«Հնարավորությունը հավերժ չէ». Բաքուն Երեւանին կոչ է անում արագացնել համաձայնագրի ստորագրումը - Mediamax.am
2976 դիտում
«Հնարավորությունը հավերժ չէ». Բաքուն Երեւանին կոչ է անում արագացնել համաձայնագրի ստորագրումը
Լուսանկարը` https://radar.am/
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը Հայաստանին կոչ է արել «արագացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը»:
«Գործոններից մեկը, որը Հայաստանին դրդում է համաձայնության հասնել, այն գիտակցումն է, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու, եւ սխալ կլինի այն բաց թողնելը»,- արգենտինական Perfil հրատարակությանը տված հարցազրույցում ասել է Էլչին Ամիրբեկովը:
Նա ասել է, որ այս ամիս Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ ավարտված բանակցությունները պայմաններ են ստեղծում հարաբերությունների կարգավորման եւ դիվանագիտական կապերի հաստատման համար:
«Դրա համար, սակայն, Հայաստանը պետք է փոփոխի իր սահմանադրությունը, հրաժարվի մեր երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներից եւ դուրս բերի օտար ուժերը սահմանամերձ տարածքներից: Խաղաղության պայմանագիրը ոչ թե վերջն է, այլ սկիզբը: Խաղաղությունը կառուցվում է ոչ թե հայտարարությունների, այլ՝ կոնկրետ քայլերի վրա»,- եզրափակել է Էլչին Ամիրբեկովը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իր հերթին ասել է, որ «խաղաղությունը կարող է վտանգվել Ադրբեջանի պատճառով»։

«Возможность не будет вечной»: Баку призвал Ереван ускорить подписание мирного соглашения - Mediamax.am
«Возможность не будет вечной»: Баку призвал Ереван ускорить подписание мирного соглашения
Фото: https://radar.am/
Ереван /Медиамакс/. Представитель азербайджанского президента по особым поручениям Эльчина Амирбеков призвал Армению «ускорить подписание мирного соглашения».
«Один из факторов, побуждающих Армению идти на соглашение, осознание того, что эта возможность не будет вечной, было бы ошибкой упустить ее», - заявил в интервью аргентинскому изданию Perfil Эльчин Амирбеков.
Он сказал, что завершившиеся переговоры между Баку и Ереваном, которые были посвящены тексту мирного соглашения, создают условия для нормализации отношений и установления дипломатических связей.
«Однако для этого Армения должна внести изменения в свою конституцию, отказаться от территориальных претензий к нашей стране и вывести иностранные силы из приграничных районов. Мирное соглашение - это не конец, а начало. Мир строится не на заявлениях, а на конкретных шагах», - добавил Элчин Амирбеков.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, в свою очередь, заявил, что «мир может оказаться под угрозой из-за Азербайджана».