Նշան Փոթիկյանն ու Սերգեյ Միրզոյանը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ընդարձակ լսարաններից մեկի գրատախտակը «պայթում է» մաթեմատիկական հավասարումներից։ Առաջին հայացքն էլ բավարար է նկատելու համար, որ լսարանում հավաքվածները տարբեր տարիքի են՝ մի մասը դպրոցի ավարտական դասարաններից, մի մասը՝ բուհի վերջին կուրսերից։
«1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացի թեստավորման եւ հարցազրույցի փուլերն անցած 44 երիտասարդներն են։ FAST հիմնադրամի դասընթացի շնորհիվ նրանք մեկ ամսից ավելի է՝ հատուկ պատրաստություն են անցնում եւ անվճար յուրացնում գիտելիքներ տվյալագիտության եւ արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ։
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST), ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը և «Հայ Տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոն հիմնադրամը 2019 թվականի սեպտեմբերին ստորագրել էին փոխըմբռնման հուշագիր՝ համագործակցելու «1991 ստորաբաժանման» շրջանակում։
Մասնակից երիտասարդները բանակ զորակոչվելու են 2020թ․ ամռանը։ Դասընթացին մասնակցելը չի երաշխավորում, որ նրանք ծառայության կանցնեն «1991 ստորաբաժանում»-ում։ Այդ ընդունելությունը պաշտպանության նախարարությունն առանձին կարգով է կազմակերպվելու։ Դասընթացները պարբերական են եւ մեկնարկելու են յուրաքանչյուր զորակոչից 6 ամիս առաջ։
Նախապատրաստական դասընթացի դասախոսները Մեդիամաքսին պատմել են թեմաների ընտրության եւ դասավանդման առանձնահատկությունների, իսկ ուսանողները՝ իրենց ակնկալիքների մասին։
Մաթեմատիկան մեքենայական ուսուցման համար
Մաթեմատիկայի դասախոս, ԵՊՀ ասպիրանտ, Krisp ընկերության մեքենայական ուսուցման ավագ մասնագետ Վազգեն Միքայելյանը պատասխանատու է մաթեմատիկայի տեսական մասի համար։
«Մաթեմատիկան մեքենայական ուսուցման համար» (Mathematics for machine learning) առարկայի նպատակն է սովորեցնել մաթեմատիկայի այն մասը, որը հիմնական դերն է խաղալու ապագայում այդ ուղղությամբ աշխատելու համար:
«Դասընթացում ներառված կուրսն իրականում սովորական համալսարաններում անցնում են մոտ երեք տարում, մենք շատ սեղմած ենք ամեն ինչ պատմելու, ծաղկաքաղ ենք արել եւ սովորեցնում ենք այն մասերը, որոնք կարեւոր եւ կիրառական նշանակություն ունեն: Առարկան չորս հիմնական ճյուղ ունի՝ գծային հանրահաշիվ, անալիտիկ երկրաչափություն, մաթեմատիկական անալիզ եւ հավանականությունների տեսություն: Արդեն սկսել են գծային հանրահաշվի եւ անալիտիկ երկրաչափության մասերը։ Լսարանը կարծես շատ հետաքրքրված է»,- ասում է Վազգեն Միքայելյանը։
Հայաստանում կազմակերպված մեքենայական ուսուցման տարբեր կուրսերից սա առաջինն է, որ մաթեմատիկայի վրա առանձին շեշտ է դրված։ Մաթեմատիկական հիմք ունենալը, ինչպես նշել են դասախոսները, ամենակարեւոր մասն է, որովհետեւ ծրագրավորումը զուտ գործիք է։
«Շատ կարեւոր է լավ մաթեմատիկական հիմքը, դա  իրենց օգնելու է հետագայում ռազմական, պաշտպանական խնդիրներ լուծելիս»,- ասել է Վազգեն Միքայելյանը։
Ինչ վերաբերում է մասնակիցներին, դասախոսը վստահ է, որ շատ լավ մասնագետներ են դառնալու. «Իրենց մեջ կան այնպիսի մարդիկ, որ ինձնից ավելի շատ բան գիտեն, քան ես գիտեի, երբ դեռ նոր էի ուզում մեքենայական ուսուցում  սովորել»։
Ծրագրավորում եւ գործնական մաթեմատիկա
Ծրագրավորման եւ գործնական մաթեմատիկայի դասընթացները վարում են FAST-ի AI ծրագրավորողներ Նշան Փոթիկյանն ու Սերգեյ Միրզոյանը։
«1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացի մասնակիցներին առաջիկա ամիսներին դասավանդելու են Python ծրագրավորման լեզու, դրանում օգտագործվող գրադարաններ։
Նշան Փոթիկյանն ու Սերգեյ Միրզոյանը Նշան Փոթիկյանն ու Սերգեյ Միրզոյանը
Սերգեյ Միրզոյանը նկատում է, որ դատելով այս պահին ունեցած արդյունքներից՝ նյութը յուրացնելու մակարդակը բավականին բարձր է, իսկ պլանավորված տեմպերը կարողանում են պահպանել։
«Դեռ ընդհանուր կուրսի շատ փոքր մասն ենք անցել, բայց այն, ինչ այս պահին ունենք, ուրախացնում է։ Հուսանք՝ կուրսի ավարտից հետո կունենանք մարդիկ, ովքեր ինչ-որ ռեալ գործի կարող են կցվել»,- ասում է նա:
Սերգեյ Միրզոյանը Սերգեյ Միրզոյանը
«Մասնակիցներին մեծ պատասխանատվություն է հաղորդում այն փաստը, որ ծրագիրն ուղղված է պաշտպանական համակարգի հզորացմանը, եւ իրենք կարող են իրենց ներդրումն ունենալ բանակում, եթե ընդգրկվեն «1991 ստորաբաժանման» մեջ։ Եթե զուգահեռ անցկացնենք, օրինակ, համալսարանում եւ այստեղ անցկացվող դասերի միջեւ, իրենց ուշադրությունն այստեղ շատ ավելի մեծ է, ու իրենք շատ ավելի մեծ պատասխանատվությամբ են մոտենում։ Փորձում են ամեն ինչ խորությամբ յուրացնել ու մեծ լրջությամբ են մոտենում հարցին։ Սա ցուցանիշ է, եւ մեծ հավանականություն կա հաջողության հասնելու։ Եթե մարդը հետաքրքրված է ինչ-որ բանում, ավելի մեծ հավանականություն կա դրական արդյունք ստանալու»,- ասել է Նշան Փոթիկյանը։
Մասնակիցների թվում կան մարդիկ, որոնք բանակային առանձին ուղղություններում հստակ հետաքրքրություններ ունեն եւ կկարողանան հենց իրենց հետաքրքրող ուղղվածությամբ խորանալ։
Գիտելիքների տարբեր մակարդակներն ու մոտեցման առանձնահատկությունները
«1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացի մասնակիցներից 14-ն ավագ դպրոցից են, 28-ը՝ բուհական համակարգից, 1-ը՝ քոլեջի ուսանող, 1-ը՝ ԲՈՒՀ-ի շրջանավարտ։
Վազգեն Միքայելյանն ասել է, որ դա բարդացնում է աշխատանքը, բայց դասընթացը կառուցել են այնպես, որ թե՛ դպրոցականների, թե՛ բուհերի ուսանողների համար դասերը հետաքրքիր ու մատչելի լինեն։
«Պարզ է, որ ուսանողների համար ձանձրալի պահեր են առաջանում ընթացքում, բայց մենք ընթացքում այնպիսի խնդիրներ ենք տալիս, որ այդ գիտելիքներն արդեն ունեցողի համար էլ լուծումներն ակնհայտ չլինեն։ Բացի այդ, մեր դասընթացում ներառել ենք այնպիսի կետեր, որոնք համալսարանի ծրագրերում ներառված չեն, բայց մեծ կիրառություն ունեն մեքենայական ուսուցման մեջ»,- ասել է Վազգեն Միքայելյանը։
Նշան Փոթիկյանի խոսքով՝ իրենք փորձում են այնպես անել, որ մասնակիցները չխճճվեն ծաղկաքաղ արած թեմաների մեջ ու հաջողությամբ հասնեն վերջնակետին։
Սերգեյ Միրզոյանն էլ նկատել է, որ մասնակիցների ընտրությունը մի քանի փուլով է կատարվել, եւ իրականում բոլորն իրենց ներուժով լավագույններն են, իսկ  դասախոսների խնդիրն է անհատական մոտեցմամբ բոլորի մոտ գիտելիքների բարձր մակարդակ ապահովել։

Sergey Mirzoyan and Nshan Potikyan
The blackboard in one of the large lecture rooms in the Armenian State University of Economics (ASUE) is bursting with mathematical equations. One glance is enough to notice that all students come from different age groups, from high school to senior university students.
All 44 students passed tests and interviews to join “Unit 1991” training course organized by FAST Foundation. For over a month now, they have been attending free-of-charge data science and artificial intelligence lessons.
In the framework of the joint program of the Foundation for Armenian Science and Technologies (FAST), the Defense Ministry of Armenia and Hi-Tech Cyber Security Center, students learn coding and obtain skills necessary for army service in addition to studying mathematics.
“Unit 1991” to educate the soldiers of tomorrow
The participants of the course will be conscripted in the summer of 2020. Attendance does not guarantee selection for the army “Unit 1991”, as the Ministry of Defense will organize admission to the unit separately. The training course consists of regular classes, which begin 6 months prior to every round of conscription.
“Unit 1991” training course teachers have told Mediamax about the selection of lesson topics and specifics of teaching for the course, and the students have shared their expectations.
Math for machine learning
Professor of Mathematics, post-graduate student of Yerevan State University (YSU), Senior machine learning engineer at Krisp Vazgen Mikayelyan covers the theoretical part of the training course.
Mathematics for machine learning is a subject aimed at teaching the students only the topics they will need for further work in the field of machine learning.
“The program for this course is actually taught at universities for around three years. We have accommodated it for “Unit 1991”, picking only the parts which are relevant for the course and which have practical significance. My subject contains four main topics: linear algebra, analytic geometry, mathematical analysis, and probability theory. The first two are underway and the students seem very interested,” said Prof. Vazgen Mikayelyan.
This is the first machine learning program in Armenia to give so much space to mathematics. The teachers pointed out that having proper math knowledge is the most important part because coding is just a tool.
“Good math knowledge is key. It will help our students solve military and defense issues in the future,” added Prof. Vazgen Mikayelyan.
He is certain “Unit 1991” students are going to become good specialists. “Many of them know more than I did when I started studying machine learning,” he noted.
Coding and practical mathematics
AI experts from FAST Nshan Potikyan and Sergey Mirzoyan teach “Unit 1991” students coding and practical mathematics.
In the next few months participants of the “Unit 1991” training course will learn Python and corresponding libraries.
Sergey Mirzoyan and Nshan Potikyan Sergey Mirzoyan and Nshan Potikyan
According to Sergey Mirzoyan, given the results his new students have achieved, they are learning quite quickly and the scheduled pace can be maintained.
“We have only dipped our toes in the subject but what I can see already from the students is very encouraging. I hope that when we complete the course, we will have people who can get involved in real projects,” he said.
Sergey Mirzoyan Sergey Mirzoyan
“The students have a strong sense of responsibility because the training course is aimed at strengthening the defense of Armenia and they can contribute to that in the army if they get into “Unit 1991”. If we compare the university course with this one, the “Unit 1991” students are more involved and responsible. They try to study everything profoundly; they are very serious about it. I believe they are very likely to succeed. If you care about something, you are more likely to get positive results from your work,” added Nshan Potikyan.
Some of the students already know what kind of work they want to do during the army service, so the course gives them the opportunity to study the fields of their choice.
Different levels of knowledge and specifics of the approach
14 participants of the “Unit 1991” training course are still in high school, 28 are university students, 1 is a college student and one is a university graduate.
According to Vazgen Mikayelyan, it complicates the teachers’ work, but they have accommodated the lessons to keep them comprehensible and interesting for all students.
“Obviously, sometimes they might get bored, but the exercises we prepared challenge the students who are familiar with the topic, so the solutions are not obvious. Additionally, we added some topics which are not included in the university course but which are very useful in machine learning,” noted Prof. Mikayelyan.
According to Nshan Potikyan, the teachers aim to guide the students to success through the topics picked for the course, so they don’t get confused.
Sergey Mirzoyan added that the selection of “Unit 1991” students was done in several stages so they are the cream of the crop by their potential, and the teachers’ job is to exercise individual approaches in order to secure a high standard of knowledge for all students.