Լուսանկարը` Ա. Գրիգորյանի արխիվից
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում  է Ալբերտ Գրիգորյանին` Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում GDF SUEZ-ի գլխավոր ներկայացուցչին, Մոսկվայում եւ Կիեւում ընկերության ներկայացուցչությունների ղեկավարին:
Ալբերտ Գրիգորյանը ծնվել է 1971թ. Երեւանում: Դպրոցն ավարտել է ոսկե մեդալով: Երեւանում ավարտել է «Գլաձոր» համալսարանը: 1997թ. ընդունվել է «Պանթեոն Ասաս» համալսարանի (Փարիզ 2) քաղաքագիտության ֆակուլտետ: 1999 թ-ից սկսել է աշխատել Gaz de France (այժմ`GDF SUEZ) ընկերությունում: 2012թ. օգոստոսից Ալբերտն ընկերության գլխավոր ներկայացուցիչն է Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում: Այս տարվա ապրիլին նա ընտրվել է Ռուսաստանում Եվրոպական բիզնեսի ասոցիացիայի Էներգետիկայի հանձնաժողովի փոխնախագահ:
Ես ծնվել եմ 1971թ. Երեւանում՝ սովորական հայկական ընտանիքում: Ծնողներս ծնվել են Իրանում եւ Հայաստան են տեղափոխվել 1946թ.: Երեւանում մեդալով ավարտել եմ թիվ 92 դպրոցը, դպրոցական տարիներից սկսել եմ խորապես զբաղվել ֆրանսերեն եւ ռուսերեն լեզուներով:
Իմ հիմնական հոբբին ֆուտբոլն է: 9-ից մինչեւ 17 տարեկան բավականին պրոֆեսիոնալ մակարդակով զբաղվել եմ ֆուտբոլով, սակայն հետագայում գիտակցված ընտրություն կատարեցի հօգուտ ուսման եւ կարիերայի: Իմ մարզիչը «Արարատ-73»-ի լեգենդար դարպասապահ Ալյոշա Աբրահամյանն էր: Նա ինձ սովորեցրել է, որ հաղթանակը պետք է զգալ գլխում` նախքան դաշտ դուրս գալը: Ընդ որում, դա վերաբերում է ոչ միայն ֆուտբոլին, այլեւ կյանքին: Նա այն մարդկանցից մեկն էր, ով սովորեցրեց ինձ այլոց հաջողություններին մոտենալ ոչ թե նախանձով, այլ այն տեսանկյունից, որ եթե ինչ-որ մեկի մոտ ստացվել է, քեզ մոտ նույնպես ամեն ինչ կարող է ստացվել: Տարիներ անց ես նրան հանդիպեցի Երեւանում եւ շնորհակալություն հայտնեցի այդ խորհուրդների համար:
Մանկուց ինձ հետաքրքրել է պատմությունը, աշխարհագրությունը, քաղաքականությունը, շատ մեծ ցանկություն ունեի դիվանագետ դառնալ եւ դպրոցն ավարտելուց հետո մեկնեցի Մոսկվա` ընդունվելու Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտ (МГИМО): Որոշումս շատ զարմացրեց ընտանիքիս: 1989 թ-ին «ազգային» քվոտայով այնտեղ Հայաստանի համար նախատեսված էր ընդամենը 4 տեղ, բայց Սպիտակի երկրաշարժից հետո մեր երկրին հատկացվեց լրացուցիչ 10 տեղ: Հաջող հանձնեցի բոլոր քննությունները, սակայն ինձ չընդունեցին քաղաքական դրդապատճառներով. քննադատել էի ԽՄԿԿ XXVII համագումարը, եւ հանձնաժողովը որոշեց ինձ դուրս թողնել` հասկացնելով, որ սխալվել եմ ընտրությանս մեջ եւ որ ով ցանկանում է ծառայել երկրին, չպետք է քննադատի այն:
Տարիներ անց Ալբերտ Գրիգորյանը հրավիրվեց Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտ` վարպետության դաս անցկացնելու ուսանողների համար` արդեն որպես Ռուսաստանում ֆրանսիական GDF-Suez գազային ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն: Ինքը՝ Ալբերտը դա անվանում է ճակատագրի հեգնանք եւ խոստովանում է, որ նման դեպքերն իր կյանքում քիչ չեն եղել:
Հետո վերադարձա Երեւան եւ ծնողներիս ասացի, որ պատրաստվում եմ աշխատել շինարարության ասպարեզում: Հայրս` ծանր բեռնատարի նախկին վարորդ էր, ով սրտամկանի ինֆարկտից հետո աշխատում էր շինարարությունում, հացի գումար էր վաստակում իր արյունով ու քրտինքով, եւ ես ամեն օր տեսնում էի դա: Ծնողներս ինձ համար միշտ ընդօրինակման առարկա են եղել, եւ ես շատ բան ժառանգել եմ նրանցից, այդ թվում նաեւ հարվածներին դիմադրելու կարողությունը:
Մեկ տարի աշխատելուց հետո դիմեցի Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետ: Քանի որ մեդալ ունեի, անցողիկ միավորն ինձ համար ավելի ցածր էր, քան մնացածի: Լավ հանձնեցի հայերեն թելադրության, պատմության եւ ֆրանսերենի քննությունները, մնաց միայն հայոց լեզվի եւ գրականության թեստը: Ավաղ, չէի կարող մտածել, կամ ավելի շուտ գործել այնպես, ինչպես պահանջում էին խորհրդային չգրված օրենքները, որոնք ենթադրում էին կաշառք կամ «ծանոթի» առկայություն: 19-ամյա տղայի համար դա ծանր հարված էր: Ես իսկապես հավատացի, որ իմ մտերիմներն իրավացի են, եւ որ ամեն ինչ այնքան էլ հեշտ չէ, որքան ինձ թվում էր:
Ընդունվեցի «Գլաձոր» մասնավոր համալսարան` միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետ: Որոշեցի, որ ավելի լավ է ընդունվեմ մասնավոր բուհ, վճարեմ ուսման համար եւ դասախոսներից որակյալ կրթություն պահանջեմ: Մեզ դասավանդում էին հիանալի պրոֆեսորներ` Հակոբ Հակոբյանը, Ալբերտ Մկրտչյանը, Գարիկ Հովհաննիսյանը եւ բազմաթիվ այլ հայտնի մարդիկ: Նույն բուհում ծանոթացա ապագա կնոջս հետ: Իմ համակուրսեցիներն էին արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանը եւ Եվրոպայի Խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանը: Բուհն ավարտեցի 1995թ. կարմիր դիպլոմով:
Քանի որ այդ տարիներին բանակից տարկետում էին տալիս միայն պետական բուհերը, ուսման ընթացքում պատերազմի տարիներին երկու տարի ծառայեցի բանակում` ներքին զորքերում, ինչի համար հայրս շատ էր հպարտանում: Չթողեցի ուսումս, քանի որ ինձ հնարավորություն ընձեռվեց ստացիոնար սովորել եւ էքստեռն քննություններ հանձնել:
Համալսարանն ավարտելուց հետո իմ կյանքում բարդ ժամանակաշրջան սկսվեց: Ես ամուսնացած էի, եւ ընտանիքս պահելու խնդիրը բավականին բարդ էր: Աշխատանքի հետ կապված դժվարություններ կային, աշխատավարձերը չնչին էին, իսկ մասնավոր բուհի կրթությունն ինձ հնարավորություն չէր տալիս աշխատանքի ընդունվել, քանի որ շատերը նախ եւ առաջ նայում էին դիպլոմիս եւ փակում դռներն իմ առջեւ: Արդյունքում սկսեցի աշխատել ներքին գործերի համակարգում:
Կարեն Կարապետյանի եւ այլ գործընկերների հետ, 2006թ.
Իմ ծանոթներից մեկը ֆրանսերեն լեզվի շատ լավ մասնագետ էր եւ աշխատում էր Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող TACIS ծրագրում: 1996թ. մայիսին նա ինձ առաջարկեց աշխատանքի անցնել ծրագրի ներկայացուցչությունում` մենեջերի թափուր հաստիքում: Սկսեցի աշխատել բելգիացիների ու ֆրանսիացիների հետ՝ միաժամանակ, կատարելագործելով ֆրանսերենս: Ինձ լավ էի զգում, բայց մինչ այն պահը, երբ մեր աշխատակցուհիներից մեկն ուսման նպատակով մեկնեց Ֆրանսիա` այն երկիր, որը միշտ հրապուրել էր ինձ: Մի անգամ նա զանգահարեց գրասենյակ` իր ընկերուհիներից մեկին: Խնդրեցի նրան փոխանցել, որ մի օր ես նույնպես կմեկնեմ Ֆրանսիա սովորելու: Իմ այդ կեսկատակ-կեսլուրջ հայտարարությանը նա պատասխանեց, որ «շատ չխոսեմ, դա ամեն մեկին տրված չէ»: Իհարկե, դա խոցեց իմ ինքնասիրությունը, եւ ես որոշեցի, որ ամեն գնով պետք է հասնեմ իմ ուզածին: Սկսեցի հետաքրքրվել մատչելի ծրագրերով, նամակներ գրել: Գործերս ուղարկեցի ֆրանսիական 6 բուհեր եւ բոլորից դրական պատասխան ստացա: Ամենադժվարը ֆինանսավորման խնդիրը լուծելն էր, սակայն դա հնարավոր դարձավ մտերիմներիս ու հարազատներիս օգնության շնորհիվ:
Չնայած Ալբերտն արդեն 10 ամսական դուստր ուներ, նա չհրաժարվեց ընտրած ուղուց եւ մեկնեց Ֆրանսիա:
Իհարկե, հիմա, երբ հետադարձ հայացք եմ նետում, հասկանում եմ, որ դա խենթ որոշում էր, քանի որ Ֆրանսիայում ոչ մի բարեկամ չունեի եւ նույնիսկ այնքան էլ լավ չէի պատկերացնում, թե ուր եմ գնում եւ որտեղ եմ ապրելու: Հնարավոր է, եթե այդ ժամանակ ավելի լավ գիտակցեի, քաջություն չէի ունենա այդ քայլին դիմելու: Բայց իսկապես շատ էի ցանկանում սովորել, ցանկանում էի նաեւ իմանալ ու հասկանալ` ի՞նչ է իրենից ներկայացնում Եվրոպան: Ցանկանում էի ինքս ինձ ապացուցել, որ չնայած նախորդ բացասական փորձին, կարող եմ սովորել բարձրակարգ բուհում: Ցանկանում էի ինքնաարտահայտվել, ստանալ գիտելիք եւ այն օգտագործելու հնարավորություն: Արդյունքում ընտրեցի փարիզյան բուհի քաղաքագիտության ֆակուլտետը, քանի որ այդ ժամանակ ինձ համար Ֆրանսիան նույնականացվում էր միայն Փարիզի հետ:
Ճակատագրի հեգնանքով հայտնվեցի նույն համալսարանում, ինչ ինձ «մարտահրավեր» նետած աղջիկը, ով ասել էր, որ Ֆրանսիայում սովորելը բոլորին տրված չէ: Ես ծրագրել էի մեկ տարի անց վերադառնալ ընտանիքիս մոտ, սակայն իրադարձություններն այլ կերպ դասավորվեցին:
Սկզբում, իհարկե, շատ դժվար էր: Ստիպված էի մեկ տարի ապրել համալսարանական ավանում` զրկելով ինձ ամեն ինչից եւ հազիվ ծայրը ծայրին հասցնելով: Ընտանիքիս, իհարկե, ոչինչ չէի ասում՝ ավելորդ անգամ չանհանգստացնելու համար:
Բացի կենցաղային դժվարություններից, բարդություններ կային նաեւ լեզվի հետ կապված, քանի որ պարզվեց, որ իմ լեզվական հիմքը բավարար չէ նորմալ կրթության համար: Մի քանի ամիս շարունակ պարզապես չէի կտրվում գրքերից ու բառարաններից, թարգմանում եւ սովորում էի այն ամենը, ինչ կարող էի: Ի վերջո, հասա նրան, որ սկսեցի ֆրանսերեն մտածել: Հարավային Կովկասում էներգետիկ ծրագրերի թեմայով մագիստրոսական թեզը պաշտպանելուց հետո պրոֆեսորս ինձ առաջարկեց կրթությունը շարունակել դոկտորանտուրայում: Համաձայնեցի, բայց հետո հասկացա, որ չեմ հասցնի, քանի որ պետք է գումար աշխատեի եւ լուծեի ընտանիքիս տեղափոխման հարցը: Արդյունքում, գրելով աշխատանքի մեծ մասը, այդպես էլ չավարտեցի այն, ինչն իմ պրոֆեսորն ինձ այդպես էլ չկարողացավ ներել:
Ուսման ընթացքում փորձել եմ տարատեսակ աշխատանքներ: Աշխատել եմ որպես Ֆրանսիայում հատուկ 1998թ. Աշխարհի առաջնության համար ստեղծված ֆուտբոլի արհեստական դաշտի պահակ, կարի արհեստանոցում, շաբաթ առ շաբաթ գումար եմ վաստակել, մինչեւ հանդիպել եմ իմ հայրենակցին` Հայաստանից Կլամար մեկնած մի մարդու, ով ինձ աշխատանք առաջարկեց իր տրիկոտաժի արտադրամասում` պայմանով, որ պետք է մոռանամ դիպլոմների մասին եւ զբաղվեմ սվիտերների արդուկով: Նրա մոտ աշխատեցի կես տարի, սակայն նամակներ էի ուղարկում տարբեր ձեռնարկություններ` աշխատանքի ընդունվելու համար: Ի վերջո, համալսարանի հետ պայմանագրի շրջանակներում վերապատրաստման առաջարկ գտա Gaz de France-ում, որը սկսվեց 1999թ. հունիսի 1-ին:
Ընկերներիս օգնության շնորհիվ երկու անգամ կարողացա ժամանակավորապես Ֆրանսիա բերել ընտանիքս: Հետո ստիպված էինք բաժանվել, քանի որ Ֆրանսիայում նրանց անօրինական ներկայությունն ինձ համար անընդունելի էր: 2000թ. դիմեցի ֆրանսիական իշխանություններին ընտանիքիս վերամիավորման եւ Ֆրանսիայի քաղաքացիության տրամադրման խնդրանքով, եւ 2002 թ-ից ընտանիքս ապրում է ինձ հետ: Մենք բոլորս ֆրանսիական քաղաքացիություն ստացանք 2003թ.:
Ալբերտ Գրիգորյանն ընտանիքի հետ GDF SUEZ-ի մոսկովյան գրասենյակում
Ինչ վերաբերում է կարիերային Gaz de France-ում, ինձ առաջարկեցին պայմանագիրն երկարացնել եւս երեք ամսով, որից հետո` մեկ տարվա աշխատանքային պայմանագիր կնքել: Ժամանակավոր պայմանագրից հետո ինձ հետ կնքեցին անժամկետ պայմանագիր, իսկ Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստանալուց հետո 2003թ. ինձ վրա սկսեցին տարածվել պետական ձեռնարկության հատուկ կարգավիճակ ունեցող աշխատակցի իրավունքները: Արդյունքում ստանձնեցի Ռուսաստան-ԱՊՀ գոտում (Ռուսաստան, Ուկրաինա, Անդրկովկաս եւ Միջին Ասիայի երկրներ) ծրագրերի զարգացման պատասխանատվությունը, իսկ ավելի ուշ դարձա ռուսաստանյան պայմանագրերի կառավարիչը եւ ավագ բանագնացը:
2012թ. Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր. «Մենք հպարտ ենք, որ Ֆրանսիայում ապրում է շուրջ 500 000 հայ, եւ նրանցից շատ շատերն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել Ֆրանսիայի զարգացման գործում: Նրանք հավասարապես եւ հայեր են, եւ ֆրանսիացիներ: Նրանք հավասարաչափ սիրում են եւ Հայաստանը, եւ Ֆրանսիան»: Այդ խոսքերը լիովին կիրառելի են նաեւ Ալբերտի դեպքում, ով ասում է, որ չի հրաժարվել Հայաստանի քաղաքացիությունից, բայց, միաժամանակ, շատ շնորհակալ է Ֆրանսիային ինքնարտահայտման հնարավորության համար եւ խոստովանում է, որ իրեն նույնքան լավ է զգում՝ զբոսնելով ինչպես Փարիզի, այնպես էլ Երեւանի փողոցներով:
Ընկերությունում աշխատանքի տարիներին ինձ բախտ է վիճակվել ներգրավվել բազմաթիվ ծրագրերում եւ իրադարձություններում: Ես ընդգրկված եմ եղել Ժակ Շիրակի պատվիրակության կազմում 2006թ. նրա հայաստանյան այցի ընթացքում: 2007-2008թթ. ակտիվ մասնակցել եմ GDF SUEZ-ի, Գազպրոմէքսպորտի եւ Հայռուսգազարդի ներկայացուցիչների միջեւ ֆուտբոլային հանդիպումների կազմակերպմանը, այդ թվում նաեւ Երեւանում: Եղել եմ նաեւ Մոսկվայում ԵՄ-ի դիտորդների թվում 2009թ. հունվարին ռուս-ուկրաինական գազային ճգնաժամի ընթացքում:
Մոնակոյում, GDF SUEZ-ի եւ Gazprom Export-ի միջեւ ֆուտբոլային հանդիպումից հետո
2012թ. թափուր մնաց Մոսկվայում GDF SUEZ-ի ներկայացուցչության տնօրենի պաշտոնը: Ռուսաստանյան գործընկերների հետ 7-ամյա աշխատանքից հետո ինձ բավականաչափ վստահ էի զգում այդ պաշտոնում աշխատելու համար: Հաջող անցա հարցազրույցների 6 փուլերը եւ նշանակվեցի գլխավոր ներկայացուցչի եւ ներկայացուցչության ղեկավարի պաշտոնում, որը եւ այսօր զբաղեցնում եմ:
Դա բավականին հետաքրքիր ու գրավիչ աշխատանք է` նման դեսպանի աշխատանքին, եւ ներառում է Մոսկվայում ու Կիեւում ներկայացուցչության գործունեության կազմակերպում, հանդիպումներ ու բանակցություններ իշխանության տարբեր մարմինների, ձեռնարկությունների ներկայացուցիչների, Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի ղեկավարության հետ: Երբեւէ չեմ մտածել, որ կներկայացնեմ Ֆրանսիան այլ երկրում: Եվս մեկ պարադոքս իմ կյանքում. փոքր եւ երիտասարդ տարիքում ես երազում էի ներկայացնել Հայաստանը եւ լինել մեր երկրի դեսպանը հենց Ֆրանսիայում, բայց ստացվեց այնպես, ինչպես ստացվեց:
Ալբերտը խոստովանում է, որ ընտանիքի հետ միավորվելու հենց առաջին տարիներից սկսած ամեն տարի իր երեխաներին Հայաստան է բերում, քանի որ կարծում է, որ նրանք պետք է կատարյալ տիրապետեն ինչպես ֆրանսերեն, այնպես էլ հայերեն լեզվին, ինչպես նաեւ պետք է ճանաչեն ու հասկանան Հայաստանը ներսից:
Գազպրոմբանկի ընդունելությունը, Սանկտ-Պետերբուրգ, 2014թ.
Ֆրանսիայում ես մի քանի հոդվածներ եմ տպագրել տեղի խմբագրություններում տարբեր խնդիրների վերաբերյալ եւ հանդես եմ եկել կառուցողական քննադատությամբ ինչպես Ֆրանսիայում հայկական համայնքի, այնպես էլ Հայաստանի հասցեին: Ինձ թվում է, իմ սերտ շփումները Հայաստանի հետ, իմ կենսափորձն ու աշխատանքի փորձը Ֆրանսիայում, ինչպես նաեւ իմ «կոսմոպոլիտիզմը» ինձ իրավունք են վերապահում ազատ ու կառուցողական խոսել սփյուռքին եւ Հայաստանին վերաբերող բոլոր խնդիրների մասին:
Կարծում եմ, հայկական պետությունը հայ ժողովրդի ողնաշարն է եւ պետք է կրկին դառնա ձգողության եւ ռազմավարական որոշումների կայացման կենտրոն հայկական բոլոր կազմավորումների համար: Խնդիրը շատ բարդ ու երկարաժամկետ է, սակայն` իրագործելի:
Հայաստանի հիմնական խնդիրը համարում եմ վստահության բացակայությունը: Երիտասարդությունը չի վստահում երկրի ղեկավարությանը, եւ վստահության ճգնաժամը, ըստ իս, ընկած է նաեւ ժամանակակից ժողովրդագրական ճգնաժամի հիմքում: Հեռանկար չտեսնելով երկրում, որում ապրում են, նրանք որոնում են այլ վայրեր ինքնաիրացման համար: Եթե երիտասարդությունը վստահ լինի, որ ուսումն ավարտելուց հետո կարող է նորմալ աշխատանք գտնել, եթե հեռանկարներ տեսնի, եթե վստահություն ունենա, որ իշխանությունը կարող է փոխվել ընտրությունների միջոցով, որ օրենքներն իսկապես գործում են, ապա երկրում մթնոլորտը կփոխվի: Երբ մենք ունեինք նման վստահություն, կարողացանք վերադարձնել Ղարաբաղը: Այսօր մեզ հարկավոր են տնտեսական եւ դիվանագիտական հաղթանակներ:
Եկեղեցում
Ես նման եմ աշխարհում սփռված բազմաթիվ հայերի, ում սիրտը մնացել է ծննդավայր Հայաստանում, ում միտքը պատկանում է Ֆրանսիային` այն երկրին, որն ընդունեց ինձ, իսկ այժմ ես գտնվում եմ արտասահմանյան գործուղման մեջ` Ռուսաստանում: Կողքից շատերին թվում է, որ իմ պատմությունը“success story”-ի տիպիկ օրինակ է, սակայն ես այդպես չեմ կարծում: Իմ ճակատագիրը հեշտ չի եղել, ես շուտ եմ կորցրել հորս, չեմ կարողացել ընդունվել այն համալսարանը, որը ցանկացել եմ, Ֆրանսիայում ապրելու սկզբնական շրջանում անցել եմ հսկայական դժվարությունների միջով: Ես դա չեմ համարում հաջողության պատմություն. այն ամենը, ինչին ես հասել եմ, համառ ու դժվարին աշխատանքի արդյունք է, եւ ես շնորհակալ եմ ճակատագրին ընձեռված հնարավորությունների ու դասերի համար:
Իմ կյանքի պատմությունից քաղած դասերն իրականում շատ պարզ են. ձեր քայլերը միշտ պետք է լինեն հետեւողական ու մտածված: Բացի այդ, անհրաժեշտ է պատասխանատու լինել սեփական արարքների համար, որոշումներ կայացնելու խիզախություն ունենալ, ինչպես նաեւ կարողանալ խոստովանել սխալներն ու դրանց համար պատասխանատվություն կրել: Պետք է ինքդ քեզ ասես. կյանքում անհնարին ոչինչ չկա, եւ եթե ուրիշները հասել են հաջողության, ինչո՞ւ պետք է ինձ մոտ չստացվի: Ամենակարեւորը` հասկանալ, թե ինչ ես ուզում կյանքից, իմանալ` ինչն  է առաջնահերթ կյանքի յուրաքանչյուր փուլում եւ ամուր կանգնած մնալ հողին: Այդ ամենը միասին կհանգեցնի ցանկալի արդյունքի:

Медиамакс представляет очередного героя спецпроекта «50 глобальных армян» – Альберта Григоряна – генерального представителя GDF SUEZ в России и Украине, главы представительств в Москве и Киеве.
Альберт Григорян родился в 1971 году в Ереване. Окончил школу с золотой медалью. В Ереване окончил университет «Гладзор». В 1997 году поступил на факультет политологии в Университет «Пантеон Ассас» (Париж 2). С 1999 года начал работать в компании Gaz de France (сейчас GDF SUEZ). С августа 2012 года Альберт является Генеральным представителем компании в России и Украине. В апреле текущего года был избран Вице-президентом Комитета по энергетике Ассоциации европейского бизнеса в России.
Я родился в 1971 году в Ереване в простой армянской семье. Мои родители родились в Иране и обосновались в Армении с 1946 года. В Ереване я с медалью окончил школу N 92, в школе начал углубленно заниматься французским и русским языками.
Мое главное увлечение - футбол. С 9 до 17 лет я достаточно профессионально занимался футболом, но позднее сделал сознательный выбор в пользу учебы и карьеры. Моим тренером был легендарный вратарь «Арарат-73» Алеша Абрамян. Он научил меня тому, что победу надо прочувствовать в голове еще до выхода на поле. Причем это касалось не только футбола, но и жизни. Он был одним из тех людей, который научил меня подходить к успехам других не с позиции зависти, а того, что если у кого-то получилось, значит и у тебя тоже все может получиться. Много лет спустя я встретился с ним в Ереване и поблагодарил за эти советы.
С детства я интересовался историей, географией, политикой, чувствовал огромное желание стать дипломатом, поэтому по окончании школы я отправился в Москву поступать в МГИМО, что стало очень удивительным решением для моей семьи. На дворе стоял 1989 год. По «национальной» квоте для абитуриентов из Армении было предусмотрено всего 4 места, но после Спитакского землетрясения страна получила дополнительную квоту на 10 мест. Я успешно сдал все необходимые экзамены, но меня не приняли по политическим мотивам: я подверг критике XXVII съезд КПСС, и комиссия приняла решение оставить меня за бортом, дав понять, что я ошибся в выборе профессии и что тот, кто хочет служить государству, не должен его критиковать.
Спустя много лет Альберт Григорян будет приглашен в МГИМО дать мастер-класс для студентов уже в качестве директора представительства французской газовой компании GDF-Suez в России. Сам Альберт называет это иронией судьбы и признается, что подобных эпизодов в его жизни было немало.
После этого я вернулся в Ереван и сказал родителям, что иду работать на строительную площадку. Мой отец - водитель крупнотоннажного грузовика, после перенесенного инфаркта ставший строительным рабочим – всегда зарабатывал на хлеб своим потом и кровью, и я видел это ежедневно. Родители всегда были для меня главным примером для подражания, и я многое унаследовал от них, в том числе умение держать удар.
Поработав год, я подал документы в факультет Востоковедения Ереванского государственного университета. Так как у меня была золотая медаль, пропускной балл для меня был ниже, чем для остальных. Я хорошо написал диктант на армянском языке, историю и французский, и мне оставалось сдать лишь тест по армянскому языку и литературе. Увы, я не мог думать или, скорее, действовать так, как того требовали неписаные советские правила, предполагающие взятку или необходимость «замолвить словечко». Для меня - 19-летнего парня - это был большой удар. Я действительно поверил, что мои близкие правы, и что все не так просто, как мне представлялось.
Я поступил в частный вуз «Гладзор» на факультет международных отношений. Решил, что лучше пойду в частный вуз, буду платить за обучение, но вместе с тем буду требовать от преподавателей высокого качества образования. Нам преподавали блестящие профессора – Акоп Акопян, Альберт Мкртчян, Гарик Оганесян и многие другие известные имена. В том же вузе я познакомился со своей будущей женой, а моим однокурсниками были экс-министр юстиции Грайр Товмасян и постпред Армении в Совете Европы Армен Папикян. Вуз я окончил в 1995 году с красным дипломом.
Поскольку отсрочку от армии в те годы давали только государственные вузы, в ходе учебы я два года отслужил в армии в годы войны - во внутренних войсках, за что мой отец очень гордился мной. При этом я не стал отрываться от учебы, поскольку мне была предоставлена возможность учиться стационарно и сдавать экзамены экстерном.
После окончания университета в моей жизни наступил сложный период. Я был женат, и вопрос обеспечения семьи также стоял достаточно остро. С работой было трудно, зарплаты были мизерные, а образование в частном вузе не давало мне возможности устроиться, поскольку многие смотрели, прежде всего, на мой диплом и закрывали передо мной двери. В итоге я стал работать в системе внутренних дел.
С Кареном Карапетяном и другими партнерами, 2006г.
Фото: из архива А.Григоряна
Одна из моих родственниц была очень хорошим специалистом в области французского языка и работала в проекте TACIS, финансируемом Евросоюзом. В мае 1996 она предложила мне перейти на освободившуюся там вакантную должность менеджера в представительстве проекта. Я стал работать с бельгийцами и французами, заодно совершенствовал свой французский. Чувствовал себя хорошо, до тех пор, пока одна из наших работниц не уехала учиться во Францию – страну, которая всегда притягивала меня. Однажды она позвонила в офис поговорить с одной из своих подруг. Я был рядом и попросил передать ей, что однажды я тоже поеду учиться во Францию. На это мое полушутливое-полусерьезное замечание она ответила, что «пусть много не говорит, это не каждому дано». Конечно, это задело мое самолюбие, и я решил во что бы то ни стало добиться своего. Начал интересоваться доступными программами, писать письма. Я отправил свои дела в 6 французских вузов и от всех получил положительный ответ. Самым сложным было решить вопрос финансирования, но это удалось сделать благодаря помощи моих близких и родных.
Несмотря на то, что у Альберта уже был 10-месячная дочка, он не отказался от выбранного пути и уехал учиться во Францию.
Конечно, сейчас, когда я бросаю взгляд назад, понимаю, что это было сумасшедшее решение, поскольку у меня во Франции не было никаких родственников, и я даже не очень хорошо представлял, куда еду и где буду жить. Возможно, если бы я тогда лучше понимал, то не отважился бы. Но мне действительно очень хотелось учиться, хотелось также узнать и понять, что представляет собой Европа. Хотелось доказать самому себе, что, несмотря на предыдущий негативный опыт, я могу учиться в высококлассном вузе. Хотелось попытаться реализовать себя, получить знания и возможность их использовать. В итоге я выбрал факультет политологии парижского вуза, поскольку для меня тогда Франция отождествлялась лишь с Парижем. По иронии судьбы, я оказался в том же университете, что и девушка, которая бросила мне вызов, заявив, что учиться во Франции дано не всем. Я планировал уехать на год и вернуться обратно к семье, но получилось иначе.
Первоначально, конечно, было очень сложно. Мне пришлось прожить год в университетском городке, ограничивая себя во всем и едва сводя концы с концами. Своей семье я, конечно, ничего не говорил, чтобы лишний раз не беспокоить.
Помимо бытовых трудностей были также сложности и с языком, поскольку оказалось, что мой базис недостаточен для нормальной учебы. Несколько месяцев я просто не отрывался от книг и словарей, переводил и заучивал все, что мог. В конце концов, я дошел до того, что стал думать на французском. После защиты магистерской на тему энергетических проектов на Южном Кавказе мой профессор предложил мне продолжить образование в докторантуре. Я согласился, но потом понял, что не буду успевать, поскольку мне нужно было зарабатывать и решать вопрос с переездом семьи. В итоге, написав большую часть работы, я так ее и не завершил, чего мой профессор так и не смог мне простить.
За время учебы я сменил множество работ. Работал в качестве смотрителя искусственного футбольного поля, созданного в Париже специально к чемпионату мира 1998 года, трудился в ателье, подрабатывал неделю за неделей, пока не встретил соотечественника, выходца из Армении, который предложил мне работу в его трикотажном цехе в Кламаре, при условии, что я забуду про дипломы и займусь глажкой свитеров. У него я работал полгода, при этом направлял письма для рассмотрения моей кандидатуры в различные предприятия. В конце концов, я нашел стажировку в Gaz de France в рамках договора с университетом, которая началась 1 июня 1999 года.
Благодаря помощи моих друзей я дважды на время смог привезти во Францию свою семью. Потом приходилось расставаться, поскольку их пребывание во Франции на нелегальной основе было для меня неприемлемым. В 2000 году я обратился к французским властям с просьбой о воссоединении семьи и о предоставлении французского гражданства, и с 2002 года моя семья живет со мной. Мы все получили французское гражданство в марте 2003 года.
Альберт Григорян с семьей в московском офисе GDF SUEZ
Что касается карьеры в Gaz de France, то по завершению полугодичной стажировки мне предложили продлить ее еще на 3 месяца, а потом заключить трудовой договор сроком на год. После временного контракта со мной был заключен бессрочный контракт, а после получения французского гражданства с 2003 года на меня стали распространяться специфические положения сотрудника госпредприятия, имеющего особый статус. В итоге я стал отвечать за развитие проектов зоны Россия - СНГ (Россия, Украина, Закавказье и страны Средней Азии), а позднее стал старшим переговорщиком и управляющим российскими контрактами.
Президент Армении Серж Саргсян в ходе своего визита во Францию в 2012 году сказал: «Мы гордимся, что во Франции проживает около 500 000 армян и очень многие из них приняли активное участие в деле развития Франции. Они в равной степени и армяне, и французы. Они одинаково любят и Армению, и Францию». Эти слова в полной мере применимы и к Альберту, который говорит, что не отказался от армянского гражданства, но при этом очень благодарен Франции за возможность самореализации, и признается, что одинаково хорошо чувствует себя, гуляя по улицам как Парижа, так и Еревана.
За годы работы в компании мне посчастливилось быть вовлеченным во множество проектов и событий. Я был в составе делегации Жака Ширака во время его визита в Армению в 2006 году. В 2007–2008 гг. я активно участвовал в организации футбольных встреч между представителями GDF SUEZ, Газпромэкспорта и Армросгазпрома, в том числе и в Ереване. Я также был одним из наблюдателей от ЕС в Москве во время российско-украинского газового кризиса в январе 2009г.
В Монако после футбольного матча между GDF SUEZ и Gazprom Export
В 2012 году освободилось вакантное место директора представительства GDF SUEZ в Москве. После 7 лет работы с российскими партнерами я уже чувствовал в себе достаточно уверенности, чтобы побороться за этот пост. Я успешно прошел 6 этапов интервью и был назначен на должность Генерального представителя и главы представительства, которую и занимаю сегодня.
Это достаточно интересная и увлекательная работа, похожая на работу посла и включающая в себя организацию деятельности представительств в Москве и Киеве, встречи и переговоры с представителями различных органов власти, предприятий, с руководством России и Украины. Никогда не думал, что буду представлять Францию в иностранном государстве. Еще один парадокс в моей судьбе: в детстве и молодости я мечтал представлять Армению и быть послом нашей страны именно во Франции, но получилось так, как получилось.
Альберт признается, что с самых первых лет после объединения с семьей он ежегодно привозит своих детей в Армению, поскольку считает, что они должны в совершенстве владеть как французским, так и армянским языком, а также должны узнать и понять Армению изнутри.
Прием Газпромбанка, Санкт-Петербург, 2014 г.
Во Франции я несколько раз публиковал статьи в местных изданиях по различным проблемам, и выступал с конструктивной критикой как в адрес армянской диаспоры во Франции, так и в адрес Армении. Мне кажется, мои тесные связи с Арменией, мой опыт жизни и работы во Франции, а также мой «космополитизм» дают мне право говорить свободно и конструктивно по всем вопросам, касающимся диаспоры и Армении.
Я считаю, что армянское государство – это становой хребет армянской нации, и оно должно снова стать центром притяжения и принятия стратегических решений для всех армянских образований. Задача очень сложная и долгосрочная, но выполнимая.
Главной проблемой Армении я считаю отсутствие доверия. Молодежь не доверяет руководству страны, и кризис доверия, на мой взгляд, лежит в основе и современного демографического кризиса. Не видя перспектив для страны, в которой они живут, они ищут другие места для самореализации. Если у молодежи появится уверенность, что по завершению учебы они смогут найти себе нормальную работу, если будут видеть перспективы, если у них появится уверенность, что власть можно сменить посредством выборов, что законы реально работают, то атмосфера в стране изменится. Когда у нас была подобная уверенность, мы смогли вернуть Карабах. Сегодня нам нужны экономические и дипломатические победы.
В церкви
Я похож на многих армян, рассеянных по всему миру, чье сердце осталось в Армении, где они родились, чей разум принадлежит Франции - стране, принявшей меня, а живу я в зарубежной командировке - в России. Многим со стороны кажется, что моя история является типичным примером “success story”, но я сам так не считаю. У меня была нелегкая судьба, я рано потерял отца, у меня не получалось поступать туда, куда я хотел, у меня были огромные сложности на начальном этапе во Франции. Я не считаю это историей успеха – все, чего я достиг, является результатом упорного и сложного труда, и я благодарен судьбе за предоставленные шансы и уроки.
Извлеченные из моего жизненного урока истории, на самом деле, просты: ваши шаги всегда должны быть последовательными и продуманными. Кроме того, надо быть ответственным за свои поступки, иметь смелость принимать решения, а также уметь признавать свои ошибки и нести за них ответственность. Нужно сказать себе: в жизни нет ничего невозможного, и если другие преуспели, то почему у меня не получится? Главное – знать, чего ты хочешь от жизни, знать свои приоритеты на каждом этапе своего жизненного пути и крепко стоять на земле. Все это в совокупности и дает результат.