Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ չորրորդ
Այսօր կայանալու է նոր տուրը, իսկ նախորդ՝ «Սպարտակի» հետ հանդիպման մասին խոսակցությունները չեն դադարել: Տեսաբանները համակարծիք են, որ ցուցադրվել է մեծ ֆուտբոլ: Ահա թե ինչ է գրում, մասնավորապես, Սերգեյ Սալնիկովը.
«Հանդիպման ավարտից հետո ֆուտբոլի առավել մոլի երկրպագուները շտապեցին Մոսկվայի մյուս ծայրը՝ Լուժնիկի, որտեղ բացման հերթափոխը ստանձնել էին սպարտակցիներն ու արարատցիները: Եվ շտապում էին, ինչպես պարզվեց, ոչ իզուր: Այստեղ նույնիսկ այն քմահաճ երկրպագուները, որոնց ճաշակը չէր գոհացրել առաջին հանդիպումը, ականատես դարձան չափազանց դիտարժան, բաց ֆուտբոլի: Երկու թիմերն էլ հանդիպման ընթացքում ցուցադրեցին սուր, համակարգված խաղ:
Կատարվող փոխանցումների բազմազանությունը, հարձակվողների անհատական անցումները, հանկարծակի հարվածները դարպասների ուղղությամբ, ռիթմի ու հարձակումների արագ փոփոխությունը, դրան գումարած վառ էլեկտրական լույսը, որը ողողել էր մարզադաշտն ու երանգավորել էր խաղադաշտի կանաչ խոտածածկը, ստեղծել էին ֆուտբոլային տոնի գունագեղ պատկեր»:
…Սակայն խոսենք այսօրվա մտահոգությունների մասին: Ռեպորտաժ ռադիոյով, ապա՝ հեռուստատեսությամբ: Տեսագրություն: Թերեւս, հետաքրքիր մտահղացում էր: Չէ՞ որ պետք է ինչ-որ տարբերություն, «աշխատանքի բաժանում» լինի տեղեկատվության երեք հիմնական աղբյուրների՝ թերթի, ռադիոյի ու հեռուստատեսության միջեւ: Կատարյալ կլինի, եթե նորությունն առաջինը հաղորդի ռադիոն: Տպագիր մամուլը պետք է մեկնաբանի նորությունը: Իսկ հեռուստատեսությունը ցույց տա, թե ինչպես է դա կատարվել:
Ահա, նստած էի հեռուստացույցի առջեւ ու լսում էի ռեպորտաժը… ռադիոյով: Տանը ռադիոընդունիչ չկա, այսինքն՝ փչացել է: Բարձրախոսը նույնպես շարքից դուրս է եկել: Իսկ հեռուստացույցով ցույց են տալիս «Սպարտակի» ու Թբիլիսիի «Դինամոյի» խաղը: Նույնպես հետաքրքիր է: Կես ժամ դիտեցի Մոսկվայում ընթացող հանդիպումը: «Սպարտակը» լավ է խաղում: Ոչ վատ, քան «Արարատի» հետ: Ահա եկավ ժամը 9.00, եւ ամենահետաքրքիր պահին ստիպված էի սեղմել «УКВ 4М» գրությամբ հեռուստացույցի երկրորդ կոճակը: Լսելիությունը լավն է: Երկրորդ խաղակես: Զրո-զրո: Վատ չէ: Բայց ահա չորս րոպե անց… գոլ: Տուգանայինից: Մեր դարպասին: Ինչպե՞ս դա պատահեց… Չէ՞ որ հաղորդավարը գովաբանում է «Արարատին»: Անողոք ժամանակն անցնում է, իսկ հաշիվը չի փոխվում: Ավելին, Ղազարյանը նախազգուշացում է ստանում:
Գուցե եւ, պարտությունն օրինաչափ էր: Ուզում ենք դա, թե ոչ, ինչ-որ վեհություն է առաջանում, «պիժոնություն», սկսում ես մտածել, որ կարող ես չխաղալով հաղթանակների հասնել: Հնարավոր է նաեւ, որ մի փոքր հոգնեցինք: Այդ ամենը պետք է դիտարկել ընդհանուր պատկերի մեջ:
…Հետաքրքիր է նստել էկրանի առջեւ ու դիտել խաղը, որի հաշիվը հայտնի է: Չես անհանգստանում, այդ պատճառով ամեն բան ավելի լավ ես տեսնում: Ասես կողքից: Օբյեկտիվորեն: Չէ՞ որ իզուր չեն ասում. եթե ցանկանում եք սովորել ֆուտբոլ դիտել (իսկ դա շատ դժվար է. խեղդում է սպորտային կողմի չափազանց էմոցիոնալ ընկալումը՝ ո՞վ կհաղթի), եթե ցանկանում եք տեսնել ֆուտբոլը, այլ ոչ թե գնդակը, կամ ձեր սիրելի խաղացողներին, ապա գնացեք այն խաղին, որի արդյունքը ձեզ համար միեւնույն է: Այս դեպքում, իհարկե, արդյունքը միեւնույն չէր, սակայն հանդիպման ելքն իմանալը թեթեւացնում էր հուզմունքը:
Տպավորություննե՞րը: Ես կասեի, որ «Արարատը» ավելի լավ էր խաղում ոչ թե առաջին, ինչպես հայտնում էր Մինսկի մեկնաբանը, այլ երկրորդ խաղակեսում: Հավանաբար, բաց թողնված գոլն էր ստիպում ավելի արագ վազել: Այո, ցավալի է: Պաշտպանները պատ էին կանգնել շատ անփութորեն՝ ընդամենը երեք խաղացողով: Ալյոշան պարզապես հարվածի չէր սպասում:
Առաջին երեք խաղերում գրանցած հաջողությունից հետո շատ լավ տրամադրված եւ մեծ հույսերով մեկնեցինք Մինսկ: Այնտեղ վատ չխաղացինք, լավ պահեր ունեցանք, սակայն չհաջողվեց իրացնել դրանք: Մինսկում գոլ գրանցվեց տուգանայինից, պատը քանդվեց եւ արանքից գոլ ընդունեցինք մեր դարպասը: Ֆուտբոլ է, ամեն ինչ պատահում է…Պարտվեցինք 1:0 հաշվով:
Անկախ խաղի արդյունքից, մենք բարձր տրամադրությամբ շարունակում էինք մարզվել: Երբեմն մեկ ժամ շուտ էինք գնում պարապմունքի: Հանդերձարանում Լեւոն Իշտոյանն ու Նիկոլայ Ղազարյանը միշտ բարձրացնում էին բոլորիս տրամադրությունը. անգամ լավ դերասանները նրանց կնախանձեին: Մի անգամ Կովալենկոն դժգոհեց մարզչին, որ չենք թողնում հանգիստ նստի: Նիկիտա Սիմոնյանն էլ ասաց` շատ լավ է, որ այդպիսի բարձր տրամադրություն ունենք: Երբեմն, երաժշտության ներքո էինք մարզվում:
Մրցաշրջանի 3-4 խաղ խաղալուց եւ հաջողություններ գրանցելուց հետո հասկացանք, որ կարող ենք պայքարել ոչ թե եռյակում ընդգրկվելու, այլ չեմպիոնության համար:
Բայց հանդիպումը լավ տպավորություն թողեց: Մինսկի ներկայացուցիչները խաղում էին մեղմ, ճշգրիտ: Զգուշացումները շատ քիչ էին: Այնուամենայնիվ, Ղազարյանը դեղին քարտ ստացավ: Իմ կարծիքով, ձեռքերն ակամա թափահարելու իր սովորության պատճառով: Տրիբունաներում եւ դատավորների մոտ սովորաբար տպավորություն էր ստեղծվում, որ նա դժգոհ է մրցավարի որոշումից եւ վիճարկում է այն: Իրականում, նա հաճախ դժգոհություն էր հայտնում ինքն իրենից. «Ախ, ափսոս չհասցրեցի», «Գրողը տանի, խաղից դուրս էր…»: Իրականում նա խելոք տղա է, նրան անհարմար կացության մեջ է դնում անմիջականությունը: Առհասարակ լավ որակ է, բայց, երեւում է, կանաչ դաշտում տեղին չէ:
Չեմ կարծում, որ պարտությունը Մինսկում ձախողում էր: Առաջին երեք հանդիպումներում հաղթանակ էինք տոնել, իսկ առաջատարի դեմ միշտ էլ հատուկ կերպ են տրամադրվում՝ կրկնակի եռանդով: Առաջատարի գործն էլ տուրից տուր դժվարանում է, քանի որ պատասխանատվությունն է աճում: Այդ իսկ պատճառով բոլոր թիմերը մեր դեմ հատուկ ձեւով էին տրամադրվում, այդ թվում՝ Մինսկի Դինամոն:
Արկադի Անդրեասյանը եւ Նիկոլայ Ղազարյանը:
Խաղի վերջում դեղին քարտ ստացա: Ես արագ խաղացող էի ու գերադասում էի, որ գնդակն ինձ փոխանցեն ազատ գոտի՝ ընթացս: Իհարկե, մրցավարները նույնպես մարդ են ու կարող են սխալվել, բայց դա ինձ իրավունք չէր տալիս ձեռածել, ինչի համար եւ զգուշացվեցի: Խաղի մեջ մեկ-մեկ լինում է, որ քեզ «տանում է», եւ քեզ թվում է, որ դու 100%-ով իրավացի ես, իսկ մրցավարը՝ ոչ: Իսկ ընդհանրապես, «Արարատ»-ում 12 տարվա ընթացքում ես ստացել եմ ընդամենը 1-2 դեղին քարտ եւ մի անգամ հեռացվել եմ դաշտից, այն էլ` անտեղի:

Восхождение «Арарат-73»: игра четвертая
Сегодня новый тур, а разговоры о предыдущем – матче со «Спартаком» - все не стихают. Обозреватели единодушны в мнении, что был продемонстрирован большой футбол. Вот что пишет, в частности, Сергей Сальников:
«По окончании матча толпы наиболее рьяных поклонников футбола поспешили на другой конец Москвы, в Лужники, где эстафету открытия подхватили спартаковцы и араратовцы. И спешили, как выяснилось, не зря. Здесь даже те из привередливых болельщиков, чьему вкусу не вполне потрафила первая встреча, стали свидетелями в высшей степени зрелищного, открытого футбола. Обе команды на протяжении встречи демонстрировали острую, комбинационную игру. Разнообразие применяемых передач, сольные проходы нападающих, неожиданные удары по воротам, быстрая смена ритма и атак, вдобавок яркий электрический свет, заливший арену и оттопивший зеленый газон отличного для этой поры поля, создали красочную картину футбольного праздника, радовали глаз. Словом, матч получился нарядным и был из тех, что не забываются надолго».
... Однако – о сегодняшних заботах. Репортаж по радио, а позже – по телевизору. Видеозапись. Что ж, интересная задумка. Должно же быть какое-то различие, «разделение труда» между тремя основными источниками информации – газетой, радио и телевидением. В идеале первым новость сообщает радио. Печать следом должна прокомментировать новость. А телевидение показать, как это произошло.
Так вот, сидел у телевизора и слушал репортаж... по радио. Приемника дома нет, вернее он испорчен. Репродуктор тоже вышел из строя. А по телевизору - «Спартак» и «Динамо» Тбилиси. Тоже интересно. Полчаса смотрел московскую игру. «Спартак» играет хорошо. Не хуже, чем с «Араратом». Но вот 9.00, и на самом интересном месте пришлось нажать на вторую клавишу телевизора с надписью «УКВ 4М».
Слышимость хорошая. Второй тайм. Ноль – ноль. Неплохо. Но вот проходят четыре минуты и... гол. Со штрафного. В наши ворота. Как это произошло... Диктор ведь хвалит «Арарат». Но неумолимо идет время, а счет не меняется. Вдобавок, под занавес Казарян получает предупреждение.
Наверное, это было закономерно. Хотим мы того или нет, появляется какое-то величие, пижонство, заключающееся в том, что начинаешь думать, что можешь побеждать, не играя в полную силу. Возможно также, мы подустали. Все надо рассматривать в комплексе.
... Любопытно сидеть у экрана и смотреть игру, результат которой известен. Не волнуешься, потому и видишь все лучше. Как бы со стороны. Объективно. Не зря говорят ведь, что если вы хотите научиться смотреть футбол, - (а это очень трудно – заглушает слишком эмоциональное восприятие спортивной стороны – кто выиграет?), так вот, если желаете видеть футбол, а не мяч, или своих только любимцев, то сходите на игру, результат которой для вас безразличен. В данном случае результат не был, конечно, безразличен, но знание итога встречи раскрепощало.
Впечатления? Я бы сказал, что «Арарат» лучше играл в первом, как сообщил минский    комментатор, а во втором тайме. Подхлестнул, видимо, пропущенный гол. Да, обидный. Защитники выстроили стенку небрежно – всего в три человека. Алеша попросту не ожидал удара.
После побед в первых трех встречах мы в приподнятом настроении и с большими надеждами отправились в Минск. Там мы сыграли неплохо, имели хорошие моменты для взятия ворот, однако забить не удалось. В Минске гол был забит со стандарта: стенка распалась, и мяч после удара со штрафного оказался в воротах. В футболе все бывает… Мы проиграли с минимальным счетом 0:1.
Вне зависимости от результата, мы в хорошем настроении продолжали тренировки. Многие шли на тренировку на час раньше. Левон Иштоян и Николай Казарян всегда поднимали нам настроение в раздевалке: даже хорошие актеры могли бы им позавидовать. Однажды Александр Коваленко пожаловался тренеру, что мешают спокойно посидеть. Никита Симонян ответил: «очень хорошо, что у вас такое хорошее настроение». Иногда тренировались под музыку.
Сыграв 3-4 игры, мы осознали, что можем бороться не только за попадание в тройку сильнейших, но и за чемпионский титул.
Но матч оставил неплохое впечатление. Минчане играли мягко, корректно. Штрафов было очень мало. Но Казарян умудрился все же заработать желтую карточку. По-моему, из-за своей манеры разводить недовольно руками. У трибун и у судей обычно складывается ощущение, что он недоволен решением арбитра, оспаривает его. На самом деле, он очень часто  выражает недовольство самим собой: «Ах, жаль не успел», «Черт, офсайт...». Вообще-то парень он милый, а подводит его непосредственность. Хорошее в общем-то качество, но видимо, на зеленом поле неуместное.
Первые три игры чемпионата мы выиграли, и всегда против команды, которая на старте вырывается вперед, начинают настраиваться по-особому, с удвоенной энергией. Да и лидерам от тура к туру играть тяжелее - давит ответственность. Поэтому все команды, в том числе и минское «Динамо», настраивались на нас по-особенному.
Аркадий Андреасян и Николай Казарян.
В конце игры я получил желтую карточку. Я был игроком скоростного типа, которому мяч нужно было бросать на ход. Конечно, судьи тоже люди, и могут ошибаться, но это не давало мне права жестикулировать, за что я и был предупрежден. Заигрывался иногда. В игре заводишься, и тебе кажется, что ты на 100% прав, а судья - наоборот. А вообще, за 12 лет карьеры в «Арарате» я заработал 1-2 желтые карточки и одну красную, да и то необоснованную.