Լուսանկարը` Ա.Պետրոսյանի անձնական արխիվից:
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին՝ մաթեմատիկոս Արթուր Պետրոսյանին, ով աշխատում է ԱՄՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտում:
Մաթեմատիկոս Արթուր Պետրոսյանը ծնվել է 1960թ. Երեւանում: 1983թ. գերազանցությամբ ավարտել է Մոսկվայի պետական համալսարանի մաթեմատիկայի ֆակուլտետը, իսկ 1989թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի եւ ավտոմատացման խնդիրների ինստիտուտի կիրառական մաթեմատիկայի ասպիրանտուրան: Աշխատել է Բելգրադի համալսարանում (1991թ.), ապա որպես գիտաշխատող՝ Միչիգանի համալսարանում (1992-1993թթ.), որպես գիտական հրահանգիչ՝ Օհայոյի Բժշկական քոլեջում (Տոլեդո, 1993-1994թթ.): 1994թ. Արթուրը սկսել է աշխատել Տեխասի տեխնոլոգիական համալսարանում որպես ավագ դասախոս, որտեղ 2000թ. ստացել է դոցենտի աստիճան (Associate Professor): 2003թ. աշխատանքի է ընդունվել ԱՄՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտում (NIH) որպես ադմինիստրատոր-փորձագետ: 2005 թվականից  առաջադրվել է ԱՄՆ Ազգային բժշկական գրադարանի գիտական փորձաքննության գրասենյակի (NLM/NIH) ղեկավարի պաշտոնում:
Ծնվել եմ 1960 թվականին մաթեմատիկոսի ու բժշկի ընտանիքում: Հայրս Հայաստանում հայտնի մաթեմատիկոս էր, աշխատում էր ակադեմիկոս Սերգեյ Մերգելյանի հետ, ում հետ նրանք հիմնադրեցին Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտը եւ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Համակարգչային կենտրոնը: Հորս գործընկերներից եւ ուսանողներից շատերը հաճախ հյուրընկալվում էին Կոմիտաս փողոցում գտնվող մեր բնակարանում: Թեեւ վաղ մանկությունից մշտապես շփվել եմ մաթեմատիկոսների հետ, բայց դպրոցական տարիներին աշխարհագրությամբ ու տնտեսագիտությամբ ավելի շատ եմ հետաքրքրվել: Վստահ էի, որ դառնալու եմ կամ աշխարհագրագետ, կամ տնտեսագետ, սակայն գեներն, ի վերջո, հաղթեցին: 1977թ. ընդունվեցի ԵՊՀ մեխանիկայի եւ մաթեմատիկայի բաժին, իսկ 1980թ. տեղափոխվեցի Մոսկվայի պետական համալսարանի նույն բաժինը: 1983թ. գերազանցությամբ ավարտեցի այն եւ նույն թվականին ընդունվեցի ասպիրանտուրա` պրոֆեսոր Վլադիմիր Տիխոմիրովի մոտ:
Ընկերների հետ՝ ՄՊՀ-ում, 1982թ.:
Լուսանկարը՝ Ա.Պետրոսյանի անձնական արխիվից:
Բացի ուսումնառությունից, ակտիվ ներգրավված էի Մոսկվայի հայ ուսանողների միությունների (այսպես կոչված «հայրենակցական միավորումների») կազմում: Այդ ժամանակ սկիզբ առած ընկերությունը հաղթահարեց ժամանակի փորձությունը. մենք մինչ օրս երկու տարին մեկ անգամ կազմակերպում ենք հայրենակցական հանդիպումներ, կատարում ենք զբոսաշրջային այցելություններ դեպի Հայաստան եւ Արցախ: Շուրջ 100-150 ընկերներ արդեն հասուն երեխաների հետ ժամանում են աշխարհի տարբեր ծայրերից, որպեսզի մասնակցեն այդ հավաքույթներին:
80-ականների սկզբին այդ հավաքույթներից մեկում ՄՊՀ-ում Արթուրը բախտ ունեցավ հանդիպելու իր ապագա կնոջը՝ Նարինեին:
Ապագա կնոջ՝ Նարինեի հետ, 1981թ.:
Ինչպես եւ հայրս, Մոսկվայի պետական համալսարանն ավարտելուց հետո, որոշեցի ընտանիքիս հետ վերադառնալ Հայաստան: Որդիս արդեն 3 տարեկան էր, եւ ես ցանկանում էի, որպեսզի նա մեծանա Հայաստանում: Որպես գիտաշխատող ընդունվեցի Գիտությունների ակադեմիայի Համակարգչային կենտրոն, որտեղ 1989թ. պաշտպանեցի թեկնածուական թեզը: 1990թ. գրանտ ստացանք ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայի Կենսաֆիզիկայի ինստիտուտից՝ կենսաբժշկության ոլորտում ազդանշանների/պատկերների մշակումը զարգացնելու համար: Համակարգչային կենտրոնի գիտնականների խումբն իմ ղեկավարությամբ սկսեց ծրագրերի ամբողջական փաթեթի ստեղծման աշխատանքը վիճակագրական վերլուծության, զտման եւ կենսաբժշկական տվյալների պատկերների ճանաչման ուղղությամբ: Ցավոք, չկարողացանք ավարտել մեր աշխատանքը: 1991թ. Խորհրդային միության փլուզման ժամանակահատվածում ղեկավարությունից ծանուցում ստացանք այն մասին, որ մի քանի շաբաթվա ընթացքում աշխատակիցների աշխատավարձերի համար նախատեսված միջոցները կսպառվեն: Այդ ժամանակ դեռ չէինք պատկերացնում, որ կանգնած ենք իսկապես ծանր ժամանակաշրջանի շեմին, իսկ Ղարաբաղյան պատերազմն արդեն հորիզոնում էր:
Երբ Արթուրը ստիպված լքեց Հայաստանը, նրա որդիները 6 եւ 2 տարեկան էին: Նա ասում է, որ, բարեբախտաբար, ուներ «Ժիգուլի» ավտոմեքենա, որի մեջ հավաքեց իրերն ու տեղափոխվեց Եվրոպա: Ընտանիքը հաստատվեց Բելգրադում, բայց ընդամենը մի քանի ամիս անց Հարավսլավիայում եւս պատերազմ բռնկվեց:
Մենք հաստատվեցինք Բելգրադում, որտեղ ես ու կինս աշխատանքի ընդունվեցինք համալսարանում: Մեզ դուր էր գալիս ապրել Բելգրադում, երեխաները սկսեցին սովորել լեզուն եւ դպրոց գնացին: Ցավոք, մի քանի ամիս անց Հարավսլավիայում պատերազմ սկսվեց: Երբ այն հասավ Բոսնիա, ակնհայտ դարձավ, որ այլեւս չենք կարող այնտեղ մնալ: Հայաստանում եւս անորոշության շրջան էր, եւ մենք որոշեցինք շարունակել ճանապարհը դեպի Արեւմուտք՝ Միացյալ Նահանգներ:
Ինձ բախտ վիճակվեց ԱՄՆ-ում համեմատաբար հեշտ գտնել առաջին աշխատանքը: Անգլերեն լեզվի իմացությունս այն ժամանակ բարձր մակարդակի վրա չէր, եւ ես հասկացա, որ դժվար կլինի մաթեմատիկայի գծով աշխատանք ստանալ համալսարանում: Մի քանի ամիս անցկացրի Միչիգանի համալսարանի գրադարանում՝ փորձելով գտնել այն ոլորտը, որտեղ կարող էի օգտագործել ազդանշանների/պատկերների կիրառական վերլուծության ասպարեզում ունեցած իմ հմտություններն ու գիտելիքները: Ցնցված էի այնտեղի ընձեռած հնարավորություններից. կարելի էր միանալ գիտության եւ տեխնիկայի մասին գիտելիքների հսկայական բազային, ինչպես նաեւ որոնել ու գտնել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը ցանցային համակարգիչների օգնությամբ մի քանի րոպեի ընթացքում: Շատ տպավորված էի ԱՄՆ-ում նման հզոր «թվային ենթակառուցվածքի» առկայությամբ:
Ի վերջո, աշխատանք գտա Էն Արբոր քաղաքում գտնվող Միչիգանի համալսարանի ճառագայթաբանության բաժնում (բժշկական լավագույն դպրոցներից մեկը ԱՄՆ-ում). քաղցկեղի վաղ ախտորոշման մաթեմատիկական ալգորիթմների ու ծրագրային ապահովման մշակում թվային մամոգրաֆների վրա:
Կնոջ հետ՝ լեռնադահուկային հանգստավայրում:
Միաժամանակ, շուրջ մեկ տարի կես դրույքով աշխատում էի Օհայոյի Բժշկական քոլեջի նյարդաբանության բաժնում՝ նյարդաբան-բժիշկներին օգնելով յուրացնել ոչ գծային դինամիկայի մեթոդները մարդու ուղեղի ալիքների վերլուծության համար  (էլեկտրոէնցեֆալոգրամ): 1994թ. ինձ հնարավորություն ընձեռվեց այդ աշխատանքը շարունակել որպես ավագ դասախոս Տեխասի տեխնոլոգիական համալսարանում (Texas Tech): Դա կատարյալ հնարավորություն էր իմ ակադեմիական կարիերայի հետագա զարգացման համար Տեխասի համալսարանի առաջարկած միջդիսցիպլինար միջավայրում:
Օգտագործելով իր փորձը կենսաբժշկության եւ ազդանշանների/պատկերների մշակման բնագավառում՝ Արթուրը կարողանում է մշակել նեյրոֆիզիոլոգիական հետազոտությունների մի քանի ակտիվ ծրագրեր, մասնավորապես, էպիլեպսիայի եւ Ալցգեյմերի հիվանդության համար: Նա դրամաշնորհ է ստանում ԱՄՆ-ի Առողջապահության եւ սոցիալական ծառայությունների դեպարտամենտից եւ Ալցգեյմերի ասոցիացիայից այդ հիվանդության վաղ ախտորոշման ուղղությամբ հետազոտությունների անցկացման համար:
Ավելի քան 10 տարի առաջ ինձ հրավիրեցին աշխատելու Առողջապահության ազգային ինստիտուտում (National Institutes of Health (NIH)՝ կենսաբժշկական հետազոտությունների ոլորտում աշխարհի խոշորագույն ինստիտուտում:
Տղայի ավարտական միջոցառմանը Սթենֆորդում:
2005թ. Արթուրը դառնում է ԱՄՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի մասը հանդիսացող Ազգային բժշկական գրադարանի գիտական փորձաքննության գրասենյակի (NLM) ղեկավարը:
Ներկայումս իմ պարտականությունների մեջ է մտնում NLM փորձագիտական կոմիտեներում փորձագետների նշանակումը, այդ կոմիտեների աշխատանքի համակարգումն ու վերահսկողությունը: Հանդես եմ գալիս որպես փորձագետ, NLM-ի ղեկավար աշխատակիցների եւ Ֆինանսավորվող դրամաշնորհների քննարկման ու գնահատման, պայմանագրային առաջարկների հարցերով Տնօրենների խորհրդի գլխավոր խորհրդական:
Աշխատելով NIH-ում՝ Հայաստանում գործող մի քանի կազմակերպությունների, այդ թվում նաեւ ՀՀ Գիտության եւ առաջատար տեխնոլոգիաների ազգային հիմնադրամին (ԳԱՏԱՀ) ու Գիտության պետական կոմիտեին, օգնել եմ զարգացնել ու ներդնել վերանայման մրցունակ փորձ գիտական աշխատությունների ու նախագծերի ֆինանսավորման համար:
Արթուրն օգնել է նաեւ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիային մշակել տվյալների բազայի ու արխիվային համակարգերի կառավարման կենտրոնացված վեբ-պորտալ գիտահետազոտական հաստատությունների եւ առանձին գիտնականների համար (ծրագիրը շարունակվում է մինչ օրս): Արթուրը կարծում է, որ տվյալների նման բազան կդառնա առաջին քայլը Հայաստանում աշխատող գիտնականների ու հետազոտողների համար միասնական կանոնների ստեղծման ուղղությամբ:
Բացի դրանից, այդ պորտալը ներուժ կունենա հայ հետազոտողներին միավորելու համար ինչպես Հայաստանի ներսում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս: Ես այդ պորտալի հայեցակարգը ներկայացրել եմ 2007թ. Սան-Ֆրանցիսկոյում անցկացված առաջին ArmTech կոնգրեսում:
Ընտանիքի հետ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում:
Ուշադիր հետեւելով Հայաստանում ընթացող զարգացումներին՝ Արթուրն ասում է, որ հայաստանյան գիտության ապագային նայում է լավատեսությամբ:
Բարեբախտաբար, Հայաստանում միշտ շատ են եղել տաղանդավոր ու ստեղծագործական միտք ունեցող մարդիկ, եւ նոր սերունդը բացառություն չէ: Հիմնվելով ինտերնետի եւ ուսուցողական կայքերի համաշխարհային հասանելիության վրա՝ հայ գիտնականների ու հետազոտողների հաջորդ սերունդն, անկասկած, ունակ է բարձրանալ իր խորհրդային նախնիների մակարդակին:
Արթուրն ասում է, որ չի սիրում կանխատեսումներ անել: Այնուամենայնիվ, ցանկանում է հավատալ, որ մոտ ապագայում կվերադառնա Հայաստան:
Հուսով եմ, որ մոտենում է ժամանակը, երբ ես կարող եմ օգտագործել ԱՄՆ-ում 23-ամյա կարիերայիս ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքներն ու հմտությունները, որպեսզի պարտքիս մի մասը վերադարձնեմ այն երկրին, որտեղ ծնվել ու մեծացել եմ: Հայաստանում ապրելը հեշտ չէ, ես հնարավորություն եմ ունենում դրանում համոզվել հայրենիք կատարած ամեն այցից հետո: Բայց յուրաքանչյուրի կյանքում գալիս է մի պահ, հատկապես եթե երեխաներն արդեն մեծացել են եւ անկախ են (երկու որդիներս նախընտրել են իրենց կարիերան զարգացնել համակարգչային գիտությունների ոլորտում՝ Սիլիկոնե հովտում՝ հավատարիմ մնալով իրենց պապիկի գեներին), երբ կյանքի հոգեւոր ասպեկտները շատ ավելի մեծ դեր են կատարում, քան ցանկացած նյութական բարօրություն: Իսկ երբ խոսքը վերաբերում է հոգեւոր կապին, աշխարհում չկա որեւէ երկիր, որի հետ ես ավելի կապված լինեմ, քանի Հայաստանի հետ:
Սանահինում՝ 80-ականների ՄՊՀ-ի ընկերների հետ:
Այս ամբողջ ընթացքում ես Հայաստան եմ այցելել առնվազն տարին մեկ անգամ եւ միշտ պահպանել եմ կապը Երեւանում ապրող իմ ընկերների ու հարազատների հետ: Գիտեմ, որ եթե որոշեմ վերադառնալ, հարմարվելու հետ կապված խնդիրներ չեմ ունենա: Հուսով եմ նաեւ, որ ավելի շատ ժամանակ կունենամ նախասիրություններիս համար՝ շախմատ, դահուկ, ինչպես նաեւ Հայաստանում գինեգործության ու գինու սպառման մշակույթի վերականգնմանն ու զարգացմանը նպաստելու համար:

Фото: из личного архива А.Петросяна.
Медиамакс продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет очередного героя нашей рубрики – математика Артура Петросяна, работающего в Национальном институте здравоохранения США.
Математик Артур Петросян родился в 1960 году в Ереване. В 1983 году с отличием окончил факультет математики Московского государственного университета, а в 1989 году - аспирантуру по прикладной математике Института проблем информатики и автоматизации Национальной академии наук Армении. Работал в Белградском университете (1991), затем научным сотрудником в университете Мичигана (1992-1993 гг.), научным инструктором в Медицинском Колледже в Огайо в Толедо (1993-1994 гг.). В 1994 году Артур начал работать старшим преподавателем в Техасском технологическом университете, где к 2000 году достиг степени доцента (Associate Professor). В 2003 году присоединился к Национальному институту здравоохранения США (NIH) в качестве администратора по научной экспертизе. С 2005 года он был выдвинут на позицию главы офиса по научной экспертизе в Национальной библиотеке медицины  США (NLM/NIH).
Я родился в 1960 году в семье математика и доктора. Мой отец был известным в то время в Армении математиком, работал с академиком Сергеем Мергеляном, с которым они основали впоследствии Ереванский научно-исследовательский институт математических машин и Компьютерный центр Национальной академии наук. Многие из папиных коллег и студентов были частыми гостями в нашей квартире на улице Комитаса. Хотя с самого детства я постоянно общался с математиками, в школьные годы география и экономика меня интересовали больше. Я был уверен, что стану либо географом, либо экономистом, однако гены, в конце концов, взяли верх. В 1977 году я поступил на отделение механики и математики ЕГУ, затем перевелся на то же отделение в Московский государственный университет в 1980 году. В 1983 году с отличием окончил его, и в том же году поступил в аспирантуру к профессору Владимиру Тихомирову.
С друзьями в МГУ, 1982.
Помимо учебы я был активно вовлечен в ассоциации армянских студентов по всей Москве (так называемые «землячества»). Дружба, завязанная в те годы, прошла испытание временем: мы до сих пор организовываем встречи армянского землячества каждые два года, проводим туристические поездки в Армению и Арцах. Около 100-150 друзей уже с подросшими детьми прибывают с разных точек мира, чтобы принять участие в этих сборах.
На одном из этих сборов в начале 80-х в МГУ Артуру посчастливилось встретить свою будущую жену Наринэ.
С будущей женой Наринэ, 1981.
Так же как и мой отец, после окончания МГУ я решил вернуться в Армению с семьей. У меня уже был 3-летний сын, и я хотел, чтобы он рос в Армении. Я был принят в качестве научного сотрудника в Компьютерный центр Академии наук, где защитил кандидатскую диссертацию в 1989 г. В 1990 году мы получили грант от Института биофизики Академии наук СССР для развития обработки сигналов/изображений для биомедицины. Группа ученых Компьютерного центра под моим руководством начала работу над созданием полноценного пакета программ для статистического анализа, фильтрации и распознавания образов биомедицинских данных. К сожалению, мы не смогли завершить нашу работу. Во время распада Советского Союза в 1991 году мы получили уведомления от руководства о том, что в течение нескольких недель средства для зарплат работников закончатся. В то время мы ещё не представляли себе, что стоим на пороге действительно трудных времен, и война в Карабахе уже была на горизонте.
Когда Артур был вынужден покинуть Армению, его сыновьям было 6 и 2 года. Он говорит, что к счастью у него была машина «Жигули», в которую он упаковал свои вещи и переехал в Европу. Семья обосновалась в Белграде, но всего через несколько месяцев в Югославии также разразилась война.
Мы обосновались в Белграде, где я и моя жена были приняты на работу в Белградский университет. Нам нравилось жить в Белграде, дети стали учить язык и пошли в школу. К сожалению, через несколько месяцев в Югославии началась война. Когда она перекинулась на Боснию, стало очевидно, что мы не сможем оставаться тут долго. В Армении также был период неопределенности, и мы приняли решение двигаться дальше на Запад - в Соединенные Штаты.
Мне посчастливилось найти первую работу в США относительно легко. Уровень моего английского тогда еще был не на уровне, и я быстро понял, что мне будет сложно получить позицию по математике в университете. Я потратил несколько месяцев в  библиотеке Мичиганского университета, пытаясь найти нишу, где я смог бы использовать свои навыки и знания по прикладному анализу сигналов/изображений. Я был потрясен возможностью подключаться к огромной базе знаний науки и техники, а также искать и находить необходимую мне информацию через сетевые компьютеры в течение нескольких минут. Я был сильно впечатлен существованием в США столь мощной «цифровой инфраструктуры».
В конце концов, я нашел пост-докторскую позицию в отделении радиологии в Университете Мичигана в Энн-Арборе (одной из лучших медицинских школ в США), для разработки математических алгоритмов и программного обеспечения по раннему выявлению рака на цифровых маммограммах.
С женой на лыжном курорте.
Одновременно oколо года я работал на полставки в отделении неврологии в Медицинском колледже в Огайо, помогая врачам-неврологам освоить методы нелинейной динамики для анализа волн человеческого мозга (электроэнцефалограмм). В 1994 году мне была предоставлена возможность продолжить эту работу в качестве старшего преподавателя в Техасском технологическом университете (Texas Tech). Это была идеальная возможность для дальнейшего развития моей академической карьеры в междисциплинарной среде, предлагаемой Техасским университетом.
Используя свой опыт в области биомедицинской инженерии и обработке сигналов/изображений, Артур сумел разработать несколько активных программ по исследованиям в нейрофизиологии, в частности, для эпилепсии и болезни Альцгеймера. Он получил грант от Департамента по здравоохранению и социальных служб США и Ассоциации Альцгеймера на проведение исследований по раннему выявлению этой болезни.
Более 10 лет назад меня пригласили на работу в Национальный институт здравоохранения (National Institutes of Health (NIH) - крупнейший в мире институт по исследованиям в области биомедицины с годовым  бюджетом в $‌30 млрд.
На церемонии окончания сыном обучения в Стэнфорде.
Фото: из личного архива А.Петросяна
В 2005 году Артур стал главой офиса научной экспертизы в Национальной библиотеке медицины (NLM), являющейся частью Национального института здравоохранения.
Сейчас в мои обязанности входит назначение экспертов в комитеты NLM по экспертизе, координация и надзор за работой этих комитетов. Я выступаю как эксперт и главный советник руководящих сотрудников NLM и Совета Директоров по вопросам, касающимся рассмотрения и оценки фондируемых грантов и контрактных предложений.
Работая в NIH, я также помог нескольким организациям в Армении в развитии и внедрении конкурентной практики рецензий для финансирования научных работ и проектов, в том числе Национальному фонду науки и передовых технологий (НФНПТ) и Государственному комитету по науке Армении.
Артур помог также Национальной академии наук Армении в разработке централизованного веб-портала по управлению базами данных и архивных систем для научно-исследовательских учреждений и отдельных ученых (этот проект продолжается в настоящее время). Артур считает, что подобная база данных станет первым шагом для создания единых правил игры для ученых и исследователей, работающих в Армении.
Кроме того, этот портал будет иметь потенциал для объединения армянских исследователей как внутри, так и за пределами Армении. Я представил концепт этого портала на первом конгрессе ArmTech в Сан-Франциско в 2007 году.
С семьей в аэропорту «Звартноц».
Внимательно следя за развитиями в Армении, Артур говорит, что смотрит на будущее армянской науки с оптимизмом.
К счастью, Армения всегда была полна талантов и творческих умов, и новое поколение – не исключение. Опирающееся на интернет и глобальный доступ к образовательным сайтам, следующее поколение армянских ученых и исследователей, несомненно, способно подняться на уровень свох совестких предшественников.
Артур говорит, что не любит делать прогнозы. Тем не менее, он хочет верить, что в недалёком будущем вернется в Армению, как уже однажды поступил после завершения МГУ.
Я надеюсь, что подходит то время, когда я смогу использовать знания и навыки, полученные в течение 23-летней карьеры в США, чтобы вернуть часть долга стране, где я родился и вырос. Жизнь в Армении нелегка, я имею возможность убедиться в этом после каждой поездки на родину. Но у каждого в жизни наступает момент, особенно если дети уже выросли и независимы (оба моих сына выбрали карьеру в области компьютерных наук в Силиконовой долине, оставаясь верными генам своего деда), когда духовные аспекты существования играют гораздо большую роль, чем любые материальные блага. А когда речь идёт о духовной связи, на земле нет какой-либо страны, с которой у меня была бы большая связь, чем с Арменией.
В Санаине, с друзьями МГУ 80-x.
За все это время я посещал Армению как минимум раз в год, и всегда поддерживал связь с моими друзьями и родственниками, живущими в Ереване. Я знаю, что у меня не будет проблем с адаптацией, если я решу вернуться. Также надеюсь, что у меня будет больше времени на различные увлечения: шахматы, лыжи, а также содействие в развитии и восстановлении культуры виноделия и потребления вина в Армении.