Հինգ ամիս է անցել այն օրից, երբ ես վերադարձա Հայաստան՝ ունենալով միանգամայն հստակ նպատակ՝ նպաստել քաղաքական իմաստների ձեւավորմանը, որոնք կօգնեն ներկա սերնդին լուծել համազգային բնույթի խնդիրներ: Մեր թիմի գործիքը դարձավ «The Armenian Interest» գիտավերլուծական կենտրոնը, որի շուրջ մենք ձգտում ենք համախմբել հայկական եւ համաշխարհային ինտելեկտուալ կապիտալը: Հաշվի առնելով առկա միջազգային փորձն ու տարբեր կենտրոններում ստացած գիտելիքները, ունենք այն ընկալումը, որ լուրջ նպատակների իրագործումը կրում է երկարաժամկետ եւ փուլային բնույթ:
Առաջին մակարդակը, որի վրա կցանկանայի հրավիրել ընթերցողների ուշադրությունը, գիտակցումն է: Երկրում առկա կենցաղային դժվարությունները թվարկելու կարիք չկա, դրանք բոլորին են հայտնի: Որպես վերլուծաբանի՝ ինձ համար կարեւոր է լուծել ավելի բարդ խնդիր՝ բացահայտել հիմնական ֆունդամենտալ խնդիրների խորքային պատճառները, եւ փորձել գտնել համապատասխան լուծումներ:
Գլխավոր հիմնարար խնդիրը, որն ունի գիտակցման կարիք, պետական անկախության թերագնահատումն է: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ աշխարհում հարյուրավոր ազգեր դարեր շարունակ դաժան պայքար են մղել սեփական ազգային պետությունն ունենալու հնարավորության համար: Դժբախտաբար, մենք այդ ժողովուրդների թվում չենք: Բոլոր ժամանակներում հայկական վերնախավն ու ազնվականությունը կենտրոնացած են եղել կորցրած ֆիզիկական տարածքները վերադարձնելու գաղափարի վրա: Իհարկե, մենք պետք է ձգտենք վերադարձնել մեր ժառանգությունը, այդ թվում՝ օկուպացված հողերը: Սակայն չի կարելի հավասարության նշան դնել այդ հասկացությունների միջեւ: Պետությունը ժողովուրդն է, որն ապրում է միեւնույն տարածքում եւ միավորված է հոգեւոր-գաղափարախոսական առաքելության ընդհանրությամբ: Ի՞նչը ստիպեց իռլանդացիներին հանդես գալ Բրիտանական կայսրության դեմ, որի կազմում մնալը տնտեսական տեսանկյունից ավելի ձեռնտու էր, քան անկախությունը: Ի՞նչ պատճառներով հրեական ազնվականությունը հրաժարվեց գերտերությունների շահավետ առաջարկներից՝ պահանջելով սեփական պետությունը Սիոն սրբազան լեռան կողքին:
Պատասխանը մակերեւույթին է՝ քաղաքական իմաստները, որոնք կողմնորոշված չեն դեպի բացառապես նյութական բարիքների ստացումը: Երկար ժամանակ այդ ժողովուրդները բարիք են ստեղծել գերտերությունների համար՝ իրենց առաքելությունը տեսնելով կայսերական տիտղոսակիր ազգերին սպասարկելու մեջ: Ազնիվ ծառայության եւ հավատարմության համար կայսրերը, թագավորներն ու արքաները փոքր ազգերի առանձին ներկայացուցիչներին թույլ են տվել հասնել մինչեւ իրենց արքունիք: Որպես կանոն, դա արհեստականորեն ստեղծված վերնախավ էր, որն ծառայում էր կենտրոնի շահերին եւ կտրված էր իր էթնոսից: Տիտղոսակիր ազգի ներկայացուցիչները միշտ առավելություն են ունեցել, որը դրսեւորվել է տարբեր ձեւերով՝ լրացուցիչ հավաքներ, «առաջին գիշերվա» իրավունք, փոքր ազգերի համար որոշակի մասնագիտություններ ստանալու արգելք եւ այլն: Իրավիճակը փոխվեց, երբ ի հայտ եկան կրթված կազմակերպված փոքրամասնությունները, որոնք իրենց ազգի շահերի կենսագործման քաղաքական ծրագրեր ունեին: Ազգային առաջնորդները սովորեցնում էին իրենց ժողովուրդներին, որ կարելի է եւ պետք է արարել իրենց համար՝ չվախենալով մահակը ձեռքին արտաքին վերակացուից: Նրանք գրում եւ պատմում էին, որ մեկ այլ ազգի կամքից ամբողջական կախվածության մեջ գտնվելը նշանակում է ինքդ քեզ ոչնչացման դատապարտել: Պատմական հարյուրավոր օրինակները հաստատում են դա:
Հրեա ժողովուրդը ստեղծեց Իսպանիայի ֆինանսական համակարգը եւ մարտնչեց կայսերական Գերմանիայի շահերի համար: Ինչի՞ դա հանգեցրեց: Նրանց վտարեցին իսպանական քաղաքներից 1492 թ., իսկ գերմանական եւ եվրոպական հրեաների մեծ մասը ոչնչացվեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում: Բրիտանական թագի շահերին բազմադարյա հավատարիմ ծառայության համար Լոնդոնը իռլանդացիներին «շնորհակալություն հայտնեց» Մեծ սովով 1845 թ., իսկ հայերը, որոնց Օսմանյան կայսրությունում երկար ժամանակ անվանում էին «հավատարիմ ազգ», զանգվածային ոչնչացման ենթարկվեցին եւ վտարվեցին իրենց բնական պատմական արեալից: Նման փորձությունների միջով շատ ազգեր են անցել, բայց դասեր քաղել են միայն նրանք, ովքեր կարողացել են XXI դար մուտք գործել քաղաքական ազգի կարգավիճակով՝ իրենց իմաստներով, արժեքներով եւ պետական շահերով: Ընդհանուր առմամբ, ժողովուրդներն, ովքեր ցանկանում են ապագա կերտել, միշտ դիմում են պատմությանը՝ անմահ ուսուցչին, ով պահպանում է բոլոր ձեռքբերումները եւ գիտի բոլոր ձախողումներն ու սխալները:
Մեզ համար պատմությունը ոչ թե ուսուցիչ է, այլ դասագրքեր են, որոնցում պատմվում է մեծ հերոսների սխրանքների մասին, ովքեր միշտ եղել են բարու ուժերի կողմում եւ հաղթել են չարի գերակշիռ ուժերին: Իհարկե, ժողովուրդն, ով իր տանիքի տակ է հավաքել հարյուրավոր հին ցեղերի, ստեղծել է ծովից ծով մեծ կայսրություն եւ հինգ հազար տարվա ընթացքում անցել է բոլոր հնարավոր եւ անհնար փորձությունները, վաստակել է իր պատմությամբ հպարտանալու եւ այն աշխարհին պատմելու իրավունքը: Այնուամենայնիվ, պատմությունն ունի նաեւ մեկ այլ օգտակար գործառույթ՝ ուսուցողական: Մենք սովորել ենք այդ գիտությանը դիմել միայն այն դեպքերում, երբ անհրաժեշտ է ապացուցել մեր գերազանցությունը մյուսների, հատկապես՝ թշնամիների նկատմամբ: Այլ կերպ ասած՝ մենք վատ գիտենք մեր անցյալը (այսինքն՝ մեզ չենք ճանաչում), այդ իսկ պատճառով՝ չենք գիտակցում այնպիսի հասկացությունների գործնական արժեքը, ինչպիսիք են ազգը, արժեքները եւ պետությունը:
Մենք հրեաներից եւ իռլանդացիներից ավելի ուշ ենք ազատվել կայսրությանը ծառայող փոքր էթնոսի կարգավիճակից: Միայն ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո հայ ժողովուրդը ստացավ իր քաղաքակրթական առաքելությունը գտնելու հնարավորություն՝ վերադարձնելով քաղաքական իմաստները, որոնք մինչ օրս գտնվում են Մեծ Հայաստանի փլատակների տակ: Մեծագույն աղետն այն է, որ այդ անկախությունը ոչ թե կրթված հայակենտրոն ազնվականության պայքարի արդյունքն էր, այլ ընդամենը ճակատագրի հերթական նվերը: Տարատեսակ էլիտաները եւս ձեւավորվեցին բնական ճանապարհով (երբեմն ստեղծվելով արհեստականորեն՝ արտաքին ուժերի կողմից) եւ չունեին երկարաժամկետ ռազմավարական ծրագրեր: Թվում է, թե ամեն ինչ հակառակը պետք է լիներ. եթե ազգը վեց դար չի ունեցել պետականություն եւ երազել է նրա մասին, ապա նա պետք է գնահատեր ընձեռնված հնարավորությունը եւ համազգային ներուժն առավելագույնս օգտագործեր հզոր երկիր կառուցելու համար: Մեր դեպքում (այն ժամանակ եւ այսօր) ամեն ինչ հակառակն է:
Պետությունը, փաստորեն, վերածվել է բիզնես-օբյեկտի էլիտաների համար, տարածքային միավորի՝ ժողովրդի համար, որը երազում է նորից վերադառնալ գերտերությունների շահերը սպասարկող փոքր էթնոսի դերին, եւ գրասենյակային կենտրոնի՝ սփյուռքյան ազդեցության խմբերի համար: Այդ բոլոր գործոնները նպաստում են «գոյատեւման ռեժիմի» պահպանմանը (1915թ.-ից), որից մենք այնպես էլ չկարողացանք անցում կատարել կենսապես կարեւոր՝ հզոր պետության «արարման ռեժիմին»: Պատմությունը կրկին սովորեցնում է, որ հայկական պետականությունը վերացել է, իսկ ժողովուրդը ամբողջական ոչնչացման եզրին գտնվել, երբ մեծամասնության շահերից կտրված պայմանական «էլիտան», կենցաղային նյութապաշտությունը դարձրել է գաղափարախոսական բացարձակ: Արդյո՞ք նույն բանը այսօր չենք տեսնում: Արդյո՞ք փողը չէ բարձրացված համազգային գաղափարի աստիճանի: Կարծում եմ, որ դա ժխտելն անիմաստ է, ուստի ճակատամարտը Հայաստանի համար շարունակվում է:

Битва за Армению - Mediamax.am
Прошло пять месяцев с тех пор, как я вернулся в Армению с совершенно конкретной целью – содействовать формированию политических смыслов, которые помогут нынешнему поколению решать задачи общенационального характера. Инструментом нашей команды стал научно-аналитический центр «The Armenian Interest», вокруг которого мы стремимся собрать армянский и общемировой интеллектуальный капитал. Учитывая имеющийся международный опыт и знания, полученные в разных центрах, есть понимание того, что реализация серьезных целей всегда носит долгосрочный и поэтапный характер.
Первый уровень, на котором бы я хотел акцентировать внимание читателей, это осмысление. Нет необходимости перечислять существующие в стране бытовые трудности, ведь их знают все. Как аналитику мне важно решить более сложную задачу - выявить глубинные причины основных фундаментальных проблем и попытаться найти соответствующие решения.
Основополагающая проблема, которую необходимо осмыслить – это недооценка государственной независимости. История показывает, как сотни народов по всему миру на протяжении веков вели ожесточенную борьбу за возможность получить собственное национальное государство. К сожалению, мы не из числа этих народов. Во все времена армянская знать и аристократия были сосредоточены на возвращении потерянных физических территорий. Конечно, мы должны стремиться к тому, чтобы вернуть свое наследие, в том числе и оккупированные земли. Однако нельзя ставить знак равенства между этими понятиями. Государство – это, прежде всего, нация, проживающая на определенной территории и объединенная общей духовно-идеологической миссией. Что заставило ирландцев выступить против Британской империи, нахождение в которой по экономическим причинам было выгоднее независимости? По какой причине еврейские аристократы отказывались от выгодных предложений великих держав, настаивая на своем государстве рядом со священной горой Сион?
Ответ лежит на поверхности – политические смыслы, которые не ориентированы на получение исключительно материальных благ. На протяжении длительного времени эти народы создавали блага для великих держав, видя свою миссию в обслуживании интересов титульных имперских народов. За верную службу и преданность императоры, короли и цари допускали отдельных представителей малых народов до своего двора. Как правило, это была искусственно созданная знать, служащая интересам центра и оторванная от своего этноса. Представители титульной нации всегда обладали преимуществом, которое реализовывалось в разных формах: дополнительные сборы, право «первой ночи», запреты для малых народов на получение определенных профессий и т.д. Ситуация изменялась, когда появлялись образованные организованные меньшинства с политическими программами, направленными на реализацию интересов своего народа. Национальные лидеры учили, что можно и нужно созидать для себя, не опасаясь внешнего надзирателя с дубиной в руках. Они писали и рассказывали, что находиться в тотальной зависимости от воли другого народа означает обрекать себя на уничтожение. Сотни примеров из истории это только подтверждают.
Еврейский народ создавал финансовую систему Испании и воевал за интересы Кайзеровской Германии. К чему это привело? К изгнанию из испанских городов в 1492 году и истреблению большей части немецкого и европейского еврейства в период Второй мировой. За многовековую верную службу интересам британской короны Лондон «отблагодарил» ирландцев Великим голодом в 1845 году, а армяне, которых долгое время в Османской империи именовали «верный народ», подверглись массовому уничтожению и изгнанию со своего естественного исторического ареала. Через подобные испытания проходили многие народы, но уроки извлекли лишь те, кто сумел прийти в XXI век в статусе политической нации со своими смыслами, ценностями и государственными интересами. В целом народы, желающие строить будущее, всегда обращаются к истории - бессмертному учителю, хранящему все достижения, знающему все провалы и ошибки.
Для нас история – это не учитель, а учебники, в которых рассказывается о подвигах великих героев, которые всегда находились на стороне сил добра и побеждали превосходящие силы зла. Конечно, народ, который объединил под своим началом сотни древних племен, создал великую империю от моря до моря и в течение пяти тысяч лет прошел все мыслимые и немыслимые испытания, заслужил право гордиться своей историей и рассказывать ее всему миру. Между тем, у истории есть и другая полезная функция – поучительная. Мы же привыкли обращаться к этой науке только в тех случаях, когда необходимо доказать наше превосходство над другими, особенно над врагами. Иными словами, мы плохо знаем свое прошлое (т.е. не знаем себя), поэтому не осознаем практическую ценность таких понятий, как нация и государство.
Мы позже евреев и ирландцев избавились от статуса малого этноса, служащего империи. Лишь с развалом СССР армянский народ получил шанс найти свою цивилизационную миссию, вернув политические смыслы, которые до сих пор находятся под завалами Великой Армении. Большая беда заключалась в том, что эта независимость была не результатом борьбы образованной армяноцентричной аристократии, а всего лишь очередным подарком судьбы. Различного рода элиты также появились естественным образом (иногда создавались искусственно внешними силами) и не обладали программами долгосрочного стратегического характера. Казалось бы, что все должно быть наоборот, ведь если народ шесть веков был без государственности и мечтал о ней, то он должен ценить полученный шанс и использовать по максимуму общенародный потенциал для построения сильной страны. В нашем случае (тогда и сегодня) все происходит в точности до наоборот.
Государство фактически превращено в бизнес-объект для элит, территориальную единицу для народа, мечтающего вновь вернуться в привычную роль малого этноса, обслуживающего интересы великих держав, и офисный центр для диаспоральных групп влияния. Все эти факторы способствуют сохранению «режима выживания» (с 1915 г.), от которого мы не можем перейти в жизненно важный «режим созидания» мощного государства. Опять же история учит, что армянская государственность исчезала, а народ находился на грани полного истребления, когда условная «элита», оторванная от интересов большинства, превращала бытовой материализм в идеологический абсолют. Не то же самое мы наблюдаем сегодня? Не деньги ли возведены в ранг общенациональной идеи? Я думаю, что отрицать это бессмысленно, поэтому битва за Армению продолжается.