Հեյդար Ալիեւը, Վալտեր Շվիմերը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2001թ. հունվարին
Հունվարի 31-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը ափսոսանք էր հայտնել ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ «հայերի եւ ադրբեջանցիների էթնիկ անհամատեղելիության» մասին արտահայտության կապակցությամբ:
Շվիմերն ասել էր, որ «վերադարձը եվրոպական պատմության մութ էջերին չի կարող դառնալ հաջող նախընտրական ռազմավարություն»:
«Եվրոպան, որին պատկանում են նաեւ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, սկսվում է էթնիկ, մշակութային, կրոնական եւ լեզվական բազմազանության իրողության ընդունումից»,- ասել էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարը:
Հեյդար Ալիեւը, Վալտեր Շվիմերը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2001թ. հունվարին Հեյդար Ալիեւը, Վալտեր Շվիմերը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2001թ. հունվարին
Շվիմերի կողմից քննադատված արտահայտությունը Քոչարյանը հնչեցրել էր 2004թ. հունվարի 16-ին Մոսկվայում: Ելույթ ունենալով Ռուսաստանի ԱԳՆ Դիվանագիտական ակադեմիայում՝ ՀՀ նախագահն ասել էր.
«Հայկական ջարդերը Սումգայիթում եւ Բաքվում, 1991-92 թվերին Ղարաբաղից հայերի զանգվածային ռազմական բռնագաղթի փորձը խոսում են Ադրբեջանում հայերի բնակության անհնարինության մասին ընդհանրապես: Խոսքը ինչ-որ էթնիկ անհամատեղելիության մասին է: Հաճելի չէ, իհարկե, այդ մասին խոսելը, բայց դա փաստ է: Նման մի երեւույթ նկատվում էր նաեւ Բալկաններում: Սրանով է պայմանավորված մեր հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը պատասխանատու է  Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության համար: Ցեղասպանություն ապրած ժողովուրդը չի կարող թույլ տալ դրա կրկնությունը: Այսպիսին է իրականությունը»:
Բաբուխանյանը վիրավոր է
Փետրվարի 4-ին Արտաշատի մարզում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ դանակի հարված էր ստացել ՀՀ նախագահի թեկնածու Արամ Կարապետյանի նախընտրական շտաբի պետ Հայկ Բաբուխանյանը:
Կարապետյանի շտաբը հանդես եկավ հայտարարությամբ այն մասին, որ «երկրի իշխանություններն անցել են բացահայտ տեռորի»:
Արտաշատում տեղի ունեցած դեպքի հետ կապված ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւս հանդես եկավ հայտարարությամբ եւ դատապարտեց նախընտրական պայքարում բռնության կիրառման փորձերը:
«Այս միջադեպը պատիվ չի բերում մեզ, եւ մենք թույլ չենք տա որեւէ մեկին կասկածի տակ դնել մեր ազգի պատրաստակամությունը՝ կառուցել քաղաքակիրթ, ժողովրդավարական եւ հանդուրժողական հասարակություն»,- ասված էր Քոչարյանի հայտարարությունում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 29-ՓԵՏՐՎԱՐԻ 4
ՆԱՏՕ-ի վարժանքի նախապատրաստումը
Հունվարի 29-ին Երեւանում մեկնարկել էր ՆԱՏՕ-ի «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում 2008 թվականի աշնանը Հայաստանում կայանալիք Cooperative Longbrow/Lancer հրամանատարաշտաբային եւ դաշտային զորավարժությունների պլանավորման նախնական կոնֆերանսը:
Պլանավորման կոնֆերանսի մասնակիցները Պլանավորման կոնֆերանսի մասնակիցները
Ելույթ ունենալով համաժողովի բացմանը՝ ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանը նշել էր, որ «սեպտեմբերին կայանալիք զորավարժությունները կդառնան Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կողմից երբեւէ անցկացված զորավարժություններից ամենախոշորը»:
Սեյրան Օհանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի դերը Եվրոպայում անվտանգության ապահովման գործում, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության ապահովմանն ուղղված դաշինքի ջանքերը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 29-ՓԵՏՐՎԱՐԻ 4
Հայրիկյանի դեմ մահափորձը
Հունվարի 31-ի լույս փետրվարի 1-ի գիշերը ուսի հատվածում հրազենային վիրավորում էր ստացել ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը:
Փետրվարի 1-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի հեղինակները «նպատակ են ունեցել ազդել
ընտրությունների բնականոն ընթացքի վրա»:
«Այդ զազրելի հանցագործությունն ուղղված է ոչ միայն Հայրիկյան նախագահի թեկնածուի, ոչ միայն պետական գործչի, այլ նաեւ մեր պետականության դեմ»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Սաակաշվիլին ընդդեմ «հայակականացման»
Փետրվարի 1-ին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին հանդես էր եկել ընդդեմ իր երկրի արտաքին քաղաքականության «հայկականացման»:
Միխայիլ Սաակաշվիլին Միխայիլ Սաակաշվիլին
«Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Վրաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո նոր կառավարության կողմից էական հայտարարություններ են արվել: Դրանցից ամենագլխավորը երկրի արտաքին քաղաքականության «հայկականացման» մասին հայտարարությունն էր, մասնավորապես, այն մասին, որ մենք պետք է հավասար հեռավորություն պահպանենք ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի հետ: Նախկինում դա Վրաստանի արտաքին քաղաքականության ուղղություն չի եղել»,- ասել էր Սաակաշվիլին:

•    15 YEARS AGO: 29 JANUARY-4 FEBRUARY, 2003
On January 31, CoE Secretary General Walter Schwimmer voiced his regret at the remark about “ethnic incompatibility between Armenians and Azeris” by President of Armenia Robert Kocharyan.
Walter Schwimmer noted that “recalling dark pages of European history will never be a good electoral strategy”.
“Europe, to which Armenia and Azerbaijan belong, begins with the acceptance of European diversity - be it ethnic, cultural, religious or linguistic,” stated CoE Secretary General.
Heydar Aliyev, Walter Schwimmer and Robert Kocharyan (January, 2001) Heydar Aliyev, Walter Schwimmer and Robert Kocharyan (January, 2001)
Kocharyan’s remark that Schwimmer criticized was made on January 16 in Moscow. While delivering a speech at the Diplomatic Academy of Russian Foreign Ministry, the Armenian President said:
“The Armenian pogroms in Sumgait and Baku and the attempts at mass military deportation of Armenians from Karabakh in 1991-92 indicate the impossibility for Armenians to live in Azerbaijan in general. We are talking about some sort of ethnic incompatibility. It is not pleasant to talk about this, but it's a fact. Something like that has already been seen in the Balkans. This motivated out statement that Armenia is responsible for the security of the people of Nagorno-Karabakh. The nation that has survived genocide cannot let it happen again. That is our reality.”
Babukhanyan stabbed
On February 4, Hayk Babukhanyan, chairman of the campaign office of presidential candidate Aram Karapetyan, received a knife wound during the meeting with voters in Artashat marz.
Karapetyan’s office issued a statement noting that “the authorities of the country have already resorted to open terror”.
Armenian President Robert Kocharyan also issued a statement concerning the incident in Artashat, in which he condemned use of violence in the process of elections.
“Such an incident does no credit to us and we will never allow anybody cast doubts on our nation’s determination to build a civilized, democratic and tolerant society,” Robert Kocharyan stated.
•    10 YEARS AGO: 29 JANUARY-4 FEBRUARY, 2008
Preparations for NATO exercise
On January 29, the initial planning conference of the Cooperative Longbow/Lancer 08 exercise, due to take place in the fall of 2008 in Armenia within the framework of the NATO “Partnership for Peace” program, kicked off in Yerevan.
Planning conference participants Planning conference participants
Speaking at the opening of the conference, the Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel-General Seyran Ohanyan noted that “the upcoming exercise in September is going to be the largest ever held by NATO in the South Caucasus”.
Seyran Ohanyan stated that Armenia highly appreciated the role of NATO as a cornerstone of providing security in Europe and the alliance’s efforts in securing stability in the South Caucasus.
•    5 YEARS AGO: 29 JANUARY-4 FEBRUARY, 2013
Assassination attempt on Hayrikyan
On the night of February 1, Armenian presidential candidate Paruyr Hayrikyan was attacked and received a gunshot wound in the shoulder.
On February 1, Armenian President Serzh Sargsyan stated that the organizers of the assassination attempt “wanted to influence the normal course of the election process”.
“This villainous crime was directed not only against presidential candidate Hayrikyan, not only against a statesman, but against the whole statehood of Armenia,” said Serzh Sargsyan.
Saakashvili speaks against “Armenization”
On February 1, Georgian President Mikhail Saakashvili spoke against "Armenization" of the foreign policy of his country.
Mikhail Saakashvili Mikhail Saakashvili
"After the change of power in Georgia as a result of the parliamentary elections, the new government made significant statements. One of the key statements concerned "Armenization" of the country's foreign policy, keeping equal distance with NATO and Russia in particular. This has not been a direction of Georgia's foreign policy," said Saakashvili.