Լուսանկարը` Ա. Երեմյանի արխիվից
Անահիտ Երեմյանը աշխատում է Սթենֆորդի համալսարանի արագացուցչային կենտրոնում: Մինչ այդ երկար տարիներ աշխատել է Boeing ընկերությունում:
Ծնողներս հայրենադարձներ են: Մայրիկիս ընտանիքը Հայաստան էր եկել 1948թ. ԱՄՆ-ից, իսկ հայրիկիս ընտանիքը` 1946 թ. Բեյրութից: Սակայն մայրս միշտ ցանկանում էր վերադառնալ Ամերիկա: Երբ 60-ականներին խորհրդային «դռները» մի փոքր բացվեցին, մեր ընտանիքը դիմեց Միացյալ Նահանգներ մեկնելու թույլտվություն ստանալու համար: 1968թ.-ին թույլտվություն ստացանք եւ մեկնեցինք Ֆիլադելֆիա, որտեղ մայրս բարեկամներ ուներ: Այդ ժամանակ 14 տարեկան էի: Մեզ հետ մի մեծ գրադարան վերցրեցինք` Րաֆֆու հատորները, «Մխիթար Սպարապետը», «Վարդանանքը», շատ այլ գրքեր: Ապրում էինք Ֆիլադելֆիայի արվարձանում: Այնտեղ ավարտեցի դպրոցն ու համալսարանը:
Անահիտի հետ հանդիպեցինք այս ամռանը` Երեւանում: Մինչ այդ շփվել էինք միայն էլեկտրոնային փոստով, ընդ որում` անգլերեն լեզվով: Գիտեի, որ նա մի քանի տասնամյակ է, ինչ ապրում է Ամերիկայում ու պայմանավորված ժամին մոտենալով Անահիտի տանը, ակնկալում էի հանդիպել ամերիկահայ մի կնոջ: Սակայն երբ մոտակա խանութից դուրս եկավ Անահիտը ու մոտեցավ ինձ, թվաց, որ նա երբեք չի հեռացել Երեւանից` նրա մեջ ամեն ինչ երեւանյան էր. հագուստը, խոսելը, շարժուձեւը: Խանութից միրգ ու քաղցրավենիք էր գնել` ինձ հյուրասիրելու համար:
Իմ մտածելակերպում արմատացած է` որտեղ էլ  գտնվեմ, պետք է այդ վայրի հետ համերաշխ լինեմ: Ինչպես Սուրբ Գրքում գրում է Պողոս Առաքյալը` «Հռոմում պետք է հռոմեացիների նման  լինել…»: Երբ գնացինք ԱՄՆ, փորձում էի ամերիկացու նման վարվել: Անգամ ուշադրություն էի դարձնում այնպիսի մանրուքներին, թե ինչպես են համադասարանցիներս թուղթը պոկում տետրից: Ուշադրություն էի դարձնում իմ ակցենտին, որ բառերիս շեշտադրությունը ամերիկյան լիներ: Ուր էլ լինեմ, փորձում եմ տեղացու նման լինել: Հայաստանում դա հեշտ է ստացվում: Երբ առաջին անգամ Հայաստան վերադարձա 1999 թվականին, մեր հարեւանի փոքրիկին տանում էի պաղպաղակ հյուրասիրելու: Պաղպաղակ վաճառողն էլ մի օր ասաց` «ես էլ գիտեի, դուք տեղացի չեք»:
Անահիտը կրթությունը ստացել է Ֆիլադելֆիայի Դրեքսել համալսարանի (Drexel University, Philadelphia) ֆիզիկայի ֆակուլտետում:
Մի յուրահատուկ ծրագիր էր գործում համալսարանում` 4 տարի սովորելու փոխարեն ուսանողները սովորում էին 5 տարի. այդ տարիների ընթացքում 6 ամիս հաճախում էին համալսարան, մնացած 6 ամիսը`աշխատում: Ուսանողներին նրանց ընտրած մասնագիտությամբ աշխատանքի հնարավորությունը տրամադրում էր համալսարանը: Ճիշտ է, աշխատանքով չէր ապահովում, սակայն խոստանում էր մի քանի հարցազրույցներ կազմակերպել: Մեկ հարցազրույց անցա եւ լաբորատորիաներից մեկում աշխատելու հրավեր ստացա: Այնտեղ մասնագիտական տարբեր բաժիններ ուսումնասիրեցի: Նախավերջին 6 ամիսների ընթացքում արագացուցչի վրա էի աշխատում: Առաջարկեցին ավարտելուց հետո աշխատել իրենց մոտ, ես էլ հաճույքով համաձայնեցի: Փաստորեն, առաջին կուրսի հարցազրույցից հետո այլեւս երբեք աշխատանք չեմ փնտրել:
Վաշինգտոնից հետո Անահիտը ավելի քան 10 տարի աշխատեց ամերիկյան տնտեսության հսկաներից մեկի` Boeing-ի համար:
Մի օր Boeing ընկերությունից այցելու ունեցանք: Այդ ընկերությունն էլ մասնիկների արագացուցիչ ուներ եւ համագործակցում էր մեր լաբորատորիայի հետ: Այդ օրը տնօրենս ժողով ուներ, եւ խնդրեց ինձ այցելուին մոտ երկու ժամ զբաղեցնել: Այդ ընթացքում նա ինձ հարցրեց, արդյո՞ք չեմ ցանկանա Boeing-ում աշխատել: Իսկ ես Ամերիկայի Արեւմտյան ափում երբեք չէի եղել: Մտածեցի, որ կարելի է գնալ հարցազրույցի: Սիեթլում Ռայնիեր լեռ կա` այն, կարծես, Արարատի պատճենը լինի: Այնտեղ միշտ ամպամած է լինում, բայց այդ օրը, կարծես` իմ բախտից, արեւոտ էր: Երբ այդ սարը տեսա, շատ ուզեցի այնտեղ աշխատել: Հետո խորհրդակցեցի տնօրենիս հետ: Նա ասաց, որ ճիշտ որոշում եմ կայացրել:
Ռայնիեր լեռը
Լուսանկարը` Լինդա Աարոն
Boeing ընկերության արագացուցիչների վրա աշխատեցի 11 տարի: Հետո հրավեր ստացա Սթենֆորդից: Այդ ժամանակահատվածում ես մասնագիտացել էի արագացուցիչների նախագծման ուղղությամբ: Սթենֆորդի մեծ արագացուցիչների (3 կմ երկարությամբ) առաջին մասը չէին կարողանում աշխատեցնել, ինձ հրավիրեցին այդ ուղղությամբ աշխատելու: Այստեղ էլ աշխատում եմ արդեն 22 տարի:
CERN-ում (Ատոմային հետազոտությունների եվրոպական կենտրոն) աշխատել եմ որպես հրավիրված գիտնական: Իմ բուն աշխատանքը Սթենֆորդի գծային արագացուցիչների կենտրոնում էր, որը ազգային լաբորատորիա է (National Lab): Այդպիսի 10 լաբորատորիա կա ԱՄՆ-ում: Այդ ժամանակ մենք համագործակցում էինք նաեւ CERN-ի, Բարձր էներգիայի արագացման հետազոտությունների ճապոնական կենտրոնի (The High Energy Accelerator Research Organization, KEK) հետ:
Աշխատելով ժամանակակից գիտության ամենահեղինակավոր կենտրոններում ու լավ գիտակցելով դրանց հնարավորություններն ու ներուժը, Անահիտը միեւնույն է վստահ է, որ հայկական գիտությունն ապագա ունի, եթե համապատասխան ուշադրության արժանանա իշխանությունների կողմից:
Հայաստանը շատ դժվարություններ ունի` փոքր երկիր է, դժվար հարեւաններ ունի, սահմանները փակ են: Բայց, անգամ այդ պայմաններում պետբյուջեի 5-10%-ը պետք է հատկացվի գիտությանը: Գիտությունն է հնարավորություններ ստեղծում բիզնեսի համար: Երբ գիտնականներն ԱՄՆ-ում ջանքեր էին թափում, չէին մտածում, որ արդյունքում կստեղծվի Սիլիկոնե հովիտը: Հենց գիտության շնորհիվ է, որ ԱՄՆ-ն կարողացավ աշխարհում առաջինը լինել:
1999 թվականին Անահիտը որոշեց հայրիկին ուղեկցել Հայաստան: Ասում է, որ այդ ժամանակ, կարծես, վերածնվեց որպես հայ: Դրանից հետո տարվա մեջ առնվազն երկու անգամ գալիս է Հայաստան:
Աահիտ Երեմյանը Սարդարապատում
Առաջին անգամ Արագած բարձրանալիս Քարի լճի մոտ Ֆիզիկայի ինստիտուտի ճառագայթային բաժնի շենքերն աչքովս ընկան, ուղեկցողին հարցրեցի, թե ի՞նչ շենքեր են, ասաց` Ֆիզիկայի ինստիտուտին են պատկանում: Որոշեցի այցելել նրանց: Այդ օրը պրոֆեսոր Աշոտ Չիլինգարյանն այնտեղ էր: Նա ցույց տվեց բոլոր սարքավորումները եւ պատմեց, թե ինչ է զարգացումներ կան Հայաստանում եւ աշխարհում: Շատ զարմացած էի. ինձանից լավ գիտեր, թե տիեզերական ճառագայթների վերաբերյալ ինչ հետազոտություններ են կատարվում Սթենֆորդում: Երբ նայում էի նրանց հին համակարգիչներին, մտածում էի, որ հնարավոր չէ դրանցով ինչ-որ գործ անել: Բայց նրանք աշխարհի հետ գրեթե հավասար առաջ էին շարժվում, այն էլ` գրեթե զրոյական բյուջեով: Աշխատում էին գրեթե առանց աշխատավարձի, նրանց օգնում էին գյուղացիները` իրենց արտերից մրգեր եւ բանջարեղեն էին բերում: Զարմացել էի, որ նրանք համաձայն են ոչնչի դիմաց աշխատել, որպեսզի գործը հետ չմնա: Շատ տպավորված եւ ոգեւորված էի:
Կոնֆերանսներից մեկի ժամանակ ծանոթացա մի շարք օտարերկրացի մասնագետների հետ, ովքեր հետաքրքրված են նմանատիպ նախագծերով: Նախորդ անգամ Հայաստան գալիս Աշոտ Չիլինգարյանին տեղեկացրեցի, որ հետաքրքրություն կա կանադացի գիտնականների կողմից: Արդեն 13 տարի ուժերիս ներածի չափով փորձում եմ օգտակար լինել: Գիտեմ, որ եթե Աշոտ Չիլինգարյանին հնարավորություններ են տրվում, նա դրանք բազմապատկում է: Այս կայքի միջոցով բոլոր ցանկացողները կարող են օգնել Ֆիզիկայի ինստիտուտի ճառագայթային բաժնին` http://www.crdfriends.org:
Անահիտն ասում է, որ իրեն մեծ գիտնական չի համարում:
Արագացուցչի գիտնականներն իրենց համարում են «գիտնականի ստրուկ»: Մենք ֆիզիկայի օրենքներով նախագծում ենք արագացուցիչներ` ըստ այն ֆիզիկոսների պայմանների, ովքեր ուզում են նոր բաներ բացահայտել: Օրինակ, ուզում են հասկանալ ինչ-որ նոր մասնիկ գոյություն ունի, թե՞ ոչ, ինչպիսի լիցքեր ունի: Մենք էլ նոր մեքենաներ ենք նախագծում: Ճիշտ է, շատ դժվար պայմաններ են ստեղծվում, որ երբեմն չես պատկերացնում` ինչպե՞ս վարվել, սակայն ինձ բացահայտող գիտնական չեմ համարում:
Գիտնականները նաեւ վերլուծաբաններ են, կարողանում կապեր գտնել եւ եզրակացություններ անել: Այդպիսին ինձ կարող եմ համարել: Դա ոչ միայն ֆիզիկայի կամ քիմիայի օրենքների հետ է կապված: Դա կապված է կյանքի, ապրելու օրենքների հետ: Զրուցում եմ տարբեր մարդկանց հետ`տաքսու վարորդի, գիտնականի, լրագրողի, գյուղացու եւ պատկերացում կազմում, թե Հայաստանն ի՞նչ ուղղությամբ է զարգանում:
Անահիտը եւ Սթենֆորդի համալսարանի հայ ուսանողները 2003 թվականից ի վեր ծրագիր ունեն, որը կոչվում է «Գործիր Հայաստանի համար»:
Ծրագրի շնորհիվ  հինգ սահմանամերձ գյուղեր եւ մեկ գյուղ Արագածի վրա օգնություն են ստանում, օրինակ, դպրոցական դասագրքեր, գրենական պիտույքներ:
Ադրբեջանի հետ սահմանին մի մոռացված գյուղ կա` Աղբրաձորը: Գյուղում փոքրիկ դպրոց կա, որի տնօրենը Գինեվարդ Ղուկասյանն է` չափազանց կրթված մի կին, որը հեշտությամբ կարող էր աշխատանք գտնել Երեւանում: Սակայն նա որոշել է մնալ հայրենի գյուղում իր ընտանիքի հետ եւ կրթել երեխաներին: Անցյալ տարի Սանտա Բարբարայի համալսարանի ուսանող Նանոր Բալաբանյանը Աղբրաձորի դպրոցին համակարգիչներ եւ ինտերնետի սարքավորումներ նվիրեց: Նանորի նախաձեռնությունը կոչվում է The Hidden Road Initiative, սա էլ իրենց կայքն է.
http://www.hiddenroadinitiative.com:
Այս ամռանը Անահիտն ու իր ընկերները հեծանվային արշավ կազմակերպեցին Հայաստանում եւ Արցախում:
Արշավը Ֆիզիկայի ինստիտուտի տիեզերական ճառագայթների բաժնի գործունեության համար էր: 3 տարի առաջ ծանոթացա Վաչե Սողոմոնյանի հետ` նա նման արշավներ է կազմակերպում գյուղացիներին օգնելու նպատակով, 10 տարի է, ինչ այդ գործով է զբաղվում: Նա էլ ինձ առաջարկեց արշավ կազմակերպել գիտնականների համար: Չորս հոգով եկանք ԱՄՆ-ից, եւ որոշեցինք ընդգրկել նաեւ հայ հեծանվորդներին: Ուզում էինք ուշադրություն գրավել, այս արշավով ասել, որ Հայաստանի գիտնականները կարեւոր են եւ նրանց պետք է օգնել:
Աահիտ Երեմյանը հեծանվային արշավի մասնակիցների հետ Ստեփանակերտում
Անահիտն ասում է, որ իր կյանքում առաջնային տեղ են զբաղեցնում իր ծնողները ու եղբոր ընտանիքը:
Ծնողներս մեծ զոհողությունների են գնացել, որպեսզի ես ու եղբայրս հաջողությունների հասնենք: Նրանք կորցրել ողջ ունեցվածքը: Պապիկներս եւ տատիկներս առաջին անգամ ամեն ինչ կորցրեցին ջարդի ժամանակ, երկրորդ անգամ` հայրենիք վերադառնալիս: Ստալինյան ռեժիմի ժամանակ կորցրել են ամեն ինչ, եւ սկսել են իրենց կյանքը զրոյից: Սակայն հետո ստիպված եղան դա անել երրորդ անգամ` ԱՄՆ մեկնելիս: Վաճառել էինք մեր ողջ ունեցվածքը, սակայն խորհրդային իշխանությունները թույլ չէին տալիս շատ գումար վերցնել: Հայաստանից ԱՄՆ մեկնեցինք ընդամենը 500 դոլարով:
Տատիկս միշտ ասում էր`ամեն ինչ կարող են խլել քեզանից, բացի գիտելիքից: Երբեք չպետք է մերժել գիտելիքը, նույնիսկ եթե այն այդ պահին այն անպիտան է թվում: Նա ասում էր` «սովորիր, դիր գրպանդ, մի օր պետք կգա»: Այդ խոսքերը միշտ ինձ ուժ են տվել: Նույնիսկ, երբ ինչ-որ բան սխալ է ընթացել իմ կյանքում, ասել եմ` կարեւորն այն է, որ ինչ-որ բան սովորեցի եւ դասեր քաղեցի: Ապրել եմ այս կարգախոսով, հիմա էլ պատեհ առիթի դեպքում նույնը սովորեցնում եմ եղբորս երեխաներին:

Фото: из архива А. Еремян.
Анаит Еремян работает в Центре ускорителей Стэндфордского университета. До этого она долгие годы работала в компании Boeing.
Мои родители – репатрианты. Семья матери приехала в Армению в 1948 году из США, а семья отца - в 1946 году из Бейрута. Однако мама всегда хотела вернуться в Америку. Когда в 60-х советские «двери» немного приоткрылись, наша семья обратилась за разрешением выехать в США. В 1968 году мы получили разрешение и отправились в Филадельфию, где у мамы были родные. Тогда мне было 14 лет. Мы взяли с собой большую библиотеку: тома Раффи, «Мхитар Спарапет», «Вардананк» и много других книг. Жили мы в пригороде Филадельфии. Там я окончила школу и университет.
С Анаит мы встретились этим летом в Ереване. До встречи мы общались только по эл. почте, причем на английском языке. Я знал, что она уже несколько десятилетий живет в Америке, и подойдя к дому Анаит в условленный час, ожидал встретить типичную представительницу диаспоры. Однако когда Анаит вышла из ближайшего магазина и подошла, мне показалось, что она никогда не покидала Ереван -  все в ней было типично ереванским: одежда, манера речи, поведение. Она купила фрукты и сладости, чтобы угостить меня.
В моем сознании крепко сидит  - где бы я не находилась, я должна быть в гармонии с этой средой. Как пишет Апостол Павел в Святой книге: «В Риме нужно быть как римляне…». Когда мы приехали в США, я старалась вести себя как американка. Обращала внимание на все детали, вплоть до того, как мои одноклассники вырывают бумагу из тетради. Обращала внимание на свой акцент. Где бы я ни была, везде стараюсь быть как местная. В Армении это получается легко. Когда я была в Армении в 1999 году, повела малышку нашего соседа погулять и поесть мороженого. Продавец мороженого сказал мне: «А я думал, что вы не местная».
Анаит училась физике в Drexel University в Филадельфии.
В университете была интересная программа: студенты учились 5 лет вместо 4-х – в течение этих лет они 6 месяцев посещали университет, а остальные 6 месяцев - работали. Университет предоставлял студентам возможность работы по специальности: не обеспечивал работой, однако обещал организовать несколько интервью. Я прошла одно интервью и получила приглашение на работу в одной из лабораторий. Во время предпоследних 6 месяцев я работала у них на ускорителе. После окончания университета мне предложили поработать у них, и я с удовольствием согласилась. Фактически, после интервью на первом курсе я больше никогда не искала работу.
После Вашингтона Анаит больше 10 лет работала на одного из гигантов американской экономики – Boeing.
Однажды у нас в лаборатории был посетитель из корпорации Boeing. У них был ускоритель частиц, и они сотрудничала с нашей лабораторией. У нашего директора было заседание, и он попросил меня занять посетителя часа на два. Он спросил меня - не захочу ли я поработать в Boeing? До этого я никогда не была на Западном побережье Америки. Подумала, что можно поехать на интервью. В Сиэттле есть гора Райньер, она – словно копия Арарата. Там всегда облачно, а в этот день мне очень повезло - было солнечно,  и когда я увидела эту гору, сразу захотела работать там. Я посоветовалась со своим директором, и он сказал, что я приняла правильное решение.
Гора Райньер.
Фото – Линда Аарон.
Я проработала над ускорителями компании Boeing 11 лет. Затем получила приглашение из Стэнфорда. Они не могли запустить первую очередь больших ускорителей (длиной в 3 км) и пригласили меня поработать над этой задачей. Уже 22 года я работаю там.
Я работала в CERN (Европейский центр атомных исследований) в качестве приглашенного ученого. Наша лаборатория в Стэнфорде сотрудничала также с Японским центром исследований ускорения высокой энергии (The High Energy Accelerator Research Organization, KEK).
Работая в самых авторитетных центрах современной науки и хорошо зная их возможности и потенциал, Анаит, тем не менее, уверена, что у армянской науки есть будущее, если она удостоится соответствующего внимания со стороны властей.
Армения - маленькая страна, у которой много трудностей, тяжелые соседи, границы закрыты. Но даже в таких условиях 5-10% бюджета следует выделять науке. Именно наука создает возможности для бизнеса. Когда ученые США прилагали усилия, они не думали, что в результате будет создана Силиконовая долина. Именно благодаря науке США стали первыми в мире.
В 1999 году Анаит решила вместе с отцом приехать в Армению. Говорит, что именно тогда она возродилась в качестве армянки. После этого как минимум дважды в год она приезжает в Армению.
Анаит Еремян в Сардарапате.
Фото – из архива А. Еремян.
Когда я впервые поднималась на Арагац, увидела у Каменного озера здания Отдела космических лучей Института физики. Я решила зайти туда. Там был профессор Ашот Чилингарян тогда возглавлявший отдел, а сегодня - весь Институт физики. Он показал оборудование и рассказал, какие развития есть в Армении и в мире. Я была очень удивлена: он лучше меня знал, какие исследования проводятся в Стэнфорде по теме космических лучей. Когда я смотрела на их старые компьютеры, то думала, что на этой технике работать невозможно. Но они двигались вперед с миром почти на равных в условиях практически нулевого бюджета. Работали почти без зарплаты, им помогали крестьяне, приносили фрукты и овощи со своих грядок. Я была очень впечатлена.
Во время одной из конференций я познакомилась с зарубежными специалистами, которые заинтересованы подобными проектами. В предыдущий раз, когда я приехала в Армению, то сообщила Ашоту Чилингаряну, что канадские ученые заинтересованы в сотрудничестве. Вот уже 13 лет стараюсь быть полезной им в меру своих возможностей. Я знаю, что если Ашоту Чилингаряну дается возможность, то он ее удваивает. Посредством этого сайта все желающие могут помочь Отделу космических лучей Института физики - http://www.crdfriends.org
Анаит говорит, что не считает себя большим ученым.
Ученые, работающие над ускорителями, называют себя «рабами ученых». Мы разрабатываем ускорители по законам физики, в соответствии с условиями физиков, которые хотят открыть что-то новое. Например, хотят знать, существует ли какая-то новая частица или нет, какие заряды имеет? А мы проектируем новые машины. Я не считаю себя ученым-открывателем.
Ученые - еще и аналитики, они могут находить связи и делать выводы. Вот такой я являюсь. Это касается не только науки, но и правил жизни. Я беседую с разными людьми - таксистами, учеными, журналистами, крестьянами - и составляю представление о том, в каком направлении развивается Армения.
У Анаит и армянских студентов Стэндфордского университета с 2003 года есть программа, которая называется «Действуй для Армении».
Благодаря программе 5 приграничных сел и одно село на Арагаце получают помощь, например, школьные учебники, канцелярские принадлежности.
На границе с Азербайджаном расположена забытая деревня Агбрадзор. В деревне есть маленькая школа, директором которой является Гиневард Гукасян, очень образованная женщина, которая с легкостью могла бы найти работу в Ереване. Однако она решила остаться в родной деревне со своей семьей и давать образование детям. В прошлом году студентка из Санта-Барбары Нанор Балабанян подарила школе Агбрадзора компьютерную технику. Инициатива Нанор называется The Hidden Road Initiative, вот их сайт - http://www.hiddenroadinitiative.com
Этим летом Анаит и ее друзья организовали в Армении и в Арцахе тур на велосипедах.
Тур была организован в поддержку деятельности Отдела космических лучей Института физики. 3 года назад я познакомилась с Ваче Согомоняном, который организовывает подобные кампании для того, чтобы помочь крестьянам: уже 10 лет, как он занимается этим делом. Именно он предложил мне организовать велосипедную кампанию в поддержку ученых. Мы вчетвером приехали из США и решили привлечь также армянских велосипедистов.
Анаит Еремян с участниками велосипедной кампании в Степанакерте.
Анаит говорит, что самое важное место в ее жизни занимают родители и семья брата.
Мои родители пошли на большие жертвы для того, чтобы мы с братом добились успеха. Они потеряли все имущество. Мои бабушки и дедушки в первый раз все потеряли во время Геноцида, во второй раз – после репатриации. Во время сталинского режима они потеряли все и начали свою жизнь с нуля. Потом они были вынуждены сделать это в третий раз, когда мы уехали в США. Мы продали все наше имущество, но советские власти не позволяли брать с собой много денег. Из Армении в США мы отправились всего с 500 долларами.
Моя бабушка всегда говорила - у тебя все могут отобрать, кроме знаний. Никогда не надо отказывать знаниям, даже если в этот момент они кажутся бессмысленными. Она говорила: «Учись, положи себе в карман, однажды пригодится». Эти слова всегда давали мне силы. Я следую этому девизу и сегодня и стараюсь приучить к нему детей брата.