Մասնագիտական հաջողությունների սանդուղքը «նվաճելու» համար տարբեր մարդկանցից տարբեր հմտություններ եւ գիտելիքներ են պահանջվում։ Շատ կարեւոր է էկոհամակարգը, որտեղ մասնագետը փորձում է բարձրանալ այդ աստիճանները։ Լավագույն հնարավորություններ՝ հավասարապես բոլորի համար. այսպես են Synergy International Systems, Inc. ընկերության հայաստանյան գրասենյակի աշխատակիցները նկարագրում այն միջավայրը, որտեղ տարիներ շարունակ աշխատում եւ հաջողությունների են հասնում։
Մեդիամաքսի այս պատմությունը Synergy-ում մասնագիտական սանդուղքով բարձրանալու՝ ծրագրավորողներին տրված հնարավորությունների մասին է։ Մեր պատմության հերոսները մասնագիտական տարբեր մակարդակներում են հայտնվել ընկերությունում, բայց ունեցել են առաջխաղացման եւ բարձր դիրքեր գրավելու հաջողված փորձ ու դարձել թիմերի ղեկավարներ։
Նոր հորիզոններ՝ կայացած մասնագետների համար
Արտուշ Ղանդիլյանը բաժնի ղեկավար է: Նա ԵՊՀ Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի շրջանավարտ է։ Մագիստրատուրան Ռուսաստանում է սովորել՝ Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի Ինովացիաների եւ բարձր տեխնոլոգիաների ֆակուլտետում։
Արտուշ Ղանդիլյանը Արտուշ Ղանդիլյանը
Արտուշը Synergy-ում աշխատանքի է անցել, երբ արդեն կայացած ու փորձառու մասնագետ էր։ Կարճ ժամանակում ընկերությունում դարձել է ավագ մասնագետ։ Արտուշը Synergy-ն համարում է ընկերություն, որտեղ, աշխատասիրության առկայության դեպքում, կարելի է փայլուն տեխնիկական կարիերա անել եւ «սարեր շուռ տալ»։
«Մասնագետների զարգացման համար մի քանի պայմաններ են պետք։ Ընկերությունը պիտի հստակ պահանջներ ունենա իր աշխատողից, ինչը «կստիպի» զարգանալ եւ բավարարել այդ պահանջներին։ Աշխատանքային միջավայրում պետք է ավելի ուժեղ մասնագետներ լինեն, որոնցից հնարավոր կլինի սովորել։ Աճելու, նույն տեղում չդոփելու համար հնարավորություններ պետք է ստեղծվեն (ռեսուրսներ՝ առցանց կուրսեր, կոնֆերանսներ, գրքեր, ուսման համար ժամանակ, հետեւողականություն)։ Մյուս կարեւոր գործոնը մոտիվացիան է, երբ գործընկերներդ քեզ շահագրգռում են, ցույց տալիս գործիդ եւ դրա մեջ ավելի ու ավելի հմտանալու կարեւորությունը։ Եթե ընդհանրացնենք, ապա ընկերության ներսում աճելու համար պետք է լավ զարգացած կրթական մշակույթ լինի»,- ասում է Արտուշ Ղանդիլյանը, ով Synergy-ում Դատական համակարգի ծրագրավորման բաժնի ղեկավարն է։
Արտուշը վերակազմել, թարմացրել է Synergy-ի տեխնիկական մասնագիտական զարգացման ուղեցույցը: Այն քարտեզագրում է, թե կոնկրետ ինչ գիտելիքներ եւ հմտություններ է հարկավոր հաջորդ մասնագիտական մակարդակին հասնելու համար։ Այսինքն՝ սկսնակ ծրագրավորողը հենց սկզբից կարող է տեսնել մասնագիտական հաջողության սանդուղքի բոլոր աստիճանավանդակները՝ միջին մասնագետից մինչեւ ավագ մասնագետ դառնալու մանրամասն նկարագրված ուղին։
«Ռեսուրսները շատ են, սովորելու անթիվ նյութ կա։ Մեր ուղեցույցն օգնում է աշխատակիցներին իմանալ, թե զարգանալու, աճելու համար կոնկրետ ինչ է պետք սովորել, ինչ հերթականությամբ, մակարդակներով»,- ասում է Արտուշ Ղանդիլյանը։
Ուղեցույցը թարմացնելու Արտուշի նախաձեռնությունը ոգեւորել է նաեւ մյուս գործընկերներին, ու նրանցից մի քանիսը որոշել են դրա համար առանձին հարթակ՝ հատուկ հավելված ստեղծել, որում յուրաքանչյուր աշխատակից իր օգտահաշիվը կունենա եւ կկարողանա տեսնել իր զարգացումը։
«Հաջողության հասնելու ամենակարեւոր գրավականը ցանկությունն է, աշխատասիրությունը, մոտիվացիան։ Ինչ-որ կախարդական բան չկա, որը հաջողություն է ապահովում։ Կա գործ, որն անում ես, եւ եթե այդ գործին սրտացավ ես վերաբերվում, ոչ միայն սեփական աճի, այլեւ թիմի մյուս անդամների զարգացման, տեխնիկապես հզորացման մասին ես մտածում, ապա հաջողում ես»,- ասում է Արտուշն, ով երկու անգամ շարունակ ճանաչվել է Synergy-ի լավագույն աշխատակից։
Synergy-ում նոր հորիզոններ նվաճելու մեկ այլ պատմության հերոս է Կիմ Սարոյանը: Նա տվյալների բազաների ճարտարապետ եւ թիմի ղեկավար է, ով ընկերությունում աշխատանքի է անցել, երբ արդեն ավագ մասնագետ էր։ Թեեւ կայացած էր, բայց դա նրան չի խանգարել Synergy-ում զարգանալու նոր ուղի կերտել։ Ասում է՝ աշխատանքային հենց առաջին օրից հասկացել է, որ ճիշտ տեղում է հայտնվել՝ տեսնելով «մոտեցումները, մթնոլորտը, պրոֆեսիոնալ թիմի աշխատանքը»։
Կիմ Սարոյանը Կիմ Սարոյանը
«Synergy-ն այն վայրն է, որտեղ ավագ մասնագետն ունի շատ լայն հնարավորություններ՝ ոչ միայն գիտելիքները խորացնելու, այլեւ որոշումներ կայացնելու, նորարարություններով զբաղվելու, մշտապես մի քանի քայլ առաջ լինելու առումով: Մեզ մոտ՝ սկսնակից մինչեւ ավագ մասնագետ, անընդհատ սովորում են։ Մենք անընդհատ հետազոտություններ ենք անում եւ որեւէ սահմանափակումների չենք բախվում, մեր ունեցած լավ հիմքը թույլ է տալիս վաղվա տեսլական ունենալ։ Այն, ինչ հաճախորդին պետք է լինում վաղը, մենք՝ մեր թիմով արդեն երեկ դա իրականացրած ենք լինում»,- ասում է Կիմ Սարոյանը, ով արդեն 5 տարի աշխատում է ընկերությունում եւ այժմ Տվյալների բազայի ադմինիստրացիայի թիմի ղեկավարն է։
Կիմին իր աշխատանքը դուր է գալիս հատկապես այն առումով, որ այս ոլորտում անընդհատ նոր պահանջներ, նոր խնդիրներ եւ մարտահրավերներ են առաջանում։
«Ամենակարեւոր մոտեցումը, որ Synergy-ում կա եւ որը նորարարությունների կիրառման գլխավոր նախապայմանն է, մասնագիտական ազատությունն է։ Այստեղ յուրաքանչյուր մասնագետ կարող է իր բնագավառին վերաբերող առաջարկություններ անել եւ ուղղություն փոխել։ Ինչ վերաբերում է զարգացմանը, քանի որ մենք համաշխարհային մասշտաբի պրոդուկտներ ենք ստեղծում, հետեւաբար մասնագիտական գիտելիքների եւ հմտությունների պահանջներն էլ համաշխարհային մասշտաբի են։ Մենք պետք է նորարար լինենք, որպեսզի կարողանանք բավարարել այդ պահանջներին»,- ասում է Կիմ Սարոյանը։
Ամառային դպրոցի ուսանողից՝ համակարգի ճարտարապետ և թիմի ղեկավար
Արմեն Մկրտչյանը համակարգի ճարտարապետ է, թիմի ղեկավար: Ընկերության թիմին է միացել Synergy-ի ամառային դպրոցում սովորելուց հետո։ Սկսնակ մասնագետից Արմենը 5 տարում դարձել է համակարգերի ճարտարապետ եւ զբաղվում է տեխնիկական տեսանկյունից ամենաբարդ աշխատանքներից մեկով։
Արմեն Մկրտչյանը Արմեն Մկրտչյանը
«Ամենամեծ հնարավորությունը, որ տվեց Synergy-ն, ինձ՝ փորձ չունենալով հանդերձ, աշխատանքի ընդունելն էր։ Հետագայում, երբ դու քո աշխատանքը լավ ես անում, դա արդար գնահատվում է, եւ աճի համար պայմաններ են ստեղծվում։ Այն, որ 5 տարում սկսնակից կարողացա դառնալ համակարգերի ճարտարապետ, որեւէ գաղտնի բանաձեւ չի ունեցել, պարզապես սիրով եւ պատասխանատվությամբ արել եմ իմ աշխատանքը։ Հաջողության հասնելու համար բոլոր աշխատակիցները հավասար հնարավորություններ ունեն, իսկ աշխատանքը գնահատվում է միշտ»,- ասում է Արմեն Մկրտչյանը՝ կարեւորելով մասնագետի փորձն ու դա կիրառելու հմտությունները։
Նա ասում է, որ համակարգերի ճարտարապետի գործը շատ պատասխանատու է։ Մասնագիտական հավակնությունները բավարարելու համար Արմենն առաջին հերթին կարեւորում է աճի հնարավորությունը եւ այդ աճի հստակ ուղղության պատկերացումը։
«Մասնագիտական աճն ուղիղ կապված է քո ստեղծած նախագծի աճի հետ։ Դրանք փոխլրացնում են, եւ եթե մասնագետը հստակ տեսնում է թե իր, թե իր նախագծած համակարգի զարգացման ճանապարհը, դա շատ մեծ բավականություն է տալիս»,- ասում է Արմեն Մկրտչյանը։
Հարություն Հարությունյանը բաժնի ղեկավար է: Նա էլ է ընկերություն եկել ամառային դպրոցից, երբ սկսնակ ծրագրավորող էր եւ դեռ սովորում էր համալսարանում։
«Ինձ ու ընտանիքիս համար ուսումը միշտ առաջնային է եղել։ Դրա համար ես մտածում էի այնպիսի աշխատանք գտնել, որ ուսման հետ համատեղելի լիներ։ Synergy-ն այդ հնարավորությունն ընձեռեց»,- ասում է Հարությունը։
Հարություն Հարությունյանը Հարություն Հարությունյանը
Թիմի ղեկավար դառնալու համար նրանից ընդամենը 4 տարի է պահանջվել։ Ավագ ծրագրավորող Հարությունն այժմ ղեկավարում է Synergy-ի ամենամեծ թիմերից մեկը, որի մեջ մտնում են Երեւանի եւ Արցախի մեծ թիմերը՝ իրենց 4 ղեկավարներով։
Հարությունն ընկերությունում աշխատելու այս տարիներին ոչ միայն կարողացել է զարգացնել տեխնիկական խորը գիտելիքներ, այլեւ առաջնորդական հմտությունները, ինչի շնորհիվ էլ կարողանում այդպիսի մեծ բաժին ղեկավարել։
«Եթե մարդը ոչ միայն իր նեղ առաջադրանքով է հետաքրքրված, այլեւ ավելին սովորելու եւ անելու ցանկություն ունի, կհասնի հաջողության։ Ոլորտն անընդհատ աճում է, եւ հաջողության հնարավորությունը Synergy-ում բաց է բոլորի համար, այստեղ մասնագետին երբեք չեն սահմանափակում»,- ասում է Հարությունը։
Նրա ղեկավար դառնալը համընկել է Ստեփանակերտում Synergy-ի մասնաճյուղի բացման հետ. «Կարճ ժամանակում ուժեղ թիմ ձեւավորվեց Ստեփանակերտում։ Ինձ բախտ վիճակվեց աշխատել նրանց հետ։ Թե՛ ինձ, թե՛ իմ կոլեգաների համար շատ կարեւոր փուլ էր, շատ լավ կոալիցիա ստացվեց, հրաշալի կարողացանք աշխատել միասին եւ աճել միասին։ Ղեկավարն իր թիմին հավասար պետք է շարունակ զարգանա, նոր բաներ սովորի, որովհետեւ եթե թիմին սովորեցնելու բան չունի, թիմը ոգեւորված չի լինի նրա հետ աշխատելիս»։
Մեծ թիմ ղեկավարելու համար Հարությունը կարեւոր է համարում անընդհատ զարգացումն ու «մատը շուկայի զարկերակի վրա մշտապես պահելը»։

To “climb” the ladder of professional success, different people need different skills and knowledge. The ecosystem where the specialist is trying to climb those stairs is very important. Best opportunities equally for all – this is how the employees of Synergy International Systems, Inc. Armenia describe the environment where they have been working and succeeding for years.
This story of Mediamax is about the opportunities provided to software developers to climb the professional ladder at Synergy. The heroes of our story were at different professional levels when they joined the company, but they have had a successful experience of being promoted, occupying high positions and have become managers.
New horizons for established specialists
Artush Ghandilyan is a Department Head. He graduated from the Faculty of Informatics and Applied Mathematics of the Yerevan State University and got his master’s degree at the Department of Innovation and High Technology of the Moscow Institute of Physics and Technology.
Artush Ghandilyan Photo: Mediamax
Artush joined Synergy as an established and experienced specialist. In a short period of time he has become a senior specialist in the company. Artush considers Synergy a company where you can make a brilliant technical career and “turn mountains” if you work hard.
“Several conditions are needed for the development of specialists. The company should have clear requirements for its employees, which will “force” them to develop and meet those requirements. There should be more experienced specialists in the work environment from whom you can learn. Opportunities for growth and progress must be created (resources: online courses, conferences, books, study time, consistency). Motivation is another important factor, when your colleagues motivate you, and show the importance of your work and how important it is to get better in it. On the whole, a well-developed educational culture is needed for growing within the company,” says Artush Ghandilyan, who is a Department Head at Synergy.
Artush has redesigned and updated Synergy’s Competence Framework for Software Engineers. It maps out what specific knowledge and skills are needed to reach the next professional level. That is, a beginner software developer can see all the stairs of the professional success ladder from the very beginning - the detailed description of the path from minor to senior specialist.
“There are many resources and countless materials to learn. Our toolkit helps employees to find out exactly what they need to learn in order to develop and grow, in what order, at what levels,” says Artush Ghandilyan.
His initiative to update the Competence Framework has also inspired other partners, and some of them decided to create a separate platform for it, a special app, where each employee will have their own account and will be able to see their development.
“The most important guarantee for success is desire, diligence and motivation. Magic doesn’t make for success. There is work that you do, and if you take it seriously, thinking not only about your own growth but also about the development and technical strengthening of other team members, then you succeed,” says Artush, who has twice been recognized Synergy’s best employee.
Kim Saroyan is the hero of another story about conquering new horizons at Synergy. He is a Database Architect/DBA Manager, who started working for the company when he was already a senior specialist. Although he was experienced, it did not stop him from creating a new path for development at Synergy. He knew he was in the right place from the very first day when he saw “the approaches, the atmosphere and the work of the professional team.”
Kim Saroyan Photo: Mediamax
“Synergy is a place where a senior specialist has a wide range of opportunities, not only in terms of deepening knowledge, but also in terms of making decisions, creating innovations, always being a few steps ahead. In our company, everyone is constantly learning - from beginners to senior specialists. We are always researching without any limitations, and the good foundation we have allows us to have a vision for tomorrow. What the customer might need tomorrow, our team has already done yesterday,” says Kim Saroyan, who has been working for the company for 5 years and is now DBA Manager.
Kim likes his work especially because this is a field where new demands, new problems and challenges are emerging all the time.
“Synergy’s most important approach is professional freedom. It is the main precondition for using innovations. Each specialist here can make suggestions related to his field and change direction. As for development, since we create world-class products, therefore the demands for professional knowledge and skills are the same. We must be innovative in order to be able to meet those requirements,” says Kim Saroyan.
From summer school student to Systems Architect and Team Lead
Armen Mkrtchyan is a Systems Architect/Team Lead. He joined the team after finishing the Synergy Summer School. Armen has become Systems Architect from a beginner specialist in 5 years and is now engaged in one of the most difficult jobs from a technical point of view.
Armen Mkrtchyan Photo: Mediamax
“The biggest opportunity Synergy has given me was hiring me without a job experience. When you are doing your job well, it is evaluated fairly, and conditions for growth are created. There was no secret formula that I have managed to become Systems Architect in 5 years, I simply did my job with love and a sense of responsibility. All the employees have equal opportunities to succeed, and the work is always evaluated,” says Armen Mkrtchyan, adding that the experience and the skills to use it are very important.
He says that Systems Architect is a very responsible job. To satisfy professional ambitions, Armen attaches importance to the possibility of growth.
“Professional growth is directly connected with the growth of the project you have created. They complement each other, and it gives great satisfaction if the specialist clearly sees the path of development of the system he has designed,” says Armen Mkrtchyan.
Harutyun Harutyunyan is a Department Head. He also joined the company after the summer school, when he was still a beginner software developer and was studying at the University.
“Education has always been a priority for me and my family. This is why I wanted to find a job that was compatible with my studies. Synergy gave me that opportunity,” says Harutyun.
Harutyun Harutyunyan Photo: Mediamax
It took him only 4 years to become a Team Lead. Senior Software Developer Harutyun now leads one of the largest teams at Synergy, which includes the big teams of Yerevan and Artsakh with their 4 leaders.
During the years of working in the company, Harutyun has managed to not only develop deep technical knowledge, but also leadership skills, due to which he can lead such a large department.
“The person will succeed if he is not only interested in his narrow task, but also wants to learn and do more. The industry is constantly growing, and the opportunity to succeed at Synergy is open to everyone, and the specialists here are never limited,” says Harutyun.
Becoming a Team Lead has coincided with the opening of a Synergy branch in Stepanakert. “In a short period of time a strong team was formed in Stepanakert. I was lucky enough to work with them. It was a very important stage for both me and my colleagues. It turned out to be a very good coalition. We have managed to excellently work together and grow together. The manager must constantly develop along with his team, learn new things, because if he has nothing to teach the team, the team will not be excited to work with him.”
To lead a big team, Harutyun says, it is important to constantly develop and “keep a finger on the pulse of the market.”