Սոցիալական ցանցերում կարդալով մարդկանց մտորումները` զարմանալի բան նկատեցի: Ես միամտաբար կարծում էի, որ պայմանական կապիտալիզմի 20 տարիների ընթացքում մենք գոնե ընդհանուր գծերով պատկերացնում ենք, թե ինչպես է կառուցված մեզ շրջապատող հասարակությունը: Բայց պարզվում է, որ, ցավոք, դա այդպես չէ: Դա հատկապես ցայտուն արտահայտվեց ուկրաինական իրադարձությունների ընթացքում` դատելով մարդկանց արձագանքից:
Այդ պատճառով որոշեցի այս սյունակը նվիրել պատմությանն այն մասին, թե ինչպես է կառուցված ժամանակակից հասարակությունը:
Գոյություն ունի պատրանք, թե զարգացած հասարակությունները (ԱՄՆ, Եվրոպա) այլ կերպ են կառուցված, քան Հայաստանը կամ, ասենք, Ռուսաստանը: Իրականում դրանք նման են, տարբերությունը միայն որոշակի հասարակական մեխանիզմների ու ինստիտուտների առկայության ու որակի մեջ է:
Բոլոր հասարակություններում, որտեղ տնտեսության հիմք է հանդիսանում շուկան, վաղ թե ուշ ձեւավորվում են մարդկանց հետեւյալ կատեգորիաները.
1. «Վերնախավ կամ էլիտա»: Դրանք այն մարդիկ են, ովքեր իրենց ֆինանսական կամ հասարակական դրությունից ելնելով` զգալի ազդեցություն են գործում հասարակության վրա: Բայց այստեղ կարեւոր է չտրվել խաբկանքին: Մարդիկ, ովքեր հանդիսանում են հասարակական գործիչներ` քաղաքական գործիչները, գրողները, հայտնի անձինք, շատ հաճախ վերնախավ չեն, այլ պարզապես աշխատում են վերնախավի համար: Զարգացած հասարակություններում վերնախավն այնքան էլ հրապարակային չէ, այն չի ցանկանում ցուցադրել իրեն այս կամ այն իրադարձությունների ժամանակ: Կարեւորագույն բոլոր քննարկումները տեղի են ունենում փակ ակումբների պատերի հետեւում, մասնավոր ընթրիքների ժամանակ, որոնց հրավիրվում են միայն ընտրյալ հյուրերը: Վերնախավը բաղկացած է մարդկանց երկու էապես տարբեր խմբերից՝ նրանց պայմանականորեն անվանենք «ֆինանսական էլիտա» եւ «ազգային էլիտա»: Առողջ հասարակության մեջ վերնախավը միշտ հավասարակշռված է. այնտեղ ներկայացված են ինչպես կապիտալի, այնպես էլ հասարակության շահերը: Կապիտալը, հասկանալի է, ներկայացնում է ֆինանսական վերնախավը` փող ունեցող մարդիկ: Ազգային վերնախավը ներկայացված է այն մարդկանց միջոցով, ովքեր ունեն հեղինակություն, նվիրված են ազգին ու պատրաստ են ծառայել նրան իրենց կյանքի գնով: Շատ հաճախ ազգային վերնախավում հայտնվում են զինվորականները, հատկապես` պատերազմներից հետո: Այդպիսի մարդիկ ֆինանսական վերնախավին հարկավոր են որպես համախմբող գործոն, որպես հասարակության հետ խաղաղ գոյակցելու միջոց, որի հաշվին ֆինանսական վերնախավը ապահովում է իր բարօրությունը: Նրանք կրում են ազգային գաղափար, խաղաղություն եւ համաձայնություն են ապահովում հասարակության մեջ:
Վերնախավի մի մասն ուշադիր հետեւում է մյուսին: Ֆինասական վերնախավը, պրագմատիկ եւ զգոն լինելով, հետեւում է, որպեսզի ազգային վերնախավում չլինեն շեղումներ դեպի պոպուլիզմ, ազգայնականություն, չծնվեն հասարակության կայունության համար վտանգ պարունակող գաղափարներ: Մյուս կողմից, ազգային վերնախավը վերահսկում է, որպեսզի կապիտալը վնաս չհասցնի հասարակությանը, չգործի ի շահ թշնամիների, հարթում է տարաձայնությունները տարբեր խմբերի միջեւ եւ հավասարակշռում է նրանց շահերը: Փոխադարձ ազդեցությունը հնարավոր է, քանի որ վերնախավի մի մասը մեծապես զգում է մյուսի կարիքը, եւ բոլորն իրենց զգում են նույն նավակում:
Անառողջ հասարակությունում սկսվում են շեղումներ: Երբեմն հաղթում է ֆինանսական ցինիզմը, ազգի շահերն անտեսվում են, ազգային վերնախավը նվաստացվում կամ ոչնչացվում է, իսկ կապիտալի շահերը կրում են անդրազգային բնույթ: Մյուս դեպքերում, երբ գերակայում է ազգային վերնախավը, սովորաբար սկսում է լճանալ տնտեսությունը, որի շահերն անտեսվում են: Պրագմատիկ մտածելակերպ ունեցող ֆինանսական վերնախավի թուլացումը վերելքի ճանապարհ է բացում բազմաթիվ դատարկաբանների եւ պոպուլիստների համար: Գաղափարների վրա չափից դուրս կենտրոնացումը եւ դրանց բախումը` անկախ հասարակության իրական շահերից, ծնում է վերնախավի պառակտում, ինչը կործանում է ազգը: Ազգային վերնախավի ընդհանուր համոզմունքն առ այն, որ միայն ինքն է հասկանում, թե ինչ է անհրաժեշտ հասարակությանը, զուգորդված հիմնական տնտեսական ուժերի շահերի անտեսման հետ, հանգեցնում է հակամարտությունների եւ նույնիսկ հեղափոխությունների, որոնք բերում են վերնախավի փոփոխմանը, որի արդյունքում հիմնականում գերիշխում է ֆինանսական վերնախավը, քանի որ ազգայինը հեղինակազրկել է իրեն: Եվ սկսվում է այն նույն ցինիզմի դարաշրջանը, որի մասին մենք քիչ առաջ խոսում էինք: Եթե իրավիճակը չհավասարակշռվի, այն կդառնա հավերժական ճոճանակ, երբ վերնախավի երկու մասերը համաձայնություն փնտրելու փոխարեն գտնվում են մշտական պայքարում եւ մշտապես վտանգավոր կերպով ճոճում են նավակը: Այդպիսի հասարակության մեջ ոչ բարգավաճում, ոչ էլ զարգացում լինել չի կարող:
2. «Իշխանություն»: Իշխանությունը ծառայում է վերնախավին, կամ հանդիսանում է նրա մի մասը: Նախկինում էլիտան իշխանությունը միշտ իր ձեռքն էր պահում, եւ այդ ժամանակ ի հայտ էր գալիս բռնապետությունը: Բռնապետներն իրենց տարբեր կերպ էին անվանում` առաջնորդ, թագավոր, կայսր, սուլթան եւ այլն: Հիմա էլիտան չի ցանկանում ղեկավարել երկիրը. դա կեղտոտ ու նյարդային աշխատանք է, եւ վերնախավը այդ գործառույթը «աութսորսի» է հանձնում իշխանությանը: Այդ գործընթացի տրամաբանությամբ, իշխանությունը չպետք է դեմ դուրս գա վերնախավի շահերին, այլապես կհեռացվի եւ կփոխարինվի ուրիշով: Իշխանությունը դա գիտի, բայց երբեմն լինում են խռովություններ, երբ իշխանության եկած մարդիկ փորձում են փոխարինել վերնախավին` կազմակերպելով «պալատային հեղաշրջումներ»: Այդժամ սկսվում են հակամարտությունները, որոնք կարող են տարբեր ավարտ ունենալ: Որպեսզի նման հակամարտություններ չառաջանան, վերնախավին ձեռնտու է ունենալ իշխանության ղեկին կանգնած մարդկանց փոխելու պարզ եւ պաշտոնական մեխանիզմ: Արեւմտյան երկրներում այդ նպատակով ստեղծվել է «ժողովրդավարությունը»: Չինաստանում կազմակերպվել է էլիտայի պարբերական փոփոխություն: Ռուսաստանում այդպիսի գործիքի անհրաժեշտություն չկա, քանի որ երկիրն, ըստ էության, ղեկավարում է հենց վերնախավը. նա իշխանությունը ոչ ոքի չի վստահում:
3. «Քաղաքացիներ»: Դրանք այն մարդիկ են, ովքեր չեն վստահում իշխանությանն ու չեն սիրում նրան, համարում են նողկալի եւ ցինիկ: Նրանք իրենց նպատակն են համարում պայքարն իշխանության հետ սեփական իրավունքների համար: Վերնախավը վախենում է այդ մարդկանց հետ անմիջական բախումից, այդ պատճառով «քաղաքացիական հասարակություններում», որտեղ քաղաքացիների թիվը մեծ է, վերնախավը չի գտնվում իշխանության ղեկին: Քաղաքացիները ժողովրդին կարող են տրամադրել՝ ում դեմ ցանկանան, եւ քանի որ իշխանության գործողությունները տեսանելի են բոլորին, ապա դրա ղեկին կանգնած մարդիկ ամենագլխավոր թեկնածուներն են քաղաքացիների կողմից հարձակումների համար: Քաղաքացիները հաճախ միամիտ են, մակերեսորեն են դատում, չեն ըմբռնում խորը գործընթացները եւ չեն հասկանում հասարակության վրա ազդող բոլոր կողմերի շահերը, այդ պատճառով չեն տեսնում այս կամ այն իրադարձությունների իրական պատճառները: Նրանք գրեթե միշտ վստահ են, որ ժողովրդավարությունն իշխանությանը ղեկավարելու (հետաքրքիր է, այդ դեպքում իշխանությունն ինչո՞ւ պետք է խրախուսեր ժողովրդավարությունը) եւ իրենց շահերը պաշտպանելու իրական գործիք է, ինչը բացարձակ պատրանք է միայն: Իշխանությունն ատում է քաղաքացիներին եւ նրանց կոչնչացներ ցանկացած պահի, սակայն ստիպված է հանդուրժել, քանի որ, որքան էլ պարադոքսալ է, քաղաքացիներն անհրաժեշտ են էլիտային: Վերնախավի ֆինանսական մասը սովորաբար ակտիվ կենսակերպով մարդկանց կարիք ունի, ովքեր ունակ են դառնալ տնտեսության շարժիչ ուժը: Էլիտայի ազգային մասը քաղաքացիներին ընկալում է որպես վերնախավի հավանական անդամների. ունենալով որոշակի արժանիքներ, արտակարգ խելք եւ անձնական որակներ` քաղաքացին ունի բոլոր հնարավորությունները հայտնվելու վերնախավում: Հենց վերնախավն է քաղաքացիներին պաշտպանում իշխանության ոտնձգություններից: Բայց հասարակության կայունության եւ դրանում իր ազդեցության պահպանման համար վերնախավին հարկավոր են կառավարելի քաղաքացիներ: Զարգացած հասարակություններում վերնախավը ստեղծել է քաղաքացիներին շահարկելու արդյունավետ գործիքներ: Շահարկման հիմնական գործիքը «ազատ ԶԼՄ-ներն են», որոնք առատաձեռն ֆինանսավորվում են վերնախավի կողմից: Չվստահելով իշխանությանը`քաղաքացիները տեղեկատվության այլընտրանքային աղբյուրների կարիք ունեն: Վերնախավն օժանդակում է այդպիսի աղբյուրներին, ստեղծում է նրանց անկախության պատրանք`քաղաքացիների կարծիքը կառավարելու նպատակով: Քաղաքացիները վերնախավին անհրաժեշտ են իշխանությունը վերահսկելու համար, որպեսզի վերջինս դուրս չգա ափերից եւ չփորձի վերնախավի փոփոխություն ձեռնարկել: Եթե տեղական վերնախավերն ապաշնորհ են եւ ունակ չեն հարթել շփումը քաղաքացիների հետ, վերջիններս հայտնվում են արտաքին վերնախավերի իշխանության տակ, որոնք կարող են իրենց շահերից ելնելով՝ շահարկել նրանց եւ հաճախ տրամադրել սեփական հասարակության դեմ:
4. «Ժողովուրդ»: Ժողովուրդը առօրյա պայմաններում լոյալ է իշխանությանը: Իշխանությունը դրա համար «սիրում է» ժողովրդին, ավելի ճիշտ` հանդուրժում է: Իշխանությունը կգերադասեր ունենալ բթամիտ ժողովուրդ`մրջյունների նման, որոնք լուռ կկատարեն իրենց գործը եւ ամեն ինչի կդիմանան` պատրաստ ցանկացած զրկանքների: Հեղափոխությունների եւ հասարակական այլ կատակլիզմների ժամանակ քաղաքացիները ժողովրդին ուղղորդում են իշխանության դեմ պայքարին, եւ այդպիսի պահերին վերնախավը փորձում է պահպանել իր դիրքը` ապստամբ ժողովրդի էներգիան ուղղելով դեպի իշխանությունը եւ իշխանությանը հանձնելով ժողովրդի քմահաճույքին: Վերնախավի համար հանգամանքների լավ դասավորության պարագայում, իշխանությանը գահընկեց անելով` ժողովուրդը հանգստանում է եւ տուն գնում: Վերնախավն աստիճանաբար ուշքի է գալիս եւ իշխանության բերում այլ մարդկանց` ստեղծելով փոփոխությունների պատրանք, եւ կյանքը շարունակում է ընթանալ իր հունով: Մեծ փոփոխությունների դարաշրջանում ձեւավորվում են մրցակցող վերնախավեր, եւ այդ ժամանակ ազգային հուզումներն օգտագործվում են հասարակության նկատմամբ վերահսկողության, վերնախավերի փոփոխության նպատակով: Որոշ դեպքերում խնդիրը լուծվում է հեղափոխությամբ, երբեմն հասունանում են քաղաքացիական պատերազմներ: Սովորաբար հաղթում է այն վերնախավը, որն ունի ավելի մեծ տնտեսական հզորություն, սակայն լինում են նաեւ բացառություններ: Ցանկացած պարագայում, տուժողը միշտ լինում է ժողովուրդը: Երբեմն վերնախավերի փոփոխությունը տեղի է ունենում ոչ ցավագին. տեխնոլոգիաների ու մարդկանց կենսակերպի զարգացմանը զուգահեռ` տնտեսական հին առաջնորդներին փոխարինելու են գալիս նորերը, եւ տեղի է ունենում վերնախավերի ռոտացիա:
Ցանկացած ժամանակակից հասարակություն բաղկացած է վերոնշյալ հիմնական «բաղադրիչներից», բայց, հաշվի առնելով պատմական կամ մշակութային առանձնահատկությունները, տարբեր հասարակություններ կարող են ունենալ իրենց ներհատուկ մանրուքներ: Օրինակ, վերնախավը կարող է լինել բազմամակարդակ, ինչպես Հնդկաստանում, որտեղ հնուց ի վեր գոյություն է ունեցել կաստային համակարգը: Ժողովուրդը նույնպես կարող է անհամասեռ լինել եւ ներառել կառուցվածքային տարբեր գոյացություններ` տարատեսակ ու բեւեռացված սոցիալական խմբերի տեսքով` սեփական վերնախավերով: Բայց որոշակի ընդհանրացման դեպքում բոլոր հասարակությունները համապատասխանում են այս սխեմային:
Սխեման հարմար է նրանով, որ դրա միջոցով կարելի է հեշտությամբ վերլուծել հասարակական տարբեր գործընթացները: Հասկանալով այն` կարելի է նաեւ բավականին ճշգրիտ կանխատեսել քաղաքական այս կամ այն իրադարձության արդյունքը:
Մասնավորապես, դրանից հասկանալի է, որ եթե վերնախավը գոհ է իշխանությունից, ապա անիմաստ է փորձել փոխել իշխանությունը` չփորձելով փոխել վերնախավը: Վերնախավը հեշտությամբ կհանձնի իշխանությանը, սակայն հաջորդ իշխանությունը ամեն ինչ նույնությամբ կկրկնի` միայն թեթեւակի փոխելով ֆասադը: Բավականին վտանգավոր է նաեւ շեշտը դնել ազգային վերնախավի վրա` առանց հաշվի առնելու ֆինանսական վերնախավի շահերը, քանի որ դա հանգեցնում է հասարակության տնտեսական հիմքերը քանդող բռնապետության: Վտանգավոր է ֆինանսական վերնախավին դնել ազգային շահերին հակասող վիճակում, քանի որ այդ դեպքում նա դառնում է անդրազգային եւ կարող է գործել ազգի դեմ` երկիրը մատնելով քայքայման ու ինքնաոչնչացման: Ի դեպ, հենց դրանով է վտանգավոր գլոբալիզացիան: Վտանգավոր է նաեւ քաղաքացիներին դրդել չափազանց ակտիվության, քանի որ դրանից չեն հապաղի օգտվել թշնամի երկրների վերնախավերը` փորձելով քաղաքացիների մի խմբին տրամադրել մյուսի դեմ, ինչպես նաեւ սեփական իշխանության ու նույնիսկ սեփական վերնախավի դեմ: Վտանգավոր է ճնշել քաղաքացիական հասարակությանը, քանի որ դա կհագեցնի իշխանության դիրքի չափից դուրս ամրապնդմանը, ինչը կարող է վատ ավարտ ունենալ ինչպես ժողովրդի, այնպես էլ վերնախավի համար:
Ինչպես տեսնում եք, հասարակության այդպիսի մոդելը բավականին արդյունավետ է: Հասկանալի է, որ լինելով բավականաչափ ընդհանուր, այն չի նկարագրում բոլոր հասարակական գործընթացները: Բայց թույլ է տալիս «թռչունի թռիչքի բարձրությունից» տեսնել այն, ինչը մենք հաճախ չենք նկատում` գտնվելով իրադարձությունների հորձանուտում:

Как устроено современное общество - Mediamax.am
Читая размышления людей в социальных сетях, я заметил удивительную вещь. Я наивно полагал, что за 20 лет жизни при нашем условном капитализме мы стали хотя бы в общих чертах понимать, как устроено общество вокруг нас. Но выясняется, что, к сожалению, это не так. Особенно это проявилось в ходе украинских событий, по реакции людей на происходящее.
Поэтому я решил посвятить эту колонку рассказу о том, как же устроено современное общество.
Существует иллюзия, что развитые общества (США, Европа) устроены совсем по-другому, чем Армения или, скажем, Россия. На самом деле, все очень похоже, разница только в наличии и в качестве определенных общественных механизмов и институтов.
Во всех обществах, где основой экономики служит рынок, рано или поздно формируются следующие категории людей.
1. «Элита». Это люди, которые ввиду своего финансового или общественного положения имеют существенное влияние на общество. Но здесь важно не поддаваться обману. Люди, которые являются публичными фигурами, политики, писатели, известные личности очень часто не являются собственно элитой, а просто работают на элиту. В развитых обществах элита не очень публична, ей не хочется демонстративно проявлять себя в связи с теми или иными событиями. Все важнейшие обсуждения происходят за стенами закрытых клубов, во время частных ужинов, куда приглашают только избранных гостей. Элита состоит из двух существенно различных групп людей, условно назовем их «финансовая элита» и «национальная элита». В здоровом обществе элита всегда уравновешена: в ней представлены интересы как капитала, так и общества. Капитал, понятное дело, представляет финансовая элита, люди с деньгами. Национальная элита представлена через людей, обладающих авторитетом, преданных своей нации и готовых служить ей ценой жизни. Очень часто в национальную элиту попадают военные, особенно после недавних войн. Такого рода люди нужны финансовой элите как консолидирующий фактор, как способ сосуществовать в мире с обществом, за счет которого финансовая элита и обеспечивает свое благополучие. Они несут в себе национальную идею. Они обеспечивают мир и согласие в обществе.
Одна часть элиты при этом зорко следит за другой. Финансовая элита, будучи прагматичной и трезвой, следит за тем, чтобы в национальной элите не проявлялись перекосы в сторону популизма, национализма, не рождались идеи, несущие опасность для стабильности общества. С другой стороны, национальная элита контролирует, чтобы капитал не наносил вреда обществу, не действовал в интересах врагов, улаживает конфликты между разными группами и балансирует их интересы. Взаимное влияние возможно, потому что одна часть элиты остро нуждается в другой, и все ощущают себя плывущими в одной лодке.
В нездоровом обществе начинаются перекосы. Иногда побеждает финансовый цинизм, интересы нации игнорируются, национальная элита оказывается униженной или уничтоженной, а интересы капитала носят наднациональный характер. В других случаях, когда берет верх национальная элита, обычно начинается стагнация экономики, нужды которой игнорируются. Ослабление финансовой элиты с ее прагматичным мышлением открывает путь наверх множеству пустозвонов и популистов. Чрезмерное фокусирование на идеях и их столкновение вне связи с реальными интересами общества порождает расколы в элите, которые разрушают нацию. Тотальная убежденность национальной элиты в том, что только она понимает, что нужно обществу, вкупе с игнорированием интересов основных экономических сил приводит к конфликтам и даже революциям, заканчивающимся сменой элит, в которой верх обычно берет финансовая элита, поскольку национальная элита себя дискредитировала. И наступает эпоха того самого цинизма, о котором мы говорили чуть выше. Если ситуацию не сбалансировать, она будет вечным маятником, когда две части элиты вместо поиска согласия находятся в постоянной борьбе и все время опасно раскачивают лодку. В таком обществе не будет ни процветания, ни развития.
2. «Власть». Власть служит элите, либо является ее частью. В прежние времена элита всегда брала власть в свои руки, и тогда возникала диктатура. Диктаторы называли себя по-разному: вождь, король, император, султан и т.д. Сейчас элите не до управления страной - это грязная и нервная работа, и элита «аутсорсит» эту функцию власти. По логике этого процесса, власть не должна идти против интересов элиты, так как будет уволена и заменена на другую. Власть это знает, но регулярно происходят бунты, когда люди, получившие власть, пытаются заменить собой элиту, устраивая «дворцовые перевороты». Тогда начинаются конфликты, которые могут заканчиваться по-разному. Чтобы эти конфликты не возникали, элите выгодно иметь какой-то простой и формальный механизм смены людей у власти. В западных странах для этого придумана «демократия». В Китае организована планомерная смена элит. В России необходимости в таком инструменте нет, так как страной по сути управляет сама элита: она не доверяет власть никому.
3. «Граждане». Это люди, которые не доверяют власти и не любят ее, считают ее мерзкой и циничной. Они считают своей целью борьбу с властью за свои права. Элита опасается непосредственного столкновения с этими людьми, поэтому в «гражданских обществах», где граждан много, элита не находится у власти. Граждане могут настроить народ против кого угодно, а так как деяния власти видны всем, то люди у власти - самые главные кандидаты на атаку со стороны граждан. Граждане часто наивны, судят поверхностно, не понимают глубинных процессов и не знают интересов всех сторон, влияющих на общество, поэтому не видят истинных причин тех или иных событий. Также они почти всегда уверены, что демократия – это реальный инструмент управления властью (интересно, с чего бы тогда власть поддерживала демократию?) и отстаивания своих интересов, что является чистой воды иллюзией. Власть ненавидит граждан и уничтожила бы их в любой момент, но вынуждена их терпеть, потому что, как это ни парадоксально, граждане нужны элите. Финансовая часть элиты обычно нуждается в людях с активной жизненной позицией, способных стать двигателями экономики. Национальная часть элиты воспринимает граждан как потенциальных членов элиты: при определенных заслугах перед обществом и обладая неординарным умом и личными качествами, гражданин имеет все шансы оказаться в кругу элиты. Именно элита защищает граждан от посягательств власти. Но для стабильности общества и поддержания своего влияния в нем элите нужны управляемые граждане. В развитых обществах элита построила эффективные инструменты манипулирования гражданами. Основным инструментом манипуляции являются «свободные СМИ», щедро финансируемые элитой. Не доверяя власти, граждане нуждаются в альтернативных источниках информации. Элита поддерживает такие источники, создавая иллюзию их независимости, чтобы управлять мнениями граждан. Граждане нужны элите для того, чтобы через нее контролировать власть, чтобы та не вышла из берегов и не попыталась учинить смену элит. Если местные элиты бездарны и неспособны наладить общение с гражданами, последние оказываются во власти внешних элит, которые могут манипулировать ими в своих интересах, часто направляя их против собственного общества.
4. «Народ». Народ в обычных условиях лоялен власти. Власть «любит» народ за это, точнее – терпит. Власть предпочла бы иметь тупой народ, наподобие муравьев, которые молча будут делать свою работу, все снесут и готовы на любые лишения. Во время революций и прочих общественных катаклизмов граждане поднимают народ на борьбу с властью, и в такие моменты элита пытается сохранить свое положение, направляя энергию восставшего народа на власть и отдавая власть народу на растерзание. При удачном для элиты стечении обстоятельств, снеся с трона власть, народ успокаивается и расходится по домам. Элита понемногу приходит в себя и ставит во власть других людей, создавая иллюзию перемен, и жизнь продолжает идти своим чередом. В эпоху больших перемен формируются конкурирующие элиты, и тогда народные волнения используются для достижения контроля над обществом, смены элит. В некоторых случаях вопрос решается революцией, иногда случаются гражданские войны. Обычно побеждает та элита, у которой больше экономической мощи, но бывают и исключения. В любом случае проигравшим всегда оказывается народ – он пушечное мясо в этой борьбе. Иногда смена элит происходит безболезненно: по мере развития технологий и образа жизни людей на смену одним экономическим лидерам приходят другие, и происходит ротация элит.
Любое современное общество состоит из этих основных «ингридиентов», но ввиду исторических или культурных особенностей различные общества могут иметь свои особенности в деталях. Например, элита может быть многоуровневой, как в Индии, где издревле существует кастовая система. Народ тоже может быть неоднородным и включать различные структурные образования в виде народностей и полярных социальных групп, представленных собственными элитами. Но при некотором обобщении все общества вписываются в эту схему.
Эта схема удобна тем, что по ней можно легко анализировать различные общественные процессы. Также, понимая ее, можно достаточно точно предсказать результат тех или иных политических событий.
В частности, из нее понятно, что если элита довольна властью, то бессмысленно пытаться менять власть, не пытаясь сменить элиту. Элита легко сдаст власть, но следующая власть будет делать все то же самое, разве что слегка сменит фасад. Также достаточно опасно делать ставку на национальную элиту без учета интересов финансовой элиты, так как это приводит к разрушающим экономические основы общества диктатурам. Опасно ставить финансовую элиту в ситуацию противоречия с национальными интересами, так как тогда она становится наднациональной и может действовать против нации, обрекая страну на развал и самоуничтожение. Именно этим, кстати, опасна глобализация. Также опасно подталкивать граждан к чрезмерной активности, так как этим не преминут воспользоваться элиты вражеских стран, пытаясь натравить одни группы граждан на другие, а также на собственную власть или даже собственную элиту. Опасно подавлять гражданское общество, так как это приводит к чрезмерному укреплению позиций власти, что может плохо кончиться не только для народа, но и для элиты.
Как видите, такая модель общества достаточно продуктивна. Понятное дело, будучи достаточно общей, она не описывает все общественные процессы. Но она позволяет видеть «с высоты птичьего полета» то, что мы часто не замечаем, находясь в гуще событий.