Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ 19-րդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Մարտիրոսյան, Սարգսյան, Ա.Հարությունյան,  Մեսրոպյան, Ս.Պետրոսյան, Բոնդարենկո, Իշտոյան, Մարկարով, Զանազանյան, Ն.Պետրոսյան:
4 օգոստոսի: Տուր XIX: «Կարպատին» մեծ հաջողության է հասնում:
ՇՆՉԵԼՈՒ ՕԴ ՉԿԱ
Հինգերորդ հանդիպումը 13 օրվա ընթացքում: Դրանցից չորսը՝ արտագնա: Դա նշանակում է, որ չնչին՝ երկուսուկես օր դադարը հանդիպումների միջեւ թիմն անցկացրել է ինքնաթիռներում, գնացքներում եւ ավտոբուսներում: Գումարած շոգ ամառը: Այո, իսկապես ֆուտբոլիստները շնչելու օդ չունեն:
Ի դեպ, «շնչելու օդ չկա» արտահայտությունը սովորաբար օգտագործում են պաշտպանները: Երբ հակառակորդը ճնշում է, կատաղի հարձակվում, պաշտպանության գծի խաղացողները գնդակն ուղարկում են ուր պատահի՝ իրենցից հեռու: «Շնչելու օդ չկա»,- ասում են նրանք եւ որպեսզի շահեն հաշված վայրկյաններ, տրիբունաներին վախեցնում են հեռահար հարվածներով:
Իսկ ինչպե՞ս պետք է վարվի թիմը, տվյալ դեպքում «Արարատը», եթե, այնուամենայնիվ, հայտնվել է այդպիսի իրավիճակում: Չգիտեմ` ինչ հրահանգ է տվել Սիմոնյանն այս խաղի համար, բայց վստահ կարող եմ ենթադրել, որ մեծ դժվարությունների առջեւ է կանգնած եղել: Անդրեասյանը եղել է ԽՍՀՄ հավաքականում, տարբեր պատճառներով բացակայել են Կովալենկոն, Ղազարյանը, Պողոսյանն ու Գեւորգյանը:
Օգոստոսին իրար ետեւից 3 խաղերում պարտվեցինք: Դրանից հետո որոշեցինք անհատական մարզումներ անցկացնել, որպեսզի բարելավենք մեր ֆիզիկական պատրաստվածությունը: Զգում էինք, որ մեր տեխնիկան եւ տակտիկան մնացել են նույն մակարդակի վրա, սակայն ֆիզիկապես սկսել ենք զիջել ուրիշ թիմերին:
Ըստ երեւույթին, հենց արարատցիների գործողությունների անհամաձայնեցվածությունը խաղի սկզբում աղետի հանգեցրեց: Ընթանում էր յոթերորդ րոպեն, իսկ հաշիվն արդեն 2 : 0 էր՝ հօգուտ «Կարպատի» թիմի: Երրորդ գնդակը լվովցիները եւս խփեցին առաջին խաղակեսի ընթացքում:
Այն շրջանն էր, երբ մեր կայուն խաղում խափանում եղավ: Երկու շաբաթվա ընթացքում հինգ խաղ էինք խաղացել, եւ դա շատ ծանր էր: Վնասվածք ունեցող ֆուտբոլիստներ էլ ունեինք, որոնք չմասնակցեցին այս հանդիպմանը:
Մեր թիմում 15 հիմնական խաղացողներ կային, իսկ մնացած թիմերում պահեստային խաղացողները շատ էին:
«Կարպատները» Ուկրաինայի ամենակոպիտ թիմն էր: Պարտությունը մեզ վրա շատ ծանր նստեց, քանի որ ձգտում էինք չեմպիոնության: Սակայն փորձեցինք արագ մոռանալ այդ պարտության մասին:
Հանդիպումը լսում էի ռադիոյով: Հեռարձակվում էր երկրորդ խաղակեսը: Ըստ երեւույթին, արդեն հավասար խաղ էր ընթանում: Հաշվի այդպիսի տարբերության պարագայում… Մի խոսքով, «Կարպատին» ռեւանշ վերցրեց: Հաղորդավարն ասում էր, որ վաղուց Լվովի ֆուտբոլիստները նման խաղ չէին ցուցադրել: Ինչեւէ, հաստատվում են տեսաբանների խոսքերն այն մասին, որ «Արարատի» դեմ այժմ բոլորը գործելու են հատուկ ջանասիրությամբ, քանի որ առաջատարը էմոցիաների լավագույն հարուցիչն է:
Սա այն խաղերից էր, երբ խոշոր հաշիվը չի համապատասխանում խաղի ընթացքին: Անհավանական էր, որ «Կարպատները» մեզ կարողացան հաղթել այդ հաշվով: Սակայն նման դեպքեր ֆուտբոլում լինում են: Հանգստացել էինք մի պահ, կամ մտածում էինք, որ թույլ թիմ է, հեշտորեն կարող ենք հաղթել նրանց: Թերագնահատել էինք մրկակցին եւ թանկ վճարեցինք դրա համար:
Լինում են նման դեպքեր… Երբ արդեն ԽՍՀՄ չեմպիոն էինք, պետք է հանդիպեինք Լիբանանի չեմպիոնի հետ: Այդ խաղում երեւի 50-60 գոլային պահեր ունեցանք:  Շարունակ հարվածում էի, սակայն գնդակը մեկ դարպասաձողին էր դիպչում, մեկ շեղ էր ընթանում, բախտս չէր բերում: Ի վերջո, նրանք մեզ հաղթեցին 1:0 հաշվով:
Մնում է հուսալ, որ «Արարատի» անհաջողությունը պատահական է եւ ոչ թե կընկճի տղաներին, այլ նրանց համար «թարմացնող լոգանք» կդառնա: Այդպես էլ է լինում:

Восхождение «Арарат-73»: игра 19-я
«Арарат»: А.Абрамян, Мартиросян, Саркисян, А.Арутюнян, Месропян, С.Петросян, Бондаренко, Иштоян, Маркаров, Заназанян (к), Н.Петросян.
4 августа. Тур XIX. «Карпаты» в ударе.
ДЫШАТЬ НЕЧЕМ
Пятый матч за тринадцать дней. Из них четыре - на выезде. Это значит, что даже жалкий - в два с половиной дня - интервал между встречами команда провела в самолетах, поездах и автобусах. Плюс жаркое лето. Да, действительно, футболистам нечем было дышать. Кстати, выражение «дышать нечем» употребляют обычно защитники. Когда соперник давит, бешено атакует, игроки линии обороны выбивают мяч куда попало, подальше от себя. «Дышать нечем», - говорят они, и чтобы выиграть доли секунд,    пугают трибуны отбойными  ударами.
Ну, а как быть всей команде, в данном случае «Арарату», раз уж попал он в такой переплет? Не знаю, какую установку дал Симонян на эту игру, но могу точно предположить, что затруднение он испытывал большое. Андриасян был в сборной, отсутствовали по разным причинам Коваленко, Казарян, Погосян, Геворкян.
Посде того, как мы проиграли в августе 3 игры подряд, игроки нашей команды решили тренироваться индивидуально, чтобы улучшить свои физические кондиции. Мы чувствовали, что тактика и техника у нас остались на том же уровне, но физически мы стали уступать другим командам.
По-видимому, именно несогласованность действий араратовцев в начале игры и привела их к катастрофе. Шла седьмая минута, а счет уже 2 : 0 в пользу «Карпат». Третий мяч львовчане также забили в первом тайме.
Это был период, когда в нашей стабильной игре появился разлом. В течение двух недель мы провели пять игр, что было для нас очень тяжело. У нас нас также были травмированные футболисты, которые не приняли участие в этой игре. В нашей команде было 15 основных игроков, которые играли на протяжении всего сезона. В других клубах запасных игроков было намного больше.
«Карпаты» были самой грубой из украинских команд. Поражение было для нас очень болезненным, так как мы уже стремились к чемпионству. Но вместе с тем, мы постарались как можно скорее забыть о нем.
Матч я слушал по радио.Передавали второй тайм. Судя по всему, игра теперь шла равная. Еще бы, имея такую фору... Словом, «Карпаты» взяли полный реванш. Комментатор говорил, что давно уже львовские футболисты не показывали такой игры. Что ж, подтверждаются слова обозревателей о том, что против «Арарата» все будут действовать теперь на пределе, ибо лидер - лучший возбудитель эмоций.
Это поражение можно отнести к разряду случайных, когда крупный счет на табло не отражает действительности. Казалось невероятным, что «Карпаты» смогли победить нас с таким счетом. Однако подобные вещи в футболе случаются. Может быть, мы после ряда удачных игр успокоились, может, недооценили соперника, подумав, что сможем легко их обыграть. В любом случае, мы дорого заплатили за это.
Похожий случай произошел, когда мы уже были чемпионами СССР и встречались с чемпионами Ливана. У нас было бесчисленное количество моментов, и игра фактически шла в одни ворота. Я сам часто бил по воротам, но мне не везло: мяч то попадал в штангу, то пролетал мимо ворот. Ту игру мы проиграли 0:1…
Нам остается надеяться, что неудача «Арарата» случайная и подействует на ребят не угнетающе, а как освежающий душ. Бывает и так.