Կարեն Կարապետյանը եւ իր ՌԴ պաշտոնակից Սերգեյ Նարիշկինը
Սեպտեմբերի 6-ին Երեւանում սպանվել էր Հայաստանի պետական հարկային ծառայության օպերատիվ քննչական վարչության պետ, գեներալ-մայոր Շահեն Հովասափյանը:
Առավոտյան ժամը 09:30-ի սահմաններում Շահեն Հովասափյանը դուրս էր եկել Երեւանի փոքր կենտրոնում գտնվող իր բնակարանից, նստել իր ծառայողական մեքենան, որից հետո պայթյուն էր հնչել, որի արդյունքում պաշտոնյան տեղում մահացել էր:
«Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է մեզ զարմացնել»
Սեպտեմբերի 6-ին Համաշխարհային Բանկի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ռոջեր Ռոբինսոնն հայտարարել էր, որ «Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է մեզ զարմացնել»:
Ռոջեր Ռոբինսոնը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Ռոջեր Ռոբինսոնը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը
Նա նշել էր, որ «նույնիսկ պրոֆեսիոնալ տնտեսագետները հաճելիորեն զարմացած են Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներով»։ Նրա խոսքերով, տարվա սկզբին դժվար էր կանխատեսել, որ հուլիսին Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 11.7 տոկոս:
Լրագրողական կազմակերպությունները պահանջում են
Սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանի մի շարք լրագրողական կազմակերպություններ հանդես էին եկել հայտարարությամբ, որտեղ իրավապահ մարմիններից պահանջել էին գտնել եւ պատժել «Իրավունք» թերթի խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանի հանդեպ բռնարարքն իրագործողներին ու պատվիրատուներին:
«Սեպտեմբերի 6-ի առավոտյան հարձակման եւ ծեծի է ենթարկվել մեր գործընկերը,  «Իրավունք» թերթի խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանը: Վերջին ամիսներին սպառնալիքներն ու բռնությունները լրագրողների եւ լրատվամիջոցների նկատմամբ հաճախացել են, սակայն մեղավորներն առ այսօր կամ չեն հայտնաբերվել կամ չեն պատժվել: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ մամուլի եւ խոսքի ազատության դեմ ոտնձգությունների համար անպատիժ մնալը ծնում է նոր հանցագործություններ. քաղաքակիրթ երկխոսության անընդունակ մարդիկ ընտրում են լրագրողներին եւ լրատվամիջոցներին ահաբեկելու ճանապարհը»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
Պարգեւներ Գաֆեսճյանին եւ Էռնեկյանին
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագրեր էր ստորագրել սփյուռքի երկու նշանավոր ներկայացուցիչներին` Ջերալդ Գաֆեսճյանին եւ Էդուարդո Էռնեկյանին Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով պարգեւատրելու մասին։
Շքանշանները շնորհվել էին «Հայրենիքին մատուցած նշանակալի ծառայությունների համար» եւ Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 15-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 6-12
«Ընդհանուր համատեքստում»
Սեպտեմբերի 8-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ հարաբերությունների բարելավումը չպետք է դիտարկվի որպես առանձին գործընթաց, այն պահանջում է քննարկում տարածաշրջանային հիման վրա»:
«Մոսկովսկիյ կոմսոմոլեց» թերթի հետ հարցազրույցում Աբդուլա Գյուլն ասել էր, որ
«Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ներկայումս Հարավային Կովկասում բարենպաստ կլիմա ստեղծելու գլխավոր խոչընդոտն է» եւ «Թուրքայի կարծիքն այս հարցի վերաբերյալ համընկնում է Ռուսաստանի Դաշնության տեսակետի հետ»:
«Մենք պատրաստ ենք բազմակողմանի աջակցություն ցուցաբերել խնդրի լուծմանը, որին իր անձնական մասնակցությունն է ցուցաբերում Ռուսաստանի նախագահը, ինչպես նաեւ անել հնարավոր ամենը հակամարտության հետագա կարգավորման համար», - նշել էր Թուրքիայի ղեկավարը:
Աբդուլա Գյուլը Երեւանում 2008թ. սեպտեմբերի 6-ին Աբդուլա Գյուլը Երեւանում 2008թ. սեպտեմբերի 6-ին
Աբդուլա Գյուլն ընդգծել էր, որ այս ուղու վրա ձեռք բերված առաջընթացը, անկասկած, դրական կազդի հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման վրա:
«Այսպիսին է Թուրքիայի դիրքորոշումը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում: Մենք անկեղծ հույս ունենք բարեհաջող ավարտել կարգավորման գործընթացը: Կայուն խաղաղության կայացման գործընթացը Հարավային Կովկասում եւ համագործակցության եւ բարեկեցության հաստատումը տարածաշրջանի պետություններում եւ դրանցից դուրս, հարաբերությունների կարգավորումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ չի կարելի դիտարկել որպես առանձին գործընթաց, այն պահանջում է տարածաշրջանային քննարկում», - հայտարարել էր  Աբդուլա Գյուլը:
Կարեն Կարապետյանի հրաժարականը
Սեպտեմբերի 9-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով իր դիմումի համաձայն զբաղեցրած պաշտոնից ազատվել էր Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանը («Տաշիր գրուպ»-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի եղբայրը՝ Մեդիամաքս):
Կարեն Կարապետյանը եւ իր ՌԴ պաշտոնակից Սերգեյ Նարիշկինը Կարեն Կարապետյանը եւ իր ՌԴ պաշտոնակից Սերգեյ Նարիշկինը
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 6-12
Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականը
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր  իր հրաժարականի մասին:
«Անկեղծ, իրատեսական մոտեցումները իրենց արդյունքներն ունեցան, սակայն հասարակությունը մնաց դեռեւս բեւեռացված: Հասարակության եւ կառավարության միասնական ջանքեր են անհրաժեշտ։ Նոր սկիզբ է պետք, պետք է շանս տալ նոր կառավարությանը»,- ասել էր Հովիկ Աբրահամյանը:
Նա նշել էր նաեւ, որ իր «ամբողջ քաղաքական կենսագրության ընթացքում ինքը պայքարել է քաղաքական անջրպետների դեմ` աշխատելով համագործակցության կամուրջների կայացման համար»:
Հովիկ Աբրահամյանը 2016թ. սեպտեմբերի 8-ին Հովիկ Աբրահամյանը 2016թ. սեպտեմբերի 8-ին
«Մեզ անհրաժեշտ են հասարակության եւ կառավարության միասնական ջանքեր: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ են նոր մոտեցումներ, նոր սկիզբ: Երբեւէ չեմ խոսել եւ չեմ խոսելու իմ կողմից վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու պահին առկա իրավիճակի մասին: Դա իմ աշխատաոճը չէ: Սակայն բաց ճակատով խոսելու եմ կառավարության մեր համատեղ աշխատանքով ձեռք բերած արդյունքների մասին»,- ասել էր վարչապետը:
Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել էր, որ «որպես քաղաքական կյանքի ակտիվ մասնակից՝ ինքը շարունակելու է հասարակությունում առկա անջրպետները հաղթահարելու իր առաքելությունը»:
Կարեն Կարապետյանը՝ «փոփոխությունների սիմվոլ»
Սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտնել էր վարչապետի պաշտոնում Երեւանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի առաջադրման մասին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը 2017թ. ՀՀԿ նախընտրական հավաքի -ժամանակ Սերժ Սարգսյանը եւ Կարեն Կարապետյանը 2017թ. ՀՀԿ նախընտրական հավաքի -ժամանակ
«Մենք բոլորս շատ լավ գիտենք Կարեն Կարապետյանի ունակություններն ու ոճը: Նա իսկապես կարող է առաջնորդել փոփոխությունների մեծ ալիքը Հայաստանում, հասարակությունը տանել դեպի նոր տնտեսական ու քաղաքական ազատություններ, կոտրել ամրացած կարծրատիպերը, տնտեսության շարժին հաղորդել նոր ճկունություն եւ այլն: Ես վստահ եմ՝ արդյունավետ աշխատելով, Կարեն Կարապետյանը կկարողանա դառնալ փոփոխությունների յուրօրինակ սիմվոլը Հայաստանում: Ես պարոն Կարապետյանի հետ երկար զրուցել եմ։ Ես ստացել եմ փոփոխությունների ալիքը վստահորեն առաջ տանելու պատրաստ մարդու դրական պատասխան, ես տեսել եմ վստահություն եւ որ ամենակարեւորն է՝ հավատ առ այն, որ դրված նպատակները իրատեսական են եւ իրականանալի են», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:

•    15 YEARS AGO: SEPTEMBER 6-12, 2006
On September 6, the head of the Operative-Investigative Department of the State Tax Service of Armenia, Major-General Shahen Hovasapian, was killed in Yerevan.
In the morning at about 09:30 Shahen Hovasapian left his house on Byron Street in downtown Yerevan, sat into the service car, after which a strong explosion took place resulting in his immediate death.
“The Armenian economy continues surprising us”
On September 6 the Head of the Yerevan office of the World Bank Roger Robinson stated that “the Armenian economy continues surprising us”.
Roger Robinson and Armenian President Robert Kocharyan Roger Robinson and Armenian President Robert Kocharyan
He noted that “even experienced economists are pleasantly surprised by the economic indices of Armenia”.
According to him, it was difficult to forecast in the beginning of the year that in July the GDP growth in Armenia will make 11.7%.
The journalistic organizations demand
A number of journalistic organizations of Armenia came out with a statement on September 7, in which they demanded finding and punishing the people, who performed and ordered the attack on the editor of the “Iravunk” newspaper Hovhannes Galajian.
“In the morning of September 6, our colleague and the editor of the “Iravunk” newspaper Hovhannes Galajian was attacked and beaten. During the latest months, cases of threats and violence against journalists and the media have become more frequent, yet those guilty either have not been found or have not been punished. We have repeatedly announced that the unpunished encroachments upon freedom of speech and press thus generate new crimes: people, not capable of leading a civilized dialogue, choose the way of threatening journalists and the media,” the statement said.
Orders to Gafesjian and Ernekian
On September 8 Armenia’s President Robert Kocharian signed decrees on rewarding two notable representatives of the Armenian Diaspora, Jerald Gafesjian and Eduardo Ernekian, with “Saint Mesrop Mashtots” orders.
The orders were rewarded to Jerald Gafesjian and Eduardo Ernekian “for significant contributions to their homeland” and in connection with the 15th anniversary of independence of Armenia.
•    10 YEARS AGO: SEPTEMBER 6-12, 2011
“In a single context”
On September 8 President of Turkey Abdullah Gul stated that “normalization of relations between Azerbaijan and Armenia as well as between Turkey and Armenia shouldn’t be considered as a separate process. It should be considered on an all-regional basis”.
Abdullah Gul said in his interview to “Moskovskiy Komsomolets” newspaper that “the Nagorno Karabakh issue is currently the major hindrance in achieving favorable climate in the South Caucasus” and “Turkey’s opinion on this issue coincides with the viewpoint of the Russian Federation”.
“We are ready to fully support searching of the settlement of the issue which is being resolved by the Russian President’s personal participation as well as to make all the necessary efforts for further settlement of the conflict,” noted the Turkish President.
Abdullah Gul in Yerevan on September 6, 2008 Abdullah Gul in Yerevan on September 6, 2008
Abdullah Gul stressed that the progress achieved on this path will undoubtedly have a positive impact on Turkish-Armenian relations.
“This is Turkey’s stance on normalization of relations with Armenia. We frankly want the successful completion of the normalization process. Normalization of relations between Azerbaijan and Armenia as well as Turkish-Armenian relations shouldn’t be regarded as separate processes within the process of creating stable peace in the Southern Caucasus and establishing cooperation and ensuring welfare in the countries and regions outside its territory. It should be considered on an all-regional basis”, stated Abdullah Gul.
Karen Karapetyan’s resignation
On September 9 under Armenian President Serzh Sargsyan’s decree and upon his written request, Karen Karapetyan (brother of the owner of “Tashir Group” Samvel Karapetyan - Mediamax) was relieved of his position of the head of the president’s staff.
Karen Karapetyan with his Russian counterpart Sergey Narishkin Karen Karapetyan with his Russian counterpart Sergey Narishkin
•    5 YEARS AGO: SEPTEMBER 6-12, 2016
Abrahamyan’s resignation
On September 8 Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan announced his resignation.
“Honest and realistic attitudes brought results, but the public remained divided. We need common efforts of the Government and the public. We need a new start, and we need to give a chance to a new government,” Hovik Abrahamyan said
He also noted that he “fought against political barriers throughout his entire political career, trying to build bridges of cooperation.”
Hovik Abrahamyan on September 8, 2016 Hovik Abrahamyan on September 8, 2016
“We need common efforts of the Government and the public. For that, we need a new approach and a new start. I never spoke about the state of affairs we had when I took on this position, and I never will. It is not my style. However, I will speak openly about the results of our joint efforts with the government,” Armenian PM said.
Hovik Abrahamyan stressed that “as an active participant of political life, I will continue my mission on overcoming barriers within the public.”
Karen Karapetyan as “symbol of changes”
On September 8 President of Armenia, Chairman of the Armenian Republican Party Serzh Sargsyan stated about  nominating ex-mayor of Yerevan Karen Karapetyan in the post of the prime minister.
Serzh Sargsyan and Karen Karapetyan in 2017 Serzh Sargsyan and Karen Karapetyan in 2017
“We all know Karen Karapetyan’s abilities and style very well. He can lead the wave of changes in Armenia, take the society to a new economic and political freedom, break the stereotypes and give a new agility to the advance of economy. I am convinced that through efficient work Karen Karapetyan will be able to become a unique symbol of changes in Armenia. I have had a long conversation with Mr. Karapetyan. We discussed multiple issues. I received a positive answer from the man who is ready to lead the wave of changes, and I saw in him confidence and faith that our goals are realistic and achievable,” Armenian President said.