Լուսանկարը` Վ.Պապանյանի արխիվից:
Nasa Space Flight Awareness մրցանակի հանձնումը (մեջտեղում Վալերի Պապանյանի կինն է` Վազգանուշը, աջից՝ տիեզերագնաց Ալան Պոինդեքստերը):
Վալերի Պապանյանը թոռան՝ Հովհաննեսի հետ:
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին՝ Վալերի Պապանյանին, ով աշխատում է NASA-ում:
Վալերի Պապանյանը ֆիզիկական եւ մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր է: Ծնվել է Թբիլիսիում: 1968թ. ավարտել է ԵՊՀ տեսական ֆիզիկայի ֆակուլտետը, ապա` ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայի Ֆիզիկայի ինստիտուտի ասպիրանտուրան Մոսկվայում: 1974 թ-ից սկսած ավելի քան 20 տարի աշխատել է Երեւանի Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտում, որտեղ դարձել է էլեկտրամագնիսական փոխազդեցությունների լաբորատորիայի, ապա՝ գազային պլազմայի լաբորատորիայի ղեկավար: Համատեղ հետազոտություններ է անցկացրել Ռայսի համալսարանի (Հյուսթոն, Տեխաս), Լա Սապիենցա համալսարանի (Հռոմ), Պրահայի եւ Բուդապեշտի լաբորատորիաների հետ: 1996 թ-ից սկսել է աշխատել Հյուսթոնում՝ Ռայսի համալսարանում: 1999 թ-ից աշխատում է NASA-ում՝ նախ “Х-38” Crew Return Vehicle (CRV) ծրագրի զարգացման ուղղությամբ, ապա՝ Shuttle “Return to Flight” ծրագրի վրա, որտեղ աշխատել է մինչեւ 2011 թ-ը՝ շաթլների դարաշրջանի ավարտը: Այժմ աշխատում է NASA-ի Լինդոն Ջոնսոնի անվ. տիեզերական կենտրոնում՝ Տիեզերական բեկորների խմբում (Orbital Debris group at NASA Johnson Space Center):
Ծնվել եւ դպրոցն ավարտել եմ Թբիլիսիում: Դպրոցում սիրել եմ տեխնիկական առարկաները՝ ֆիզիկա եւ մաթեմատիկա: Ինձ վրա շատ մեծ ազդեցություն է թողել ուսուցիչս՝ Ալեքսանդր Անդրեասովը, ով սիրում էր կրկնել. «Խնդիրը լուծելու համար հարկավոր է այն զգալ հոգու բոլոր մանրաթելերով»:
Ինձ վրա լուրջ ազդեցություն է գործել նաեւ Յուրի Գագարինի թռիչքը տիեզերք 1961 թվականին, այդ ժամանակ սովորում էի 8-րդ դասարանում: Ես շատ նյութեր էի ընթերցում այդ թեմայով, նույնիսկ մի փոքր զեկույց կազմեցի Իոսիֆ Շկլովսկու «Տիեզերք, կյանք, բանականություն» գրքի հիման վրա: Այդ էր պատճառը, որ որոշեցի զբաղվել հրթիռների շինարարությամբ: Սակայն շուտով հրապուրվեցի տարրական մասնիկներով, քվանտային մեխանիկայով: Քվանտային մեխանիկայի մասին «Անհերքելի աշխարհի տարօրինակությունը» գրքի մի գլխում կային լուսանկարներ պատերազմի վերջին տարիներին Արագածի վրա Արտեմ Ալիխանյանի ու նրա եղբայր Աբրահամ Ալիխանովի կողմից տիեզերական կայան կառուցելու մասին (ի դեպ, քչերին է հայտնի, որ հենց վերջինս պետք է գլխավորեր ատոմային ռումբի մշակման ծրագիրը, բայց ի վերջո ընտրվեց Կուրչատովը՝ իր ռուսական ծագման շնորհիվ): Այդ ամենը նույնպես ազդեցություն գործեց ինձ վրա, եւ ես ավելի խորացա ֆիզիկայի բնագավառ, նույնիսկ հայտնվեցի Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի կողմից կազմակերպված մաթեմատիկական օլիմպիադայի եզրափակչում:
Ես չէի ցանկանում մնալ Վրաստանում: Դպրոցն ավարտելուց հետո իմ առջեւ ընտրություն էր դրված՝ բուհ դիմել Երեւանում, թե Մոսկվայում: Հայրս խորհուրդ տվեց մեկնել հայրենիք՝ Հայաստան, ինչի մասին ես հետագայում երբեք չեմ զղջացել:
Վալերի Պապանյանն ասում է, որ իր բախտը շատ է բերել, քանի որ Հայաստանում նա հայտնվել է ֆիզիկայի բոլոր ոլորտների զարգացման կիզակետում, հանդիպել է իր ողջ կյանքի ընկերներին, ինչպես նաեւ ծանոթացել է իր ապագա կնոջ հետ:
Երիտասարդ ֆիզիկոսների կոնֆերանսը Նոր-Ամբերդում (Վալերի Պապանյանը՝ 2-րդը աջից):
Այն ժամանակ Ֆիզիկայի ինստիտուտը ակտիվ վերակառուցվում էր, զարգանում էին համակարգչային գիտությունները, ինժինիրինգը, գիտնական լինելը պատվաբեր եւ տարածված երեւույթ էր: Մեզ՝ լավագույն ուսանողներիս, ընտրեց ակադեմիկոս Միքայել Տեր-Միքայելյանը: Նա լավ կապեր ուներ Մոսկվայի հետ եւ ուսանողներ էր ուղարկում այնտեղ ասպիրանտուրա: Այդպես ես հայտնվեցի Մոսկվայում՝ Գիտությունների ակադեմիայի Ֆիզիկայի ինստիտուտում, որտեղ 1974թ. պաշտպանեցի թեկնածուական ատենախոսություն: Մեզանից՝ հայ ուսանողներիցս շատերը վերադարձան Հայաստան, որտեղ էլ ես մեկ տարի անց ամուսնացա: Սկսեցի աշխատել Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտում: Այնտեղ աշխատեղի 20 տարի՝ սկսելով որպես կրտսեր գիտաշխատող եւ դառնալով լաբորատորիայի ղեկավար, որում մենք զբաղվում էինք կարճալիքային լազերներով, գազային պլազմայով:
Ես խորհրդային ժամանակաշրջանում լավ կապեր ունեի, այդ թվում՝ արտասահմանում. ինձ աշխատանքի էին հրավիրում Իտալիա, Չեխոսլովակիա, Հունգարիա, հրավերներ էի ստանում մասնակցելու համաժողովների, այդ թվում նաեւ ԱՄՆ-ում: Այդ տարիների ընթացքում մենք համատեղ հետազոտություններ էինք կատարում Հյուսթոնում գտնվող Ռայսի համալսարանի, Հռոմի Լա Սապիենցա համալսարանի, Պրահայի եւ Բուդապեշտի լաբորատորիաների հետ:  Գրեթե ամեն տարի ես մեկնում էի միջազգային համաժողովների, բայց երբեք չէի մտածում այնտեղ մշտական բնակություն հաստատելու մասին:
Հիշում եմ, թե ինչպես առաջին անգամ հայտնվեցի ԱՄՆ-ում: Արեւելյան Եվրոպայի հրավերների համար պատասխանատու էր դոկտոր Ռոլֆ Գրոսը: Նա խորհրդային պատվիրակության ղեկավարին՝ ֆիզիկայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիր Նիկոլայ Բասովին խնդրել էր հրավերներ ուղարկել ոչ թե հայտնի ակադեմիկոսների, այլ երիտասարդ ու ակտիվ գիտնականների: Այդպես ես հայտնվեցի խորհրդային պատվիրակության կազմում, որը համաժողովին մասնակցելու նպատակով ուղեւորվեց առասպելական Նոր Օռլեան: Այդ համաժողովի բոլոր մասնակիցները հետագայում ընկերներ դարձան, ինչպես նաեւ երկար ժամանակ պահպանեցին իրենց կապը ամերիկյան գործընկերների հետ:
Դժվարին տարիներին՝ 1989-1996թթ., ես լաբորատորիայի գործունեությունը պահպանում էի միջազգային դրամաշնորհների հաշվին (Սորոսի հիմնադրամ, Միջազգային գիտական հիմնադրամ, Կիրառական գիտության համագործակցություն): Սակայն 1991 թվականից հետո հետզհետե ավելի ու ավելի դժվար էր մրցունակ մնալ միջազգային ասպարեզում: Համաշխարհային գիտությունը սրընթաց զարգացում է ապրում, եւ եթե դու չես աշխատում նույնիսկ մեկ ամիս (իսկ ձմռան ցուրտ ամիսներին Հայաստանում աշխատելը գրեթե անհնար էր), շատ արագ հետ ես մնում: Մենք զբաղվում էինք փորձարկումներով, բայց այլեւս անհնարին էր նոր գործիքներ ու սարքավորումներ գնել…
1996թ. ես կրկին դրամաշնորհ ստացա Միջազգային գիտական հիմնադրամից, մեկնեցի Հյուսթոն՝ Ռայսի համալսարան, որտեղ նախկինում բազմիցս եղել էի, եւ ծրագրի ավարտից հետո որոշեցի մնալ այնտեղ:
Ռայսի համալսարանում 46 տարեկան հասակում սկսվում է Վալերի Պապանյանի նոր կարիերան:
Stellar Award մրցանակաբաշխությունը աստղանավորդ Ջոն Յանգի կողմից (աջից):
Հյուսթոնը հայտնի է երեք բանով՝ Լինդոն Ջոնսոնի անվ. տիեզերական կենտրոնով (Johnson Space Center, JSC), նավթարդյունաբերությամբ, ինչպես նաեւ Տեխասի բժշկական կենտրոնով: Իմ առաջին աշխատանքը նավթարդյունաբերության բնագավառում էր՝ հորատման նոր սարքավորումների մշակմամբ զբաղվող Baker Hughes ընկերությունում: Նրանք օպտիկայի եւ լազերային սպեկտրոսկոպիայի մասնագետի կարիք ունեին՝ հորատման ընթացքում հողի տակ վերլուծություններ կատարելու համար: Baker Hughes-ում ես մի քանի արտոնագիր ստացա: Բայց 1999թ. նավթի գինը հասավ կրիտիկական նվազագույն մակարդակի՝ $ 13 մեկ բարելի դիմաց, եւ ընկերությունը դադարեցրեց այդ աշխատանքները:
Հենց այդ ժամանակահատվածում Վալերի Պապանյանը աշխատանքի առաջարկ ստացավ NASA-ից: Նա ասում է, որ այդպիսով հրթիռների մշակմամբ զբաղվելու մանկական երազանքը (Յուրի Գագարինի՝ տիեզերք կատարած թռիչքի ազդեցությամբ) իրականություն դարձավ:
NASA-ն կառավարական կազմակերպություն է, որի ֆինանսավորումն առաջարկում է ԱՄՆ նախագահը եւ հաստատում է Սենատը: Այլ կերպ ասած, ծրագրերը շարունակվում են այնքան ժամանակ, քանի դեռ դրանք ֆինանսավորվում են, եւ հաճախ կախված են քաղաքական փոփոխություններից: NASA-ում իմ առաջին ծրագիրը, այսպես կոչված, “X-38” Crew Return Vehicle-ն (CRV) էր՝ փրկարար տիեզերանավ, որը մենք մշակում էինք Միջազգային տիեզերակայանի համար: Այդ տիեզերանավի առաքելությունը տիեզերագնացներին երկիր վերադարձնելն էր չնախատեսված հանգամանքների ի հայտ գալու դեպքում (բախում երկնաքարի կամ տիեզերական աղբի հետ): Ես աշխատում էի մի խմբում, որը զբաղվում էր լազերային պիրոպատրոնների, որոնք օգտագործվում են պարաշյուտների կատարելագործման համար, եւ այլ կարեւոր սարքավորումների մշակմամբ:
«X-38» Crew Return Vehicle:
Ամերիկայում շատ կարեւոր է ցուցադրել մասնագիտական հմտություններդ, այլ ոչ միայն գիտելիքներդ, ինչպես Խորհրդային Միությունում էր: Դու պետք է ցույց տաս, որ կարող ես անել այն, ինչը տվյալ պահին անհրաժեշտ է նրանց: Ինձ հաջողվեց լուծել այն խնդիրները, որոնց նրանք բախվել էին, եւ նրանք սկսեցին հաշվի առնել իմ կարծիքը: Շատերը մտածում են, որ Ամերիկայում, պատկերավոր ասած, շոկոլադ են բաժանում, բայց դա այդպես չէ. հարկավոր է երկար ժամեր լրջորեն աշխատել: Իմ կարիերան վերելք ապրեց. ես ստացա մի քանի մրցանակ, 2001թ. կնոջս հետ որպես VIP հյուր հրավիրվեցի «Դիսքավերի» շաթլի գործարկմանը Ֆլորիդայում:
Հետո ծրագիրը փակվեց ֆինանսավորման կրճատման պատճառով: 2003թ. աղետի ենթարկվեց «Կոլումբիա» շաթլը: Ինձ` որպես օպտիկայի մասնագետի հրավիրեցին աշխատել մի խմբում, որը զբաղվում էր շաթլների մակերեսի զննմամբ`երկրի մթնոլորտ մտնելու ժամանակ վթարից խուսափելու նպատակով:
Դա նրա երկրորդ նախագիծն էր NASA-ում: Վալերի Պապանյանն այդ խմբում աշխատեց մինչեւ 2011թ.` շաթլների դարաշրջանի ավարտը:
Շաթլի զննումը:
NASA-ում գիտեն, թե երբ է ծրագիրն ավարտվելու, եւ մասնագետներին նախօրոք գրանցում են այլ ծրագրերում: Այդպես ես հրավիրվեցի տիեզերական բեկորների հետազոտությամբ զբաղվող խումբ (Orbital Debris Group of the Astromaterials Research and Exploration Science Directorate at NASA): Ես աշխատում եմ ռադարների խմբում: Դրանց, ի տարբերություն հեռադիտակի, արեւի լույսն անհրաժեշտ չէ ուղեծրում օբյեկտ հայտնաբերելու համար: Դրանք ապշեցուցիչ զգայունություն ունեն: Այսպես, 2 000 կմ հեռավորության վրա ռադարը կարող է զգալ սանտիմետրերի հասնող բեկորները: Դա կատարվում է հատուկ ազդակների միջոցով, մաթեմատիկական եւ վիճակագրական մշակումներով` հզոր համակարգիչների օգնությամբ, այլ ոչ թե այնպես, ինչպես մենք սովոր ենք տեսնել ֆիլմերում (կլոր էկրանին նայող օպերատորների շնորհիվ):
Ի՞նչ է նշանակում աշխատել աշխարհում տիեզերական տիրույթի հետազոտման խոշորագույն գերատեսչությունում:
Իհարկե, մի կողմից, շատ ռոմանտիկ է աշխատել NASA-ում: Ընկալումը կախված է նաեւ այն հանգամանքից, թե որ մակարդակում ես աշխատում: Բայց, մյուս կողմից, դա մեծ պատասխանատվություն է, քանի որ գիտակցում ես, որ քո աշխատանքից կախված է մարդկանց կյանքը: Երբ մենք հետազոտում էինք շաթլների մակերեսը, գիտեինք, որ եթե բաց թողնենք ինչ-որ թերություն, դա կարող է խլել տիեզերագնացների կյանքը: Իսկ թերությունների չափսերն ու ձեւերը, որոնք մենք ուսումնասիրում էինք որոշակի հեռավորության վրա տեսանյութերով ու լուսանկարներով, կարող էին հասնել միլիմետրերի:
Վալերիի կինը` Վազգանուշը, նույնպես ֆիզիկոս է, մոլեկուլյար ֆիզիկայի գծով թեզը պաշտպանել է Կիեւում, ներկայումս աշխատում է Հյուսթոնում գտնվող Տեխասի համալսարանում`Քաղցկեղի հետազոտման կենտրոնում: Աղջիկը` Շուշանիկը, տնտեսագիտական կրթություն է ստացել Երեւանում, «Հակամարտությունների կարգավորում» մասնագիտացմամբ մագիստրատուրան ավարտել է Նոտերդամի համալսարանում, իսկ ասպիրանտուրան` Հյուսթոնում:
Ժամանակին աղջիկս մասնակցել է Իջեւանի շրջանում հայ եւ ադրբեջանցի հասակակիցների հանդիպման ծրագրին: Ներկայումս աշխատում է որպես ավագ տնտեսագետ BBVA Compass ընկերությունում` Հյուսթոնում:
Որդիս` Խաչատուրը, գնացել է համակարգչային ինժեներիայի ուղղությամբ, ավարտել է Օսթին քաղաքում գտնվող Տեխասի համալսարանը, աշխատել է Dell ընկերության համար: Այժմ իրավաբանի մասնագիտություն է ուսումնասիրում էլեկտրոնիկայի եւ համակարգչային տեխնիկայի արտոնագրերի ոլորտում:
Իմ հարազատ քույրն ապրում է Հայաստանում, մենք պարբերաբար այցելում ենք նրան: Խիտ ժամանակացույցի պատճառով չեմ հասցնում ամեն տարի լինել Հայաստանում, սովորաբար այնտեղ եմ գնում 2-3 տարին մեկ: Իսկ կինս Հայաստան է մեկնում ամեն տարի:
Աշխատանքիս առանձնահատկության պատճառով չեմ կարող գիտական կապեր պահպանել պաշտոնական մակարդակով: Ոչ պաշտոնական անձնական կապեր, իհարկե, կան: Երեւանում ես միշտ հաճույքով եմ հանդիպում ԵՊՀ-ի եւ Ակադեմիայի ֆիզիկոս գործընկերներիս:
Ինչ-որ մեկն ասել է, որ ֆիզիկան ոչ թե մասնագիտություն է, այլ մտածելակերպ: Վալերի Պապանյանն ասում է, որ լիովին համամիտ է այդ կարծիքին` հիշելով Մոսկվայում ասպիրանտուրայի իր տարիները, որտեղ հանդիպումներն այնպիսի անհատականությունների հետ, ինչպիսին է Անդրեյ Սախարովը, հսկայական ազդեցություն են գործել նրա գիտական եւ անձնական զարգացման վրա:

Фото: Из архива В.Папаняна.
Награда NASA Space Flight Awareness (в середине - жена Вазгануш Гарибян, справа - астронавт Алан Поиндекстер).
Валерий Папанян с внуком Оганесом.
Медиамакс продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет очередного героя нашей рубрики – Валерия Папаняна, работающего в NASA.
Валерий Папанян – доктор физических и математических наук. Родился в Тбилиси. В 1968 году окончил факультет теоретической физики ЕГУ, затем аспирантуру в Институте физики Академии наук СССР в Москве. С 1974 года более 20 лет проработал в Институте физических исследований, где стал главой лаборатории по электромагнитным взаимодействиям, затем - физике газовой плазмы. Проводил совместные исследования с университетом Райса (Хьюстон, Техас), Ла Сапиенца (Рим), лабораториями в Праге и Будапеште. В 1996 году начал новую карьеру в Университете Райса в Хьюстоне. С 1999 года работает в NASA: сначала на развитии программы “Х-38” Crew Return Vehicle (CRV), затем на проекте Шаттл “Return to Flight”, где проработал до конца эпохи шаттлов в 2011 году. В настоящее время работает в группе Орбитальных осколков в Космическом центре им. Линдона Джонсона NASA (Orbital Debris group at NASA Johnson Space Center).
Я родился и окончил школу в Тбилиси. В школе любил технические предметы – физику и математику. Очень большое воздействие оказал на меня мой учитель Александр Багратович Андреасов, который любил повторять: «чтобы решить задачу, ее надо чувствовать всеми фибрами души».
Большое влияние на меня оказал полет в космос Юрия Гагарина в 1961 году, тогда я учился в 8-м классе. Я много читал на эту тему, написал небольшой доклад на основе книжки Иосифа Шкловского «Вселенная, жизнь, разум». Поэтому я решил, что буду заниматься строительством ракет, но скоро увлекся элементарными частицами, квантовой механикой. Была тогда книжка «Странность неоспоримого мира» про квантовую механику. Там была глава с фотографиями про строительство космической станции на Арагаце в последние годы войны Артемом Алиханяном и его братом Абрамом Алихановым. (Кстати, немногие знают, что именно последний должен был возглавлять проект по разработке атомной бомбы, но затем был выбран Курчатов из-за своего русского происхождения). Все это также оказало влияние на меня, и я все больше углублялся в физику и даже был в финале математической олимпиады, организованной Московским физико-техническим институтом.
Я не хотел оставаться в Грузии. После окончания школы передо мной стоял выбор – ехать поступать в Ереван или в Москву. Отец посоветовал ехать на родину – в Армению, о чем я впоследствии никогда не жалел.
Валерий Папанян говорит, что ему очень повезло, поскольку в Армении он оказался в центре развития всех отраслей физики, встретил друзей на всю жизнь, а также познакомился со своей будущей женой.
Конфереция молодых физиков в Нор-Амберде (Валерий Папанян – второй справа).
Фото: из архива В.Папаняна.
В то время шло активное строительство Института физики и развитие компьютерных наук, инжиниринга: быть ученым было престижно и популярно. Нас – лучших студентов - отобрал академик Микаел Тер-Микаелян. Он имел хорошие контакты с Москвой и посылал туда студентов в аспирантуру. Так я оказался в Институте физики Академии наук в Москве, где в 1974 году защитил кандидатскую диссертацию. Многие из нас – армянских студентов - вернулись в Армению, где я и женился год спустя. Я стал работать в Институте физических исследований. Там я проработал 20 лет, начав с позиции младшего научного сотрудника и став руководителем лаборатории, в которой мы занимались коротковолновыми лазерами, газовой плазмой.
У меня были хорошие контакты в советское время, в том числе и за рубежом: меня приглашали работать в Италию, Чехословакию, Венгрию, участвовать в конференциях, в том числе и в США. За эти годы у нас были совместные исследования с университетом Райса в Хьюстоне, университетом Ла Сапиенца в Риме, лабораториями в Праге и Будапеште. Почти ежегодно я ездил на международные конференции, но никогда не думал о том, чтобы остаться жить там.
Помню, как впервые попал в США. Ответственным за приглашения из Восточной Европы был доктор Рольф Гросс. Он попросил главу советской делегации, лауреата Нобелевской премии по физике Николая Басова прислать не известных академиков, а молодых и активных ученых. Таким образом, я оказался в составе советской делегации, отправляющейся на конференцию в легендарный Новый Орлеан. Все участники этой конференции стали впоследствии друзьями, а также надолго сохранили связи с американскими коллегами.
В сложные годы с 1989 по1996 я содержал лабораторию на международные гранты (Фонд Сороса, Международный научный фонд, Сотрудничество по прикладной науке). Однако после 1991 года становилось все сложнее оставаться конкурентоспособным на международной арене. Мировая наука развивается стремительно, и если ты не работаешь даже месяц (а работать в холодные зимние месяцы в Армении было практически невозможно), то очень быстро отстаешь. Мы занимались экспериментами, но было уже невозможно покупать новые приборы и оборудование…
В 1996 году я вновь получил грант от Международного научного фонда, приехал в университет Райса в Хьюстоне, в котором неоднократно бывал до этого, и по завершению проекта принял решение остаться там.
В Университете Райса в возрасте 46 лет началась вторая карьера Валерия Папаняна.
Презентация Stellar Award астронавтом Джоном Янгом (справа).
Хьюстон славится тремя вещами - Космическим центром им. Линдона Джонсона (Johnson Space Center, JSC), нефтяной промышленностью, а также Техасским медицинским центром. Моя первая работа была в нефтяной отрасли – в компании Baker Hughes, занимающейся новыми разработками для бурения. Им требовался специалист по оптике и лазерной спектроскопии, чтобы делать анализы во время бурения под землей. В Baker Hughes я получил несколько патентов. Однако в 1999 году цена на нефть упала до критической отметки - $‌13 за баррель, и компания прекратила эти работы.
Именно в этот период Валерий Папанян получил предложение работать в NASA. Он говорит, что таким образом круг замкнулся – детское стремление заниматься разработкой ракет под впечатлением полета Юрия Гагарина в космос стало реальностью.
NASA - правительственная организация, финансирование которой предлагает президент и одобряет Сенат США. Другими словами, программы длятся до тех пор, пока идет их финансирование, и зачастую зависят от политических изменений. Мой первый проект в NASA был так называемый “X-38” Crew Return Vehicle (CRV) – спасательный корабль, который мы разрабатывали для Международной космической станции. Смысл этого корабля был в возвращении астронавтов на землю в случае непредвиденных обстоятельств (столкновение с метеоритом или космическим мусором). Я работал в группе, занимающейся разработкой лазерных пиропатронов, используемых для развертывания парашютов и другого важного оборудования.
“X-38” Crew Return Vehicle.
В Америке очень важно демонстрировать свои профессиональные навыки, а не только знания, как в Советском Союзе. Ты должен доказать, что умеешь делать то, что им в данный момент необходимо. Мне удалось решить проблемы, с которыми они сталкивались, и они стали прислушиваться к моему мнению. Многие думают, что в Америке, образно говоря, раздают шоколад, это не так - нужны долгие часы серьезной работы. Моя карьера пошла вверх: я получил несколько наград, был приглашен с женой в качестве VIP-гостей на запуск шаттла «Дискавери» во Флориде в 2001 году.
Затем проект закрыли из-за сокращения финансирования. В 2003 году произошла катастрофа шаттла «Колумбия». Меня как специалиста по оптике пригласили работать в группе, занимающейся инспекцией поверхности шаттлов во избежание аварий при входе в земную атмосферу.
Это был его второй проект в NASA. Валерий Папанян проработал в данной группе до конца эпохи шаттлов в 2011 году.
Инспекция шаттла на орбите (2005).
В NASA знают, когда проект прекратит существование, и специалистов заранее распределяют по другим проектам. Так я был приглашен в группу, занимающуюся исследованием космических осколков (Orbital Debris Group of the Astromaterials Research and Exploration Science Directorate at NASA). Я работаю в группе радаров. Им, в отличие от телескопа, не нужен солнечный свет для того, чтобы заметить на орбите объект. У них поразительная чувствительность. Так, на расстоянии 2 000 км радар может чувствовать сантиметровые осколки. Все это достигается специальными импульсами, математической и статистической обработкой с помощью мощных компьютеров, а не так, как мы привыкли видеть в фильмах – с помощью операторов, смотрящих на круглый экран.
Каково работать в крупнейшем в мире ведомстве по исследованию космического пространства?
Конечно, с одной стороны, очень романтично работать для NASA. Восприятие также зависит от того, на каком уровне ты работаешь. Но, с другой стороны, это большая ответственность, потому что ты знаешь, что от твоей работы зависит жизнь людей. Когда мы исследовали поверхность шаттлов, то знали, что если мы пропустим какой-нибудь дефект, это может стоить жизни астронавтов. А размеры и формы дефектов, которые мы изучали на расстоянии посредством видео и фотографий, могли быть миллиметровыми.
Жена Валерия Вазгануш также физик, защитилась по молекулярной физике в Киеве и сейчас работает в Университете Техаса, в Центре исследований рака в Хьюстоне.
Дочка Шушаник получила экономическое образование в Ереване, магистратуру по специальности «Урегулирование конфликтов» завершила в Ноттердамском университете, а аспирантуру - в Хьюстоне.
В свое время она приняла участие в программе встречи армян со своими азербайджанскими сверстниками в районе Иджевана. Сейчас работает старшим экономистом в компании BBVA Compass в Хьюстоне.
Сын Хачатур пошел по линии компьютерной инженерии, окончил Техасский университет в Остине, работал на компанию Dell. В данный момент учится на юриста в области патентов по электронике и компьютерной технике.
Моя родная сестра живет в Армении, и мы регулярно ездим туда. Из-за плотного графика я не успеваю ездить каждый год, обычно бываю в Армении раз в 2-3 года. Жена же едет в Армению каждый год.
Из-за специфики работы я не могу поддерживать научные связи на официальном уровне. Неофициальные личные контакты, конечно, есть. В Ереване я всегда с удовольствием встречаюсь со своими коллегами-физиками из ЕГУ и Академии.
Кто-то сказал, что физика - это не специальность, а образ мышления. Валерий Папанян говорит, что полностью с этим согласен, вспоминая свои годы в аспирантуре в Москве, где встречи с такими личностями, как академик Андрей Сахаров оказали огромное влияние на его научное и личное развитие.