Վրաստան. ոչ դիվանագիտական կոաբիտացիա - Mediamax.am
Ներկայիս Վրաստանի ամենամոդայիկ բառն է՝ կոաբիտացիա: Տերմինը վրացական քաղաքական վերնախավին նվիրել են արեւմտյան գործընկերները՝ դրանով իսկ նախկին խորհրդային հանրապետության կարգավիճակը բարձրացնելով մինչեւ ժողովրդավարական հասարակության հսկա Ֆրանսիան: Կոաբիտացիան տարբեր կուսակցությունների պատկանող նախագահի եւ վարչապետի համակեցությունն է: Ժամանակակից ֆրանսիական պատմության մեջ նման համակեցություններ եղել են 1986-1988, 1993-1995 եւ 1997-2002 թվականներին:
Այն բանից հետո, երբ Վրաստանի վարչապետ դարձավ Բիձինա Իվանիշվիլին «Վրացական երազանք»-ից, իսկ «Միացյալ ազգային շարժում»-ը ներկայացնող նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին կնախագահի եւս 10 ամիս, եւ միայն հաջորդ նախագահական ընտրություններից հետո իշխանությունը լիակատար կերպով կանցնի կառավարության ղեկավարին, բոլորը փորձում են «կոաբիտացնել» շատ տարբեր երկու առաջնորդներին: Գործնականում դա նշանակում է, որ Սաակաշվիլին չպետք է փորձի ցրել խորհրդարանը, իսկ Իվանիշվիլին չպետք է խառնվի նախագահին բաժին մնացած ինստիտուտների աշխատանքին: Նախագահի ամենահզոր զենքը քարոզչությունն է եւ Արեւմուտքում պահպանված կապերը, Իվանիշվիլիիի զենքն էլ բյուջեն է: Սաակաշվիլիին արդեն հայտարարվել է, որ իր՝ Վրաստանի նախագահի, որն ունի երեք ինքնաթիռ եւ յոթ նստավայր, վրա արվող ծախսերը կրճատվելու են: Շուրջ 14 անգամ կրճատվելու են Անվտանգության խորհրդի՝ նախագահական մարմնի ծախսերը, որին 2013թ. հատկացվելու է ընդամենը մեկ միլիոն դոլարից քիչ ավել գումար: Իվանիշվիլին կասկածում է, որ ԱԱԽ-ն այս տարի ծախսել է գրեթե 10 միլիոն դոլար արեւմտյան ԶԼՄ-ներում պատվիրված հոդվածների վրա՝ ընդդեմ «Վրացական երազանք»-ի: Եվ այլն:
Սաակաշվիլին եւս պարտք չի մնում: Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Մայա Պանջիկիձեն ԱՄՆ կատարած առաջին այցի ընթացքում ստիպված էր «կոաբիտացվել» դեսպանի հետ, որին մինչ այդ անձամբ հայտարարել էր «անցանկալի»:  Դիվանագիտական առաքելության ղեկավար Թեմուր Յակոբաշվիլին ինքն էլ ասել էր, որ մտադիր չէ աշխատել «Վրացական երազանք»-ի հետ եւ հրաժարական էր ներկայացրել: Սակայն ոչ նրան, ոչ էլ մյուս դեսպաններին Սաակաշվիլին չի հեռացնում, մինչդեռ դեսպանների նշանակումն ու ետ կանչումն իր բացառիկ իրավունքն է: Իրավիճակն աբսուրդային է. ԱԳՆ ղեկավարը չի կարող ընտրել իր կադրերին: Ստացվում է ստիպված համակեցություն, դա ի՞նչ կոաբիտացիա է:
Կոաբիտացիան կաղում է հենց միջազգային ասպարեզում: Բրյուսել է ժամանում Իվանիշվիլին, իսկ Վրաստանի դեսպան Սալոմե Սամադաշվիլին դիմավորում է ոչ թե վարչապետին, այլ նախագահին, որը նույն երկրում էր նույն օրը: Դե պարզ է, դեսպանը չի կարող կիսվել: Իսկ մեկ երկրից երկու դեսպան ունենալու փորձ ոչ մի կոաբիտացիա չգիտի, իսկ Վրաստանի բյուջեն դրան չի դիմանա նույնիսկ Սաակաշվիլիի բոլոր ինքնաթիռները վաճառելու դեպքում:
Ակնհայտ է, որ Վրաստանը Ֆրանսիա չէ, եւ այստեղ կոաբիտացիան չի անցնի: Սաակաշվիլին համակցելու է իր յուրայինների, Իվանիշվիլին էլ՝ իր յուրայինների հետ: Նրանց մոտ «շվեդական ընտանիք» չի ստացվի մեկ Վրաստանի հետ, որը եւ կարող է ամենաշատը տուժել առաջիկա 10 ամիսների ընթացքում այդ «ճոճանակի» վրա: Կասկածում եմ, որ այդ երկուսից մեկը պատրաստ է զիջումների գնալ: Սա Վրաստանն է, Ֆրանսիան չէ: Սե լյա վի:

Грузия: недипломатическая коабитация - Mediamax.am
Самое модное слово в сегодняшней Грузии - коабитация. Этот термин грузинской политической элите подарили западные партнеры, тем самым возвысив ситуацию в бывшей советской республике до гранда демократического сообщества Франции. Коабитация – это сожительство (как же это звучит с французским шармом) президента и премьер-министра, принадлежащим к разным партиям.  В современной французской истории известно такое сожительство в 1986-1988, 1993-1995 и 1997-2002 годах. И ничего, обошлось без гильотины.
После того, как премьер-министром Грузии стал Бидзина Иванишвили из «Грузинской мечты», а президент Михаил Саакашвили из «Единого национального движения» будет президентом еще 10 месяцев, и только после следующих выборов президента вся полнота власти фактически отойдет главе правительства, все, кому не лень, стали пытаться скообитировать таких разных по сути этих двух грузинских лидеров. На деле это означает, что Саакашвили не должен пытаться распустить парламент, к которому он ушел в оппозицию, а Иванишвили не должен вмешиваться в работу оставшихся за президентом институтов. Самое мощное оружие президента – это пропаганда и сохранившиеся на Западе связи, зато за Иванишвили бюджет. Саакашвили уже объявлено, что расходы на него, президента Грузии, имеющего три самолета и семь резиденций, будут урезаны. Почти в 14 раз сократятся расходы на Совет безопасности – президентский орган, которому выделят всего миллион с небольшим долларов в 2013 году. Иванишвили подозревает, что СНБ в этом году истратил почти 10 миллионов долларов на заказные статьи в западных СМИ против «Грузинской мечты». И так далее.
Не остался в долгу и Саакашвили. Глава МИД Грузии Майя Панджикидзе во время первого визита в США была вынуждена кообитироваться с послом, которого она сама объявила до этого «нежелательным», да и глава дипмиссии Темур Якобашвили сказал, что не намерен работать с «Грузинской мечтой» и подал в отставку. Но ни его, ни других послов Саакашвили не увольняет, а назначение и отзыв послов – это его прерогатива. Ситуация абсурдна: глава МИД не может выбирать себе кадры.  Получилось сожительство поневоле, какая же это коабитация?
Коабитация захромала именно на международной арене. Приезжает Иванишвили с первым визитом в Брюссель, а посол Грузии Саломе Самадашвили встречает не премьера, а президента, оказавшегося с визитом в этой же стране в это же время. Ну не разорваться же ей! Практики же наличия двух зарубежных послов от одной страны никакая коабитация не знает, а бюджет Грузии не выдержит, даже если продать все самолеты Саакашвили.
Очевидно, что Грузия не Франция, и коабитации здесь не пройти. Саакашвили будет сожительствовать со своими, а Иванишвили со своими. У них не получится шведской семьи с одной Грузией, которая и может больше всего пострадать за эти ближайшие 10 месяцев на таких качелях.  Сомневаюсь, что кто-то из двоих  откажется тянуть одеяло на себя. Это Грузия, а не Франция. Се ля ви.