Ոչ ֆուտբոլային մտքեր Ֆուտբոլի մասին - Mediamax.am
1)  Առաջնությունն ավարտվեց Ֆրանսիայի հավաքականի հաղթանակով: Արժանի հաղթանակով: Սա թիմ է, որը կարողանում է կասեցնել մրցակցի կառուցողական գործողությունները: Միաժամանակ, սա մի թիմ է, որն ունակ է վայրկյանական ժայթքել եւ խոցել հակառակորդին իր Մբապե-նիզակով: Ժամանակակից աշխարհում առավել հզոր երկրներն ունեն նույն առաջնահերթությունները. սեփական սահմանների հուսալի պաշտպանություն եւ հանկարծակի հարձակման ներուժ՝ հարվածների հնարավոր ուղղությունների առավելագույն անկանխատեսելիությամբ եւ մրցակցի առավելագույն խոցմամբ:
2) Փոքր երկրները՝ սեփական իդեալների հանդեպ անկոտրում հավատի եւ նպատակասլաց աշխատանքի շնորհիվ կարող են հանդես գալ սեփական օրակարգով, աշխարհն իրենց հարմարեցնել, ստիպել ընդունել սեփական գոյի իրավունքը: Հերոսական Խորվաթիան իր փայլուն նախագահի հետ, անկասկած, օրինակ է մեզ համար: Ոչ թե ֆուտբոլում՝ այնտեղ դեռ հույս չկա, բայց մնացած բոլոր բնագավառներում՝ հաստատ:
3) Մարզչի ճիշտ ընտրությունը անհրաժեշտ պայման է ծանրակշիռ հաղթանակների համար: Բելգիան իր ներուժով եւ անուններով ամենաուժեղ թիմն էր աշխարհի առաջնությունում: Սակայն իսպանացի Մարտինեսը ակնհայտորեն ինքն իրեն չգտավ բելգիական համատեքստում, եւ թիմը ստիպված եղավ բավարարվել բրոնզե մեդալներով: Թեեւ բելգիացիներին տանը ընդունեցին որպես հերոսներ, չեմպիոն դառնալու հազվագյուտ հնարավորությունը բաց թողնվեց: Նորից դառնամ փորք երկրների թեզին. Խորվաթիան երբեք այսքան հեռուն չէր գնա, եթե ունենար օտարազգի մարզիչ, այլ ոչ թե հրաշալի Դալիչին: Սակայն միշտ պետք է աչքի տակ ունենալ հակառակ օրինակը. ծաղրածու Սանպաուլին խայտառակվեց եւ տապալեց Արգենտինայի թիմը: Չի կարելի ազգային ռազմավարությունը հարմարեցնել օտար կաղապարներին: Ընդ որում՝ ազգային առաջնորդի անձի դերը չափազանց մեծ է:
4) Շատ կարեւոր է «տնային աշխատանքը»: Տուգանայիններն իրացնելիս Անգլիայի, Ուրուգվայի եւ պորտուգալացի Ռոնալդուի առավելագույն կենտրոնացումը այդ թիմերի գլխավոր ուժն էր: Մենք պետք է միշտ նման պատրաստի տարբերակներ ունենանք միջազգային քաղաքականության մեջ, հատկապես, ապրելով ասպիսի բարդ տարածաշրջանում:
5) Երկաթե կարգապահությունը, թիմի յուրաքանչյուր անդամի կողմից իր պարտականությունների անվերապահ կատարումը, Գաղափարով զինված հավաքական նպատակասլացություն դեպի վերջնական արդյունք՝ ահա ռուսական ֆուտբոլային հրաշքի բաղադրիչները: Տվյալ դեպքում գաղափարն էր վերադարձնել երկրին աշխարհակալության կարգավիճակը, եւ ոչ միայն ֆուտբոլային: Սա բացարձակապես կիրառելի է ցանկացած երկրի համար, որը հավակնում է իրագործել ցանկացած հրաշք, հատկապես՝ տնտեսական:
6)  Բացառիկ մենակատարների առկայությունը, որը չի ուղեկցվում թիմային կարգապահությամբ, այսօր, տեխնոլոգիաների դարում, այլեւս չի կարող արդյունք ապահովել: Մարադոնայի «աստվածային ձեռքի» եւ նույնիսկ Մեսսիի «սուրբ ոտքի» ժամանակներն այլեւս անցյալում են: Նույնիսկ Ռոնալդուի անկոտրում բնավորությունը չօգնեց հասցնել Պորտուգալիային առաջատարների շարք: Իսկ կամազուրկ Սալահը չկարողացավ փրկել Եգիպտոսի հավաքականին լիակատար ջախջախումից: Եվ, ընդհակառակը, Մոդրիչը դարձավ առաջնության լավագույն  խաղացող, այդ թվում՝ հստակ թիմային ռազմավարության եւ խորվաթների կարգապահության շնորհիվ: Վարչապետ Փաշինյանի թիմի երիտասարդ կառավարիչները պետք է օրինակ վերցնեն խորվաթներից:
7) Հաջողությունը ժպտում է նրանց, ովքեր ճիշտ են բաշխում փորձի եւ երիտասարդության հավասարակշռությունը թիմում: Առաջնության բացահայտումներից էր երիտասարդ Կուտեպովի երեւան գալը ամենափորձառու Իգնաշեւիչի երաշխավորության ներքո: Ուշադրություն դարձրեք ոչ միայն պաշտպանությունում գործող այս զույգի գործողություններին, այլեւ նրանց հանճարեղ 50-մետրանոց փոխանցումներին Ֆերնանդեսին՝ դա ուղղակի հրաշալի էր: Համեմատել կարելի է միայն Պոգբայի եւ Մբապեի՝ պաշտպանների թիկունք արվող փոխանցումների հետ: Երիտասարդ հայ բարեփոխիչների թիմը այդքան էլ հակված չէ նախորդների փորձը ներգրավել եւ օգտագործել: Ցավալի է, թանկարժեք ժամանակը կորում է:
8) Հաղթանակի համար շատ կարեւոր է թիմի ուղեղային կենտրոնը: Գրիզմանը, Մոդրիչը, Ազարը իրենց թիմերում որոշումների կայացման որոշիչ կենտրոններն էին: Արգենտինայի ձախողումը, Ռուսաստանի կանգ առնելը քառորդ եզրափակչում կապված են Մեսսիի «շարժիչի» անսպասելի արգելակմամբ եւ Գոլովինի՝ իր ներուժի համեմատ ավելի թույլ խաղով: Առաջնորդի էներգետիկան շատ կարեւոր է: Սակայն թիմը պետք է սատարի եւ խթանի այն: Արգետինայում այս առումով ոչ մեկ չգտնվեց, եւ թիմը ձախողեց: Ռուսաստանում կար երկաթյա, երբեմն նաեւ «չուգունոտ» Չերչեսովը, եւ, իհարկե, Ձյուբան՝թիմային Ոգու մարմնավորումը, մոտիվացիայի հանճարը:
9) Ֆուտբոլը մեր կյանքի համայնապատկերն է: Երբեմն, շատ ակնհայտ: Մենք այն սիրում ենք ոչ միայն որպես ֆանտաստիկ հետաքրքիր թիմային խաղ, այլեւ որպես առաջընթացի հնարավոր մոդել: Եվ հետընթացի մասին նախազգուշացում: Եկեք ուշադիր լինենք ֆուտբոլային ազդակներին: Կեցցե Ձերդ Մեծություն Ֆուտբոլը:

Нефутбольные размышления о Футболе - Mediamax.am
1) Чемпионат закончился победой сборной Франции. Заслуженной победой. Команда, умеющая глушить конструктив соперника. В то же время, это команда, способная моментально взрываться и жалить соперника своим безукоризненным Мбаппе-копьем. В современном мире наиболее могущественные страны придерживаются тех же приоритетов: надежная защита собственных рубежей и потенциал внезапного нападения. С максимальной непрогнозируемостью возможных направлений ударов и наибольшим поражением противника.
2) Малые страны, благодаря своей неистовой вере в собственные идеалы и целеустремленной работе способны выступить с собственной повесткой, прогнуть под себя мир, заставить признать за собой право на действо. Героическая Хорватия со своей блестящей президентшей - несомненный пример для нас. Не в футболе, пока там надежд нет, но во всем остальном - точно!
3) Правильный выбор тренера - абсолютно необходимое условие для весомых побед. Бельгия по своему потенциалу и именам была наиболее сильной командой Мундиаля. Но испанец Мартинес совершенно очевидно не попал в бельгийский контекст, и команда была вынуждена довольствоваться бронзой. И хотя дома бельгийцев приняли как героев, надо понимать, что редчайший шанс на чемпионство был упущен. Опять же - к тезису о малых странах - Хорватия никогда бы не продвинулась так далеко, имей она тренера-варяга, а не красавца Далича. Но всегда надо иметь перед собой и обратный пример: клоун Санпаули опозорился сам и низверг команду Аргентины. Чужие лекала под национальную стратегию подобрать невозможно. При этом роль личности национального лидера чрезвычайно велика.
4) Очень важны домашние заготовки. Предельная концентрация при исполнении штрафных командами Англии, Уругвая или португальцем Роналду была главной силой этих команд. Нам всегда надо иметь такие заготовки в международной политике, в особенности, живя в таком непростом регионе.
5) Железная дисциплина, беспрекословное исполнение собственных обязанностей каждым членом команды, коллективная нацеленность на результат, подкрепленная Идеей - вот составляющие российского футбольного чуда. Идея в данном случае - вернуть стране статус державы, и не только футбольной. Абсолютно применимо для любой страны, претендующей на возможность любого чуда, особенно экономического.
6) Наличие экстраординарных солистов, не подкрепленное командной дисциплиной, сегодня - в век технологий - уже не может гарантировать результат. Время «божественной руки» Марадоны, или даже «священной ноги» Месси уже безвозвратно в прошлом. Даже неистовый характер Роналдо не смог вытащить Португалию в число лидеров. А уж безвольный Салах и подавно не мог спасти Египет от тотального разгрома на чемпионате. И, наоборот, Модрич стал лучшим игроком турнира в том числе благодаря четкой командной стратегии и дисциплине хорватов. И действиям «через не могу». Молодым армянским менеджерам команды премьера Пашиняна нужно брать пример с хорватов.
7) Успех приходит к тем, кто правильно определяет баланс опыта и молодости в команде. Явление миру молодого Кутепова под страховку опытнейшего Игнашевича - одно из открытий чемпионата. Обратите внимание не только на действия этой пары стопперов в защите, но и на их гениальные переводы метров на пятьдесят  на фланг Фернандесу - это было просто великолепно! Сравнимо только с забросами Погба на Мбаппе за спину защитников. Команда молодых армянских реформаторов пока не особенно склонна к привлечению и использованию опыта предшественников. Жаль, теряется драгоценное время.
8) Для победы очень важен мозговой центр команды. Гризманн, Модрич, Азар были определяющими центрами принятия решений в своих командах. Провал Аргентины, остановка России в четьвертьфинале связаны с неожиданной остановкой «мотора» у Месси и более слабой по отношению к собственному потенциалу игрой Головина. Энергетика лидера очень важна. Но ее должна поддерживать и стимулировать команда. У Аргентины в этом плане никого не нашлось, поэтому зарегистрирован провал. У России был железный, даже местами чугуноватый Черчесов и, конечно же, Дзюба - воплощение командного Духа, гений мотивации!
9) Футбол - наша жизнь в миниатюре. Порой, очень наглядной. Он любим нами не только как фантастически интересная командная игра, но и как возможная модель прогресса. И предостережения от регресса. Будем внимательны к футбольным импульсам. Да здравствует Его Величество Футбол!