Արմեն Աշոտյանը, Կարեն Կարապետյանը եւ Կամո Վարդանյանը 2011թ. մարտի 22-ին
Մարտի 23-ին Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնային Անվտանգության Ծառայության Սահմանապահ վարչության ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Բոնդարեւն ասել էր, որ եթե ռուս սահմանապահները հեռանան Հայաստանից, «այստեղ կգան ուրիշները»:
«Պարզ է, որ արեւմտյան ուժերը ցանկանում են հայտնվել այստեղ, եւ այդ նպատակով հատկապես ԱՄՆ-ն շատ տեխնիկական եւ այլ օգնություն է հատկացնում հայկական բանակին: Տրամադրվում են զգալի գումարներ, գնվում է հատուկ տեխնիկա, օրինակ, հայ-վրացական եւ հայ-իրանական սահմանների անցակետերի համար` ընդհուպ մինչեւ տարբեր արձագանքող սարքեր», - հայտարարել էր ռուս գեներալը «Ռազմաարդյունաբերական սուրհանդակ» ամսագրին տված հարցազրույցում:
Սերգեյ Բոնդարեւը նշել էր, որ հայ-ռուսական համաձայնագրերում ասվում է, որ Հայաստանի սահմանապահ զորքերի վերապատրաստմանը զուգընթաց սահմանի հատվածներն աստիճանաբար կփոխանցվեն իրենց:
Սերգեյ Բոնդարեւը Սերգեյ Բոնդարեւը
«Սակայն, հաշվի առնելով սահմանների այսօրվա իրավիճակը, այդ հարցը դեռ չի դրվում: Մեր օգնությունը դեռ պետք կգա, կարծում եմ, երկար ժամանակ: Հենց այդ պատճառով էլ մենք արագացնում ենք պայմանագրային հայ սահմանապահների վերապատրաստումը, չնայած պայմանագրայինների ինստիտուտը նոր-նոր է սկսում ձեւավորվել հայկական բանակում: Հայաստանը դեռ ունի բազում խնդիրներ իր արտաքին սահմանների պաշտպանության հետ: Մարդկային եւ նյութական մեծ ռեսուրսներ է պահանջում, օրինակ, հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածը: Դա առավել քան 900 կմ է: Այնտեղ գտնվում են ռազմական ստորաբաժանումներ, որոնց անհրաժեշտ է ապահովել եւ հանդերձավորել: Մենք մեզ վրա ենք վերցրել թուրք-իրանական հատվածը. դա մեծ օգնություն է Հայաստանին», - ասել էր Բոնդարեւը:
Մարտի 22-ին Երեւանում բացվել էր ամերիկյան կառավարության միջոցներով վերանորոգված Հայաստանի սահմանապահ զորքերի ուսումնական կենտրոնը:
Ամերիկյան դեսպանատան պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ «հայ սահմանապահների մի քանի խմբեր արդեն մասնակցել են 1-2 ամիս տեւողությամբ դասընթացների` նախապատրաստվելով ռուսական սամանապահների փոխարինմանը Զվարթնոց օդանավակայանում»: Մինչդեռ, Հայաստանի Սահմանապահ զորքերի հրամանատար Արմեն Աբրահամյանն ասել էր, որ օդանավակայանում ռուս սահմանապահների ամբողջական փոխարինման մասին խոսք չի գնում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 22-28
«Լավ երկիր չի լինի, եթե դպրոցները չփոխվեն»
Մարտի 22-ին մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցների տնօրենների հետ հանդիպմանը Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանն ասել էր.
Արմեն Աշոտյանը, Կարեն Կարապետյանը եւ Կամո Վարդանյանը 2011թ. մարտի 22-ին Արմեն Աշոտյանը, Կարեն Կարապետյանը եւ Կամո Վարդանյանը 2011թ. մարտի 22-ին
«Բազմաթիվ երեխաներ կան, որոնք երբեւիցե չեն հաճախել մշակութային օջախներ, քանի որ հնարավորություն չեն ունեցել: Այս այցելությունները, այս միջավայրի ստեղծումը հաստատ նրանց մեջ ինչ-որ բան փոխելու է: Սա էր այն թեզը, որը ես ուզում էի անպայման ձեզ հաղորդել: Դպրոցը վաղվա օրն է: Եթե մենք ուզում ենք լավ երկիր ունենալ, իսկ դպրոցում փոփոխություն չլինի, որեւէ շանս չենք ունենալու»:
Կարապետյանը դեմ է «ֆեոդալիզմին»
Մարտի 28-ին Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանն «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ մտադիր է հրաժարվել քաղաքի կառավարման «ֆեոդալական միտումներից»:
«Այն ոլորտները, որոնցում կա բիզնես-տրամաբանություն, պետք է փոխանցել մասնավոր ներդրողին»,- ասել էր Կարեն Կարապետյանը:
«Կան, իհարկե, այսպիսի ֆեոդալական միտումներ` որքան շատ բնագավառներ, ոլորտներ կամ ընկերություններ ես վերահսկում, ղեկավարում կամ կառավարում, այնքան ուժեղ ես դառնում: Դա ամենեւին այդպես չէ: Ավելին, մենք պատրաստ ենք մասնավոր ընկերությունների կառավարմանը հանձնել մեր 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունները: Բիզնեսի կառավարման դեպքում կոռուպցիոն ռիսկերը նվազում են: Անհրաժեշտ է անպայման ստեղծել մի համակարգ, որում մարդիկ կվաստակեն օրինական հիմունքներով: Կոռուպցիայի դեմ ցանկացած պայքար ենթադրում է հիմնական խնդրի լուծում: Եթե դու դա չես լուծում, կոռուպցիան արմատախիլ չի լինում: Եթե հնարավորություն չես տալիս օրինական աշխատելու, յուրաքանչյուրը որոնում է, թե ինչպես դա ինքնուրույն անի»,- ասել էր Կարեն Կարապետյանը:
Թուրքիան կարող է «հաշտարարի» դեր ստանձնել
Մարտի 22-ին թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ասել էր, որ Թուրքիայի «գերակտիվ» արտաքին քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել ոչ միայն նրա առաջնորդությանը Մերձավոր Արեւելքում, այլ նաեւ Հարավային Կովկասում «դատավորի» կամ «հաշտարարի» դերի ստանձնմանը:
Ռուբեն Մելքոնյանն ասել էր, որ Մերձավոր Արեւելքի դեպքերը նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում Թուրքիայի դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ:
Ռուբեն Մելքոնյանը Ռուբեն Մելքոնյանը
«Թուրքիան, օգտագործելով Արեւմուտքի համար ընկալելի լինելու եւ իսլամական արժեքներին հավատարիմ մնալու համատեղելիության մոդելը, փորձում է ստանձնել միջնորդի դեր Արեւմուտքի եւ արաբական երկրների միջեւ: Միաժամանակ ձգտում է ապացուցել, որ կարող է ստանձնել տարածաշրջանի խիստ լարված հակամարտություններում միջնորդի դեր ոչ միայն Մերձավոր Արեւելքում, այլեւ Հարավային Կովկասում», - ասել էր Ռուբեն Մելքոնյանը:
ԱՄՆ դեսպանը «բացարձակ անընդունելի» է անվանել
Մարտի 23-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը «բացարձակ անընդունելի» էր անվանել Բաքվի հայտարարությունները դեպի Ստեփանակերտ ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռները գնդակոծելու մտադրության մասին:
Ամերիկացի դիվանագետն Ադրբեջանին կոչ էր արել հարգել հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին ստանձնած իր պարտավորությունները:
Մարի Յովանովիչը 2011թ. մարտի 23-ին Մարի Յովանովիչը 2011թ. մարտի 23-ին
Մարի Յովանովիչը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը շատ լուրջ է վերաբերում ղարաբաղյան կարգավորման բոլոր սկզբունքներին, սակայն կարծում է, որ «ուժի չկիրառման սկզբունքը առավել քան կարեւոր է, քանի որ այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»:
Օսկանյանը «իրավունք չի վաստակել»
Մարտի 24-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր, որ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը «իրավունք չի վաստակել խորհուրդներ տալ Հայաստանի նախագահին»:
Հովիկ Աբրահամյանն այդ մասին ասել էր՝ մեկնաբանելով Հայաստանի ԱԳՆ նախկին ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է այցելի «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին եւ կոչ անի դադարեցնել հացադուլը:
Համանախագահների զեկույցը
Մարտի 24-ին Վիենայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ներկայացրել էին «Դաշտային գնահատման առաքելության զեկույցը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գրավյալ տարածքներում»:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները 2010թ. հոկտեմբերի 7-ից 12-ը կատարել են դաշտային գնահատման առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Ադրբեջանի յոթ օկուպացված տարածքներում` այնտեղ իրավիճակի գնահատման նպատակով, ներառյալ հումանիտար եւ այլ առումներով: Անցնելով ավելի քան 1000 կմ ճանապարհ` համանախագահները տեսել են ղարաբաղյան հակամարտության ավերիչ հետեւանքների եւ խաղաղ լուծման անհաջողությունների ակնհայտ վկայությունները: Մինչ հակամարտությունը գոյություն ունեցած քաղաքներն ու գյուղերը լքված են եւ գրեթե ամբողջությամբ ավերված: Չնայած հավաստի թվեր չկան, սակայն բնակիչների ընդհանուր թիվը գնահատվում է շուրջ 14 հազար մարդ, որոնք ապրում են Լաչինի եւ Քելբաջարի փոքր գյուղերում ու քաղաքներում: Համանախագահների գնահատմամբ, այստեղ բնակչության էական աճ չի եղել 2005 թվականից: Բնակիչները` հիմնականում Ադրբեջանից տեղափոխված էթնիկ հայեր, ապրում են ոչ հուսալի պայմաններում` աղքատ ենթակառուցվածքով, ոչ մեծ տնտեսական գործունեությամբ եւ հասարակական ծառայությանը սահմանափակ հասանելիությամբ: Շատերը չունեն անձը հաստատող փաստաթղթեր»,- ասվում էր զեկույցում:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 22-28
«Ծուռ հայելիների թագավորություն»
Մարտի 23-ին Ստեփանակերտում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը կորցրել է իրականության զգացումը։
«Եվ սա վերաբերում է ոչ միայն ԼՂ հիմնահարցին։ Նա պնդում է, թե, ոչ ավել, ոչ պակաս, Ադրբեջանը տնտեսապես ամենակայուն, ամենաժողովրդավար, ամենահանդուրժողական, մարդու իրավունքների առումով ամենապաշտպանված երկիրն է աշխարհում, որը կարող է օրինակ հանդիսանալ այլ պետությունների համար, երբ տարբեր միջազգային կազմակերպություններ, մարդու իրավունքներով զբաղվող միջազգային կառույցներ հակառակն են ասում։ Ծուռ հայելիների թագավորություն է ստեղծված այդ երկրում, որի ղեկավարները, նայելով այդ հայելիների մեջ, հրճվում են իրենք իրենցով եւ կոչ անում այլոց՝ ապրել նման ծուռ հայելիների աշխարհում»,- ասել էր Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։

Армен Ашотян, Карен Карапетян и Камо Варданян 22 марта 2011 года
23 марта начальник Пограничного управления Федеральной службы безопасности (ФСБ) РФ в Армении генерал-лейтенант Сергей Бондарев сказал, что если российские пограничники уйдут из Армении, «сюда придут другие».
«Понятно, что силы Запада хотят сюда попасть, и с этой целью многое делается в плане оказания технической и иной помощи армянской армии, особенно со стороны США. Выделяются значительные суммы, закупается специальная техника, например, для пунктов пропуска на грузино-армянской границе и армяно-иранской границе, вплоть до всяких датчиков», - заявил российский генерал в интервью журналу «Военно-промышленный курьер».
Сергей Бондарев отметил, что в армяно-российских соглашениях указано, что по мере подготовки национальных пограничных войск Армении участки границы будут постепенно передаваться им.
Сергей Бондарев Сергей Бондарев
«Но учитывая складывающуюся сегодня обстановку на ее границах, пока этот вопрос не стоит. Наша помощь еще будет требоваться, думаю, продолжительное время. Именно поэтому мы и форсируем подготовку армянских пограничников по контракту, хотя институт контрактников в армянской армии только начинает развиваться. У Армении еще есть масса проблем с охраной своих внешних границ. Больших людских и материальных ресурсов, например, требует участок армяно-азербайджанской границы. Это более 900 км. Здесь находятся развернутые боевые подразделения, которые необходимо обеспечивать, содержать, комплектовать. Мы взяли на себя турецко-иранский участок - это большая помощь Армении», - заявил Сергей Бондарев.
22 марта в Ереване открылся учебный центр пограничных войск Армении, отремонтированный на средства американского правительства. В официальном сообщении американского посольства говорилось, что «несколько групп армянских пограничников уже приняли участие в курсах длительностью 1-2 месяца, готовясь заменить российских пограничников в аэпорпорту Звартноц». Между тем, командующий пограничными войсками Армении Армен Абрамян говорил, что о полной замене российских пограничников в аэропорту речь не идет.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 22-28 МАРТА 2011 ГОДА
«Не будет шанса иметь хорошую страну, если школы не изменятся»
22 марта на встрече с директорами общеобразовательных школ Еревана мэр города Карен Карапетян сказал:
Армен Ашотян, Карен Карапетян и Камо Варданян 22 марта 2011 года Армен Ашотян, Карен Карапетян и Камо Варданян 22 марта 2011 года
«Есть много детей, которые никогда не посещали культурные очаги, так как не имели такой возможности. Эти посещения, создание этой атмосферы обязательно в них что-то изменят. Это тот тезис, который я хотел донести до вас. Школа - завтрашний день. Если мы хотим иметь хорошую страну, а школа не будет меняться, у нас не будет никаких шансов».
Карапетян против «феодализма»
28 марта мэр Еревана Карен Карапетян сказал в интервью «Эхо Москвы», что намерен отказаться от «феодальных тенденций» в управлении городом.
«Те сферы, в которых есть бизнес-логика, нужно передавать частному инвестору»,- сказал Карен Карапетян.
«Есть, конечно, такие феодальные тенденции - чем больше отраслей, областей или компаний ты контролируешь, руководишь или управляешь, тем сильнее становишься. Это абсолютно не так. Более того, мы готовы передать в управление частным компаниям наши стопроцентные дочерние компании. При управлении бизнесом коррупционные риски снижаются. Нужно обязательно создавать систему, когда люди зарабатывали бы легально. Любая борьба против коррупции предполагает решение основного вопроса. Если ты это не решаешь, то коррупция не искореняется. Если ты не даешь шанс заработать легально, то каждый ищет, как это сделать самому»,- говорил Карен Карапетян.
Турция может сыграть роль «миротворца»
22 марта тюрколог Рубен Мелконян сегодня, что «гиперактивная» внешняя политика Турции может привести не только к ее лидерству на Ближнем Востоке, но и примериванию на себя роли «судьи» или «миротворца» на Южном Кавказе.
Рубен Мелконян говорил, что события на Ближнем Востоке создают благоприятные условия для укрепления позиций Турции.
Рубен Мелконян Рубен Мелконян
«Используя модель совместимости исламских ценностей и своей понятности для Запада, Турция пытается взять на себя роль посредника между Западом и арабским миром. Одновременно Анкара стремится доказать, что может быть посредником в регионе, где наличествуют напряженные конфликты: не только на Ближнем Востоке, но и на Южном Кавказе», - говорил Рубен Мелконян.
Посол США назвала заявления Баку «абсолютно неприемлемыми»
23 марта посол США в Армении Мари Йованович назвала «абсолютно неприемлемыми» заявления Баку о намерении сбивать гражданские самолеты, собирающиеся совершить посадку в аэропорту Степанакерта.
Американский дипломат призвала Азербайджан уважать взятые обязательства по мирному урегулированию конфликта.
Мари Йованович 23 марта 2011 года Мари Йованович 23 марта 2011 года
Мари Йованович заявила, что Вашингтон очень серьезно подходит ко всем принципам карабахского урегулирования, но при этом считает, что «принцип неприменения силы наиболее важен, поскольку данный конфликт не имеет военного решения».
Осканян «не заслужил права давать советы президенту Армении»
24 марта спикер парламента Армении Овик Абрамян заявил, что бывший министр иностранных дел Вардан Осканян не «заслужил права давать советы президенту Армении».
Овик Абрамян сказал об этом, комментируя заявление экс-главы МИД Армении о том, что президент Серж Саргсян должен посетить лидера партии «Наследие» Раффи Оганесяна и призвать того прекратить голодовку.
Доклад сопредседателей
24 марта сопредседатели Минской группы ОБСЕ представили в Вене «Доклад оценочной полевой миссии на оккупированных территориях вокруг Нагорного Карабаха».
«Сопредседатели Минской группы ОБСЕ провели оценочную полевую миссию на семи оккупированных территориях Азербайджана, окружающих Нагорный Карабах, с 7 по 12 октября 2010 года для оценки там общей ситуации, включая гуманитарные и другие аспекты. Пропутешествовав более 1000 км, сопредседатели увидели очевидные свидетельства разрушительных последствий нагорно-карабахского конфликта и неудач мирного разрешения. Города и деревни, существовавшие до конфликта, покинуты и почти полностью находятся в руинах. Несмотря на то, что не существует достоверных чисел, общее число жителей оценивается примерно в 14 тысяч человек, которые живут в маленьких поселениях и городах Лачина и Кельбаджара. По оценке сопредседателей, здесь не было существенного роста населения с 2005 года. Поселенцы, большей частью этнические армяне, перемещенные из Азербайджана, живут в ненадежных условиях с бедной инфраструктурой, небольшой экономической деятельностью и ограниченным доступом к общественной службе. У многих отсутствуют документы, подтверждающие личность»,-  говорилось в докладе.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 22-28 МАРТА 2016 ГОДА
«Королевство кривых зеркал»
23 марта министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил в Степанакерте, что руководство Азербайджана потеряло ощущение реальности.
«И это касается не только карабахского вопроса. Они утверждают, что Азербайджан ни много, ни мало самое экономически стабильное, демократичное, толерантное, самое защищенное с точки зрения прав человека государство в мире, которое может служить примером для других стран, в то время как разные международные организации, международные структуры, занимающиеся правами человека, утверждают обратное. В этой стране возникло королевство кривых зеркал, а его руководители смотрятся в эти зеркала, любуются собой и призывают других жить в таком же мире кривых зеркал», - сказал глава МИД Армении.