Քանի որ այս օրերին բոլորը ամփոփում են անցնող տարին, ես էլ որոշեցի 2011-ի իմ վերջին սյունակում հիշել այն կարեւոր իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան Մեդիամաքս-ի կյանքում:
Այս տարի մենք ամրապնդեցինք մեր առաջատար դիրքերը Հայաստանի ինտերնետի շուկայում, ինչը փաստում են նաեւ օտարերկյա անկախ փորձագետները: Շատ լավ զարգանում են մեր Auto.am, Banks.am, Itel.am եւ Bravo.am նախագծերը: Գարնանը վերաթողարկեցինք Mediamax.am կայքը, որտեղ հիմա կարդում եք այս սյունակը:
Կարող եմ անկեղծ ասել, որ կայքն իր բովանդակությամբ դեռ բավական հեռու է այն նշաձողից, որը մենք սահմանել ենք: Սակայն վստահ եմ, որ ճիշտ ուղու վրա ենք ու 2012թ. ընթացքում կայքն ավելի հետաքրքիր կդառնա մեր ընթերցողների ու մշտական այցելուների համար: Կարծում եմ, արդեն համոզվել եք, որ մեր գլխավոր նպատակը որակյալ լրատվության մատուցումն է մտածող մարդկանց համար, ու այդ նպատակից մենք չենք շեղվելու ու մեր լսարանը արհեստականորեն չենք ուռճացնելու:
Հասկանալով, որ չի կարելի լիարժեք զարգանալ շուկայում, որը թերզարգացած է եւ գիտելիքների ու առաջավոր փորձի կարիք ունի, այս տարի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ միասին իրագործեցինք Yerevan Web Meetings 2011 նախագիծը, որի շնորհիվ առաջին անգամ Հայաստան եկան Wikipedia-ի եւ Facebook-ի ներկայացուցիչները: Հուսով եմ, որ նախագծի ընթացքում տեղի ունեցած 5 վարպետության դասերից մասնակիցները իսկապես օգուտներ քաղեցին:
Այս տարի մեր անմիջական մասնակցությամբ թողարկվեց Deep Purple-ի երգիչ Իէն Գիլանի եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմիի կողմից ստեղծված WhoCares սուպերխմբի սկավառակը, որի նպատակն է միջոցներ հավաքագրել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման համար: Սկավառակում ներկայացված է մեր կողմից պատրաստված Pictures of Home վավերագրական ֆիլմի անգլերեն տարբերակը: Ու չնայած այս տարի մեզ չհաջողվեց սկսել դպրոցի շինարարությունը, ինչպես ծրագրել էին տարեսկզբին, լիահույս ենք, որ հաջորդ տարի` իմ լավ բարեկամ Ջոն Դիի, ռոք-աստղերի ու Մեդիամաքս-ի համատեղ ջանքերի արդյունքում, վերջապես, կդնենք նոր դպրոցի հիմնաքարը:
Եթե խոսենք մեր ընկերության ներքին կյանքի մասին, ապա ամենակարեւոր ձեռքբերումը նոր աշխատակիցներն էին: Այս տարի մենք ունեցանք նոր աշխատակիցների ռեկորդային ներհոսք, որի արդյունքում այսօր ունենք հիանալի թիմ, որը դեռ շատ կզարմացնի ձեզ:
2011-ին եղան եւս երկու իրադարձություններ, որոնք շատ կարեւոր եմ համարում Մեդիամաքս-ի կյանքում: Մեզ հաջողվեց լավ նվերներ պարգեւել երկու մարդկանց: Առաջինը Հասմիկ Մադաթյանն էր, ով հաղթեց Bravo.am կայքի եւ bmi ավիաընկերության կողմից կազմակերպած մրցույթում, ու գարնանը երեք օրով կմեկնի Լոնդոն: Երկրորդը Ռոզա Աբրահամյանն էր, ով հաղթեց «Հայաստանը ես եմ» շարադրությունների մրցույթում ու բոլորովին վերջերս ՀՀ նախագահին ուղեկցեց Իտալիա կատարած այցի ընթացքում: Ռոզան շատ անկեղծ ներկայացրել է իր տպավորությունները, որոնց ես դժվար թե կարողանամ որեւէ բան ավելացնել: Ցանկանում եմ միայն կրկին հատուկ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանին` Ռոզային այդ հրաշքը պարգեւելու համար:
Այս կայքի «Մեր մասին» բաժնում գրված է. «Մենք չենք փորձում փոխել աշխարհը, բայց վստահ ենք, որ կարող ենք այն մի փոքր ավելի լավը դարձնել»: Վստահ եմ, որ անցնող տարին մենք աշխարհը ավելի լավը դարձրեցինք Հասմիկի ու Ռոզայի համար: Ու սա, թերեւս, այս տարվա մեր գլխավոր ձեռքբերումն է:

Our year of 2011 - Mediamax.am
As everybody sums up the passing year these days, in my last column of 2011 I decided to speak about all the significant events taken place in Mediamax's life.
This year we strengthened our lead positions on the Armenian internet market which is confirmed by foreign independent experts. Our Auto.am, Banks.am, Itel.am and Bravo.am projects keep developing very well. In spring, we re-launched our Mediamax.am site on which you are reading this column right now.
I can state honestly that the site and its content are yet rather far from the standard we have set. But I am sure we are pursuing a right path and our site will be more interesting for our readers in 2012. I think you have already made sure that our main goal is to provide quality news for smart people and we won't digress from this goal to artificially increase our audience.
Understanding that we can't fully develop on a market which is underdeveloped and is need of knowledge and good experience, we implemented Yerevan Web Meetings 2011 project in cooperation with VivaCell-MTS. Owing to this project, Wikipedia and Facebook representatives visited Armenia for the first time. I hope that 5 master classes conducted within the project were really beneficial for the participants.
This year, we took part in releasing the disc of WhoCares super group set up by lead singer of Deep Purple Ian Gillan and guitarist of Black Sabbath Toni Iommi which was aimed at raising funds for reconstruction of Gyumri N6 music school. The disc features the English version of Pictures of Home documentary that we shot. And even though we didn't manage to start the construction of the school this year as we had planned in early 2011, we hope that we will finally lay down the foundations of the new school owing to joint efforts of my dear friend Jon Dee, rock stars and Mediamax.
Our new employees were our most significant achievement as far as our company’s inner life is concerned. We had a record-breaking inflow of new employees and now we have a wonderful team as result and it’s yet going to surprise you a lot.
2011 was marked with 2 more events which I think are also important for Mediamax’s life. We managed to give good presents to 2 people. Hasmik Madatyan was the first who won the contest organized by Bravo.am and bmi airline. She is going to leave for London for 3 days in spring. Roza Abrahamyan was the second – she won “Armenia is Me” essay contest and accompanied the Armenian President during his visit to Italy just a few days ago. Roza sincerely presented her impressions and I can hardly add anything to them. I would just like to thank the Head of the Staff of Armenian President’s Office Vigen Sargsyan once again to have presented this miracle to Roza.
It’s written in “About us” section of this site: “We don’t try to save the world but we are sure we can make it a little better”. I am sure we made the world better for Hasmik and Roza in 2011 and that’s perhaps is our most important achievement of the year.