Արմեն Աշոտյանը, Կարեն Կարապետյանը եւ Կամո Վարդանյանը 2011թ. մարտի 22-ին
Մարտի 23-ին Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնային Անվտանգության Ծառայության Սահմանապահ վարչության ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Բոնդարեւն ասել էր, որ եթե ռուս սահմանապահները հեռանան Հայաստանից, «այստեղ կգան ուրիշները»:
«Պարզ է, որ արեւմտյան ուժերը ցանկանում են հայտնվել այստեղ, եւ այդ նպատակով հատկապես ԱՄՆ-ն շատ տեխնիկական եւ այլ օգնություն է հատկացնում հայկական բանակին: Տրամադրվում են զգալի գումարներ, գնվում է հատուկ տեխնիկա, օրինակ, հայ-վրացական եւ հայ-իրանական սահմանների անցակետերի համար` ընդհուպ մինչեւ տարբեր արձագանքող սարքեր», - հայտարարել էր ռուս գեներալը «Ռազմաարդյունաբերական սուրհանդակ» ամսագրին տված հարցազրույցում:
Սերգեյ Բոնդարեւը նշել էր, որ հայ-ռուսական համաձայնագրերում ասվում է, որ Հայաստանի սահմանապահ զորքերի վերապատրաստմանը զուգընթաց սահմանի հատվածներն աստիճանաբար կփոխանցվեն իրենց:
Սերգեյ Բոնդարեւը Սերգեյ Բոնդարեւը
«Սակայն, հաշվի առնելով սահմանների այսօրվա իրավիճակը, այդ հարցը դեռ չի դրվում: Մեր օգնությունը դեռ պետք կգա, կարծում եմ, երկար ժամանակ: Հենց այդ պատճառով էլ մենք արագացնում ենք պայմանագրային հայ սահմանապահների վերապատրաստումը, չնայած պայմանագրայինների ինստիտուտը նոր-նոր է սկսում ձեւավորվել հայկական բանակում: Հայաստանը դեռ ունի բազում խնդիրներ իր արտաքին սահմանների պաշտպանության հետ: Մարդկային եւ նյութական մեծ ռեսուրսներ է պահանջում, օրինակ, հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածը: Դա առավել քան 900 կմ է: Այնտեղ գտնվում են ռազմական ստորաբաժանումներ, որոնց անհրաժեշտ է ապահովել եւ հանդերձավորել: Մենք մեզ վրա ենք վերցրել թուրք-իրանական հատվածը. դա մեծ օգնություն է Հայաստանին», - ասել էր Բոնդարեւը:
Մարտի 22-ին Երեւանում բացվել էր ամերիկյան կառավարության միջոցներով վերանորոգված Հայաստանի սահմանապահ զորքերի ուսումնական կենտրոնը:
Ամերիկյան դեսպանատան պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ «հայ սահմանապահների մի քանի խմբեր արդեն մասնակցել են 1-2 ամիս տեւողությամբ դասընթացների` նախապատրաստվելով ռուսական սամանապահների փոխարինմանը Զվարթնոց օդանավակայանում»: Մինչդեռ, Հայաստանի Սահմանապահ զորքերի հրամանատար Արմեն Աբրահամյանն ասել էր, որ օդանավակայանում ռուս սահմանապահների ամբողջական փոխարինման մասին խոսք չի գնում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 22-28
«Լավ երկիր չի լինի, եթե դպրոցները չփոխվեն»
Մարտի 22-ին մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցների տնօրենների հետ հանդիպմանը Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանն ասել էր.
Արմեն Աշոտյանը, Կարեն Կարապետյանը եւ Կամո Վարդանյանը 2011թ. մարտի 22-ին Արմեն Աշոտյանը, Կարեն Կարապետյանը եւ Կամո Վարդանյանը 2011թ. մարտի 22-ին
«Բազմաթիվ երեխաներ կան, որոնք երբեւիցե չեն հաճախել մշակութային օջախներ, քանի որ հնարավորություն չեն ունեցել: Այս այցելությունները, այս միջավայրի ստեղծումը հաստատ նրանց մեջ ինչ-որ բան փոխելու է: Սա էր այն թեզը, որը ես ուզում էի անպայման ձեզ հաղորդել: Դպրոցը վաղվա օրն է: Եթե մենք ուզում ենք լավ երկիր ունենալ, իսկ դպրոցում փոփոխություն չլինի, որեւէ շանս չենք ունենալու»:
Կարապետյանը դեմ է «ֆեոդալիզմին»
Մարտի 28-ին Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանն «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ մտադիր է հրաժարվել քաղաքի կառավարման «ֆեոդալական միտումներից»:
«Այն ոլորտները, որոնցում կա բիզնես-տրամաբանություն, պետք է փոխանցել մասնավոր ներդրողին»,- ասել էր Կարեն Կարապետյանը:
«Կան, իհարկե, այսպիսի ֆեոդալական միտումներ` որքան շատ բնագավառներ, ոլորտներ կամ ընկերություններ ես վերահսկում, ղեկավարում կամ կառավարում, այնքան ուժեղ ես դառնում: Դա ամենեւին այդպես չէ: Ավելին, մենք պատրաստ ենք մասնավոր ընկերությունների կառավարմանը հանձնել մեր 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունները: Բիզնեսի կառավարման դեպքում կոռուպցիոն ռիսկերը նվազում են: Անհրաժեշտ է անպայման ստեղծել մի համակարգ, որում մարդիկ կվաստակեն օրինական հիմունքներով: Կոռուպցիայի դեմ ցանկացած պայքար ենթադրում է հիմնական խնդրի լուծում: Եթե դու դա չես լուծում, կոռուպցիան արմատախիլ չի լինում: Եթե հնարավորություն չես տալիս օրինական աշխատելու, յուրաքանչյուրը որոնում է, թե ինչպես դա ինքնուրույն անի»,- ասել էր Կարեն Կարապետյանը:
Թուրքիան կարող է «հաշտարարի» դեր ստանձնել
Մարտի 22-ին թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ասել էր, որ Թուրքիայի «գերակտիվ» արտաքին քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել ոչ միայն նրա առաջնորդությանը Մերձավոր Արեւելքում, այլ նաեւ Հարավային Կովկասում «դատավորի» կամ «հաշտարարի» դերի ստանձնմանը:
Ռուբեն Մելքոնյանն ասել էր, որ Մերձավոր Արեւելքի դեպքերը նպաստավոր պայմաններ են ստեղծում Թուրքիայի դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ:
Ռուբեն Մելքոնյանը Ռուբեն Մելքոնյանը
«Թուրքիան, օգտագործելով Արեւմուտքի համար ընկալելի լինելու եւ իսլամական արժեքներին հավատարիմ մնալու համատեղելիության մոդելը, փորձում է ստանձնել միջնորդի դեր Արեւմուտքի եւ արաբական երկրների միջեւ: Միաժամանակ ձգտում է ապացուցել, որ կարող է ստանձնել տարածաշրջանի խիստ լարված հակամարտություններում միջնորդի դեր ոչ միայն Մերձավոր Արեւելքում, այլեւ Հարավային Կովկասում», - ասել էր Ռուբեն Մելքոնյանը:
ԱՄՆ դեսպանը «բացարձակ անընդունելի» է անվանել
Մարտի 23-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը «բացարձակ անընդունելի» էր անվանել Բաքվի հայտարարությունները դեպի Ստեփանակերտ ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռները գնդակոծելու մտադրության մասին:
Ամերիկացի դիվանագետն Ադրբեջանին կոչ էր արել հարգել հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին ստանձնած իր պարտավորությունները:
Մարի Յովանովիչը 2011թ. մարտի 23-ին Մարի Յովանովիչը 2011թ. մարտի 23-ին
Մարի Յովանովիչը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը շատ լուրջ է վերաբերում ղարաբաղյան կարգավորման բոլոր սկզբունքներին, սակայն կարծում է, որ «ուժի չկիրառման սկզբունքը առավել քան կարեւոր է, քանի որ այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»:
Օսկանյանը «իրավունք չի վաստակել»
Մարտի 24-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր, որ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը «իրավունք չի վաստակել խորհուրդներ տալ Հայաստանի նախագահին»:
Հովիկ Աբրահամյանն այդ մասին ասել էր՝ մեկնաբանելով Հայաստանի ԱԳՆ նախկին ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է այցելի «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին եւ կոչ անի դադարեցնել հացադուլը:
Համանախագահների զեկույցը
Մարտի 24-ին Վիենայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ներկայացրել էին «Դաշտային գնահատման առաքելության զեկույցը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գրավյալ տարածքներում»:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները 2010թ. հոկտեմբերի 7-ից 12-ը կատարել են դաշտային գնահատման առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Ադրբեջանի յոթ օկուպացված տարածքներում` այնտեղ իրավիճակի գնահատման նպատակով, ներառյալ հումանիտար եւ այլ առումներով: Անցնելով ավելի քան 1000 կմ ճանապարհ` համանախագահները տեսել են ղարաբաղյան հակամարտության ավերիչ հետեւանքների եւ խաղաղ լուծման անհաջողությունների ակնհայտ վկայությունները: Մինչ հակամարտությունը գոյություն ունեցած քաղաքներն ու գյուղերը լքված են եւ գրեթե ամբողջությամբ ավերված: Չնայած հավաստի թվեր չկան, սակայն բնակիչների ընդհանուր թիվը գնահատվում է շուրջ 14 հազար մարդ, որոնք ապրում են Լաչինի եւ Քելբաջարի փոքր գյուղերում ու քաղաքներում: Համանախագահների գնահատմամբ, այստեղ բնակչության էական աճ չի եղել 2005 թվականից: Բնակիչները` հիմնականում Ադրբեջանից տեղափոխված էթնիկ հայեր, ապրում են ոչ հուսալի պայմաններում` աղքատ ենթակառուցվածքով, ոչ մեծ տնտեսական գործունեությամբ եւ հասարակական ծառայությանը սահմանափակ հասանելիությամբ: Շատերը չունեն անձը հաստատող փաստաթղթեր»,- ասվում էր զեկույցում:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 22-28
«Ծուռ հայելիների թագավորություն»
Մարտի 23-ին Ստեփանակերտում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը կորցրել է իրականության զգացումը։
«Եվ սա վերաբերում է ոչ միայն ԼՂ հիմնահարցին։ Նա պնդում է, թե, ոչ ավել, ոչ պակաս, Ադրբեջանը տնտեսապես ամենակայուն, ամենաժողովրդավար, ամենահանդուրժողական, մարդու իրավունքների առումով ամենապաշտպանված երկիրն է աշխարհում, որը կարող է օրինակ հանդիսանալ այլ պետությունների համար, երբ տարբեր միջազգային կազմակերպություններ, մարդու իրավունքներով զբաղվող միջազգային կառույցներ հակառակն են ասում։ Ծուռ հայելիների թագավորություն է ստեղծված այդ երկրում, որի ղեկավարները, նայելով այդ հայելիների մեջ, հրճվում են իրենք իրենցով եւ կոչ անում այլոց՝ ապրել նման ծուռ հայելիների աշխարհում»,- ասել էր Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։

Armen Ashotyan, Karen Karapetyan and Kamo Vardanyan on March 22, 2011
On March 23, head of the Border Guard Department of the Russian Federal Security Service (FSS) in Armenia, General Lieutenant Sergey Bondarev said that if the Russian border guards left Armenia, “others will come”.
“Clearly, the western forces would like to come here. In this respect they, especially the U.S., do a lot rendering technical and other assistance to the Armenian army. They allocate huge sums, purchase special techniques, even sensors, for checkpoints on the Georgian-Armenian and Armenian-Iranian borders,” the Russian General said in the interview with Russian Military-Industrial Courier magazine.
Sergey Bondarev pointed out that according to Armenian-Russian agreements, as soon as the Armenian national border guards were fully trained, they would gradually take over the parts of the borders.
Sergey Bondarev Sergey Bondarev
“However, this question is not on the agenda taking into consideration the situation on Armenia’s borders. I think they will long need our assistance. That is why we speed up the preparation of Armenian contract border guards, though the institute of contract servicemen in the Armenian army is still developing. There are still numerous problems in Armenia regarding the protection of borders. For example, the protection of the Armenian-Azeri border (over 900 kilometers) requires huge human and material resources. There are extended military sub-units here, which need to be maintained and equipped. We are responsible for the Turkish-Iranian part of the border - this is a huge help to Armenia,” he said.
On March 22, a Border Guard training Center, renovated with the U.S. government assistance, opened in Yerevan. The official news release of the U.S. Embassy said that “several groups of Armenian border guards have attended 1-2 month training courses since the renovation for the first part of the building in preparation for taking over the responsibilities at Zvartnots Airport from the Russian Border Guard.” At the same time, the head of the Armenian Border Guards Armen Abrahamian said that the Russian border guards would not be completely replaced at the airport.
•    10 YEARS AGO: MARCH 22-28, 2011
“No chance for a good country if schools don’t change”
At the meeting with the headmasters of capital’s schools on March 22, Yerevan Mayor Karen Karapetyan said:
Armen Ashotyan, Karen Karapetyan and Kamo Vardanyan on March 22, 2011 Armen Ashotyan, Karen Karapetyan and Kamo Vardanyan on March 22, 2011
“There are many children who have never attended cinemas as they didn’t have the chance. These visits, the creation of this atmosphere will certainly change something. This is what I wanted to tell you. If we want to have a good country, and the schools do not change, we will have no chances.”
Karapetyan vs. “feudalism”
On March 28, Mayor of Yerevan Karen Karapetyan said that he was going to renounce “feudal tendencies” in governing the city.
“The spheres having business-logic should be transferred to private management,” he stated.
“There are, certainly, such feudal tendencies - the more branches, spheres or companies you control, lead or manage, the stronger you become. It is absolutely wrong. Moreover, we are ready to transfer our fully owned subsidiary companies to private management. Corruption risks decrease in business management. We must create a system which will allow people earn money legally. Any fight against corruption envisages resolution of a basic issue. If you fail to resolve it the corruption will not be eliminated. If you don’t give a chance to earn legally, everyone seeks ways to do it themselves,” said Karapetyan.
Turkey could play the role of “peacekeeper”
On March 22, specialist in Turkic studies Ruben Melkonyan stated that the “hyperactive” foreign policy of Turkey might lead not only to its leadership in the Middle East, but also to trying out the role of a “judge” or a “peacekeeper” in the South Caucasus.
Melkonyan stated that the events in the Middle East created favorable conditions for consolidation of Turkey’s position.
Ruben Melkonyan Ruben Melkonyan
“Using the model of combination of Islamic values and its comprehensibility for the West, Turkey tries to try out the role of a mediator between the West and the Arab world. At the same time, Ankara tries to prove that it can be a mediator in the region, where there are tense conflicts: not only in the Middle East, but also in the South Caucasus,” said the expert.
U.S. Ambassador describes Baku’s statements as “absolutely unacceptable”
On March 23, U.S. Ambassador to Armenia Marie Yovanovitch described the statements of Baku on the intention to shoot down civil airplanes trying to land in Stepanakert Airport as “absolutely unacceptable”.
The American diplomat urged Azerbaijan to respect the commitments on peaceful settlement of the conflict.
Marie Yovanovitch on March 23, 2011 Marie Yovanovitch on March 23, 2011
Marie Yovanovitch stated that Washington had a very serious attitude towards all principles of Karabakh conflict settlement but at the same time thought that “the principle of non-use of force is the most important, since this conflict does not have a military solution”.
Oskanyan “did not deserve the right to advise the Armenian President”
On March 24, Armenian National Assembly speaker Hovik Abrahamyan said that former Armenian Foreign Minister Vardan Oskanian “did not deserve the right to give advice to the Armenian President.”
Abrahamyan said that, commenting on the remark by former FM Vardan Oskanyan, who said that Serzh Sargsyan ought to visit “Heritage” Party leader Raffi Hovhannisyan and urge him to end his hunger strike.
The co-chairs’ report
On March 24, OSCE Minsk Group Co-chairs presented the “Report of the OSCE Minsk Group Co-Chairs' Field Assessment Mission to the Occupied Territories Surrounding Nagorno-Karabakh” in Vienna.
“The OSCE Minsk Group Co-Chairs conducted a Field Assessment Mission to the seven occupied territories of Azerbaijan surrounding Nagorno-Karabakh (NK) from October 7-12, 2010, to assess the overall situation there, including humanitarian and other aspects. In traveling more than 1,000 kilometers throughout the territories, the Co-Chairs saw stark evidence of the disastrous consequences of the Nagorno-Karabakh conflict and the failure to reach a peaceful settlement. Towns and villages that existed before the conflict are abandoned and almost entirely in ruins.  While no reliable figures exist, the overall population is roughly estimated as 14,000 persons, living in small settlements and in the towns of Lachin and Kelbajar. The Co-Chairs assess that there has been no significant growth in the population since 2005,” the report said.
•    5 YEARS AGO: MARCH 22-28, 2016
“A kingdom of distorting mirrors”
On March 23, Edward Nalbandian stated in Stepanakert that Azerbaijani government lost touch with reality.
“This concerns not only the issue of NKR. They claim that Azerbaijan is neither more nor less than the most stable, democratic, tolerant, and the most human rights secure country in the world, which can serve as an example for other states, while various international organizations and human rights agencies all state the opposite. A kingdom of distorting mirrors is created in the country where authorities look in the mirrors, laugh all by themselves, and call others to live in the same world of distorting mirrors,” said the Armenian FM.