Հեյդար Ալիեւը, Վալտեր Շվիմերը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2001թ. հունվարին
Հունվարի 31-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վալտեր Շվիմերը ափսոսանք էր հայտնել ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ «հայերի եւ ադրբեջանցիների էթնիկ անհամատեղելիության» մասին արտահայտության կապակցությամբ:
Շվիմերն ասել էր, որ «վերադարձը եվրոպական պատմության մութ էջերին չի կարող դառնալ հաջող նախընտրական ռազմավարություն»:
«Եվրոպան, որին պատկանում են նաեւ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, սկսվում է էթնիկ, մշակութային, կրոնական եւ լեզվական բազմազանության իրողության ընդունումից»,- ասել էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարը:
Հեյդար Ալիեւը, Վալտեր Շվիմերը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2001թ. հունվարին Հեյդար Ալիեւը, Վալտեր Շվիմերը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2001թ. հունվարին
Շվիմերի կողմից քննադատված արտահայտությունը Քոչարյանը հնչեցրել էր 2004թ. հունվարի 16-ին Մոսկվայում: Ելույթ ունենալով Ռուսաստանի ԱԳՆ Դիվանագիտական ակադեմիայում՝ ՀՀ նախագահն ասել էր.
«Հայկական ջարդերը Սումգայիթում եւ Բաքվում, 1991-92 թվերին Ղարաբաղից հայերի զանգվածային ռազմական բռնագաղթի փորձը խոսում են Ադրբեջանում հայերի բնակության անհնարինության մասին ընդհանրապես: Խոսքը ինչ-որ էթնիկ անհամատեղելիության մասին է: Հաճելի չէ, իհարկե, այդ մասին խոսելը, բայց դա փաստ է: Նման մի երեւույթ նկատվում էր նաեւ Բալկաններում: Սրանով է պայմանավորված մեր հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը պատասխանատու է  Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության համար: Ցեղասպանություն ապրած ժողովուրդը չի կարող թույլ տալ դրա կրկնությունը: Այսպիսին է իրականությունը»:
Բաբուխանյանը վիրավոր է
Փետրվարի 4-ին Արտաշատի մարզում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ դանակի հարված էր ստացել ՀՀ նախագահի թեկնածու Արամ Կարապետյանի նախընտրական շտաբի պետ Հայկ Բաբուխանյանը:
Կարապետյանի շտաբը հանդես եկավ հայտարարությամբ այն մասին, որ «երկրի իշխանություններն անցել են բացահայտ տեռորի»:
Արտաշատում տեղի ունեցած դեպքի հետ կապված ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւս հանդես եկավ հայտարարությամբ եւ դատապարտեց նախընտրական պայքարում բռնության կիրառման փորձերը:
«Այս միջադեպը պատիվ չի բերում մեզ, եւ մենք թույլ չենք տա որեւէ մեկին կասկածի տակ դնել մեր ազգի պատրաստակամությունը՝ կառուցել քաղաքակիրթ, ժողովրդավարական եւ հանդուրժողական հասարակություն»,- ասված էր Քոչարյանի հայտարարությունում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 29-ՓԵՏՐՎԱՐԻ 4
ՆԱՏՕ-ի վարժանքի նախապատրաստումը
Հունվարի 29-ին Երեւանում մեկնարկել էր ՆԱՏՕ-ի «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում 2008 թվականի աշնանը Հայաստանում կայանալիք Cooperative Longbrow/Lancer հրամանատարաշտաբային եւ դաշտային զորավարժությունների պլանավորման նախնական կոնֆերանսը:
Պլանավորման կոնֆերանսի մասնակիցները Պլանավորման կոնֆերանսի մասնակիցները
Ելույթ ունենալով համաժողովի բացմանը՝ ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանը նշել էր, որ «սեպտեմբերին կայանալիք զորավարժությունները կդառնան Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կողմից երբեւէ անցկացված զորավարժություններից ամենախոշորը»:
Սեյրան Օհանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի դերը Եվրոպայում անվտանգության ապահովման գործում, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության ապահովմանն ուղղված դաշինքի ջանքերը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 29-ՓԵՏՐՎԱՐԻ 4
Հայրիկյանի դեմ մահափորձը
Հունվարի 31-ի լույս փետրվարի 1-ի գիշերը ուսի հատվածում հրազենային վիրավորում էր ստացել ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը:
Փետրվարի 1-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի հեղինակները «նպատակ են ունեցել ազդել
ընտրությունների բնականոն ընթացքի վրա»:
«Այդ զազրելի հանցագործությունն ուղղված է ոչ միայն Հայրիկյան նախագահի թեկնածուի, ոչ միայն պետական գործչի, այլ նաեւ մեր պետականության դեմ»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Սաակաշվիլին ընդդեմ «հայակականացման»
Փետրվարի 1-ին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին հանդես էր եկել ընդդեմ իր երկրի արտաքին քաղաքականության «հայկականացման»:
Միխայիլ Սաակաշվիլին Միխայիլ Սաակաշվիլին
«Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Վրաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո նոր կառավարության կողմից էական հայտարարություններ են արվել: Դրանցից ամենագլխավորը երկրի արտաքին քաղաքականության «հայկականացման» մասին հայտարարությունն էր, մասնավորապես, այն մասին, որ մենք պետք է հավասար հեռավորություն պահպանենք ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի հետ: Նախկինում դա Վրաստանի արտաքին քաղաքականության ուղղություն չի եղել»,- ասել էր Սաակաշվիլին:

Гейдар Алиев, Вальтер Швиммер и Роберт Кочарян в январе 2001 года
31 января генсек Совета Европы Вальтер Швиммер выразил сожаление в связи с высказыванием президента Армении Роберта Кочаряна об «этнической несовместимости армян и азербайджанцев».
Швиммер сказал, что «возвращение к темным страницам европейской истории никогда не будет удачной предвыборной стратегией».
«Европа, к которой принадлежат Армения и Азербайджан, начинается с признания европейского многообразия - будь оно этническим, культурным, религиозным или языковым», - заявил генсек Совета Европы.
Гейдар Алиев, Вальтер Швиммер и Роберт Кочарян в январе 2001 года Гейдар Алиев, Вальтер Швиммер и Роберт Кочарян в январе 2001 года
Высказывание Кочаряна, которое критиковал Вальтер Швиммер, было сделано 16 января в Москве. Выступая в Дипломатической Академии МИД России, президент Армении заявил:
«Армянские погромы в Сумгаите и Баку, попытка массовой военной депортации армян из Карабаха в 1991-92 годах, говорит о невозможности проживания армян в Азербайджане вообще. Речь идет о какой-то этнической несовместимости. Об этом, конечно, неприятно говорить, но это факт. Нечто подобное наблюдалось и на Балканах. Этим мотивировано наше заявление о том, что Армения ответственна за безопасность населения Нагорного Карабаха. Народ, переживший геноцид, не может позволить его повторения. Такова реальность».
Бабуханян ранен
4 февраля председатель предвыборного штаба кандидата в президенты Армении Арама Карапетяна Айк Бабуханян получил ножевое ранение в ходе встречи с избирателями в Арташатском районе Армении.
Штаб Карапетяна выступил с заявлением о том, что «власти страны перешли к откровенному террору».
Президент Армении Роберт Кочарян выступил с заявлением в связи с инцидентом в Арташате и осудил попытки использования насилия в предвыборной борьбе.
«Подобный инцидент не делает нам чести, и мы никому не позволим ставить под сомнение решимость нашего народа строить цивилизованное, демократическое и толерантное общество», - говорилось в заявлении Кочаряна.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 29 ЯНВАРЯ-4 ФЕВРАЛЯ 2008 ГОДА
Подготовка к учениям НАТО
29 января в Ереване стартовала предварительная конференция планирования предстоящих осенью 2008 года в Армении командно-штабных и полевых учений Cooperative Longbow/Lancer 08 в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира».
Участники конференции планирования Участники конференции планирования
Выступая на открытии конференции, начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении, генерал-полковник Сейран Оганян отметил, что «предстоящие в сентябре учения станут самыми крупными из когда-либо проводившихся НАТО на Южном Кавказе».
Сейран Оганян заявил, что Армения высоко оценивает роль НАТО как краеугольного камня обеспечения безопасности в Европе, а также усилия альянса по обеспечению стабильности в регионе Южного Кавказа.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  29 ЯНВАРЯ-4 ФЕВРАЛЯ 2013 ГОДА
Покушение на Айрикяна
В ночь с 31 января на 1 февраля огнестрельное ранение в области плеча получил кандидат в президенты Армении Паруйр Айрикян.
Президент Армении Серж Саргсян заявил 1 февраля, что авторы покушения на Паруйра Айрикяна, «преследовали цель повлиять на нормальный ход избирательного процесса».
«Это преступление направлено не только против кандидата в президенты Айрикяна, не только против государственного деятеля, но и против нашей государственности»,- сказал Серж Саргсян.
Саакашвили против «арменизации»
Президент Грузии Михаил Саакашвили выступил 1 февраля против «арменизации» внешней политики своей страны.
Михаил Саакашвили Михаил Саакашвили
«После смены власти в Грузии в результате парламентских выборов были сделаны значительные заявления нового правительства. Главным из них являлось заявление по «арменизации» внешней политики страны, в частности о том, что мы должны сохранять равную дистанцию с НАТО и Россией. Раньше это не было направлением внешней политики Грузии», -  заявил Саакашвили.