Աննա Լեմբթոն. մի հեղաշրջման մասին - Mediamax.am
Այս տարի կլրանար բրիտանացի հայտնի գիտնական, Իրանի եւ իսլամի խոշորագույն մասնագետ Աննա Լեմբթոնի 100-ամյակը։ Լոնդոնի համալսարանի խորհրդանիշերից մեկը դարձած պրոֆեսոր Լեմբթոնը միայն 4 տարի չապրեց մինչեւ իր 100-ամյակը։
Առանց Լեմբթոնի աշխատությունների հնարավոր չէ պատկերացնել ժամանակակից իրանագիտությունը։ Բազմաթիվ աշխատությունների հեղինակ, ծագումով արիստոկրատ բրիտանացի գիտնականը խոշոր ներդրում է ունեցել համաշխարհային արեւելագիտության զարգացման գործում։ Սակայն, ինչպես պարզ դարձավ 90-ականներին գաղտնազերծված փաստաթղթերից եւ մի շարք աշխատություններից, Աննա Լեմբթոնը ոչ միայն պատմաբան էր, այլ նաեւ պատմություն կերտող, ում անմիջական մասնակցությամբ 1953-ին իրականացվեց Իրանի պատմության ամենացավալի եւ Արեւմուտքի կողմից կազմակերպված ամենաանպատվաբեր հեղաշրջումներից մեկը՝ դոկտոր Մոհամեդ Մոսադիկի ժողովրդավարական կառավարության տապալումը։
1951-ին ժողովրդավարական, ազատ եւ արդար ընտրությունների ճանապարհով իշխանության եկած Մ.Մոսադիկը նույն թվականին կայացրեց իր եւ Իրանի ժամանակակից պատմության ամենակարեւոր որոշումներից մեկը՝ ազգայնացնել Իրանի նավթային հանքերն ու արդյունաբերությունը։ Մինչ այդ դրանք 1919 թվականի կոնցեսիոն պայմանագրով անցել էին «Անգլո-պարսկական նավթային ընկերությանը», որն այսօր հայտնի է որպես «British Petroleum»։ 1919-ի պայմանագիրը գաղութատիրական դարաշրջանին բնորոշ փաստաթղթերից էր, որն Իրանի ռեսուրսների փաստացի սեփականությունը հանձնել էր անգլիացիներին։ Վերջիններս, ստանալով հսկայական շահույթ, իրանական կառավարությանն էին մուծում չնչին գումար։ 1921-ին, օրինակ, «Անգլո-պարսկական նավթային ընկերության» տարեկան շահույթը գերազանցեց Իրանի պետական բյուջեն 12%-ով:
Չնայած 1951-ին Բրիտանական կայսրությունը քայքայման ակտիվ շրջանում էր գտնվում, Մ.Մոսադիկի որոշումն, այնուամենայնիվ, առաջացրեց Լոնդոնի զայրույթը։ Բրիտանական կառավարությունում կային ուժեր, որոնք գիտակցում էին իրանական կառավարության որոշման անդառնալիությունը եւ կողմ էին Իրանի իշխանությունների հետ համաձայնության ու փոխզիջման գալուն։ Սակայն այլ կարծիքի էր Լոնդոնի համալսարանի դասախոս, 1939-1945թթ. Թեհրանում բրիտանական դեսպանատան մամլո կցորդ Աննա Լեմբթոնը, որը բրիտանական արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավար, ապագա վարչապետ եւ իր մտերիմ Էնթոնի Իդենի կողմից ներգրավվեց Բրիտանիայի՝ «իրանական քաղաքականության» մշակմանը։
Աննա Լեմբթոնը՝ բրիտանացի արիստոկրատն ու արդեն իսկ ճանաչված գիտնականը, ով, ըստ իր իսկ խոսքերի, մանկությունից սիրահարված էր Իրանին եւ իրանական մշակույթին, սեփական դիրքորոշումն ուներ Մ.Մոսադիկի կառավարության հետ հարաբերությունների հարցի վերաբերյալ։ Նա պնդում էր, որ ոչ մի բանակցություն Իրանի հետ հարկավոր չէ, հարկավոր չէ նաեւ փոխզիջում։ Լոնդոնի համար ամենալավ քաղաքականությունը, ըստ Լեմբթոնի, Մ.Մոսադիկի կառավարության տապալումն էր եւ դրա փոխարեն կառավարելի իշխանությունների ձեւավորումը։ Աննա Լեմբթոնը, որն իրեն համարում էր իրանական պատմությունը «բոլորից լավ զգացող» գիտնական, գտնում էր, որ Իրանն անկախ պետություն լինել չի կարող, քանի որ իրանցիները հետամնաց են եւ «ոչ խելացի», իսկ նավթային ռեսուրսներն ի սկզբանե հայտնաբերվել են բրիտանացիների կողմից եւ պետք է պատկանեն բրիտանացիներին։ Աննա Լեմբթոնի մոտեցումը զուրկ չէր ֆաշիստական երանգներից, սակայն այն բրիտանացիների եւ ամերիկացիների կողմից հիմք ընդունվեց 1953-ին Մոսադիկի տապալման կազմակերպման համար։
Հեղաշրջման կազմակերպման հիմքում ընկած էր Լեմբթոնի տեսակետը, որ իրանական հասարակությանը պետք է «անհանգստացնել ներսից»՝ տարածելով կոնսպիրոլոգիական տեսություններ Մ.Մոսադիկի կառավարության մասին։ Կոնսպիրոլոգիական մտքերը պետք է ապակենտրոնացնեին իրանցիների հասարակական կարծիքը եւ պարարտ հող ստեղծեին հեղաշրջման համար։ 1951-53թթ. Իրանում բրիտանացիների եւ նրանց վրա աշխատող անձանց կողմից տարածված ամենահայտնի «տեղեկություններն» էին. Մ.Մոսադիկը քրիստոնեություն է ընդունել, Մ.Մոսադիկը մասոն է, Մ.Մոսադիկը կապված է Իսրայելի եւ ԱՄՆ-ի հետ, Մ.Մոսադիկը սովետական լրտես է, Մ.Մոադիկը անաստված է եւ այլն։ Արդյունքում՝ 1953-ին գեներալ Ֆեզլոլա Զահեդիի կողմից կազմակերպված ռազմական հեղաշրջումը, որի հետեւանքով տապալվեց Մոսադիկի կառավարությունը, ոչ լայնածավալ հասարակական բողոք, ոչ էլ կազմակերպված հակազդեցություն չառաջացրեց. հասարակության մի մասը չէր ուզում պաշտպանել մասոնին, երկրորդ մասը՝ խորհրդային լրտեսին, երրորդը՝ Իսրայելի բարեկամին եւ այլն։ Հարկ չկա նշելու, որ Մոսադիկը չէր հանդիսանում ոչ առաջինը, ոչ երկրորդը եւ ոչ էլ երրորդը։
Աննա Լեմբթոնը 1953-ի հեղաշրջումից հետո ստացավ պատվաբեր նշանակում՝ ղեկավարեց Լոնդոնի համալսարանի իրանագիտության ամբիոնը, որտեղ աշխատեց 55 տարի։
Սակայն պատմությունն ունի իր սեփական փիլիսոփայությունը. Աննա Լեմբթոնը համարում էր, որ Մ.Մոսադիկի տապալումից հետո Բրիտանիան կվերադառնա Իրան եւ հետ կստանա նախկինում իրեն պատկանած նավթային հանքերը։ Ա.Լեմբթոնը համարում էր, որ այս հեռանկարն այլընտրանք չունի, քանի որ Բրիտանիայի հիմնական մրցակից Միացյալ Նահանգները Իրանի մասին «բավարար գիտելիքներ չունի, չի զգում եւ չի ճանաչում երկիրը», որպեսզի կարողանա գրագետ քաղաքականության միջոցով իրեն հասանելի դարձնել իրանական ռեսուրսները։ Պատմությունը ցույց տվեց հակառակը. 1953-ին իշխանությունը ստացած շահ Մոհամադ Ռեզա Փեհլեւին ոչ միայն բրիտանացիների հետ չվերակնքեց 1919-ի պայմանագիրը, այլեւ նավթային ոլորտում հիմնական գործընկեր ընտրեց ամերիկյան ընկերություններին։ Հավանաբար, շահը վախենում էր կապեր վերահաստատել մի պետության հետ, որն այդ աստիճան թերահավատ էր Իրանի անկախության նկատմամբ եւ ցանկություն ուներ վերահսկել ու կառավարել այն։ Կարելի է կարծել, որ Աննա Լեմբթոնը հասկանում էր, որ իր գիտելիքները թեեւ օգնեցին փոխել իրանական պատմության ընթացքը, սակայն այն չընթացավ այն ուղղությամբ, որն ինքն էր նախատեսել։ Միգուցե հենց սա էր պատճառը, որ բրիտանացի գիտնականը երբեք չէր մեկնաբանում իր մասնակցությունը 1953-ի հեղաշրջման կազմակերպմանը. ռացիոնալիզմով առաջնորդվող բրիտանացի արիստոկրատին դժվար էր ընդունել եթե ոչ սեփական «մեղքի բաժինը», ապա գոնե այն, որ ամեն ինչ այնպես չեղավ, ինչպես ինքն էր նախատեսում։

Анна Лэмптон: история одного переворота - Mediamax.am
В этом году исполнилось бы 100 лет знаменитой британской ученой, крупнейшему специалисту по Ирану и исламу - Анне Лэмптон. Ставшая одним из символов Лондонского университета, профессор Лэмптон не дожила всего 4 года до своего 100-летнего юбилея.
Без работ Лэмптон невозможно представить современную иранистику. Автор многочисленных книг, Анна Лемптон внесла значительный вклад в развитие мирового востоковедения. Вместе с тем, как стало известно благодаря рассекреченным в 90-е гг. секретным документам, Анна Лэмптон была не только историком, но и творцом истории. При ее непосредственном участии в 1953 году произошло одно из самых болезненных событий в истории Ирана, которое одновременно является одним из самых постыдных переворотов, организованных Западом, – свержение демократического правительства доктора Мохаммеда Мосаддыка.
Пришедший к власти в 1951 году в результате демократических и конкурентных выборов Мосаддык в том же 51-м принял судьбоносное для себя и для страны решение – национализировать нефтяные месторождения и нефтяную промышленность Ирана. Согласно концессионному договору от 1919 года, они практически принадлежали «Англо-персидской нефтяной компании», известной сегодня как British Petroleum. Договор 1919 г. был документом колониальной эпохи. Согласно ему нефтяные ресурсы Ирана фактически передавались в собственность англичан. Последние, получая огромную прибыль, платили иранскому правительству незначительную сумму в качестве концессионной ренты. Так, в 1921 году доходы «Англо-персидской нефтяной компании» превысили госбюджет Ирана на 12%.
Несмотря на то, что в 1951 г. Британская империя переживала период активного распада, решение Мосаддыка, тем не менее, вызвало возмущение в Лондоне. В британском правительстве были силы, осознающие необратимость решения иранского правительства и выступающие за достижение новых договоренностей с властями Ирана, которых можно было достичь путем переговоров и компромиссов. Однако другого мнения придерживалась профессор Лондонского университета, пресс-атташе британского посольства в Тегеране в 1939-1945 гг. Анна Лэмптон, которую в 1951-м привлек к разработке «иранской политики» глава британского МИД, будущий премьер и друг Лэмптон Энтони Иден.
Анна Лэмптон - британская аристократка и уже признанный ученый, по ее же собственным словам, с детства влюбленная в Иран и иранскую культуру, придерживалась собственной позиции касательно отношений с правительством Мосаддыка. Она утверждала, что никакие переговоры и компромиссы не нужны. Лучшей политикой для Лондона, на ее взгляд, было свержение правительства Мосаддыка и формирование лояльных Британии властей. Анна Лэмптон, считавшая себя человеком, «лучше всего чувствовавшим» иранскую историю, полагала, что Иран не может быть независимым государством, так как иранцы отсталые и «неумные», а иранские нефтяные ресурсы обнаружили британцы и, следовательно, им они и должны принадлежать по праву. Позиция Анны Лэмптон не была лишена фашистского оттенка, однако именно она была взята на вооружение британцами и американцами, что привело к организации свержения Мосаддыка в 1953 году.
В основе подготовки свержения иранского премьера лежало предложение Лэмптон, согласно которому для организации переворота следует страну «пошатнуть снизу», распространяя среди населения конспирологические теории о правительстве Мосаддыка. Конспирологические идеи должны были децентрализовать общественное мнение в стране и создать благоприятную почву для свержения власти. В 1951-1953 гг. британцы и их сподвижники распространяли в Иране «сведения» о том, что Мохаммед Мосаддык: обратился в христианство, является масоном, связан с Израилем и США, является советским шпионом, безбожником и т.д. В результате этого, когда в 1953 г. в результате организованного генералом Фазлолла Захеди вооруженного переворота правительство Мосаддыка пало, это не вызвало ни широкомасштабных общественных протестов, ни организованной ответной реакции. Часть общества не хотела защищать масона, другая часть - советского шпиона, третья - друга Израиля и т.д. Излишне говорить, что Мосаддык не был ни первым, ни вторым, ни третьим…
После переворота 1953 г. Анна Лэмптон получила почетное назначение, возглавив кафедру иранистики Лондонского университета, в которой и проработала 55 лет, до самой смерти в 2008-м.
Однако история обладает своей собственной философией. Анна Лэмптон полагала, что после свержения Мосаддыка Британия вернется в Иран и получит контроль над принадлежавшими ей до национализации нефтяными месторождениями. Она считала, что такая перспектива безальтернативна, так как основной соперник Британии - США - «не имеет достаточных знаний, не чувствует и не знает Иран», чтобы победить Британию в борьбе за иранские ресурсы. История же показала иное. Получивший власть в 1953 г. шах Мохаммед Реза Пехлеви не только не перезаключил с британцами договор 1919 г., но и избрал в качестве основных партнеров в нефтяной сфере американские компании. Скорее всего, шах боялся вновь оказаться в зависимости от страны, которая выступила против суверенитета Ирана, пытаясь контролировать и управлять страной. Анна Лэмптон, наверное, понимала, что ее знания хоть и помогли изменить ход истории Ирана, однако совсем не в том русле, которое она предполагала. Может быть, именно это было причиной того, что Лэмптон никогда не комментировала свое участие в организации переворота 1953 г. Направляемой прагматизмом британской аристократке, очевидно, сложно было признать не свою роль в свержении демократического правительства Моссадыка, а свое поражение: ведь  все пошло не так, как она планировала.