Ադրբեջանական 10 միֆերը հայերի եւ Հայաստանի մասին - Mediamax.am
Նախորդ սյունակում ներկայացրեցի տպավորություններս Ադրբեջանում կայացած մեր հանդիպումների եւ այցելությունների մասին: Այս անգամ կանդրադառնամ այն միֆերին ու թյուրըմբնումներին, որոնք վիճակվեց մի քանի անգամ լսել զրուցակիցներից տարբեր միջավայրերում եւ որոնք փաստացի առկա են ադրբեջանական հասարակության մեջ:
Որքան հասկանում եմ, քարոզչական այդ միֆերը ծնվում են Ադրբեջանի պետական ապարատում, ապա՝ զանգվածաբար տիրաժավորվում մեյնստրիմ մեդիայի կողմից: Մեզ համար դրանք հետաքրքիր են մի քանի առումով. նախ եւ առաջ, միֆերը հարուստ «սնունդ» են քաղաքագետների եւ քարոզչության տեսաբանների համար, որոնք կարող են պատկերացում կազմել այդ դրանց վերջնական թիրախի մասին: Ահավասիկ դրանցից մի քանիսը: Իսկ թե որքանով են դրանք իրական կամ մտացածին, որոշեք ինքներդ:
Միֆ 1. Ղարաբաղի հայերն իրենց շատ լավ էին զգում Խորհրդային Ադրբեջանում, 1986թ. դրությամբ ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի տնտեսապես եւ սոցիալապես ամենազարգացած շրջանն էր: Ղարաբաղյան շարժումը հորինեցին «երրորդ ուժերը», որոնք հետո նաեւ պատերազմ հրահրեցին հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ:
Միֆ 2. Սումգայիթում, Բաքվում ու Կիրովաբադում հայերի ջարդերը Ռուսաստանի դրդմամբ հրահրել եւ իրականացրել են Կապանից եկած հայերը, որպեսզի հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ ատելություն սերմանեն: Ի դեպ, այս թեզն օրեր առաջ հնչեցրեց նաեւ Ադրբեջանի նախագահը:
Միֆ 3. Առանց ռուս զինվորականների օգնության հայերը չէին կարող հաղթել Ղարաբաղյան պատերազմում: Ավելին՝ ռազմաճակատում կռվում էին հենց ռուսները, իսկ հայերը նրանց հետեւից գալիս ու տիրանում էին ադրբեջանցիների ունեցվածքին:
Միֆ 4. Ադրբեջանը եւ Արցախը հեշտությամբ լեզու կգտնեն, հենց հայկական զորքը դուրս գա Արցախից: Արցախցիներին ոչ մի վտանգ էլ չի սպառնում, չէ որ նրանք Ադրբեջանի նույնպիսի քաղաքացիներ են, ինչպես եւ մնացած բոլորը, իսկ սահմանադրությունը հավասարապես երաշխավորում է Ադրբեջանի բոլոր քաղաքացիների անվտանգությունը՝ անկախ նրանց ազգությունից:
Միֆ 5. Ադրբեջանին եւ Հայաստանին խաղաղություն կնքել թույլ չի տալիս առաջին հերթին հայկական Սփյուռքը, որը սպառնում է դադարեցնել Հայաստանի տնտեսության ֆինանսավորումը: Դրան հատկապես խոչընդոտում է Սփյուռքում ավանդական հայկական կուսակցությունների ղեկավարությունը, որը մեծ ազդեցություն ունի ՀՀ իշխանության վրա:
Միֆ 6. Հայաստանի եւ Արցախի վերջին երկու տասնամյակների բոլոր քիչ թե շատ հաջողված նախագծերն իրականացվել են Սփյուռքի բարերարների միջոցներով: Իսկ հայաստանցիները միայն ռեստորաններ եւ խանութներ են կառուցել:
Միֆ 7. Հայաստանի եւ Արցախի տնտեսական վիճակն օրեցօր վատանում է եւ մի քանի տարուց օրհասական է դառնալու: Այդ ժամանակ հայերը կդիմեն Ադրբեջանին փրկության ճիչով՝ փոխարենն առաջարկելով Արցախը եւ հարակից տարածքները:
Միֆ 8. Հայաստանի բնակիչների մեծամասնությանը չի հուզում Արցախի ապագան, մարդկանց համար ավելի կարեւոր է սեփական բարեկեցությունը: Հայաստանցիները եւ արցախցիները բոլորովին տարբեր բաների մասին են երազում:
Միֆ 9. Հայկական արտաքին քարոզչությունը համակարգում են Ռուսաստանում բնակվող հայազգի լրագրողները: Հենց նրանք էլ ղեկավարում են հակաադրբեջանական պրոպագանդան:
Միֆ 10. Ադրբեջանը թե տնտեսական, թե ռազմական առումով բազմակի անգամ գերազանցում է Հայաստանին, հեշտությամբ մի քանի օրում կարող է հաղթել նոր պատերազմում, սակայն հարգելով գերտերությունների խնդրանքը՝ «վերջին շանսն» է տալիս հայերին զիջումների գնալու եւ պատերազմից խուսափելու համար:
Անշուշտ, այս միֆերից մի քանիսը տարակուսանք են առաջացնում, մի մասն էլ հիմնված է դավադրության տեսության վրա: Կարծում եմ, ի սկզբանե դրանք նախատեսված են եղել ներքին լսարանի համար, սակայն հետագայում սողոսկել են նաեւ արտաքին քարոզչության ասպարեզ: Հայաստան այցելած ադրբեջանցի լրագրողներն այս թեզերից առնվազն չորսն արդեն մի քանի անգամ շեշտադրել են իրենց նյութերում եւ հարցազրույցներում: Ակնհայտ է, որ Բաքվում մանրազնին, կարելի է ասել՝ խոշորացույցով ուսումնասիրում են բոլոր հրապարակումները Ադրբեջան մեր այցի թեմայով: Իսկ դա նշանակում է, որ քարոզչական թեզերի մի մասը կարող է թարմացվել, մի մասն էլ դուրս բերվել շրջանառությունից, իսկ դրանց փոխարեն անպայման ի հայտ կգան նորերը։
Որպես ամփոփում նշեմ, որ թշնամու կերպարի ստեղծումը տեղեկատվական հակամարտության գլխավոր տարրերից մեկն է։ Վերընթերցելով իմ ներկայացրած մի քանի միֆերը՝ հանգում եմ այն եզրակացության, որ Ադրբեջանի իշխանության ստեղծած կերպարն իրականության հետ գրեթե ոչ մի աղերս չունի, եւ ճշմարտությունը մեծ ցավ կպատճառի ադրբեջանցիներին, երբ տեսնեն այն սեփական աչքերով։ Եթե տեսնեն…

10 азербайджанских мифов об Армении и армянах - Mediamax.am
В прошлой колонке я рассказал о впечатлениях после встреч в Азербайджане. На этот раз расскажу о мифах и недоразумениях, которые мне довелось несколько раз услышать от разных собеседников, и которые действительно бытуют в азербайджанском обществе.
Насколько понимаю, эти пропагандистские мифы рождаются в госаппарате Азербайджана, а затем массово тиражируются мейнстрим медиа. Нам они интересны по нескольким причинам. Прежде всего, мифы являются богатой «пищей» для политологов и экспертов, которые могут получить представление об их конечной цели. Приведу 10 из них.
Миф 1: Карабахские армяне очень хорошо чувствовали себя в Советском Азербайджане: к 1986 году НКАО была самой экономически и социально развитой областью Азербайджана. Карабахское движение придумали «третьи силы», которые затем  спровоцировали войну между армянами и азербайджанцами.
Миф 2: Погромы армянского населения в Сумгаите, Баку и Кировабаде по подстрекательству России спровоцировали и осуществили прибывшие из Капана армяне, чтобы посеять ненависть между армянами и азербайджанцами. Кстати, несколько дней назад этот тезис был озвучен президентом Азербайджана.
Миф 3: Без помощи российских военных армяне не смогли бы победить в Карабахской войне. Более того, на фронте воевали именно русские, а армяне прятались за их спинами и захватывали имущество азербайджанцев.
Миф 4: Азербайджан и Арцах с легкостью найдут общий язык, как только армянские войска покинут Арцах. Арцахцам ничего не угрожает, ведь они такие же граждане Азербайджана, как и все остальные, а конституция в равной степени гарантирует безопасность всех граждан Азербайджана, независимо от их национальной принадлежности.
Миф 5: Заключить мир Азербайджану и Армении не позволяет, в первую очередь, армянская Диаспора, которая угрожает прекратить экономическое финансирование Армении. Больше всего этому препятствует руководство традиционных армянских партий Диаспоры, которое оказывает большое влияние на власти Армении.
Миф 6: За последние два десятилетия все более-менее успешные проекты в Армении и Арцахе были осуществлены меценатами из Диаспоры. А сами жители Армении построили только рестораны и магазины.
Миф 7: Экономическая ситуация в Армении и Арцахе с каждым днем ухудшается, и через несколько лет она станет фатальной. Тогда армяне обратятся к азербайджанцам с криком о помощи, предлагая взамен Арцах и прилегающие территории.
Миф 8: Большую часть армянского населения не волнует будущее Арцаха, для людей важнее собственное благосостояние. Жители Армении и Арцаха мечтают о разном.
Миф 9: Внешняя армянская пропаганда координируется живущими в России журналистами армянского происхождения. Именно они и находятся во главе антиазербайджанской пропаганды.
Миф 10: Азербайджан как в экономическом, так и в военном плане многократно превосходит Армению и за несколько дней может с легкостью победить в новой войне. Однако, уважая просьбы сверхдержав, дает армянам «последний шанс», чтобы пойти на уступки и избежать войны.
Бесспорно, часть этих мифов вызывает недоумение, другая – основана на теории заговора. Думаю, изначально они предназначались для внутренней аудитории, однако в дальнейшем проникли и на внешнеполитическую арену. Посетившие Армению азербайджанские журналисты уже несколько раз приводили в своих материалах и интервью как минимум четыре из перечисленных мною мифов. Очевидно, что в Баку тщательно рассматривают все публикации по теме нашего визита в Азербайджан. А это означает, что часть пропагандистских тезисов может быть обновлена.
Формирование образа врага – один из главных элементов информационной войны. Перечитывая представленные мною несколько мифов, прихожу к выводу, что сформированный азербайджанскими властями образ практически не имеет ничего общего с реальностью. И правда причинит азербайджанцам большую боль, когда они увидят ее собственными глазами. Если увидят…