Երկու սեր, որոնք գերմանացի Ադամ Բիթլինգմայերին (Adam Mathias Bittlingmayer) ուղղորդեցին կյանքի երկու կարեւոր փուլերում՝ մեկը տարավ դեպի մեքենայական ուսուցում եւ արհեստական բանականություն, մյուսը՝ բերեց Հայաստան:
Լեզուներ սովորելու որոշումն ու ճշգրիտ գիտության «հաղթանակը»
Մեքենայական ուսուցման եւ արհեստական բանականության գաղտնիքներին տիրապետելու հարցում Ադամին մի քիչ ճակատագիրը, մի քիչ էլ պատահականությունն օգնեցին:
«Մեքենայական թարգմանությամբ զբաղվելու որոշումը եկավ լեզուների եւ թարգմանությամբ զբաղվելու սիրուց: Ուսման առաջին կիսամյակում չէի կողմնորոշվում մասնագիտության ընտրության հարցում եւ գրանցվել էի մի քանի առարկաների համար: Սկսեցի իսպաներեն սովորել եւ շատ արագ գերազանց տիրապետեցի լեզվին: Քննություններին միջին գնահատական ստացա: Առարկան գերազանց գիտեի, եւ դա ինձ շատ տխրեցրեց: Բայց ի՞նչ կարող ես անել՝ չես կարող ասել, որ իսպանական գրականությունից դու ամենալավն ես, շատ սուբյեկտիվ հարց է»:
Ադամ Բիթլինգմայերը Ադամ Բիթլինգմայերը
Քննություններից հետո Ադամը հասկացավ, որ պետք է ավելի ճշգրիտ ուղղությամբ գնալ, իսկ ճանապարհը ցույց տվեցին ճարտարագիտություն սովորող ընկերներն ու ինֆորմատիկայի, մաթեմատիկայի եւ վիճակագրության հանդեպ մեծ հետաքրքրությունը: Ադամը համակարգչային գիտություն սովորեց Վաշինգտոնի համալսարանում:
«Այդտեղ սուբյեկտիվության խնդիր չկար, ոչ ոք չէր նայում՝ ինչպես ես խոսում կամ մեկնաբանում: Գրել ես քո ծրագիրը, սխալներ չկան, սուբյեկտիվության հարց էլ չի ծագում: Այնուամենայնիվ, չդադարեցի լեզուներ սովորել, այժմ տիրապետում եմ իտալերենին, իսպաներենին, ֆրանսերենին, սերբախորվաթերեն, անգլերենին եւ գերմաներենին: Այստեղ կոնֆլիկտ չկա, եթե ինչ-որ բան սիրում ես, պետք է անես, բայց ի սրտե: Հասկացա, որ ճիշտ կլինի սովորել այն ամենը, ինչ ինձ հոգեհարազատ է, բայց գլխավորը պետք է լինի մաթեմատիկան, ինֆորմատիկան եւ վիճակագրությունը»:
Մեքենայական թարգմանությունների «ռեւիզորը»
Ադամը 7 տարի Google-ում ծրագրավորման ինժեներ է աշխատել: Այժմ մեքենայական ուսուցման ոլորտում սեփական ստարտափն ունի, որում կարողացել է ամփոփել եւ լեզուների, եւ համակարգչային գիտությունների հանդեպ հետաքրքրությունները:
Signal N ընկերությունը, որի համահիմնադիրն է Ադամը, ստեղծել է համակարգ, որը որոշում է, թե որքանով է ճիշտ արված թարգմանությունը:
Մարի Թարյանը զրուցում է Ադամ Բիթլինգմայերի հետ Մարի Թարյանը զրուցում է Ադամ Բիթլինգմայերի հետ
«Ուզում ես թարգմանություն անել եւ հարց է ծագում՝ ո՞ր մոտեցումն է ամենաարդյունավետը: Ճիշտ է՝ բացարձակ անսխալ չէ, բայց այն մեծ քանակությամբ ինֆորմացիայի հետ աշխատելու հնարավորություն է տալիս: Քանի որ ծագում էր սխալականության հարցը, մտածեցինք մշակել ծրագիր, որը կհուշի՝ արդյո՞ք ճիշտ է թարգմանությունը, թե՞ ոչ: Դու տալիս ես նախադասությունն ու որեւէ լեզվով դրա թարգմանությունը, իսկ ծրագիրը հուշում է ստույգության մակարդակը: Մեր համակարգի միջոցով կարելի է հասկանալ, թե որ նախադասություններն ունեն բարելավման կարիք: Համակարգն օնլայն հարթակում տեղադրման համար չի նախատեսված, այն կվաճառենք հաճախորդներին»:
Հայաստանն ընտրելու որոշումը
Ադամ Բիթլինգմայերը Հայաստան առաջին անգամ եկավ Google-ի ծրագրավորողների (developer) խմբի հետ՝ չորս տարի առաջ, մոտ մեկ շաբաթով: Այս այցից հետո նրա կյանքում մեծ փոփոխություն էր սպասվելու: Արդեն երկու տարի անց՝ Ադամը կայացրեց Հայաստան տեղափոխվելու որոշումը:
«Երեւանում ծանոթացել էի մի հրաշալի աղջկա հետ եւ սիրահարվել: Երբ ամուսնացանք, ես աշխատում էի Ամերիկայում, բայց չէի ուզում այնտեղ ապրել: Կնոջս հետ որոշեցինք, որ լավագույն տեղը, որտեղ կարող ենք շարունակել մեր կյանքը, Հայաստանն է: Ես ինձ այստեղ շատ լավ եմ զգում: Ճիշտ է՝ փոքր երկիր է, բայց մեծ սիրտ եւ մեծ ուղեղ ունի: Երեւանը մեծ քաղաք չէ, հնարավորությունները քիչ են, բայց այստեղ շատ հետաքրքիր եւ խելացի մարդիկ են ապրում»:
Այս երկու տարում Ադամը սովորել է նաեւ հայերենը, եւ առաջին շփումից դժվար է կռահել, որ նա հայ չէ: Թեեւ որոշակի ակցենտով, բայց լավ կարողանում է հաղորդակցվել:
«Միշտ ռուսերեն էի խոսում Երեւանում, բայց հետո ասացի, որ չեմ ուզում ռուսերեն խոսել ու անցա հայերենի: Կարողանում եմ կարդալ, իհարկե, ոչ շատ արագ: Երկու ամիս դասընթացների գնացի, բայց հիմնականում խոսելով, մարդկանց հետ հաղորդակցվելով եմ սովորել»:
Մաթեմատիկան սովորելու անհրաժեշտությունը
Ադամի խոսքով՝ մաթեմատիկա սովորելու շատ մոտիվացիաներ կան եւ, եթե մարդն ուզում է ունենալ տարբերվող մտածելակերպ ու խնդիրները ճիշտ հաղթահարելու բանաձեւ, ապա պետք է գոնե ինչ-որ մակարդակում մաթեմատիկա իմանալ.
«Բոլոր հարցերում մաթեմատիկոսների մտածելակերպն ուրիշ է: Ամեն ուսանող պետք է հասկանա մաթեմատիկան, որպեսզի այսօրվա աշխարհին պատրաստ լինի: Նույնիսկ, եթե դու մաթեմատիկայի մասնագետ չես, շատ կարեւոր է դրան տիրապետելը նաեւ կյանքում խնդիրների առնչվելիս: Մաթեմատիկոսներն, օրինակ, գիտեն ինչպես մեծ խնդիրը բաժանել փոքրերի եւ ստանալ հիմնական լուծումը: Դա վերլուծական մտածելակերպ է ձեւավորում: Մաթեմատիկոսը կամ ճիշտ է, կամ ճիշտ չէ: Կյանքում եւ աշխատանքում դա շատ կարեւոր է»:
Մեքենայական ուսուցումն ու Հայաստանի առավելությունները
Հայաստանում մեքենայական ուսուցման ոլորտում, ըստ Ադամի, շատ լավ մասնագետներ կան, բայց գոյություն ունի մի գլխավոր խնդիր: Հայաստանում մեծ մասը զբաղվում են կայքերի ծրագրավորմամբ, ինչը հեռանկարային չի համարվում:
«Նույն բանը Հնդկաստանում շատ ավելի էժան կանեն եւ այնտեղ ավելի շատ մասնագետ կա: Հայաստանը պետք է կենտրոնանա բարդ խնդիրների վրա՝ արհեստական բանականություն, մեքենայական ուսուցում, տվյալագիտություն: Մարդիկ պիտի մի քիչ ավելի հեռուն նայեն, եթե նույնիսկ քեզանից կպահանջվի անվճար աշխատել կես տարի ու եկամուտ չունենալ, միեւնույնն է, չպետք է վախենալ: Այդ ներդրումն արժի այն ապագայի հնարավորություններին, որ կբացվեն քո առաջ»:
Ինչպես նկատում է Ադամը, այս ուղղությունները շատ ուժեղ մաթեմատիկական բազա են պահանջում, ինչը Հայաստանում կա եւ շատ որակյալ է.
«Հայաստանի առավելությունը հենց այդ մաթեմատիկական բազան է, քանի որ այլ երկրներում չեն սիրում եւ չեն սովորում մաթեմատիկա: Սա պետք է օգտագործել եւ շատ մասնագետներ պատրաստել մեքենայական ուսուցման ոլորտում: Եթե պարզ վիճակագրությանը նայենք՝ տարածաշրջանում մյուս բոլոր երկրներն ավելի մեծ բնակչություն ունեն, ու եթե, նույնիսկ, նրանց մասնագետները որակյալ չեն, միեւնույնն է՝ խոշոր ընկերությունները նոր գրասենյակներ բացելու հարցում կնախընտրեն այդ երկրները: Նրանց համար միեւնույն է, որ Հայաստանում մասնագետների միջին որակն ավելի բարձր է, նրանք կգնան այն երկիր, որտեղ մասնագետների մեծ քանակ եւ սպառման լայն շուկա կա»:
Ադամն ասում է, որ եթե Հայաստանը կենտրոնանա այս ուղղության վրա եւ ավելացնի մասնագետների քանակը, կարող է գրավիչ դառնալ խոշոր ընկերությունների համար՝ հաշվի առնելով նաեւ երկրի աշխարհագրական դիրքը: Ադամը Հայաստանում մեքենայական ուսուցման զարգացման միտումներ տեսնում է եւ կարծում է, որ Հայաստանը կարող է մրցունակ դառնալ աշխարհում:

Two loves have directed Adam Mathias Bittlingmayer from Germany in two very important stages of his life: one has brought him towards machine learning and artificial intelligence and the other one – to Armenia.
Decision to learn languages and the “victory” of the accurate science
Adam says that the fate and a little bit of a chance have played a helping hand in his decision to master the secrets of machine learning and artificial intelligence.
“I always loved learning languages and doing translations which has brought me towards machine translation. During my first semester I couldn’t make up my mind which one to do and registered in a couple of classes. I started learning Spanish and after a while I was speaking it fluently. Still, I got an average grade at the exams and was quite disappointed and saddened, because I knew the subject excellently. But what can you do? You can’t say that you know Spanish literature best of all; it’s all very subjective:”
Adam Bittlingmayer Adam Bittlingmayer
After the exams were over, Adam realized that he should choose a more accurate direction. His friends who were studying architecture were quite helpful and the fact that he was interested in informatics, mathematics and statistics also played a role in his decision. Adam studied Computer Science at University of  Washington.
“There was no subjectivity there, and nobody paid attention as to how you spoke or interpreted. You develop software, there are no mistakes and thus no subjectivity. Nevertheless, I never stopped learning languages: I speak Italian, Spanish, French, Serbian-Croatian, English and German. There is no conflict of interest here, if you love something you should do it from the bottom of your heart. I realized that the right thing to do was to learn something which I loved with the focus on math, informatics and statistics.”
The “inspector” of machine translation
Adam has worked as a software engineer at Google for 7 years. Today he owns a machine learning startup. In his work he combines both his interest in languages and computers.
He is the co-founder of Signal N company, which has created a system predicting machine translation quality.
Marie Taryan talks to Adam Bittlingmayer Marie Taryan talks to Adam Bittlingmayer
“You want to translate something, you have to decide which approach is the most productive one. It’s not too accurate but it allows working with a lot of amount of information. Because there was always a possibility of mistakes we decided to develop a program prompting whether the translation was accurate or not. You input a sentence and its translation in any language you want and the program decides how accurate the translation is. Our system helps understand which sentences need to be improved. The software will not be available online, we intend to sell it to our clients.”
Choosing Armenia
For the first time Adam Bittlingmayer visited Armenia 4 years ago with the Google developer group and spent 7 days here. This short visit has changed his life. Two years later he decided to move to Armenia.
“I met a wonderful girl in Yerevan and fell in love. When we got married I was still working in the States but I didn’t want to live there. We have been discussing options with my wife and finally decided that Armenia was the best place to live. I love it here. It’s a small country but full of warmth. Yerevan is not a big city, doesn’t provide great opportunities but people here are really interesting and smart.”
During these two years Adam learned Armenian as well, and it’s hard to guess that he is not a native when you talk to him. Only the small accent gives him away.
“I used to speak Russian in Yerevan and it didn’t sit well with me, so I decided to learn Armenian. I can read, although not fluently. I took some classes for two months but I learned the language through communication mainly.”
The need to study mathematics
Adam says that people can be motivated to study mathematics in different ways. If you want to think differently and find the right formula of solving problems, you should definitely know some math.
“Mathematicians do think differently. Every student should understand math in order to be prepared to face the real world. Even if you are not an expert it will definitely help you solve your everyday problems. For example mathematicians know how to divide big problems into smaller ones and find the basic solution. It forms an analytical way of thinking. The mathematician is either right or wrong. This is very important both in life and in work.”
Machine learning and Armenia’s advantages
According to Adam, there are real good experts specialized in machine learning in Armenia, but the biggest problem is that most of them are web developers, which is not a promising career.
“The same thing will be much cheaper in India and there are more specialists there. Armenia should concentrate on more complex things such as artificial intelligence, machine learning, data science. People should learn to see the bigger picture even if it means working for free for half a year. You should not be afraid because this investment it worth the opportunities that will be opening before you in the future.”
Adam believes that all this requires a strong mathematical base which Armenia can definitely provide.
“The mathematical base is one of Armenia’s benefits, because in other countries people don’t love and study mathematics the way they do it here. This opportunity should be used and Armenia needs more machine-learning specialists. If we look at the statistics, other regional countries have bigger populations and even if their specialists are not highly qualified, large companies will still prefer those countries when they open new offices. It’s all the same for them that Armenian specialists are more qualified. They will choose the country with a higher number of specialists and a bigger consumer market.”
As Adam says, if Armenia concentrates on this direction and prepares more specialists, it will start attracting bigger companies taking into consideration the country’s geographic location.  “There are good tendencies in machine learning here and Armenia can for sure become very competitive in the world.”