողմ բանակցություններում առաջխաղացման հասնելու ուղղությամբ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի գործադրած ջանքերը: ԵՄ-ն հաստատում է իր հավատարմությունը Մադրիդի սկզբունքներին եւ Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ է անում ջանքեր գործադրել այդ սկզբունքների շուրջ համաձայնության գալու համար: ԵՄ-ն մտահոգություն է հայտնում շփման գծում լարվածության ավելացման կապակցությամբ եւ ընդգծում հրատապ քայլերի անհրաժեշտությունը` հրադադարի ռեժիմի իրականացման եւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված անհրաժեշտ միջոցառումների ձեռնարկման ուղղությամբ», - ասվում էր ԵՄ-ի Խորհրդի եզրակացության մեջ:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 21-28
Հայաստանը «Ռուսաստանից թույլտվություն չի հարցնում»
Փետրվարի 22-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ոչ  կոռեկտ էր համարել ենթադրությունները, որ Երեւանը «Ռուսաստանից թույլտվություն է հարցնում» ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները զարգացնելու համար:
Պատասխանելով Deutsche Welle-ի հարցին, թե արդյո՞ք Երեւանը ՌԴ իշխանությունների հետ խորհրդակցում է այդ համաձայնագրի շուրջ, Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր.
«Մենք բաց բանակցություններ ենք վարում ե՛ւ Եվրոպական միության, ե՛ւ այլ գործընկերների հետ: Մենք վարում ենք թափանցիկ քաղաքականություն ու դիվանագիտություն: Մենք ուրեւէ մեկի թիկունքում բանակցություններ չենք վարում: Մեր նախագահը եւ ես բազմիցս հրապարակային հայտարարություններ ենք արել Եվրոպական միության հետ մշակվող համաձայնագրի մասին»:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սերգեյ Լավրովը Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սերգեյ Լավրովը
Այնուհետ Deutsche Welle-ի թղթակիցը հարցրել էր. «Ես ճի՞շտ եմ  հասկանում, որ չեք պատրաստվում համաձայնեցնել այն փաստաթղթերը, որոնք մտադիր եք ստորագրել ԵՄ-ի հետ», որին Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել էր.
«Դուք շատ տարօրինակ ենթատեքստով եք հարցը դնում, թե իբրեւ մենք պետք է ինչ-որ մեկից ինչ-որ թույլտվություն ստանանք: Դա, ըստ իս, այդքան էլ կոռեկտ հարց չէ: Ես Ձեզ բացատրեցի, որ Ռուսաստանի եւ այլ գործընկերների հետ մենք սերտ եւ հնարավորինս ամուր հարաբերությունների կողմնակից ենք: Ինչ վերաբերում է Եվրամիությանը, ապա դեռ Վիլնյուսի գագաթնաժողովի ժամանակ մենք տիկին Էշթոնի հետ փոխանակվեցինք համապատասխան նամակներով, իսկ հետո արվեց Եվրամիության հետ համատեղ համապատասխան հայտարարությունը: Եվ երբ մենք տիկին Մոգերինիի հետ ազդարարում էինք ԵՄ-ի հետ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը, հստակ հայտարարեցինք, որ մտադիր ենք գնալ որքան հնարավոր է հեռու մեր հարաբերությունների, համագործակցության, գործընկերության հարցում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի պարտավորությունները այլ միջազգային ինտեգրացիոն գործընթացներում: Այնպես որ, այստեղ ամեն բան պարզ է»:
Երբ Հայաստանը կարող է կիրառել «Իսկանդերը»
Փետրվարի 22-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը մեկնաբանել էր Հայաստանի կողմից «Իսկանդերը» կիրառելու հնարավորությունը
«Այդ զենքի նշանակությունն ու ցուցանիշները թույլ են տալիս անուղղելի վնաս հասցնել այն երկրի ենթակառուցվածքին, որի դեմ այն կիրառվում է: Հետեւաբար, «Իսկանդերների» կիրառման մասին որոշումը սերտորեն կապված է լինելու իրավիճակի զարգացման հետ: Ամեն դեպքում, մենք այն դիտարկում ենք որպես երաշխավորված հարվածի զենք, եթե նման կարիք լինի: Դա առաջին հերթին զսպման զենք է: Բացարձակ ակնհայտ է, որ իրավիճակի զարգացումը կարող է թելադրել այդ մոտեցումների վերանայում, բայց, ընդհանուր առմամբ, դա այնպիսի զենք է, որ կարող է ցանկացած տաք գլուխ սառեցնել՝ որոշում ընդունելիս»,- ասել էր նախարարը «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ հարցազրույցում։
Կարեն Կարապետյանի կոչը սփյուռքին
Փետրվարի 27-ին Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդես էր եկել սփյուռքահայությանն ուղղված կոչով` սփյուռքի կառավարիչներին, մշակութային գործիչներին, կրթության եւ գիտության ոլորտի միջազգային ճանաչում ունեցող հայրենակիցներին հրավիրելով մասնակից դառնալ Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին:
«Մեր երկրի աշխարհաքաղաքական դիրքը եւ այսօրվա մարտահրավերները պարտավորեցնում են մեզ լինել խելացի եւ խելացի օգտագործել մեր մրցակցային առավելությունները: Մեր հարստությունն այսօր որոշվում է ոչ թե նավթով ու գազով, այլ Հայաստանի, Սփյուռքի եւ Արցախի խելացի մարդկային ներուժով: Մենք հրավիրում ենք սփյուռքի մեր կառավարիչներին, մշակութային գործիչներին, կրթության եւ գիտության ոլորտի միջազգային ճանաչում ունեցող հայրենակիցներին մասնակից դառնալ երկրում ընթացող բարեփոխումներին՝ առաջին հերթին կառավարման նոր մշակույթ բերելու, սփյուռքի մեր լավագույն մասնագետների գիտելիքներն ու ներուժը համահայկական նպատակներին ծառայեցնելու համար: Այս առումով սփյուռքը մեզ համար առավելություն է: Չօգտագործել սփյուռքի ներուժը, նշանակում է լինել եսակենտրոն ու ներփակված: Չտրամադրել սփյուռքում առկա առաջադեմ միտքը մեր գործընկերներին, երիտասարդներին եւ ուսանողներին, նշանակում է լինել անարդյունավետ այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհում: Վստահ եմ, որ ձեր անմիջական մասնակցությամբ հնարավորություն կունենանք արագ արդյունքներ արձանագրել առանցքային ոլորտներում եւ տարածաշրջանում ունենալ տնտեսական, առողջապահական, կրթական առաջատար համակարգեր», - ասվում էր կոչում։
Հակամարտությունն այլեւս «ակտիվ» է
Փետրվարի 27-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ ԼՂ հակամարտությունն այլեւս «ակտիվ» է:
Սերժ Սարգսյանն ու Յենս Ստոլտենբերգը Սերժ Սարգսյանն ու Յենս Ստոլտենբերգը
Հանդես գալով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, նախագահն ասել էր.
«Ապրիլյան պատերազմն ու դրանից հետո շարունակվող կանոնավոր կրակահերթերը՝ ծանր հրետանու եւ զինտեխնիկայի կիրառմամբ, փաստում են, որ այլեւս այդ հակամարտությունն «ակտիվ» է, եւ այսօր առավել քան երբեւէ անհրաժեշտ է, որպեսզի ողջ միջազգային հանրությունը միավորվի քաղաքակիրթ լուծման շուրջ՝ աջակցելով հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին»:

Серж Саргсян и Йенс Столтеберг
22 февраля министры иностранных дел России и Германии Сергей Лавров и Франк-Вальтер Штайнмайер обсудили в Берлине вопросы урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Сергей Лавров и Франк-Вальтер Штайнмайер в 2007 году Сергей Лавров и Франк-Вальтер Штайнмайер в 2007 году
«Мы обменялись мнением о карабахском урегулировании. Это очень деликатная тема, и роль трех посредников, которые постоянно работают вместе со сторонами, заключается в том, чтобы помогать Баку и Еревану достичь договоренностей, которые будут пользоваться широкой поддержкой в Армении и Азербайджане», - сказал Сергей Лавров.
Президент Грузии впечатлен
27 февраля президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что «впечатлен экономическим ростом Армении».
Президент Грузии сказал об этом, отвечая на вопрос специального корреспондента Медиамакс в ходе дискуссии в Трансатлантическом центре Немецкого фонда Маршалла США в Брюсселе.
Михаил Саакашвили в 2007 году Михаил Саакашвили в 2007 году
«Я впечатлен развитием и экономическим ростом Армении. Я также впечатлен реформами, проделанными в вашей стране», - сказал президент Грузии.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 21-28 ФЕВРАЛЯ 2012 ГОДА
«Пост-конфликтные сценарии для Нагорного Карабаха»
27 февраля Совет ЕС выразил обеспокоенность медленным прогрессом на переговорах между Арменией и Азербайджаном по карабахскому урегулированию.
«ЕС продолжает поддерживать Минскую группу ОБСЕ и признает усилия президента России Дмитрия Медведева в достижении прогресса на трехсторонних переговорах. ЕС подтверждает поддержку Мадридским принципам и призывает Армению и Азербайджан приложить усилия для достижения соглашения по этим принципам. ЕС выражает обеспокоенность увеличившимся напряжением на линии соприкосновения и подчеркивает необходимость срочных шагов по релизации режима о перемирии и принятию необходимых мер по усилению доверия. ЕС готов оказать усиленную поддержку мерам по укреплению доверия в рамках поддержки Минской группы. В этом контексте, ЕС подчеркивает необходимость безоговорочного доступа представителей ЕС в Нагорный Карабах и окружающие регионы. Совет приглашает Верховного Представителя и Европейскую Комиссию развивать в тесном сотрудничестве с ОБСЕ пост-конфликтные сценарии для Нагорного Карабаха в качестве основы для будущего вовлечения ЕС», говорилось в заключении Совета Европейского Союза.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 21-28 ФЕВРАЛЯ 2017 ГОДА
Армения «не спрашивает разрешения у Москвы»
22 февраля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян назвал «некорректными» предположения о том, что Ереван «спрашивает разрешения у России» для развития своих отношений с ЕС.
Отвечая на вопрос Deutsche Welle о том, консультируется ли Ереван с российскими властями по поводу этого соглашения, Эдвард Налбандян сказал:
«Мы открыто ведем переговоры и с Европейским союзом, и с другими партнерами, и вообще наша политика и дипломатия транспарентны. Мы не ведем переговоры за спиной кого бы то ни было. Наш президент и я неоднократно публично говорили о готовящимся соглашении с Европейским союзом. В наших союзнических отношениях с Российской Федерацией мы не предпринимали ничего такого, что могло бы противоречить развитию наших двусторонних отношений со стратегическим партнером. Поэтому, вряд ли могли или могут быть какие-либо возражения», - сказал министр.
Эдвард Налбандян и Сергей Лавров Эдвард Налбандян и Сергей Лавров
Далее журналист Deutsche Welle задала такой вопрос: «Я правильно понимаю, что вы не собираетесь согласовывать те документы, которые собираетесь подписывать с ЕС?», на который Эдвард Налбандян отметил:
«Вы с очень странной подоплекой ставите вопрос, якобы, мы должны у кого-то получить какое-то разрешение. Это, по-моему, не совсем корректный вопрос. Я Вам объяснил, что в наших отношениях и с Россией, и со всеми другими партнерами мы выступаем за тесные, насколько возможно прочные отношения. Что касается Евросоюза, то еще во время вильнюсского саммита мы с госпожой Эштон обменивались соответствующими письмами, потом было сделано совместное заявление с Евросоюзом, и, когда мы вместе с Могерини давали старт переговорам по новому соглашению между ЕС и Арменией, мы четко заявили, что обе стороны намерены развивать отношения, идти насколько возможно далеко в наших отношениях, сотрудничестве, партнерстве, принимая во внимание обязательства Армении в других международных интеграционных процессах. Так что здесь все ясно».
Когда Армения может применить «Искандер»
22 февраля министр обороны Армении Виген Саргсян прокомментировал возможность применения Арменией ракетных комплексов «Искандер».
«Назначение и параметры этого оружия позволяют нанести непоправимый ущерб инфраструктуре страны, против которой оно может быть применено. Соответственно, решение о применении «Искандеров» будет тесно связано с развитием ситуации. В любом случае мы рассматриваем его как оружие гарантированного удара, если будет такая необходимость. Это в первую очередь оружие сдерживания. Совершенно очевидно, что развитие ситуации может диктовать пересмотр таких подходов, но в принципе, по своей идеологии, своим возможностям, это оружие такое, которое должно любую горячую голову остудить в плане принятия решений», - сказал министр в интервью РИА «Новости».
Призыв Карапетяна к армянам Диаспоры
27 февраля премьер-министр Карен Карапетян выступил с призывом к армянам Диаспоры, предложив менеджерам, деятелям культуры и пользующимся международной известностью в области образования и науки соотечественникам принять участие в процессе реформ.
«Геополитическое положение нашей страны и сегодняшние вызовы обязывают нас быть рассудительными и разумно использовать свои конкурентные преимущества. Наше богатство сегодня измеряется не в нефти или газе, а в интеллектуальных человеческих ресурсах Армении, Диаспоры и Арцаха. Мы приглашаем менеджеров, деятелей культуры из Диаспоры, наших соотечественников, пользующихся международной известностью в сфере образования и науки, принять участие в процессе реформ в Армении, в первую очередь, чтобы привнести новую культуру управления и приложить потенциал наших лучших специалистов к осуществлению общеармянских целей. В этом отношении диаспора – наше преимущество. Не использовать потенциал диаспоры, значит быть замкнутыми и эгоцентричными. Не предоставить нашим партнерам, нашей молодежи и студентам существующую в диаспоре прогрессивную мысль, значит быть неэффективными в сегодняшнем быстро меняющемся мире. Уверен, что с вашим непосредственным участием мы сможем быстро добиться результатов в ключевых сферах и создать ведущие экономическую, здравоохранительную и образовательную системы в регионе», - говорилось в призыве.
Конфликт является «активным»
27 февраля президент Армении Серж Саргсян сказал, что карабахский конфликт является уже «открытым».
Серж Саргсян и Йенс Столтеберг Серж Саргсян и Йенс Столтеберг
Выступая на совместной пресс-конференции с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтебергом, президент сказал:
«Апрельская война и регулярные обстрелы с применением тяжелой артиллерии и военной техники свидетельствуют о том, что этот конфликт уже является «активным». И сегодня больше чем когда-либо необходимо, чтобы все мировое сообщество объединилось вокруг цивилизованного решения, оказывая поддержку усилиям Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта».