Ես հայ եմ: Եվ ո՞րն է դրա իմաստը… - Mediamax.am
Մենք` հայերս, մեզ համարում ենք հին ազգ: Դա հենց այդպես է, սակայն` մեկ ճշգրտմամբ: Մենք հին էթնոս ենք, այսինքն, որպես էթնոս` ժողովուրդ իմաստով, այո, հին ենք: Սակայն որպես քաղաքական միավորում շատ երիտասարդ ենք: Մենք դեռ նոր ենք սովորում անկախ ապրել: Բազմադարյա կախվածությունն ու 70 տարի մեծ ընտանիքի կազմում ապրելը մոռացրել են ինքնուրույնությունը: Ինչպե՞ս է դա արտահայտվում: Նախ, եկեք օգտագործենք ժողովրդի եւ մարդու միջեւ նմանության հանգամանքը: Հետո քննարկման ընթացքում հասկանալի կդառնա, որ դա ոչ թե պարզապես նմանություն է, այլ` շատ կարեւոր կապ:
Ընտանիքի կազմից դեպի ինքնուրույն կյանք երիտասարդի դուրս գալը միշտ համընկնում է անձնական կայացման ժամանակահատվածին: Այլ կերպ լինել չի կարող. կայացած անհատը չի կարող շարունակել ապրել ծնողների խնամքի տակ: Նա ձգտում է ինքնուրույն որոշումներ կայացնել, ունի իր ճանապարհը, իր նպատակները: Ինչպե՞ս է մարդն ընտրում իր ուղին: Իհարկե, ընտրությունը պայմանավորված է նրա անհատականությամբ, որը ձեւավորվում է այն հանգամանքների արդյունքում, որոնք նրան ուղեկցել են մանկության կամ պատանեկության ընթացքում, եւ այն որակների համադրությամբ, որոնք նա ժառանգել է գեների միջոցով: Մենք հարգում ենք այն մարդկանց, որոնք կողմնորոշվել են իրենց առաջնահերթությունների շուրջ, գիտեն` հանուն ինչի են ապրում, եւ կյանքը նրանց համար իմաստ ունի: Եվ հակառակը. հազիվ թե հարգենք այն մարդկանց, ովքեր անրջում են, վարում անիմաստ կենսակերպ եւ չեն հասկանում` ինչու են ապրում:
Մենք` որպես ազգ, հիմա գտնվում ենք իմաստավորման եւ կայացման փուլում: Չպետք է ենթադրել, որ մեր ազգի երկար պատմությունը ավտոմատ կերպով մեզ դարձնում է իմաստուն եւ մեր գոյությանն իմաստ է հաղորդում: Մեր պատմությունն այն տեսքով, որով ընկալվում է ժողովրդի կողմից, ավելի շուտ առասպելաբանություն է: Այն, ինչով լցված է մեր գիտակցությունը վաղ մանկությունից, հայոց պատմության վառ դրվագները, ինչպիսիք են Ծովից ծով Հայաստանը, Ավարայրի ճակատամարտը եւ այլն, ի թիվս լեզվի, հավատի, տարածքի ու մշակույթի, բացահայտում են մեր համակեցության իմաստը, մեր էթնոսի հիմքը: Սակայն մեր պատմությունը մեզ ավելին չի տալիս. ցավոք: Մենք չունենք ինքնուրույն, անկախ ազգի կենսափորձ, քանի որ վերջին անգամ այդ փորձն ունեցել ենք շատ դարեր առաջ, որից հետո այն կորցրել ենք ամբողջությամբ:
Այսպիսով, մենք` որպես ազգ, շատ երիտասարդ ենք: Մենք պետք է շատ կարեւոր որոշումներ կայացնենք, գիտակցենք մեր նպատակներն ու ժամանակակից աշխարհում մեր գոյության իմաստը: Ինչպես այն պատանին, որն ոտք է դրել ինքնուրույն կյանք, այդ ընտրության մեջ պետք է հենվենք նախնիներից ժառանգածի վրա:
Խոսելով նպատակների մասին` ի նկատի չունեմ հրատապ խնդիրները, ինչպիսիք են Արցախը, թույլ տնտեսությունը, տարածքային մեկուսացումը եւ այլն: Ենթադրենք, մենք լուծել ենք Արցախի խնդիրը, տնտեսությունը դարձել է ավելի ուժեղ: Եվ ի՞նչ: Ինչո՞ւ մենք պետք է անենք դա: Ի՞նչ կտա դա մեզ: Ի՞նչ ենք ցանկանում դառնալ 20 տարի հետո: Ինչպիսի՞ երկրում են ապրելու մեր երեխաները: Անիմաստ է գործել` առանց նպատակը գիտակցելու, քանի որ առանց նպատակների խնդիրներ չկան, իսկ խնդիրների լուծումը կայանում է հենց նպատակներին հասնելու մեջ: Երբ մենք երեխա ենք մեծացնում, մտածում ենք նրա ապագայի մասին: Փորձում ենք պատկերացնել, թե ինչպիսին է նա լինելու, երբ մեծանա: Սակայն իրականում ավելի կարեւոր է, թե ինչպիսին է լինելու երկիրը, ինչ մարդիկ են նրան շրջապատելու, եւ հանուն ինչի է ապրելու երեխան:
Խոսելով նպատակների մասին` կարեւոր է նաեւ տարբերակել նպատակներն ու միջոցները` նպատակներին հասնելու գործիքները: Կյանքում քանի՞ անգամ ենք նպատակին ձգտելու փոխարեն պայքարել հերթական միջոցը ստանալու համար եւ, հասնելով դրան, զարմացել, թե ինչու մեզ երջանիկ չենք զգում; ընդհակառակը, մեր միակ զգացողությունը խաբված լինելն է: Հաճախ նույնը տեղի է ունենում նաեւ ազգերի հետ: Վառ օրինակ են 90-ական թվականների քաղաքական ցնցումներից առաջացած մեր թարմ վերքերը:
Մինչ մեր ազգային նպատակների եւ դրանց հասնելու մեթոդների անմիջական վերլուծությունը անհրաժեշտ է պարզել` պե՞տք է ինչ-որ բան տարբեր անենք մյուս ազգերից: Ինչո՞վ ենք մենք տարբերվում նրանցից:
Նախեւառաջ, լեզվով: Մենք ունենք նրբագեղ, հին, զարգացած ու կենդանի լեզու: Երկրորդ տարբերությունը սփյուռքն է: Աշխարհում քիչ ժողովուրդներ կան, որոնց թվաքանակը երկրի սահմաններից դուրս ավելի մեծ է, քան նրա տարածքում: Նույնիսկ հրեաները, որոնք հայտնի են մեծաքանակ սփյուռքով, չեն կարող համեմատվել մեզ հետ. Իսրայելի սահմաններից դուրս ապրող հրեաների թիվը մոտավորապես հավասար է երկրի բնակչությանը:
Մյուս առանձնահատկությունն այն է, որ մենք փոքր ազգ ենք, ունենք փոքր, աշխարհից կտրված եւ ոչ շատ հայտնի երկիր: Չխաբենք մեզ. այդպիսին է իրականությունը, եւ դրա սթափ ընկալումը, որքան էլ այն ցավոտ լինի, կարեւոր է ճիշտ որոշումներ կայացնելու համար այն մասին, թե ուր է պետք շարժվել: Նախկինում մենք եղել ենք ԽՍՀՄ-ի` մեծ ու ամբողջ աշխարհին հայտնի պետության մի մասը եւ ավելի շատ պատճառներ ենք ունեցել հպարտության համար, քան հիմա, որովհետեւ այդ երկրի կազմում բազմաթիվ ցուցանիշներով եղել ենք լավագույնների թվում: Սակայն արդեն 20 տարի մենք գոյություն ունենք այլ իրականության շրջանակներում:
Մենք մեզ համարում ենք եվրոպական ազգ, մեր մասին այդ կարծիքն ունի պատմական խորը արմատներ: Եվրոպական քաղաքակրթության տարրերը օրգանապես միաձուլված են մեր ազգային մենթալիտետին: Մյուս կողմից, մենք հեշտությամբ ընդունում ենք «ասիական» մտածելակերպը, այն մեզ հասկանալի է դարավոր հարեւանության շնորհիվ: Մեր դյուրազգացությունը վերաբերում է ոչ միայն ասիական մտածողությանը: Հայերը հեշտությամբ ադապտացվում են ցանկացած մշակույթի եւ այնտեղ գտնում իրենց տեղը: Դրա ապացույց է մեր սփյուռքը, որը ցանկացած երկրում ընկալվում է տվյալ երկրի մշակույթի ոչ թե օտար, այլ` բաղադրիչ մասը, հարստությունը` չստեղծելով ոչ մի լարվածություն: Ցավոք, այդ լարվածությունը երբեմն ստեղծվում է առանց հայերի մեղավորության եւ հանդիսանում համընդհանուր այլատյացություն կամ քրիստոնյաների նկատմամբ ատելություն:
Եվ վերջինը, ինչը մեզ առանձնացնում, բայց, միաժամանակ, միավորում է այլ ժողովուրդների հետ, մեր քրիստոնեական կրոնն է:
Այժմ մենք գիտենք մեր առանձնահատկություններն ու տարբերությունները եւ, ելնելով դրանցից, կարող ենք ձեւակերպել մեր նպատակները:
Նպատակ առաջին. գոյություն: Նույնիսկ որոշ մեծ ու հարուստ ազգեր կանգնած են այդ խնդրի առջեւ: Առավել եւս, փոքր եւ ոչ հարուստ երկրում ապրող, աշխարհասփյուռ, փոքրաթիվ ազգը ստիպված է իր առջեւ այդպիսի նպատակ դնել: Սակայն մենք չենք կարող սահմանափակվել միայն դրանով, քանի որ մեր առանձնահատկությունների վերլուծությունը խոսում է այն մասին, որ մենք իրավունք ունենք հավակնել ավելիին: Միաժամանակ, մեր առջեւ դնելով միայն այդ նպատակը` դժվար կլինի հասնել դրան: Ազգը, որը ձգտում է միայն գոյատեւել, դատապարտված է ոչնչացման:
Նպատակ երկրորդ. ստեղծագործել: Քիչ առաջ ես նշեցի, որ չի կարելի նպատակները փոխարինել միջոցներով: Եվ ահա, կարծես, ես հակասում եմ ինքս ինձ` ակնհայտորեն խոսելով միջոցի մասին: Սակայն, ի տարբերություն այլ միջոցների, ստեղծագործությունն ունի ուրույն արժեք, եւ այդ արժեքը ժամանակակից աշխարհում վճռորոշ է:
Գլոբալիզացիայի արդյունքում ազգերն ավելի ուժգին են տարանջատվում երկու տեսակի. ստեղծողներ եւ սպառողներ, ընդ որում, երկրորդները ենթարկվում են առաջիններին եւ նրանց համար հանդիսանում էժան աշխատուժ եւ շուկա: Այսպիսով, ստեղծագործելու իրավունքը հեշտությամբ չի տրվում: Դրա համար պետք է պայքարել, եւ այն ազգերը, որոնք նվաճում են այդ իրավունքը, դառնում են համաշխարհային առաջնորդներ: Եթե չդառնանք ստեղծագործող ազգ, ապա մենք դատապարտված ենք: Մենք կկլանվենք այլ ազգերի, նրանց մշակույթի կողմից, մեզանից լավագույնները չեն գտնի այլ ուղի, քան հրաժարվել իրենց ազգային ինքնությունից եւ, միաձուլվելով այլ ազգերի, հասնել հաջողության: Իրադարձությունների այդպիսի զարգացման հետեւանքները մեր ազգի համար լիովին կանխատեսելի են. 100 տարի հետո մեր մասին կհիշեն միայն գիտնականները:
Հաջորդ կարեւոր նպատակը. բարգավաճում: Խոսքը ոչ միայն տնտեսական բարօրության մասին է: Ոչ մի ծնող իր դեռահաս ու անփորձ երեխային խոշոր գումար չի տա` հասկանալով, թե դա ինչ վտանգավոր է: Հարուստ ազգ լինելը հեշտ չէ. եթե մենք չունենանք սոցիալական ենթակառուցվածքի զարգացվածության բավարար մակարդակ, հարստությունն ինքնին չի կարող հանգեցնել հաջողության: Լավագույն դեպքում մենք կունենանք շատ հարուստ վերնախավ եւ աղքատ ժողովուրդ: Իսկ մեր դեպքում, քանի որ չունենք ոչ ոսկի, ոչ ալմաստ, որ նավթ, հարստությունը կարող է լինել միայն ու միայն հասարակության զարգացման հետեւանք:
Եվ վերջին նպատակը. ունենալ սեփական արժեքը: Մեր ժողովրդի գոյությունը պետք է լինի իմաստավորված, եւ ոչ միայն մեզ, այլ նաեւ` մյուս ազգերի համար: Պարտադիր չէ, որ մեզ բոլորը սիրեն, սակայն կարեւոր է, որպեսզի մեզ հարգեն ու ընկալեն որպես ինքնուրույն արժեք ունեցող նշանակալի երեւույթ:
Հիշո՞ւմ եք, սկզբում ես ասացի, որ մարդու եւ ազգի միջեւ զուգահեռը ավելին է, քան պարզ նմանությունը: Բանն այն է, որ մեր ազգի յուրաքանչյուր ներկայացուցչի համար իր ժողովրդի գոյության իմաստը իմաստավորում է այդ ազգին իր պատկանելիությունը: Իսկ դա կարեւոր է ազգի պահպանման համար, եւ ահա թե ինչու. քանի որ մենք աշխարհասփյուռ ժողովուրդ ենք, չկա հստակ սահման մեր եւ այլ ազգերի միջեւ: Մեր ազգային սահմանը շատ հաճախ անցնում է այն տների շեմերով, որտեղ ապրում են հայ ընտանիքները: Որպեսզի այդ սահմանն ամուր լինի, յուրաքանչյուր հայ ընտանիքում, ամեն հայի մոտ պետք է լինի հստակ գիտակցում, որ սեփական ազգի ներկայացուցիչը լինելն առաքելություն է: Անհրաժեշտ է, որպեսզի մեզանից յուրաքանչյուրը, որտեղ էլ նա գտնվի, ձգտի իրեն ու իր երեխաներին հայ պահել, քանի որ հենց դա է գոյությանը իմաստ հաղորդում: Եվ ընդհակառակը. եթե հայերը իրենցից առանձնահատուկ ոչինչ չեն ներկայացնում, ապա կարելի է դառնալ ֆրանսիացի, անգլիացի, կամ պարզապես «աշխարհաքաղաքացի»` առանց ազգության եւ կրոնի: Այդ դեպքում հայերը հետզհետե կառնմանվեն այլ ազգերին, եւ մենք շատ արագ կկորցնենք մեր ազգի մեծ մասին: Այն, ինչը չհաջողվեց մեզ հետ անել պարսիկներին, արաբներին ու թուրքերին, կպատահի ինքնաբերաբար, եւ դա կլինի շատ արագ` 2-3 սերնդի ընթացքում:
Հաջորդ սյունակում ես կշարադրեմ իմ տեսլականն այն մասին, թե մենք ինչպես կարող ենք հասնել այդ նպատակներին:

Я - армянин. И в чем смысл этого? - Mediamax.am
Мы, армяне, считаем себя древним народом. Это так и есть, но с одним уточнением. Мы – древний этнос. То есть, в понимании народа как этноса - да, мы древние. Однако в смысле народа как политического образования мы очень молоды. Мы только учимся жить независимо. Многие века полной зависимости, а дальше 70 лет жизни в большой семье полностью отучили нас от самостоятельности. В чем это проявляется? Давайте для начала используем аналогию между народом и человеком. Дальше, по ходу обсуждения станет понятно, что это не просто аналогия, а очень важная связь.
Время выхода молодого человека из семьи в самостоятельную жизнь всегда совпадает с периодом личностного становления. По-другому быть не может: сложившаяся личность не может далее жить под опекой родителей. Он стремится принимать собственные решения, у него свой путь, освещенный своей целью. Как человек выбирает свой путь? Конечно же, его выбор определяется его личностью, которая сложилась в силу тех обстоятельств, которые сопровождали его в детстве и юности, и из тех качеств, которые ему достались через гены. Мы уважаем людей, которые определились со своими жизненными приоритетами, понимают, ради чего живут, и жизнь для них имеет смысл. И наоборот, мы вряд ли станем уважать людей, которые мечутся, ведут бессмысленный образ жизни и не понимают, зачем живут.
Мы, как народ, сейчас находимся в стадии осмысления себя и становления. Не стоит полагать, что долгая история нашего народа автоматически делает нас мудрыми и наделяет наше существование смыслом. Наша история  в том виде, в каком она воспринимается народом – это, скорее, наша мифология. То, чем пропитано наше сознание с самого детства, яркие картинки из армянской истории, такие как Великая Армения, Аварайрская битва и т.д,, наряду с языком, верой, территорией и культурой, являют смысл нашего объединения, основу нашего этноса. Но больше наша история нам ничего не дает, к сожалению. У нас нет опыта жизни самостоятельным независимым народом, потому что в последний раз этот опыт мы имели много веков тому назад, и с тех пор его полностью растеряли.
Итак, мы, как народ, очень молоды. Нам предстоит принять для себя очень важные решения, а именно: осознать свои цели и смысл нашего существования в современном мире. Как и юноша, который вступил в самостоятельную жизнь, мы в этом выборе должны опираться на то, что нам досталось в наследство от наших предков, на свои качества и на то, что для нас ценно.
Говоря о целях, я имею ввиду не насущные проблемы, такие как Арцах, слабая экономика, территориальная изоляция и т.д. Допустим, мы решим проблему Арцаха, наша экономика станет сильнее, мы проложим какие-то пути во внешний мир. И что? Для чего мы все это будем делать? Что это нам даст? Кем мы хотим быть через 20 лет? В какой стране будут жить наши дети?  Действовать без осознания цели бессмысленно, так как без целей не существует проблем, а решение проблем как раз состоит в достижении целей. Когда мы растим детей, мы думаем об их будущем. Мы пытаемся представить, какими они будут, когда вырастут. Но ведь не менее, а, на самом деле, более важно, какой будет страна, какие люди их будут окружать, и ради чего будут жить наши дети.
Также важно, говоря о целях, различать цели и средства – инструменты достижения целей. Сколько раз в своей жизни, вместо того, чтобы стремится к своим целям, мы боролись за получение очередного средства и, достигнув этого, удивлялись, почему не чувствуем себя счастливыми; наоборот, нашим единственным достижением оказывается ощущение того, что нас обманули. То же самое часто случается и с народами, и наши свежие раны от политических катаклизмов 90-х – тому пример.
До того, как непосредственно обратимся к анализу наших национальных целей и способов их достижения, надо понять для себя, должны ли мы что-то делать иначе, чем другие народы? Чем мы отличаемся от других народов?
В первую очередь, языком. У нас есть свой изящный, древний, развитый и живой язык. Второе отличие - это диаспора (спюрк). В мире мало народов, численность которых за пределами своего государства больше, чем на его территории. Даже евреи, которые известны многочисленной диаспорой, не могут сравниться с нами: число евреев, живущих за пределами Израиля, примерно сопоставимо с населением Израиля.
Еще одна особенность состоит в том, что мы малочисленный народ, у нас небольшая, оторванная от мира и не очень известная страна. Давайте не обманывать себя: такова действительность, и ее трезвое восприятие, сколь бы болезненным оно ни было, важно для принятия правильных решений о том, куда нам нужно двигаться. В прежние времена мы были частью СССР – большого и известного всему миру государства, и у нас было значительно больше причин для гордости, чем сейчас, потому что в рамках той страны мы по множеству показателей были среди лучших. Однако, уже 20 лет мы существуем в рамках иной действительности.
Мы считаем себя европейским народом, это наше мнение о себе имеет глубокие исторические корни. Элементы европейской цивилизации органично слиты с нашим национальным менталитетом. С другой стороны, мы легко воспринимаем "азиатский" способ мышления, он нам понятен благодаря вековому соседству. Наша восприимчивость относится не только к азиатскому менталитету. Армяне с легкостью адаптируются к любой культуре и находят в ней свое место. Доказательством тому является наша диаспора, которая в каждой стране воспринимается не как нечто чужеродное, а как составляющая часть культуры этой страны, ее богатство, и не создает никакого напряжения. К сожалению, такое напряжение иногда создается без вины армян, и является обобщенной ксенофобией либо ненавистью к христианам.
И последнее, что нас отличает, но в то же время объединяет с другими народами, – мы нация христиан.
Теперь мы понимаем свои особенности и отличия, и, исходя из них, можем сформулировать свои цели.
Первая цель: существование. Даже некоторые большие и богатые нации стоят перед этой проблемой. Тем более живущий в маленькой и небогатой стране и, одновременно, разбросанный по миру немногочисленный народ вынужден ставить себе такую цель. Но мы не можем ограничиться только этим, потому что анализ наших особенностей говорит о том, что мы имеем право претендовать на большее. К тому же, поставив перед собой только эту цель, ее невозможно достигнуть: народ, который только пытается существовать, обречен на вымирание.
Вторая цель: творить. Чуть выше я сам писал о том, что нельзя подменять цели средствами. И вот, кажется, я противоречу себе, с очевидностью говоря о средстве. Однако, в отличие от других средств, творчество имеет собственную ценность, и эта ценность в современном мире оказывается решающей. В результате глобализации мира народы все более явственно разделяются на два типа: созидающие и потребляющие, причем вторые подчинены первым и являются для них рынком и источником дешевой рабочей силы. Таким образом, право творить не достается легко, за него надо бороться, и те народы, которые завоевывают это право, становятся лидерами в мире. Если мы не станем творящим, созидающим народом, то мы обречены. Мы будем поглощены такими народами, их культурой, лучшие из нас не найдут другого пути, кроме как отказаться от своей национальной идентичности и, слившись с другими народами, достигать успеха. Последствия такого развития событий для нашего народа вполне предсказуемы: через сто лет о нас будут помнить только ученые.
Следующая важная цель: процветание. И речь идет не только об экономическом благополучии. Ни один родитель не даст своему незрелому и неопытному ребенку крупную сумму денег, понимая, насколько это опасно. Быть богатым народом непросто: если у нас не будет достаточного уровня развития социальной инфраструктуры, то богатство само по себе не приведет к успеху. В лучшем случае у нас будет очень богатая верхушка и бедный народ. А в нашем случае, так как у нас нет ни золота, ни алмазов, ни нефти, богатство может быть только следствием общественного развития, а никак не наоборот.
И последняя цель: иметь собственную ценность. Само существование нашего народа должно быть осмысленно, и не только для нас самих, но и для других народов. Необязательно, чтобы нас все любили, но важно, чтобы нас уважали и воспринимали как имеющее самостоятельную ценность значимое явление.
Помните, в начале я сказал, что параллель между человеком и народом простирается дальше простой аналогии. Дело в том, что для каждого представителя нашего народа смысл существования его народа дает смысл его принадлежности к этому народу. А это критично для сохранения нации, и вот почему: поскольку мы – разбросанный по миру народ, не существует четкой границы между нами и другими народами. Наша национальная граница очень часто проходит по порогам домов, в которых живут армянские семьи. Для того, чтобы эта граница была крепка, в каждой армянской семье, у каждого армянина должно быть ясное понимание, что быть представителем своего народа – это миссия. Необходимо, чтобы каждый из нас, где бы он ни был, стремился сохранить себя и своих детей армянами, потому что именно это дает смысл их существованию. И наоборот, если армяне ничего особенного из себя не представляют, а значит, то, что ты армянин, не представляется чем-то значительным, то можно стать французом, англичанином, или просто никем, "гражданином мира", без нации и без вероисповедания. В этом случае армяне понемногу будут ассимилироваться с другими народами и мы очень быстро потеряем большую часть нашего народа. То, что не удалось сделать с нами персам, арабам и туркам, случится само собой, и случится очень быстро: на протяжении двух-трех поколений.
В следующей колонке я изложу свое видение того, как мы можем достигнуть этих целей.
Арам Пахчанян – вице-президент компании ABBYY, создавшей такие известные программы, как Lingvo и FineReader. Высказанные в колонке мысли принадлежат автору и могут не совпадать с точкой зрения Медиамакс.