Մի քանի թեզ ՀՀ իշխանությունների եւ հանրության համար՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի նախօրեին - Mediamax.am
1.ՀԱՊԿ-ը կազմակերպություն է, որը ոչ մի դեպքում չի ներգրավվի որպես ռազմական դաշինք ԱՊՀ-ի սահմանների ներսում։ Քիչ թե շատ փորձառու քաղաքական գործիչների համար (որոնց թվին ժամանակակից հայ քաղաքական առաջնորդները չեն պատկանում) այս թեզը միշտ ակնհայտ էր, իսկ այդ մասին բացահայտ խոսեց Կոնստանտին Կոսաչովը. «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հակամարտությունը ՀԱՊԿ իրավասության եւ պատասխանատվության հարց չէ»։
2. Հաշվի առնելով ՀԱՊԿ անդամ հանդիսացող Կենտրոնական Ասիայի երկրների ներգրավմամբ «Թուրանի բանակ» ստեղծելու ուղղությամբ Թուրքիայի հայտնի եւ անթաքույց ռազմավարական նպատակները, Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական խնդիրն է ուժեղացնել եւ ամրապնդել ՀԱՊԿ-ը։ Հայաստանի կողմից չափազանց անհեռատես կլինի դաշինքը ներսից խարխլելը։
3. ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների բառապաշարում Ադրբեջանի եւ նրա առաջնորդի նկատմամբ ավելի հաճախ են օգտագործվում ոչ քաղաքական, բայց միանգամայն արեւելյան «եղբայրական երկիր» եւ «եղբայր» եզրույթները։ Ինքը՝ Ալիեւը, երեկ կրակին յուղ լցրեց՝ ասելով, որ «Ադրբեջանը ՀԱՊԿ-ում ավելի շատ բարեկամ ունի, քան Հայաստանը»։ Այստեղ կա հայկական դիվանագիտության բացարձակ թերացումը. հայերը Կենտրոնական Ասիայի երկրների զարգացման ու բարգավաճման գործում անհամեմատ ավելի մեծ իրական ներդրում եւ քաղաքակրթական արմատներ ունեն, քան մեր ընդդիմախոսները։
4. Պետք է նկատի ունենալ, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի դաշնակիցները, բացառությամբ Ռուսաստանի, ոչ միայն 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի «հաղթանակը» ընկալեցին որպես միանգամայն բնական եւ արդարացի, այլեւ երկրորդ տարին շարունակ պաշտոնապես շնորհավորում են  Ալիեւին այս «մեծ» հաղթանակի կապակցությամբ։ Ռուսաստանը չեզոք է, ինչպես եւ հարիր է միջնորդին։ Ռուսաստանից միակողմանի հայանպաստ դիրքորոշում պահանջելը անհեռատես է եւ անիրատեսական (տե՛ս առաջին թեզը)։
5. Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է առճակատմանը եւ հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդել։ Մենք գիտենք, որ դա այդպես չէ: Բայց ՀԱՊԿ անդամ երկրների ժողովուրդները դա չգիտեն։ Ինչո՞ւ մենք դեսպանություններ չունենք Տաջիկստանում եւ Ղրղըզստանում, ինչո՞ւ են պասիվ Բելառուսում եւ Ղազախստանում մեր դեսպանությունները։ Հաջորդիվ մտադիր ենք դեսպանություն բացել Ուրուգվայում, բայց լավ կլիներ դեսպանություն բացել Ու տառով մեկ այլ երկրում՝ Ուզբեկստանում։ Զավեշտալի է, բայց ոչ ծիծաղելի։
6. Ֆրանսիայի Սենատի որոշումը չպետք է խելքահան անի մեր գործիչներին եւ փորձագետներին. այն ունի բարոյական, քաղաքակրթական, բայց ոչ ռազմական նշանակություն կամ իմաստ։ Ավելին, մեր ոչ համարժեք արձագանքի դեպքում այն կարող է նույնիսկ վնասակար լինել. մենք հիմա չենք կարող մտածել «անձրեւանոցը» փոխարինելու մասին: Նախ, ոչ ոք նորը չի խոստացել, իսկ գործող «անձրեւանոցը» ոչ ոք չի չեղարկել:
7. Վաղվա գագաթնաժողովում պետք է ստանանք Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի պետական սահմանի չարամիտ խախտման փաստի կոնսենսուսային արձանագրում,
միջազգայնորեն ճանաչված պարամետրերում այն վերականգնելու մասին հստակ հայտարարություն։ Վատ չէր լինի նաեւ Ադրբեջանին եղբայրական պետություն համարող պետություններից հավաստիացում ստանալ, որ նրանք զերծ կմնան Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական շահերին ու դիրքորոշմանը հակասող գործողություններից ու հայտարարություններից։
Արմեն Դարբինյանը Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ռեկտորն է եւ ՀՀ նախկին վարչապետը (1998-1999թթ.):

1. ОДКБ - организация, которая ни при каких обстоятельствах не будет задействована в качестве военного блока в пределах границ СНГ. Для более или менее опытных политиков (к числу которых современные армянские политические лидеры не относятся) данный тезис был очевиден всегда, вчера об этом уже в открытую заявил Констанин Косачев: «Конфликт между Арменией и Азербайджаном не входит в сферу компетенций и ответственности ОДКБ».
2. При известных и уже не скрываемых стратегических целях Турции в направлении создания «армии Турана» с вовлечением стран Центральной Азии - членов ОДКБ, геополитическая задача России - укреплять и цементировать ОДКБ. Со стороны Армении было бы крайне недальновидно расшатывать блок изнутри.
3. В лексиконе лидеров государств - членов ОДКБ все активнее используется неполитические, но при этом вполне восточные категории «братская страна» и «брат» по отношению к Азербайджану и ее лидеру. Алиев сам подкинул вчера «дров» в данный контекст, заявив, что «в ОДКБ у Азербайджана больше друзей, чем у Армении». В этом есть абсолютная недоработка армянской дипломатии: цивилизационных корней и реального вклада в развитие и процветание стран Центральной Азии у армян несравненно больше, чем у наших оппонентов.
4. Надо иметь в виду, что союзники Армении по ОДКБ, за исключением России, не только восприняли «победу» Азербайджана в 44-дневной войне как вполне закономерную и справедливую, но и уже второй год подряд официально поздравляют Алиева с этой «великой» победой. Россия же нейтральна, как и положено посреднику. Требовать от России односторонней позиции в пользу Армении недальновидно и нереально (см. первый тезис).
5. Азербайджан всеми средствами пытается придать противостоянию и конфликту религиозное звучание. Мы знаем, что это не так. Но этого не знают народы государств-членов ОДКБ. Почему у нас нет посольств в Таджикистане и Кыргызстане, почему пассивны посольства в Беларуси и Казахстане? И при этом у нас на очереди Уругвай? Надо бы, чтоб Узбекистан - тоже на У, но смысл совершенно другой. Гротескно, но не смешно.
6. Решение Сената Франции не должно вскружить головы нашим политикам и экспертам: оно имеет моральное, цивилизационное, но никак не военное значение или смысл. Более того, в случае нашей неадекватной, шапкозакидательской реакции оно может сыграть во вред: нам нельзя сейчас думать о замене «зонтика» - во-первых, потому, что нового никто не обещал, во-вторых, потому, что действующий зонт никто не отменял.
7. Завтра на саммите нам нужно получить консенсусную констатацию факта злостного нарушения Азербайджаном государственной границы Республики Армения, четкого заявления о необходимости ее восстановления в международно признанных параметрах. Неплохо было бы получить также заверение государств, считающих Азербайджан братским государством, о воздежании от действий и заявлений, противоречащих официальным интересам и позиции Республики Армения.
Армен Дарбинян – ректор Армяно-Российского (Славянского) университета, бывший премьер-министр Республики Армения.