Այս տարվա ապրիլից սկսեցի ուսումնասիրել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Երկրի հիմնական օրենքի տեքստը հասանելի է երեք լեզվով, սակայն իմ գործընկեր իրավաբանները հուշեցին, որ շփոթությունից խուսափելու համար ավելի լավ է ռուսերենով կարդացածը համադրել հայերեն բնօրինակի հետ: Ներկա Սահմանադրությունը ոչ միանշանակ տպավորություն թողեց, ինչը գիտական եւ փորձագիտական վերլուծության տեսանկյունից լրիվ նորմալ է: «Լղոզված» ձեւակերպումները եւ միմյանց հակասող բաժիններն ու հոդվածները եւս զարմանք չհարուցեցին, քանի որ դա հանդիպում է ամենուր:
Սակայն որոշ բաներ աչք են ծակում, եւ բարդ է դրանց համարժեք գնահատական տալը: Դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես Սահմանադրությունը, որը սուպերլիազորություններ է տալիս վարչապետին՝ գործադիր իշխանության ղեկավարին, կարող է հիմնվել զսպումների եւ հակակշիռների համակարգի՝ որպես պետական իշխանության իրականացման հիմքի վրա: Ակնհայտ է, որ ինստիտուտների միջեւ իշխանական լիազորությունների բաշխումը որեւէ կերպ չի համապատասխանում իշխանությունների տարանջատման եւ հավասարակշռման ոգուն եւ տրամաբանությանը: Սակայն սա համակողմանի մոտեցում պահանջող ավելի խոր եւ մանրակրկիտ վերլուծության թեմա է: Ինձ համար հետաքրքիր էր տասներեքերորդ հոդվածը, որում ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունն իրականացվում է միջազգային իրավունքի հիման վրա՝ բոլոր պետությունների հետ բարիդրացիական, փոխշահավետ հարաբերություններ հաստատելու նպատակով»:
Ի՞նչ վատ բան կա դրանում: Սահմանադրությունը պարզապես ազգի կենսագործունեության նորմերի եւ կանոնների ժողովածու չէ, այն նաեւ պետականության եւ նրա փիլիսոփայության հիմնարար հիմքերն արտացոլող փաստաթուղթ է: Ակնհայտ է, որ Սահմանադրությունը պետք է պարունակի ոչ թե ցանկություններ եւ փափագներ, այլ կոնկրետ ներքին եւ արտաքին իրողություններ: Ելնելով դրանից՝ երկրի հիմնական օրենքում նման ձեւակերպման առկայությունն արդեն իսկ կարող է նրան լուրջ հետեւանքներով սպառնալ:
Որպես կանոն, ընդունված չէ Սահմանադրությունում անդրադառնալ արտաքին քաղաքականությանը, եւ ավելին՝ սահմանել նրա իրականացման հիմքը: Նայենք մեր հարեւանների օրինակին: Թուրքիայի Սահմանադրությունում չկա գեթ մեկ հիշատակում արտաքին քաղաքականության մասին, իսկ Ադրբեջանի դեպքում առկա է տասներորդ հոդվածը, որում նշվում է, որ երկիրը «մյուս պետությունների հետ իր հարաբերությունները կառուցում է համընդհանուր միջազգային-իրավական նորմերով նախատեսված սկզբունքների հիման վրա»:
Սակայն պետք չէ «մյուս պետությունների հետ հարաբերությունների կառուցման հիմքերը», որտեղ միջազգային իրավունքը չունի այլընտրանք, շփոթել «միջազգային իրավունքի հիման վրա արտաքին քաղաքականության իրականացման» հետ: Տարբերությունը բավական հասկանալի է, եւ տվյալ դեպքում որեւէ լրացուցիչ պարզաբանման կարիք չկա: Նշեմ նաեւ, որ սկզբունքային տարբերություն կա միջազգային իրավունքի նորմերը հարգելու եւ դրանց առջեւ ամբողջությամբ խոնարհվելու միջեւ: Շատ երկրների Սահմանադրություններում գրված է, որ պետությունն «իր պարտականությունն է համարում իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունների իրականացումը» կամ «իր արտաքին քաղաքականությունն իրականացնում է՝ հաշվի առնելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները»: Այլ կերպ ասած՝ կարելի է հեշտորեն եւ անցավ տուրք մատուցել միջազգային իրավունքին, իսկ իրական քաղաքականությունը նախանշել շատ ավելի կոշտ:
Ցանկացած ինքնիշխան պետության արտաքին քաղաքականություն միշտ կառուցվում է ռազմավարական ազգային շահերի վրա, որոնք հաճախ կարող են հակասության մեջ լինել միջազգային իրավունքի հետ: Եթե համաձայնենք մեծն գերմանացի պետական գործիչ Օտտո ֆոն Բիսմարկի այն տեսակետի հետ, որ քաղաքականությունը հնարավորի արվեստ է, ապա պետք է պատրաստ լինենք բոլորովին այլ իրավիճակների: Այդ տեսանկյունից միջազգային իրավունքը կարող է լինել ինչպես հնարավորություն, այնպես էլ՝ խնդիր: Այսօր հայկական պետականության արտաքին քաղաքական առաջնային նպատակն Արցախի նկատմամբ վերահսկողության պահպանումն է՝ նվազագույնը գոյություն ունեցող սահմաններում: Առավելագույն խնդիրը, ըստ իս, քաղաքական ինտեգրումն է Հայաստանի Հանրապետության կազմում՝ հետագայում վերջինիս միջազգային քաղաքականության ռազմավարությունը կառուցելով այդ հիմքով: Երկու դեպքում էլ հայկական կողմը պետք է զգուշավորությամբ եւ ընտրողաբար մոտենա միջազգային իրավունքին, եւ անշուշտ, այն չդարձնի իր սահմանադրական ալֆան եւ արտաքին քաղաքականության օմեգան: Անգամ Բաքուն, որը հաճախ վկայակոչում է այդ նորմերը, իրեն նման կտրուկ քայլեր թույլ չի տալիս: Նրանց համար երեք հիմնարար սկզբունքներից միայն մեկն է կարեւոր՝ տարածքային ամբողջականությունը, եւ նրանք ակտիվորեն եւ հետեւողականորեն առաջ են մղում այդ դիրքորոշումը:
Ընդ որում, նրանք չափազանց հազվադեպ են խոսում ազգերի ինքնորոշման իրավունքի կարեւորության մասին եւ պարբերաբար պղծում են միջազգային իրավունքին հավատացողների մեկ այլ սրբություն՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը: Հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները, դիվերսիաները, համատարած հայատյացությունը (ինչի գագաթնակետը դարձավ Ռամիլ Սաֆարովի հերոսացումը), ռազմատենչ հռետորաբանությունը եւ ապրիլյան մասշտաբային պատերազմը ի ցույց դրեցին միջազգային իրավունքի ամբողջ անզորությունը: Ագրեսոր կողմը ոչ միայն չստացավ հասցեական նախազգուշացում (կոչերն ուղղված էին երկու կողմերին), այլեւ խուսափեց քաղաքական կորուստներից (պատժամիջոցներ, սահմանափակումներ): Իրավիճակը 2016 թվականի ապրիլից հետո անգամ եթե փոխվել է, ապա մեզ համար վատագույն ուղղությամբ: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ամեն անգամ ադրբեջանական ականջին ավելի հաճելի հայտարարություններ է անում՝ վարելով ագրեսորին խաղաղեցնելու քաղաքականություն: Համանախագահող երկրներն անգամ չկարողացան Բաքվին պարտադրել համակարգի տեղադրումը, որը կարող էր հստակորեն հետեւել, թե կողմերից որն է առաջինը խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը («Ռոյս-Էնգելսի» նախաձեռնություն):
«Չկարողացան»-ի տակ հասկանում ենք «անգամ չփորձեցին», չէ՞ որ ո՛չ Մոսկվան, ո՛չ Վաշինգտոնը չեն վտանգի Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում իրենց իրական շահերը հանուն միջազգային իրավունքի բարձրագույն ճշմարտությունների կյանքի կոչման: Ամեն ինչ ուղիղ հակառակն է՝ խախտողը խուսափում է պատժից եւ ստանում է նոր խրախուսանքներ, իսկ երկիրը, որն իր Սահմանադրությունում գրել է, որ իր արտաքին քաղաքականությունն իրականացվում է միջազգային իրավունքի հիման վրա, ստանում է ցավակցություններ եւ անհապաղ խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնման անհրաժեշտության մասին կոչեր: Եվ որքան էլ պարադոքսային չհնչի, հենց Հայաստանի քաղաքացիներին են իրենց ձայների մեծամասնությամբ հանրաքվեում աջակցել այս Սահմանադրությանը, որում իրական քաղաքականության տեսանկյունից նման կոպտագույն «անհեթեթություն» է առկա: Քանի որ միջազգային իրավունքը նախանշել եք որպես հիմք, ապա բարի եղեք իրագործել: Իսկ Ադրբեջանը՞: Ներեցեք, բայց նա իր միջազգային քաղաքականության իրականացման համատեքստում այդ սկզբունքները առանցքային չի համարում: Ուրեմն ինչո՞ւ սեփական Սահմանադրությունում բացահայտորեն նշել կողմնորոշումը դեպի միջազգային իրավունքը, հատկապես, երբ քո երկիրը գլոբալ մակարդակում բարենպաստ դիրք գրավելու համար էականորեն քիչ ռեսուրսներ ունի:
Հնարավոր է՝ Երկիր մոլորակի ինչ-որ անկյունում նման ձեւակերպումները ինչ-որ տրամաբանություն ունենային: Ասենք, եթե հնարավոր լիներ Հայաստանն Անդրկովկասից տեղափոխել Եվրոպա, որտեղ նրա հարեւանները կլինեին Բելգիան կամ Նիդեռլանդները (կամ եթե հնարավոր լիներ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը փոխարինել Լիխտենշտեյնով եւ Շվեյցարիայով): Ավելին, իրենց նման «հիմքեր» թույլ տալ կարողացող երկրների արտաքին քաղաքականության հիմնական գլխացավանքը հարեւանների հետ պայքարն է Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության անցկացման համար:
Այսպիսով, անհրաժեշտ է ձեռնարկել մի շարք կարեւոր քայլեր:
Առաջին՝ կամ չեղարկել տվյալ հոդվածն առհասարակ կամ էլ հստակ շարադրել, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունը խարսխվում եւ իրականացվում է սեփական ռազմավարական ազգային շահերի հիման վրա (ազգն իշխանության աղբյուրն է, իսկ նրա շահերը՝ ամեն ինչի հիմքը), որոնք հետագայում ավելի մանրամասն բացահայտվում են մասնագիտացված փաստաթղթերում:
Երկրորդ՝ պետությունը պետք է սկսի գլոբալ հայկական ռեսուրսների լայնամասշտաբ ինվենտարիզացիայի գործընթաց, որոնք կարող են օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետության ազգային շահերի իրականացման համար:
Երրորդ՝ ինվենտարիզացիայի արդյունքների հիման վրա հանձնարարել Անվտանգության խորհրդին եւ միջազգային քաղաքականության մշակման եւ իրականացման համար պատասխանատու մյուս մարմիններին սկսել «Արտաքին քաղաքականության ռազմավարության» ձեւավորումը (մինչ օրս բացակայում է) եւ վերանայել հեռավոր 2007 թվականին ընդունված Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը: Աշխարհը փոխվում է, տարածաշրջանը փոխվում է: Փոխվում ենք եւ մենք: Առանց ազգային եւ պետական կենսագործունեության բոլոր տարրերի հստակ կանոնակարգման՝ մենք բախվում ենք ժամանակակից աշխարհաքաղաքական ջունգլիներում մոլորվելու եւ մահանալու վտանգին:
Արեգ Գալստյանը պատմական գիտությունների թեկնածու է, Միջազգային հարցերով ռուսաստանյան խորհրդի փորձագետը:

Парадоксы Конституции: угроза 13-й статьи - Mediamax.am
C апреля текущего года я стал изучать Конституцию Республики Армения. Текст основного закона страны продублирован на трех языках, но мои коллеги-юристы подсказали, что во избежание путаницы лучше сопоставлять прочитанное на русском с оригиналом на армянском. Нынешняя Конституция оставила неоднозначное впечатление, что с точки зрения научного и аналитического анализа вполне нормально. Размытые формулировки и противоречащие друг другу разделы и статьи также не удивили, ибо такое встречается повсеместно.
Однако некоторые вещи очень бросаются в глаза, и сложно дать им адекватную оценку. Трудно представить, как Конституция, которая дает суперполномочия премьер-министру как лидеру исполнительной власти, может опираться на систему сдержек и противовесов как основу осуществления государственной власти. Очевидно, что распределенные властные функции между институтами никак не соответствуют духу и логике разделения и баланса властей. Однако это тема для более детального и тщательного анализа, требующего комплексного подхода. Интересной для меня стала 13-я статья, где сказано, что «внешняя политика Республики Армения осуществляется на основе международного права в целях установления добрососедских, взаимовыгодных отношений со всеми государствами».
Что же тут плохого? Конституция – это не просто свод норм и правил жизнедеятельности нации, но и документ, отражающий фундаментальные основы государственности и ее философии. Очевидно, что Конституция должна содержать не желания и хотения, а конкретные внутренние и внешние реалии. Исходя из этого, сам факт наличия подобной формулировки в основном законе страны может грозить ей серьезными последствиями.
Как правило, в Конституции не принято затрагивать внешнюю политику и тем более определять базис ее осуществления. Посмотрим на примере наших соседей. В Конституции Турции нет ни одного упоминания о внешней политике, а в случае с Азербайджаном имеется 10-я статья, где отмечается, что страна «строит свои отношения с другими государствами на основе принципов, предусмотренных в общепризнанных международно-правовых нормах». Однако не стоит путать «основы построения отношений с другими государствами», где международное право не имеет альтернативы, с «реализацией внешней политики на основе международного права». Разница довольно понятна, и в данном случае не требуется каких-либо дополнительных разъяснений.
Замечу также, что существует принципиальное отличие между уважением принципов международного права и тотальным преклонением перед ними. В Конституциях многих стран прописано, что государство «видит своей задачей исполнение взятых на себя международных обязательств» или «реализует свою внешнюю политику, принимая во внимание основополагающие принципы международного права». Иными словами, можно легко и безболезненно отдать дань международному праву, а реальную политику обозначать гораздо жестче.
Внешняя политика любой суверенной страны всегда строится на стратегических национальных интересах, которые могут зачастую вступать в конфликт с международным правом. Если мы согласимся с утверждением великого немецкого государственника Отто фон Бисмарка о том, что политика – это искусство возможного, то должны быть готовы к совершенно разным ситуациям. В связи с этим международное право может быть как возможностью, так и проблемой. На сегодняшний день первичная внешнеполитическая цель армянской государственности заключается в сохранении своего контроля над Арцахом по меньшей мере в его нынешних границах.
Задачей максимум, на мой взгляд, является осуществление политической интеграции в состав Республики Армения с выстраиванием дальнейшей стратегии своей международной политики на этом фундаменте. В обоих случаях армянской стороне стоит относиться настороженно и избирательно к международному праву и уж точно не делать его конституционной альфой и омегой своей внешней политики. Даже Баку, часто апеллирующий к этим нормам, не позволяет себе столь резких шагов. Для них из трех основных принципов важен лишь один – территориальная целостность, и они активно и последовательно лоббируют эту позицию.
При этом они крайне редко говорят о важности права народов на самоопределение и периодически оскверняют другую святыню верующих в международное право – неприменение силы и угрозу применения силы. Систематическое нарушение режима прекращения огня, диверсии, тотальная армянофобия (пиком чего стала героизация Рамиля Сафарова), милитаристская риторика и масштабная «Апрельская война» продемонстрировали всю немощность международного права. Сторона-агрессор не только не получила адресного предупреждения (призывы шли к двум сторонам), но и избежала каких-либо политических издержек (санкции, ограничения). Ситуация после апреля 2016 года если и изменилась, то в худшую для нас сторону. Минская группа ОБСЕ каждый раз делает более приятные азербайджанскому слуху заявления, проводя политику умиротворения агрессора. Страны-сопредседатели даже не смогли навязать Баку необходимость установления системы, которая могла бы четко отслеживать, какая из сторон первой нарушает режим прекращения огня (инициатива «Ройса-Энгела»).
Под «не смогли» подразумевается «даже не старались», ведь ни Москва, ни Вашингтон не станут рисковать своими реальными интересами в отношениях с Азербайджаном ради реализации на деле высших истин международного права.
Все в точности наоборот – нарушитель избегает наказания и получает новые поощрения, а страна, написавшая в своей Конституции, что ее внешняя политика осуществляется на основе международного права, получает соболезнования и призывы о необходимости скорейшего поиска мирного решения. И как бы парадоксально это не звучало, у нас не может быть к ним никаких претензий, ведь именно граждане Армении большинством голосов на референдуме поддержали эту Конституцию, где прописано подобное грубейшее с реалполитической точки зрения «недоразумение». Раз обозначили международное право в качестве базиса, то будьте добры исполнять. А как же Азербайджан? Извините, он эти принципы не считает ключевыми в контексте реализации своей международной политики.  Так зачем же открыто обозначать ориентированность на международное право в своей Конституции, особенно когда у твоей страны значительно меньше ресурсов для продавливания выгодной позиции на глобальном уровне?
Возможно в каких-то уголках планеты подобные формулировки могли иметь какую-то логику.  Скажем если бы можно было перенести Армению с Закавказья в Европу, где ее соседями стали бы Бельгия или Нидерланды (или в случае возможности замены Турции и Азербайджана на Лихтенштейн и Швейцарию). Более того, самой большой головной болью внешней политики для стран, которые могут позволить себе такие «основы», является борьба с соседями за проведение Чемпионата мира по футболу.
Таким образом, необходимо предпринять ряд важных шагов.
Во-первых, отменить данную статью вовсе или четко прописать, что внешняя политика Республики Армения базируется и осуществляется на базе собственных стратегических национальных интересов (нация – источник власти, и ее интересы - основа всего), которые в дальнейшем более подробно раскрываются в специализированных документах.
Во-вторых, государство должно начать процесс широкомасштабной инвентаризации глобальных армянских ресурсов, которые могут быть использованы для реализации национальных интересов Республики Армения.
В-третьих, на основе результатов инвентаризации поручить Совету по национальной безопасности и иным органам, отвечающим за выработку и проведение международной политики, начать формирование «Концепции внешней политики» (до сих пор отсутствует) и обновить Стратегию национальной безопасности, принятую в далеком 2007 году. Мир меняется, регион меняется. Меняемся и мы. Без четкого упорядочения всех элементов национальной и государственной жизнедеятельности мы рискуем заблудиться и погибнуть в современных геополитических джунглях.