Լուսանկարը` Max Alexander/Starmus
Դեռեւս 2024 թվականին Բրատիսլավայում կայացած Starmus Earth փառատոնի ժամանակ իմացել էի, որ կա երկրպագուների բազմազգ մի խումբ, որի անդամները փորձում են ներկա լինել բոլոր Starmus-ներին: Խմբի ոչ պաշտոնական անունն է Starmus Gang՝ հենց այդպես է կոչվում նրանց խումբը Whatsapp հավելվածում:
Այս տարի Լա Պալմայում կայացած Starmus La Palma փառատոնի «կուլիսներում» զրուցեցի խմբի անդամներից չորսի հետ: Շնորհակալ եմ Արմինե Պետրոսյանին ցուցաբերած աջակցության համար:
Խավիեր Ռոսալես. Starmus-ը սնում է եւ՛ ինտելեկտը, եւ՛ հոգին
Խավիեր Ռոսալեսը 45 տարեկան է, ծնունդով Վենեսուելայից է, վերջին 20 տարին ապրում է Միացյալ Թագավորությունում։
Խավիերը աշխատել է աշխարհի ամենահայտնի ընկերություններում: Հիմա նա կարեւոր պաշտոն ունի Amazon-ում, նախկինում ղեկավար դիրքեր է զբաղեցրել McKinsey & Company-ում եւ Procter & Gamble-ում։ Կարիերային զուգընթաց մշտապես փորձել է կենդանի պահել հետաքրքրությունը գիտության եւ, մասնավորապես, աստղագիտության հանդեպ:
Խավիեր Ռոսալեսը Խավիեր Ռոսալեսը
Խավիերը Starmus-ի մասին իմացել է պատահաբար՝ Մադրիդից Լոնդոն ուղեւորվելիս Iberia ավիաընկերության ճամփորդական ամսագիրը թերթելիս:
«Իմ առաջին Starmus փառատոնը Տեներիֆեում էր, եւ դա այնքան հզոր փորձառություն էր, որ ես նվիրված մասնակից դարձա։ Նվագախումբը կատարում էր Հանս Ցիմերի ստեղծագործությունները, մասնավորապես, «Ինտերստելար» ֆիլմի սաունդթրեքը, դա ուղեկցվում էր սեւ խոռոչների բախումների մասին մոդելավորումներով եւ Կիպ Թորնի մեկնաբանություններով՝ անմոռանալի էր։ Դա Starmus-ի էության կատարյալ ներկայացում էր՝ զարմանահրաշ գիտության համադրումը գեղարվեստական եւ հուզական ազդեցության հետ», - պատմում է Խավիերը:
Խոստովանում է, որ փառատոնի ընթացքում Սթիվեն Հոքինգին տեսնելը եւ լսելը եւս մոգական ազդեցություն ուներ:
Կիսվելով Starmus La Palma փառատոնի մասին տպավորություններով, Խավիեր Ռոսալեսն առանձնացնում է այն աշխատանքը, որը փառատոնի կազմակերպիչները կատարել էին տեղի համայնքի եւ հատկապես դպրոցների հետ: Պատմում է, որ Starmus-ի գիտական ճամբարում Ջեյն Գուդոլի եւ ապագա  իսպանացի տիեզերագնացների ելույթները երիտասարդ լսարանին շատ էին ոգեւորել:
20 դրվագ Starmus La Palma փառատոնից
«Starmus-ի շնորհիվ պահպանել եմ ողջ կյանքի ընթացքում սովորելու հանձնառությունս եւ հավատարիմ եմ մնացել կրքերիս՝ գիտությանը ու տիեզերքին։ Համոզվել եմ, որ այս հետաքրքրությունների խթանումը օգնում է ինձ առողջ, հավասարակշռված եւ իմաստալից կյանք ապրել։ Starmus-ը միմյանց է կապում շատ հետաքրքրասեր եւ ոգեշնչված մարդկանց: Սա մի փառատոն է, որը սնում է եւ՛ ինտելեկտը, եւ՛ հոգին», - ասում է Խավիերը:
Խավիեր Ռոսալեսը՝ Լա Պալմայի աստղադիտարանի տարածքում Խավիեր Ռոսալեսը՝ Լա Պալմայի աստղադիտարանի տարածքում
Starmus-ի շնորհիվ Խավիեր Ռոսալեսը նաեւ նոր կրթություն է ստացել: Առաջին փառատոնից հետո որոշեց երկու տարի սովորել Լոնդոնի Համալսարանական քոլեջում եւ հիմա աստղագիտության եւ աստղաֆիզիկայի վկայական ունի։
Չարո Մադրիգալ. Starmus-ն իսկապես փոխել է կյանքս
Չարո Մադրիգալը 42 տարեկան է, ապրում է Մադրիդում։ Մասնագիտությամբ աստղաֆիզիկոս է, աշխատում է որպես արբանյակային օպերատոր։
«2016 թվականի մայիսին ներկա էի Anathema խմբի համերգին Մադրիդում եւ իմացա, որ մեկ ամիս անց նրանք գնալու են Տեներիֆե՝ Starmus կողվող միջոցառմանը։ Երբ ծանոթացա փառատոնի դասախոսությունների եւ մասնակիցների ցանկին, անմիջապես տոմս գնեցի», - պատմում է Չարոն:
Չարո Մադրիգալը Չարո Մադրիգալը
«Առաջին Starmus-ից հետո որոշեցի, որ աստղաֆիզիկան այլեւս չպետք է սոսկ հոբբի լինի ինձ համար։ Մի քանի ամիս անց համալսարան ընդունվեցի եւ երկու տարի հետո աստղաֆիզիկայի մագիստրոսի դիմլոմ ստացա։ Այդ ժամանակ 35 տարեկան էի եւ կանգնած է մարտահրավերի առջեւ՝ գտնել իմ տեղը տիեզերագիտության ոլորտում։ Երեք տարի անց հրավեր ստացա Գերմանիայի Օդատիեզերական կենտրոնից եւ 2,5 տարի աշխատեցի այնտեղ։ Ի դեպ, Գերմանիայում ծանոթացա ապագա երկրորդ կեսիս հետ: Այնպես որ, Starmus-ն իսկապես մեծ դերակատարություն է ունեցել իմ կյանքում», - ասում է Չարո Մադրիգալը:
Մայքլ Օմեր. Ափսոսում եմ, որ բաց եմ թողել առաջին փառատոնները
Մայքլ Օմերը դաշնակահար եւ կոմպոզիտոր է։ Ամենից շատ սիրում է ջազային իմպրովիզացիաներ անել, որոնցով հանդես է եկել Լոնդոնում եւ Բրոդվեյում։
«Starmus-ի մասին տեղեկացա պատահաբար՝ համացանցում գտնելով փառատոնի կայքը: Ափսոսում եմ, որ բաց եմ թողել առաջին փառատոնները՝ ներկա եմ եղել
Ցյուրիխի, Բրատիսլավայի եւ Լա Պալմայի Starmus-ներին:
Հանց Ցիմերը՝ Starmus V փառատոնում Հանց Ցիմերը՝ Starmus V փառատոնում
Ամենապայծառ հիշողությունս Ցյուրիխում 2019 թվականի փառատոնի բացման համերգն է՝ Հանս Ցիմերի, Բրայան Մեյի, Բրայան Ինոյի, Փիթեր Գեբրիելի, սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ եւ Apollo 11-ի տիեզերագնաց Բազ Օլդրինի ներկայությամբ», - ասում է Մայքլը:
Starmus-ը նրա համար նաեւ ստեղծագործական ոգեշնչման աղբյուր է դարձել.
«Իմ գործերից շատերի համար ոգեշնչման աղբյուր են դարձել տիեզերքը եւ տիեզերական իրադարձությունները: «To the Stars» ստեղծագործությունը նվիրել եմ ամերիկյան Challenger տիեզերանավի անձնակազմի հիշատակին»:
Բրեդ Դիբլ. «Կարծես, Նյուտոնի կամ Էյնշտեյնի կողքը նստած լինեի»
Բրեդ Դիբլը 59 տարեկան է, ապրում է Կանադայի Օնտարիո նահանգի Միդհըրստ քաղաքում: Բժիշկ-սրտաբան է։
«Starmus-ի մասին իմացա Astronomy ամսագրից 2016 թվականի սկզբին եւ որոշեցի մեկնել Տեներիֆե՝ Starmus III փառատոնին։ Դրանից հետո միայն մեկ Starmus եմ բաց թողել, որը տեղի ունեցավ Երեւանում 2022 թվականի սեպտեմբերին՝ չկարաղոցա համադրել աշխատանքային ժամանակացույցիս հետ», - պատմում է Բրեդը:
Նա եւս հատուկ հիշողություններ ունի պրոֆեսոր Սթիվեն Հոքինգի մասին: Հոքինգի սայլակը դահլիճում իր նստատեղից ոչ շատ հեռու էր, ուստի նա մի քանի օր վայելում էր մեծ գիտնականի ներկայությունը: «Կարծես, Նյուտոնի կամ Էյնշտեյնի կողքը նստած լինեի», - ասում է նա:
«Միշտ գիտության մեծ երկրպագու եմ եղել։ Աստղագիտությունը եւ տիեզերագիտությունը այն թեմաներն են, որոնց մշտապես վերադառնում եմ, սակայն ինձ հետաքրքրում են նաեւ կենսաբանությունը, ֆիզիկան, քիմիան եւ մարդաբանությունը, եւ ժամանակի ընթացքում այդ բոլոր ուղղությունները տեղ գտան Starmus-ի ծրագրում:
Ինձ նման գիտելիքի ծարավ մարդու համար Starmus-ը կատարյալ միջավայր է՝ հասկանալու, թե ինչպես է ամեն ինչ աշխատում եւ վայելելու այդ բացահայտումների գեղեցկությունը», - ասում է Բրեդ Դիբլը:
Խոսելով Starmus Gang-ի մասին, նա ասում է, որ 2016 թվականին երեք հոգի են, 2019-ին միացավ եւս մեկը: Հիմա իրենց ոչ պաշտոնական միավորումն արդեն 6 անդամ ունի:
Mediamax.am կայքում Starmus փառատոնի լուսաբանման բացառիկ գործընկերը IDBank-ն է: IDBank-ի Travel card-ը ստեղծված է քարտեզը բացահայտելու համար: Այդ քարտով ոչ միայն կարող եք ձեզ վստահ զգալ ճանապարհորդելիս, այլեւ 0,5%-ից 1,5% քեշբեք ստանալ գործարքներից, անվճար մուտք ունենալ 1 300 օդանավակայանների բիզնես սրահներ։ Քարտի առավելություններին առավել մանրամասն ծանոթանալու համար այցելեք https://idbank.am/cards/other/travel-card:

Photo: Max Alexander/Starmus
Back in 2024, during the Starmus Earth festival in Bratislava, I discovered that there is a multinational group of fans who try to attend every Starmus festival. The group’s unofficial name is Starmus Gang  - that’s what their group is called on the WhatsApp app.
I spoke with four of the group members backstage at the Starmus La Palma festival in La Palma this year. I am grateful to Armine Petrosyan for her support.
Javier Rosales: Starmus feeds both the intellect and the soul
Javier Rosales is 45 years old, originally from Venezuela, and has been living in the United Kingdom for the past 20 years.
Javier has worked for some of the world’s most famous companies. He currently holds an executive role at Amazon, and over the course of his career also held senior positions at McKinsey & Company and Procter & Gamble. Outside of work, he has a strong personal interest in science, astronomy.
Javier Rosales Javier Rosales
Javier discovered Starmus by chance, in the travel magazine of IBERIA, while travelling from Madrid to London
“My first [Starmus] festival was in Tenerife, and it was such a powerful experience that I became a committed attendee. It was the first time I saw Hans Zimmer perform live - and hearing the Interstellar soundtrack, accompanied by real simulations of black hole collisions and narrations by Kip Thorne, was absolutely unforgettable. That moment was the perfect representation of what Starmus does best: combining awe-inspiring science with artistic and emotional impact,” said Javier.
He also admits that seeing and listening to Stephen Hawking speak was another life-changing moment - his presence was electrifying.
Sharing his impressions of the Starmus La Palma festival, Javier Rosales said he was especially impressed by the festival’s outreach to schools and the connection with the local community. He noted that talks by people like Jane Goodall and Spanish astronauts were incredibly inspirational, especially for young audiences.
“Starmus has deepened my commitment to lifelong learning and reminded me of the value of staying connected to your passions. In my case, that’s science and space. Even while working in a demanding professional environment, I’ve found that nurturing these interests helps maintain a healthy, balanced, and meaningful life. Starmus connects people from all walks of life who are curious and inspired – it’s a festival that feeds both the intellect and the soul,” Javier said.
Javier Rosales at the La Palma Observatory Javier Rosales at the La Palma Observatory
After attending his first festival, Javier decided to embark in a 2 year journey and complete a certificate in Astronomy and Astrophysics at University College in London.
Charo Madrigal: Starmus played a significant role in the way my life is and will develop after
Charo Madrigal is 42 years old and lives in Madrid. He is an astrophysicist and works as a satellite operator.
“In May 2016, I was attending a concert of a band named Anathema in Madrid. That day, I learned that they were going one month later, to an event called Starmus in Tenerife. When I researched a bit more about that event, and checked about the talks and who was attending, I immediately purchased my ticket,” Charo said.
Charo Madrigal Charo Madrigal
“Well, after my first edition, I made a decision that I didn’t want astrophysics to be a hobby any more. A couple of months later, I enrolled in university and 2 years later I got my Master Degree in Astrophysics. From that point (I was 35) I got the challenge of trying to find the way in space industry. The opportunity came from a German company. So I moved to Germany and became an expat for the next 2 years and a half. And also I met my other half in Germany. So, I would say that indeed Starmus played a significant role in the way that my life would (and hopefully will, because this travel is still ongoing) develop after,” Charo Madrigal said.
Michael Omer: I regret missing the first festivals
Michael Omer is a pianist and composer. His great joy is improvisation, which he uses in his one-man jazz-piano cabaret shows he has performed in London and on Broadway.
“I first learnt about Starmus, by finding the website quite by chance, but unfortunately, I had just missed the latest edition by a couple of weeks. I have so far attended Zurich, Bratislava and La Palma.
Hans Zimmer at Starmus V festival Hans Zimmer at Starmus V festival
Brightest memory of the Starmus Festivals so far, was the opening night concert in Zurich in 2019 with Hans Zimmer, Brian May, Brian Eno, Peter Gabriel, a symphony orchestra, and the attendance of Apollo 11 astronaut Buzz Aldrin,” Michael said.
Starmus festivals have hugely contributed to his creative work as a composer:
“Many of my serious concert hall pieces have been inspired by space events and the cosmos, including “To the Stars” - in memory of the Space Shuttle Challenger.”
Brad Dibble: “It’s like having been that close to Newton or Einstein”
Brad Dibble is 59 years old and lives in Midhurst, Ontario, Canada. He is a cardiologist.
“I first learned about Starmus from an article I read in “Astronomy” magazine which I subscribed to in early 2016. It was about Starmus III scheduled for Tenerife later that year in June. I immediately checked if there were still spots available to attend and there were, so I registered. I have only missed one Starmus since then, the one held in Armenia because it was too difficult to coordinate with my schedule,” Brad said.
He too specially memorized seeing Professor Steven Hawking. “My very first Starmus in Tenerife in 2016 was such an amazing highlight. It was the last one where Professor Steven Hawking was able to attend in person. To see him give a lecture on the main stage was absolutely thrilling. He ended up seated on the aisle just one row over and one row in front of where I parked myself everyday, so I was often seated next to his nurse and felt so close to greatness. It’s like having been that close to Newton or Einstein,” he noted.
“I have always been a huge fan of science in all aspects. Although astronomy and cosmology are always the topics I come back to, I also like biology, physics, chemistry and anthropology and in time Starmus has covered all of these.
For someone like me who thirsts for knowledge, Starmus is the perfect place to discover the beauty in understanding how everything works,” said Brad Dibble.
Speaking about Starmus Gang, he said that the original group of three in 2016 expanded to four in 2019, then five in 2024 and now it already has six members.
The exclusive partner of the Starmus festival coverage on Mediamax.am is IDBank. IDBank’s Travel card is designed to reveal the map. With this card, you can not only feel confident while traveling, but also receive 0.5% to 1.5% cashback from transactions, and have free access to business lounges at 1,300 airports. To learn more about the card’s benefits, visit https://idbank.am/cards/other/travel-card.
A special promotion is also currently available, the full terms and conditions are available at this link.