Yerevan /Mediamax/. Elchin Amirbekov, the special representative of the Azerbaijani president, called on Armenia to "accelerate the process of signing a peace agreement.”
“One of the factors encouraging Armenia to reach an agreement is the realization that this opportunity will not be forever, and it would be a mistake to miss it,” Elchin Amirbekov said in an interview with the Argentine publication Perfil.
He said that the negotiations concluded this month between Baku and Yerevan on the text of the peace agreement open the way to normalizing relations and establishing diplomatic ties.
“For this, however, Armenia must amend its constitution, abandon territorial claims, and withdraw foreign forces from border areas. This agreement is not the end, but the beginning. Peace is built not on statements, but on concrete steps,” concluded Elchin Amirbekov.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, in turn, said that “peace is at risk because of Azerbaijan.”
Comments
Dear visitors, You can place your opinion on the material using your Facebook account. Please, be polite and follow our simple rules: you are not allowed to make off - topic comments, place advertisements, use abusive and filthy language. The editorial staff reserves the right to moderate and delete comments in case of breach of the rules.