Սկանդալներ բանակցությունների շուրջ
2001 թվականի ապրիլի 16-ին ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանությունն «իրականությանը չհամապատասխանող» անվանեց ապրիլի 13-ին «Առավոտ» թերթում հրապարակման մեջ տեղ գտած պնդումները Քի Ուէսթի բանակցություններում ՌԴ պատվիրակության ղեկավար, Ռուսաստանի ԱԳ առաջին փոխնախարար Վյաչեսլավ Տրուբնիկովի «մեկուսացվածության» մասին:
Ինչպես ասվում էր Ռուսաստանի դեսպանության մամլո հաղորդագրությունում, «հոդվածում «անանուն» եւ մեր դեսպանատանն իբր «մոտ կանգնած» աղբյուրի կողմից հնչեցված գնահատականները` ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացքում ռուսաստանյան մասնակցության վերաբերյալ, մեղմ ասած, չեն արտացոլում գործի էությունը»:
Իր հերթին, մեկնաբանելով ռուսաստանցի արտգործնախարարի մասնակցությունը Ֆլորիդայի բանակցություններին, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն ասում էր. «Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը շատ կարեւոր դեր է խաղացել այս գործընթացում»: Օսկանյանի խոսքերով, ամեն անգամ, երբ բանակցությունները հայտնվում էին փակուղում, հենց Տրուբնիկովին էր հաջողվում փոխզիջումային որոշումներ գտնել:
Երկրորդ, շատ ավելի անհեթեթ «արտահոսքի» հեղինակ դարձավ ռուսաստանյան GazetaSNG.ru ինտերնետ-պարբերականը, որը 2001 թվականի ապրիլի 6-ին հանդես եկավ «Աբխազական մտրակ եւ քաղցրահաց, կամ ամերիկյան սադրանք Քի Ուէսթում» հոդվածով: Դրանում, վկայակոչելով «ԱՄՆ-ում մի շարք իրավասու աղբյուրների», ասվում էր, որ միջնորդները մտադիր են ոչ պաշտոնական հիմքի վրա ընդլայնել ղարաբաղյան կարգավորման ձեւաչափը, «խաղի մեջ մտցնելով» Սուխումի եւ Թբիլիսիի ներկայացուցիչներին:

Скандалы вокруг переговоров
16 апреля 2001 года российское посольство назвало «не соответствующими действительности» утверждения об «изолированности» на переговорах в Ки Весте главы российской делегации, первого замминистра иностранных дел России В. Трубникова, приведенные в публикации ереванской газеты «Аравот» 13 апреля.
Как говорилось в пресс-релизе российского посольства, «высказанные в статье «неназванным» и якобы «близко стоящим» к нашему посольству источником, оценки относительно российского участия в переговорном процессе по карабахскому урегулированию, мягко говоря, не отражают существа дела».
Комментируя участие российского замминистра в переговорах во Флориде, министр иностранных дел Армении Вардан Осканян говорил: «Вячеслав Трубников сыграл очень важную роль в этом процессе». По словам Осканяна, каждый раз, когда переговоры оказывались в тупиковой ситуации, именно Трубникову удавалось найти компромиссные решения.
Автором второй, гораздо более нелепой «утечки» стало российское интернет-издание GazetaSNG.ru, выступившее 6 апреля 2001 года со статьей «Абхазский кнут и пряник, или американская провокация в Ки Уэсте». В ней, со ссылкой на «ряд компетентных источников в США» говорилось, что посредники намерены расширить на неформальной основе формат карабахского урегулирования, «включив в игру» представителей Сухуми и Тбилиси.