Ո՞վ էր նախապատրաստում Քի Ուէսթը
Քի Ուէսթի հանդիպումը երբեք չէր կայանա, եթե չլիներ միջնորդների ակտիվ աշխատանքը. նրանք էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Քերի Քավանոն եւ նրա ռուսաստանցի եւ ֆրանսիացի գործընկերներ Նիկոլայ Գրիբկովը եւ Ժան Ժակ Գայարդը:
Սակայն Քի Ուէսթում ռուսաստյան պատվիրակության «առաջին ջութակի» դերը խաղում էր Ռուսաստանի առաջին փոխարտգործնախարար, նախկին հետախույզ Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը: Ինչ վերաբերվում է Ֆրանսիային, ապա Քի Ուէսթից անմիջապես հետո Ժան Ժակ Գայարդին համանախագահի պաշտոնում փոխարինեց Ֆիլիպ դե Սյուրմենը, որը ապրիլի սկզբին դեռ Ֆրանսիայի դեսպանն էր Իրանում, սակայն արդեն մասնացում էր Ֆլորիդայում ընթացող բանակցություններին:
Վյաչեսլավ Տրուբնիկով
1944թ. ծնված Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը Ռուսաստանի ԱԳՆ էր եկել Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայությունից եւ ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ից:
1967 թվականից Տրուբնիկովն աշխատում էր ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի մարմիններում, ծառայել է ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի Առաջին գլխավոր վարչությունում (արտաքին հետախուզություն): Ավարտել է ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի Բարձրագույն դպրոցը: 1971-1977թթ. եղել է երկարատեւ գործուղման մեջ Հնդկաստանում եւ Բանգլադեշում, զբաղվել է հետախուզական գործունեությամբ` “Նովոստի” գործակալության լրագրողի քողի տակ: 1977-1984թթ. աշխատել է ԽՀՍՄ ՊԱԿ-ի Առաջին գլխավոր վարչության կենտրոնական ապարատում:
1984-1990թթ. եղել է երկրորդ երկարատեւ գործուղման մեջ, հանդիսացել է Հնդկաստանում եւ Բանգլադեշում ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի գործակալական ցանցի ղեկավարը:
1990-1992թթ` ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի Առաջին գլխավոր վարչության Հարավային Ասիայի բաժնի պետ, գեներալ-մայոր:
1992թ. հունվարից մինչեւ 1996թ.` Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության վարչության տնօրենի առաջին տեղակալ: Գեներալ-լեյտենանտ, 1993թ.-ից` գեներալ-գնդապետ:
1996-2000թթ.` Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն:
Նախագահ Ելցինի` 1998թ. հունվարի 22-ի հրամանագրով Վյաչեսլավ Տրուբնիկովին շնորհվել է բանակի գեներալ զինվորական կոչում. ԽՍՀՄ եւ Ռուսաստանի Դաշնության պատմության ընթացքում նա դարձավ արտաքին հետախուզության վարչության առաջին ղեկավարը, որին նման բարձր կոչում շնորհվեց: 1999 թվականին Ռուսաստանի նախագահի հրամանագրով Տրուբնիկովին շնորհվեց Ռուսաստանի Դաշնության Հերոսի կոչում:
2000-2004թթ. զբաղեցրել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի ԱՊՀ հարցերով առաջին տեղակալի պաշտոնը: 2004-2009թթ.` Ռուսաստանի դեսպանն էր Հնդկաստանում:
2009թ. հոկտեմբերից Վյաչեսլավ Տրուբնիկովն աշխատում է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում` որպես ավագ գիտաշխատող:
Քերի Քավանո
Քերի Քավանոն ծնվել է 1955 թվականին: 22 տարվա դիվանագիտական ծառայության ընթացքում աշխատել է Պետդեպարտամենտում, Բեռլինում, Մոսկվայհում, Թբիլիսիում, Հռոմում եւ Բեռնում ԱՄՆ դեսպանություններում:
Բիլլ Քլինթոնի եւ Ջորջ Բուշ-կրտսերի աշխատակազմերում Քերի Քավանոն զբաղվել է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Մոլդովայի, Թուրքիայի եւ Տաջիկստանի հարցերով:
Լինելով Հարավ-եվրոպական հարցերով Բյուրոյի տնօրեն եւ Կիպրոսի հարցերով համակարգողի պաշտոնակատար, Քերի Քավանոն հատուկ պարգեւ է ստացել այն ճգնաժամի կարգավորման համար, որը ծագել էր Կիպրոսի կողմից ռուսաստանյան S-300 հրթիռային համակարգերի ձեռքբերումից հետո:
2006 թվականից Քերի Քավանոն աշխատում է Փաթթերսոնի դպրոցում, որտեղ հանդիսանում է դիվանագիտության եւ հակամարտությունների կարգավորման պրոֆեսոր:
Ֆիլիպ դե Սյուրմենը ծնվել է 1940 թվականին: Տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Ֆրանսիայի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատում, աշխատել է Բուխարեստում, Մոսկվայում, Բուդապեշտում, Բրյուսելում, Թել Ավիվում, եղել է Ֆրանսիայի դեսպանը Վիլնյուսում, Թեհրանում:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտնում աշխատանքն ավարտելուց հետո նշանակվել է Ֆրանսիայի դեսպան Կիեւում:
Ապրիլի 6-ին Մեդիամաքսը կներկայացնի չափազանց հետաքրքիր մի հարցազրույց, որը վերցրել էինք Ֆիլիպ դե Սյուրմենից 2001 թվականի մայիսին, որում նա պատմում է Քի Ուէսթից անմիջապես հետո կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցող զարգացումների մասին:

Кто готовил Ки Вест?
Встреча в Ки Весте никогда бы не состоялась, если бы не активная работа посредников: американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Кери Кавано и его российского и французского коллег - Николая Грибкова и и Жан Жак Гаярда.
Однако роль «первой скрипки» в российской делегации в Ки Весте играл первый замминистра иностранных дел России, бывший разведчик Вячеслав Трубников. Что касается Франции, то сразу после Ки Веста Жан Жака Гаярда на посту сопредседателя сменил Филипп де Сюрмен, который в начале апреля еще был послом Франции в Иране, но уже присутствовал на переговорах во Флориде.
Вячеслав Трубников
Родившийся в 1944 году Вячеслав Трубников пришел в МИД Росии из Службы внешней разведки России и КГБ СССР.
С 1967 года Трубников работал в органах КГБ СССР, служил в Первом главном управлении КГБ СССР (внешняя разведка). Окончил Высшую школу КГБ СССР. В 1971-1977 годах находился в длительной зарубежной командировке в Индии и Бангладеш, занимался разведывательной деятельностью под прикрытием журналиста Агентства печати «Новости». В 1977-1984 работал в центральном аппарате Первого главного управления КГБ СССР.
В 1984-1990 годах - находился во второй длительной зарубежной командировке, был руководителем резидентуры КГБ СССР в Индии и Бангладеш.
В 1990-1992 - начальник отдела стран Южной Азии в Первом главном управлении КГБ СССР, генерал-майор.
С января 1992-1996 - первый заместитель директора Службы внешней разведки России. Генерал-лейтенант, с 1993 - генерал-полковник.
В 1996-2000 годах был директором Службы внешней разведки Российской Федерации.
Указом Президента Ельцина от 22 января 1998 года Вячеславу Трубникову было присвоено воинское звание генерал армии - он стал первым руководителем внешней разведки за всю историю СССР и Российской Федерации, которому было присвоено такое звание. Указом президента России в 1999 году Трубникову было присвоено звание Героя Российской Федерации.
В 2000-2004 годах был первым заместителем министра иностранных дел России по делам СНГ. С 2004 по 2009 – посол России в Индии.
С октября 2009 года Вячеслав Трубников работает старшим научным сотрудником в Институте мировой экономики и международных отношений Российской Академии наук.
Кери Кавано
Кери Кавано родился в 1955 году. За 22 года дипломатической службы работал в Госдепартаменте, посольствах США в Берлине, Москве, Тбилиси, Риме и Берне.
В администрациях Билла Клинтона и Джорджа Буша-младшего Кери Кавано занимался вопросами Армении, Азербайджана, Грузии, Греции, Кипра, Молдвы, Турции и Таджикистана.
Будучи директором Бюро по южно-европейским делам и исполняющим обязанности координатора по Кипру, Керри Кавано получил специальную награду за урегулирование кризиса, возникшего после покупки Кипром российских зенитных комплексов S-300.
С 2006 году Керри Кавано работает в Школе Паттерсон, где является профессором дипломатии и урегулировани конфликтов.
Филипп де Сюрмен родился в 1940 году. Занимал различные посты в центральном аппарате МИД Франции, работал в Бухаресте, Москве, Будапеште, Брюсселе, Тель-Авиве, был послом Франции в Вильнюсе, Тегеране.
После завершения работы в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ был назначен послом Франции в Киеве.
6 апреля Медиамакс представит чрезвычайно интересное интервью, которое мы взяли у Филлипа де Сюрмена в мае 2001 года, в котором он говорил о развитиях в процессе сразу после Ки Веста.