«Երկու նախագահներն էլ անկեղծ էին»
Մեդիամաքս գործակալության բացառիկ հարցազրույցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ (1999-2001թթ.) Քերի Քավանոյի հետ:
- Այս շաբաթ լրանում է Քի Վեսթի բանակցությունների 10 տարին, որոնք, ինչպես կարծում են շատերը, խաղաղ համաձայնության հասնելու ամենաիրատեսական հնարավորությունն էին: Դուք համամի՞տ եք այդ կարծիքին:
- Քի Վեսթը եզակի պահ էր ԼՂ շուրջ իրավիճակի լուծմանն ու հակամարտության հետեւանքների հաղթահարմանն ուղղված ջանքերում: 1999թ. մեկնարկած խաղաղ բանակցությունները զարգացան ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւի միջեւ ուղղակի երկխոսությունից հետո: Դա որակապես նոր փուլ էր հակամարտության կարգավորման ջանքերում. նախագահներն անձամբ մշակեցին այն մոտեցումը, որը, նրանց կարծիքով, կարող էր հանգեցնել խնդրի վերջնական լուծմանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները գիտակցում էին, որ առաջընթացի հասնելու միակ ճանապարհը համատեղ աշխատանքն է հանուն ընդհանուր նպատակի: Այդ նպատակը ոչ թե կողմերին Մոսկվայի կամ Վաշինգտոնի կողմից պարտադրված համաձայնությունն էր, այլ Երեւանի ու Բաքվի կողմից մշակված լուծումը, որը վայելում էր Մոսկվայի, Փարիզի եւ Վաշինգտոնի լիարժեք աջակցությունը: Ամերիկա-ռուսաստանա-ֆրանսիական համագործակցության այդ նոր փուլը պարզապես հիանալի էր: Բոլոր հինգ կողմերը միասին աշխատում էին գործընթացին օժանդակելու եւ այն դեպի վերջնական լուծում տանելու ուղղությամբ:
Եվ, վերջապես, այդ ժամանակ միջազգային ասպարեզում չկար «մրցակցող ճգնաժամ», ինչը հնարավոր էր դարձրել նշանակալի ֆինանսական միջոցների բացահայտումը, որոնք անհրաժեշտ կլինեին որոշումը կյանքի կոչելու համար: Այդ բոլոր գործոնները միասին Քի Վեսթում կողմերին մոտեցրին համաձայնագրի ստորագրման «շեմին»:
"Ալիեւը սահմանափակել էր ծանոթությունն առաջարկվող որոշմանը, եւ դրա մասին գիտեր մարդկանց շատ նեղ շրջանակ, որում ընդգրկված չէին նույնիսկ նրա հիմնական խորհրդատուներից շատերը"
- Ի՞նչը դարձավ հիմնական խոչընդոտը Քի Վեսթի բանակցություններից հետո առաջընթացի հասնելու համար` Հեյդար Ալիեւի առողջական վատ վիճակը եւ տանը համաձայնագիրը «վաճառելու» անկարողությո՞ւնը, թե՞ որեւէ այլ հանգամանք:
- Միշտ պետք է գիտակցել, որ խաղաղություն կերտելը բարդ գործընթաց է, որը կախված է հանգամանքներից, ուժից, հեռատեսությունից եւ խիզախությունից: Պատահական չէ, որ խաղաղության Նոբելյան մրցանակն այդքան հեղինակավոր է:
Նախագահներ Քոչարյանն ու Ալիեւը շատ երկար ճանապարհ անցան դեպի խաղաղություն, սակայն ի վերջո նրանք անկարող գտնվեցին ամրագրել համաձայնությունը:
Ինչպես ես ասել եմ 2001 թվականին, հիմնական պատնեշներից մեկն այն հանգամանքն էր, որ կողմերից ոչ մեկն անհրաժեշտ աշխատանք չկատարեց իր երկրի հասարակությանը լուրջ փոխզիջումների նախապատրաստելու համար: Փակ դռների ետեւում երկու առաջնորդներն եկան այդ եզրակացությանը եւ պատրաստ էին դիմել քայլերի: Սակայն հրապարակայնորեն նրանք դա ցույց չէին տալիս` շարունակելով պնդել, որ իրենց բոլոր պահանջները պետք է կատարվեն: Ադրբեջանում դա կրկնակի դժվար էր, քանի որ Ալիեւը սահմանափակել էր ծանոթությունն առաջարկվող որոշմանը, եւ դրա մասին գիտեր մարդկանց շատ նեղ շրջանակ, որում ընդգրկված չէին նույնիսկ նրա հիմնական խորհրդատուներից շատերը: Դա պահանջում էր նույնիսկ ավելի մեծ քաղաքական խիզախություն գործողությունների եւ որոշում կայացնելու համար, ինչը կհանգեցներ հասարակական հզոր արձագանքի:
Նախկինում երկու նախագահներն էլ գիտակցում էին, որ համարձակ որոշումների քննարկումը կարող է անմիջականորեն սպառնալ իրենց կյանքին: ՀՀ խորհրդարանում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական սպանությունները հստակ ամրապնդեցին այդ միտքը (կրակոցները, երբ սպանվեցին այնպիսի նշանավոր գործիչներ, ինչպիսիք էին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը եւ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վնասեցին նաեւ խաղաղ գործընթացին): Երկու առաջնորդները, չնայած այդ ռիսկին, անկեղծորեն շարունակում էին առաջ տանել այն հաստատակամ որոշումը, որն ընդգծում էր իրենց երկրների համար լավագույն ապագա կառուցելու նրանց պարտավորությունը:
Քի Վեսթի ճանապարհին Մինսկի խմբի համանախագահները հասկանում էին, որ համաձայնությունն երաշխավորված չէ: Իրականում այնտեղ չէր հայտարարվել համաձայնագրի ստորագրման մասին (մենք քաղաքական չեզոք իրադարձությունը նախատեսում էինք Ժնեւում), եւ ակնկալիքը մեղմելու քայլեր ձեռնարկվեցին այն ուղղությամբ, թե համաձայնագիրն անխուսափելի է: Դա արվեց այն նպատակով, որպեսզի ձախողումը չհանգեցներ բռնության, որի ականատեսը մենք եղել էինք 2000թ. Քեմփ Դեւիդում Էհուդ Բարաքի եւ Յասիր Արաֆաթի միջեւ ապարդյուն պաղեստինա-իսրայելական խաղաղ բանակցությունների օրինակով:
- Դուք հավատու՞մ եք, որ Հայաստանն իսկապես պատրաստ էր իրականացնել փարիզյան եւ քի-վեսթյան պայմանավորվածությունները, թե՞ ՀՀ նախագահը «հաշվարկեց», որ Հեյդար Ալիեւը կընկրկի, եւ որոշեց կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել մինչեւ Բաքվի մերժումը:
- Այդ հարցն ավելի շատ արտացոլում է այն իրավիճակը, որը նախորդել է 1999 թվականին եւ հաջորդել Քի Վեսթին, քան այն մթնոլորտը, որն առկա էր այդ ժամանակահատվածում: Ես հավատում եմ, որ երկու նախագահներն էլ անկեղծ էին առաջ ընթանալու իրենց ցանկության մեջ: Գործընթացը շատ հեռուն գնաց քաղաքական խուսանավումներով միավորներ կուտակելուց եւ հասավ խոստումնալից կետերի: Յուրաքանչյուր կողմը պատրաստ էր ուսումնասիրել դիրքորոշումները, որոնք, ինչպես նրանք գիտեին, դժվար են լինելու, սակայն անհրաժեշտ են հակամարտության վերջնական լուծման եւ երկու երկրներն ու տարածաշրջանը վերականգնման եւ հարաբերությունների կարգավորման ուղու վրա դնելու համար:
- Այսօր, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հանդիպում են մի քանի ամիսը մեկ անգամ եւ զրուցում ընդամենը մի քանի ժամ, Քի Վեսթի հնգօրյա ինտենսիվ բանակցություններն անիրական են թվում: Կարո՞ղ եք վերստեղծել քի-վեսթյան բանակցություններում տիրող մթնոլորտը: Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ այդ ժամանակահատվածում Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի միջեւ իսկապես ձեւավորվել էին մարդկային լավ շփումներ, եւ նրանք վստահում էին միմյանց: Ինչպիսի՞ն է Ձեր տպավորությունը:
- Իսկապես, առկա էր զգալի փոխադարձ հարգանք, սակայն կար նաեւ առողջ զգուշավորություն, որը հանդիսանում էր լուծման հասնելու անհաջող ջանքերի երկարատեւ պատմության արդյունքը: Քննարկումներում գերակշռում էր կոշտ իրատեսությունը, ինչն ընդգծում էր կողմերի ձգտումները: Նրանք հաճախ հանդիպում էին եւ միասին ջանասիրաբար աշխատում առաջընթացի ուղղությամբ: Հասարակության աչքից հեռու տրամադրությունը դրական էր, սակայն կային նաեւ հիասթափությունների դրսեւորումներ` հաշվի առնելով վերջին տարաձայնությունների հաղթահարման հետ կապված դժվարությունները: Այդ երկու բաղադրիչները նկատելի էին նաեւ հաճախակի հանդիպումների, ընթրիքների եւ կղզու շուրջ զբոսանավով շրջագայությունների ընթացքում:
- Թոմաս դե Վաալը գրում է. «Եթե Քի Վեսթը Ղարաբաղի համար բաց թողնված «Դեյթոնյան պահ» էր, ապա տարբերությունները ուսանելի են: Դեյթոնյան խաղաղությունը Բոսնիայի համար գործուն դարձնելու համար Ռիչարդ Հոլբրուքն իր տնօրինության տակ ուներ բազմաթիվ գործիքներ, որոնք ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդները չունեն»: Դուք համաձա՞յն եք այդ պնդմանը:
- Ոչ այնքան: Դեյթոնում կողմերը ստիպված եղան համաձայնագիր կնքել «Շփման խմբի» ինտենսիվ ճնշման ներքո: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում միշտ եղել է այն ըմբռնումը, որ Ղարաբաղի վերաբերյալ կայուն համաձայնություն կարող է ձեռք բերվել միայն այն դեպքում, երբ կողմերն ինքնուրույն ընդունեն այն. կողմերին այն չի պարտադրվելու: Բացի այդ, դեսպան Հոլբրուքի տնօրինած հիմնական գործիքներից մեկը ՆԱՏՕ-ի կողմից ուժի գործադրման սպառնալիքն էր: Դա եւս այնպիսի գործիք էր, որը համապատասխան չէր Մինսկի գործընթացին: Ընդհակառակը, կար տարածված համոզմունք, որ տարածաշրջանում հետագա ռազմական գործողությունները ցանկացած ամուր որոշում կդարձեն ավելի դժվարին:
Հոլբրուքը ենթադրում էր, որ Դեյթոնի ընտրությունը, որպես խաղաղ բանակցությունների անցկացման վայր, զգալիորեն նպաստել էր իր ջանքերին: Երբ ես կիսեցի նրա հետ մեր պլանները Քի Վեսթի վերաբերյալ, նա ասաց, որ դա հիանալի վայր է` նախագահի նստավայրը (Թրումենի «Փոքր Սպիտակ տունը»), որտեղ բանակցությունները կարող էին ավելի արդյունավետ լինել, եւ երկու նախագահները կարող էին զրուցել հարմարավետ մթնոլորտում որքան կպահանջվեր` հեռու Վաշինգտոնի եւ մամուլի ազդեցությունից:
"Նախկինում երկու նախագահներն էլ գիտակցում էին, որ համարձակ որոշումների քննարկումը կարող է անմիջականորեն սպառնալ իրենց կյանքին"
- Կարծիք կա, որ Քի Վեսթի բանակցությունների ձախողումից հետո ԱՄՆ-ը սկսել է գործընթացին մասնակցել ավելի դժկամությամբ: Ի՞նչ եք կարծում այդ կապակցությամբ:
- 1999-2001թթ. բոլոր երեք համանախագահ-երկրները շատ լրջորեն ներգրավված էին այն տեսլականին օժանդակելու գործում, որը ձեւակերպել էին նախագահներ Քոչարյանն ու Ալիեւը: Դա ներառում էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ֆրանսիայի առաջնորդ Ժակ Շիրակի եւ ԱՄՆ նախագահներ Բիլ Քլինթոնի եւ Ջորջ Բուշի, ինչպես նաեւ այդ երկրների արտաքին քաղաքականությունը ղեկավարող թիմերի անմիջական ներգրավումը: Ղարաբաղի թեման բարձրացրել էին նախագահներ Պուտինն ու Շիրակը Ջորջ Բուշի հետ հեռախոսազրույցների ընթացքում, երբ վերջինս առաջին շաբաթն էր անցկացնում Սպիտակ տանը: Երբ 2001թ. ապրիլին բանակցություններն ավարտվեցին, նախագահ Բուշը առանձին հանդիպումներ անցկացրեց Քոչարյանի եւ Ալիեւի հետ Օվալաձեւ առանձնասենյակում` Քի Վեսթի բանակցությունների արդյունքների եւ հետագա քայլերի քննարկման նպատակով:
Քի Վեսթից հետո պարզ դարձավ, որ անհրաժեշտ հող չի նախապատրաստվել ու  կարճաժամկետ որոշում չի կարող կայացվել, եւ բնական է, որ առաջնորդների ուշադրությունը սեւեռվեց միջազգային այլ խնդիրների վրա: Ես կարծում եմ, որ դա արտացոլում էր ոչ այնքան այդ խնդրով զբաղվելու չցանկանալու հանգամանքը, որքան ճանաչումն էր այն փաստի, որ տարածաշրջանում անհրաժեշտ է կատարել լուրջ աշխատանք, մինչ առաջընթացը հնարավոր կդառնա:
- Դուք շարունակո՞ւմ եք հետեւել ղարաբաղյան կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին: Տեսնո՞ւմ եք արդյոք նախադրյալներ «նոր Քի Վեսթի» համար կարճաժամկետ հեռանկարում:
- Ես շարունակում եմ ուշադիր հետեւել տարածաշրջանային զարգացումներին: Որպես Պատերսոնի դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն եւ Կենտուկիի համալսարանի պրոֆեսոր` ես հնարավորություն ունեմ շփումներ պահպանել խաղաղ գործընթացում ներգրավված կառավարական եւ ոչ կառավարական ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաեւ այցելել տարածաշրջան. ես Թբիլիսիում եղել են նախորդ տարվա հոկտեմբերի վերջին:
Ինչ վերաբերում է «նոր Քի Վեսթին», ապա, ցավոք, չնայած Պրահայի գործընթացի տարիների ջանքերին, կողմերն այժմ ավելի հեռու են կարգավորումից, քան 2001թ. ապրիլին: Այսօր, ինչպես եւ այն ժամանակ, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարությունն իր հասարակություններին քիչ է ասում փոխզիջման անհրաժեշտության մասին, եւ շատ են հայտարարությունները, մասնավորապես, Բաքվի կողմից, ռազմական նոր գործողությունների հնարավորության մասին:
Ես հաստատակամորեն հավատում եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության միակ հնարավոր լուծումը քաղաքական եղանակով է, որը յուրաքանչյուր կողմից կպահանջի հրաժարվել ինչ-որ բանից: Այն, ինչը ներկայումս քննարկվում է ոչ այնքան համարձակ է, որքան 1999-2001թթ., սակայն դա կարող է ավելի մեծ հույս ներշնչել, որ երկու երկրների ղեկավարությունները կարող են միավորել իրենց ջանքերը խաղաղության հասնելու համար:

«Оба президента были искренни в своем желании двигаться вперед»
Эксклюзивное интервью бывшего американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ (1999-2001 гг.) Керри Кавано агентству Медиамакс
- На этой неделе исполняется 10 лет с начала переговоров в Ки-Уэсте, которые, как считают многие политики и эксперты, были самым реальным шансом достичь мирного соглашения. Согласны ли Вы с этим мнением?
- Ки-Уэст представлял собой уникальный момент в усилиях по разрешению патовой ситуации вокруг Нагорного Карабаха и последствий конфликта. Эти мирные переговоры развились из прямого диалога между президентами Армении Робертом Кочаряном и Азербайджана Гейдаром Алиевым, которые начались в 1999 году. Это был качественно новый этап в усилиях по урегулированию конфликта: президенты сами разработали подход, который, по их мнению, мог привести к окончательному разрешению проблемы.
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ понимали, что единственным путем для достижения прогресса была совместная работа с общей целью. Этой целью было не соглашение, навязанное сторонами Москвой или Вашингтоном, но решение, разработанное Ереваном и Баку, которое пользовалось полной поддержкой Москвы, Парижа и Вашингтона. Этот новый этап американо-российско-французского сотрудничества был совершенно изумительным. Все пять сторон работали вместе для поддержки и продвижения процесса к его окончательному разрешению.
И, наконец, тогда не было конкурирующего кризиса на международной арене, что сделало возможным выявление значительных финансовых ресурсов, которые были бы необходимы для реализации решения. Все эти факторы в совокупности и подвели стороны в Ки-Уэсте «на грань» подписания соглашения.
"Алиев ограничил знакомство с предлагаемым решением, и о нем знал очень узкий круг лиц, в который не входили даже многие из его главных советников"
- Что стало главной помехой для достижения прорыва после переговоров в Ки-Уэсте – слабое здоровье Гейдара Алиева и неспособность «продать» соглашение дома или что-то еще?
- Всегда нужно понимать, что миротворчество - сложный процесс, который зависит от обязательств, силы, дальновидности и смелости. Не случайно, что Нобелевская премия мира является столь престижной. Президенты Кочарян и Алиев вместе прошли очень долгий путь к миру, но в конце они оказались неспособны закрепить соглашение.
Как я говорил в 2001 году, одной из главных преград было то обстоятельство, что ни одна из сторон не проделала необходимой работы для подготовки общественности своих стран к серьезным компромиссам. При закрытых дверях оба лидера пришли к этому заключению и были готовы к действиям. Однако публично они не подавали признаков этого, продолжая утверждать, что все их требования должны быть выполнены. В Азербайджане это было вдвойне сложнее, поскольку Алиев ограничил знакомство с предлагаемым решением, и о нем знал очень узкий круг лиц, в который не входили даже многие из его главных советников. Это требовало даже большей политической смелости для действий и принятия решения, что определенно вызвало бы сильную общественную реакцию.
Ранее оба президента осознали, что обсуждение смелых решений может непосредственно угрожать их жизни. Трагические убийства 27 октября 1999 года в армянском парламенте отчетливо укрепили эту мысль (выстрелы также повредили мирному процессу с потерей таких значимых фигур, как премьер-министр Вазген Саргсян и спикер Карен Демирчян). Оба лидера, несмотря на этот риск, искренне продолжали продвигать твердое решение, подчеркивающее их обязательство построить лучшее будущее для своих стран.
На пути в Ки-Уэст сопредседатели Минской группы понимали, что соглашение не гарантировано. На самом деле, там не было объявлено о подписании соглашения: мы уже запланировали политически нейтральное событие в Женеве и предприняли шаги для ослабления ожидания того, что соглашение было неизбежным, чтобы провал не привел к насилию, как мы видели на примере безрезультатных палестино-израильских мирных переговоров между Эхудом Бараком и Ясиром Арафатом в Кемп-Дэвиде в 2000 году.
- Вы верите, что Армения действительно была готова пойти на реализацию парижских и ки-уэстских договоренностей, или президент Армении «вычислил», что Гейдар Алиев пойдет на попятную, и решил демонстрировать конструктивный подход до отказа Баку?
- Этот вопрос больше отражает ситуацию, которая предшествовала 1999 году и была после Ки-Уэста, чем атмосферу, которая присутствовала в тот период. Я верю, что оба президента были искренни в своем желании двигаться вперед. Процесс зашел слишком далеко для простого набора очков политическими маневрами и достиг многообещающих точек соприкосновения. Каждая сторона была готова изучить позиции, которые, как они знали, будут трудными, но необходимыми для того, чтобы добиться окончательного разрешения конфликта и поставить обе страны и регион на путь восстановления и нормализации отношений.
- С точки зрения сегодняшнего дня, когда лидеры Армении и Азербайджана встречаются раз в несколько месяцев и беседуют лишь несколько часов, пятидневные интенсивные переговоры в Ки-Уэсте кажутся чем-то нереальным. Можете воссоздать атмосферу, царившую на ки-уэстских переговорах? Некоторые эксперты считают, что в тот период между Робертом Кочаряном и Гейдаром Алиевым действительно сложились хорошие человеческие контакты, и они доверяли друг другу. Каково Ваше впечатление?
- Действительно, существовало значительное взаимное уважение, но также присутствовала здоровая осторожность, ставшая результатом длинной истории безуспешных усилий достижения решения. В обсуждениях превалировал жесткий реализм, что подчеркивало серьезность стремлений сторон. Они часто встречались и вместе усердно работали для движения вперед. Вдали от глаз общественности настроение было позитивным, но были также проявления разочарования, учитывая трудности, связанные с преодолением последних разногласий. Оба этих компонента были заметны и в ходе частных встреч, ужинов и круиза на яхте вокруг острова.
- Томас де Ваал пишет: «Если Ки-Уэст был для Карабаха упущенным «Дейтонским моментом», то различия поучительны. Для того чтобы сделать Дейтонский мир для Боснии действенным, Ричард Холбрук имел в своем распоряжении множество инструментов, которых у посредников по Карабаху не было». Вы согласны с этим утверждением?
- Не совсем. В Дейтоне сторонам пришлось заключить соглашение под интенсивным давлением «Контактной группы». В Минской группе ОБСЕ всегда было понимание, что устойчивое соглашение по Карабаху может быть достигнуто только в том случае, если стороны сами примут его, и оно не будет им навязано. Кроме того, одним из главных инструментов, имеющихся в расположении посла Холбрука, была угроза возобновления использования сил со стороны НАТО. Это также инструмент, который не был подходящим для Минского процесса. Наоборот, существует широко распространенное убеждение, что дальнейшие военные действия в регионе сделают достижение любого прочного решения еще более затруднительным.
Холбрук полагал, что выбор Дейтона в качестве места для проведения мирных переговоров в значительной мере способствовал его усилиям. Когда я поделился с ним нашими планами по поводу Ки-Уэста, он сказал, что это прекрасное место - резиденция президента («Маленький Белый Дом» Трумэна), – где переговоры могли быть эффективно поддержаны, и оба лидера могли беседовать в комфортной обстановке столько, сколько потребуется, вдалеке от влияния Вашингтона и прессы.
"Ранее оба президента осознали, что обсуждение смелых решений может непосредственно угрожать их жизни"
- Существует мнение, что после провала переговоров в период Ки-Уэста США стали участвовать в процессе более неохотно. Что Вы думаете по этому поводу?
- С 1999 по 2001 годы было огромное вовлечение руководства всех трех стран-сопредседателей в поддержку видения, оформленного президентами Кочаряном и Алиевым. Это включало в себя непосредственное вовлечение российского президента Владимира Путина, французского лидера Жака Ширака и президентов США Билла Клинтона и Джорджа Буша, а также команд, руководивших внешней политикой этих стран. Тема Карабаха была поднята президентами Путиным и Шираком во время их телефонных разговоров с Джорджем Бушем в ходе его первой недели пребывания в Белом доме. Когда в апреле 2001 переговоры были завершены, президент Буш провел отдельные встречи с Кочаряном и Алиевым в Овальном кабинете для обсуждения результатов ки-уэстских переговоров и последующих шагов.
После Ки-Уэста стало ясно, что необходимая почва не была подготовлена, краткосрочное решение не может быть достигнуто, и естественно, что внимание этих лидеров переключилось на другие международные проблемы. Я считаю, что это отражало не столько нежелание заниматься этой проблемой, сколько являлось признанием того, что в регионе необходимо проделать большую работу, прежде чем станет возможным достижение прогресса.
- Продолжаете ли Вы следить за переговорами по карабахскому урегулированию? Видите ли Вы какие-либо предпосылки для «нового Ки-Уэста» в обозримом будущем?
- Я продолжаю очень внимательно следить за развитиями в регионе. В качестве директора Дипломатической школы Паттерсона и профессора Университета Кентукки я имею возможность поддерживать контакты с правительственными и неправительственными представителями, вовлеченными в мирный процесс, и посещать регион - я был в Тбилиси в конце октября прошлого года.
Что касается «нового Ки-Уэста», то, к сожалению, несмотря на годы усилий Пражского процесса, стороны находятся дальше от урегулирования, чем они были в апреле 2001 года. Сегодня, как и тогда, руководство Армении и Азербайджана мало говорит своим обществам о необходимости компромисса, и слышно слишком много заявлений, в частности, из Баку, о возможности новых военных действий.
Я твердо верю в то, что единственное возможное решение карабахского конфликта – это политический путь, который потребует от каждой стороны отказа от чего-либо. То, что обсуждается в настоящее время, не так смело, как было в 1999-2001 годах, но, возможно, это дает большую надежду на то, что руководители обеих стран смогут объединить свои усилия для достижения мира.