• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 14-20
Հունվարի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը խորը մտահոգություն էր հայտնել՝ «հունվարի 13-ին Ստամբուլի օդանավակայանում` Ադրբեջանի իշխանությունների պահանջով ու միջամտությամբ, Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությանը Բաքվում Cooperative Best Effort 2004 զորավարժությունների առաջին պլանավորման կոնֆերանսին մասնակցելու հնարավորությունից զրկելու կապակցությամբ»:
«Հայաստանի ԱԳՆ-ը դատապարտում է այդ արարքը եւ կարծում է, որ այդ փաստը ամբողջությամբ հակասում է ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի ոգուն, տառին եւ տրամաբանությանը: Ադրբեջանի իշխանությունների այդ աննախադեպ քայլը կասկածի տակ է դնում Գործընկերության հիմնական նպատակների իրագործումը՝ ուղղված Եվրոատլանտյան տարածաշրջանի երկրների, մասնավորապես, Հարավային Կովկասի երկրների միջեւ երկխոսության եւ փոխգործակցության ընդլայնմանը»,- ասվում էր Հայաստանի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ:
Նույն օրը ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր չէ հրաժարվել Cooperative Best Effort 2004 զորավարժություններին մասնակցությունից: Հայաստանի արտգործնախարարը հույս էր հայտնել, որ ՆԱՏՕ-ն «սկզբունքայնություն կդրսեւորի եւ համապատասխան քայլեր կձեռնարկի ստեղծված իրավիճակը շտկելու համար»:
Ալիեւը նոր առաջարկությունների է սպասում
Հունվարի 20-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է հանդես գան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման նոր առաջարկներով:
Ալիեւն ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը վերջին տարիների ընթացքում «անարդյունք» է եղել եւ նշել էր, որ Ադրբեջանի հասարակությունը «մեծ ակնկալիքներ ունի միջնորդներից»:
«Մենք պատերազմ չենք ցանկանում, նոր զոհեր չենք ցանկանում», - ասել էր Ադրբեջանի նախագահը: Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է համարում շարունակել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների անմիջական երկխոսությունն այն պայմանով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդես չի գա «դիտորդի» դերում:
Իլհամ Ալիեւը համոզմունք էր հայտնել, որ «Ադրբեջանը կհասնի խնդրի քաղաքական կարգավորմանը` ամրապնդելով իր տնտեսական եւ ռազմական ներուժը»:
«Սակայն եթե դա տեղի չունենա, մենք մտադիր չենք հաշտվել ստեղծված իրադրության հետ», - նշել էր նա: «Ադրբեջանը միանշանակ իրավունք ունի ցանկացած պահին եւ ցանկացած միջոցներով ազատագրել իր տարածքները», - նշել էր Իլհամ Ալիեւը:
Սակայն հակամարտության լուծման այլ տարբերակների մասին հնարավոր կլինի մտածել միայն այն բանից հետո, երբ «միանգամայն համոզված կլինենք նրանում, որ կարգավորման գործընթացի խաղաղ ներուժը լիովին սպառված է», - ասել էր Ադրբեջանի նախագահը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 14-20
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ը մեղադրում է Ռուսաստանին
Հունվարի 15-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ը Ռուսաստանին մեղադրել էր Հայաստանին $ 800 մլն-ի ռազմամթերք հատկացնելու եւ «ադրբեջանական հողերը գրաված Հայաստանի ռազմական ներուժն հզորացնելու» համար:
«Դա հակասում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ բանաձեւերին: Խոսքը Ռուսաստանի կողմից հակամարտության կողմերից մեկին աջակցություն չցուցաբերելու վերաբերյալ պարտավորությունների խախտման մասին է»,- ասվում էր Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունում:
«Ադրբեջանի ԱԳՆ-ը դեմ է արտահայտվում ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի ուժեղացմանն ուղղված գործողություններին եւ Ռուսաստանին կոչ է անում ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցառումները` Հայաստանին զինամթերք տրամադրելու հետեւանքները կանխելու նպատակով», - նշվում էր հայտարարությունում:
Լավրովը հերքում է
Հունվարի 16-ին Սերգեյ Լավրովը հերքել էր Հայաստանին զենքի մատակարարման մասին տեղեկատվությունը:
Նա հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը ուսումնասիրել է Հայաստանին ռուսաստանյան մեծածավալ մատակարարումների վերաբերյալ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակումների շուրջ ստեղծված իրադրությունը, եւ տվյալները չեն հաստատվել:
«Գլխավոր շտաբի հետ մենք հետազոտել ենք այդ իրավիճակը: Այն մարդը, ում ազգանունը հիշատակվում է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում, ոչ մի փաստաթուղթ չի ստորագրել, եւ անցած տարի Հայաստանին ոչ մի սպառազինություն չի մատակարարվել»,- ասել էր Լավրովը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 14-20
«Իշխանությունը փորձում է շեղել հասարակության ուշադրությունը»
Հունվարի 16-ին ՀԱԿ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Կարապետյան ասել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի միջեւ «առկա է բանավեճ եւ ոչ ավելին»:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք այն կարող է դիտվել որպես Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքականություն վերադառնալու նախանշան` ՀԱԿ անդամն ասել է հետեւյալը.
«Այս պահի դրությամբ, ավելի զարգացումներ, քան բանավեճը, մենք չենք տեսնում: Ավելին, մենք տեսնում ենք, որ իշխանությունը փորձում է հանրության ուշադրությունը հրավիրել այդ բանավեճի վրա` շեղելով այն կարեւորագույն խնդիրներից, որոնք առկա են, իսկ մենք մտադիր չենք շեղվել»,-ասել էր նա:

Сергей Лавров в 2009 году
14 января министерство иностранных дел Армении выразило «глубокую озабоченность в связи с тем, что 13 января в аэропорту Стамбула по требованию и при вмешательстве азербайджанских властей делегация министерства обороны Армении была лишена возможности отправиться в Баку для участия в первой конференции планирования военных учений Cooperative Best Effort 2004».
«МИД Армении осуждает этот поступок и считает, что данный факт полностью противоречит духу, букве и логике программы НАТО «Партнерство ради мира». Этот беспрецедентный шаг азербайджанских властей ставит под сомнение реализацию основных задач Партнерства, направленных на расширение диалога и взаимодействия между странами евроатлантического региона, в частности, Южного Кавказа», - говорилось в заявлении министерства иностранных дел Армении.
В тоже день глава МИД Вардан Осканян заявил, что Армения не намерена отказываться от участия в маневрах Cooperative Best Effort 2004. Министр иностранных дел Армении выразил надежду, что НАТО «проявит принципиальность и предпримет соответствующие шаги для исправления создавшейся ситуации».
Алиев ждет новых предложений
20 января президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны выступить с новыми предложениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Ильхам Алиев заявил, что деятельность Минской группы ОБСЕ за последние несколько лет была «безуспешной» и подчеркнул, что общественность Азербайджана «многого ждет от посредников».
Ильхам Алиев в 2009 году Ильхам Алиев в 2009 году
«Мы не хотим войны, не хотим новых жертв», - сказал президент Азербайджана. Ильхам Алиев заявил, что считает необходимым продолжение прямого диалога президентов Азербайджана и Армении при условии, что Минская группа ОБСЕ не будет выступать в роли «стороннего наблюдателя».
Ильхам Алиев выразил убеждение, что «Азербайджан добьется политического урегулирования проблемы, укрепляя свой экономический и военный потенциал».
«Но если этого не произойдет, мы не намерены мириться с создавшимся положением», - отметил он. «Азербайджан имеет полное право освободить свои территории в любое время и всеми средствами», - подчеркнул Ильхам Алиев. «Однако думать об иных вариантах разрешения конфликта можно будет только после того, как «возникнет полная уверенность в том, что мирный потенциал процесса урегулирования полностью исчерпан», - сказал президент Азербайджана.
10 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 ЯНВАРЯ 2009 ГОДА
МИД Азербайджана обвинил Россию
15 января МИД Азербайджана обвинил Россию в передаче Армении вооружения на сумму в $‌ 800 млн и в «усилении военного потенциала Армении, оккупировавшей азербайджанские земли».
«Эта передача противоречит резолюциям Совета безопасности ООН об урегулировании армяно-азербайджанского конфликта. Речь идет о нарушении Россией обязательств по неоказанию поддержки одной из сторон конфликта», - говорилось в заявлении МИД Азербайджана.
Президенты Азербайджана и России Ильхам Алиев и Дмитрий Медведев в 2009 году Президенты Азербайджана и России Ильхам Алиев и Дмитрий Медведев в 2009 году
МИД Азербайджана выступает против действий, направленных на усиление оккупации азербайджанских земель и призывает Россию принять все возможные меры для предотвращения последствий передачи вооружения Армении, отмечалось в документе.
Лавров опровергает
16 января глава МИД России Сергей Лавров опроверг информацию о поставках оружия в Армению.
Он заявил, что Россия расследовала ситуацию вокруг публикаций в азербайджанских СМИ о крупных поставках российских вооружений Армении, и данные не подтвердились.
Сергей Лавров в 2009 году Сергей Лавров в 2009 году
«Вместе с Генеральным штабом мы провели расследование этой ситуации. Человек, чья фамилия упоминается в азербайджанских СМИ, никаких документов не подписывал и никаких поставок в прошлом году в Армению не осуществлялось», - сказал Лавров.
5 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 ЯНВАРЯ 2014 ГОДА
«Власть пытается отвлечь внимание общества»
Председатель комиссии по внешним связям оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Владимир Карапетян сказал 16 января, что между Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном «идет дискуссия, но не более».
Отвечая на вопрос, может ли она рассматриваться в качестве признака возвращения в политику Роберта Кочаряна, член АНК сказал:
«В данный момент больше развитий, чем дискуссия, мы не видим. Более того, мы видим, что власть пытается привлечь внимание общественности к этой дискуссии, отвлекая от существующих важнейших проблем, а мы не намерены отвлекаться»,- сказал он.