Քանի որ այս օրերին բոլորը ամփոփում են անցնող տարին, ես էլ որոշեցի 2011-ի իմ վերջին սյունակում հիշել այն կարեւոր իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան Մեդիամաքս-ի կյանքում:
Այս տարի մենք ամրապնդեցինք մեր առաջատար դիրքերը Հայաստանի ինտերնետի շուկայում, ինչը փաստում են նաեւ օտարերկյա անկախ փորձագետները: Շատ լավ զարգանում են մեր Auto.am, Banks.am, Itel.am եւ Bravo.am նախագծերը: Գարնանը վերաթողարկեցինք Mediamax.am կայքը, որտեղ հիմա կարդում եք այս սյունակը:
Կարող եմ անկեղծ ասել, որ կայքն իր բովանդակությամբ դեռ բավական հեռու է այն նշաձողից, որը մենք սահմանել ենք: Սակայն վստահ եմ, որ ճիշտ ուղու վրա ենք ու 2012թ. ընթացքում կայքն ավելի հետաքրքիր կդառնա մեր ընթերցողների ու մշտական այցելուների համար: Կարծում եմ, արդեն համոզվել եք, որ մեր գլխավոր նպատակը որակյալ լրատվության մատուցումն է մտածող մարդկանց համար, ու այդ նպատակից մենք չենք շեղվելու ու մեր լսարանը արհեստականորեն չենք ուռճացնելու:
Հասկանալով, որ չի կարելի լիարժեք զարգանալ շուկայում, որը թերզարգացած է եւ գիտելիքների ու առաջավոր փորձի կարիք ունի, այս տարի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ միասին իրագործեցինք Yerevan Web Meetings 2011 նախագիծը, որի շնորհիվ առաջին անգամ Հայաստան եկան Wikipedia-ի եւ Facebook-ի ներկայացուցիչները: Հուսով եմ, որ նախագծի ընթացքում տեղի ունեցած 5 վարպետության դասերից մասնակիցները իսկապես օգուտներ քաղեցին:
Այս տարի մեր անմիջական մասնակցությամբ թողարկվեց Deep Purple-ի երգիչ Իէն Գիլանի եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմիի կողմից ստեղծված WhoCares սուպերխմբի սկավառակը, որի նպատակն է միջոցներ հավաքագրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման համար: Սկավառակում ներկայացված է մեր կողմից պատրաստված Pictures of Home վավերագրական ֆիլմի անգլերեն տարբերակը: Ու չնայած այս տարի մեզ չհաջողվեց սկսել դպրոցի շինարարությունը, ինչպես ծրագրել էին տարեսկզբին, լիահույս ենք, որ հաջորդ տարի` իմ լավ բարեկամ Ջոն Դիի, ռոք-աստղերի ու Մեդիամաքս-ի համատեղ ջանքերի արդյունքում, վերջապես, կդնենք նոր դպրոցի հիմնաքարը:
Եթե խոսենք մեր ընկերության ներքին կյանքի մասին, ապա ամենակարեւոր ձեռքբերումը նոր աշխատակիցներն էին: Այս տարի մենք ունեցանք նոր աշխատակիցների ռեկորդային ներհոսք, որի արդյունքում այսօր ունենք հիանալի թիմ, որը դեռ շատ կզարմացնի ձեզ:
2011-ին եղան եւս երկու իրադարձություններ, որոնք շատ կարեւոր եմ համարում Մեդիամաքս-ի կյանքում: Մեզ հաջողվեց լավ նվերներ պարգեւել երկու մարդկանց: Առաջինը Հասմիկ Մադաթյանն էր, ով հաղթեց Bravo.am կայքի եւ bmi ավիաընկերության կողմից կազմակերպած մրցույթում, ու գարնանը երեք օրով կմեկնի Լոնդոն: Երկրորդը Ռոզա Աբրահամյանն էր, ով հաղթեց «Հայաստանը ես եմ» շարադրությունների մրցույթում ու բոլորովին վերջերս ՀՀ նախագահին ուղեկցեց Իտալիա կատարած այցի ընթացքում: Ռոզան շատ անկեղծ ներկայացրել է իր տպավորությունները, որոնց ես դժվար թե կարողանամ որեւէ բան ավելացնել: Ցանկանում եմ միայն կրկին հատուկ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանին` Ռոզային այդ հրաշքը պարգեւելու համար:
Այս կայքի «Մեր մասին» բաժնում գրված է. «Մենք չենք փորձում փոխել աշխարհը, բայց վստահ ենք, որ կարող ենք այն մի փոքր ավելի լավը դարձնել»: Վստահ եմ, որ անցնող տարին մենք աշխարհը ավելի լավը դարձրեցինք Հասմիկի ու Ռոզայի համար: Ու սա, թերեւս, այս տարվա մեր գլխավոր ձեռքբերումն է:

Поскольку в эти дни все подводят итоги года, то я решил в своей последней в этом году колонке вспомнить те важные события, которые произошли в жизни Медиамакс.
В этом году мы укрепили свои лидирующие позиции на интернет-рынке Армении, о чем свидетельствуют и независимые зарубежные эксперты. Очень хорошо развиваются наши проекты Auto.am, Banks.am, Itel.am и Bravo.am. Весной мы перезапустили сайт Mediamax.am, где вы и читаете эту колонку.
Могу честно сказать, что сайт по своему содержанию еще достаточно далек от той планки, которую мы для него установили. Но я убежден, что мы на правильном пути и в течение 2012 года сайт станет более интересным для наших читателей и постоянных посетителей. Полагаю, что вы уже убедились в том, что наша главная цель – предоставлять качественную информацию для думающих людей, и мы не будем отклоняться от этой цели, и не будем искусственно наращивать нашу аудиторию.
Понимая, что нельзя полноценно развиваться на рынке, который неразвит и нуждается в знаниях и передовом опыте, в этом году мы совместно с Вива-Селл-МТС реализовали проект Yerevan Web Meerings 2011, благодаря которому впервые в Армению прибыли представители Wikipedia и Facebook. Надеюсь, что участники пяти мастер-классов, состоявшихся в рамках проекта, действительно извлекли для себя пользу.
В этом году при нашем непосредственном участии был выпущен диск супергруппы WhoCares, созданной вокалистом Deep Purple Иэном Гилланом и Black Sabbath Тони Айомми для сбор средств с целью восстановления музыкальной школы N 6 в Гюмри. На диске представлена английская версия нашего документального фильма Pictures of Home. И, несмотря на то, что в этом году нам не удалось начать строительство школы, как мы планировали в начале года, надеемся, что в 2012 году, благодаря совместным усилиям моего доброго друга Джона Ди, рок-звезд и Медиамакс, удастся заложить первый камень в основание школы.
Если говорить о внутренней жизни нашей компании, то самым главным достижением являются наши новые сотрудники. В этом году у нас был рекордный приток новых сотрудников, в результате чего сегодня мы имеем великолепную команду, которая еще неоднократно вас удивит.
В 2011 году было еще два важных события, которые я считаю очень важными для Медиамакс. Нам удалось сделать хорошие подарки двум людям. Первая - Асмик Мадатян, которая победила в конкурсе, организованном Bravo.am и авиакомпанией bmi, и весной на три дня отправится в Лондон. Вторая –Роза Абрамян, одержавшая победу в конкурсе эссе «Армения – это я», и сопроводившая президента Армении в ходе визита в Италию. Роза очень искренне представила свои впечатления, к которым мне сложно что-то. Хочу лишь снова выразить особую благодарность руководителю аппарата президента Армении Вигену Саргсяну за то, что он сделал это чудо возможным для Розы.
На этом сайте в разделе «О нас» написано: «Мы не пытаемся изменить мир вокруг нас, но уверены, что можем сделать его немного лучше». Убежден, что в уходящем году мы сделали мир лучше для Асмик и Розы. И это, наверное, наше самое главное достижение в этом году.