«ԱԺ ընտրություններ` v1.0- v 4.0»` 2003 թվականի ընտրությունները - Mediamax.am
ՀՀ երրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները տեղի ունեցան 2003 թ. մայիսի 25-ին (131 պատգամավոր, 75-ը` համամասնական ընտրակարգով, 56-ը` մեծամասնականով): Ինչպես եւ 1999 թվականին, ընտրություններին մասնակցեցին 21 կուսակցություններ եւ դաշինք:
Խորհրդարանական ընտրությունների հետ մեկտեղ անցնում էր Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու հանրաքվեն, սակայն ընտրողները չաջակցեցին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից հանրաքվեի հանված նախագծին:
Հատկանշական է, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ԱԺ ընտրություններն անց էին կացվում ոչ միայն նախագահական ընտրությունների հետ նույն տարում, այլեւ երկրի ղեկավարի ընտրությունից ընդամենը 2 ամիս անց:
Երրորդ գումարման խորհրդարանական ընտրություններն աննախադեպ էին ընտրողների ցածր մասնակցությամբ` ընդամենը 51%:
Ընտրությունների արդյունքում 5 տոկոսանոց շեմը հաղթահարեցին 6 կուսակցություններ եւ դաշինք. “Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն” – 23,66% (23 պատգամավոր), “Արդարություն” դաշինք` 13,71% (14 պատգամավոր), “Օրինաց Երկիր” կուսակցություն`12,60% (12 պատգամավոր), ՀՅԴ` 11,45% (11 պատգամավոր), “Ազգային միաբանություն”`8,91% (9 պատգամավոր), “Միավորված աշխատանքային կուսակցություն”` 5,67% (6 պատգամավորներ):
Ազգային ժողովում ստեղծվեցին պատգամավորական 6 խմբակցություն` ՀՀԿ` 40 պատգ., «Օրինաց երկիր»` 20, «Արդարություն»`14, ՀՅԴ` 11, «Ազգային միաբանություն»` 8, «Միավորված աշխատանքային կուսակցություն` 6, եւ մեկ պատգամավորական խումբ` «Ժողովրդական պատգամավոր»`16 պատգամավոր: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում ընդգրկված չէր 14 պատգամավոր:
Ընտրությունների արդյունքում ոչ մի կուսակցություն չկարողացավ խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնություն ստանալ եւ միայնակ ձեւավորել կառավարություն:
Այդ պատճառով, երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ առավել քանակությամբ քվեներ ստացած երեք կուսակցություններ` ՀՀԿ-ն, ՕԵԿ-ը եւ ՀՅԴ-ն քաղաքական կոալիցիա կազմեցին եւ համատեղ կառավարություն ձեւավորեցին:
Սկանդալներ
Նախընտրական մրցավազքը եւ երրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները անցնում էին մի քանի կարեւոր իրադարձությունների ֆոնի ներքո: Դրանցից կարելի է առանձնացնել Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու հանրաքվեն, ընդդիմության շաբաթական հանրահավաքները, նախագահական ընտրությունների արդյունքները անվավեր ճանաչելու ՀՀ նախագայի նախկին թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանի Սահմանադրական դատարանում ներկայացված հայցի դատական գործընթացը, Վերաքննիչ դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի 10-ամյա քաղաքացիության վիճարկումը:
Հիմնական սկանդալ կարելի է համարել ընտրությունների օրը Արարատի մարզի Շահումյան գյուղի ընտրատեղամասում գրանցված զինված միջադեպը, որի արդյունքում սպանվել էր մեկ մարդ եւ վիրավորվել էին երկուսը:
Գալուստ Սահակյան vs Վահան Հովհաննիսյան
ՀՀԿ նախընտրական շտաբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը մեղադրել էր ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանին` խորհրդարանական ընտրությունների եւ սահմանադրական հանրաքվեի նորմալ հունը խախտելու փորձերի մեջ:  Ըստ Սահակյանի, Վահան Հովհաննիսյանը երեք տասնյակ մարդկանց ուղեկցությամբ ներխուժել էր Արմավիրի մարզի Բամբակաշատ գյուղի թիվ 30 ընտրատարածք եւ այնտեղ կռիվ սարքել: Ավելի ուշ Վահան Հովհաննիսյանն ասում էր, որ ինքը բաց քվեարկությունն է կանխել, եւ եթե կան մարդիկ, ովքեր բաց քվեարկությունը նորմալ են համարում, ապա ինքը հավելելու բան չունի:
«Կուրտիզանուհիներն» ըստ Գալուստ Սահակյանի
Նախընտրական մարաթոնի ժամանակ սուր մրցակցությունը ծավալվեց ոչ միայն իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ, այլեւ հենց իշխանության կողմնակիցների միջեւ, եւ կրկին առանձնացավ ՀՀԿ նախընտրական շտաբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Նախընտրական պայքարի ժամանակ բանը հասել էր նրան, որ Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը հանդես եկավ հակառակորդների հարվածներին պատասխան չտալու կոչով, անգամ եթե այդ հարվածները «գոտկատեղից ցածր» լինեն: Չնայած դրան, Գալուստ Սահակյանը հայտարարեց, որ ՀՅԴ-ն եւ «Օրինաց երկիրը» «վերածվել են կուրտիզանուհիների, որոնք փորձում են բավարարել ե՛ւ ժողովրդին, ե՛ւ իշխանություններին»:
Մի քանի շաբաթ անց ՀՀԿ-ն, «Օրինաց երկիր»-ը եւ ՀՅԴ-ն Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ստեղծեցին կոալիցիա եւ Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ ՀՅԴ-ն եւ «Օրինաց երկիր»-ը չպետք է նեղանան «կուրտիզանուհի» մակդիրի վրա, քանի որ կուրտիզանուհի էր նաեւ, օրինակ, Կամելիաներով կինը…
Գեղամ Մանուկյան` Կոալիցիայի գաղափարը պատկանում էր ՀՅԴ-ին
«Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Գեղամ Մանուկյանը 2003թ. ժամանակ ՀՅԴ մամուլի խոսնակն էր եւ ԱԺ երրորդ գումարման պատգամավոր:
Գեղամ Մանուկյանը
«Կոալիցիա ձեւավորելու իրական գաղափարը պատկանում էր Դաշնակցությանը: Իմ անձնական արխիվում ունեմ այն թուղթը, որի վրա վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի հետ հանդիպման ժամանակ դաշնակցականները սեւագրել էին կոալիցիոն սխեման: Անգամ «կոալիցիա» բառը Հայաստանում առաջին անգամ հնչեցրեց հենց ՀՅԴ-ն: Հանձնարարել էինք Կիրո Մանոյանին, որպեսզի տեղեկանք պատրաստի` ուսումնասիրելով կոալիցիա ձեւավորելու միջազգային փորձը:
Ի՞նչ շանսեր ուներ ընդդիմությունը եւ կարող էր արդյո՞ք լուրջ պայքար մղել իշխանության հետ 2003թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ: Արդյունքները ցույց տվեցին, որ իրականում` ոչ: Անձերի պայքարը մարդկանց համար համոզիչ չէ, ավելի կարեւոր է ծրագրային պայքարը: Հիշում եմ, այն ժամանակվա ՀՅԴ-ի ծրագիրը շատ հեղափոխական էր եւ ընդդիմադիր, եւ այն արտացոլվեց կառավարության մեր գործունեության մեջ»:
Հայկական ԶԼՄ-ներն ընտրությունների մասին
«Դատելով այս ամենից, մեր ապագա կառավարությունը կուսակցական ցուցակներում հաղթական տեղեր զբաղեցրած խոշոր բիզնեսմեններով կներկայացվի: Իսկ դա նշանակում է, որ սոցիալիստական քաղաքական տնտեսության կանոններով, միայն հիմա է մեզ մոտ ծագում իրական իմպերիալիզմը, երբ արդյունաբերական, բանկային եւ հանցագործ կապիտալները միաձուլվում են առկա իշխանությունների հետ. Ահա եւ հիմա, վերջապես, կսկսվի դաժան գիշատիչի քմծիծաղով կապիտալիզմը, որի մասին մեզ մի ժամանակ խստորեն զգուշացնում էր սովետական քարոզչությունը, եւ որի մասին, ինչպես արգելված պտղի, մենք լռակյաց եւ թաքուն երազում էինք: Դե ինչ, տեսնենք, թե որքան քաղցր կլինի այն», - ընտրությունների նախօրեին գրում էր «Առավոտ» օրաթերթը:
«Գոլոս Արմենիի» օրաթերթի կանխատեսումները նույնպես լավատեսական չէին.
«Նոր խորհրդարանը կլինի նախորդ երկուսի շարունակությունը, լուռ-հնազանդ իշխանամետ մեծամասնության գերիշխող ներկայացուցչությամբ, որը հնազանդ կերպով կսեղմի կոճակները: Ինչպես եւ նախորդ խորհրդարանում, նորում օրենսդրական գործունեության ունակ ամենաշատը 10-15 մարդ կլինի: Մի քանի պոպուլիստներ կլինեն ռադիկալներից եւ իշխանամետներից, որոնք առանց գործին էական օգտի միշտ դաշտում կլինեն: Մշտական հանձնաժողովների նախագահների պորտֆելները կհասնեն իշխանամետ կուսակցությունների ներկայացուցիչներին»:
Դիտորդներն եւ նրանց գնահատականները
Հատկանշական է, որ դիտորդների գնահատականները նման էին նախագահական ընտրությունների գնահատականներին: Եւ կրկին, ԱՊՀ-ից դիտորդները հայտնեցին, որ խորհրդարանական ընտրությունները «օրինական եւ ժողովրդավարական էին, եւ ընտրություններին նախապատրաստման, քվեարկության կազմակերպման եւ անցկացման ժամանակ «զանգվածային բնույթ չկրող անէական խախտումներ էր գրանցվել: Միաժամանակ, ԺՀՄԻԳ/ԵԱՀԿ, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի եւ ԵԽԽՎ դիտորդները ընդգծել են, որ չնայած վերջերս տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների համեմատ արձանագրված նկատելի առաջընթացին, Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները չէին համապատասխանում միջազգային չափանիշներին:
Լորդ Ռասել-Ջոնսթոնը
Լուսանկարը` www.telegraph.co.uk
Եվրոպացի դիտորդները հույս էին հայտնել, որ «անպատժելիության մթնոլորտին վերադարձ չի լինելու, ինչի սկիզբը դրվել էր վերջերս կայացած նախագահական ընտրություններին»:
Միջազգային դիտորդները նկատել էին, որ ընտրություններին ընտրողների ցածր մասնակցությունը վկայում է մարդկանց մոտ ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահության զգալի նվազման մասին:
ԵԽԽՎ Դիտորդական առաքելության ղեկավար Լորդ Ռասել-Ջոնսթոնը ՀՀ ԿԸՀ-ի` ընտրություններին ընտրողների մասնակցության մասին տեղեկությունների վերաբերյալ կասկած էր արտահայտել. «Ինձ զարմացնում է այն, որ ընտրատեղամասերի փակումից կես ժամ առաջ ընտրողների մասնակցությունը 43% էր, իսկ քվեարկության ավարտից հետո այդ ցուցանիշը աճեց եւ դարձավ 51%», - ասել էր նա:
ԱՄՆ-ը կոչ էին արել Հայաստանի ղեկավարությունը «օպերատիվ արձագանքել» միջազգային դիտորդների եւ առաքելությունների առանցքային եզրահանգումներին: ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Դուգլաս Դեվիդսոնը ասել էր, որ «ընտրությունների երկակի գնահատականը, հատկապես հիասթափեցնող է, հաշվի առնելով այն հսկայական առաջընթացը, որը գրանցել էր Հայաստանը վերջին 11 տարիների ընթացքում` ժամանակակից հասարակության կառուցման գործում, ինչով այդ երկրի ժողովուրդն եւ կառավարությունը կարող են իսկապես հպարտանալ»:
ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության նախկին ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյան` Լորդ Ռասել-Ջոնսթոնը շոկի մեջ էր
Հովհաննես Հովհաննիսյանն 2003թ. հանդիսանում էր ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ: Ընտրությունների օրը նա հանեց իր թեկնածությունը եւ հայտարարեց, որ հրաժարվում է հետագա պայքարից 45-րդ մեծամասնական ընտրատարածքում:
ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության նախկին ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը
«2002-2003թթ. Հայաստանում այսպես ասած «Եվրոպական բում էր»` մենք անդամակցեցինք Եվրախորհրդին, սկսում էինք ակտիվ համագործակցությունը Եվրամիության, ՆԱՏՕ-ի հետ: Եվ այդ ֆոնի վրա ես վստահ էի, որ Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունները պիտի անցնեն Հայաստանի ստանձնած պարտագրություններին համապատասխան: Սակայն, ես խորը հիասթափություն ապրեցի, երբ ծանոթացա իշխող կուսակցությունների համամասնական ցուցակներին: Նրանց մեջ ընդգրկված էին նոր մարդիկ, ովքեր ընդհանրապես կապ չունեին քաղաքականության հետ` այսպես ասաց «կիսաօլիգարխիկ էլեմենտներ»:
Երջանկահիշատակ Լորդ Ռասել-Ջոնսթոնը, որը շատ բան էր արել Հայաստանի համար, ուղղակի շոկի մեջ էր: Եվրոպական կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ դիտորդների զեկույցները շատ կոշտ գնահատականներ էին պարունակում, բայց դրանից էականորեն բան չփոխվեց: 2003թ. երկու փուլով անցկացրած նախագահական ընտրությունները շատ ծանր նստեցին եւ պետության, եւ ժողովրդի վրա: Դրանից հետո մարդիկ բավականին մեծ հիասթափություն ապրեցին: Իմ կարծիքով, հենց դա էր պատճառը, որ այդպիսի խայտառակ ցածր մասնակցություն էր գրանցվել»:
Հետընտրական զարգացումները
Ինչպես եւ 1995 թվականին, ընդդիմությունը կրկին քննարկում էր նոր խորհրդարանի բոյկոտի հարցը: Վազգեն Մանուկյանը հայտարարեց, որ իշխանությունները «կեղծել են ընտրությունները»:
Ընտրությունների հաջորդ օրը «Արդարությունը» հանդես եկավ հայտարարությամբ` չճանաչելով ընտրությունների արդյունքները: Շտաբի պետ Ստեփան Զաքարյանն ասել էր, որ խորհրդարանական ընտրությունները անցել էն «նախագահականից շատ ավելի վատ»: Ըստ Զաքարյանի, եթե խորհրդարանական ընտրությունները լինեին ժողովրդավար եւ արդար, իրենք կստանային ձայների ավելի քան 50%-ը:
Ի վերջո, «Արդարության» քաղխորհրդը որոշում կայացրեց չհրաժարվել պատգամավորական մանդատներից, սահմանափակվելով խորհրդարանի առաջին նիստի բոյկոտելով:
Վերջաբան
Երրորդ գումարման Ազգային ժողովը սկսեց իր աշխատանքները 2003թ. հունիսի 12-ին եւ ավարտեց 2007թ. ապրիլի 9-ին: Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Արթուր Բաղդասարյանը, իսկ նախագահի տեղակալներ` Տիգրան Թորոսյանը եւ Վահան Հովհաննիսյանը: 2006թ. մայիսի 22-ին Արթուր Բաղդասարյանը ներկայացրեց իր հրաժարականը: Հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Տիգրան Թորոսյանը:

Накануне предстоящих 6 мая выборов в Национальное Собрание пятого созыва Медиамакс продолжает спецпроект «Выборы в Национальное собрание»: v1.0-v4.0». Целью проекта является представить наиболее интересные факты и события парламентских выборов 1995, 1999, 2003 и 2007 гг.
Выборы в Национальное Собрание Армении третьего созыва состоялись 25 мая 2003 года (131 депутат, 75 – по пропорциональной и 56 - по мажоритарной избирательной системе). Как и в 1999 году, в них приняли участие 21 партия и блок.
Одновременно с парламентскими выборами проходил референдум о внесении изменений в Конституцию, однако армянские избиратели не поддержали проект конституционных изменений, вынесенный на референдум президентом Робертом Кочаряном.
Примечательно, что впервые в истории Армении парламентские выборы проводились не только в один год с президентскими, но и всего спустя 2 месяца после выборов главы государства.
Выборы в парламент третьего созыва оказались беспрецедентными по низкой явке избирателей. Согласно итоговым данным ЦИК, явка избирателей составила всего 51%.
5-процентный барьер преодолели 6 партий и блоков: “Республиканская партия Армении” – 23,66% (23 депутата), блок “Справедливость” – 13,71% (14 депутатов), партия “Оринац Еркир” – 12,60% (12 депутатов), АРФ Дашнакцутюн – 11,45% (11 депутатов), “Национальное Единение” – 8,91% (9 депутатов), “Объединенная трудовая партия” – 5,67% (6 депутатов).
В НС были образованы 6 фракций: РПА - 40 депутатов, «Оринац Еркир» - 20, «Справедливость» - 14, АРФД - 11, «Национальное Единение» - 8, «Объединенная трудовая партия» - 6, а также депутатская группа «Народный депутат» - 16 депутатов. 14 депутатов не вошли в состав фракций и группы.
В результате выборов ни одной из политических партий не удалось набрать абсолютное большинство в парламенте и самостоятельно сформировать правительство. Поэтому впервые в истории третьей республики три партии, получившие наибольшее количество голосов, - РПА, ОЕК и АРФД - образовали политическую коалицию и вместе сформировали правительство.
Скандалы
Предвыборная гонка и сами выборы в парламент третьего созыва проходили на фоне ряда значимых событий. Среди них стоит выделить референдум по внесению поправок в Конституцию, еженедельные митинги оппозиции, судебный процесс в Конституционном суде по иску экс-кандидата в президенты Степана Демирчяна о признании недействительными итогов президентских выборов, оспаривание в Апелляционном суде 10-летнего гражданства президента Кочаряна.
Главным скандалом можно считать вооруженный инцидент на избирательном участке в селе Шаумян Араратского района Армении в день выборов, в результате которого был убит один и ранены два человека.
Галуст Саакян vs Ваан Ованисян
Руководитель предвыборного штаба Республиканской партии Армении Галуст Саакян обвинил члена Бюро партии АРФ Дашнакцутюн Ваана Ованисяна в попытке нарушить нормальный ход парламентских выборов и конституционного референдума. Саакян утверждал, что Ваган Ованисян в сопровождении трех десятков человек ворвался на территорию одного из участков 30-го избирательного округа, расположенного в селе Бамбакашат Армавирской области и устроил там перепалку. Сам Ваан Ованисян говорил, что всего лишь предотвратил открытое голосование.
«Куртизанки»
В ходе предвыборного марафона острое соперничество развернулось не только между властями и оппозицией, но и в самом стане сторонников власти, и вновь отличился руководитель предвыборного штаба РПА Галуст Саакян. В ходе предвыборных баталий дело дошло до того, что лидер Республиканской партии премьер-министр Андраник Маргарян выступил с призывом не отвечать на удары соперников, даже если они будут «ниже пояса». Несмотря на это, Галуст Саакян окрестил партии «Оринац Еркир» и Дашнакцутюн «куртизанками, пытающимися удовлетворить и народ, и власти», и заявил, что «не будет отвечать на удары ниже пояса лишь в том случае, если они доставят РПА удовольствие».
Спустя несколько недель РПА, «Оринац Еркир» и АРФД впервые в истории Армении создадут правящую коалицию, а Галуст Саакян скажет, что АРФД и «Оринац Еркир» не должны обижаться на эпитет «куртизанки»…
Гегам Манукян: «Идея коалиции принадлежала АРФД»
Директор телекомпании «Еркир Медиа» Гегам Манукян в тот период был пресс-секретарем АРФД и стал депутатом парламента третьего созыва.
Гегам Манукян
«Идея о создании коалиции принадлежала Дашнакцутюн. В моих личных архивах до сих пор есть та бумага, на которой в ходе встречи с премьер-министром Андраником Маргаряном мы рисовали схему коалиции. Даже само слово «коалиция» в Армении впервые было произнесено именно АРФД.
Каковы были шансы оппозиции на выборах, и могла ли она действительно дать бой властям в ходе парламентских выборов? Результаты показали, что нет. Борьба личностей для людей неубедительна, намного важнее борьба программ. Я помню, в тот период программа АРФД была очень революционной и оппозиционной, и это проявилось в нашей работе в составе правительства».
СМИ о выборах
«Судя по всему, наш будущий парламент будет представлен крупными бизнесменами, занявшими выигрышные места в партийных списках. А это значит, что, по канонам социалистической политэкономии, только сейчас на нашем дворе наступает расцвет самого что ни на есть настоящего империализма, когда промышленные, банковские и криминальные капиталы сливаются воедино с существующей властью. Вот теперь-то и наступит, наконец, настоящий капитализм со зверским хищническим оскалом, о котором нас в свое время сурово предупреждала советская пропаганда и о котором мы тихо и тайком мечтали, как о запретном плоде. Что ж, посмотрим, насколько сладок окажется он на вкус»,- писала накануне выборов газета «Аравот».
Прогнозы «Голоса Армении» также не отличались особым оптимизмом: «Новый парламент будет продолжением двух предыдущих, с доминирующим представительством молчаливо послушного провластного большинства, которое будет послушно нажимать на кнопки. Как и в предыдущем парламенте, в новом наберется от силы 10-15 человек, способных к законотворческой деятельности. Еще с пяток популистов от радикалов и провластных, которые без ощутимой пользы делу постоянно будут на арене. Портфели председателей постоянных комиссий достанутся представителям провластных партий. Спикер и по меньшей мере один из двух его заместителей будут из числа тех, кто состоит в первой десятке предвыборного списка республиканцев. Провластные фракции будут обслуживать правительство, а на радикальном фланге, то есть в списке «Справедливости», людей, подкованных для яркой политической полемики, просто нет. А посему, новый парламент будет по существу таким же неполитичным, как и два предыдущих».
Наблюдатели и их оценки
Примечательно, что оценки наблюдателей были схожими с оценками президентских выборов. И вновь наблюдатели от СНГ заявили, что парламентские выборы были «легитимными и демократичными» и «несущественные нарушения не носили массового характера». Одновременно, наблюдатели от БДИПЧ/ОБСЕ, ПА ОБСЕ и ПАСЕ подчеркнули, что, несмотря на заметный прогресс по сравнению с недавними президентскими выборами, парламентские выборы в Армении не соответствовали международным стандартам.
Лорд Рассел-Джонстон
Фотография` www.telegraph.co.uk
Европейские наблюдатели выразили надежду, что «не будет возврата к атмосфере безнаказанности, начало которой было положено на недавних президентских выборах», отметили озабоченность большим количеством нарушений, допущенных при подсчете голосов.
При этом международные наблюдатели отметили, что низкая явка избирателей на выборы свидетельствует о значительном снижении доверия людей к избирательным процессам.
Руководитель наблюдательской миссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Лорд Рассел-Джонстон выразил сомнение в достоверности сведений ЦИК Армении об участии избирателей в выборах. «Меня удивляет, что за полчаса до закрытия избирательных участков явка избирателей была на уровне 43%, а после завершения голосования эта цифра выросла до 51%»,- заявил он.
США призвали руководство Армении «оперативно отреагировать» на ключевые положения заключений международных наблюдательских миссий по парламентским выборам в стране. Представитель США в ОБСЕ Дуглас Дэвидсон сказал, что «двойственная оценка армянских парламентских выборов особенно разочаровывает с учетом того огромного прогресса, которого добилась Армения за последние 11 лет в деле построения современного общества, чем народ и правительство этой страны могут заслуженно гордиться».
Экс-глава армянской делегации в ПАСЕ Ованес Ованисян: Лорд Рассел-Джонстон был в шоке
Ованес Ованисян в тот период был руководителем армянской делегации в ПАСЕ и главой постоянной парламентской комиссии по внешним сношениям. В день выборов он снял свою кандидатуру и отказался от дальнейшей борьбы по мажоритарной системе в 45-м избирательном округе.
Бывший руководитель армянской делегации в ПАСЕ Ованес Ованисян
Фотография` Photolure
В 2002-2003гг. в Армении был «европейский бум»: за два года до этого мы стали полноправными членами Совета Европы, начинали активное сотрудничество с ЕС и НАТО. И на этом фоне я был уверен, что предстоящие парламентские выборы должны пройти в соответствии с принятыми Арменией обязательствами. Однако я был крайне разочарован, ознакомившись с предвыборными списками правящих партий. В них были включены новые люди, которые вообще не имели никакого отношения к политике, так называемые «полуолигархические элементы».
Лорд Рассел-Джонстон, который очень многое сделал для Армении, был в буквальном смысле этого слова в шоке. В отчетах и краткосрочных, и долгосрочных европейских наблюдателей содержались очень жесткие оценки, однако, в сущности, от этого ничего не изменилось.
Прошедшие до этого в 2 тура президентские выборы оставили очень тяжелый осадок и на государстве, и на народе. После этого люди пережили достаточно сильное разочарование. На мой взгляд, именно этим объясняется то обстоятельство, что на парламентских выборах была зафиксирована столь низкая явка избирателей.
Поствыборные развития
Как и в 1995 году, оппозиция вновь рассматривала возможность бойкота нового парламента. На следующий день после выборов «Справедливость» выступила с заявлением, согласно которому блок не признает итогов выборов. Руководитель предвыборного штаба оппозиции Степан Закарян сказал, что парламентские выборы в Армении прошли намного хуже президентских и были «позорными». По его словам, если бы парламентские выборы были демократическими и справедливыми, оппозиция получила бы более 50% голосов избирателей.
В конце концов, политсовет «Справедливости» принял решение не отказываться от депутатских мандатов, ограничившись лишь бойкотом первого заседания НС 12 июня, на котором было избрано новое руководство парламента.
Национальное Собрание Армении третьего созыва начало свою работу 12 июня 2003 года и завершило 9 апреля 2007г. Председателем Национального Собрания был избран Артур Багдасарян, а заместителями - Тигран Торосян и Ваан Ованисян. 22 мая 2006 года Артур Багдасарян подал в отставку. 1 июня председателем НС был избран Тигран Торосян.