Միտյա Ալեշկովսկին կարդում է Դիլբար Մկրտչյանի վկայությունը
Միտյա Ալեշկովկսին ռուսաստանցի լուսանկարիչ եւ հասարակական գործիչ է, Nuzhnapomosh.ru հիմնադրամի ղեկավարը:
«100 վայրկյան» նախագծի համար Միտյա Ալեշկովկսին կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Դիլբար Մկրտչյանի վկայությունից:
Դիլբար Մկրտչյանի վկայությունը Վանի շրջանի Կորցոտ գյուղի կոտորածի մասին
Բաքու
Շապուհի 20-ամյա որդին ձիթհանում էր թաքնվում: Նրանք շրջապատեցին այն եւ հրամայեցին նրան դուրս գալ ու հանձնվել, բայց նա հրաժարվեց: Նրանք սկսեցին կրակել: Տղան պատասխան կրակ բացեց եւ 10 քրդի սպանեց: Երբ փամփուշտները սպառվեցին, նա դուրս եկավ ձիթհանից եւ փորձեց փախչել:
Նրանք տղային բռնեցին աղբյուրի մոտ եւ աչքերը հանեցին: Հետո կտրեցին ձեռքերը, հետո ոտքերը եւ ի վերջո՝ գլուխը:
Այնուհետեւ նրանք հավաքեցին բոլոր տղամարդկանց եւ ստիպեցին նրանց մերկանալ: Հետո հավաքեցին նրանց կանանց եւ տղամարդկանց ստիպեցին մերկ պարել նրանց առջեւ: Այնուհետ սկսեցին գնդակահարել տղամարդկանց. ոչ ոք չփրկվեց՝ նրանք բոլորին սպանեցին: Միայն մեկին հաջողվեց փախչել, բայց նա էլ նետվեց ջրհորը ու խեղդվեց այնտեղ: Բոլոր մարմինները գցվեցին հորերի մեջ:
Մենք քահանային թաքցրեցինք կանանց մեջ՝ նրան կնոջ հագուստ հագցնելով: Սակայն նրանք գտան նրան եւ, մորուքից բռնելով, վիզը կտրեցին:

Mitya Aleshkovskiy reads the testimony of Dilbar Mkrtchian
For 100 seconds project Mitya Aleshkovskiy reads an extract from Armenian Genocide survivor Dilbar Mkrtchian's testimony.
Testimony of survivor Dilbar Mkrtchian on the Massacre at the village of Kortsot in Berkri district of Van Province
Shapuh’s son, a young 20-year-old boy, was hiding in the village oil-mill. They surrounded the oil-mill and told him to come out and surrender but he wouldn’t. They started shooting. He was fighting against the Kurds and killed 10 of them. When he ran out of cartridges, he came out of the oil-mill and tried to escape.
They caught him near the spring, brought him near us and gouged out his eyes in front of us, then cut off his arms, then his legs and only at the end his head .
They brought the other men, stripped them all, then called the women, made them stand in front of their husbands, ordered the men to dance in front of their wives and started shooting at them.
No one was spared; they massacred everybody. Only one managed to escape but in order not to get into hands of the Turks, he threw himself into a well and drowned there. All the corpses were thrown into the wells. We had hidden the priest among the women, dressed in women’s clothes. They found him and holding him by his beard cut his throat.
The source of Dilbar Mkrtchian's testimony: National Archives of Armenia, Armenian Genocide by Ottoman Turkey, 1915, Testimony of survivors, Collection of documents, Yerevan-2013.