Կարեն Կարապետյանը եւ իր ՌԴ պաշտոնակից Սերգեյ Նարիշկինը
Սեպտեմբերի 6-ին Երեւանում սպանվել էր Հայաստանի պետական հարկային ծառայության օպերատիվ քննչական վարչության պետ, գեներալ-մայոր Շահեն Հովասափյանը:
Առավոտյան ժամը 09:30-ի սահմաններում Շահեն Հովասափյանը դուրս էր եկել Երեւանի փոքր կենտրոնում գտնվող իր բնակարանից, նստել իր ծառայողական մեքենան, որից հետո պայթյուն էր հնչել, որի արդյունքում պաշտոնյան տեղում մահացել էր:
«Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է մեզ զարմացնել»
Սեպտեմբերի 6-ին Համաշխարհային Բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ռոջեր Ռոբինսոնն հայտարարել էր, որ «Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է մեզ զարմացնել»:
Ռոջեր Ռոբինսոնը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Ռոջեր Ռոբինսոնը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Նա նշել էր, որ «նույնիսկ պրոֆեսիոնալ տնտեսագետները հաճելիորեն զարմացած են Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներով»։ Նրա խոսքերով, տարվա սկզբին դժվար էր կանխատեսել, որ հուլիսին Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 11.7 տոկոս:
Լրագրողական կազմակերպությունները պահանջում են
Սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանի մի շարք լրագրողական կազմակերպություններ հանդես էին եկել հայտարարությամբ, որտեղ իրավապահ մարմիններից պահանջել էին գտնել եւ պատժել «Իրավունք» թերթի խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանի հանդեպ բռնարարքն իրագործողներին ու պատվիրատուներին:
«Սեպտեմբերի 6-ի առավոտյան հարձակման եւ ծեծի է ենթարկվել մեր գործընկերը,  «Իրավունք» թերթի խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանը: Վերջին ամիսներին սպառնալիքներն ու բռնությունները լրագրողների եւ լրատվամիջոցների նկատմամբ հաճախացել են, սակայն մեղավորներն առ այսօր կամ չեն հայտնաբերվել կամ չեն պատժվել: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ մամուլի եւ խոսքի ազատության դեմ ոտնձգությունների համար անպատիժ մնալը ծնում է նոր հանցագործություններ. քաղաքակիրթ երկխոսության անընդունակ մարդիկ ընտրում են լրագրողներին եւ լրատվամիջոցներին ահաբեկելու ճանապարհը»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
Պարգեւներ Գաֆեսճյանին եւ Էռնեկյանին
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագրեր էր ստորագրել սփյուռքի երկու նշանավոր ներկայացուցիչներին` Ջերալդ Գաֆեսճյանին եւ Էդուարդո Էռնեկյանին Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով պարգեւատրելու մասին։
Շքանշանները շնորհվել էին «Հայրենիքին մատուցած նշանակալի ծառայությունների համար» եւ Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 15-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 6-12
«Ընդհանուր համատեքստում»
Սեպտեմբերի 8-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ հարաբերությունների բարելավումը չպետք է դիտարկվի որպես առանձին գործընթաց, այն պահանջում է քննարկում տարածաշրջանային հիման վրա»:
«Մոսկովսկիյ կոմսոմոլեց» թերթի հետ հարցազրույցում Աբդուլա Գյուլն ասել էր, որ
«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ներկայումս Հարավային Կովկասում բարենպաստ կլիմա ստեղծելու գլխավոր խոչընդոտն է» եւ «Թուրքայի կարծիքն այս հարցի վերաբերյալ համընկնում է Ռուսաստանի Դաշնության տեսակետի հետ»:
«Մենք պատրաստ ենք բազմակողմանի աջակցություն ցուցաբերել խնդրի լուծմանը, որին իր անձնական մասնակցությունն է ցուցաբերում Ռուսաստանի նախագահը, ինչպես նաեւ անել հնարավոր ամենը հակամարտության հետագա կարգավորման համար», - նշել էր Թուրքիայի ղեկավարը:
Աբդուլա Գյուլը Երեւանում 2008թ. սեպտեմբերի 6-ին Աբդուլա Գյուլը Երեւանում 2008թ. սեպտեմբերի 6-ին
Աբդուլա Գյուլն ընդգծել էր, որ այս ուղու վրա ձեռք բերված առաջընթացը, անկասկած, դրական կազդի հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման վրա:
«Այսպիսին է Թուրքիայի դիրքորոշումը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում: Մենք անկեղծ հույս ունենք բարեհաջող ավարտել կարգավորման գործընթացը: Կայուն խաղաղության կայացման գործընթացը Հարավային Կովկասում եւ համագործակցության եւ բարեկեցության հաստատումը տարածաշրջանի պետություններում եւ դրանցից դուրս, հարաբերությունների կարգավորումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ չի կարելի դիտարկել որպես առանձին գործընթաց, այն պահանջում է տարածաշրջանային քննարկում», - հայտարարել էր  Աբդուլա Գյուլը:
Կարեն Կարապետյանի հրաժարականը
Սեպտեմբերի 9-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով իր դիմումի համաձայն զբաղեցրած պաշտոնից ազատվել էր Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանը («Տաշիր գրուպ»-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի եղբայրը՝ Մեդիամաքս):
Կարեն Կարապետյանը եւ իր ՌԴ պաշտոնակից Սերգեյ Նարիշկինը Կարեն Կարապետյանը եւ իր ՌԴ պաշտոնակից Սերգեյ Նարիշկինը
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 6-12
Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականը
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր  իր հրաժարականի մասին:
«Անկեղծ, իրատեսական մոտեցումները իրենց արդյունքներն ունեցան, սակայն հասարակությունը մնաց դեռեւս բեւեռացված: Հասարակության եւ կառավարության միասնական ջանքեր են անհրաժեշտ։ Նոր սկիզբ է պետք, պետք է շանս տալ նոր կառավարությանը»,- ասել էր Հովիկ Աբրահամյանը:
Նա նշել էր նաեւ, որ իր «ամբողջ քաղաքական կենսագրության ընթացքում ինքը պայքարել է քաղաքական անջրպետների դեմ` աշխատելով համագործակցության կամուրջների կայացման համար»:
Հովիկ Աբրահամյանը 2016թ. սեպտեմբերի 8-ին Հովիկ Աբրահամյանը 2016թ. սեպտեմբերի 8-ին
«Մեզ անհրաժեշտ են հասարակության եւ կառավարության միասնական ջանքեր: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ են նոր մոտեցումներ, նոր սկիզբ: Երբեւէ չեմ խոսել եւ չեմ խոսելու իմ կողմից վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու պահին առկա իրավիճակի մասին: Դա իմ աշխատաոճը չէ: Սակայն բաց ճակատով խոսելու եմ կառավարության մեր համատեղ աշխատանքով ձեռք բերած արդյունքների մասին»,- ասել էր վարչապետը:
Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել էր, որ «որպես քաղաքական կյանքի ակտիվ մասնակից՝ ինքը շարունակելու է հասարակությունում առկա անջրպետները հաղթահարելու իր առաքելությունը»:
Կարեն Կարապետյանը՝ «փոփոխությունների սիմվոլ»
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտնել էր վարչապետի պաշտոնում Երեւանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի առաջադրման մասին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը 2017թ. ՀՀԿ նախընտրական հավաքի -ժամանակ Սերժ Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը 2017թ. ՀՀԿ նախընտրական հավաքի -ժամանակ
«Մենք բոլորս շատ լավ գիտենք Կարեն Կարապետյանի ունակություններն ու ոճը: Նա իսկապես կարող է առաջնորդել փոփոխությունների մեծ ալիքը Հայաստանում, հասարակությունը տանել դեպի նոր տնտեսական ու քաղաքական ազատություններ, կոտրել ամրացած կարծրատիպերը, տնտեսության շարժին հաղորդել նոր ճկունություն եւ այլն: Ես վստահ եմ՝ արդյունավետ աշխատելով, Կարեն Կարապետյանը կկարողանա դառնալ փոփոխությունների յուրօրինակ սիմվոլը Հայաստանում: Ես պարոն Կարապետյանի հետ երկար զրուցել եմ։ Ես ստացել եմ փոփոխությունների ալիքը վստահորեն առաջ տանելու պատրաստ մարդու դրական պատասխան, ես տեսել եմ վստահություն եւ որ ամենակարեւորն է՝ հավատ առ այն, որ դրված նպատակները իրատեսական են եւ իրականանալի են», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:

Карен Карапетян с российским коллегой Сергеем Нарышкиным
6 сентября в Ереване был убит начальник оперативно-следственного управления Государственной налоговой службы Армении, генерал-майор Шаген Овасапян.
Утром около 09:30 часов Шаген Овасапян вышел из своего дома в малом центре Еревана, сел в служебную машину, после чего прогремел мощный взрыв, в результате которого Шаген Овасапян погиб на месте.
«Экономика Армении продолжает нас удивлять»
6 сентября руководитель ереванского офиса Всемирного банка (ВБ) Роджер Робинсон заявил, что «экономика Армении продолжает нас удивлять».
Роджер Робинсон и президент Армении Роберт Кочарян Роджер Робинсон и президент Армении Роберт Кочарян
Он отметил, что «даже профессиональные экономисты приятно удивлены экономическими показателями Армении». По словам Робинсона, в начале года было сложно прогнозировать, что в июле рост ВВП в Армении составит 11,7%.
Журналистские организации требуют
Журналистские организаций Армении выступили 7 сентября с заявлением, в котором потребовали от правоохранительных органов найти и наказать исполнителей и заказчиков нападения на редатора газеты «Иравунк» Оганеса Галаджяна.
«Утром 6 сентября подвергся нападению и избиению наш коллега, редактор газеты «Иравунк» Ованнес Галаджян. За последние месяцы участились случаи угроз и насилия в отношении журналистов и СМИ, однако виновные по сей день либо не выявлены, либо не наказаны. Мы неоднократно заявляли, что остающиеся безнаказанными посягательства на свободу слова и прессы порождают тем самым новые преступления: люди, неспособные на цивилизованный диалог, выбирают путь запугивания журналистов и СМИ», - говорилось в заявлении.
Награды Гафесджяну и Эрнекяну
8 сентября президент Армении Роберт Кочарян подписал указы о присуждении ордена Святого Месропа Маштоца двум видным представителям армянской диаспоры - Джеральду Гафесджяну и Эдуардо Эрнекяну.
Ордена были присуждены «за значительные заслуги перед родиной» и в связи с 15-й годовщиной независимости Армении.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 СЕНТЯБРЯ 2011 ГОДА
«В едином контексте»
8 сентября президент Турции Абдулла Гюль заявил, что «нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией, а также между Турцией и Арменией не должна восприниматься как отдельный процесс, она требует рассмотрения на общерегиональной основе».
В интервью газете «Московской Комсомолец» Абдулла Гюль сказал, что «проблема Нагорного Карабаха в настоящее время является главным препятствием для достижения благоприятного климата на Южном Кавказе» и «мнение Турции по этому вопросу совпадает с точкой зрения Российской Федерации».
«Мы готовы оказать всестороннюю поддержку поиску разрешения проблемы, личное участие в котором принимает президент России, а также сделать все необходимое для дальнейшего разрешения конфликта», - отметил глава Турции.
Абдулла Гюль в Ереване 6 сентября 2008 года Абдулла Гюль в Ереване 6 сентября 2008 года
Абдулла Гюль подчеркнул, что прогресс, достигнутый на этом пути, несомненно, окажет положительное влияние на турецко-армянские отношения.
«Такова позиция Турции по вопросу нормализации отношений с Арменией. Мы искренне желаем успешного завершения процесса нормализации. В процессе становления стабильного мира на Южном Кавказе и налаживании сотрудничества и благополучия в странах регионах и за его пределами, нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией, а также между Турцией и Арменией не должна восприниматься как отдельный процесс, она требует рассмотрения на общерегиональной основе», - заявил Абдулла Гюль.
Отставка Карена Карапетяна
9 сентября указом президента Армении Сержа Саргсяна Карен Карапетян (брат владельца «Ташир груп» Самвела Карапетяна - Медиамакс) по собственному желанию был освобожден с должности руководителя аппарата главы государства.
Карен Карапетян с российским коллегой Сергеем Нарышкиным Карен Карапетян с российским коллегой Сергеем Нарышкиным
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 СЕНТЯБРЯ 2016 ГОДА
Отставка Абрамяна
8 сентября премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил об уходе в отставку.
«Искренние, реалистичные подходы дали свои плоды, но общество все еще остается расколотым. Необходимы общие усилия общества и правительства. Нужен новый старт. Нужно дать шанс новому правительству», - сказал Овик Абрамян.
Он также отметил, что «в течение всей своей политической биографии боролся против политического раскола, работая над возведением мостов для сотрудничества».
Овик Абрамян 8 сентября 2016 года Овик Абрамян 8 сентября 2016 года
«Нам необходимы общие усилия общества и правительства. А для этого нужны новые подходы, новый старт. Я никогода не говорил и не буду говорить о ситуации, которая царила в тот момент, когда я стал премьер-министром. Это не в моих правилах. Однако я могу с высоко поднятой головой говорить о результатах, достигнутых нашими общими усилиями благодаря работе правительства», - сказал премьер-министр.
Овик Абрамян подчеркнул, что «как активный участник политической жизни продолжит выполнять свою миссию по преодолению раскола в обществе».
Карен Карапетян как «символ перемен»
8 сентября президент Армении, глава Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян сообщил о выдвижении бывшего мэра Еревана Карена Карапетяна на пост премьер-министра.
Серж Саргсян и Карен Карапетян на предвыборном митинге РПА в 2017 году Серж Саргсян и Карен Карапетян на предвыборном митинге РПА в 2017 году
«Нам всем прекрасно известны возможности  Карена Карапетяна, его стиль. Он действительно в состоянии возглавить большую волну перемен в Армении, повести общество к новым политическим и экономическим свободам, сломать закоснелые стереотипы, придать новую гибкость экономическому росту. Я уверен: благодаря эффективной работе Карен Карапетян сможет стать своеобразным символом перемен в Армении. Я долго беседовал с господином Карапетяном. Мы обсудили множество вопросов. Я получил положительный ответ человека, готового уверенно повести за собой волну перемен и верящего в то, что поставленные цели реалистичны и достижимы», - говорил президент Армении.