Լուսանկարը` Ա.Սիմոնյանի արխիվից:
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է շարքի հերթական հերոսին՝ ֆիզիկոս Ալեքսանդր Սիմոնյանին, ով Աուբորնի համալսարանի պրոֆեսոր է եւ ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ:
Ալեքսանդր Սիմոնյանը ֆիզիկոս է: Ծնվել եւ մեծացել է Երեւանում: Ավարտելով Երեւանի Կամոյի անվան թիվ 76 դպրոցը, 1963թ. ընդունվել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետ: Համալսարանը ավարտելուց հետո, աշխատանքի է անցել Ֆիզիկայի ինստիտուտում: 1973 թվականին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսությունը: ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո հրավիրվել է Իտալիա՝ Ջենովայի համալսարան (1993-1994 թթ). Նույն տարիներին Մոսկվայում պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսությունը: 1994թ. հրավեր է ստացել ԱՄՆ-ի Տեխասի համալսարանից եւ 7 տարի աշխատել է այնտեղ: 2003 թ. ի վեր աշխատում եւ դասավանդում է Աուբորնի համալսարանում, որտեղ արժանացել է պրոֆեսորի կոչման: 2011թ. ընտրվել է ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ:
Ճիշտ չի լինի ասել, որ դպրոցում լավ էի սովորում: Իմ բախտը բերեց այնքանով, որ հանդիպեցի մի դասատուի, որը «վզիցս այնպես բռնեց, որ ստիպված էի սովորել»: Մարգարիտա Իլյինիչնա Սարգսյանը մեր մաթեմատիկայի դասատուն էր, եւ ես իրեն շատ եմ պարտական: Նա մեծ ազդեցություն ունեցավ մեր դասարանի աշակերտների մեծամասնության վրա: Ֆիզիկայով սկսեցի հետաքրքրվել 8-րդ դասարանում: Սկսեցի կարդալ, հետո տարվեցի եւ վերջապես՝ «սիրահարվեցի» այդ առարկային: Այդ ժամանակ վոլեյբոլ էի խաղում Հայաստանի հավաքականի կազմում: Հիշում եմ, որ մեր թիմի անդամների հետ անընդհատ վիճում էինք` նրանք փորձում էին համոզել ինձ, որ սպորտը ֆիզիկայից լավ զբաղմունք է: Սպորտը սիրելով, ես, այնուամենայնիվ, հակառակն էի պնդում:
Երբ 1963 թվականին ընդունվեցի համալսարան, առաջին կուրսից նախատեսում էի դառնալ միջուկային ֆիզիկոս եւ մինչեւ 4-րդ կուրսի ավարտը շարժվում էի այդ ուղղությամբ: Ամենասկզբից սերտորեն համագործակցում էի Երեւանի Ֆիզիկայի ինստիտուտի հետ: 4-րդ կուրսում հանդիպեցի մի դասախոսի, ով սկսեց բիոֆիզիկա առարկան դասավանդել, ու ես փոխեցի միտքս՝ խորանալով այդ ոլորտի մեջ: Սկսեցի աշխատել Ֆիզիկայի ինստիտուտի բիոֆիզիկայի լաբորատորիայում, որի ստեղծողն ու ղեկավարը Ծովակ Ավագյանն էր: Հենց նա է դրել բիոֆիզիկայի հիմքերը Հայաստանում:
ԵՐՖԻ-ի Ռադիացիոն բիոֆիզիկայի լաբորատորիայի կազմը:
Հայաստանի Ֆիզիկայի ինստիտուտը խորհրդային ժամանակ հզորագույն կառույց էր: Մեր նորաստեղծ լաբորատորիան ուներ տարբեր ուղղություններ՝ մեմբրանային բիոֆիզիկա, ռադիացիոն գենետիկա եւ այլն: Ես սկսեցի աշխատել մեմբրանային բիոֆիզիկայի գծով, իսկ 1973 թվականին պաշտպանեցի թեկնածուական ատենախոսությունս:
Մոտ 6-7 տարի աշխատելով այդ ուղղությամբ, Ալեքսանդր Սիմոնյանը հանկարծ մի հոդված կարդաց ֆերմենտային էլեկտրոդների մասին: Ալեքսանդրի խոստովանությամբ, այդ հոդվածը կրկին հեղափոխեց իրեն:
Ալեքսանդր Սիմոնյանը ակադեմիկոս Էվրիկ Աֆրիկյանի հետ:
Իմ ընտրած ուղղությամբ Սովետական Միությունում, բացի մեր Ֆիզիկայի ինստիտուտից, զբաղվում էին միայն Վիլնյուսում: Այնպես որ, մենք «ընկեր-մրցակից» էինք, քանի որ աշխատում էինք նույն ուղղությամբ, բայց տարբեր կերպ: Մեզ մոտ մի փոքր խումբ ձեւավորվեց, եւ մենք կարողացանք բավականին մեծ հաջողությունների հասնել: Ստեղծեցինք մի սարքավորում՝ Multiferm ֆերմենտային անալիզատորը: Ստանում էինք բավականին մեծ թվով գիտական պատվերներ: «Բիոսենսոր» կոոպերատիվը ստեղծեցինք, որի միջոցով եւ զբաղվում էինք Multiferm-ի մշակմամբ եւ արտադրությամբ: Ստացվող գումարները ներդնում էինք հետագա զարգացման մեջ: Բայց, ինչպես գիտեք, 1991 թվականին Սովետական Միության փլուզվեց, ամեն ինչ քանդվեց եւ մենք մնացինք կոտրված տաշտակի առջեւ:
Այդ ժամանակ Ալեքսանդրը հրավեր ստացավ Իտալիայից՝ Ջենովայի համալսարանից:
Իտալիայում աշխատեցի մոտ մեկ տարի: Վերադառնալով Հայաստան, մի ծանոթ ամերիկացի պրոֆեսորից հրավեր ստացա մեկնել կոնֆերանսի Տեխասի գյուղատնտեսության ու մեխանիկայի համալսարան (The Agricultural and Mechanical University of Texas): Հրավերը բավականին հետաքրքիր էր: Պրոֆեսորը գրում էր, որ գիտի Հայաստանի վիժակի մասին եւ պատրաստ է հոգալ իմ ճանապարհածախսը, եւ առաջարկում էր 3 ամիս իմ տանը ապրել ու աշխատել: Համաձայնվեցի ու 1994թ. մայիսին, ինչպես այն ժամանակ մտածում էի, մի քանի ամսով մեկնեցի Միացյալ Նահանգներ: Այդ մի քանի ամիսը շարունակվում է մինչ այսօր…
Մի քանի ամիս անց սկսվեց ակտիվ ու հետաքրքիր աշխատանքը: Այդպես 8 տարի շարունակ աշխատեցի Տեխասի համալսարանի բիոքիմիայի, բիոֆիզիկայի ու քիմիական ինժեներիայի դեպարտամենտում: Այնտեղ զբաղվում էինք քիմիական զենքի ու պեստիցիդների դետեկցիայով:
Ալեքսանդր Սիմոնյանը գերմանացի հռչակավոր բիոքիմիկոս Ֆրիդեր Շելերի հետ, 2005թ.:
2003թ. հունվարին Ալեքսանդրը առաջարկ ստացավ Աուբորնի համալսարանից (Mechanical Engineering faculty of Auburn University), որտեղ նրան հնարավորություն տվեցին ե՛ւ շարունակել ուսումնասիրությունները, ե՛ւ դասավանդել: Նա համաձայնվեց ու տեղափոխվեց Ալաբամա նահանգ:
Գլխավոր դժվարությունը կայանում էր նրանում, որ, ժամանելով ԱՄՆ, ես լեզվին գրեթե չէի տիրապետում եւ անգլերեն դասավանդելը բավականին բարդ էր:
2008թ. մրցույթով անցա ԱՄՆ-ի Ազգային գիտությունների հիմնադրամ (National Science Foundation): Այնտեղ մեծ թվով գրանտեր էին տրամադրում: Ես մի տարի պայքարեցի, որպեսզի բացվի բիոսենսորային ոլորտի ծրագիր: Ի վերջո, հաջողվեց այն բացել եւ մինչեւ 2012 աշունը՝ ժամկետի ավարտը, ես այդ ծրագրի ղեկավարն էի:
Ալեքսանդր Սիմոնյանը «50 Գլոբալ հայեր»-ի հերոսներից մեկի՝ Գուրգեն Խաչատրյանի հետ, 2005թ.:
Ալեքսանդրի երեխաները չգնացին իր ճանապարհով, չնայած որդին եւս ավարտեց ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետը, սակայն հետագայում փոխեց իր ուղղությունը:
Ռուբենը համալսարանի 2-րդ կուրսի ուսանող էր, երբ տեղի ունեցավ 1988թ. երկրաշարժը: Նա ընդգրկվեց «Սպիտակ» ջոկատը եւ 5 տարի այնտեղ աշխատեց: Հետագայում նա Իտալիայում աշխատեց, ԱՄՆ-ում ստացավ MBA-ի դիպլոմ ու Մոսկվայում իր բիզնեսը ստեղծեց: Հիմա իր ընկերությունը հայտնի Sanitelle գելի արտադրությամբ է զբաղված:
Աղջիկս` Մարինան, ավարտել է ԵՊՀ-ի հոգեբանության ֆակուլտետը, հետագայում նույնպես MBA-ի դիպլոմն է ստացել եւ այսօր աշխատում է ամերիկյան խոշոր ընկերությունում:
Ալեքսանդր Սիմոնյանը թոռների՝ Վերայի եւ Միքայելի հետ:
Օգնել է արդյո՞ք Ալեքսանդրին իր սովետական «բեքգրաունդը» թե՞ հակառակը՝ խանգարել:
Իհարկե, օգնել է: Սովետական համակարգից մենք փորձում էինք լավը վերցնել, գաղափարախոսությունը մեզ չէր վերաբերում: Ֆիզիկայի ինստիտուտն այնքան հզոր էր, որ մենք ռայկոմի աշխատողների հետ գործ չունեինք: Գիտությունը եւ կրթությունը շատ բարձր մակարդակի վրա էին: Ինչպես մի առիթով ասել է ընկերներիցս մեկը, «եթե մարդու մեջ մի գրամ խելք կա, Ամերիկայում նա դատապարտված է հաջողության»: Դա մի կողմից ճիշտ է, բայց, մյուս կողմից, հաջողության հասնելու համար պետք է բավականին մեծ ծավալի աշխատանք կատարել:
Աուբորնը` փոքր համալսարանական քաղաք է: Այստեղ բացի աշխատանքից այլ զբաղմունք գտնելը բարդ գործ է: Ես շատ եմ սիրում երաժշտությունը, այնպես որ ազատ ժամանակ կա՛մ նվագում եմ, կա՛մ գիրք կարդում: Երբ հնարավորություն ունենում եմ, շփվում եմ թոռնիկներիս հետ: Որոշել ենք, որ իրենք պետք է սովորեն հայերեն ու ռուսերեն: Ժամանակս բավականին սուղ է: Հաճախ դասախոսություններով հանդես եմ գալիս տարբեր քաղաքներում: Մարտի 3-ին, օրինակ (հարցազրույցը տեղի է ունեցել փետրվարի վերջում – խմբ.), մեկնում եմ կոնֆերանսի Իտալիա, կփորձեմ վերականգնել իտալերենի գիտելիքներս:
Ալեքսանդր Սիմոնյանը բազմաթիվ միությունների անդամ է, մասնավորապես՝ Ամերիկյան քիմիական ընկերության (The American Chemical Society), Մաքուր եւ կիրառական քիմիայի Միջազգային Միության (IUPAC) եւ այլն: Նա նաեւ Հայաստանի Ինժեներական ակադեմիայի թղթակից-անդամ է, Հայաստանի բիոֆիզիկայի ասոցիացիայի նախագահության անդամ է: 2011թ. ընտրվել է Հայաստանի ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ հանձնում է Ալեքսանդր Սիմոնյանին ԳԱԱ արտասահմանյան անդամի դիպլոմը:
Հայաստանի Ֆիզիկայի ինստիտուտի հետ հնարավորության սահմաններում փորձում եմ կապերս պահպանել: Ամեն տարի գալիս եմ Երեւան, եղբայրներս ու բարեկամությունս այնտեղ են: Այնպես որ, իմ սիրտը Հայաստանում է:
Խորհրդային ժամանակաշրջանում մենք շատ մեծ արդյունքներ էինք ցույց տալիս  միջուկային ու արագացուցչային ֆիզիկայի ասպարեզում, այսօր, կարծում եմ, ֆինանսական տեսանկյունից մեծ հնարավորություններ չունեցող Հայաստանն ի վիճակի չէ այդպիսի ծախսատար ոլորտներ զարգացնել: Այսօրվա պայմաններում, պահպանելով մարդկանց գիտելիքները նշված ասպարեզներում (դա կարեւոր է ռազմավարության տեսանկյունից), մենք պետք է փորձենք զարգացնել այնպիսի ոլորտներ, որոնք մեծ ֆինանսական միջոցներ չեն պահանջում: Այդպիսի ոլորտների զարգացումը կարող է լավ հնարավորություն ստեղծել մեր երիտասարդներին համար իրականացնել իրենց ծրագրերը հայրենիքում եւ միաժամանակ զգալի տնտեսական օգուտ կբերի:
Բացառիկ բնական նյութերի գրեթե անսպառ առկայությունը` ժամանակակից նանոտեխնոլոգիաների հետ մեկտեղ, կարող է ամուր հիմք հանդիսանալ նյութերի ինժինիրինգի (Materials Engineering) համար:
Ալեքսանդր Սիմոնյանը ընտանիքի հետ:
Մենք ունեինք ու դեռեւս պահպանում ենք ուժեղ կենսատեխնոլոգիական արդյունաբերություն: Միկրոկենսաբանության հետ մեկտեղ այն կարող է հնարավորություն տալ մշակել ու արտադրել անհրաժեշտ ապրանքների մեծ քանակ, ինչպես ներքին շուկայի, այնպես էլ արտահանման համար: Փոքր քիմիան հաջողությամբ պահպանվել է եւ այժմ եզակի ապրանքներ է արտահանում համաշխարհային շուկա: Շատ լավ օրինակ է Երեւանի Կիրառական քիմիայի ինստիտուտը, որը սինթեզում է աշխարհում նախադեպը չունեցող միավորներ: Այլ հեռանկարային բնագավառ կարող է հանդիսանալ կենսատեխնոլոգիական աղբի վերամշակումը, ինչը կմաքրի բնական միջավայրը եւ էներգիա կարտադրի: Ակադեմիկոս Էվրիկ Աֆրիկյանն ուներ հիանալի ծրագիր, որը կարելի է վերակենդանացնել:

Медиамакс продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет очередного героя – физика Александра Симоняна, профессора университета Ауборн и иностранного члена НАН Армении.
Александр Симонян - физик. Родился и вырос в Ереване. После окончанию школы N76 имени Камо в 1963 г., поступил на факультет физики ЕГУ. Успешно окончив университет, поступил на работу в Институт физики. В 1973 г. защитил кандидатскую диссертацию. После распада Советского Союза был приглашен в Италию – в университет Генуи, где работал в 1993-1994 гг. В этот же период в Москве защитил докторскую диссертацию. В 1994 г. получил приглашение из Техасского университета США, где работал в течение 7 лет. С 2003 г. до сих пор работает в университете Ауборн в штате Алабама, где удостоился звания профессора. В 2011 году стал «иностранным членом» Академии Наук Армении.
Говорить, что я учился в школе хорошо, было бы неправдой. Мне просто повезло, что мне попалась учительница, которая так меня «прижала», что я был вынужден хорошо учиться. Маргарита Ильинична Саргсян была моей учительницей математики, и я очень ей обязан. Она оказала влияние не только на меня, но и на многих учеников из нашего класса. Физикой я впервые заинтересовался в 8-м классе. Начал читать, потом увлекся, и в конце концов влюбился в этот предмет. В этот период я играл за сборную Армении по волейболу, и мы часто спорили с партнерами по команде. Они убеждали меня, что спорт лучше физики. Любя спорт, я, тем не менее, утверждал обратное.
Когда в 1963 г. я поступил в университет, то с первого курса планировал стать ядерным физиком и до конца 4-го курса двигался в этом направлении. С самого начала я был тесно связан с Институтом физики. Затем случайно пришел преподаватель, который начал читать нам курс биофизики, и я решил поменять свое направление, углубившись в эту сферу. Я начал работать в Институте физики в лаборатории биофизики, создателем и руководителем которой являлся Цовак Авагян. Считаю, что именно он заложил в Армении основы биофизики.
Состав лаборатории радиационной биофизики ЕРФИ.
Фотография из личного архива А.Симоняна.
В советское время Ереванский Институт физики был очень мощной структурой. Новосозданная лаборатория биофизики имела различные направления – мембранная физика, радиационная генетика и т.д. Я начал работать по линии мембранной физики и в 1973 году защитил кандидатскую диссертацию.
Проработав по этой линии 6-7 лет, Александр Симонян внезапно наткнулся на статью о ферментных электродах. По признанию Александра, эта статья оказала революционное воздействие на его взгляды.
Александр Симонян с академиком Эвриком Африкяном.
Помимо Ереванского Института физики, выбранным мною направлением в СССР занимались лишь в Вильнюсе. Так что, мы стали друзьями-соперниками, так как работали в одном направлении, но различными методами. У нас сформировалась небольшая группа, и мы сумели достичь достаточно больших успехов. Мы создали ферментный анализатор Multiferm, который разрабатывали и выпускали созданным нами кооперативом «Биосенсор». Наш анализатор использовался на Чаренцавановском заводе «Лизин», в НПО «Диагностика» в Москве, а в 1989 г. на ВДНХ в Москве получил серебряную медаль. Полученные деньги мы вкладывали в дальнейшее развитие нашего продукта. Однако в 1991 году Советский Союз распался, и мы оказались у разбитого корыта.
В этот период Александр получил приглашение из Италии – университета Генуи.
В Италии я работал около года. Вернувшись в Армению, получил от знакомого американца письмо с приглашением в Техасский университет сельского хозяйства и механики (The Agricultural and Mechanical University of Texas). Приглашение было сформулировано достаточно любопытным образом. Он сказал, что знает о ситуации в Армении и приглашает меня в Техас: готов оплатить все расходы, участие в конференции и в течение трех месяцев предоставить мне свое жилище, а потом будет видно. Я согласился, и в мае 1994 года отправился в Соединенные Штаты - как я тогда думал, на несколько месяцев…
На протяжении 8 лет я работал в Техасском университете в департаменте биохимии, биофизики и химической инженерии. Там мы работали над детекцией химического оружия и пестицидов.
Александр Симонян с известным германским биофизиком Фридером Шелером, 2005г.
В январе 2003 г. Александр получил предложение от университета Ауборна (Mechanical Engineering faculty of Auburn University), где ему была предоставлена возможность продолжать свои исследования и преподавать. Он согласился и переехал в штат Алабама.
Главная сложность заключалась в том, что, прибыв в США, я плохо владел языком, и начать преподавать на английском было достаточно сложно.
В 2008 году я прошел по конкурсу на должность директора программы в NSF - организацию, которая определяет и финансирует перспективные научные направления в США. Специальной биосесорной программы там не было, но мне удалось убедить руководство в ее актуальности, и с 2009 года программа была запущена и стала одной из самых больших в инжиниринге. В NSF я проработал до 2012 года и вернулся в Аубурн.
Александр Симонян с одним из героев «50 глобальных армян» - Гургеном Хачатряном, 2005г.
Дети Александра не пошли по его стопам, несмотря на то, что его сын также окончил факультет физики ЕГУ, однако в дальнейшем сменил направление.
Мой сын – Рубен был на втором курсе, когда произошло землетрясение 1988 г. Он вовлекся в спасательный отряд «Спитак», организованный на базе ЕРФИ и 5 лет проработал там. В дальнейшем он работал в Москве, получил в США диплом MBA и создал в Москве свой бизнес. Сейчас его компания занимается производством гелей Sanitelle.
Моя дочь Марина окончила факультет психологии ЕГУ, в дальнейшем также получила диплом MBA и сейчас работает в крупной американской компании.
Александр Симонян с внуками – Верой и Микаэлом.
Помог ли Александру его советский «бэкграунд» или наоборот – помешал?
Конечно, помог. От советской системы мы пытались взять то хорошее, что было, идеология нас не касалась. Институт физики, как я уже отмечал, был настолько могущественным, что мы даже не имели дела с райкомовскими функционерами. Наука и образование были на очень высоком уровне. Как однажды иронично заметил мой приятель, «если у тебя есть хоть грамм мозгов, в Америке ты обречен на успех». Хотя, конечно, чтобы достичь успеха, необходимо много работать.
Ауборн - маленький университетский городок. Здесь очень сложно найти какие-либо развлечения помимо работы. Я очень люблю музыку, так что в свободное время или играю, или читаю. Когда есть возможность, общаюсь со своими внуками. Мы решили, что помимо английского, они еще должны выучить армянский и русский языки. Мое время ограничено. Часто приходится разъезжать с лекциями в различных городах. 3 марта (интервью проводилось в конце февраля, - ред.), например, отправляюсь на конференцию в Италию, попытаюсь восстановить свои знания итальянского.
Александр Симонян - член множества сообществ, в частности, Американского химического общества (The American Chemical Society), Международного сообщества чистой и прикладной химии (IUPAC) и т.д. Он также является членом-корреспондентом Армянской инжинерной академии, членом президиума Армянской ассоциации биофизики. В 2011 г. ему был вручен диплом иностранного члена Академии Наук Армении.
Президент НАН РА вручает Александру Симоняну диплом иностранного члена НАН.
С Ереванским Институтом физики я стараюсь по мере возможности сохранять связи. Каждый год приезжаю в Ереван, мои братья и родственники живут там. Так что, мое сердце – в Армении.
Я считаю, что финансово бедная Армения, к сожалению, не в состоянии конкурентно развивать такие финансоемкие отрасли как ядерная и ускорительная физика, хотя мы демонстрировали громадные успехи в этих областях, когда имели финансовые возможности. В настоящих условиях, при безусловном сохранении знаний и людей в этих областях (что является стратегически обязательным), нам надо развивать области, где мощный интеллектуальный потенциал нации и скромные финансовые возможности могут дать хорошую возможность нашим молодым людям реализовать свои амбиции у себя на родине и одновременно принесут солидную экономическую пользу.
Наличие практически неисчерпаемого запаса уникальных природных материалов в комбинации с современными нанотехнологиями может быть солидной базой для инжиниринга материалов (Materials Engineering).
Александр Симонян с семьей.
У нас была и все еще есть мощная биотехнологическая индустрия, и вместе с микробиологией это может дать возможность разрабатывать и производить большое количество нужных продуктов как для внутреннего, так и для экспортного рынков. Малая химия успешно выжила и теперь поставляет на мировой рынок уникальную продукцию. Отличными примером является Армянский институт прикладной химии, который синтезирует не имеющие мировых аналогов соединения. Другим примером, где можно задействовать имеющиеся кадры и знания, может быть биотехнологическая переработке мусора, что очистит среду обитания и будет производить энергию. Академик Эврик Африкян имел прекрасную программу, которая может быть возрождена.