15 տարեկան երջանկությունը - Mediamax.am
15 տարի առաջ՝ 2010 թվականի մարտի 26-ին եւ 27-ին, ես աշխարհի ամենաերջանիկ մարդն էի: Եթե այդ օրերին ներկա եք եղել Deep Purple-ի վոկալիստ Իեն Գիլանի բարեգործական համերգներին Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, դուք ինձ կհասկանաք:
Համերգների եւ դրանց պատրաստման ընթացքի մասին գրել եմ իմ «Երկու ռոք աստղ, երկու աղջիկ՝ չհաշված Արարատը» գրքում, բայց հիշողություններն այնքան շատ են, որ թեման անսպառ է թվում:
Ամենից լավ եմ հիշում մարդկանց դեմքերը համերգների վերջնամասում եւ դրանց ավարտից հետո: Բոլորը՝ անկախ տարիքից, խանդավառ էին, բոլորը մոռացել էին իրենց մեծ ու փոքր խնդիրներն ու հոգսերը: Բոլորը երջանիկ էին:
Իեն Գիլանը 1990 թվականից հետո առաջին անգամ էր ելույթ ունենում Հայաստանում: 20 տարվա դադարից հետո նա իսկապես վայելում էր հանդիսատեսին, հանդիսատեսն էլ՝ իրեն:
Գիլանը անկեղծ հիացմունքով էր խոսում մեր նվագախմբի երաժիշտների մասին: Անցել է 15 տարի, իսկ ես պարզ հիշում եմ փողային գործիքներ նվագող երաժիշտների չարչարված դեմքերը, որոնց վրա առանձնանում էին գովասանքի
խոսքերից փայլող աչքերը: Գիլանն ինձ ասել էր, որ այդ համերգները իր կարիերայի «կուլմինացիոն պահերից» էին, իսկ նա բառեր շռայլող մարդ չէ:
15 տարի առաջ մի քանի անգամ ասել եմ եւ հաճույքով կկրկնեմ այսօր՝ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցը նոր շենք ունեցավ բոլոր այն մարդկանց շնորհիվ, որոնք 2010 մարտին համերգների տոմսեր էին գնել: Նրանք բոլորը 2013 թվականից վերաբացված դպրոցի եւ այնտեղ կրթություն ստացող երեխաների հաջողությունների համահեղինակներ են:
Երկար կարող եմ գրել, բայց միեւնույն է, բառերն ի զորու չեն նկարագրել այն անհավանական եռամիասնությանը, որը ձեւավորվել էր Իեն Գիլանի, նվագախմբի եւ հանդիսատեսի միջեւ: Ուստի կառաջարկեմ դիտել երկրորդ համերգի վերջնամասը: Պարզապես նայեք մարդկանց դեմքերին՝ երջանկությունը հենց այդպիսին է լինում:

15-летнее счастье - Mediamax.am
15 лет назад, 26 и 27 марта 2010 года, я был самым счастливым человеком в мире. Если вы были в те дни на благотворительных концертах вокалиста Deep Purple Иена Гиллана с Государственным филармоническим оркестром Армении, уверен, вы меня поймете.
О концертах и процессе их подготовки я писал в книге «Две рок-звезды, две девочки и Арарат», но воспоминаний так много, что тема кажется неисчерпаемой.
Лучше всего я помню лица людей в финале концертов. Все, независимо от возраста, были воодушевлены, все на мгновения забыли о своих больших и малых заботах. Все были счастливы.
Иэн Гиллан впервые выступал в Армении после 1990 года. После 20-летнего перерыва он наслаждался армянской публикой, а публика - им.
Гиллан с искренним восхищением говорил об армянских музыкантах. Прошло 15 лет, но я хорошо помню измученные лица музыкантов-«духовиков», на которых сверкали радостные глаза. Гиллан сказал мне потом, что эти концерты были в числе «кульминационных моментов» его карьеры.
15 лет назад я несколько раз говорил и с удовольствием повторю сегодня: музыкальная школа №6 в Гюмри обрела новое здание благодаря всем тем людям, которые купили билеты на концерты в марте 2010 года. Каждый из них является соавтором открывшейся в 2013 году школы и успехов детей, получающих там образование.
Я могу долго писать, но словами сложно описать то невероятное триединство, которое сформировали Иен Гиллан, оркестр и публика. Поэтому предлагаю посмотреть финал второго концерта. Посмотрите на лица людей - именно так выглядит счастье.