«Երկու նախագահներն էլ անկեղծ էին»
Մեդիամաքս գործակալության բացառիկ հարցազրույցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ (1999-2001թթ.) Քերի Քավանոյի հետ:
- Այս շաբաթ լրանում է Քի Վեսթի բանակցությունների 10 տարին, որոնք, ինչպես կարծում են շատերը, խաղաղ համաձայնության հասնելու ամենաիրատեսական հնարավորությունն էին: Դուք համամի՞տ եք այդ կարծիքին:
- Քի Վեսթը եզակի պահ էր ԼՂ շուրջ իրավիճակի լուծմանն ու հակամարտության հետեւանքների հաղթահարմանն ուղղված ջանքերում: 1999թ. մեկնարկած խաղաղ բանակցությունները զարգացան ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւի միջեւ ուղղակի երկխոսությունից հետո: Դա որակապես նոր փուլ էր հակամարտության կարգավորման ջանքերում. նախագահներն անձամբ մշակեցին այն մոտեցումը, որը, նրանց կարծիքով, կարող էր հանգեցնել խնդրի վերջնական լուծմանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները գիտակցում էին, որ առաջընթացի հասնելու միակ ճանապարհը համատեղ աշխատանքն է հանուն ընդհանուր նպատակի: Այդ նպատակը ոչ թե կողմերին Մոսկվայի կամ Վաշինգտոնի կողմից պարտադրված համաձայնությունն էր, այլ Երեւանի ու Բաքվի կողմից մշակված լուծումը, որը վայելում էր Մոսկվայի, Փարիզի եւ Վաշինգտոնի լիարժեք աջակցությունը: Ամերիկա-ռուսաստանա-ֆրանսիական համագործակցության այդ նոր փուլը պարզապես հիանալի էր: Բոլոր հինգ կողմերը միասին աշխատում էին գործընթացին օժանդակելու եւ այն դեպի վերջնական լուծում տանելու ուղղությամբ:
Եվ, վերջապես, այդ ժամանակ միջազգային ասպարեզում չկար «մրցակցող ճգնաժամ», ինչը հնարավոր էր դարձրել նշանակալի ֆինանսական միջոցների բացահայտումը, որոնք անհրաժեշտ կլինեին որոշումը կյանքի կոչելու համար: Այդ բոլոր գործոնները միասին Քի Վեսթում կողմերին մոտեցրին համաձայնագրի ստորագրման «շեմին»:
"Ալիեւը սահմանափակել էր ծանոթությունն առաջարկվող որոշմանը, եւ դրա մասին գիտեր մարդկանց շատ նեղ շրջանակ, որում ընդգրկված չէին նույնիսկ նրա հիմնական խորհրդատուներից շատերը"
- Ի՞նչը դարձավ հիմնական խոչընդոտը Քի Վեսթի բանակցություններից հետո առաջընթացի հասնելու համար` Հեյդար Ալիեւի առողջական վատ վիճակը եւ տանը համաձայնագիրը «վաճառելու» անկարողությո՞ւնը, թե՞ որեւէ այլ հանգամանք:
- Միշտ պետք է գիտակցել, որ խաղաղություն կերտելը բարդ գործընթաց է, որը կախված է հանգամանքներից, ուժից, հեռատեսությունից եւ խիզախությունից: Պատահական չէ, որ խաղաղության Նոբելյան մրցանակն այդքան հեղինակավոր է:
Նախագահներ Քոչարյանն ու Ալիեւը շատ երկար ճանապարհ անցան դեպի խաղաղություն, սակայն ի վերջո նրանք անկարող գտնվեցին ամրագրել համաձայնությունը:
Ինչպես ես ասել եմ 2001 թվականին, հիմնական պատնեշներից մեկն այն հանգամանքն էր, որ կողմերից ոչ մեկն անհրաժեշտ աշխատանք չկատարեց իր երկրի հասարակությանը լուրջ փոխզիջումների նախապատրաստելու համար: Փակ դռների ետեւում երկու առաջնորդներն եկան այդ եզրակացությանը եւ պատրաստ էին դիմել քայլերի: Սակայն հրապարակայնորեն նրանք դա ցույց չէին տալիս` շարունակելով պնդել, որ իրենց բոլոր պահանջները պետք է կատարվեն: Ադրբեջանում դա կրկնակի դժվար էր, քանի որ Ալիեւը սահմանափակել էր ծանոթությունն առաջարկվող որոշմանը, եւ դրա մասին գիտեր մարդկանց շատ նեղ շրջանակ, որում ընդգրկված չէին նույնիսկ նրա հիմնական խորհրդատուներից շատերը: Դա պահանջում էր նույնիսկ ավելի մեծ քաղաքական խիզախություն գործողությունների եւ որոշում կայացնելու համար, ինչը կհանգեցներ հասարակական հզոր արձագանքի:
Նախկինում երկու նախագահներն էլ գիտակցում էին, որ համարձակ որոշումների քննարկումը կարող է անմիջականորեն սպառնալ իրենց կյանքին: ՀՀ խորհրդարանում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական սպանությունները հստակ ամրապնդեցին այդ միտքը (կրակոցները, երբ սպանվեցին այնպիսի նշանավոր գործիչներ, ինչպիսիք էին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը եւ ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վնասեցին նաեւ խաղաղ գործընթացին): Երկու առաջնորդները, չնայած այդ ռիսկին, անկեղծորեն շարունակում էին առաջ տանել այն հաստատակամ որոշումը, որն ընդգծում էր իրենց երկրների համար լավագույն ապագա կառուցելու նրանց պարտավորությունը:
Քի Վեսթի ճանապարհին Մինսկի խմբի համանախագահները հասկանում էին, որ համաձայնությունն երաշխավորված չէ: Իրականում այնտեղ չէր հայտարարվել համաձայնագրի ստորագրման մասին (մենք քաղաքական չեզոք իրադարձությունը նախատեսում էինք Ժնեւում), եւ ակնկալիքը մեղմելու քայլեր ձեռնարկվեցին այն ուղղությամբ, թե համաձայնագիրն անխուսափելի է: Դա արվեց այն նպատակով, որպեսզի ձախողումը չհանգեցներ բռնության, որի ականատեսը մենք եղել էինք 2000թ. Քեմփ Դեւիդում Էհուդ Բարաքի եւ Յասիր Արաֆաթի միջեւ ապարդյուն պաղեստինա-իսրայելական խաղաղ բանակցությունների օրինակով:
- Դուք հավատու՞մ եք, որ Հայաստանն իսկապես պատրաստ էր իրականացնել փարիզյան եւ քի-վեսթյան պայմանավորվածությունները, թե՞ ՀՀ նախագահը «հաշվարկեց», որ Հեյդար Ալիեւը կընկրկի, եւ որոշեց կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել մինչեւ Բաքվի մերժումը:
- Այդ հարցն ավելի շատ արտացոլում է այն իրավիճակը, որը նախորդել է 1999 թվականին եւ հաջորդել Քի Վեսթին, քան այն մթնոլորտը, որն առկա էր այդ ժամանակահատվածում: Ես հավատում եմ, որ երկու նախագահներն էլ անկեղծ էին առաջ ընթանալու իրենց ցանկության մեջ: Գործընթացը շատ հեռուն գնաց քաղաքական խուսանավումներով միավորներ կուտակելուց եւ հասավ խոստումնալից կետերի: Յուրաքանչյուր կողմը պատրաստ էր ուսումնասիրել դիրքորոշումները, որոնք, ինչպես նրանք գիտեին, դժվար են լինելու, սակայն անհրաժեշտ են հակամարտության վերջնական լուծման եւ երկու երկրներն ու տարածաշրջանը վերականգնման եւ հարաբերությունների կարգավորման ուղու վրա դնելու համար:
- Այսօր, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հանդիպում են մի քանի ամիսը մեկ անգամ եւ զրուցում ընդամենը մի քանի ժամ, Քի Վեսթի հնգօրյա ինտենսիվ բանակցություններն անիրական են թվում: Կարո՞ղ եք վերստեղծել քի-վեսթյան բանակցություններում տիրող մթնոլորտը: Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ այդ ժամանակահատվածում Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի միջեւ իսկապես ձեւավորվել էին մարդկային լավ շփումներ, եւ նրանք վստահում էին միմյանց: Ինչպիսի՞ն է Ձեր տպավորությունը:
- Իսկապես, առկա էր զգալի փոխադարձ հարգանք, սակայն կար նաեւ առողջ զգուշավորություն, որը հանդիսանում էր լուծման հասնելու անհաջող ջանքերի երկարատեւ պատմության արդյունքը: Քննարկումներում գերակշռում էր կոշտ իրատեսությունը, ինչն ընդգծում էր կողմերի ձգտումները: Նրանք հաճախ հանդիպում էին եւ միասին ջանասիրաբար աշխատում առաջընթացի ուղղությամբ: Հասարակության աչքից հեռու տրամադրությունը դրական էր, սակայն կային նաեւ հիասթափությունների դրսեւորումներ` հաշվի առնելով վերջին տարաձայնությունների հաղթահարման հետ կապված դժվարությունները: Այդ երկու բաղադրիչները նկատելի էին նաեւ հաճախակի հանդիպումների, ընթրիքների եւ կղզու շուրջ զբոսանավով շրջագայությունների ընթացքում:
- Թոմաս դե Վաալը գրում է. «Եթե Քի Վեսթը Ղարաբաղի համար բաց թողնված «Դեյթոնյան պահ» էր, ապա տարբերությունները ուսանելի են: Դեյթոնյան խաղաղությունը Բոսնիայի համար գործուն դարձնելու համար Ռիչարդ Հոլբրուքն իր տնօրինության տակ ուներ բազմաթիվ գործիքներ, որոնք ղարաբաղյան հակամարտության միջնորդները չունեն»: Դուք համաձա՞յն եք այդ պնդմանը:
- Ոչ այնքան: Դեյթոնում կողմերը ստիպված եղան համաձայնագիր կնքել «Շփման խմբի» ինտենսիվ ճնշման ներքո: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում միշտ եղել է այն ըմբռնումը, որ Ղարաբաղի վերաբերյալ կայուն համաձայնություն կարող է ձեռք բերվել միայն այն դեպքում, երբ կողմերն ինքնուրույն ընդունեն այն. կողմերին այն չի պարտադրվելու: Բացի այդ, դեսպան Հոլբրուքի տնօրինած հիմնական գործիքներից մեկը ՆԱՏՕ-ի կողմից ուժի գործադրման սպառնալիքն էր: Դա եւս այնպիսի գործիք էր, որը համապատասխան չէր Մինսկի գործընթացին: Ընդհակառակը, կար տարածված համոզմունք, որ տարածաշրջանում հետագա ռազմական գործողությունները ցանկացած ամուր որոշում կդարձեն ավելի դժվարին:
Հոլբրուքը ենթադրում էր, որ Դեյթոնի ընտրությունը, որպես խաղաղ բանակցությունների անցկացման վայր, զգալիորեն նպաստել էր իր ջանքերին: Երբ ես կիսեցի նրա հետ մեր պլանները Քի Վեսթի վերաբերյալ, նա ասաց, որ դա հիանալի վայր է` նախագահի նստավայրը (Թրումենի «Փոքր Սպիտակ տունը»), որտեղ բանակցությունները կարող էին ավելի արդյունավետ լինել, եւ երկու նախագահները կարող էին զրուցել հարմարավետ մթնոլորտում որքան կպահանջվեր` հեռու Վաշինգտոնի եւ մամուլի ազդեցությունից:
"Նախկինում երկու նախագահներն էլ գիտակցում էին, որ համարձակ որոշումների քննարկումը կարող է անմիջականորեն սպառնալ իրենց կյանքին"
- Կարծիք կա, որ Քի Վեսթի բանակցությունների ձախողումից հետո ԱՄՆ-ը սկսել է գործընթացին մասնակցել ավելի դժկամությամբ: Ի՞նչ եք կարծում այդ կապակցությամբ:
- 1999-2001թթ. բոլոր երեք համանախագահ-երկրները շատ լրջորեն ներգրավված էին այն տեսլականին օժանդակելու գործում, որը ձեւակերպել էին նախագահներ Քոչարյանն ու Ալիեւը: Դա ներառում էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ֆրանսիայի առաջնորդ Ժակ Շիրակի եւ ԱՄՆ նախագահներ Բիլ Քլինթոնի եւ Ջորջ Բուշի, ինչպես նաեւ այդ երկրների արտաքին քաղաքականությունը ղեկավարող թիմերի անմիջական ներգրավումը: Ղարաբաղի թեման բարձրացրել էին նախագահներ Պուտինն ու Շիրակը Ջորջ Բուշի հետ հեռախոսազրույցների ընթացքում, երբ վերջինս առաջին շաբաթն էր անցկացնում Սպիտակ տանը: Երբ 2001թ. ապրիլին բանակցություններն ավարտվեցին, նախագահ Բուշը առանձին հանդիպումներ անցկացրեց Քոչարյանի եւ Ալիեւի հետ Օվալաձեւ առանձնասենյակում` Քի Վեսթի բանակցությունների արդյունքների եւ հետագա քայլերի քննարկման նպատակով:
Քի Վեսթից հետո պարզ դարձավ, որ անհրաժեշտ հող չի նախապատրաստվել ու  կարճաժամկետ որոշում չի կարող կայացվել, եւ բնական է, որ առաջնորդների ուշադրությունը սեւեռվեց միջազգային այլ խնդիրների վրա: Ես կարծում եմ, որ դա արտացոլում էր ոչ այնքան այդ խնդրով զբաղվելու չցանկանալու հանգամանքը, որքան ճանաչումն էր այն փաստի, որ տարածաշրջանում անհրաժեշտ է կատարել լուրջ աշխատանք, մինչ առաջընթացը հնարավոր կդառնա:
- Դուք շարունակո՞ւմ եք հետեւել ղարաբաղյան կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին: Տեսնո՞ւմ եք արդյոք նախադրյալներ «նոր Քի Վեսթի» համար կարճաժամկետ հեռանկարում:
- Ես շարունակում եմ ուշադիր հետեւել տարածաշրջանային զարգացումներին: Որպես Պատերսոնի դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն եւ Կենտուկիի համալսարանի պրոֆեսոր` ես հնարավորություն ունեմ շփումներ պահպանել խաղաղ գործընթացում ներգրավված կառավարական եւ ոչ կառավարական ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաեւ այցելել տարածաշրջան. ես Թբիլիսիում եղել են նախորդ տարվա հոկտեմբերի վերջին:
Ինչ վերաբերում է «նոր Քի Վեսթին», ապա, ցավոք, չնայած Պրահայի գործընթացի տարիների ջանքերին, կողմերն այժմ ավելի հեռու են կարգավորումից, քան 2001թ. ապրիլին: Այսօր, ինչպես եւ այն ժամանակ, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարությունն իր հասարակություններին քիչ է ասում փոխզիջման անհրաժեշտության մասին, եւ շատ են հայտարարությունները, մասնավորապես, Բաքվի կողմից, ռազմական նոր գործողությունների հնարավորության մասին:
Ես հաստատակամորեն հավատում եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության միակ հնարավոր լուծումը քաղաքական եղանակով է, որը յուրաքանչյուր կողմից կպահանջի հրաժարվել ինչ-որ բանից: Այն, ինչը ներկայումս քննարկվում է ոչ այնքան համարձակ է, որքան 1999-2001թթ., սակայն դա կարող է ավելի մեծ հույս ներշնչել, որ երկու երկրների ղեկավարությունները կարող են միավորել իրենց ջանքերը խաղաղության հասնելու համար:

“Both Presidents were sincere in their desire to move forward”
Exclusive interview of former U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group (1999-2001), Ambassador Carey Cavanaugh to Mediamax.
- 10 years have passed since the Key West talks, which, as many politicians and experts say, were the most real chance to reach a peace agreement. Being familiar with all nuances of processes going on at that time, do you agree with this opinion?
- Key West represented a unique point in efforts to resolve the stalemate over Nagorno-Karabakh and the results of the conflict.These peace talks grew out of the direct dialogue between Armenian President Robert Kocharian and Azerbaijan President Heydar Aliev that began in 1999. This represented a dramatic new phase in the effort to resolve the conflict as the presidents themselves developed an approach that they believed could bring about a definitive solution.
There was also recognition among the Minsk Group Co-chair states that the only way to achieve success was for all three to work toward a common end – the aim was not an agreement crafted or brokered by Moscow or Washington, but a solution that had been developed by Yerevan and Baku that had the full support of Moscow, Paris, and Washington. This new level of American-Russian-French cooperation to resolve the conflict was amazing, from top to bottom. All five parties worked together to support the process and advance a definitive solution.
Finally, there was no competing crisis on the international scene, making it possible to identify the significant financial resources that would be required to implement a solution. All of these factors combined at Key West to bring the parties to the edge of an agreement.
"Aliyev had restricted knowledge of the proposed solution to a very small circle, one that even excluded many of his key advisors"
- What became the main obstacle for reaching a breakthrough after the Key West talks - Heydar Aliyev’s poor health and inability to “sell” the deal at home, or something else?
- It must always be emphasized that peacemaking is hard. It demands commitment, strength, vision, and courage. It is no surprise that the Nobel Peace Prize is viewed as the world’s most prestigious recognition. Presidents Kocharian and Aliyev had both moved very far down the path to peace together, but in the end they were unable to seal the deal.
As I said in 2001, one major obstacle was the fact that neither side had done the necessary work to ready their populations for serious compromise. In private, both Presidents had come to this conclusion and were prepared to act. In public, however, they had conveyed no sign of this fact and, more often than not, continued to declare that all their demands must be met.  In Azerbaijan, this was doubly difficult because Aliyev had restricted knowledge of the proposed solution to a very small circle, one that even excluded many of his key advisors. This demanded even greater political courage to act and accept a solution that was certain to elicit a strong public reaction.
Early on both presidents had acknowledged that the bold solutions under discussion could put their lives in jeopardy. The tragic October 27, 1999 assassinations at the Armenian Parliament reinforced that point vividly (the shootings also hurt the peace process with the loss of key figures such as Prime Minister Vazgen Sargsian and Speaker Karen Demirchian). That both leaders, despite this risk, earnestly continued to promote a firm solution underscored their commitment to building a better future for their countries.
Going into Key West, the Minsk Group Co-chairs understood that agreement was not a given.  Indeed, no agreement would have been announced there (we were already planning for a politically neutral Geneva event) and we had taken steps to dampen expectations that a solution was imminent lest a collapse in the process lead to violence as had been seen with the inconclusive 2000 Israeli-Palestinian Peace Talks between Ehud Barak and Yasser Arafat at Camp David.
- Do you believe that Armenia was really going to implement the Paris and Key West agreements, or maybe Armenian President calculated that Heydar Aliev will do a setback and simply decided to appear constructive till Baku’s refusal?
- This question reflects more the situation that preceded 1999 and followed Key West than the atmosphere that was present at that period. I believe both Presidents were sincere in their desire to move forward with the solution that was being brokered. The process had gone far beyond simply scoring points by political maneuvering and had reached a common ground that had great promise. Each was willing to explore positions that they knew would be difficult, but that also were needed to bring about a definitive end to the conflict and put both countries and the region on the path to recovery and normal relations.
- From today’s viewpoint, when the Armenian and Azeri leaders meet once in several months and talk to each other for several hours only, the 5-day intensive talks in Key West seem to have been something unreal. Can you recall the atmosphere which reigned at Key West talks? Some people say that there was really good human contact between Robert Kocharian and Heydar Aliyev and they have truly respected each other. What was you impression?
- There was considerable mutual respect, but also a healthy caution that resulted from the long history of dashed efforts to advance a solution. There was a hard realism in their discussions that underscored the seriousness of the endeavor. They had met often and had worked hard together on advancing a solution. Out of the public glare, the mood was positive, but there were also frustrations given the difficulties of closing the final gap. Both were in evidence at private encounters, dinners, and on the sailboat cruise around the island.
- Thomas de Waal writes: “If Key West was Karabakh’s missed “Dayton moment,” the differences are instructive. To make the Dayton peace for Bosnia work, Richard Holbrooke had many instruments at his disposal which the Karabakh mediators do not”. Do you agree?
- Not really. At Dayton the parties came under intense pressure from the Contact Group to conclude an agreement. In the Minsk Group, it was always understood that a lasting Nagorno-Karabakh settlement could only be achieved if it was embraced by, not imposed upon, the parties to the conflict. Furthermore, one of the key instruments at Ambassador Holbrooke’s disposal was the threat of renewed use of force by NATO – a point driven home to Milošević daily as military aircraft took to the skies over Wright-Paterson Air Force Base. This too is an instrument that is not appropriate for the Minsk Group process. Quite the opposite, there is widespread belief that further military action in the region would make achieving any lasting solution more difficult.  That is why so much attention is paid to even the smallest incidents and the loss of life along the line of contact.
Holbrooke believed that the selection of Dayton as the site for peace talks had contributed greatly to his negotiation effort. When I shared with him our plans for Key West he thought it was a perfect venue - a presidential setting (Truman’s ‘Little White House’), where talks could be effectively supported and the two leaders could meet comfortably, away from the influences of Washington and the press, for as long as necessary.
"Early on both presidents had acknowledged that the bold solutions under discussion could put their lives in jeopardy"
- There is an opinion that after the failure of the Key West U.S. became more reluctant and does not want to engage fully in the process as it was doing in 2001. What you think?
- From 1999 to 2001, there was tremendous engagement by the leadership of the three co-chair states to support the vision embraced by Presidents Kocharian and Aliyev. This included direct involvement by Russian President Vladimir Putin, French President Jacques Chirac, and US Presidents Bill Clinton and George W. Bush, as well as by their foreign policy teams. In fact, Nagorno-Karabakh was raised by Presidents Putin and Chirac in their telephone conversations with President Bush during his first week in office. When the April 2001 talks concluded, President Bush met separately with Presidents Kocharian and Aliyev in the Oval Office to review the results of the Key West and next steps.
Once it became clear after Key West that the needed groundwork had not been prepared, and that a near-term solution could not be achieved, it was natural that the attentions of these leaders would turn to other international concerns. I believe this reflected not so much a reluctance to engage as an acknowledgement that more work would need to be done in the region before progress could be achieved.
- Do you still follow the NK peace talks? Do you see any chance for a “new Key West” in the foreseeable future?
- I continue to follow developments in the region very closely. As director of the Patterson School of Diplomacy and a professor at the University of Kentucky, I am able to maintain contact with those in and out of government engaged in the peace process and to travel to the region - I was in Tbilisi in late October.
As for a “new Key West,” unfortunately despite years of effort on the Prague Process, the parties appear further from a settlement than they were in April 2001. Today, as then, there is little talk from the leadership of Armenia and Azerbaijan to their publics about the necessity of compromise and far too many statements – in particular from Baku – suggesting the possibility of military action.
I firmly believe that the only possible Nagorno-Karabakh solution is a political one that will require each side to give up something. What is under discussion now is not as bold as what was in play in 1999-2001, but perhaps that gives greater hope that the leadership of both countries will be able to come together in the common cause of peace.