Շառլ Միշելը եւ Վլադիմիր Պուտինը
Հինգ տարի (2014 թվականի հոկտեմբերից մինչեւ 2019 թվականի հոկտեմբեր) զբաղեցրել է Բելգիայի վարչապետի պաշտոնը։
Շառլ Միշելը Շառլ Միշելը
2019 թվականի դեկտեմբերի 1-ից նա Եվրոպական խորհրդի նախագահն է՝ այդ պաշտոնում փոխարինել է Դոնալդ Տուսկին։
2022 թվականի մարտի 24-ին վերընտրվել է երկրորդ ժամկետով եւ կշարունակի ղեկավարել Եվրոպական խորհուրդը մինչեւ 2024 թվականի նոյեմբերի 30-ը։
2. Ի՞նչ սկանդալի կենտրոնում էր հայտնվել Միշելը 2021 թվականի ապրիլին, որի պատճառով նույնիսկ կորցրել էր քունը:
2021 թվականի ապրիլի 6-ին Անկարայում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ Եվրամիության առաջնորդների հանդիպման ժամանակ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը առանձին բազկաթոռ չստացավ։
Էրդողանը եւ Միշելը նստել էին կողք կողքի, իսկ ֆոն դեր Լայենը ստիպված էր շփոթված մի կողմում կանգնել։ Արդյունքում, Եվրահանձնաժողովի ղեկավարին, ով բանակցություններում Էրդողանին ու Միշելին հավասար կարգավիճակում էր, նստեցրեցին բազմոցին՝ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի դիմաց։
Սկանդալից հետո Եվրոպայի կանանց ասոցիացիաները պահանջեցին Շառլ Միշելի հրաժարականը։ Նրանք պնդում էին, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահը «վնաս է հասցրել դիվանագիտությանը, Եվրամիությանն ու կանանց իրավունքներին»։
Մի քանի օր անց Շառլ Միշելն գերմանական Handelsblatt թերթին ասել էր, որ լավ չի քնում Անկարայում տեղի ունեցած միջադեպից հետո։ «Ես չեմ թաքցնում, որ այդ օրվանից ի վեր լավ չեմ քնում, որովհետեւ գլխումս անընդհատ այդ տեսարանն է», - ասել էր նա:
3. Ի՞նչ էր ասում Շառլ Միշելը 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ։
2020 թվականի հոկտեմբերի 2-ին, ելույթ ունենալով Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովի առաջին օրն ամփոփող ասուլիսում, Շառլ Միշելն ասել էր, որ
Եվրամիության պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարները կոչ են անում Թուրքիային դադարեցնել միջամտությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը եւ կառուցողական դեր խաղալ լարվածության թուլացման հարցում:
«Բոլորը պետք է ավելի կառուցողական դեր խաղան` դեէսկալացիան հեշտացնելու համար: Մենք ուզում ենք, որ արտաքին միջամտությունը դադարի, դա բարդացնում է իրավիճակը»,- ասել էր նա:
Շառլ Միշելը եւ Արմեն Սարգսյանը 2020թ. հոկտեմբերի 21-ին Շառլ Միշելը եւ Արմեն Սարգսյանը 2020թ. հոկտեմբերի 21-ին
«Արտաքին միջամտության» անընդունելիության մասին Շարլ Միշելը նորից խոսել էր 2020թ. հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո գրված թվիթում։
4. Ո՞ր հարցերի շուրջ էր Ալիեւը հեռակա բանավիճում Միշելի հետ։
2021 թվականի հուլիսի 22-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր.
«Շարլ Միշելը Երեւան կատարած այցի ժամանակ վիճահարույց է անվանել սահմանամերձ տարածքները: Ճիշտն ասած, ես համաձայն չեմ այս արտահայտության հետ, քանի որ մենք այդ տարածքները համարում ենք մերը: Ես համարում եմ, որ դա Զանգեզուրի տարածքն է: Իսկ Զանգեզուրը մեր նախնիների երկիրն է, եւ մենք մեր հողի վրա ենք: Ես փորձեցի նրան բացատրել, որ մենք դուրս ենք եկել մեր սահմանների մոտ։ Ինչո՞ւ ենք դուրս եկել մայիսին: Քանի որ ձյունը հալվել է մայիսին: Ձյունը հալվելուց հետո մենք վերցրեցինք անհրաժեշտ բարձունքները եւ տեղավորվեցինք այնտեղ, ամրապնդվեցինք եւ շարունակելու ենք ամրապնդվել»:
Նույն հարցազրույցում Ալիեւն ասել էր, որ «ԵՄ-ն նախատեսում է ընդամենը 150 միլիոն եվրո հատկացնել Ադրբեջանին, սակայն անհասկանալի է, թե ինչ պայմաններով եւ երբ»:
Ալիեւը նշել էր, որ այդ հարցը քննարկել էր Շառլ Միշելի Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ։
«Նրա պատասխանն այն էր, որ, իբր, Ադրբեջանը միջոցների կարիք չունի: Նախ, ոչ ոք մեզ ոչինչ չի առաջարկել: Դուք նախ առաջարկեք, հետո ես կասեմ ձեզ՝ պե՞տք են մեզ արդյոք միջոցներ, թե ոչ: Մի՞ թե կարիք չկա վերականգնելու ազատագրված տարածքները: Դրա համար միլիարդավոր դոլարներ են պետք, դրանք երկնքի՞ց են ընկնելու մեզ վրա: Ադրբեջանն ինքնաբավ երկիր է: Բայց եթե մեզ, ինչպես Հայաստանին, դրամաշնորհի տեսքով միջոցներ հատկացնեն, ապա մենք երբեք չենք հրաժարվի դրանցից»,- շեշտել էր Ալիեւը:
2022 թվականի փետրվարին Եվրամիությունը հայտարարեց, որ Ադրբեջանին կտրամադրի 2 միլիարդ եվրոյի ֆինանսական օգնության փաթեթ։
5. Քանի՞ անգամ են հանդիպել Միշելը, Ալիեւն ու Փաշինյանը։
2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում տեղի էր ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպումը։
Հայաստանի կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված էր.
«Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, ինչպես նաեւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարեւորել է վերը նշված հայտարարությունների լիարժեք կյանքի կոչումը, մասնավորապես, ընդգծելով հումանիտար խնդիրների անհապաղ լուծման անհրաժեշտությունը` ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովումը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կումունիկացիաների բացմանն ուղղված աշխատանքներին:
Հայաստանի վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատել են երկաթուղու վերագործարկման պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ երկաթուղին կգործի սահմանային եւ մաքսային միջազգայնորեն ընդունված կանոնների համաձայն՝ փոխադարձության սկզբունքով, երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո։ Հայաստանը երկաթուղով հասանելիություն կստանա դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն եւ Ռուսաստանի Դաշնություն»։
2022 թվականի փետրվարի 4-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի եւ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ եւ մասնակցությամբ տեղի էր Փաշինյանի եւ Ալիեւի հեռավար հանդիպումը:
Այդ հանդիպման արդյունքում փետրվարի 7-ին Ադրբեջանից հայրենիք էին վերադարձել 8 հայ ռազմագերիներ։
2022թ. փետրվարի 4-ի տեսակոնֆերանսը 2022թ. փետրվարի 4-ի տեսակոնֆերանսը
2022թ. ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացել էր Փաշինյանի, Միշելի եւ Ալիեւի երկրորդ առերես եռակողմ հանդիպումը։
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում ասված էր.
«Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետեւանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների, ինչպես նաեւ 2021թ. դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը վերաբերող հարցեր»:
Հանդիպման արդյունքներով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված համաձայնության համաձայն` մինչեւ ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որը օժտված կլինի նաեւ սահմանի երկայնքով անվտանգություն եւ կայունություն ապահովելու հարցերով:
Հայաստանի վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը հանձնարարել էին արտգործնախարարներին սկսել նախապատրաստական աշխատանքները երկու երկրների միջեւ խաղաղ բանակցությունների համար»։
Շառլ Միշելը, Նիկոլ Փաշինյանը եւ Իլհամ Ալիեւը Շառլ Միշելը, Նիկոլ Փաշինյանը եւ Իլհամ Ալիեւը
Շառլ Միշելը հայտարարություն էր տարածել եռակողմ հանդիպման արդյունքներով, որում, մասնավորապես, ասված էր.
«Ղեկավարները քննարկել են զարգացումները, որոնք տեղի են ունեցել 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում իրենց վերջին հանդիպումից եւ 2022 թվականի փետրվարին նախագահ Մակրոնի մասնակցությամբ տեսակոնֆերանսից հետո: Նրանք դիտարկել են ստանձնած պարտավորությունների կատարման առաջընթացը, քննարկել են վերջին շրջանի լարվածությունը եւ վերահաստատել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին ամբողջապես հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը։
Նրանք ողջունել են մարտի 30-ին Բրյուսելում ԵՄ հովանու ներքո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը եւ անհրաժեշտ են համարել շարունակել այդ շփումները՝ առաջնորդների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համարժեք իրականացումն ապահովելու համար»։
Նախագահ Միշելն ընդգծել էր երկու կողմերի մարդասիրական քայլերի կարեւորությունը վստահության եւ խաղաղ գոյակցության խթանման համար։ Նա ընդգծել էր բոլոր մարդասիրական խնդիրների ամբողջական եւ արագ լուծման անհրաժեշտությունը, ներառյալ մնացած կալանավորների ազատումը եւ անհայտ կորածների հիմնախնդրի համակողմանի լուծումը, եւ հայտարարել էր, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը: ԵՄ-ն կշարունակի նաեւ աջակցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումներին, ինչպես նաեւ մարդասիրական ականազերծման ջանքերին՝ շարունակելով տրամադրել փորձագիտական խորհրդատվություն եւ ավելացնելով ֆինանսական օգնությունը:
Նախագահ Միշելը ի նկատի էր առել եւ՛ նախագահ Ալիեւի, եւ՛ վարչապետ Փաշինյանի հայտարարած ցանկությունը՝ արագ շարժվել իրենց երկրների միջեւ խաղաղության համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ։ Այդ նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել աշխատել ապագա խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման վրա, որը կանդրադառնա բոլոր անհրաժեշտ խնդիրներին։
2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարության համաձայն, պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել մինչեւ ապրիլի վերջ ստեղծել սահմանային համատեղ հանձնաժողով։
Համատեղ սահմանային հանձնաժողովի մանդատում կլինի.
1.    սահմանազատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանը
2.   ապահովել կայուն անվտանգության իրադրություն սահմանագծի երկայնքով եւ  մերձակայքում:
Նախագահ Միշելը նաեւ շեշտել էր, որ ուժերի համապատասխան հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման եւ լարվածության նվազեցման էական տարր է հանդիսանում։ Նա վերահաստատել էր ԵՄ-ի պատրաստակամությունը տրամադրել խորհրդատվություն եւ աջակցություն:
Ղեկավարները քննարկել էին նաեւ կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքի վերականգնումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եւ Հարավային Կովկասում։ Նախագահ Միշելը ողջունել է երկաթուղային գծերի վերականգնմանն ուղղված քայլերը՝ միաժամանակ խրախուսելով Հայաստանին եւ Ադրբեջանին արդյունավետ լուծումներ գտնել ավտոճանապարհային միացումների վերականգնման համար»։
6.    Ինչի՞ց էր դժգոհ Լավրովը:
2022 թվականի փետրվարի 8-ին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր.
«Կուզեի, որ Բրյուսելում մեր եվրոպացի գործընկերները հասկանան՝ այդ գիծն արդեն ստեղծվել է երեք առաջնորդների կողմից 2020 եւ 2021 թվականներին, եւ նրանք չեն փորձելու ուղղումներ անել։
Ես ուշադրություն դարձրեցի, որ Շառլ Միշելի հայտարարության մեջ ՌԴ-ն որեւէ տեղ հիշատակված չէ, սա խոսում է այն մասին, որ Եվրամիության ղեկավարության համար կարեւոր է զարգացնել ձեռք բերվածը կամ օգտագործել Ղարաբաղյան թեման առանձնանալու համար ռուսաֆոբությամբ։ Ռուսաստանը երբեք չի զոհաբերի իր դաշնակիցների շահերը ինչ-որ աշխարհաքաղաքական, առավել եւս՝ քարոզչական խաղերին»։
2022 թվականի ապրիլի 21-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան խոսել էր ռուս-ադրբեջանա-հայկական հայտնի պայմանավորվածությունների թեման եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից անցյալ տարի առաջարկված օրակարգը «յուրացնելու Բրյուսելի անամոթ փորձերի» մասին։
7. Ինչի՞ մասին էին խոսել Պուտինն ու Միշելը։
Ապրիլի 22-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն հեռախոսազրույցում քննարկել էին Լեռնային Ղարաբաղում կայունության եւ անվտանգության ապահովման հարցը, «այդ թվում՝ հաշվի առնելով Վլադիմիր Պուտինի եւ Շառլ Միշելի վերջին շփումները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ»։
Շառլ Միշելը եւ Վլադիմիր Պուտինը Շառլ Միշելը եւ Վլադիմիր Պուտինը
Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հաղորդագրության մեջ ասված էր.
«Վերահաստատվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի հիմնարար եռակողմ համաձայնագրերի հետեւողական իրականացման հիմնարար կարեւորությունը։ Այս համատեքստում Ռուսաստանի նախագահը հայտնել է տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի վերականգնման ծրագրերի իրականացմանն, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացին եւ երկու երկրների միջեւ խաղաղության պայմանագրի մշակման բանակցությունների մեկնարկին ուղղված քայլերի մասին»։

Видеоконференция 4 февраля 2022 года
22 мая 2022 в Брюсселе состоится третья за последние полгода трехстороняя встреча председателя Европейского совета Шарля Мишеля с лидерами Армении и Азербайджана. Фактически, Мишель претендует на роль нового «главного посредника».
1.    Кто он – Шарль Мишель?
Шарль Ив Жан Гизлен Мишель родился 21 декабря 1975 года.
В течение пяти лет (с октября 2014-го по октбярь 2019-го) был премьер-министром Бельгии.
Шарль Мишель Шарль Мишель
С 1 декабря 2019 является председателем Европейского совета, сменив на этом посту Дональда Туска.
24 марта 2022 года переизбран на второй срок и продолжит возглавлять Европейский совет до 30 ноября 2024 года.
2.    В центре какого скандала оказался Мишель в апреле 2021, из-за которого даже лишился сна?
6 апреля 2021 года на встрече лидеров Европейского союза с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в Анкаре президенту Европейской Комиссии Урсуле фон дер Ляйен не досталось кресла. Эрдоган и Мишель заняли места напротив друг друга рядом с флагами ЕС и Турции, а фон дер Ляйен пришлось стоять в стороне.
В итоге главу Еврокомиссии, которая на переговорах находилась в статусе, равном Эрдогану и Мишелю, посадили на диван - напротив турецкого министра иностранных дел Мевлюта Чавушоглу.
После скандала ассоциации европейских женщин потребовали отставки Шарля Мишеля. Они заявили, что председатель Евросовета «нанес ущерб дипломатии, Европейскому Союзу и правам женщин».
Спустя несколько дней Шарль Мишель сказал немецкой газете Handelsbat, что плохо спит после инцидента в Анкаре. «Я не скрываю, что плохо сплю, поскольку у меня перед глазами все время стоит та картина», - заявил он.
3.    Что говорил Шарль Мишель во время войны 2020 года?
2 октября 2020 года, выступая по итогам первого дня саммита ЕС в Брюсселе, Шарль Мишель заявил, что главы государств и правительств Евросоюза призывают Турцию прекратить вмешиваться в конфликт в Нагорном Карабахе и начать играть конструктивную роль в деэскалации ситуации.
«Каждый должен играть более конструктивную роль, чтобы способствовать деэскалации. Мы хотим, чтобы внешнее вмешательство прекратилось, оно усложняет ситуацию», - сказал он.
Шарль Мишель и Армен Саргсян 21 октября 2020 года Шарль Мишель и Армен Саргсян 21 октября 2020 года
О недопустимости «внешнего вмешательства» Шарль Мишель снова заявил 21 октября 2020 года, в твите после встречи в Брюсселе с президентом Армении Арменом Саргсяном.
4.    По каким вопросам Алиев заочно спорил с Мишелем?
22 июля 2021 президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил:
«Шарль Мишель в ходе визита в Ереван назвал приграничные территории спорными. Если честно, я не согласен с этим выражением, так как мы считаем эти территории своими. Я считаю, что это территория Зангезура. А Зангезур – это земля наших предков и мы находимся на своей земле. Я ему постарался объяснить, что мы вышли к своим границам. Почему только в мае вышли? Потому что растаял снег. После того как растаял снег мы взяли нужные высоты и разместились на них, укрепились там и будем укрепляться».
В том же интервью Алиев говорил, что «ЕС планирует выделить Азербайджану всего 150 млн евро, но непонятно на каких условиях и когда».
Алиев сказал, что обсуждал этот вопрос во время визита в Азербайджан Шарля Мишеля.
«Его ответ был таким, что якобы Азербайджану средства не нужны. Во-первых, никто нам ничего не предлагал. Вы нам сначала предложите, я вам скажу - нам нужны деньги или нет. А что нам не нужно восстанавливать освобожденные территории? Нужны миллиарды долларов на это, они что с неба нам падают? Азербайджан самодостаточная страна. Но если нам, как и Армении, выделяются средства в виде гранта, то мы никогда от них не откажемся», - говорил Алиев.
В феврале 2022 года Европейский союз объявил, что предоставит Азербайджану пакет финансовой помощи в размере 2 млрд евро.
5.    Сколько раз встречались Мишель, Алиев и Пашинян?
14 декабря 2021 в Брюсселе состоялась первая трехсторонняя встреча Никола Пашиняна, Шарля Мишеля и Ильхама Алиева.
В сообщении пресс-службы правительства Армении по итогам встречи говорилось:
«Была обсуждена реализация трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, а также 26 ноября.
Премьер-министр Пашинян считает важным полное осуществление вышеупомянутых заявлений, в частности, подчеркивая необходимость немедленного решения гуманитарных проблем: обеспечения возвращения военнопленных, заложников и других задержанных граждан. Был затронут вопрос относительно работы по открытию региональных коммуникаций.
Премьер-министр Армении и президент Азербайджана подтвердили договоренность о возобновлении работы железной дороги, согласно которой железная дорога будет работать в соответствии с международно признанными пограничными и таможенными правилами на взаимной основе, под суверенитетом и юрисдикцией стран. Посредством железной дороги Армения получит доступ к Исламской Республике Иран и Российской Федерации».
4 февраля 2022 года при посредничестве и участии президента Франции Эмманюэля Макрона и Шарля Мишеля в режиме видеоконференции состоялась встреча Пашиняна и Алиева.
Видеоконференция 4 февраля 2022 года Видеоконференция 4 февраля 2022 года
В результате этого контакта 7 февраля 8 армянских военнопленных вернулись на родину из Азербайджана.
6 апреля в Брюсселе прошла вторая очная трехсторонняя встреча Пашиняна, Мишеля и Алиева.
В сообщении пресс-службы правительства по итогам встречи говорилось:
«Никол Пашинян коснулся сложившейся вследствие недавних действий азербайджанских подразделений ситуации в Арцахе и гуманитарных проблем.
Были обсуждены вопросы реализации договоренностей, достигнутых в рамках трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, 26 ноября 2021 года, а также в ходе трехсторонней встречи в Брюсселе 14 декабря.
По итогам встречи достигнута договоренность о формировании до конца апреля в соответствии с достигнутой в Сочи 26 ноября 2021 года договоренности двусторонней комиссии по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, которая также будет наделена полномочиями заниматься вопросами обеспечения безопасности и стабильности вдоль границы.
Премьер-министр Армении и президент Азербайджана поручили министрам иностранных дел начать подготовку к мирным переговорам между двумя странами».
Шарль Мишель, Никол Пашинян и Ильхам Алиев Шарль Мишель, Никол Пашинян и Ильхам Алиев
Сам Шарль Мишель выступил с заявлением по итогам трехсторонней встречи, в котором, в частности, говорилось:
«Лидеры обсудили события, произошедшие после их последней встречи в Брюсселе в декабре 2021 года и после видеоконференции с участием президента Макрона в феврале 2022 года. Они рассмотрели прогресс в выполнении обязательств, обсудили недавнюю напряженность и подтвердили необходимость полной приверженности положениям трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года.
Они приветствовали встречу высокопоставленных представителей Армении и Азербайджана под эгидой ЕС в Брюсселе 30 марта и сочли необходимым продолжить эти контакты, чтобы обеспечить адекватную реализацию договоренностей, достигнутых на уровне лидеров.
Председатель Мишель подчеркнул важность гуманитарных шагов обеих сторон для укрепления доверия и мирного сосуществования. Он подчеркнул необходимость комплексного и скорейшего решения всех гуманитарных вопросов, включая освобождение оставшихся задержанных и всестороннее решение вопроса пропавших без вести, и заявил, что ЕС готов поддержать эту инициативу. ЕС также продолжит поддерживать меры по укреплению доверия между Азербайджаном и Арменией, а также усилия по гуманитарному разминированию, продолжая предоставление консультаций и увеличение финансовой помощи.
Председатель Мишель учел озвученное как президентом Алиевым, так и премьер-министром Пашиняном желание быстро продвигаться к подписанию мирного соглашения между своими странами. С этой целью была достигнута договоренность поручить министрам иностранных дел начать работу над подготовкой будущего мирного соглашения, в котором будут учтены все необходимые вопросы.
В соответствии с Сочинским заявлением от 26 ноября 2021 года была достигнута договоренность о создании до конца апреля совместной пограничной комиссии.
В мандат совместной пограничной комиссии войдет:
1.   Демаркация границы между Арменией и Азербайджаном
2.  Обеспечение стабильной ситуации безопасности вдоль и вблизи границы.
Председатель Мишель подчеркнул, что обеспечение надлежащего расстояния между силами является важным элементом предотвращения инцидентов и снижения напряженности. Он подтвердил готовность ЕС предоставить консультации и помощь.
Лидеры обсудили также восстановление коммуникационной инфраструктуры между Арменией и Азербайджаном и на Южном Кавказе. Председатель Мишель приветствовал шаги, предпринятые для восстановления железнодорожных линий, и призвал Армению и Азербайджан найти эффективные решения для восстановления автомобильного сообщения».
6.    Чем был недоволен Лавров?
Выступая 8 февраля 2022 года на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном, министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил:
«Я очень хотел бы, чтобы наши европейские коллеги в Брюсселе понимали, что это русло уже создано тремя лидерами в 2020 и 2021 гг. И что они не будут чинить в этом русле какие-то препятствия, плотины или что-то еще. Я обратил внимание, что в том коммюнике, который господин Мишель издал после встречи с президентом Азербайджана и премьером Армении, ни разу нигде не упомянута Российская Федерация. Это уже говорит о том, что важнее для руководства ЕС – развивать достигнутое либо использовать и эту карабахскую тему для того, чтобы отмечаться по своей русофобской линии. Россия никогда не будет приносить в жертву неким геополитическим, тем более пропагандистским замыслам и играм интересы наших ближайших союзников. Мы полностью привержены тому, чтобы помочь Армении и Азербайджану наладить нормальную жизнь. Часть этой работы, конечно же, делимитация. И мы подтвердили сегодня, и наши коллеги подтвердили, что остается в полной силе решение лидеров России, Армении, Азербайджана о том, что комиссия будет двусторонней, с консультативным участием российской стороны».
21 апреля 2022 года пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила  о «беззастенчивых попытках Брюсселя присвоить себе предмет известных российско-азербайджано-армянских договоренностей на высшем уровне и повестку дня, предложенную в прошлом году сопредседателями Минской группы ОБСЕ».
7. О чем говорили Путин и Мишель?
22 апреля 2022 года президент России Владимир Путин и Шарль Мишель в телефонной беседе обсудили тему обеспечения стабильности и безопасности в Нагорном Карабахе, «в том числе с учётом проведённых в последнее время Владимиром Путиным и Шарлем Мишелем контактов с лидерами Армении и Азербайджана».
Владимир Путин и Шарль Мишель Владимир Путин и Шарль Мишель
В сообщении пресс-службы Кремля говорилось:
«Подтверждена принципиальная важность последовательного выполнения основополагающих трёхсторонних договорённостей Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. В этом контексте президент России сообщил о предпринимаемых шагах, нацеленных на реализацию проектов по восстановлению экономических и транспортных связей, а также на запуск процесса делимитации армяно-азербайджанской границы и переговоров по выработке мирного договора между двумя странами».