Լեւոն Խաչատրյանն առաջինն է այն ուսանողներից, ովքեր Երեւանի պետական համալսարանում մասնագիտանում են տվյալների գիտության մեջ։ 2018թ․-ին Համալսարանի մաթեմատիկայի եւ մեխանիկայի ֆակուլտետում բացված ու իր համար սիրելի երկու ուղղությունները միավորող «Կիրառական վիճակագրություն եւ տվյալների գիտություն» մագիստրոսական ծրագրի կողքով Լեւոնն անտարբեր անցնել չի կարողացել։
«Միշտ այն կարծիքն եմ ունեցել, որ պետք է զբաղվել գործով, որը սիրում ես, իսկ մաթեմատիկան ինձ հետաքրքիր էր, եւ այն սիրել եմ դեռ դպրոցական տարիներից։ Նաեւ ծրագրավորումն էր գրավիչ, այնպես որ այդ երկու հետաքրքրությունները համընկան ու ինձ բերեցին ԵՊՀ Կիրառական մաթեմատիկայի եւ ինֆորմատիկայի ֆակուլտետ։ Մագիստրատուրայում արդեն որոշեցի ավելի մոտենալ «մաքուր» մաթեմատիկային եւ մասնագիտանալ կիրառական վիճակագրության եւ տվյալագիտության մեջ»,- պատմում է Լեւոնը։
Առաջին քայլերը մաթեմատիկայում
Երբ որոշում էի, որ պետք է ծրագրավորող դառնամ, այդ մասնագիտությունը Հայաստանում դեռ այն զարգացման թափը չէր հավաքել, որ հիմա կա, բայց հեռանկարային համարվում էր։ Ամեն դեպքում՝ մասնագիտությունն ընտրելիս, նախ եւ առաջ, առաջնորդվել եմ իմ հետաքրքրություններով՝ այդ դեպքում տրամաբանական խնդիրները լուծելու սիրով։
Լեւոն Խաչատրյանը Լեւոն Խաչատրյանը
Բարձր մաթեմատիկայի հետ հանդիպումը շատ բնական սկսվեց ու լավ ընթացք ունեցավ, քանի որ չէի վախենում դժվարություններից։ Եթե ինչ-որ բան հեշտ է՝ ամեն մարդ կարող է անել, իսկ եթե ուզում ես տարբերվող եւ նշանակալի արդյունքներ ունենալ, պետք չէ վախենալ դժվար գործով զբաղվել։ Այստեղ մեծ դեր ունի սերը, եթե չսիրես, ոչ մի գործ էլ չես կարողանա անել, իսկ եթե սիրես, դժվարությունը քեզ համար հետաքրքիր է դառնում։ Դա ինքնազարգացում ես դիտարկում։
Ավելի մոտ հիմնարար գիտությանը
Data science-ը դարի գիտություն է համարվում։ Այսօր տվյալներն ահռելի մեծ քանակի են, եւ դրանց հետ աշխատանքը լուրջ ջանքեր է պահանջում։ Այս մասնագիտությունն ընտրելու ոգեշնչման աղբյուր կարող է հանդիսանալ նաեւ արհեստական բանականությունը, որի հետ առնչվում ենք ամեն օր, եւ ինքնըստինքյան հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ս է այդ ամենը տեղի ունենում։ Իմ պարագայում, երեւի, հենց այդ հարցն է պատճառ հանդիսացել, որ այս ուղղությամբ շարունակեմ կրթությունս։
Բացի այդ՝ բակալավրիատում սովորելու տարիներին մի փոքր հեռացել էի հիմնարար մաթեմատիկայից եւ մագիստրատուրայում ուզում էի նաեւ այդ բացը լրացնել։
«Կիրառական վիճակագրություն եւ տվյալների գիտություն» մագիստրոսական ծրագիրն իդեալական տարբերակ է այն մարդկանց համար, ովքեր սիրում են մաթեմատիկա գիտությունը եւ ծրագրավորումը, որովհետեւ այստեղ այդ ուղղությունները խաչվում են։
Կրթության որակի տեսանկյունից միանշանակ կարող եմ ասել, որ մեր սպասելիքներն արդարանում են։ Իրականում, մենք՝ ուսանողներս, դիտարկել էինք այն տարբերակը, որ ծրագրի առաջին տարին է, եւ հնարավոր է՝ որոշ դասընթացներ այնքան էլ լավ կազմակերպված չլինեն։ Բայց չեմ կարող այդպիսի դեպք հիշել, որ ինչ-որ բան ենք անցել ու մեզ թվացել է, թե դա մեզ պետք չէ կամ հետաքրքիր չէ։ Թեկուզ առաջին տարին է, բայց ծրագիրը շատ լավ, մանրամասն մշակված է եւ համապատասխանում է գիտությանը։
Բացի այդ՝ շատ կարեւոր է այն մասնագետների որակը, որոնք դասավանդում են։ Մենք ամեն օր առնչվում ենք բարձր որակի եւ բոլոր առումներով ճկուն մասնագետների հետ, որոնք պատրաստ են ցանկացած պահի փոփոխություն անել ծրագրում։ Բոլոր դասախոսները պրակտիկ մասնագետներ են եւ հենց իրենց փորձի վրա են մեզ գիտելիքներ փոխանցում։ Արդյունքում՝ ոչ միայն տեսական մասն են ծածկում, այլեւ գործնական։ Ուսանողները հավասարապես ուժեղ պատրաստված են լինում թե՛ հիմնարար գիտության, թե՛ կիրառական մասնագիտության առումով, եւ հետագայում կարող են շարունակել երկու ուղղություններով հավասարապես։
Կրթաթոշակ՝ հետեւողականության եւ աշխատասիրության դիմաց
«Կիրառական վիճակագրություն եւ տվյալների գիտություն» մագիստրոսական ծրագրում սովորելու վարձավճարը, թեեւ, բարձր է, բայց կրթաթոշակ ստանալու հնարավորությունն էլ մեծ է։ Դու սովորում ես կիսամյակում, քննություններ ես հանձնում եւ քո ողջ ակտիվությունը գրանցվում է օնլայն, հետեւում ես, թե տարվա ընթացքում ինչպիսի առաջադիմություն ես ունեցել։
Իմ դեպքում այնպես ստացվեց, որ հենց առաջին կիսամյակն ավարտելուց հետո կրթաթոշակ ստացա։ Միանշանակ կարող եմ ասել, որ դա կախված է կիսամյակի ընթացքում քո աշխատանքից։ Այս մեխանիզմը նաեւ նպաստում է, որ տարվա ընթացքում ամեն օր ակտիվ սովորես, աշխատես եւ ոչ թե ամեն բան թողնես վերջին՝ քննությանը նախորդող օրերին։
Աշխատանք եւ կրթություն՝ միաժամանակ
Մեր դասերը 18։00-ից են, եւ դա հնարավորություն է տալիս սովորել աշխատանքից հետո։ Իհարկե, դա կարող է հոգնեցնող թվալ, բայց ցանկության դեպքում ամեն բան հաղթահարելի է։ Ամեն օր «դրայվի» մեջ ենք եւ այն, որ արդյունքը շատ լավն է լինելու, արդեն ակնհայտ է։
Կրթությունս ու աշխատանքս կարողանում եմ համատեղել հենց մաթեմատիկայի հանդեպ ունեցած սիրո շնորհիվ։ Աշխատում եմ Synergy International Systems («Սիներջի») ծրագրային ապահովման և խորհրդատվության ընկերությունում՝ որպես տվյալների բազայի մասնագետ (database developer): Իրականում հենց աշխատավայրում հետաքրքրություն է առաջացել տվյալների գիտության նկատմամբ։
Մաթեմատիկական մտածելակերպը շատ է օգնում ամենօրյա աշխատանքում թե խնդիրները վերլուծելու, թե մեծ խնդիրները փոքր մասերի բաժանելու եւ այդպես ավելի հեշտ լուծելու առումով։
Առօրյայում էլ այդ մտածելակերպը շատ է օգնում կյանքը, օրն ավելի կազմակերպված դարձնել։
Data science-ի գրավչությունը
Հաշվի առնելով, որ Data science-ում ավելի շատ մաթեմատիկա է օգտագործվում, քան ծրագրավորման մեջ, եւ ոչ բոլորն են մաթեմատիկայի սիրահարներ, ի տարբերություն ծրագրավորման՝ այս ուղղությունը, գուցե, «վարակի» նման չտարածվի։ Բայց միանշանակ կարող ենք արձանագրել, որ հիմա ավելի շատ մարդիկ են ներգրավված այս ուղղության մեջ։ Եթե տարիներ առաջ ինչ-որ մեկն ասում էր, որ մեքենայական ուսուցմամբ է զբաղվում, թերահավատորեն էինք արձագանքում։ Բայց հիմա արդեն իմ ընկերներից շատերն են զբաղվում դրանով, շատերը ծրագրավորումից անցել են տվյալագիտության։
Տվյալագիտության ոլորտում Հայաստանի՝ մրցակցային լինելը գծայնորեն կախված է այն բանից, թե քանի այսպիսի կրթական ծրագրեր կլինեն մեր բուհերում, եւ ինչպիսի աջակցություն կստանան դրանք։ Կրթության մեջ արված ներդրումները կարող են մեծացնել Հայաստանի հետագա շանսերը։
Օրինակ ISTC-ն ամեն շաբաթ, իսկ FAST-ը պարբերաբար դասընթացներ են կազմակերպում, առանձին լաբորատորիաներ կան, որոնք զբաղվում են հետազոտություններով, այս ամենը կարող են նպաստել ուղղության զարգացմանը։
Իհարկե, տվյալագիտությամբ կարելի է լավ գումարներ աշխատել, եւ այս գիտությունը քարոզելու համար մեծ ջանքեր պետք չէ, բայց պետք է ուշադրություն դարձնել նաեւ այլ ուղղություններին ու դրանք եւս գրավիչ դարձնել գիտնականների համար։
Տվյալագիտությամբ, մեքենայական ուսուցմամբ զբաղվելու համար մարդկանց պարզապես շատ հզոր համակարգիչ է պետք, մնում է զարգացնել այդ գիտակցությունը, որ սա հեռանկարային ուղղություն է։ Վստահ եմ, որոշ ժամանակ անց այս ուղղություններում էլ մեծ առաջընթաց եւ համագործակցություններ կունենանք արտասահմանյան կազմակերպությունների հետ, ինչպես ծրագրավորման դեպքում է։ Այս պահին պետք է մարդկանց համար հնարավորություններ ստեղծել եւ խրախուսել ուղղությունը։
Հայաստանում այս ոլորտի շատ լավ էկոհամակարգ է գործում, իսկ ցանցային կապերը շատ կարեւոր են։ Կարծում եմ՝ կապերը պետք է ամուր պահել եւ զարգացնել։

Levon Khachatryan is the first data science student at Yerevan State University (YSU). He could not simply pass by the Applied Statistics and Data Science Master’s Program, which opened at YSU Faculty of Mathematics and Mechanics and combined the two favorite fields of Levon.
“I always believed that you need to do what you love. I was into mathematics since I was a kid, I always loved it. Programming seemed appealing too, so these two interests of mine brought me to the Faculty of Applied Mathematics and Informatics. For my master’s degree I decided to approach pure mathematics and study applied statistics and data science,” explained Levon.
The first steps in math
“When I decided to become a programmer, the profession wasn’t as popular and advanced as it is now, but it was considered to have good prospects. Anyway, my interests guided my choice of occupation, and they stem from my love of solving logical problems.
Levon Khachatryan Levon Khachatryan
The contact with higher mathematics was very natural and successful, because I didn’t fear difficulties. If something is easy, anyone can do it, but if you want to get meaningful results, you should not be afraid of a difficult job. Love plays a significant role in this. If you don’t love what you do, you can’t be good at your job, whatever it is, but if you love it, even difficulties are interesting. You see it as self-development.”
Closer to fundamental science
“Data science is the science of the 21st century. We have huge amounts of data now and working with it requires huge efforts. Artificial intelligence can be another inspiration for choosing this field, because we deal with AI on a daily basis and we can’t help but ask: “How does all this work?” I think that in my case it was that question that motivated me to study data science.
Furthermore, I drifted away a bit from fundamental mathematics while I was getting my bachelor’s degree, so I wanted to correct that for my master’s.
The Applied Statistics and Data Science is the perfect program for people with fondness of mathematics and for programmers, because it is at the junction of both.
In terms of the quality of education, it met all our expectations. We, the students, actually took into consideration the fact that this is the first year of the program and some courses might be poorly organized. However, I can’t remember learning something and thinking it was irrelevant or dull. It is the first year this program works, but it is very well and meticulously designed and completely in line with the field.
Besides, the quality of the academic staff is very important. We learn every day from top experts, who are flexible and ready to make changes to the program at any time, if necessary. All our teachers have practical experience and they share it with us in the learning process. As a result, they cover both the theoretical and the practical aspects. The students are equally trained in fundamental and applied science, which enables them to progress in both areas equally.”
Scholarship as a reward for consistent, hard work
“Although the fee for the Applied Statistics and Data Science Master’s Program is high, the opportunities to get a scholarship are plenty. You study, pass the exams, and then you can view all records of your work online and see your achievements.
I got a scholarship immediately after the first semester. It fully depends on your work throughout the semester. This mechanism also motivates you to be active every day instead of leaving the most work to the eve of the exams.”
Combining work and education
“Our classes begin at 6 p.m., which allows me to study after the working hours. It can seem tiring, but any difficulty can be overcome if you really want something. We have a drive every day, and it’s evident to us already that the results will be good.
I manage to combine work and education thanks to my love for mathematics. I am employed at Synergy International Systems software and consulting company as a database developer. I actually became interested in data science at work.
Mathematical thinking is great help in daily work for solving problems as well as dividing large issues into smaller ones and thus solving them easier.
This type of thinking also helps organize my days better and proves to be useful in other areas of life.”
The appeal of data science
“Data science uses more math than programming, and mathematics isn’t as popular as programming, so this field might not spread so quickly. At the same time, more people are involved in it now. People would be skeptical if a few years ago you said you were studying machine learning, but now many of my friends are in that field and many people have transferred from programming to data science.
Armenia’s competitiveness in data science is directly linked with how many educational programs we have in our higher education institutions and how much support they receive. Investment in education can increase Armenia’s chances.
For instance, ISTC and FAST hold weekly and regular courses respectively, there are several research laboratories, and all that can facilitate the development of the field.
Of course, data science can bring substantial income and you don’t need to exert yourself to promote it, but we should draw attention to other fields as well and increase their appeal.
People just need very powerful computers to do data science and machine learning, so we only need to raise the awareness that this is a very promising field. I am certain that some time later we’ll have substantial progress and collaborations in data science and machine learning too, as we did in programming. Currently, we should create opportunities and promote the field. It already has a good ecosystem in Armenia.
Networking is very important as well. I believe that connections should be maintained and developed.”