Սերժ Սարգսյանի եւ Վալդիս Զատլերսի համատեղ ասուլիսը
Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «դեռեւս շատ վաղ է» խոսել 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին իր հնարավոր մասնակցության մասին:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն այդ մասին ասել էր՝ պատասխանելով «Գոլոս Արմենիի» թերթի ընթերցողների հարցերին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2004 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2004 թվականին
«Այդ մասին խոսելը շատ վաղ է: Իհարկե, կարելի է հասկանալ մարդկանց հետաքրքրությունը, սակայն ես նույնիսկ դեռ չեմ մտածել դրա մասին»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» սեփականաշնորհումը
Դեկտեմբերի 14-ին Երեւանում ստորագրվել էր «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ (ԶՊՄԿ) բաժնետոմսերի 100%-ի մասնավորեցման մասին համաձայնագիրը:
Բաժնետոմսերի 100%-ի արժեքը կազմել էր $‌132 միլիոն:
ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 60%-ի գնորդը գերմանական Chronimet կոնցեռնն էր: ԶՊՄԿ -ի բաժնետոմսերի մնացած 40 տոկոսի գնորդներն էին «Մաքուր երկաթի գործարան» (15%), Armenian Molybdenum Production ու Zangezur Mining (յուրաքանչյուրը՝ 12,5%) հայկական ընկերությունները:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
«Ինչ-որ մեկի դեմ չէ»
Դեկտեմբերի 9-ին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն ասել էր, որ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն ինչ-որ մեկի դեմ չէ»:
«Մենք, ընդհանուր առմամբ, դրական ենք վերաբերվում նրան, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ զգալիորեն ջերմացել են հարաբերությունները, որ դուք փորձում եք հաղթահարել այն հսկայական խնդիրները, որոնք եղել են 20-րդ դարում` ցուցաբերելով թե փոխադարձ զսպվածություն, թե փոխզիջման որոնում:
Դմիտրի Մեդվեդեւը՝ 2009 թվականին Դմիտրի Մեդվեդեւը՝ 2009 թվականին
Միաժամանակ, ինձ համար շատ կարեւոր է, որպեսզի մյուս բոլոր պետությունները հասկանան, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն «ինչ-որ մեկի դեմ» չէ. այն Հայաստանի ու Թուրքիայի եւ բոլոր սահմանակից երկրների համար է: Եթե այս ուղերձը ճիշտ հասցեագրվի, լարվածություն չի ստեղծվի նաեւ այլ երկրներում, որոնք ուշադիր հետեւում են այդ գործընթացներին»,- նշել էր Դմիտրի Մեդվեդեւը:
«Դատապարտված են ձախողման»
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում հայտարարել էր, որ Թուրքիայի փորձերը՝ շաղկապել հայ-թուրքական հարաբերությունները Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ, դատապարտված են ձախողման:
Ելույթ ունենալով Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ համատեղ ասուլիսում, նախագահը շեշտել էր, որ «հայկական կողմը պատրաստ է պատշաճորեն կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, այն է՝ վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները եւ նույնն ակնկալում է Թուրքիայից»:
Սերժ Սարգսյանի եւ Վալդիս Զատլերսի համատեղ ասուլիսը Սերժ Սարգսյանի եւ Վալդիս Զատլերսի համատեղ ասուլիսը
Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, եթե Թուրքիան ձգձգի արձանագրությունների վավերացումը, ապա Հայաստանն անպայման կօգտվի միջազգային իրավունքից բխող բոլոր հնարավորություններից:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Պետդուման վավերացրել է
Դեկտեմբերի 10-ին ՌԴ Պետդուման վավերացրել էր Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու մասին համաձայնագիրը:
Այդ որոշումը պատգամավորներն ընդունել էին միաձայն:
Լեոնիդ Սլուցկին Լեոնիդ Սլուցկին
Լուսանկարը` ՌԴ Պետդումա
«Հայաստանը մեծ կամք դրսեւորեց եվրասիական զարգացման ուղով ընթանալու համար: Սա պատմական որոշում է ԵՏՄ-ի ճարտարապետության ձեւավորման տեսակետից»,- ասել էր Պետդումայի ԱՊՀ երկրների հարցերով կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին:

Пресс-конференция Сержа Саргсяна и Валдиса Затлерса
Министр обороны Армении Серж Саргсян заявил 9 декабря, что «еще очень рано» говорить о его возможном участии в президентских выборах в 2008 году.
Руководитель оборонного ведомства сказал об этом, отвечая на вопросы «Горячей линии» газеты «Голос Армении».
Серж Саргсян и Роберт Кочарян в 2004 году Серж Саргсян и Роберт Кочарян в 2004 году
«Об этом говорить очень рано. Конечно, интерес людей понять можно, но пока я даже не обдумывал это», - говорил Серж Саргсян.
Приватизация ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат»
Подписание договора о приватизации 100 % акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) состоялось 14 декабря в Ереване.
Стоимость 100 % акций составила $‌132 млн.
Покупателем 60% акций ЗММК выступил немецкий концерн Chronimet. Покупателями остальных 40 процентов акций ЗМКК выступили армянские компании «Завод чистого железа» (15%) Armenian Molybdenum Production и Zangezur Mining (по по 12,5%).
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 ДЕКАБРЯ 2009 ГОДА
«Не против кого-то»
9 декабря президент России Дмитрий Медведев сказал, что «нормализация отношений между Арменией и Турцией – это не нормализация «против кого-то»».
«Мы в целом позитивно относимся к тому, что между Арменией и Турцией существенно потеплели отношения, что те огромные проблемы, которые были в ХХ веке, вы пытаетесь преодолеть, проявляя и взаимную сдержанность и поиск компромисса.
Пресс-конференция Сержа Саргсяна и Валдиса Затлерса Пресс-конференция Сержа Саргсяна и Валдиса Затлерса
При этом мне представляется очень важным, чтобы все другие государства понимали, что нормализация отношений между Арменией и Турцией – это не нормализация «против кого-то», а это собственно для Армении, для Турции и для всех сопредельных государств. Вот если этот месседж будет правильным образом создан и послан, то тогда не будет напряжения у других стран, которые внимательно следят за этими процессами», - говорил Дмитрий Медведев.
«Обречены на провал»
Президент Армении Серж Саргсян заявил 10 декабря в Ереване, что попытки Турции увязать процесс нормализации армяно-турецких отношений с урегулированием карабахского конфликта «обречены на провал».
Выступая на совместной пресс-конференции с президентом Латвии Валдисом Затлерсом,
президент отметил, что армянская сторона готова выполнить свои обязательства по ратификации армяно-турецких протоколов, подписанных в Цюрихе, «однако того же мы ожидаем и от Турции».
Серж Саргсян заявил, что в случае затягивания турецкой стороной процесса ратификации протоколов, Армения воспользуется всеми возможностями, которые дает международное право.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 ДЕКАБРЯ 2014 ГОДА
Госдума ратифицировала
10 декабря Государственная дума Российской Федерации ратифицировала договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС).
Это решение депутаты приняли единогласно.
Леонид Слуцкий  Леонид Слуцкий
Фото: Госдума РФ
«Армения проявила максимальную волю, чтобы идти по евразийскому пути развития. Это историческое решение в плане формирования всей архитектуры ЕАЭС», - сказал председатель комитета Госдумы по делам СНГ Леонид Слуцкий.