Միավորված Հայաստան՝ Մինսկի ձեւաչափի փոխարեն
1) ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափը, ըստ էության, կորցրել է իր արդիականությունը։ Եվ սա փաստում է ոչ թե հայկական, այլ Ալիեւ–էրդողանյան կողմը։ Իրենց բոլոր հրապարակային ելույթներում այդ «խաղաղասեր» տանդեմը բացահայտ մեղադրում է միջնորդ երկրներին` հակամարտությունը կարգավորելու «անկարողության» մեջ։ Ավելին՝ իր վերջին ուղերձներից մեկում Ալիեւը փաստացի մեղադրել է միջնորդ երկրներին հայկական շահերը սպասարկելու մեջ՝ «իմաստազուրկ» անվանելով 28 տարվա ընթացքում Մինսկի խմբի ներքո անցկացրած բոլոր հանդիպումները։ Ավելին՝ նա սպառնացել է միջնորդ երկրներին, որ «ադրբեջանական ժողովուրդը չի մոռանա» այն, ինչ արել են Հայաստանի օգտին։ Կարծում եմ` Հայաստանի պետք է սատարի Ալիեւի այս փաստագրումը եւ դուրս գա Մինսկի գործընթացից։
2) Հայաստանը եւ Ադրբեջանը հայտնվել են անհավասար պայմաններում՝ Մինսկի գործընթացի պատճառով. Թուրքիան՝ որպես Մինսկի գործընթացի մասնակից երկիր, Ադրբեջանի անվիճելի դաշնակիցն է, իսկ Ռուսաստանին, Ֆրանսիային եւ նույնիսկ ԱՄՆ-ին միջնորդի կարգավիճակը զրկում է Հայաստանի հետ հնարավոր դաշինք կազմելու իրավունքից: Ավելին՝ Եվրոպայի քաղաքակիրթ երկրներից շատերը՝ Հայաստանի հավանական դաշնակիցները, հույս ունենալով եւ հույսը դնելով համանախագահների վրա, հանգիստ քնած էին եւ առանձնապես չէին անհանգստանում գործընթացի համար: Հիմնախնդրի քաղաքակիրթ լուծման բոլոր հիմքերը քանդող անողոք պատերազմը փոխում է ամբողջ դասավորությունը: Հայաստանն, անշուշտ, ձեռք կբերի դաշնակիցներ, եթե արձանագրվի Մինսկի ձեւաչափի վախճանը։
3) Համանախագահների այն թեզը, որը բազմիցս կրկնում է հայկական կողմը, որ «հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում», իսպառ ոչնչացրեց Ալիեւի սանձազերծած պատերազմը: Նա ասում է ճիշտ հակառակը. «Հակամարտությունը ունի ռազմական լուծում, եւ մենք դա ցույց ենք տալիս», «ուժի գործոնն այսօր աշխարհում առաջնային է»: Այս պարագայում համանախագահող երկրների (եւ ոչ միայն Ռուսաստանի) համար չտապալվելու եւ սեփական տեսակետը պնդելու միակ տարբերակը՝ ռազմական հավասարակշռության պահպանմանը ուղղված ջանքերն են, որ կանխեն Ադրբեջանի ռազմական գերակշռությունը ռազմական տեխնիկայում եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաներում: Եվ թող Ալիեւը չզարմանա ՝ «որտեղի՞ց այդքան զենք աղքատ Հայաստանին»: Այնտեղից։ Եվ դեռ ավելի շատ կլինի: Եվ կլինի այնքան, որքան պետք է:
4) Մշակված եւ թվում էր՝ բազմիցս արծարծված կարգավորման բանաձեւը (5+2+ անհայտություն) իմաստազրկվել է ներկայիս պայմաններում: Եվ ուշագրավ է ոչ թե Ալիեւի մեկնաբանությամբ՝ «մենք ինքներս արդեն լուծել ենք այդ հարցը, ստեղծել ենք նոր իրավիճակ», այլ պատերազմում հերոս-զավակներին կորցրած հայ մայրերի՝ «ոչ մի թիզ հայկական սուրբ հող, որը մեր տղաների արյամբ է ողողված»։ Այնպես որ՝ այսօր հիմնախնդիրը քննարկել հին ձեւակերպումների ներքո անիմաստ զբաղմունք է: Նոր ձեւակերպումներն ի հայտ կգան միայն առաջնագծում արձանագրված արդյունքների ներքո, եւ միայն այն դեպքում, երբ դրանք հակամարտող երկու կողմերից էլ կմեկնաբանվեն միեւնույն ձեւով:
5) Արդեն 28 տարի «ազգերի ինքնորոշման իրավունքի» եւ «տարածքային ամբողջականության» սկզբունքների հավասարության մասին միջազգային հանրությանը ուղղված անարդյունք դիմումներից հետո հայկական կողմին պետք է արձանագրել, որ աշխարհը խուլ է դեպի այդ հիմնավորումը, իսկ ինքնորոշումը լինում է միայն այն դեպքում, երբ միջուկային գերտերություններից մեկը ճանաչում եւ պաշտպանում է ինքնորոշվածին (Կոսովո, Ղրիմ, Հյուսիսային Կիպրոս)։ Հետևաբար` Հայաստանը պետք է դադարեցնի խաղալ երկու հայկական պետության գոյության մասին հին խաղը եւ հստակ հայտարարի, որ սա Հայաստանի եւ ամբողջ աշխարհասփյուռ հայության պատերազմն է, եւ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդինը, որի կարիքների, խնդրանքների, նույնիսկ տարրական հումանիտար իրավունքների պաշտպանմանը աշխարհը խուլ է մնում այս ամբողջ ընթացքում: Ընդհանրապես՝ բոլորը պետք է ընդունեն ակնհայտը. հիմնախնդրի կարգավորումն այլեւս անհնար է հետխորհրդային իրականության տրամաբանության ներքո:
6) Պետք է ընդունել, որ անհաջող փորձ էր մեր վարչապետի կողմից ինքնորոշման թեզի փոխարինումը «անջատում հանուն փրկության» թեզով (առաջին նախագահի թեթեւ ձեռքով) ՝ որպես հիմնախնդրի կարգավորման բանաձեւ։ Այդ թեզերը հակասում են իրար եւ կրկին առաջ են բերում երկու հայկական պետությունների լինելիության հնացած թեզը։ Կա համահայկական ազգային-պետական շահ`հայերի ապրելու իրավունքը Լեռնային Ղարաբաղում/Արցախում, իրենց տներում, իրենց հողի վրա, եւ դա կարող է իրականացվել բացառապես Ադրբեջանի կազմից դուրս, սա արդեն անվիճելի փաստ է (շնորհակալություն բեղավոր տանդեմին):
7) Ռուսաստանի հետ ռազմաստրատեգիական դաշինքը եւ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին պետք է դիտարկել որպես ոչ միայն մեր սահմանների պաշտպանության, այլեւ մեծապես Հայաստանի շահերի պաշտպանության համատեքստում: ԽՍՀՄ փլուզումից եւ անկախություն ձեռք բերելուց Հայաստանի ռազմավարական շահերից ամենակարեւորագույնը եղել է եւ կա՝ Արցախի ճակատագիրն է: Հայաստան պետության մյուս բոլոր շահերը դառնում եմ առոչինչ, եթե մենք չպաշտպանենք այդ ճակատագիրը, մեր ճակատագիրը եւ մեր ժողովրդին: Մեր դաշնակիցներն եւ գործընկերները պետք է հստակ գիտակցեն դա:
8) Հայաստանն ու հայերը կդիմակայեն այնքան, որքան անհրաժեշտ է, սա իսկապես սուրբ պատերազմ է, եւ թող Ալիեւը իրեն չսփոփի Հայաստանի «աղքատության» մասին մտքերով: Ավելին՝ տանդեմի գրոհող ներուժը հիմնականում կասեցվել է, եւ հաջողված հակագրոհներն ու նախաձեռնության անցումը գնալով դառնում եմ ավելի ակնհայտ փաստ: Քաղաքակիրթ աշխարհի հասարակական կարծիքն ավելի եւ ավելի է հակվում դեպի Հայաստանը եւ նրա արդար պայքարը. հայ զինվորի համարձակությունը եւ տոկունությունն աննկատ չեն մնացել աշխարհում, հայ զինվորն աշխարհին ստիպել է հարգել հայկական դիրքորոշումը: Կա եւս երկու գործոն, որը բազմակի ուժեղացնում է այդ դիրքորոշումը. կորոնավիրուսի համաշխարհային համաճարակին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմը, դա «խնջույք է ժանտախտի ժամանակ», որն Ալիեւը բացահայտ վայելում է եւ Թուրքիայի միջնորդությամբ իսլամիստ-ջիհադիստների ներգրավումը: Այս գործոնները՝ հայ տղաների սխրանքների հետ միասին, վերջնական հաղթանակի գրավականն են: Միավորված Հայաստանի հաղթանակները:
Արմեն Դարբինյանը Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ռեկտորն է եւ ՀՀ նախկին վարչապետը (1998-1999թթ.):

Объединенная Армения вместо Минского формата
1) Минский формат ОБСЕ, по сути, потерял свою актуальность. И это констатация не армянская, а алиевско-эрдогановская. Практически во всех своих публичных выступлениях этот "миролюбивый" тандем откровенно винит страны-посредники в "неспособности" разрешить Карабахский конфликт. В одном из последних своих обращений к народу Алиев пошел дальше и фактически обвинил страны-сопредседатели в потворстве армянским интересам, назвал все встречи под эгидой Минской группы ОБСЕ в течении 28 лет "бессмысленными". Более того, он пригрозил странам-сопредседателям, что "азербайджанский народ не забудет" их деяния в пользу Армении. Думаю, Армения должна поддержать Алиева в данной констатации и выйти из Минского процесса.
2) По причине Минского процесса Армения и Азербайджан оказались в неравных условиях: Турция - страна-участник Минского процесса - является беспрекословным союзником Азербайджана, тогда как статус посредника лишает Россию, Францию и даже США права заявить о возможном союзничестве с Арменией. Более того, многие страны цивилизованной Европы - возможные потенциальные союзники Армении - надеясь и полагаясь на сопредседателей, тихо себе спали и не тревожились особенно по поводу процесса. Безжалостная, уничтожающая всякие основы цивильного решения проблемы война меняет весь расклад. У Армении обязательно появятся союзники, если будет зафиксирован конец Минского формата.
3) Тезис сопредседателей, многократно повторяемый армянской стороной, о том, что "конфликт не имеет военного решения", уничтожен в пух и прах развязанной Алиевым войной. Он говорит совершенно обратное: "Конфликт имеет военное решение, и мы показываем, что имеет", "фактор силы сегодня в мире - на первом плане". В таком случае единственной возможностью для стран-сопредседателей (и не только России) не опростоволоситься и настоять на своем должны являться усилия по поддержанию военного паритета с целью недопущения перевеса Азербайджана в военной технике и современных технологиях. И пусть Алиев не удивляется, "откуда у нищей Армении столько вооружений?". Оттуда. И будет еще. И будет сколько надо.
4) Отработанная и, казалось бы, многократно обговоренная формула урегулирования (5+2+непонятно что) в текущих условиях потеряла всякий смысл. Причем не в трактовке Алиева - "мы уже сами решили этот вопрос, создали новую реальность" - а в трактовке армянских матерей, потерявших своих героев-сыновей на войне: "Ни пяди священной армянской земли, обагренной кровью наших сыновей". Так что обсуждать в старых терминах проблему сегодня - бессмысленная затея. Новые термины появятся только по результатам фронтовых действий, и то - когда они будут трактоваться одинаково каждой стороной конфликта.
5) По истечении 28 лет безрезультатного апеллирования к международному сообществу по поводу равенства принципов "права наций на самоопределение" и "территориальной целостности", армянской стороне надо признать, что мир глух к такому аргументированию, а самоопределение случается, только если какая-либо из ядерных (или ядреных) держав признает и защищает самоопределившегося (Косово, Крым, Северный Кипр). Поэтому Армении надо перестать играть в два государства и четко заявить, что это война Армении и всего мирового армянства, а не только народа Нагорного Карабаха, к нуждам, чаяниям и даже элементарным гуманитарным правам которого мир оставался глух в течение всего этого времени. Вообще, всем надо признать очевидное: урегулирование ситуации в логике и терминах постсоветской реальности уже невозможно.
6) Надо прямо назвать неудачной попытку армянского премьера (с подачи первого президента) заменить концепцию и тезис самоопределения тезисом "отделения ради спасения" в качестве предлагаемой формулы урегулирования. Эти тезисы в корне противоречат друг другу и опять же замешивают "тесто" двух государств. Такая позиция бесперспективна и означает только потерю времени и ресурсов. Есть всеармянский национально-государственный интерес - право на жизнь армян в Нагорном Карабахе/Арцахе, в своих домах, на своей земле, и оно может быть реализовано исключительно вне Азербайджана, это уже неоспоримый факт (спасибо усатому тандему).
7) Военно-стратегический союз с Россией и членство Армении в ОДКБ нужно рассматривать в контексте защиты интересов Армении, а не только ее границ. Самый значимый из стратегических интересов государства Армения - и так было и есть с момента распада СССР и обретения независимости - это судьба Арцаха. Все остальные интересы государства Армения превращаются в ничто, если мы не отстоим эту судьбу, свою судьбу и свой народ. Наши союзники и партнеры должны это четко знать.
8) У Армении и армян хватит сил продержаться сколько надо, это действительно священная война, и пусть Алиев не тешит себя мыслями о "нищете" Армении. Более того, наступательный запал тандема во многом подорван, успешные контратаки и перехват инициативы все более становятся фактом. Общественное мнение цивилизованного мира все больше склоняется на сторону Армении и ее правого дела: храбрость и стойкость армянского воина не остались незамеченными в мире, армянский воин заставил мир уважать армянскую позицию. Есть еще два фактора, многократно усиливающие эту позицию: развязанная Азербайджаном война во время всемирной пандемии коронавируса, этот "пир во время чумы", которым откровенно наслаждается Алиев, и привлечение исламских джихадистов при посредничестве Турции. Эти факторы вкупе с героизмом армянских ребят есть залог конечной победы. Победы объединенной Армении.