15 տարեկան երջանկությունը - Mediamax.am
15 տարի առաջ՝ 2010 թվականի մարտի 26-ին եւ 27-ին, ես աշխարհի ամենաերջանիկ մարդն էի: Եթե այդ օրերին ներկա եք եղել Deep Purple-ի վոկալիստ Իեն Գիլանի բարեգործական համերգներին Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, դուք ինձ կհասկանաք:
Համերգների եւ դրանց պատրաստման ընթացքի մասին գրել եմ իմ «Երկու ռոք աստղ, երկու աղջիկ՝ չհաշված Արարատը» գրքում, բայց հիշողություններն այնքան շատ են, որ թեման անսպառ է թվում:
Ամենից լավ եմ հիշում մարդկանց դեմքերը համերգների վերջնամասում եւ դրանց ավարտից հետո: Բոլորը՝ անկախ տարիքից, խանդավառ էին, բոլորը մոռացել էին իրենց մեծ ու փոքր խնդիրներն ու հոգսերը: Բոլորը երջանիկ էին:
Իեն Գիլանը 1990 թվականից հետո առաջին անգամ էր ելույթ ունենում Հայաստանում: 20 տարվա դադարից հետո նա իսկապես վայելում էր հանդիսատեսին, հանդիսատեսն էլ՝ իրեն:
Գիլանը անկեղծ հիացմունքով էր խոսում մեր նվագախմբի երաժիշտների մասին: Անցել է 15 տարի, իսկ ես պարզ հիշում եմ փողային գործիքներ նվագող երաժիշտների չարչարված դեմքերը, որոնց վրա առանձնանում էին գովասանքի
խոսքերից փայլող աչքերը: Գիլանն ինձ ասել էր, որ այդ համերգները իր կարիերայի «կուլմինացիոն պահերից» էին, իսկ նա բառեր շռայլող մարդ չէ:
15 տարի առաջ մի քանի անգամ ասել եմ եւ հաճույքով կկրկնեմ այսօր՝ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցը նոր շենք ունեցավ բոլոր այն մարդկանց շնորհիվ, որոնք 2010 մարտին համերգների տոմսեր էին գնել: Նրանք բոլորը 2013 թվականից վերաբացված դպրոցի եւ այնտեղ կրթություն ստացող երեխաների հաջողությունների համահեղինակներ են:
Երկար կարող եմ գրել, բայց միեւնույն է, բառերն ի զորու չեն նկարագրել այն անհավանական եռամիասնությանը, որը ձեւավորվել էր Իեն Գիլանի, նվագախմբի եւ հանդիսատեսի միջեւ: Ուստի կառաջարկեմ դիտել երկրորդ համերգի վերջնամասը: Պարզապես նայեք մարդկանց դեմքերին՝ երջանկությունը հենց այդպիսին է լինում:

Fifteen years ago, on March 26 and 27, 2010, I was the happiest person in the world. If you were present at Deep Purple vocalist Ian Gillan’s charity concerts with the Armenian State Philharmonic Orchestra on those days, you will understand exactly what I mean.
I wrote about the concerts and the process of preparation for them in my book “Two Rock Stars, Two Girls and Ararat,” but there are so many memories that the topic seems endless.
What I remember best is the faces of the people during the finale of the concerts. Everyone, regardless of age, was excited, everyone had forgotten their big and small problems and worries. Everyone was happy.
Ian Gillan was performing in Armenia for the first time since 1990. After two decades away, he really enjoyed the audience, and the audience enjoyed him.
Gillan spoke with genuine admiration about the musicians of the Armenian orchestra. It has been 15 years, but I clearly remember the exhausted faces of the brass players, yet their eyes shining as they took in his words of praise. Gillan told me that those concerts were among “culminating moments” of his career, and he is not a man to mince words.
I said it several times 15 years ago and I will gladly say it again today: Gyumri Music School N. 6 got a new building thanks to everyone who bought tickets for those March 2010 concerts. Each of them is a co-author of the school’s success - reopened in 2013 - and achievements of the children who study there.
I could write endlessly, yet words are unable to describe the incredible trinity formed between Ian Gillan, the orchestra and the audience. So instead, I suggest you watch the finale of the second concert. Just look at the faces of the people - this is what happiness looks like.