• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Հոկտեմբերի 22-ին Հայաստանի եւ Վրաստանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Միխայիլ Սաակաշվիլին Թբիլիսիում քննարկել էին «Եվրոպական Հարեւանություն Քաղաքականության» շրջանակում երկու երկրների ջանքերի համաձայնեցման հարցերը:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ այդ նոր ծրագրի շրջանակներում լիարժեք բնույթ կրի եւ չլինի դեկլարատիվ»,- ասել էին երկու երկրների նախագահները:
Հոկտեմբերի 23-ին Ռոբերտ Քոչարյանը Թբիլիսիում Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Նինո Բուրջանաձեի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ Հայաստանը եւ Վրաստանը կարող են ստեղծել փորձագետների խումբ, որը փաստաթուղթ կմշակի Եվրոպական Միության «Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության» շրջանակներում երկու երկրների առաջնահերթությունների մասին:
Հայաստանի նախագահը նկատել էր, որ Եվրոպական Միությունը դեռ պատրաստ չէ ձեւակերպել իր առաջարկները «Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության» շրջանակում: «Մենք կարող են օգտագործել այս պահը` մեր ակնկալիքների մասին ավելի ակտիվ հայտարարելու մասին»,- ասում էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Հոկտեմբերի 27-ի զոհերին նվիրված հուշարձանը
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի այգում տեղի էր ունեցել 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի բացման արարողությունը
Արարողությանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, զոհերի հարազատները:
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետեւանքով զոհվեցին խորհրդարանի խոսնակ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, խորհրդարանի փոխխոսնակներ Յուրի Բախշյանը եւ Ռուբեն Միրոյանը, օպերատիվ հարցերով նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, ԱԺ պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը:
Ահաբեկչական խումբը գլխավորում էր Նաիրի Հունանյանը: Խմբի կազմում էին Կարեն Հունանյանը, Էդուարդ Գրիգորյանը, Վռամ Գալստյանը, Դերենիկ Բեջանյանը: 2003 թվականի դեկտեմբերի 2-ին դատարանը նրանց դատապարտեց ցմահ ազատազրկման:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Գերմանիան պատրաստ է օգնել Թուրքիային «անցյալից դասեր քաղել»
Հոկտեմբերի 23-ին Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը Երեւանում հայտարարել էր, որ Գերմանիան պատրաստ է օգնել Թուրքիային դասեր քաղել եւ ընդունել սեփական անցյալը, սակայն նման ցանկություն պետք է գտնվի հենց Թուրքիայում:
«Թուրքիայի ղեկավարների հետ մեր զրույցներում մենք նշում ենք, որ բարդ հարյուրամյակից հետո Գերմանիան եւ Ֆրանսիան գտել են հաշտության ճանապարհը, որովհետեւ չեն լռել եւ մոռացության չեն մատնել պատմության սարսափելի իրադարձությունները»,- նշել էր Շտայնմայերը:
Հանդիպում Փարիզում
Հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որի արդյունքում բարձր մակարդակի բանակցությունները շարունակելու մասին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել:
«Խաղաղ բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու համար հանդիպման մասնակիցները կարեւորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում երկխոսության շարունակումը եւ վստահության ամրապնդման ուղղությամբ ջանքերը: Ընդգծվել է հակամարտության խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայությունը»,- ասված էր ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

• 15 YEARS AGO: OCTOBER 21-27, 2004
On 22 October Armenian and Georgian Presidents Robert Kocharyan and Mikheil Saakashvili discussed the coordination of efforts of the two countries concerning the cooperation with the European Union (EU) within the framework of the European Neighborhood Policy.
“We want our cooperation with the EU within the framework of this new program to be full-fledged and not declarative,” stated the leaders of two countries.
On the following day Kocharyan met Georgian Parliament speaker Nino Burjanadze and noted Armenia and Georgia could set up a joint task force to work out a document on the two countries’ priorities under the European Union’s European Neighbourhood Policy.
Kocharyan also remarked that the EU was not ready to formulate proposals under the European Neighbourhood Policy. “We can use this moment to express our expectations more actively,” he said.
• 10 YEARS AGO: OCTOBER 21-27, 2009
Commemorating the victims of terror attack
On 27 October a memorial commemorating the victims of the terror attack on the parliament, which took place 10 years earlier on that day, was unveiled in the park on the parliament grounds.
The ceremony was attended by Armenian President Serzh Sargsyan, Catholicos Garegin II, Prime Minister Tigran Sargsyan, members of the government, MPs, and relatives of the victims.
The terror attack on the Armenian parliament on 27 October 1999 killed parliament speaker Karen Demirchyan, Prime Minister Vazgen Sargsyan, deputy speakers Yuri Bashkhyan and Ruben Miroyan, Minister of Operative Affairs Leonard Petrosyan, as well as MPs Armenak Armenakyan, Mikayel Kotanyan and Henrik Abrahamyan.
The terrorist group was headed by Nairi Hunanyan and included Karen Hunanyan (his brother), Eduard Grigoryan, Vram Galstyan and Derenik Bedjanyan. They were given life sentenced on 2 December 2003.
• 5 YEARS AGO: OCTOBER 21-27, 2014
Germany is ready to help Turkey accept its past
German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier said in Yerevan that “Germany is ready to help Turkey learn lessons and accept its own past but it is Turkey that should demonstrate the will”.
“We mention it during our talks with Turkish leaders noting that Germany and France found the path of reconciliation after the tough century as they did not keep silent and consign to oblivion the horrifying events of the history,” he added.
The meeting in Paris
On 27 October Presidents of Armenia and Azerbaijan Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev met in Paris. The two leaders reached an agreement to continue high-level negotiations.
“The parties highlighted the importance of continuous dialogue and trust-building efforts within the framework of OSCE Minsk Group Co-Chairmanship for achieving progress in the peace process. They also underlined that there is no alternative to the peaceful settlement of the conflict,” the Armenian presidential press service said in a statement.