«Հնարավորությունը հավերժ չէ». Բաքուն Երեւանին կոչ է անում արագացնել համաձայնագրի ստորագրումը - Mediamax.am
2976 դիտում
«Հնարավորությունը հավերժ չէ». Բաքուն Երեւանին կոչ է անում արագացնել համաձայնագրի ստորագրումը
Լուսանկարը` https://radar.am/
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը Հայաստանին կոչ է արել «արագացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը»:
«Գործոններից մեկը, որը Հայաստանին դրդում է համաձայնության հասնել, այն գիտակցումն է, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու, եւ սխալ կլինի այն բաց թողնելը»,- արգենտինական Perfil հրատարակությանը տված հարցազրույցում ասել է Էլչին Ամիրբեկովը:
Նա ասել է, որ այս ամիս Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ ավարտված բանակցությունները պայմաններ են ստեղծում հարաբերությունների կարգավորման եւ դիվանագիտական կապերի հաստատման համար:
«Դրա համար, սակայն, Հայաստանը պետք է փոփոխի իր սահմանադրությունը, հրաժարվի մեր երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներից եւ դուրս բերի օտար ուժերը սահմանամերձ տարածքներից: Խաղաղության պայմանագիրը ոչ թե վերջն է, այլ սկիզբը: Խաղաղությունը կառուցվում է ոչ թե հայտարարությունների, այլ՝ կոնկրետ քայլերի վրա»,- եզրափակել է Էլչին Ամիրբեկովը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իր հերթին ասել է, որ «խաղաղությունը կարող է վտանգվել Ադրբեջանի պատճառով»։

“Opportunity will not be eternal:” Baku calls on Yerevan to accelerate the signing of the agreement - Mediamax.am
2975 views
“Opportunity will not be eternal:” Baku calls on Yerevan to accelerate the signing of the agreement
Photo: https://radar.am/
Yerevan /Mediamax/. Elchin Amirbekov, the special representative of the Azerbaijani president, called on Armenia to "accelerate the process of signing a peace agreement.”
“One of the factors encouraging Armenia to reach an agreement is the realization that this opportunity will not be forever, and it would be a mistake to miss it,” Elchin Amirbekov said in an interview with the Argentine publication Perfil.
He said that the negotiations concluded this month between Baku and Yerevan on the text of the peace agreement open the way to normalizing relations and establishing diplomatic ties.
“For this, however, Armenia must amend its constitution, abandon territorial claims, and withdraw foreign forces from border areas. This agreement is not the end, but the beginning. Peace is built not on statements, but on concrete steps,” concluded Elchin Amirbekov.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, in turn, said that “peace is at risk because of Azerbaijan.”