Յուլիա Անֆիլատովան իր երեխաների հետ
«Խաղահրապարակ՝ կոնֆետների փոխարեն». այս կարգախոսով reArmenia հարթակում ընթանում է դրամահավաք Հրազդան քաղաքի կենտրոնում խաղահրապարակ կառուցելու նպատակով:
Նոր տարվա նախաշեմին Yerevan for Kids նախաձեռնության անդամները որոշել են, որ «հազարավոր փոքր խաղալիքները կարելի է փոխարինել մեկ մեծով», որն առավել օգտակար կլինի երեխաներին:
Yerevan for Kids նախաձեռնության հիմնադիր, հինգ երեխայի մայր Յուլիա Անֆիլատովան Մեդիամաքսին պատմել է Երեւանում քաղաքային միջավայրի խնդիրների մասին եւ կիսվել Hrazdan for Children նախագծի մանրամասներով:
«Ավելի շատ հայրենադարձություն, քան ռելոկացիա»
Ընտանիքով Երեւանում ենք արդեն 3 տարի: Ինչպես շատերի, այնպես էլ մեզ մոտ տեղափոխության պատճառը պատերազմն էր: Ամուսինս հայ է, սակայն մինչ այս երբեք չէր եղել հայրենիքում: Ծնվել է Բաքվում ու այնտեղ ապրել շատ կարճ ժաանակ: Ստացվում է՝ մեր դեպքում Հայաստան գալն ավելի շատ հայրենադարձություն էր, քան ռելոկացիա:
Յուլիա Անֆիլատովան Յուլիա Անֆիլատովան
Մոսկվայում ամուսնուս հետ կրթական ոլորտի նախագիծ ունեինք, փորձում էինք ստեղծել ինքնուղղված ուսուցմամբ դպրոց: Չնայած Երեւանը հրաշալի, արեւոտ քաղաք է, տեղափոխությունից հետո մենք էլ, ինչպես շատերը, հարմարվելու բարդ փուլով անցանք: Ինչ-որ պահի գիտակցեցինք, որ դպրոցի ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելու համար հիմա ուժ եւ ռեսուրս չունենք:
«Նայել, բայց ձեռք չտալ»
Երեւանում քիչ են որակյալ հանրային տարածքները, որտեղ հարմար է զբոսնել երեխաների հետ, իսկ մեր ընտանիքում հինգ երեխա կա: Հենց այս հիմքով էլ ծագել է Yerevan for Kids նախաձեռնության գաղափարը: Այն օգնում է երեխաներ ունեցող երիտասարդ ընտանիքներին բարձրաձայնել իրենց պահանջները որակյալ հանրային տարածքներ ունենալու վերաբերյալ: Քաղաքում պետք է լինեն վայրեր, որտեղ հաճելի է զբոսնել, խաղալ երեխաների հետ, ավելի մոտ լինել բնությանը:
Յուլիա Անֆիլատովան իր երեխաների հետ Յուլիա Անֆիլատովան իր երեխաների հետ
Եթե փորձեմ հիշել Երեւանում եղած այգիները, այս պահին միայն երկուսը կմտաբերեմ՝ Tumo-ն ու Սիրահարների այգին, որի կողքին բնակվում ենք:
Այն գեղեցիկ է, խնամված, սակայն այստեղ էլ նրբություններ կան: Սիրահարների այգում չի կարելի քայլել խոտածածկ տարածքներով՝ նույնիսկ փոքրիկ երեխաներին ու նույնիսկ ոտաբոբիկ:
Երբ փորձեցի պարզել պատճառը, հասկացա, որ սա ճապոնական Zen Garden փիլիսոփայությամբ մշակված այգի է, որի նպատակն է ստեղծել բնության մի կտոր քաղաքային միջավայրում: Այս այգիներում կարելի է նայել ծառերին, խոտերին, լսել ջրի ձայնը, բայց ձեռք չտալ այդ ամենին: Zen Garden մշակույթը շատ է տարածված հատկապես ասիական երկրներում եւ ես դրան ոչ մի կերպ դեմ չեմ, բայց, կարծում եմ, կարող ես քեզ թույլ տալ նման այգի ունենալ, երբ քաղաքումդ արդեն իսկ մի շարք բազմազան այգիներ կան, որոնցում մարդիկ կարող են վազել, նստել ու պառկել խոտին, պիկնիկներ կազմակերպել:
Բացի այդ, պետք է նկատի ունենալ, որ Սիրահարների այգին արդեն իսկ հեռացել է Zen Garden փիլիսոփայությունից, քանի որ դրա տարածքում գործում է սրճարան, կա փոքրիկ խաղահրապարակ եւ այն գտնվում է բավականին ակտիվ երթեւեկություն ունեցող Բաղրամյան պողոտային կից:
Ակտիվ մի քանի այլ ծնողների հետ հանդիպել ենք այգու ղեկավարության հետ, խնդրել հնարավորություն տալ երեխաներին գոնե շոգ օրերին խաղալ զով խոտի վրա: Արդյունքում որոշվել է «բացել» գազոններից մեկը: Բայց այն շատ պահանջված է ու ամեն անգամ, երբ երեխաների հետ այգի ենք գալիս, արդեն զբաղված է (ժպտում է – հեղ.): Սա եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ քաղաքում բնակվողները ձգտում են դեպի բնությունն ու ունեն դրա կարիքը: Գարնանն ընդառաջ, կարծում եմ, կարիք կլինի եւս մեկ անգամ հանդիպել ու այգու ղեկավարության հետ քննարկել գոնե 3 գազոն բացելու հնարավորությունը:
Գունաթափված խաղահրապարակներն ու մեծ անցքերով սղարանները
Խաղահրապարակների հարցը եւս անհանգստացնում էր ինձ: Շատ էի զայրանում, երբ տեսնում էի էժան ու արդեն գունաթափված պլաստիկից սղարաններ՝ մեծ անցքերով: Ցավալի էր, բայց դրանք, ամենայն հավանականությամբ, վերջերս են տեղադրվել կամ թարմացվել:
Մի օր խնդրի մասին գրեցի իմ սոցցանցերում ու Telegram-ում չաթ բացեցի, որին միացան մտահոգ այլ ծնողներ: Հենց այսպես դրվեց Yerevan for Kids-ի հիմքը: Հիմա արդեն ամեն շաբաթ հավաքվում ենք, քննարկում խնդիրները, հանդիպում Երեւանի համայնքների ղեկավարների հետ: Այս աշխատանքի արդյունքում Երեւանում արդեն իսկ տեղադրվել է մի քանի բազմաֆունկցիոնալ խաղահրապարակ: Սա ավելին է, քան պարզապես ճոճանակը կամ սղարանը: Խաղահրապարակը նաեւ շփման ու ֆիզիկական զարգացման ապահով տարածք է:
Լինում է՝ մարդիկ ասում են՝ «մենք փոքր տարիքում խաղահրապարակներ չենք ունեցել, եւ ի՞նչ՝ մեծացել ենք չէ՞»: Այո, մեր մանկության տարիներին շատ բան չի եղել, բայց սա չի նշանակում, որ չպետք է զարգանանք կամ առաջ շարժվենք: Բացի այդ, մենք ունեցել ենք լիարժեք բակեր: Շատ երեւանցիներ են պատմել ինձ՝ ինչպես էին վազվզում ու խաղում ավտոտնակներից ու կրպակներից ազատ, ծառաշատ բակերում: Այդ տարիներին բակն ապահով, վստահելի տարածք էր, որտեղ բոլորն իրար ճանաչում էին ու հետեւում միմյանց երեխաներին: Այսօր բակերի մեծ մասը լցված է կառույցներով, այդ թվում՝ ապօրինի, ծառերը հատել են ու ստվեր գրեթե չկա:
«Մեկ մեծ նվեր՝ բազմաթիվ փոքրերի փոխարեն»
Նոր տարվան ընդառաջ մեր նախաձեռնության անդամներից մեկը՝ Արթուր Գասպարյանը առաջարկեց որակյալ ու բազմաֆունկցիոնալ խաղահրապարակ նվիրել Հայաստանի մարզային քաղաքներից մեկին: Նա բացատրեց, որ տոներին ընդառաջ շատ մարդիկ, հատկապես՝ Սփյուռքից ցանկանում են ուրախացնել երեխաներին նվերներով եւ պատրաստ են գումար ներդնել: Այս դեպքում բազմաթիվ փոքր նվերները կարելի է փոխարինել մեկ մեծով՝ խաղահրապարակով, որտեղ երեխաները կկարողանան խաղալ ու շփվել: Պատահականության սկզբունքով ընտրվեց Հրազդան քաղաքը:
Մենք նախապատրաստվեցինք, մշակեցինք անհրաժեշտ նյութերն ու սկսեցինք դրամահավաքը, որին զուգահեռ փնտրում ենք նաեւ հովանավորներ: Ինքներս մեզ համար որոշել ենք՝ ցանկանում ենք իսկապես նշանակալի, ժամանակակից վայր ստանալ, ոչ թե պարզապես մեկ ճոճանակ ու սղարան տեղադրել: Ցանկանում ենք, որ հանրային այս տարածքը հետաքրքիր լինի տարբեր տարիքի երեխաների, նրանց ծնողների համար եւ յուրաքանչյուրն այստեղ իր համար զբաղմունք գտնի: Այս պահին ակտիվ փուլում է դրամահավաքի առաջին փուլը ու մեզ հաջողվել է հավաքել անհրաժեշտ գումարի մոտ 40 տոկոսը:

«Детская площадка вместо конфет»: с таким лозунгом на платформе reArmenia проходит краудфандинговый сбор средст для строительства в центре города Раздан современной детской площадки. В канун Нового года инициатива Yerevan for Kids решила, что «одна большая игрушка для детей Раздана будет полезнее тысячи маленьких», и взялась за дело.
Основательница Yerevan for Kids и мама пятерых детей Юлия Анфилатова рассказала Медиамакс о проблемах городской среды в Ереване и поделилась подробностями проекта Hrazdan for Children.
«Скорее репатриация, чем релокация»
В Ереване мы уже 3 года. Как и у многих, причиной переезда стала война. Мой муж армянин, но прежде он никогда не был в Армении. Он родился в Баку и жил там
недолго. Так что, в нашем случае получилась скорее не релокация, а репатриация.
Юлия АнфилатоваФото: Медиамакс
В Москве у нас с мужем был проект в сфере образования - демократическая школа с самонаправленным образованием. Хотя Ереван - прекрасный, солнечный город, после переезда у нас, как и у многих, были сложности с адаптацией. Мы поняли, что для продолжения проекта демократической школы у нас пока не хватит сил и ресурсов.
«Созерцать, но не трогать»
В Ереване мало качественных общественных пространств, где комфортно гулять с детьми - их у нас пятеро. Так и возникла инициатива Yerevan for Kids. Она помогает озвучивать запросы молодых семей с детьми на то, чтобы в городе появлялись современные и качественные пространства, где комфортно гулять, играть и соприкасаться с природой.
Юлия Анфилатова со своими детьмиФото: из личного архива
Сейчас в городе есть только два хороших парка – Tumo и «Сад влюбленных». Мы живем рядом с последним. Это ухоженный парк, но и здесь свои нюансы – одна маленькая площадка для детей, нельзя ходить по траве - даже детям и даже босиком. Когда я стала выяснять причину, то узнала, что парк задуман как созерцательный - можно смотреть на природу, слушать воду, но не прикасаться ко всему этому. Культура Zen Garden распространена особенно в азиатских странах, и я ничего не имею против, но эта идея работает, если в городе есть большой выбор парков, где можно лежать, бегать, играть на траве и устраивать пикники.
Кроме того, в «Саду влюбленных» основатели отошли от философии Zen Garden, так как на территории парка есть кафе, детская площадка и он находится рядом с проспектом Баграмяна.
Однажды мы с другими активными мамами организовали встречу с директором парка и попросили дать возможность детям в жаркое время играть на прохладной травке. По итогом встречи было принято решение «открыть» один из газонов сквера. Но спрос на него очень большой, и каждый раз, когда мы приходим, газон оказывается занят (улыбается – ред.). Это еще раз доказывает, что люди тянутся к крупицам природы в городе. К весне, думаю, нужно будет опять обсудить вопрос с руководством парка, чтобы для посетителей открыли хотя бы 3 газона.
Выцветшие детские площадки с дырами в горках
Вопрос детских площадок также лежал на поверхности. Меня очень злило, когда я видела площадку из дешевого и уже выцветшего пластика, с огромной дырой в горке. И обидно, что, скорее всего, этой площадке нет и года.
Однажды я написала о проблеме на своей личной странице и запустила чат в Телеграм, где стали собираться неравнодушные родители. Так и зародилась инициатива Yerevan for Kids. Раз в неделю мы проводим встречи, обсуждаем задачи, встречаемся с главами районов Еревана. В результате в Ереване уже появилось несколько функциональных детских площадок, которые важны для безопасного времяпровождения и физического развития ребенка.
Бывает, люди говорят - «у нас в детстве не было детских площадок, но мы же как-то выросли». Да, в нашем детстве много чего не было, но это не значит, что мы не должны развиваться и двигаться вперед. Кроме того, в нашем детстве были полноценные дворы.
Многие ереванцы рассказывают мне, как они бегали и играли во дворах свободных от машин, гаражей и других построек. Дворы были зеленые и тенистые, это было доверительные и безопасные пространства, где все знали детей друг друга и приглядывали за ними. Сейчас в большинстве своем дворы застроены гаражами и ларьками, многие деревья вырублены, тени почти нет.
«Один большой подарок вместо множества мелких»
К Новому году один из участников нашей инициативы, сотрудник муниципалитета Артур Гаспарян предложил подарить качественную детскую площадку одному из региональных городов Армении. Он объяснил, что к праздникам многие люди, особенно из Диаспоры, хотят порадовать детей подарками, и можно вместо множество мелких подарить детям один большой подарок - пространство, где они смогут играть, веселиться и физически развиваться. Был выбран город Раздан.
Мы запустили краудфандинговую кампанию и стали активно заниматься оглаской инициативы и поиском спонсоров. Для себя мы решили, что хотим сделать что-то значимое, современное, а не просто качели и горку. В нашем проекте предусмотрены горка, батуты, песочница, деревянные скамейки, качели. Мы хотим создать пространство, где будет интересно детям разных возрастов и каждый может найти что-то для себя. Сейчас активно идет первый этап сбора средств и нам удалось собрать уже около 40 процентов.