• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Հոկտեմբերի 22-ին Հայաստանի եւ Վրաստանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Միխայիլ Սաակաշվիլին Թբիլիսիում քննարկել էին «Եվրոպական Հարեւանություն Քաղաքականության» շրջանակում երկու երկրների ջանքերի համաձայնեցման հարցերը:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ այդ նոր ծրագրի շրջանակներում լիարժեք բնույթ կրի եւ չլինի դեկլարատիվ»,- ասել էին երկու երկրների նախագահները:
Հոկտեմբերի 23-ին Ռոբերտ Քոչարյանը Թբիլիսիում Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Նինո Բուրջանաձեի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ Հայաստանը եւ Վրաստանը կարող են ստեղծել փորձագետների խումբ, որը փաստաթուղթ կմշակի Եվրոպական Միության «Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության» շրջանակներում երկու երկրների առաջնահերթությունների մասին:
Հայաստանի նախագահը նկատել էր, որ Եվրոպական Միությունը դեռ պատրաստ չէ ձեւակերպել իր առաջարկները «Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության» շրջանակում: «Մենք կարող են օգտագործել այս պահը` մեր ակնկալիքների մասին ավելի ակտիվ հայտարարելու մասին»,- ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Հոկտեմբերի 27-ի զոհերին նվիրված հուշարձանը
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի այգում տեղի էր ունեցել 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի բացման արարողությունը
Արարողությանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, զոհերի հարազատները:
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետեւանքով զոհվեցին խորհրդարանի խոսնակ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, խորհրդարանի փոխխոսնակներ Յուրի Բախշյանը եւ Ռուբեն Միրոյանը, օպերատիվ հարցերով նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, ԱԺ պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը:
Ահաբեկչական խումբը գլխավորում էր Նաիրի Հունանյանը: Խմբի կազմում էին Կարեն Հունանյանը, Էդուարդ Գրիգորյանը, Վռամ Գալստյանը, Դերենիկ Բեջանյանը: 2003 թվականի դեկտեմբերի 2-ին դատարանը նրանց դատապարտեց ցմահ ազատազրկման:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Գերմանիան պատրաստ է օգնել Թուրքիային «անցյալից դասեր քաղել»
Հոկտեմբերի 23-ին Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը Երեւանում հայտարարել էր, որ Գերմանիան պատրաստ է օգնել Թուրքիային դասեր քաղել եւ ընդունել սեփական անցյալը, սակայն նման ցանկություն պետք է գտնվի հենց Թուրքիայում:
«Թուրքիայի ղեկավարների հետ մեր զրույցներում մենք նշում ենք, որ բարդ հարյուրամյակից հետո Գերմանիան եւ Ֆրանսիան գտել են հաշտության ճանապարհը, որովհետեւ չեն լռել եւ մոռացության չեն մատնել պատմության սարսափելի իրադարձությունները»,- նշել էր Շտայնմայերը:
Հանդիպում Փարիզում
Հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որի արդյունքում բարձր մակարդակի բանակցությունները շարունակելու մասին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել:
«Խաղաղ բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու համար հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում երկխոսության շարունակումը եւ վստահության ամրապնդման ուղղությամբ ջանքերը: Ընդգծվել է հակամարտության խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը»,- ասված էր ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Серж Саргсян и Ильхам Алиев в Париже 27 октября 2014 года
Президенты Армении и Грузии Роберт Кочарян и Михаил Саакашвили обсудили 22 октября в Тбилиси вопросы координации усилий двух стран по вопросам сотрудничества с Европейским Союзом (ЕС) в рамках «Политики Европейского Соседства».
«Мы хотим, чтобы наше сотрудничество с ЕС в рамках этой новой программы носило полноценный характер и не было декларативным», - заявили президенты двух стран.
Роберт Кочарян и Михаил Саакашвили 22 октября 2004 года в Тбилиси Роберт Кочарян и Михаил Саакашвили 22 октября 2004 года в Тбилиси
23 октября на встрече с председателем парламента Грузии Нино Бурджанадзе, Роберт Кочарян сказал, что что Армения и Грузия могли бы создать совместную группу экспертов, которые разработали бы документ о приоритетах двух стран в рамках «Политики Европейского Соседства» Европейского Союза.
Президент Армении заметил, что в настоящее время сам Европейский Союз не готов сформулировать свои предложения в рамках «Политики Европейского Соседства». «Мы можем использовать этот момент для того, чтобы активнее заявить о своих ожиданиях», - заявил Роберт Кочарян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 ОКТЯБРЯ 2009 ГОДА
Памятник жертвам теракта
Церемония открытия мемориала жертвам теракта в парламенте Армении 27 октября 1999 года прошла 27 октября в парке Национального Собрания Армении.
На церемонии присутствовали президент Армении Серж Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин II, премьер-министр Тигран Саргсян, члены правительства, депутаты парламента, родственники жертв теракта.
27 октября 1999 года жертвами террористического акта в парламенте Армении стали  спикер парламента Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саркисян, вице-спикеры парламента Юрий Бахшян и Рубен Мироян, министр по оперативным вопросам Леонард Петросян, депутаты парламента Арменак Арменакян, Микаэл Котанян, Генрих Абрамян.
Группу террористов возглавлял Наири Унанян. В состав группы входили также его родной брат Карен Унанян, Эдуард Григорян, Врам Галстян, Дереник Беджанян. 2 декабря 2003 года суд приговорил их к пожизненному заключению.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 ОКТЯБРЯ 2014 ГОДА
Германия готова помочь Турции извлечь уроки из прошлого
Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил 23 октября в Ереване, что Германия готова помочь Турции извлечь уроки и принять собственное прошлое, однако такое желание должна проявить сама Турция.
Франк-Вальтер Штайнмайер и глава МИД Армении Эдвард Налбандян Франк-Вальтер Штайнмайер и глава МИД Армении Эдвард Налбандян
«В наших беседах с руководителями Турции мы напоминаем, что после сложного столетия Германия и Франция нашли путь примирения, поскольку не молчали и не предавали забвению страшные события истории», - сказал Франк-Вальтер Штайнмайер.
Встреча в Париже
27 октября в Париже состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. По ее итогам была достигнута договоренность о продолжении переговоров на высшем уровне.
Серж Саргсян и Ильхам Алиев в Париже 27 октября 2014 года Серж Саргсян и Ильхам Алиев в Париже 27 октября 2014 года
«Для достижения прогресса в мирных переговорах участники встречи отметили важность продолжения диалога в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и усилий по укреплению доверия. Было подчеркнуто отсутствие альтернативы мирному урегулированию конфликта»,- говорилось в сообщении пресс-службы президента Армении.