Չե՛մ հավատում նոր Խորհրդային Միությանը - Mediamax.am
Կարող եք ինձ համարել անհույս ռոմանտիկ, բայց ես չեմ հավատում նոր Խորհրդային Միությանը: Դե, կամ էլ Եվրասիական Միությանը՝ անվանեք ինչպես կուզեք: Վերջին 20 եւ ավել տարիների ընթացքում չափազանց շատ բան է փոխվել, եւ որքան էլ մեր «ականջից բռնած» ետ քաշեն այդ, թվում էր, վաղուց մոռացված ժամանակները, երբ բոլոր որոշումները կայացվում էին մոսկովյան միջանցքներում, միեւնույն է, դժվար է հավատալ, որ այն սերունդները, որոնք ծնվել ու մեծացել են անկախ Հայաստանում, կհամաձայնեն թեեւ հաճախ թվացյալ անկախությունը փոխարինել երեւակայական նյութական բարօրության հետ:
Բայց ամենաշատն ինձ ուրախացնում է, որ մեր կարիքն առանձնապես չունեն հասարակ ռուսաստանցիները: Դրանում ես եւս մեկ անգամ համոզվեցի, երբ անցյալ շաբաթ շփվում էի ռուսաստանցի գործընկերներիս հետ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած «Մշակույթների երկխոսություն 2013» միջազգային մեդիա-ֆորումի շրջանակներում:
Սկզբունքորեն նրանք դեմ չեն, որպեսզի մենք կրկին մեկ երկիր դառնանք, բայց կտրականապես դեմ են, որպեսզի դրա համար վճարի Ռուսաստանը: Գործընկերներս կարծում են, որ Ռուսաստանին իր խնդիրներն էլ են բավարար: Նախեւառաջ, դա ցածր կենսամակարդակն է, հատկապես կենտրոնից հեռու գտնվող մարզերում, իսկ էներգառեսուրսներից ստացված գումարները հարկավոր է ծախսել հենց այդ խնդիրների լուծման նպատակով:
Ես նկատեցի եւս մեկ նրբերանգ. մենք արդեն այնքան էլ լավ չգիտենք, թե ինչով են ապրում մեր հյուսիսային դաշնակիցները, որ խնդիրներն են նրանց ավելի շատ հուզում, ինչին են նրանք ձգտում: Դե, իսկ հասարակ ռուսաստանցիների մասին խոսելն առհասարակ ավելորդ է. կատարյալ տեղեկատվական վակուում այն ամենի շուրջ, ինչ կատարվում է Հայաստանում: Ոչ մի հետաքրքրություն՝ ոչ իրական, ոչ շինծու: Ոչինչ չի փոխել նույնիսկ Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի ցանկությունը: Մեր երկիրը չափազանց հազվադեպ է դառնում ռուսաստանցիների ուշադրության առարկան: Սուրճի սեղանի շուրջ ես հարցրեցի Սիբիրից ժամանած իմ գործընկերներին, թե նրանք վերջին անգամ հեռուստատեսությամբ ե՞րբ են լսել կամ տեսել Հայաստանի մասին որեւէ հիշատակում: Պարզվեց, դա եղել է սեպտեմբերի 3-ին, երբ Հայաստանի նախագահը հայտարարել էր Մաքսային միությանն անդամակցելու իր ցանկության մասին: Ավելի ճիշտ, ե՛ս հիշեցի, որ այդ իրադարձությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերին, իսկ գործընկերներս նույնիսկ դա չէին հիշում: Կար միայն մեկ ընդհանուր թեմա, որը ջերմացնում էր մեր հոգին ու մարմինը՝ հայկական կոնյակը. բոլորն ունեին այդ խմիչքի հետ շփման իրենց փորձը, եւ դա, իր հերթին, ավելի էր ուժգնացնում իմ հայկական ինքնասիրությունը:
Մեր խոսակցության մյուս կարեւոր թեման էին սրվող ազգայնական տրամադրությունները Ռուսաստանում, հատկապես՝ Բիրյուլեւոյի վերջին իրադարձությունների եւ կովկասցիների (այդ թվում նաեւ հայերի) վրա բազմաթիվ հարձակումների լույսի ներքո: Ստացվում է, որ, մի կողմից, մեզ՝ հայերիս, կանչում են միություն, մյուս կողմից` այնքան էլ չեն սիրում, մեղմ ասած: Գործընկերներս փորձում էին ինձ հանգստացնել՝ նշելով, որ այդ ալիքն ամենեւին էլ հայերի դեմ ուղղված չէ, եւ այդ ազգայնականներն այնքան էլ շատ չեն: Բայց դա հազիվ թե կարելի է սփոփանք համարել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իշխանությունները խիստ միջոցներ չեն ձեռնարկում ռասիզմի ու ազգայնամոլության դրսեւորումների դեմ, ինչն էլ պարարտ հող է ստեղծում դրանց աճի համար: Կրակի վրա յուղ են լցնում նաեւ ԶԼՄ-ները, հատկապես ցանցային՝ շեշտադրելով հանցագործության մեջ կասկածվող անձի ազգությունը:
Ռուսաստանի Ժուռնալիստների միության ղեկավարներից մեկը՝ պատգամավոր Բորիս Ռեզնիկը, մեզ հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, որ գործընկերների հետ միասին մշակում է մի օրինագիծ, որով ԶԼՄ-ներին արգելվելու է նշել կասկածյալի կամ հանցագործի ազգությունը: Միաժամանակ, նա տխրությամբ խոստովանեց, որ իրենք առանձնապես պատրանքներ չեն տածում. կասկածյալի անուն-ազգանունով կարելի է շատ հեշտ ու ճիշտ գուշակել նրա ազգային պատկանելությունը: Մյուս կողմից, հարկ է նշել, որ Հյուսիսային Կովկասի ազգությունների ներկայացուցիչները ՌԴ-ի բազմաթիվ շրջաններում պակաս վտանգի տակ չեն գտնվում, քան հայերը կամ, ասենք, տաջիկները: Նրանց վրա հարձակվող ամբոխն առանձնապես չի հետաքրքրվում նրանց ազգությամբ, այլ առաջնորդվում է հիմնականում մազերի եւ մաշկի գույնով: Բռնության զոհերի մեծ մասն անգամ վայրկյան չի ունենում, որպեսզի հարձակվողներին հայտնի իր ազգությունը, այդ պատճառով նրանց թվում այդքան շատ են պատահական մարդիկ:
Եթե ամփոփենք, պատկերն այնքան էլ գունեղ չի ստացվում: Մի կողմից, Ռուսաստանի իշխանությունների կայսերական հավակնությունները, մյուս կողմից` «Ռուսաստանը ռուսների համար է» պաստառներով ամբոխները: Կողքից այդ ամենն անհամատեղելի է թվում, սակայն պատմությունը բազմիցս ապացուցել է, որ Ռուսաստանի ապագայի վերաբերյալ կանխատեսումներ անելն անշնորհակալ գործ է: Տեսնենք, թե ինչ կլինի այս անգամ…

Не верю в новый Советский Союз! - Mediamax.am
Можете называть меня беспросветным романтиком, но я не верю в новый Советский Союз. Ну, или Евразийский Союз - называйте, как хотите. Слишком многое изменилось за последние 20 с лишним лет, и сколько бы нас не «тянули за уши» обратно в те, казалось бы, давно забытые времена, когда все решения принимались в московских коридорах, все равно, верится с трудом, что те поколения, которые родились и выросли в независимой Армении, согласятся обменять свою хотя зачастую и мнимую свободу на виртуальные материальные блага.
Но больше всего меня радует, что в нас не особо нуждаются обычные россияне. В этом я еще раз убедился, когда на прошлой неделе общался со своими российскими коллегами в кулуарах международного медиа-форума «Диалог культур 2013» в Санкт-Петербурге.
В принципе, они не против, чтобы мы вновь были одной страной, но решительно против, чтобы за это платила Россия. Коллеги считают, что в России своих проблем предостаточно, в первую очередь, это низкий уровень жизни, особенно в удаленных от центра регионах, и деньги, полученные от продажи энергоресурсов, надо тратить именно на решение этих проблем.
Еще один нюанс, подмеченный мной: мы уже не очень знаем, чем живут наши северные союзники, какие проблемы заботят их больше всего, к чему они стремятся? Ну, а об обычных россиянах и говорить нечего: абсолютный информационный вакуум вокруг всего того, что творится в Армении. Никакого интереса – ни реального, ни поддельного. Даже желание Армении войти в Таможенный союз ничего не изменило. Наша страна крайне редко становится объектом внимания россиян. За чашечкой кофе я спросил коллег из Сибири, когда они в последний раз слышали или видели что-нибудь об Армении по ТВ. Оказалось, это было 3 сентября, когда армянский президент объявил о своем желании войти в Таможенный союз. Вернее, это я вспомнил, что данное событие произошло 3 сентября, а мои коллеги и этого вспомнить не смогли. Была лишь одна общая тема, гревшая всем нам душу и тело – армянский коньяк: у всех был свой собственный опыт общения с данным напитком, и это, в свою очередь, подогревало мое армянское тщеславие.
Другая важная тема нашего разговора - усиливающиеся националистические настроения в России, особенно на фоне последних событий в Бирюлево и бесчисленных нападений «наци» на выходцев с Кавказа, в том числе – армян. Получается, что, с одной стороны, нас, армян, зовут в союз, а с другой - не очень то и любят, мягко говоря. Коллеги попытались меня успокоить, отметив, что эта волна направлена никак не против армян, да и националистов этих не очень много. Однако вряд ли это можно считать утешением, учитывая то обстоятельство, что власти не принимают жестких мер против проявлений расизма и национализма, что и создает удобную почву для их роста. Подливают масла в огонь и СМИ, особенно сетевые, ставя акцент на национальности подозреваемого в преступлении лица.
Один из руководителей Союза журналистов России, депутат Борис Резник на встрече с нами заявил, что вместе с коллегами готовит законопроект, который запретит СМИ называть национальность подозреваемого или преступника. Вместе с тем он с грустью признал, что особых иллюзий они не питают: по фамилии и имени подозреваемого можно достаточно легко и точно угадать его национальную принадлежность. С другой стороны, стоит заметить, что представители национальностей Северного Кавказа находятся во многих регионах РФ не в меньшей опасности, чем армяне или, скажем, таджики. Набрасывающаяся на них толпа не особо интересуется их национальностью, а ориентируется в основном по цвету волос и смуглости кожи. У многих жертв насилия не было и секунды, чтобы сообщить нападавшим свою национальность, именно поэтому среди них так много случайных людей.
Если подытожить, картина вырисовывается не очень радужная. С одной стороны, имперские амбиции российских властей, с другой - толпы с плакатами «Россия для русских». Со стороны все это кажется несовместимым, однако история много раз уже доказывала, что строить прогнозы относительно будущего России - дело неблагодарное. Посмотрим, что будет на этот раз…