Սերժ Սարգսյանի եւ Վալդիս Զատլերսի համատեղ ասուլիսը
Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «դեռեւս շատ վաղ է» խոսել 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին իր հնարավոր մասնակցության մասին:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն այդ մասին ասել էր՝ պատասխանելով «Գոլոս Արմենիի» թերթի ընթերցողների հարցերին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2004 թվականին Սերժ Սարգսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2004 թվականին
«Այդ մասին խոսելը շատ վաղ է: Իհարկե, կարելի է հասկանալ մարդկանց հետաքրքրությունը, սակայն ես նույնիսկ դեռ չեմ մտածել դրա մասին»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» սեփականաշնորհումը
Դեկտեմբերի 14-ին Երեւանում ստորագրվել էր «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ (ԶՊՄԿ) բաժնետոմսերի 100%-ի մասնավորեցման մասին համաձայնագիրը:
Բաժնետոմսերի 100%-ի արժեքը կազմել էր $‌132 միլիոն:
ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 60%-ի գնորդը գերմանական Chronimet կոնցեռնն էր: ԶՊՄԿ -ի բաժնետոմսերի մնացած 40 տոկոսի գնորդներն էին «Մաքուր երկաթի գործարան» (15%), Armenian Molybdenum Production ու Zangezur Mining (յուրաքանչյուրը՝ 12,5%) հայկական ընկերությունները:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
«Ինչ-որ մեկի դեմ չէ»
Դեկտեմբերի 9-ին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն ասել էր, որ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն ինչ-որ մեկի դեմ չէ»:
«Մենք, ընդհանուր առմամբ, դրական ենք վերաբերվում նրան, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ զգալիորեն ջերմացել են հարաբերությունները, որ դուք փորձում եք հաղթահարել այն հսկայական խնդիրները, որոնք եղել են 20-րդ դարում` ցուցաբերելով թե փոխադարձ զսպվածություն, թե փոխզիջման որոնում:
Դմիտրի Մեդվեդեւը՝ 2009 թվականին Դմիտրի Մեդվեդեւը՝ 2009 թվականին
Միաժամանակ, ինձ համար շատ կարեւոր է, որպեսզի մյուս բոլոր պետությունները հասկանան, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն «ինչ-որ մեկի դեմ» չէ. այն Հայաստանի ու Թուրքիայի եւ բոլոր սահմանակից երկրների համար է: Եթե այս ուղերձը ճիշտ հասցեագրվի, լարվածություն չի ստեղծվի նաեւ այլ երկրներում, որոնք ուշադիր հետեւում են այդ գործընթացներին»,- նշել էր Դմիտրի Մեդվեդեւը:
«Դատապարտված են ձախողման»
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում հայտարարել էր, որ Թուրքիայի փորձերը՝ շաղկապել հայ-թուրքական հարաբերությունները Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ, դատապարտված են ձախողման:
Ելույթ ունենալով Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ համատեղ ասուլիսում, նախագահը շեշտել էր, որ «հայկական կողմը պատրաստ է պատշաճորեն կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, այն է՝ վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները եւ նույնն ակնկալում է Թուրքիայից»:
Սերժ Սարգսյանի եւ Վալդիս Զատլերսի համատեղ ասուլիսը Սերժ Սարգսյանի եւ Վալդիս Զատլերսի համատեղ ասուլիսը
Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, եթե Թուրքիան ձգձգի արձանագրությունների վավերացումը, ապա Հայաստանն անպայման կօգտվի միջազգային իրավունքից բխող բոլոր հնարավորություններից:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Պետդուման վավերացրել է
Դեկտեմբերի 10-ին ՌԴ Պետդուման վավերացրել էր Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու մասին համաձայնագիրը:
Այդ որոշումը պատգամավորներն ընդունել էին միաձայն:
Լեոնիդ Սլուցկին Լեոնիդ Սլուցկին
Լուսանկարը` ՌԴ Պետդումա
«Հայաստանը մեծ կամք դրսեւորեց եվրասիական զարգացման ուղով ընթանալու համար: Սա պատմական որոշում է ԵՏՄ-ի ճարտարապետության ձեւավորման տեսակետից»,- ասել էր Պետդումայի ԱՊՀ երկրների հարցերով կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին:

Serzh Sargsyan and Valdis Zatlers at a news conference in Yerevan
On 9 December 2004 Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan said that “it is still very early” to speak about his possible participation in presidential elections in 2008.
He made that remark in response to the questions of “Golos Armenii” newspaper’s hotline.
Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan in 2004  Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan in 2004
“It is still too early to speak of the elections. Of course, I can understand people’s interest, but I haven’t even thought about it,” said Sargsyan.
Zangezur Copper-Molybdenum Combine is privatized
The signing of the agreement on privatization of 100% of Zangezur Copper-Molybdenum Combine shares took place in Yerevan on December 14.
The price of the shares made USD132 million.
German concern Chronimet acquired 60% of the shares. The other 40% were purchased by Armenian companies Pure Iron Plant (15%), Armenian Molybdenum Production and Zangezur Mining (12.5% each).
•    10 YEARS AGO: DECEMBER 9-15, 2009
“Not aimed against anybody”
“Normalization of relations between Armenia and Turkey is not aimed against anybody,” Russian President Dmitry Medvedev said on December 9, 2009.
“In general, we are positive about the significant warming of relations between Armenia and Turkey and the fact that you are trying to overcome huge problems which existed in the XX century through mutual restraint and search of compromise.
Dmitry Medvedev in 2009 Dmitry Medvedev in 2009
At that, I consider it very important for all other countries to understand that normalization of relations between Armenia and Turkey is not normalization aimed against anybody. It is for Armenia, for Turkey and for all neighboring countries. If the message is put together and addressed in the right way, there will be no tension among other countries which follow these processes closely,” Medvedev stated.
“Doomed to fail”
On the following day Armenian President Serzh Sargsyan stated in Yerevan that Turkey’s efforts to link the process of normalization of Armenian-Turkish relations to the settlement of Karabakh conflict “are doomed to fail”.
Speaking at the joint press conference with President of Latvia Valdis Zatlers, Sargsyan noted that Armenia was ready to fulfill its commitments on ratifying Armenian-Turkish protocols signed in Zurich, “but we expect the same from Turkey”.
Serzh Sargsyan and Valdis Zatlers at a news conference in Yerevan Serzh Sargsyan and Valdis Zatlers at a news conference in Yerevan
Serzh Sargsyan added that in case Turkey delays ratification of the protocols, Armenia would use all possibilities provided for by the international law.
•    5 YEARS AGO: DECEMBER 9-15, 2014
State Duma ratifies Armenia’s membership
On 10 December 2014 Russian State Duma unanimously ratified the agreement on Armenia’s Eurasian Economic Union (EAEU) membership.
Leonid Slutskiy  Leonid Slutskiy
Photo: Russian Stated Duma
“Armenia has demonstrated maximum will to undertake the Eurasian path of development. It’s a historic decision in terms of formation of the entire EAEU structure,” said Chairman of the State Duma Committee on CIS Leonid Slutsky.