«Հիբրիդային» պսիխոզի թիրախում «Արարատ-73»-ն է - Mediamax.am
Հունվարի 20-ին Հանրային խորհրդի նախկին նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը Ֆեյսբուքի իր 55 հազարանոց լսարանի համար գրառում է կատարել Կարեւոր ահազանգ եմ ստացել Ռուսաստանում ապրող մեր հայրենակիցներից վերնագրով:
Գրառումը «Արարատ-73»-ին նվիրված ֆիլմի մասին է, որի պրեմիերան նախատեսված է առաջիկա օրերին: Ֆիլմը չեմ դիտել եւ, բնականաբար, որեւէ կարծիք հայտնել չեմ կարող: Տեսել եմ ֆիլմի թրեյլերը (գովազդային հոլովակը), որը, անկեղծ ասած, չի տպավորել:
Բայց խոսքն այսօր ոչ թե ֆիլմի, այլ այն մասին է, թե ինչպես են «հիբրիդային պատերազմում» «դիմադրության առաջամարտիկները» փոխարինում փաստերը ենթադրություններով (դրանք անանուն «աղբյուրներով» քողարկելով)` հասարակության մեջ ահագնացող վտանգի տպավորություն ստեղծելու համար:
Մի քանի մեջբերում անեմ պարոն Սաֆարյանի գրառումից (պահպանելով իր ուղղագրությունն ու կետադրությունը):
«Առաջիկայում պլանավորված է հիբրիդային նոր հարձակում Հայաստանի ներսում, որն այս անգամ իրականացվելու է... կինոպրեմիերայի տեսքով»։
Սպասվող «Հիբրիդային նոր հարձակումը» ներկայացվում է որպես անխուսափելի փաստ, սակայն հեղինակը որեւէ ապացույց չի բերում:
«Նախ Ռուսաստանի դաշնությունում հունվարի 29-ից, իսկ հետո Հայաստանում՝ փետրվարի 5-ից պլանավորված է ՙՙԱրարատ 73՚՚ վավերագրական կինոնկարի պրեմիերան»։
Ցավոք, պարոն Սաֆարյանի ստույգ աղբյուրներն իրեն անստույգ տեղեկություն են փոխանցել՝ ֆիլմն իրականում խաղարկային է:
«Ֆիմի պաշտոնական ղեկավարը Վալերի Սահարյան է, թեպետ մեր աղբյուրները պնդում են, որ գաղափարը գալիս է Ռուսաստանի իշխանություններից։ Ըստ ռուսաստանյան մեր իրազեկ աղբյուրների՝ ֆիլմը ֆինանսավորվել է Ռուսաստանի Դաշնության հատուկ պետական ֆոնդից եւ դա հստակ է։ Ակնհայտ է, որ չլիներ այս ֆիլմի ու նրա սցենարի պահնջվածություն Կրեմլի կողմից, Ռուսաստանը պետական ֆոնդից երբեք ու երբեք չէր ֆինանսավորի Հայաստանի ու նրա լեգենդար որդիների մասին ֆիլմի ստեղծմանը»։
Ցավալի է, իհարկե, որ նման տեղեկացվածության մակարդակ ունեցող «աղբյուրները» չեն հստակեցրել՝ «Արարատ-73»-ի միջոցով Հայաստանը «գրոհելու» հրամանը նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է տվել, թե՞ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը:
Գնանք առաջ՝ «Ռուսաստանի Դաշնության պետական ֆոնդ» կառույց գոյություն չունի: ՌԴ-ում կա «Պետական ոչ բյուջետային հիմնադրամ» կոչվող կառույց: Դրա միջոցները ձեւավորվում են դաշնային բյուջեից եւ Ռուսաստանի Դաշնության սուբյեկտների բյուջեներից դուրս, իսկ նպատակը քաղաքացիների կենսաթոշակային ապահովության, սոցիալական ապահովագրության, առողջության պահպանության եւ բժշկական օգնության իրավունքների ապահովումն է:
Պարոն Սաֆարյանին առաջարկում եմ հաջորդ անգամ ավելի ընդհանրական ձեւակերպումներ օգտագործել՝ անհարմար վիճակում չհայտնվելու համար: Օրինակ, կարելի է գրել, «գաղտնի ֆոնդերից», «սեւ դրամարկղից» եւ այլն:
«Ֆիլմի համար ընտրվել է Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար ոգեշնչման աղբյուր լեգենդար "Արարատ" ֆուտբոլային թիմի 1973-ի տրիումֆը, դրա լեգենդար հեղինակներից Նիկիտա Սիմոնյանը, հստակ իմանալով այդ մեծ հաղթանակի ու բերկրանքի հանդեպ հասարակության կարոտաբաղձությունը եւ ենթադրվող հետաքրքրվածությունը։ Բայց ամբողջ սյուժեն, համաձայն քաջատեղյակ աղբյուրների, միտված է Ռուսաստանի համար «հայանպաստ» իմիջի ձեւավորմանը։ Ռուսաստանի իշխանություններն ու այդ ֆինանսավորումը հաստատած շրջանակները ի նկատի են ունեցել վերջին 5 տարիներին Հայաստանում Ռուսաստանի՝ խայտառակ անկում ունեցած հեղինակությունը,  հանրային կարծիքի հարցումներով բարեկամանան երկրների խմբից նրա անցումը ոչ բարեկամական երկրների խումբ, որոշել են հայ ժողովրդի համար նոստալգիկ ու անմոռանալի հաջողության այդ պատմության մեջ հորինել Ռուսաստանի հայամետության թեման ու այն ներկայացնել մեր հանրությանը»։
Մի հարց է բաց մնում: Պարոն Սաֆարյանի «քաջատեղյակ աղբյուրները» ֆիլմը դիտե՞լ են: Եթե նման հնարավորություն են ունեցել, ապա ինչո՞ւ բուն ֆիլմը իրեն էլ ցույց չեն տվել: Այլապես զավեշտալի է, որ պարոն Սաֆարյանն առաջնորդվում է ԽՍՀՄ տարիներից թեւավոր դարձավ խոսքով. «Не читал, но осуждаю!»:
«Մասնավորապես, ըստ այդ ֆիլմի սցենարին քաջածանոթ աղբյուրների՝ ֆիլմի նպատակն է ցույց տալ, որ այն ժամանակ Խորհրդային Ուկրաինայի ղեկավարությունը Շերբիցկու գլխավորությամբ Հայաստանի հավաքականին պարտության մատնելու համար նենգ մեթոդների էր դիմում, կուլիսներում  քայլեր էր կատարում, բայց Մոսկվան Հայաստանի կողմն էր: Իհարկե, սցենարիստները թքած են ունեցել այդպիսի սյուժեից բխող բանական հարցադրման վրա, թե եթե դա նույնիսկ այդպես է եղել, ինչո՞ւ պետք է խորհրդային Ուկրաինայի ղեկավարությունը սեփական Դինամո Կիեւին թողնեին ու գործեին Հայաստանի Արարատի օգտին, սակայն ֆիլմի հետապնդած հաջորդ նապատակը օգտագործված  բազմաթիվ դրվագներով ու ֆուտբոլային թեման օգտագործելով հակաուկրաինական տրամադրություններ ստեղծելն է»:
«Հակաուկրաինական տրամադրություններ ստեղծելու» մասին պարոն Սաֆարյանի մտքի այս թռիչքը անկարող եմ մեկնաբանել՝ ներեցեք:
«Բայց ֆիլմի առավել կարեւոր ու անուղղակի ուղերձն է՝ երբ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ միութենական պետության մեջ է եղել, ռուս "եղբայրը" կանգնել է կրտսեր "եղբոր" կողքին ու թույլ չի տվել "նենգ պետություններն ու ազգերը" դավադրություններով նրանից խլեն հաղթանակը, կամ Հայաստանը հաղթել է երբ Ռուսաստանի հետ մեկ միութենական պետության մեջ է եղել»։
Այս մեկն էլ մեկնաբանության ենթակա չէ:
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի հասարակությունով ու քաղհասարակությունով զգույշ եւ ուշադիր պետք է լինենք՝ թույլ չտալու Հայաստանում նման քաղաքական թիրախներ հետապնդող քաղաքական ֆիլմի ցուցադրությունը եւ պահանջենք ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարություն-ից մինչեւ ֆիլմի ցուցադրությունը համոզվել, որ այն որեւէ քաղաքական ենթատեքստ ու պատմական փաստերի աղավաղում չի պարունակում, որեւէ երկրի դեմ տրամադրություններ ստեղծելուն ուղղված չէ։ Հակառակ դեպքում նման ֆիլմի ցուցադրումը Հայաստանի կինոթատրոններում պետք է արգելվեն եւ պատիժներ սահմանվեն այն մասնավոր կինոդահլիճների հանդեպ, ովքեր գիտակցաբար կդառնան նման հիբրիդային գրոհի "հեռարձակողը"։ Խրախուսվում է սույն մտահոգության ու տեղեկատվության լայն տարածումը։ Պատրաստ ենք բոլոր շահագրգիռ անձանց հետ քննարկել մեր համաքաղաքացիական վերաբերմունքի արտահայտման ձեւերը»։
«Զգուշության», իսկ իրականում գրաքննության կոչ անող պարոն Սաֆարյանը ֆիլմը չի դիտել, բայց իր 55 հազարանոց լսարանին փաստացի կոչ է անում բոյկոտել այն: Իսկ միգուցե՞ հենց դա է «հիբրիդային պատերազմ»-ի դրսեւորում: Վստահաբար, Ստյոպա Սաֆարյանն ասելու է (կամ արդեն ասել է), որ «Արարատ-73»-ի դեմ ոչինչ չունի: Բայց Հանրային խորհրդի նախկին նախագահը միտումնավոր կամ «անզգուշությամբ» իր ներդրումն է բերում դեսակրալիզացիայի այն արշավում, որը տարվում է «Իրական Հայաստան»-ի խարխուլ հիմքերը պահելու համար:
Եվ որպեսզի չավարտեմ նեգատիվով, առաջարկում եմ կարդալ տարիներ առաջ Մեդիամաքսի կողմից արված Արարատ 73` վերելքի ուղին հատուկ նախագիծը:

«Арарат-73» стал жертвой «гибридного» психоза - Mediamax.am
20 января бывший председатель Общественного совета Стёпа Сафарян опубликовал для своей 55-тысячной аудитории в Facebook пост «Получил важный сигнал тревоги от наших соотечественников, проживающих в России».
Пост о фильме «Арарат-73», премьера которого намечена на конец января. Я фильм не смотрел и, естественно, выразить мнения не могу. Видел лишь трейлер, который, честно говоря, не сильно впечатлил.
Но речь не о фильме, а о том, как «авангард сопротивления» «гибридным атакам»
подменяет факты предположениями (прикрывая их анонимными источниками), чтобы создать в обществе ощущение нарастающей угрозы.
Приведу несколько цитат из записи господина Сафаряна.
«В ближайшее время запланирована новая гибридная атака внутри Армении, которая на этот раз будет осуществлена... в виде кинопремьеры».
Ожидаемая «новая гибридная атака» преподносится как неизбежный факт, но автор не приводит никаких доказательств.
«Сначала в Российской Федерации — с 29 января, а затем в Армении — с 5 февраля запланирована премьера документальной кинокартины "Арарат-73"».
К сожалению, «достоверные источники» господина Сафаряна передали ему недостоверную информацию: фильм - художественный.
«Официальным руководителем фильма является Валерий Саарян, хотя наши источники утверждают, что идея исходит от властей России. Согласно нашим осведомлённым российским источникам, фильм финансировался из специального государственного фонда Российской Федерации, и это точно. Очевидно, что если бы не было востребованности этого фильма и его сценария со стороны Кремля, Россия никогда и ни за что не финансировала бы из госфонда создание фильма об Армении и её легендарных сыновьях».
Печально, конечно, что «источники», обладающие столь высоким уровнем осведомлённости, не уточнили: приказ «атаковать» Армению посредством фильма «Арарат-73» отдал президент Владимир Путин или премьер-министр Михаил Мишустин?
Далее: структуры под названием «Государственный фонд Российской Федерации» не существует. В России есть «Государственный внебюджетный фонд». Его средства формируются вне федерального бюджета и бюджетов субъектов Российской Федерации, а целью является обеспечение прав граждан на пенсионное обеспечение, социальное страхование, охрану здоровья и медицинскую помощь.
Предлагаю господину Сафаряну в следующий раз использовать более общие формулировки, чтобы не попадать в неловкое положение. Например: «из секретных фондов», «из чёрной кассы» и так далее.
«В качестве сюжета фильма выбран источник вдохновения для Армении и армянского народа — триумф футбольной команды "Арарат" в 1973 году и один из её легендарных творцов Никита Симонян. Сюжет выбран при чётком осознании ностальгии общества по этой великой победе и предполагаемого интереса. Однако весь сюжет, согласно хорошо осведомлённым источникам, нацелен на формирование "проармянского" имиджа России. Власти России и круги, утвердившие это финансирование, приняли во внимание позорно упавший за последние 5 лет авторитет России в Армении, её переход по опросам общественного мнения из группы дружественных стран в группу недружественных, и решили в этой ностальгической и незабываемой для армянского народа истории успеха выдумать тему проармянской настроенности России и представить её нашей общественности».
Открытым остаётся вопрос - смотрели ли фильм «хорошо осведомлённые источники» господина Сафаряна? Если у них была такая возможность, то почему они не показали фильм и ему? В противном случае выглядит несколько комично, что господин Сафарян руководствуется крылатым выражением «Не читал, но осуждаю!».
«В частности, согласно источникам, хорошо знакомым со сценарием этого фильма, цель картины — показать, что руководство Советской Украины во главе с Щербицким прибегло тогда к коварным методам, чтобы нанести поражение сборной Армении, предпринимало шаги в кулуарах, однако Москва была на стороне Армении. Конечно, сценаристам было наплевать на логичный вопрос, вытекающий из подобного сюжета: если даже это и было так, почему руководство Советской Украины должно было бросить своё "Динамо" (Киев) и действовать в пользу армянского "Арарата"? Однако следующая цель, преследуемая фильмом, — используя множество эпизодов и футбольную тему, создать антиукраинские настроения».
Этот полёт мысли господина Сафаряна о «создании антиукраинских настроений» я комментировать не в состоянии.
«Но наиболее важный и косвенный посыл фильма таков: когда Армения была в союзном государстве с Россией, русский "брат" встал рядом с младшим "братом" и не позволил "коварным государствам и нациям" посредством заговоров отнять у него победу, или же Армения победила, находясь в едином союзном государстве с Россией».
И эту «мысль» невозможно комментировать.
«Я считаю, что мы, армянская общественность и гражданское общество, должны быть осторожны и внимательны, чтобы не допустить показа в Армении политического фильма, преследующего подобные политические цели, и потребовать от Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении до показа фильма убедиться, что он не содержит никакого политического подтекста и искажения исторических фактов, не направлен на создание настроений против какой-либо страны. В противном случае показ такого фильма в кинотеатрах Армении должен быть запрещён, и должны быть установлены наказания в отношении тех частных кинозалов, которые сознательно станут "трансляторами" подобной гибридной атаки. Широкое распространение этой обеспокоенности и информации приветствуется. Мы готовы обсудить со всеми заинтересованными лицами формы выражения нашего общегражданского отношения».
Господин Сафарян, призывающий к «осторожности», а на самом деле — к цензуре, фильм не смотрел, но фактически призывает свою 55-тысячную аудиторию бойкотировать его.
А может быть, именно это и есть проявление «гибридной войны»? Наверняка Стёпа Сафарян скажет (или уже сказал), что не имеет ничего против «Арарата-73». Но бывший председатель Общественного совета — намеренно или по «неосторожности» — вносит свой вклад в ту кампанию десакрализации, которая ведётся для поддержания шатких основ «Реальной Армении».
И чтобы не заканчивать на негативной ноте, предлагаю прочитать спецпроект «Восхождение Арарат-73», подготовленный нами много лет назад.