Սկանդալներ բանակցությունների շուրջ
2001 թվականի ապրիլի 16-ին ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանությունն «իրականությանը չհամապատասխանող» անվանեց ապրիլի 13-ին «Առավոտ» թերթում հրապարակման մեջ տեղ գտած պնդումները Քի Ուէսթի բանակցություններում ՌԴ պատվիրակության ղեկավար, Ռուսաստանի ԱԳ առաջին փոխնախարար Վյաչեսլավ Տրուբնիկովի «մեկուսացվածության» մասին:
Ինչպես ասվում էր Ռուսաստանի դեսպանության մամլո հաղորդագրությունում, «հոդվածում «անանուն» եւ մեր դեսպանատանն իբր «մոտ կանգնած» աղբյուրի կողմից հնչեցված գնահատականները` ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացքում ռուսաստանյան մասնակցության վերաբերյալ, մեղմ ասած, չեն արտացոլում գործի էությունը»:
Իր հերթին, մեկնաբանելով ռուսաստանցի արտգործնախարարի մասնակցությունը Ֆլորիդայի բանակցություններին, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն ասում էր. «Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը շատ կարեւոր դեր է խաղացել այս գործընթացում»: Օսկանյանի խոսքերով, ամեն անգամ, երբ բանակցությունները հայտնվում էին փակուղում, հենց Տրուբնիկովին էր հաջողվում փոխզիջումային որոշումներ գտնել:
Երկրորդ, շատ ավելի անհեթեթ «արտահոսքի» հեղինակ դարձավ ռուսաստանյան GazetaSNG.ru ինտերնետ-պարբերականը, որը 2001 թվականի ապրիլի 6-ին հանդես եկավ «Աբխազական մտրակ եւ քաղցրահաց, կամ ամերիկյան սադրանք Քի Ուէսթում» հոդվածով: Դրանում, վկայակոչելով «ԱՄՆ-ում մի շարք իրավասու աղբյուրների», ասվում էր, որ միջնորդները մտադիր են ոչ պաշտոնական հիմքի վրա ընդլայնել ղարաբաղյան կարգավորման ձեւաչափը, «խաղի մեջ մտցնելով» Սուխումի եւ Թբիլիսիի ներկայացուցիչներին:

Scandals around negotiations
On April 16, 2001, Russian Embassy described the statements on "isolation" of the Head of Russian Delegation, First Deputy Minister of Foreign Affairs of Russia V. Trubnukov at the negotiations in Key West as "not corresponding to the reality".
The statements were presented in a publication of Yerevan “Aravot” newspaper on April 13. The press release of the Russian Embassy read that “the assessments concerning Russia’s participation in Karabakh conflict settlement negotiation process, voiced in the article by an “independent” source or a source allegedly “close” to our embassy, to put it mildly, do not reflect the essence of the case”.
Commenting on Russian Foreign Minister’s participation in the negotiations in Florida, Armenian Minister of Foreign Affairs Vardan Oskanyan was saying: “Vyacheslav Trubnikov has played a very important role in this process”. According to Oskanyan, every time, when negotiations were in a deadlock situation, Trubnikov was the one to manage to find compromise solutions.
The author of the second, far more absurd “leak” was the Russian GazeraSNG.ru internet outlet, which published “Abkhazian stick and carrot, or American provocation in Key West” article on April 6, 2001. The article, referring to “a number of competent sources in the USA”, read that the Co-chairs intended to expand the format of Karabakh settlement on informal basis, “including in the game” the representatives of Sukhumi and Tbilisi․