Պասիվ անտարբերությունից դեպի հանցավոր անհոգություն - Mediamax.am
Մի քանի տարի առաջ գործերով հայտնվել էի Ամստերդամում՝ Հոլանդիայի մայրաքաղաքում: Մինչ այդ Հոլանդիայի մայրաքաղաքում արդեն մի քանի անգամ եղել էի, սակայն հատկապես այդ այցը խորը տպավորվեց հիշողությանս մեջ:
Երկու օր քայլում էի տակավին աղբանոցում: Աղբը ամենուրեք էր՝ փողոցներում եւ մայթերի վրա, բոլոր հիմնական հրապարակներում աղբակույտեր էին: Դրանք այնքան բարձր էին, որ ծածկում էին առաջին հարկերի պատուհանները, եւ նրանց միջեւ նեղ անցումներ էին մնացել անցորդների համար:
Այդ օրերին քաղաքը մաքրող ծառայությունները գործադուլ էին հայտարարել: Ցավոք, մինչ մեր վերադառնալը ոչինչ չփոխվեց, եւ Ամստերդամը այդպես էլ հիշողությանս մեջ մնաց որպես ահավոր կեղտոտ քաղաք: Անգամ իմ հաջորդ այցելությունն արդեն մաքուր Ամստերդամ այդ տպավորության մեջ առանձնակի փոփոխություն չմտցրեց:
Ամեն անգամ, երբ դուրս եմ գալիս տանից, որը Գերմանիայի դեսպանատան հարեւանությամբ է, եւ քայլում եմ դեպի Չարենցի փողոց Ջոն Կիրակոսյանի անվան դպրոցի կողքով, անկախ ինձանից վերհիշում իմ Ամստերդամի պատկերները:
Պատճառն այն է, որ դեսպանատան շենքի ետեւի պատի տակ է գտնվում մեր թաղի աղբանոցը: Տեւական ժամանակ այդտեղից անհայտացել էին նախկինում տեղադրված աղբարկղերը, եւ մարդիկ աղբը նետում էին պարզապես պատի տակ: Այնտեղից էլ քամին եւ շները տարածում էին դատարկ պլաստիկե շշերը, թղթի կտորները եւ կենցաղային աղբի այլ բաղադրիչներն ամբողջ շրջակայքով:
Վերջերս նույն վայրում տեղադրվեցին ժամանակակից աղբարկղերը, որոնք պետք է որ լուծեին խնդիրը: Սակայն ամեն առավոտ զարմանքով նկատում էի նույն տեսարանը՝ դատարկ աղբարկղեր եւ դրանց կողքը՝ հատակին փռված աղբով լի կիսաբաց պարկեր: Հերթական մի օր այդ տեսարանն իր բացատրությունը գտավ: Անցնում էի այդ վայրով, մի մեքենա կանգնեց, վարորդի դուռը բացվեց եւ հերթական պարկը հայտնվեց հատակին: Վարորդին հարցրեցի ՝ ինչու է պարկը գետնին նետում, երբ դրանց համար արկղեր կան դրված: Պատասխանն ապշեցուցիչ էր՝ «այդպես է ընդունված, բոլորն էլ նետում են, ինչո՞ւ պիտի բացառություն լինեմ»:
Ինչպե՞ս բացատրեմ այդ մարդուն, որ այդ պարկի պարունակության հետ աղբն է գցում Հայաստանի զբոսաշրջության կենտրոն դառնալու հույսը: Ինչպե՞ս իրեն հասկացնեմ, որ այդ տեսարանը զզվանքով արձանագրած արտասահմանցին էլ երբեք Հայաստան վերադառնալու ցանկություն չի ունենա՝ մեզ փնթի եւ կեղտոտ ազգ համարելով, որի ոչ ուտելիքին կարելի է վստահել, ոչ էլ հյուրանոցի մաքրությանը: Ինչպես ես մեկընդմիշտ զզվեցի Ամստերդամից, այդպես էլ այդ զբոսաշրջիկն իր ընկերներին եւ ծանոթներին կպատմի Երեւանի անտանելի կեղտոտ թաղերի մասին, ուր մարդիկ ամիսներով չեն լողանում, աղբը գցում են ուր պատահի եւ սնվելուց առաջ ձեռքերը չեն լվանում: Վատ բաները հեշտ են տարածվում եւ արագ վերածվում առասպելների:
Ո՞րն է նման վերաբերմունքի պատճառը: Մարդկանց հուսահատությունը: «Ինչ էլ անենք, ոչինչ չի փոխվի» արտահայտությունն իր տրամաբանական շարունակությունն ունի: Հաջորդ քայլին այն վերածվում է «ինչ էլ անենք, միեւնույն է» մտքին, իսկ հետո «ինչ ուզես, կարելի է անել» հայտնագործությանը: Այս տրամաբանական շղթայի միջոցով պասիվ անտարբերությունը վերածվում է հանցավոր անհոգության: Քայլում եմ ամեն առավոտ աղբից գոյացած այդ անհոգության հուշարձանի կողքով եւ հասկանում եմ, որ անզոր եմ՝ եթե անգամ ինքս այդ աղբը հավաքեմ, մի քանի օրից այն նորից կգոյանա, քանի որ այն իրականում փողոցում չէ գոյացած, այլ մարդկանց ուղեղներում:

От вялого равнодушия к преступной беспечности - Mediamax.am
Несколько лет назад я оказался по делам в Амстердаме. До этого я уже несколько бывал в голландской столице, но именно этот визит глубоко запечатлелся в моей памяти.
Два дня я ходил в совершеннейшей мусорке. Мусор был на улицах и на тротуарах. Кучи мусора «красовались» на всех основных площадях. Они были столь высокими, что перекрывали окна первых этажей, и между ними оставались лишь узкие проходы для пешеходов.
В те дни службы, убирающие город, объявили забастовку. К сожалению, до нашего возвращения ничего не изменилось, и Амстердам так и остался в моей памяти как очень грязный город. Даже моя следующая поездка уже в чистый Амстердам не внесла особых изменений в это впечатление.
Каждый раз, когда выхожу из дома, который находится по соседству с посольством Германии, и направляюсь к улице Чаренца мимо школы им. Джона Киракосяна, невольно вспоминаю те самые картинки из Амстердама.
Причина в том, что за задней стеной посольства находится мусорка нашего квартала. Когда-то оттуда исчезли контейнеры, и люди просто выкидывали мусор на землю под стеной. Оттуда ветер и собаки разносили пустые пластиковые бутылки, бумагу и прочий бытовой мусор по всей округе.
Недавно на том же месте установили современные контейнеры для мусора, которые, казалось, должны были решить проблему. Однако каждое утро я замечал ту же картину: пустые контейнеры, а рядом - валяющиеся на земле полуоткрытые, полные мусора пакеты. И вот однажды я увидел остановившийся автомобиль, у которого открылась дверь водителя, и очередной пакет оказался на земле. Спросил у водителя: почему он кидает пакет на землю, когда для этого установлены контейнеры? Ответ сразил меня наповал: «Ну так же принято, все кидают на землю, почему я должен быть исключением?».
Как мне объяснить этому человеку, что вместе с содержимым этого пакета он бросает в мусор надежду Армении стать туристическим центром? Как дать ему понять, что увидевший эту сцену иностранец больше никогда не захочет вернуться в Армению, перестанет доверять нашей еде и гостиницам и вообще будет считать нас неряшливым и грязным народом? Как меня навсегда отвратил Амстердам, так и этот турист будет рассказывать своим друзьям и знакомым про ужасно грязные кварталы Еревана, где люди месяцами не моются, бросают мусор куда попадется, и не моют руки перед едой. Плохие новости легко распространяются и быстро превращаются в мифы.
В чем причина подобного отношения? В отчаянии людей. Фраза «Что ни делай, ничего не изменится» имеет логическое продолжение. На следующем шаге она превращается в «что ни делай, все равно», а затем приводит к следующему открытию: «можно делать все, что хочешь». Посредством этой логической цепочки пассивное равнодушие превращается в преступную беспечность. Хожу каждое утро рядом с этим памятником равнодушию и понимаю, что бессилен: даже если я сам уберу весь этот мусор, через несколько дней он образуется вновь, потому что мусор на самом деле не на улице - он в сознании людей.